PERFECTION' OLIEKACHEL Volgend jaar in ieder geval een Braderie Weinig kaas, veel bezoek op Braderie-Vrijdag AGENDA FILMS van de week Een eeuwfeest-braderie Technisch Bureau DE VRIES Solex Warmte door middel van olie Jan Moejes - Alkmaar - Nieuwesloot 46 - Tel. 2243 »- VAMI-IJS' KOEL WEER! Duitsers zullen toch betalen Regering blijft tegen roulette Utrecht en zijn annexatieplan Pagina 2 Zaterdag 4 Juli 1954 ALKMAAR. De Braderie, het vierdaags zomerverkoop- l'estijn, is gister om 5 uur geslo ten, Door burgemeester Wytema, die het feest Dinsdagmorgen op de Steenebrug had geopend. Vooraf sprak de voorzitter van het Braderie-comité, de heer C. W. Keysper, die de vraag, of er een volgend jaar weer een bra derie zal worden gehouden, nog niet wilde beantwoorden. Daarop sprak de burgemeester, die wél een antwoord oa de vraag had. In ieder geval een Braderie, vol gend jaar, zo zei hij, want dan viert Alkmaar haar 700-jarig be staan; dat wordt dan een jubi leum-braderie, of 'n eeuwfeest braderie. Gedurende 't zomerseizoen van volgend jaar zal Alkmaar telkens weer de aandacht van heel Ne derland op zich moeten vestigen; het zal een serie evenementen worden, van Pinksteren tot Sep tember, met verschillende hoogte punten, waarvan de Braderie- 1954 er één zal moeten zijn. Het merendeel der deelnemers aan de Braderie-1953 is tevreden, had de 'heer Keysper gezegd en de braderie mag goed geslaagd heten; hjj bracht dank aan het gemeentebestuur, de gemeente diensten, de politie, het Rode Kruis en de pers en voorts aan al zijn naaste medewerkers. Burgemeester Wytema sloot zich daarbij aan en gewaagde van de onverflauwde toewijding, waarmee de „kopstukken van de braderie", waardoor hij zich om ringd zag, zich van hun taak gekweten hadden. Hij drong er vervolgens bij de middenstand met klem op aan, om volgend jaar vooral weer een braderie te organiseren; dat moet dan een braderie worden, zoals Alkmaar er nog geen heeft weg gegeven, een braderie, een 700- jarige stad waardig. Dat zal van de deelnemers weer heel wat vergen, maar, aldus de burgemeester, voor 'n 700-jarige stad moeten wij wat over hebben. De braderie-1954 zal staan in het teken van de onverwoestbare le venskracht van deze stad, die na 700 jaren nog even' jeugdig is als in de tijd van het beleg. Er zal echter volgend jaar wat meer moeten worden gedaan aan de versiering van de stad en aan Gevonden voorwerpen ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 25 Juni tot en met 1 Juli en te bevragen aan het bureau ;yan politie te Alk maar op kamer 14, eerste etage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. tóedaille, pakje met inhoud, lap stof, paraplu's, huissleutel, herensokken, sleutels, shawls, kinderschoentje, paraplu-hoes, fototoestel, dames- en heren schoenen, paraplu-hoes. snelbin der, regenjas, regenmantel, sleu telbossen, windjacks, étui met zakkam, geldbedragen, kinder- portemonnaies, zonnebril, leren bal, sandaal, kinderarmbandje, gymnastiekschoenen, portemon- naies met en zonder inhoud, vul pen (grijs), actetas, damesblouse, broches, overhemd, vulpotlood, wieldop van kinderwagen, pad- vindersriem, babycape, handdoek met zwembroek, schort, ceintuur, riem, hondenhalsband, regen cape, babybroekje, doekje vul potlood, vest, montuur, zakmes, paar klompen, oorbel, honden halsband, kindertasje, stethos coop, pakje inhoudende kinder schoentjes. Geslaagd ALKMAAR. Op 30 Juni j.l. slaagde te Den Haag voor het volledig diploma gemeente:finan- ciën de heer J. Boxmeer, adj.- commies eerste klasse ter ge meente-secretarie alhier. Geslaagde was leerling van de Alkmaarse cursus voor gemeente- financiën. de afwerking van de stands. Spr. had de indruk, dat de verkoop sters en verkopers in de stands het vorig jaar aantrekkelijker gekleed waren. 'n Aardige braderiejurk, met charme en zwier gedragen, aldus de burgemeester, verhoogt de attractie van de stand. Niet al leen de kwaliteit van de te ver kopen waar, doch ook de wijze, waarop deze aan de man wordt gebracht, speelt een rol. Een terugblik werpend op dit teerde de burgemeester, dat er weer onafzienbare scharen be zoekers van buiten naar Alkmaar waren gekomen; de braderie was weer een sterke magneet, die dui zenden naar onze winkelstad heeft getrokken. Spr. bracht de organisatoren en alle medewer kers dank voor wat zij in het belang van de stad gedaan had den. Hij hoopte tenslotte, dat alle deelnemers met plezier aan de braderie-1953 mochten terugden ken als aan een schakel in de keten van evenementen, waarin Alkmaar zich aan het publiek vertoont. En hiermee verklaarde de bur gemeester de braderie voor ge sloten. Het Victorielied, onze stadshymne, klonk hierna door de megafoons, waarna de deel nemers begonnen met de afbraak van hun stands. Het was gebeurd. Over het weer viel niet te kla gen; voor de deelnemers hopen wij, dat zij ook over de uitkom- vierdaags verkoopfestijn, consta- sten tevreden zullen zijn. (Advertentie) Wat wij thans gratis krijgen, kost over een paar maanden weer g e 1 d I voor elk huis, kantoor, atelier enz. enz. 's Werelds beste en meest economische Snelle aanwarming; Reukloos Geen roetvorming Vraagt inlichtingen en demonstratie bij de rayon-installateur KONINGSTRAAT 6 - ALKMAAR TELEF. 3045-3046 „PERFECTION" geeft U meer warmte voor minder geld ALKMAAR De kaasmarkt aldus dr. Sluymer, werd gesticht ZATERDAG 4 JULI. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: De 4 veren. REX: De drie piraten, 18 j. VICTORIA: Mamma. HARMONIE; In de greep van de angst. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af Voorstellingen 7 u. en 9.30. voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59; Apotheker G. Kruisinga. Medische Hulp Alkmaar: J. Lourens, Oudegracht 295, tel. 2892; en J. Busquet, Eg- monderstraat 16, tel. 4282. Heiloo, Limmen en Akersloot: C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, tel. 3887. Schermer en Beemster: J. G. Wegdam, De Rijp; K 2997-455 Retraitehuis Bergen: 47 Juli Heren; 7—10 Juli; Gehuwde Dames. RUSTENDE JAGER Bergen: 4 t/m 10 Juli, dagelijks 10 12.30 en 14.30—17.30 u; 19.30 22 uur Ere-tentoonstelling KCB. Knip-prenten en naald werk van Miep Dehé. ZONDAG 5 JULI Bioscopen: Cinema, Rex en Victoria; zie Zaterdag. HARMONIE: 2 en 4.30 u. Bon go de Beer. 's Avonds: In de greep van de angst. Voorstellingen: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Apotheken, Medische Hulp en Tentoonstellingen: zie boven. Waterstanden: Zondag: Hoog water 1.40 en 13.50; laag water 7.35 en 20.30. Maandag: hoog water 2.45 en 15.00; laag water 8.35 en 21.35 trok gister weer veel bezoek; wel licht dat ook de Braderie-Vrijdag daartoe bijdroeg. De aanvoer was klein ditmaal, hetgeen zijn oor zaak vond, zowel in het warme weer als in het feit, dat de vorige week de markt stug was, zodat de aanvoerders de prijs niet kon den maken, die zij in 't hoofd hadden. Ook ditmaal was de handel stug en kwam de notering niet hoger dan f 1.71 per kilo; de aan voer bedroeg ruim 20.000 kg, het geen de helft is van de voor deze tijd normale aanvoer. Er waren, behalve tal van groe pen schoolkinderen weer veel reis gezelschappen. Wij zagen een groep van ruim honderd boeren uit Friesland en verschillende reisgezelschappen. Een groep Amerikaanse studenten werd door de heer Th. Wortel, gemeente archivaris en de heer Ir. H. Knol, directeur van Gemeentewerken, rondgeleid. Zij bezochten behalve de kaasmarkt, enkele gebouwen in de stad. Ook waren er nog heel wat individuele bezoekers van het Internationaal Zuivelcon- gres, dat weliswaar is geëindigd, doch waarvan tal van buiten landse deelnemers nog enige tijd in ons land blijven, om er nader kennis mee te maken. Zo waren er op de kaasmarkt nog tal van buitenlanders, die het schildje van het congres droegen. Tenslotte was er een gezelschap van ruim honderd congressisten van de algemene vergadering van de „Association Internationale de la Mutualité," die dezer dagen te Amsterdam wordt gehouden. Na een bezoek aan de kaasmarkt, werden de congressisten, w.o. ver tegenwoordigers van het zieken fondswezen uit België, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Luxem burg, Italië en Nederland, door 't bestuur van het Algemeen Zieken fonds in het nieuwe kantoorge bouw aan de Costerstraat ontvan gen. Dr. G. Sluymer, voorzitter van het Fonds heette de gasten daar welkom, waarna hij een uit eenzetting gaf van het karakter van het Alkmaarse Ziekenfonds, waarin zowel verzekerden als deelnemers vertegenwoordigd zijn; tot de deelnemers behoren 125 ge neesheren, 11 apothekers. 40 tand artsen; het fonds telt voorts 140.000 verzekerden. Het Fonds, (Advertentie) 2UDB:IACHT WASWA TVR W*SS£firt U® Reeweg, hk. v. V ff. v MJesX® in 1914 en mag een schoon resul taat van particulier initiatief ge noemd worden. Met enige trots wilde het bestuur de gasten dit fraaie kantoorgebouw laten zien, dat na de oorlog werd gebouwd en vorig jaar in gebruik werd genomen. Nadat verversingen waren aan geboden, hadden de gasten gele genheid, om in groepen het fraaie kantoorgebouw te bezichtigen. Vervolgens vertrokken zij weer naar Amsterdam, waar des mid- dags de algemene vergadering be- Mz., J. Nannes Pz., P. Tesselaar gon. Klz. - - MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR. In de loop van de maand Juni werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes f 451.790.73 in gelegd en ƒ392.688.90 terugbe taald. Het aan de inleggers ver schuldigde kapitaal bedraagt thans 12.222.149.85. Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 148.Ingetrokken 125. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 28.659. Van dit aantal behoren 17.369 aan personen of instellingen te Alkmaar; 7118 aan personen of instellingen elders en 4172 aan sehoolspaarders. Onder de in Juni nieuw uit gegeven boekjes, zijn begrepen 19 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van ƒ1.-). De lediging in de loop der maand Juni van 563 spaarbusjes leverde een bedrag van 10.629.76 aan kleine besparin gen op. Deelname van A.O.G. aan V.Z.V.-sportdag ALKMAAR. Morgen speelt het eerste elftal tegen V.Z.V. 1 in 't Veld om 3.40 uur een handbal wedstrijd. Men vertrekt om half twee vanaf de Friese Brug met de fiets. De opstelling staat aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Speelsters een pret tige wedstrijd en veel succes. Geslaagd ALKMAAR Onze stadgenoot de heer J. v.d. Plas slaagde gis teren aan de Technische Hoge school te Delft met lof voor net examen electro-technisch- inge nieur. Geslaagd W ARMENHUIZEN Op 1 Juli slaagden voor 'het einddiploma A van de R.K. Lagere Tuinbouw school te Warmenhuizen de vol gende leerlingen: P. Hof Cz. Kalverdijk Haren karspel; S. Hoogeboom Kalverdijk Harenkarspel; J. de Boorder, C. Glorie SChoorl; M. Buter, J. Blee- ker, A. Buter, P. Bleeker Jac. Molenaar Tuitjenhorn C. Klaver Oz. J. Zutt Az Waarland A. P. Hoogeboom Mz., Th. Mosch Cz., D. Tesselaar Cz., S. Hoogeboom Lager onderwijs BROEK OP LANGEDIJK De heer B. J. Schaap, onderwij zer bij de O.L. sühool te Broek op Langedijk is benoemd aan de nieuwe O.L. school te Apeldoorn. De heer Scthaap heeft hier 4i/j jaar gewerkt en was een zeer ge ziene figuur. De leerlingen zien hem node vertrekken. GESLAAGD BROEK OP LANGEDIJK Onze plaatsgenoot de heer S. Ot ter behaalde het diploma kan toorboekhandel. AANVARING BROEK OP LANGEDIJK Bij de veilingsbrug vond een aanvaring plaats, doordat een beurtschipper geen signaal gaf en bovendien aah de verkeerde kant voer. De tuinbouwer J. W. wist door doortastend optreden erger te voorkomen. De schade was gering. 3-Km-zwemtocht AkerslootAlkmaar AKERSLOOT. Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar weer de 3 km prestatiezwem tocht, door enkele Alkmaarse zwemverenigingen ge.organiseerd, gehouden. Vorig jaar maakten de Akersloters bijna één-tiende deel der totale deelnemers (sters) uit en ook dit jaar weer zijn de ver wachtingen hoog. De zwemtocht wordt gehouden op Zaterdagmiddag 18 Juli a.s. en het traject is hetzelfde als verleden jaar met dit verschil, dat er nu gezwommen wordt vanaf het L.T.B.-pakhuis naar Alkni^Hr De inschrijving sluit op Maan dag 13 Juli, zodat, wil men voor deelname in aanmerking komen, men zich spoedig moet vervoe gen aan hetzelfde adres als ver leden jaar. Daar kan men de inschrijfformulieren en de voor waarden tot deelname verkrijgen en ook weer inleveren. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Arita J. dv A. Halff en J. Wijnker; Leo- nardus J. zv J. Hoekjes en C. A. M. Er.kamp. Ondertrouwd: M. Metselaar te Limmen en E. M. Molenaar; J. Hittema Alkmaar en M. Silver; J. C. Huizenga en J. G. Brandse. Gehuwd: J. Molenaar en C.M. v.d. Maat; C. Blok en M. Vergay, A. Vergay en J. K. Jenisch. Overleden: G. v.d. Linde-Bak ker, 81 jaar; N. GilderHondius 79 jaar; J.C. de Goederen, 77 jr. F. J. Jensoh, 23 mnd.; J. Kooy 68 jaar. Burgerlijke stand SCHERMERHORN Geboren: Annigje dv J. Benjamins en H. Wildeboer; Cornelia A. M. dv C. Commandeur en C. A. Schaafsma. Overleden: J. Kippel 67 j. geh. met M. van de Kappelle. Ingekomen: E. L. M. Zaal van de Rijp naar A 35. Vertrokken: E. v.d. Molen, van C 23 naar Canada; J. H. Rus met echtgenote en 2 kinderen van C 100 naar Schagen, Tolkerdljk 18; T. Jonges van A 143 naar Ver pleeghuis te Oostzaan; T. J. M. Bless, met echtgenote en 4 kin deren van A 58 naar Spiegelstraat 24 te Alkmaar. ZWEEDSE ATHLETIEKPLOEG NAAR ALKMAAR ALKMAAR. Op verzoek var de R.K. Atletiekvereniging „Olympus" en de Atletiekver eniging A.V.A. zal een Zweedse athletiekploeg, die van 13 tot en met 19 Juli a.s. een bezoek aan onze stad brengt, officieel ten stadhuize worden ontvangen op Dinsdag 14 Juli. des avonds om negen uur. Goede collecteopbrengst ZIJPE. De onlangs in deze gemeente gehouden Emmabloem- collecte, waarvan de opbrengst wordt aangewend voor tubercu losebestrijding, welke collecte werd georganiseerd door de afd. „Zijpe—Callantsoog" van Het Witte Kruis, heeft niet minder dan f 498.50 opgebracht. Een woord van dank aan de ingezete nen, die door hun gave dit be drag bij elkaar hebben gebracht en aan de collectanten, die bij de collecte hun medewerking hebben verleend, is hier op zijn plaats. Een vierde leerkracht SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen goedgevonden, dat met ingang van het nieuwe schooljaar 1 September) aan de O.L. School te Schagerbrug een 4e leerkracht wordt aangesteld in verband met de toeneming van het aantal leer lingen. Deze school zal dus, even als enkele jaren terug, weer een viermanssühool worden. PUZZLER IT HEERHUGOWAARD HEERHUGOWAARÜ-NOORD De Motorclub „Huyghenwaert" organiseert op Zondag 5 Juli a.s. wederom een van haar bekende puzzleritten voor auto's en mo toren. De rit gaat over 100 km. De start vindt plaats om 14.00 u. bij het clubhuis „De Koffiemolen" (hoek Middenweg-Hasselaarsweg) Het startgeld bedraagt f 1, Buiten de normale prijzen, be schikbaar gesteld voor deze rit, geldt de rit voor het kampioen schap van Heerhugowaard, het clubkampioenschap van de M.C. Huyghenwaert, 't clubkampioen- schap Nieuwe Niedorp en het clubkampioenschap Oostwoud en omstreken. Tevens is deze rit de eerste van de competitie tussen Nieuwe Niedonp-Oostwoud en Heerhugo waard. Wetende dat de ritten georga niseerd door de M.C. Huyghen waert altijd gaan over goede-be- rijdbare wegen en dat er geen motor-accrobatiek voor nodig is om een rit uit te rijden, kunnen wij deze rit in de belangstelling van alle motorsportliefhebbers aanbevelen. Opbrengst collecten NIEUWE NIEDORP De col lecte ten bate van de blinden bracht in onze gemeente f106.67 op. WINKEL De opbrengst van de Anjer-collecte was in onze ge meente £-15.10. Naast de alom bekende van f. 392.50 Cinema Americain DE VIER VEREN ALKMAAR. In vlammende kleuren beschrijft deze film het verhaal van Engelands verrich tingen bij de demping van de opstanden in Egypte, twee eeu wen geleden. In het expeditie- leger bevinden zich drie mannen die elkander trouw zijn totter- dood. Er was nog een vierde vriend, die echter uit vrees voor de oorlog achterbleef. Zijn hou ding valt echter bij zijn vader landslievende verloofde niet in de smaak. Daarop besluit hij toch naar Egypte te gaan. Als hij daar komt, maakt hij tal van avonturen mee, felle gevechten, h;j lijdt onbeschrijfelijke ont beringen. honger, dorst, wordt meermalen gevangen genomen DUALMEET V.V.—D.A.W. door Engelands vijanden, ont- iik-miai) c inu snaPt telkenmale en weet ziin ALKMAAR Maanda0 6 Juli ^ie vrienden in nood te hulp a.s. organiseert de R.K. Zwem- komen. Achtereenvolgens redt vereniging „De Vliegende Vissen" i hij hen van de dood en ge- een jeugd-fweekamp voor meisjes zamenlijk weten zij aan de han en jongens tot en met 14 jaar te- i den van de vijanden te ont- gen DAW. komen. Tenslotte vieren zij te- Er zal gezwommen worden in i zamen hun behouden terugkomst drie leeftijdsgroepen: te weten in Engeland, waar hij zijn ver tot en met 10 j-aar, van 11 en 12 j loofde, die hem veriaten wilde, jaar, van 13 en 14 jaar. De deel- weer geheel voor zich terugvindt, nemers tot en met 12 jaar zwem- Dit is een van de films uit de men 25 meter, de van 13 en 14 1 reeks van Alexander Korda. Rol- jaar 50 meter, zowel schoolslag j prenten van weergaloze span- als vrije slag en rugslag, met dien ning, in intrigues die zich met verstande, dat ieder aan ten hoog- Oosterse sluwheid voltrekken ste twee nummers kan deelne men. De wedstrijden worden beslo ten met enige series wissel-esta fette. Wij hopen, aldus schrijft ons 't bestuur, dat onze jonge leden in deze eerste wedstrijd tegen het bevriend DAW een goed figuur zullen slaan, temeer, waar bij de ze gelegenheid voor het eerst on ze pas verworven verenigings- tegen de achtergrond van een onbarmhartige woestijn. Harmonie IN DE GREEP VAN DE ANGST ALKMAAR. Een rijke vrouw, die alles had op de wereld, behalve de liefde, ont- vrouw en schijnen gelukkig. Na de wittebroodsweken komt er echter nog een vrouw in het spel, die de man al in haar boze netten verstrikt had, voor deze de schrijfster ontmoette. Het blijkt geen huwelijk uit liefde te zijn geweest; de vrouw komt tot de notdekking, dat het om haar geld te doen was. Door een toe val komt gij op de hoogte van een plan haar door een ongeluk uit ed weg te ruimen. Dan vol gen er drie angstige dagen, waar in zij zich achtervolgd weet door de map, die haar naar het leven staat. Joan Crawford krijgt hier gelegenheid tot uitstekend spel; men rolt van de ene sensatie in de andere, totdat het onver wachte einde komt. Een span nende film. Victoria MAMMA ALKMAAR. In deze film speelt Benjamino Gigli de rol van een zanger, die in een ern stig huwelijksconflict verwikkeld raakt, waaruit zijn moeder hem met grote opofferingen weet te redden. De film geeft Gigli tevens gelegenheid enige glans stukken van zijn repertoire ten gehore te brengen, in het mid delpunt van de filmhandeling staat een schitterende opvoering van de opera ..Othello" van Giu seppe Verdi, die alleen reeds het aanzien van deze film waard maakt. Doch de film brengt bovendien nog een tweede ver rassing; het eerste optreden voor de film van Italië's toneelspeel ster Emma Gramatica. Zij ver tolkt de rol van de moeder van de zanger. Rex DE DRIE PIRATEN Deze film, van Italiaanse ori- vlae zal warnieren Sumiorterq en moet een man, waaraan zij haar ag zal wapperen. Supporters en hart ver]jest is een schr;jf. gme, doet voor de Amerikaanse aan ook w „i belangstellenden zijn uau uuk daarom was het nm al van harte welkom. De wedstrij- fe|„ maa? een raadsel dat ziï hef hate,hZ0Iffrbadm(bij veriiefd wordt op een man met fu m?nd 'afhouden, maar zo'n ongunstig iuterlijk als haar fweersomstan- i tegenspeler in deze spannende digiheden in de Overdekte. Z« film. Jack Palance. Maar hoe beginnen om precies 7 uut. dan ook, zij worden man en in dit genre niet onder. Spanning, romantiek en sensatie te over. Ge vechten in forten, gevechten op oorlogsbodems, gevechten in her bergen, onder edellieden, onder legers van elkander beoorlogende naties en onder zeerovers. Deze gewonnen werd. film heeft als hoofdmotief de wraak van drie Italiaanse edellie den op een Franse commandant, die hun sterkte heeft verraden aan het vijandige Spanje. Zij jagen hem na en komen via allerlei avonturen terecht in de stad, waar hij resideert. Zij ontvangen hulp van zeerovers, bij wie zij toevallig terecht zijn gekomen. Na hevige gevechten krijgt de verrader zijn straf, nadat echter een van hen door de Fransman om het leven is gebracht. Een avonturenfilm van zwaar kaliber, toegankelijk voor achttienjarigen. In het voorprogramma een filmpje met demonstraties over Judo en Jiu Jitsu. DE JOURNAALS ALKMAAR Het Polygoon Wereldnieuws begint met de over handiging van zijn geloofsbrieven door de Amerik. ambassadeur in Moskou, Bohlen aan Vorosjilof, en volgt daarna Prins Albert van België die als adspirant Zee-offi cier zijn eerste zeereis maakt, om dan opnamen te vertonen van kanovaart op de Arkansas rivier, die berucht is om zijn stroomver snellingen. Dan volgen korte nieuwsflitsen o.a. van de oplos sing van de Franse Kabinetscrisis door de tot nu toe weinig bekend gebleven Laniel. verlichtingsfees ten in Pisa ter ere van een Hei lige, de triomphale intocht van de 8840 hoge Mount Everest beklim- mers in Nepal en een spannend tennisduel op Wim'bledon. In het Nederlands Nieuws worden inte ressante opnamen te zien gegeven van de viering rond het veertig jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Het garnizoen te Nij megen hield Sportdemonstraties, er was een luchtvlootschouw met vliegdemonstraties en men ziet de Luchtmachtkapel in nieuwe uni form gestoken. Ter gelegenheid van de vlootschouw op het IJ is Michiel Adriaanszoon de Ruyter, de gevierde Nederlandse admiraal uit de Gouden Eeuw opgestaan, om de huidige Nederlandse vloot te inspecteren. Hij maakte een rondvaart door het Amsterdam van 1953.Tenslotte nog enkele grote sportfestijnen: het zweef vliegen om het kampioenschap van Nederland, de T.T. races te Assen, die door Geoffrey Duke Japan begint exportcampagne TOKIO, 3 Juli (Reuter). Uit een heden gepubliceerd vijfjaren plan der Japanse regering blijkt, dat Japan voornemens is een campagne te beginnen voor het veroveren van de afzetgebieden in Zuid-Oost Azië en zijn koop vaardijvloot uit te breiden met 1.2 millioen ton bruto. De voor stellen van de Japanse regering beogen een verlaging van de pro ductiekosten en een vergroting van de Japanse export naar de wereldmarkten, hierbij gesteund door de Japanse politiek van „economische diplomatie" en ho gere industriële efficiëncy. Door zonnesteek getroffen Tengevolge van een zonnesteek is op het terrein van de Bad- en Zweminrichting „Klein Scheve- ningen" te Lopik overleden, de heer J. P. Hak uit Gouda. De overledene was 73 jaar en werk zaam als riiwielbewaker Van Oldenbarnevelt teruggekeerd De „Johan van Oldenbarnevelt" die Donderdagavond met emi granten op weg naar Nieuw-Zee- land de Noordzee opvoer, is des nachts naar IJmuiden terugge keerd, wegens een defecte koel installatie. Met de reparatiewerk zaamheden werd onmiddellijk be gonnen. Kapitein H. A. Zeilmaker had het besluit om terug te keren ge nomen, omdat het geruimen tijd duurt voor het schip de eerstvol gende haven Port Said aan doet. Een emigrant, de 25-jarige on gehuwde Lasser A.J.H. uit Utrecht heeft Donderdagavond in de Noordersluis van IJmuiden het schip dat hem naar Nieuw Zee land zou brengen veriaten. Hij werd door een politie-agent staan de gehouden. Nadat enige douane formaliteiten waren vervuld, kon hij naar Utrecht terugkeren. Het defect aan de koelinstalla tie van de „Johan van Olden barnevelt" is inmiddels verhol pen. Het schip zou Vrijdagavond om 10 uur weer van IJmuiden naar Nieuw Zeeland vertrekken IV eersrerivachling medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond. DROOG. Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. (Advertentie) 8 DE BILT, 4 Juli. Het K.N. M.I. deelt mede. In de afgelopen dagen is er geleidelijk enige verandering ge komen in de algemene lucht drukverdeling. Het vlakke lage drukgebied boven Europa, waar in onweersbuien voorkwamen, nam in betekenis af en een rug van hoge druk breidde zich van de Britse eilanden over Frank rijk en onze omgeving uit. Dit had tot gevolg, dat ons land in een noordelijke luchtstroming kwam, waarmede koelere lucht van de Noordzee ons land bin nenstroomde. De buienactiviteit werd hierdoor belangrgk klei ner. Alleen in het zuid-oosten van het land kwamen gister avond nog onweersbuien voor. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel daarbij zelfs nog 52 mm regen. Gedurende het weekeinde blijft de noordelijke tot noord westelijke luchtstroming aanhou den, zodat het koele weer zal voortduren. Vanwege de nabij heid van de eerdergenoemde rug van hoge druk zijn de regenn- kansen gering. BONN, 3 Juli (Reuter) De Westduitse Bondsdag heeft heden in tweede lezing de schuldenover eenkomst met Frankrijk, welke gisteren werd verworpen, goedge keurd met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthoudingen. Een aantal afgevaardigden ver klaarde. dat zij zich vergist had den, aangezien zij niet hadden in gezien, dat door de afwijzing de gehele schuldenovereenkomst van Londen in gevaar was gebracht. Districts-sportdag van de N.K.J.B. Jonge mannen ,komt in groten getale naar de Districtssport dag morgen. Zondag 5 Juli in Langedijk. Te 12.30 lof, daarna om 1 uur begin van de wedstrijden; hardopen 100, 400 en 1500 meter, Olympische estafette, hoogsprin gen, kogelstoten, touwtrekken en volleybal-wedstrijden. Daarna prijsuitreiking. De Ministerraad heeft zich de zer dagen, naar aanleiding van ingekomen aanvragen, opnieuw beraden over de vraag of het al dan niet wenselijk is gereglemen teerde speelgelegenheden toe te laten in enkele, op het buiten lands vreemdelingenverkeer in gestelde plaatsen. Daarbij is ten slotte besloten, niet op de voor stellen aangaande een geregle menteerde roulette in te gaan. Minister Beel heeft tot Dinsdag de tijd gekregen om een antwoord samen te stellen op de vele op merkingen, die de Tweede Kamer heeft gemaakt over de voorge stelde grenswijziging van Utrecht, waardoor deze gemeente tal van randdorpen zou opslokken. Het wetsontwerp staat er momenteel bij de Kamer niet best op. De minister is alleen zeker van de P.v.d.A. De bezwaren gingen hoofdzake lijk tegen de annexatie van Zui len en van het landelijk deel der omliggende gebieden. De minis ter, zelf de moeilijkheid al aan voelend, had gedacht over instel ling van een gemeenschapsraad voor Zuilen, maar daar was nage noeg niemand enthousiast over. PETER TOWNSEND NIET VOOR MARGARET? LONDEN, 3 Juli De Britse pers, en in het bijzonder de bla den der arbeidersbeweging, ma ken op opvallende wijze melding van de overplaatsing van kapi tein Peter Townsend naar Brus sel, waar hij wordt toegevoegd aan de Britse ambassade aldaar. Peter Townsend zal 15 Juli a.s. zijn nieuwe post ,in Brussel be trekken. dit is één dag voordat prinses Margaret met haar moe der in Engeland zal terugkeren. Voorts wordt nog als bijzon derheid vermeld, dat Townsend. die gescheiden is, prinses Mar garet in 1948 op haar reis naar Nederland, ter gelegenheid van de kroning van Koningin Julia na. heeft vergezeld. Wielrijder na botsing met tram overleden Op de hoek van de Laan van Meerdervoort en de Trompstraat te Den Haag is Vrijdag de 72- iarige wielrijder P. de J. uit Den Haag in botsing gekomen met een tram en ter plaatse over leden. De wielrijder, die op de Laan van Meerdervoort in de richting Kijkduin reed, wilde nog voor een naderende tram linksaf de Trompstraat inrijden. Een aan rijding was echter onvermijde lijk. J

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2