NOORDHOLLANDS i Premier Rakosi van Hongarije afgezet Bieden V. S. Zuid-Korea compromis»voorstel aan Toestand in Polen blijft nog steeds gespannen Pseudo-militairen deden overval op taxichauffeur mp m p BIS Antwoord van regering aan Tweede Kamer Mariaal congres geopend in Brabantse hoofdstad Nog steeds onrust in gelederen van A.V.R.O. Dagblad voor Alkmaar en omgeving Grote brand in Stockholm Het E.D.G.-verdrag Voedselprobleem in Sovjet-vazalstaten Tragisch gebeuren in Weesperkarspel Wild-West in Haarlemmermeer Familiedrama in Hilversum Mm t* De besprekingen in Korea Regen belemmert frontactie Typhoon teistert kust van China Nieuwe directeur benoemd Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 R 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Maandag 6 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12822 STOCKHOLM, 5 Juli (AFP) In Stockholm zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag elf hui zen door brand vernield. Een honderdtal personen is dakloos geworden. l\'a slag met treeft je overleden Naar we eerst thans vernemen heeft de 36-jarige mevrouw E. J. v. d. H., wonende in de nieuw bouw bij de Geinbrug te Wees perkarspel Vrijdagmorgen haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treeftje zodanig geslagen, dat de man overleed. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drin ken. Over een nog niet opgehel derd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist hoog liep, met het bovengenoemde als gevolg. De vrouw verstopte het lijk in haar huis, doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. Deze heeft toen aan gifte bij de rijkspolitie van Wees perkarspel gedaan. De vrouw, die bekend heeft, is in verzekerde bewaring gesteld. Uit Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië zijn in het afgelopen weekeinde wijzigingen en gebeurtenis sen gemeld, die als gemeenschappelijke achtergrond moeilijkheden bij de levensmiddelenvoorziening hebben. In Hongarije is de regering gewijzigd en is een aantal ministeries samengevoegd. De nieuwe premier, Nagy, die Rakosi opvolgde, verklaarde volgens Radio-Boedapest, dat het economische vijfjarenplan aanzienlijk moet wor den gewijzigd. Hij beloofde vermindering van de staatscontrole, opheffing van concentratiekampen en grotere religieuze verdraagzaamheid. Be halve de premier zijn in Honga rije de ministers van buitenland se zaken, defensie en landbouw vervangen. Veiligheidsmaatregelen in Polen versterkt Volgens berichten uit Stock- holmse kringen, die in verbinding staan met Warschau, is het in een aantal Poolse steden tot bot singen gekomen tussen betogers tegen de regering en politie en heeft de regering de veiligheids maatregelen versterkt. Men acht in deze kringen de toestand ge spannen, hoewel berichten van Berlijnse bladen waarin werd gesproken over onlusten op grote schaal in Silezië overdreven werden genoemd. De wagen van de 64-jarige Amsterdamse taxichauffeur H. Olij die Vrijdagavond op de Hoofdweg in de Haarlemmermeer door drie mannen werd overval len, is gevonden. Zaterdagmorgen hebben enkele voorbijgangers de blokbandtaxi licht beschadigd aangetroffen aan de Schipholdijk nabij de Fokkerfabriek, verbor gen in een bosje. De overvallers zijn nog spoorloos. Drie mannen waren op het Ro- kin te Amsterdam in de taxi ge stapt en hadden bevel gegeven naar Schiphol te rijden. Zij voer den in de Engelse taal gesprek ken en waren in militaire unifor men gekleed. Het bleek, dat ze in de Haarlemmermeer zeer goed bekend waren. Derhalve- ver moedt de politie, dat hier pseudo- militairen aan het werk zijn ge weest. Toen de chauffeur de Schipholweg in de richting van de luchthaven wilde inslaan, gaf één van hen bevel rechts af te slaan. Bij de hoofdvaart gaven zij de taxichauffeur opdracht de noordelijke zijde van de hoofdweg in te rijden. Zij gaven te kennen daar een meisje te willen bezoe ken. Plotseling vlak voor een boerderij gaf één van de passa giers Olij opdracht halt te hou den. Twee mannen stapten uit en vielen daarna onmiddellijk de chauffeur aan. De drie mannen sloegen hem op hoofd en lichaam, Om aangebrand vlees Omdat het vlees in de keuken aanbrandde, is de 60 jarige A. T. in zijn woning te Hilversum Zon dag dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een mes te halen, waarmee hij de zoon te lijf ging. Op het mo ment dat hij toestak, wierp de moeder zich tussen het tweetal om bloedvergieten te voorkomen. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader, die buiten zichzelf van drift was, naar het bureau ge bracht en daar ingesloten. De wonde van de vrouw werd in het ziekenhuis verbonden. zodat Olij op straat vier, haalden zijn portemonnaie met vijf gulden uit zijn colbertjasje en zetten daarna met de wagen koers in de richting Hoofddorp. Olij bleef alleen op het weg gedeelte tussen Schipholweg en Vijfhuizerweg achter. Hij kon moeilijk lopen en vroeg hulp bij een caféhouder. Deze hechtte weinig waarde aan het verhaal van de taxichauffeur en weiger de de deur voor hem te openen. Later beraadde hij zich, ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de zwaar verwonde man. De politie werd toen direct gewaar schuwd. PREMIER VAN NIEUW-ZEELAND bezocht deel van het rampgebied Zaterdag heeft de premier van Nieuw-Zeeland, mr. Holland, met zijn staf een bezoek gebracht aan de Bevelanden. Des ochtends werd hij aan het Wolfaartsdijkse veer begroet door de commis saris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, waarna een bezoek werd gebracht aan Kortgene en omgeving. In het gemeentehuis aldaar werd de premier door B. en W. verwelkomd en kreeg hij aan de hand van kaarten een inzicht in de door de ramp ont stane situatie. Radio Warschau noemde Zon dagavond berichten over onge regeldheden en afkondiging van de staat van beleg in Poolse ste den „leugens" van westelijke „neonazistische kranten". Weense waarnemers achten de moeilijkheden in Polen eveneens te wijten aan schaarste van le vensmiddelen en verbruiksgoe- deren. Boeren trekken naar Boekarest Het officiële Roemeense pers bureau meldde dit weekeinde, dat de regering heeft besloten de be voorrading met brood, groente, suiker en eetbare olieën te ver groten. Na 11 Juli zal een rant soen bloem beschikbaar worden gesteld en uit voorraden meel zal worden geput om meer brood te kunnen verschaffen. Uit gezaghebbende bron is ver nomen, dat zelfs boeren naar Boekarest, de Roemeense hoofd stad trekken, om brood te kun nen kopen, waarvoor zij in de rij moeten staan. Broodgebrek in Tsjecho- Slowakije Ook uit Tsjecho-Slowakije wordt broodschaarste gemeld. Het officiële blad „Rude Pravo" meldde, dat ondanks de recente geldhervorming brood schaars blijft en werklieden in het' mijn- gebied rond Most en de synthe tische benzinefabriek te Horn Jiretin dikwijls zonder brood naar hun werk moeten. Huisvrou wen lopen tien kilometer naar de naastbijgelegen steden om daar brood te kopen. M' Volendam heeft het ondanks de 10 nederlaag „sterk" ge probeerd. Hier ziet u één van de talrijke aanvallen. Hoog op springend moet doelman Smid hier de bal onderscheppen voor de aanstormende Tol. Fok en Vermaat kijken in angstige spanning toe. IN EEN UITVOERIGE memo rie van antwoord geeft de rege ring haar mening over het ver drag van de Europese Defensie gemeenschap, waarover de Twee de Kamer onlangs het voorlopig verslag heeft uitgebracht. De regering meent, dat ook de Tweede Kamer wel van oordeel zal zijn, dat de behandeling van dit verdrag „grondig" moet zijn. Er wordt van uitgegaan, dat alle deelnemende landen zullen rati ficeren. Bij herhaling is overleg gepleegd met de Beneluxlanden. De z.g. Franse protocollen zijn geen integrerend bestanddeel van het verdrag. Er bestaan geen ge heime clausules. De twijfel, of In Seoel doen berichten de ronde volgens welke de Ver enigde Staten bereid zijn de republiek Korea een compro mis aan te bieden om Rhee's steun voor een bestand in de Koreaanse oorlog te verkrijgen. Rhee's adviseur, de mi nister van buitenlandse zaken, wees er echter op, dat een wederzijds cc^ipromis de basis voor een overeenkomst zou kunnen vormen (A.P.) President Syngman Rhee heeft Zondag verklaard niet te weten of zijn voortgezette besprekingen met de speciale afgezant van president Eisenhower, Walter Robertson, succes zullen hebben. Het was het eerste rechtstreek se commentaar van president Rhee op de pogingen van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robertson om hem er toe te bewegen een be stand met de communisten op de huidige voorwaarden te aanvaar den. Commentaar van Peking Radio Peking heeft vandaag plotseling de agressieve toon Ia- ten varen en is zelfs zover ge gaan dat een commentator min of meer openlijk zijn sympathie heeft uitgesproken voor de pogin- (Van een onzer verslaggevers) In het bisdom Den Bosch is het Mariaal congres ter viering van de 100ste verjaardag der terug keer van het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouwe naar de Her togstad en ter herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiër archie luisterrijk begonnen. De inzet vormde Zaterdagavond het feestelijk geluid van alle klokken over het Brabantse land, dat tot Vier Noorse studenten maken met een Fordje uit 1923 een reis naar Parijs: Ondanks de eerbiedwaardige ouderdom van het vehikel schijnt het beestje nog goed te lopen. De mankementen zijn gering en vol goede moed rijden de Noren dan ook Parijs tegemoet. Onze fotograaf „schoot" hen in Groningen. het bisdom behoort, alsook de opening van de beide Mariale tentoonstellingen. De eerste tentoonstelling, onder de titel van „Maria in ons bis dom" werd geopend door de com missaris der Koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. de Quay. Zaterdagavond werd een mirakel spel opgevoerd. De z.g. „grote processie" in de St. Jan was Zon dagavond het kerkelijk begin van het congres. In de kathedrale ba siliek van St. Jan deed de bis schop van Den Bosch, Z. Exc. mgr. Mutsaerts het plechtig Lof. Duizenden waren hier bijeen ge komen om te luisteren naar de toespraak van de bisschop. Tal van hoge autoriteiten waren aan wezig, w.o. de commissaris der Koningin, B. en W. van Den Bosch, de griffier der Staten e.a. Mgr. Mutsaerts zette uitvoerig de betekenis van de viering van dit dubbele eeuwfeest uiteen en herinnerde aan het grote aandeel dat mgr. Zwijsen in het verleden had gehad in de ontwikkeling van het katholieke volksdeel. Daarna schetste de bisschop de zin van dit congres en sprak de hoop uit dat de Moeder Gods allen mocht leiden tot het hart van Haar Zoon Christus. Een groot deel van de plechtigheden werd via de K.R.O. uitgezonden. Draadbreuk bij Culemborg Doordat een draad van de elec- trische bovenleiding was gebro ken, is Zondagavond laat vertra ging ontstaan in het reizigers- vervoer uit het zuiden. De beide laatste treinen uit de richting Eindhoven hadden met een ver traging van ruim een uur te kampen In het begin van de nacht was de draadbreuk weer hersteld. gen van de Verenigde Staten om toch tot een wapenstilstand te geraken. De vriendelijke toon werd ech ter niet gebezigd, wanneer ge sproken werd over de Zuidkore- aanse president die betiteld werd als een „politieke gangster". Aan het front. De zware regenval heeft Zondag het hele front in een ware mod derpoel veranderd. De actie langs het front werd tot een minimum beperkt en de Geallieerde soldaten hadden de handen vol met het versterken van hun bunkers, teneinde ver zakking te voorkomen. Ten Zuidoen van de Virginia- heuvel in de Oostelijke sector van het front werd hard gevochten door de Zuid-Koreanen tegen 2 aanvallende communistische com pagnieën. 19 B-26 bommenwerpers hebben 38 ton explosieven op communis tische stellingen langs het front geworpen. Lt.-Generaal Maxwell Taylor heeft vandaag de verliezen van communisten gedurende de maand Juni geschat op ruim 70.0000 man. Volgens deze schatting, die vol gens de opperbevelhebber van 't achtste leger aan de lage kant is, zou de helft van de aanvallende Chinese troepen in de maand Juni gesneuveld of gewond zijn. Na val uil boom overleden Bij het plukken van kersen is de heer Th. v. d. V. uit Hui huizen (Over-Betuwe) uit een boom gevallen en zo zwaar ge wond, dat hii naar het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen moest worden overgebracht. Zondag middag is hij daar aan de op gelopen verwondingen bezwe ken. Meer dan 80 doden TAIPEH, 4 Juli A.P. Een typhoon die over de Stille Oceaan huilt trof vandaag de kust van China na over de Noordelijke punt van Formosa geraasd te zijn, waar 7 personen werd gedood. Het weerbureau heeft meege deeld dat in het centrum van de storm de winden een snelheid hebben van 225 k.m. per uur. Het Chinese vasteland ten Noorden van Footsjow, hoofdstad van de provincie Foekien werd er door getroffen. Er werd zware schade aangericht aan oogsten en eigen dommen. Het aantal slachtoffers wordt geschat op ongeveer 75. Auriol vraagt geen verlenging van mandaat CHAMBERY, 4 Juli (A.F.P.). De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Zateraag in een rede over zijn jongste ambtsreis officieel bevestigd, dat hii in December a.s. geen her nieuwing -van zijn mandaat als president zal aanvragen. JORIS VAN DEN BERGH TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote belangstelling is Zaterdagmiddag te 's Gravenhage de dezer dagen overleden sport journalist Joris van den Bergh ter aarde besteld. Talrijke per soonlijkheden uit de Nederlandse sportwereld en vele collega's waren naar de begraafplaats Nieuw-Eykeduynen gekomen om de overledene een laatste groet te brengen. Een schat van bloemen dekte de baar Zo was er o.a. een grote krans „Van de renners, leiders en journalisten in de 50e Tour de France. Explosie bracht Parijs in opschudding PARIJS Een explosie als van een zware bom heeft Zon dagmorgen bijna alle bewoners van Parijs verschrikt uit hun huizen doen vluchten. Niemand kon echter ophel dering geven van wat er ge beurd was en zelfs de politie, die terstond een onderzoek in stelde, tastte na enige uren nog in volkomen duister. Tot een laconiek communi qué van de luchtmacht een einde aan de verwarring maakte en meedeelde dat door een kolonel van de luchtmacht boven Parijs met een in Frankrijk gebouwde „Mystère" de geluidsbarrière doorbroken was. Op het moment dat de geluidsbarrière werd gepas seerd weerklonk de luide knal waardoor de lichtstad zozeer werd gealarmeerd. bepalingen van het verdrag in strijd komen met de Grondwet, wil de regering opheffen door een nota van wijzigingen terzake voor te stellen. De inhoud van het verdrag is een compromis, er blijven bezwaren, die echter ge accepteerd zullen moeten worden, gelijk de regering nader uiteen zet. Parlementaire controle is onontbeerlijk, doch zij zal gro tendeels slechts indirect kunnen worden uitgevoerd. De regering licht de verschil lende aspecten van het verdrag uitvoerig toe. De huidige opbouw- plannen van de Nederlandse land strijdkrachten zijn ontworpen, zonder dat rekening is gehouden met de mogelijkheid van toetre ding tot de E.D.G., maar zij vor men daarvoor ook geen beletsel. De beslissing over mobilisatie dient voorshands formeel voor behouden te blijven aan de deel nemende staten. Naar de mening van de regering zal ieder parle ment in vrijheid kunnen beslis sen' over de eigen financiële bij drage. Gelet op verschillende omstandigheden verwacht de re gering, dat het E.D.G.-verdrag voor de Nederlandse economie in het algemeen gunstige aspecten inhoudt. De goedkeuring moet in beide kamers geschieden met 2/3 meer derheid der stemmen, omdat het een regeling betreft van interna tionale rechtsorde waarbij wordt afgeweken van de bepalingen van de Grondwet. In tegenwoordigheid van me vrouw Snijders en familie en vele militaire en burgerlijke autoriteiten is Zaterdagmiddag in het officierscasino aan de Kampweg te Soesterberg het het borstbeeld van Generaal Snijders onthuld en aangebo den, als huldeblijk van de Soesterbergse burgerij aan de Koninklijke Luchtmacht. Het moment, waarop mevrouw Snijders het borstbeeld van haar overleden echtgenoot onthult. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een jaar na Maastricht is de rust in de A.V.R.O. nog steeds niet terug gekeerd. Dat bleek weer eens Zaterdag in „De Harmonie" te Groningen, toen tijdens de 21ste algemene vergadering van deze omroepvereniging verschillende opposanten in een „niet-officiële" rondvraag de gelegenheid kregen hun hart te luchten. De meest gepeperde opmerkin gen kwamen ongetwijfeld van de kant van ir. Ruys, voorzitter van het „Comité van Actie". Dit kleine mannetje, dat reeds eerder op A.V.R.O.-bijeenkomsten beroering verwekte, verklaarde ten aanhore van een practisch volledig uit aanhangers van het bestuur bestaande vergadering, dat hij „het ondenkbaar achtte, dat hoogstaande figuren als de onlangs benoemde bestuursleden Jhr. Roëll en mr. Wassenbergh, zouden willen samenwerken met de heer de Clercq „die op on dubbelzinnige wijze heeft aan getoond niet in staat te zijn als voorzitter van het bestuur op te treden." Uit dien hoofde ver wachtte hij, dat de heer de Clercq op korte termijn uit het bestuur zou verdwijnen. Acties voorlopig gestaakt „In afwachting daarvan zullen wij onze acties voorlopig staken", aldus ir. Ruys, „maar wij komen terug, wanneer wij in onze ver wachtingen worden teleur gesteld". Overigens was het comité gaar ne bereid een neutrale commissie te aanvaarden, om een onderzoek in te stellen naar de kwestie Vogt. Het bestuur toonde hier voor geen interesse. Toen er over een nieuw te be noemen directeur Omroepbedrijf gestemd werd, bleken alle 69 stemgerechtigde leden de be- stuurscandidaat te steunen. Zo werd de heer W. Repko, tot nu toe administrateur van de A.V.R.O., opvolger van de heer Vogt. Succes voor jonge Nederl. beeldhouwsters PARIJS, 5 Juli Twee jonge Nederlandse beeldhouwsters heb ben prijzen gewonnen bij de prijs vraag „Susse et Mitchels", uitge schreven onder de leerlingen van de „Academie de la Grande Chau- miere", die op het atelier van Zadkine werken. Mej. Rubinstein won de tweede prijs, groot 50.000 francs, mej. Eecen kreeg voor haar ontwerpen een prijs van 10.000 francs.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1