Bond kan niet zwijgen over br omf ietsenprobleem RADIO Stavenisse herbegroef doden van Februari-rampnacht „Het voorste Legioen" Bedevaart naar Heiloo arses ndigt Jaarverslag van A.N.W.B. Oplossing niet bevredigend profrromma Vliegtuig in zee gestort? Scheepsberichten Naar wij vernemen Toesprakeji van Minister Beel en burgemeester Wytenia van Alkmaar R.K. Bond van Melkhandelaren Bij het zwemmen verdronken Vader en dochter zwaar gewond VW PUZZLE van vandaag fa 3D fa Maandag 6 Juli 1953 Pagina 5 IQJI u-halen en pilstopper* ie andere! r zo enorm rooktAUe' ute rokers, •Tty' van de gehouden luindigt luiden: Rolandus (J. L. r.4 1.33.7; 2. Ras- Queen Daria. 0, pl. ƒ2.40. ƒ2.10. r. ƒ3.60. Olivier B (J. M. .01.0 1.23.3: 2. O Ooating's Lieve- 10, pl. 6.60, 6.40. 11.50. cov. 16.80. 1, Rentinus (J, 5.8 1.28.5: 2. Peter Seott. 0, pl. 1.10, 1.10. 10, cov. 4.00. 1. Pomona (M. 1.26.9; 2. Ooststar; 0, pl. ƒ2.30. ƒ2.80, i.70, cov. 7.20. Norton Williams ler) 2.59.2 1.24.5: 3. Postduifie G. 0, pl. ƒ1.20. ƒ1.40, ƒ4.50. idse dames g te Antwerpen lonale athletiek- in Beerschot zijn rlandse dames op succes uitgelopen, ersKoen (Sagit- meter horden in rond. Willy Lust erd in 12.1 sec. de derde plaats Nederlandse; Trees (Meeuwen) nam voor haar reke- :r was voor Puck :bes), die in 12.2 behaalde en de plaatsen waren erlandse loopsters: idigde in 12.3 sec. :nia Stadt (Meeu- als derde en Ada 3) in 12.7 sec. als al 100 meter esta- i de ploeg van raaie tiid van 48.4 •winning. Celebes onder de 50 sec., weede te worden. doorheen te ko- 't. Heel EBOH, op rinters in de voor- l de kostbare voor- edigen. ippen overbrugden meerdere malen ie hen scheidden 1 daarvoor. En dan impt een gevaar- :o gevaarlijk zelfs, Keizer meters ver t inrennen. om de n voor het einde naker toch te ko- ist Klaas Smit de pass. Koning liep bal gespeeld was, 1 bereikte hij het oven leder. Ziin sneed zo tomeloos ÏBOH-doel af, dat :n aan leek. Maar id als de weerga et geluk, een goe- ïigen. Zijn vuist in de hoogte ge- juist in de baan minuten werden voor alles wat Vo- En voor alles wat Want scrimmage speelde zich af in van de Dordtena- schoot de keeper en back aan, een nalde Tol keihard am geen doelpunt, konden honderden irs het veld op- i scheidsrechter het laatst had ge- bittere pil voor al aers, waarvan ver- n traan wegpink- a van al die vreug- :ier, dat een spor- d bij het behalen eerde eersteklasse- (Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Waarover zou een instantie als de ANWB op zijn jaarlijkse algemene vergadering zeker het licht moeten laten schijnen? Een bond. die de moeilijkheden en problemen zo snel en radicaal neemt als de ANWB kan niet zwijgen over het probleem van de bromfietsen. Drie jaar geleden toen de bromfietsen bezig waren de weg te veroveren, heeft men in de Parkstraat in Den Haag al een waarschuwende stem laten horen. De rege ring heeft drie volle jaren gewacht met een uitspraak te doen en nu het er naar uit ziet, dat de reglementswijzi ging eindelijk zijn beslag zal krijgen, is het probleem al zo lastig geworden, dat de oplossing niet bevredigend moet worden genoemd. De fabrikanten hebben zich daarvoor zijn het handelslieden beijverd producten op de markt te brengen, die de koper vrijwaar den van een rijexamen en het aanschaffen van een kenteken bewijs. Zij voerden de snelheden op, zodat er nu al bromfietsen rondtuffen met een vaart van te gen de zestig kilometer per uur. Het zal nu zo worden, dat de in houd beneden de 50 cc zal moeten liggen, het vehikel het uiterlijk van een fiets zal moeten hebben en de bromfietser zal zijn snel heid moeten aanpassen aan de omstandigheden, want hii zal op de rijwielpaden moeten rijden. Is het druk, dan zal hij de handle minder moeten laten vieren, is het stil dan kan hij zijn eigen vaart regelen, zo hard hij maar wil, mits aan de gestelde voor waarden wordt voldaan als cylin- derinhoud enz. A.N.W.B. geen zwartkijker De A.N.W.B., uiterst deskundig waar het alles betreft wat met weg en vervoer heeft te maken, is geen zwartkijker maar voorziet de nodige moeilijkheden. Wat moet onder fiets worden ver staan. de rijwielpaden zullen ver breed moeten worden, het rem- vermogen zal moeten worden op gevoerd, de verlichting van de bromfiets zal moeten worden ver beterd. Om maar enige bezwaren te noemen. „En dat" zo werd ge zegd, „is voor het overgrote deel te wijten aan laksheid in het ne men van een beslissing. Nu zijn -r DINSDAG 7 JULI HILVERSUM i, 402 meter 7.00—24.00 K.R.O. 7 00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramo foon; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon; 8.25 Gramofoon; 9.00 Voor de Vrouw; 9.35 Gramofoon: 9.55 Pontificale hoogmis: 11.30 Gra mofoon; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Militaire reportage; 13.25 Lunchconcert; 14.00 Lichte muziek; 14.35 Kin derkoor; 15.05 Philharmonisch orkest en solist; 15,30 Ben ie zes tig (tussen 16.0017.45 Ronde van Frankrijk); 16,00 Voor de zieken: 16.30 Felicitaties voor de jeugd; 17,00 Plechtig lof; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending: „Jonge adspirant emigranten worden omgeschoold in de landbouw". Reportage van de opening van het scholings centrum „De Drempel" te Benne- kom door H. A. van Luyk: 18.00 Gevarieerde muziek; 18.20 Gra mofoon; 18.30 „Dit is leven", causerie; 18.45 Gramofoon; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws: 19.10 Gramofoon: 19.15 Uit het Boek der boeken; 19.30 Gramofoon (om 20.00 Ronde van Frankrijk); 20.25 De gewone man: 20.30 Hol land Festival: Residentie orkest en solist; 21.20 Hobo en piano; 21.40 Gramofoon; 22.30 Repor tage: 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM 2. 298 meter 7.00—24.00 A.V.R.O. (7.50—8.00 V.P.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon: 8.45 Gramofoon: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor zang; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoon; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken: 11.30 Viool en piano: 12.00 Tiroler muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland: 12.40 Pianospel: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoon; 13.30 Promenade orkest en solis ten; 14.00 Amerikaanse muziek- kaleidoscoop: 1430 „Emigranten in Canada", causerie; 14.45 Gra mofoon; 14.50 Jubileumprijsvraag; 15.10 Gramofoon; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoon: 16.30 Voor de jeugd: 17.30 Gramofoon: 17.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 Pianospel: 18.30 R.V.U.: Dr C. A. van Peursen: ••De philosophie van de cultuur"; 19 00 Fanfare orkest; 19.25 Paris vous parle; 19.30 Fluit, cello en klavecimbel: 20.00 Nieuws: 20.05 Gevarieerde muziek: 21.15 Lichte "nuziek; 21.40 Van Groenlanders en Eskimo's; 21.50 Gevarieerde Muziek; 22.30 Surinaamse mu- «ni ^45 Buitenlands overzicht: 2300 Nieuws; 23.15 New York callmg; 23.20—24.00 Gramofoon ..DINSDAG 7 JULI 1953 AVRO 20 15—21.45 Nationaal danstheater van Grie kenland. de bromfietsen al zo geperfection- neerd, dat men moeilijk meer een stap terug kan doen zonder bezit ters en fabrikanten te schaden." Bond vraagbaak voor iedereen De A.N.W.B. is een instelling, die zich volledig geeft voor ieder die zich te voet, per fiets, brom fiets, motor, auto of vaartuig be weegt. Het is dus niet verwonder lijk, dat een dergelijke instantie altjjd wat te wensen heeft. Maar, zo kon voorzitter P. F. Zimmer man verklaren met een gevleugeld vvoord, „we z;jn tevreden maar niet voldaan." Tevreden omdat de A.N.W.B. op 1 Juli zeventig jaar bestond. Het jubileum zal niet ge vierd worden, het 75 jarige be staan is daarvoor beter geschikt. Elk jaar worden ongeveer tien duizend nieuwe leden ingeschre ven, de bond heeft een enorme goodwill gekweekt, de bond is een vraagbaak voor particulier en overheid. De arbeid is zo toegeno men, dat de huisvesting in diverse panden ontoereikend moet worden geacht. Er zijn dan ook plannen om te komen tot de bouw van een nieuw, eigen gebouw, waarin ook de overal verspreide garages ma gazijnen en werkplaatsen onder dak zullen kunnen vinden. Het bestuur zal, naar men hoopt bin nen niet al te lange tijd, een be roep op de leden doen, vertrou wend, dat zij zullen inzien dat een doelmatig ingericht en efficient werkend bondskantoor alleen in hun eigen belang is, Jaarverslag Uit het jaarverslag 1952 blijkt overduidelijk wat de A.N.W.B. weer voor de weggebruiker is ge weest. De kwestie van de par- keergeldheffing is opgelost, de re gering gaat de noodzaak van de aanleg van nieuwe wegen, de bouw van bruggen en tunnels en de verbetering van bestaande we gen meer inzien dan vroeger. In 1952 vond voor het eerst sinds vele jaren geen verdere verhoging van de belastingen op het motor- wegverkeer plaats. Maar de A.N.W.B. is van me ning, dat men tot een verlaging dient te komen. Er zijn immers ook nog de lasten van pont- en veergelden. Schat die niet te ge ring. In Noord-Holland zijn be drijven, die alleen voor het ge bruik van de ponten over het IJ per jaar per motorvoertuig dui zend gulden moeten uitgeven en de vervoerders in Edam betaalden het vorig jaar voor het gebruik van de IJ-ponten ruim f32.000. Het stokpaardje kwam ter sprake: het motorwegverkeer be taalt veel meer aan speciale be lasting, dan de uitgaven ten be hoeve van het wegennet belopen. Volgens te Den Haag ontvan gen berichten zou een onbekend vliegtuig in zee zijn gestort op ongeveer 10 20 mijl ten Zuid- Oosten van Dungeness. De scheepvaart wordt verzocht uit te kijken. Aldabi verm. 17 v. R'dam n. B. Aires. Alhena B. Aires/R'dam 6 Vitoria verw. Alnati R'dam/B. Aires 6 Rio de Janeiro verw. Bloemfontein 30 te A'dam. Bo naire verm. 10 v. A'dam n. Geor getown. Boschfontein A'dam/O. Afrika 1 te Tanga. Boskoop, A'dam/Barranquilla 4 Curacao 9 Maracaiibo verw. Kcottica 6 v. A'dam te Georgetown verw. Groote Beer 10 v. New York te R'dam verw. Indrapoera 3 v. Priok n, Cherabon. Jagegrsfon- tein verm. 12 v. Durban n. A'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt verm. 3 n.m. v. A'dam n. Sydney. Maas dam New York/R'dam 10 Southampton en Havre 11 R'dam verw. Noordam 6 v. R'dam te New York verw. Oranje Priok/ A'dam 9 Suez verw. Oranjefon tein Durban/A'dam 5 Southamp ton verw. Oranjestad verm. 9 v. A'dam n. Cristobal. Rijndam R'dam/New York 11 Halifax 23 New York verw. Sibajak Welling- ton/R'dam 11 Aden verw. Veen- ANWB cijferlijst Cijfers worden wel eens be schouwd als dood materiaal. Maar wie wil uitbeelden wat één of andere instelling al zo presteert, kan dat moeilijk be ter doen dan met cijfers. In het jaarverslag van de A. N. W. B. werden met gepaste trots de volgende cijfers ge noemd: Toen 1953 begon had de bond geplaatst 4586 weg wijzers, 1457 richtingsborden, 400 voorrichtingsborden en 2406 paddestoelen. De wegen wacht had in 1952 in totaal 91.836 maal hulp verleend en er werden 119.593 leden inge schreven. De technische afde ling gaf 5050 schriftelijke ad viezen en de expertisedienst verstrekte 2602 rapporten, de juridische afdeling verschafte raad in 1354 gevallen en het aantal afgegeven grensdocu- menten bedroeg in 1952 niet minder dan het enorme getal van 162.609. Het aantal afge geven kampeerdocumenten be droeg 138.632 en aan 2975 le den werd advies verstrekt. Een gunstig teken was het zwak afnemen van het aantal ernstige ongelukken hoewel het aantal on gevallen met dodelijke afloop en lichamelijk letsel nog zeer hoog is. Het is gebleken dat de gevaren- scheppende factor van de brom fiets minder groot is dan wordt aangenomen. In 1952 werden weer enige voor het verkeer belang rijke projecten voltooid of in uit voering genomen. O.m. aanleg van de nieuwe rijksweg Amsterdam- Utrecht, die in 'begin 1954 in zijn geheel met twee ry banen zal kun nen worden opengesteld. Het ver ontrust de A.N.W.B. echter, dat blijkens de rijksbegroting 1953 voor nieuwe wegen 8.5 millioen is aangevraagd terwijl dit in voor-; gaande jaren 12 millioen was. Bij de aanvullende begroting is even wel een bedrag van 14,500.000 gul den aangevraagd, terwijl nog een bedrag van f 18.500.000 ter be schikking is gekomen uit reeds eerder gevoteerde werkverrui- mingsgelden. Hiervan zullen o.a. de nieuwe rijksweg Amsterdam Utrecht worden afgemaakt met alle viaducten en de tweede rij baan, de aardenbaan van de rijks weg Arnhem-Apeldöorn het ge deelte Den Deyl-Maaldriftseweg zal twee rijbanen krijgen en tus sen Den Haag en Wassenaar zal bij de Oudermeulenlaan een baan- vérdubbeling komen. Voor het af maken van de weg Ypenburg- Burgerveen voor 1953 is f3.500.000 beschikbaar, om te beginnen aan een brug bij de Haagse Schouw is f200.000 beschikbaar, aan de aan leg van rijwielpaden langs de weg Breda-Tilburg en de weg Best- Eindfrovèn wordt f500.000 besteed. Noord-Holland >krijgt f600.000 subsidie voor de verbetering van provinciale wegen tussen Amster dam en Hoorn en Zuid-Holland i'380.000 voor de aanleg van de nieuwe weg door de duinen Den Haag-Haarlem. De bond is voorts van oordeel, dat met verhoudings gewijs geringe bedragen op tal rijke plaatsen technische verbete ringen kunnen worden aange bracht, die tot vermindering van het aantal ongevallen kunnen lei den. De spoorwegkruisingen hebben vanzelfsprekend ook de aandacht van de A.N.W.B. In enkele steden Rotterdam. Den Haag, Amster dam en Haarlem is de spoor baan omhooggebracht en zijn tun nels aangelegd, maar in vele ge vallen zijn de 'bomen uren per dag gesloten. Op de eerste plaats eist de binnenwatersloot in Delft verbetering. Daar zijn de bomen zes van de veertien uren dicht. Riviernaamborden En de A.N.W.B. zou niet de bond voor ieder zijn als niet aan alle redelijke vragen tegemoet zou worden gekomen. Velen hebben gevraagd naar riviernaamborden. Welnu, die komen er. In het na jaar hoopt de bond bij de grote rivieren dergelijke borden te plaatsen. Er blijven altijd wensen, maar wat de A.N.W.B. kan doen wordt ook gedaan. Naast de weg wijzers, richtings- en voorrangs borden en paddestoelen, nu de ri viernaamborden. wordt op Zondag 9 Augustus a.s. de eerste vlucht gemaakt van de vaste helicoptère-dienst tussen Maastricht en Brussel. Geduren de de eerste vier weken zal deze verbinding bestaan uit dagelijkse postvluchten. Later wordt een passagiersdienst ingevoegd zal het bestuur van de katholieke hotelschool te Maastricht met medewerking van rijk, provincie en gemeente overgaan tot de aankoop van het kasteel „Bethle hem" te Limmel, waar school en internaat gevestigd zullen wor den hebben de leerlingen van de dansgroep Soestdijk. waartoe ook de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke behoren, Zaterdag een geslaagde uitvoering gegeven in het openluchttheater in het bos van Bredius te Naarden bestaan in Canada grote plannen voor een pelgrimage in 1955 naar de graven van Canadese militai ren in Nederland. Alle militaire kerkhoven, waar Canadese mili tairen een laatste rustplaats heb ben gevonden zullen bezocht wor den. zijn de badcabines en het strand paviljoen van Domburg, die bij de stormramp van 1 Februari j.l. geheel werden verwoest Zaterdag weer in gebruik genomen. De herbouw heeft nogal enige tijd in beslag genomen. De burge meester mr. W. Crommelin heeft bij deze gelegenheid een toe spraak gehouden, waarbij hij dank bracht aan de provinciale en de rijksinstanties die steun hadden verleend werd Zaterdag te Den Haag op de Amerikaanse ambassade het feit herdacht, dat 177 jaar gele den de Amerikaanse onafhanke lijkheidsverklaring werd gete kend. De V.S. ambassadeur de heer Chapin ontving in zijn ambtswoning alle Amerikaanse ingezetenen, in Nederland woon achtig (Van onze verslaggever) STAVENISSE, 4 Juli God zij ons en onze doden ge nadigMet deze bede besloot de heer A. van Vorde, die vrouiv en kinderen in de rampnacht van 1 Februari ver loor, zijn dankwoord aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt, dat de 154 slachtoffers in Stavenisse konden worden herbegraven. Aan de samenkomst op de do denakker werd een herdenkings dienst voorafgegaan, die werd ge houden in de Ned. Herv. Kerk en die mede werd bijgewoond door minister dr. L. Beel als vertegen woordiger van de regering, door de heer Philipse als afgevaardigde van het bestuur der provincie Zeeland en door de burgemeester van Alkmaar, de heer Wytema, namens de adopterende gemeen ten van Noord Holland. Ds. van Dijk uit St. Annaland, die de kerkdienst leidde, sprak woorden van troost en bemoedi ging, geïnspireerd op de evange lietekst; „Ween niet, jongeling, Ik zeg u, sta op", Hij wees de gelovi gen er op, hoe Jezus de weduwe uit Nairn in haar diepste smart kwam troosten en dat Hij alleen berusting en vertroosting schen ken kan. omdat Hij de dood heeft overwonnen. „Ook vandaag", al dus de predikant, „zegt de Al machtige tot ons: ween niet, want gij allen moogt delen In Mijn overwinning op de dood". Enorme belangstelling. Velen in zware rouw gedom pelde familieleden der slacht offers woonden deze kerkdienst bij. De belangstelling was zo over weldigend dat lang nie.t allen tot het gebouw toegelaten werden. Hoe massaal dit medeleven was bleek weer toen men zich rond het massagraf schaarde. Onder een doodse stilte, die slechts ver broken werd door het hartver scheurend snikken der nabestaan den, dankte de burgemeester van Stavenisse, de heer L. Verburg, voor het medeleven der regering, van de provincie en van de gees telijke en wereldlijke autoriteiten der omringende gemeenten. Nadat hij namens het gemeentebestuur een krans had gelegd op het massagraf betuigde dr. Beel de deelneming der regering. Minister Beel legt krans „God geeft met het kruis ook de kracht", aldus dr. Beel, die vervolgde: „Geve de Almachtige u allen kracht om te berusten en om te gaan bouwen aan de toe komst van Stgvenisse". Nadat dr. Beel de kranslegging had verricht spraken nog de he ren Philipse en de burgemeester van Alkmaar, die namens de adopterende gemeenten van Noord van groet HEILOO Ongeveer 300 leden van de bond van R. K„ Melkhan delaren in Nederland, de meesten met hun echtgenoten, voorname lijk uit onze contreien maar som migen van ver over de grenzen van onze provincie, zijn gisteren ter bedevaart naar Heiloo ge weest en vulden bijkans geheel de grote' kapel van het Genadeoord, toen om half elf de hoogmis werd gecelebreerd door de bondsadvi- seur Pater. C. Commandeur O.F. M„ waaronder de predicatie werd gehouden door de kernleider van de diocesane Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, Pater Engelbertus O.F.M.-Cap„ naar aanleiding van het Evangelie uit de mis van zesde Zondag na Pinksteren. Het zangkoor van de Kapel, versterkt met koorzangers uit de bedevaartgangers zong onder di rectie van de heer G. Oostermeljer en orgelbegeleiding van de heer C. Groot uit Limmen de driestem mige Mis van Lorenzo Perosi. In zijn predicatie liet Pater En gelbertus uitkomen, hoe de edele figuqr van Christus toen Hij als mens op aarde leefde, een ontzag gelijke aantrekkingskracht moet hebben uitgeoefend op ieder die Hem ontmoette. Uit het Evangelie blijkt, hoe de Joden Hem drie da gen zonder eten en drinken wa ren achternagelopen, gefascineerd door Ziin woord en optreden. Steeds opnieuw wilde men Hem horen spreken. Een Hij gaf hen brood, opdat zij onderweg naar huis niet zouden bezwijken. Ook wij, aldus vervolgde de ge wijde spr. zijn van alle kanten toegestroomd naar dit Heiligdom om het Brood des Levens, de H. Communie te ontvangen, om te luisteren naar Gods woord en ge nadekracht mee te nemen, die wij geput hebben uit de Spijze, die Christus ons heeft voorgezet op dat wij op de weg van het leven, niet zouden bezwijken. Wij zijn gekomen uit een milieu, waarin zorgen en moeilijkheden heersen op allerlei gebied. En wij hopen, dat Christus ze zal oplossen en dat O.L. Vrouw ter Nood ze zal oplossen, zowel de moeilijkheden van onszelf als die van anderen. Christus zal moeilijk kunnen wei geren, wanneer Zijn Moeder Hem vraagt ons 'te helpen, maar vóór dat Zij optreedt als onze Midde lares, zal Zij van ons eisen, dat wij ons leven in alles beteren, in verdraagzaamheid jegens elkan der, in samenwerking onder el kander, in de plichten van onze staat, zodat we zelf verbeterd en bekeerd, een voorbeeld kunnen wezen voor anderen. En dan zal God ons niet met lege handen van dit Genade-oord wegzenden, maar geven al ,wat goed voor ons is. Des middags om 1 uur werd in twee groepen de H. Kruisweg ge beden. Het plechtig sluitingslof hield kapelaan J. Buffing uit Alk maar, Pater Commandeur hield een predicatie over de noodzaak van het katholieke organisatie- leven. dat de katholieken elk in ziin branche bijeenhoudt en be hoedt voor verkeerde invloeden en daarenboven een front vormt van apostolaatsmensen die weten te werken voor de herkerstening van de wereld. Onder dit Lof werd een Sacramentsprocessie gehouden. Op de Vinkeveense Plassen niet ver van Abcoude is Zondag middag de 26-jarige J. van Zo meren uit Amsterdam verdron ken bij het zwemmen. De 24-jarige landbouwerszoon, M. Voets uit Rosmalen, is bij het zwemmend oversteken van een wetering in een diepe kolk te recht gekomen en verdronken, omdat hij de zwemkunst niet voldoende meester was. PSEUDO-VOGELPEST IN OVER-BETUWE De pseudo-vogelpest blijkt zich in het Oostelijke deel van de Over Betuwe uit te breiden. Was vorige week in de buurtschap Eimeren onder de gemeente Eist (O.B.) pseudo-vogelpest uitge broken onder een 250 stuks tel lende hoenderstapel, thans is een nieuw geval geconstateerd op het hoenderbedrijf van de landbou wer van G. in het dorpje Gendt (Over Betuwe). De veeartsenij- kundige dienst heeft bestrijdings maatregelen laten treffen. Opvarende Nederlandse loodsbot vermist De scheepvaart is verzocht scherp uit te kijken naar een op varende van de Nederlandse loodsboot „Rigel" die voor de Nieuwe Waterweg is gestation- neerd. Eén der leden der beman ning van de „Rigel" wordt n.l. vermist. Bij verkeersongeval nabij Doetichem De ongeveer vijftigjarige con cierge bij de rechtbank te Zut- phen de heer Zonneveld en diens dochter, zijn. Zaterdagmiddag te Doetlnchem zwaar gewond bij een verkeersongeval. Tussen Doetinchem en Does burg haalde een bus van de N.V. Gelderse Tramwegen, afkomstig uit de richting Doesburg, een vrachtwagen met hooi in, die juist stopte. Uit de tegenover gestelde richting kwam de heer Z. aangereden met zijn motor en als duo passagiere zijn dochter. De bus kwam in botsing met de motor. Vader en dochter wer den van het motorrijwiel geslin gerd en zwaar gewond. Holland de omgekomenen Stavenisse een laatste bracht. „Wij voelen ons nauw met u verbonden", aldus de heer Wy tema, die er aan toevoegde dat Noord Holland vastbesloten is om te blijven deelnemen in de zware gang die de overlevenden nog te gaan hebben. Tenslotte dankte dan de heer A. van 't Veer het gemeentebe stuur en de burgerij voor de pië teitvolle wijze waarop deze herbe grafenis had plaats gevonden, waarna burgemeester Verburg de officiële samenkomst op de doden akker sloot. Vervolgens hebben de zeer vele inwoners van Stavenisse, die een dierbaar familielid betreuren, langs het graf gedefileerd. Zwaar is de last die Stavenisse te dragen heeft gekregen, zwaar ook drukt de rouw op het dorp, waar de mensen Zaterdag, na de droeve plechtigheid, met gebogen hoofd en roodbeschreide ogen door de smalle straatjes naar hun woningen terugkeerden. i 3 V r 4 'O r O /lf 'f Jo -V tr .'6 YT ,v «y c* tj V Jf va V' No. 209 Horizontaal: 1. kreet 4. telwoord 7. levenslucht 9. meisjesnaam 10. speelgoed 12. kledingstuk 13. voegwoord (Fr.) 15. deel v.e. effect 17. pers. vnw. 18. troefkaart 20. sportterm 21. rivier in Nederland 22. bitter vocht 23. gebogen been 24. deel v.e. ambtsgewaad 25. elasticiteit 27. deel v. e. huis 29. reeds 30. plant 32. jongensnaam 33. telwoord 34. boom 36. jongensnaam 38. leidsel 40. pl. op Ameland 41. meisjesnaam. V erticaal 1. naaigerei 2. bestaat 3. stremsel 4. lust 5. water in Friesland 6. pl, in Friesland 8. vloerbedekking 9. Spaanse titel 11. verbinding 12. keukengerei 14. platte steen 16. inwendig orgaan 17. lekkernij 19. flauw 21. deel v. d. vinger 24. adell. titel 25. Eng. luchtmacht 20. steen 28. leesteken 30. ongedierte 31. keurig 33. gravure 35. stoet 37. bijwóord 39. ons inziens Oplossing Puzzle No. 208 Horizontaal: salmiak, 8. Amsterdam, 10 baat, 11. drek, 13. enkel, 15. rende 16. ds, 17. ra, 18 dr, 19. eg. 20. ap, 21. me, 22. nr, 23. ri. 25. ek, 27. bl, 28. karaf, 30. voile. 32 taan, 33. erin, 31. kakkerlak, 38. dertien. Verticaal: 1. smak, 2. aster, 3. lt. 4. ms. 5. ir, 6. adder, 7. karn, 8. aan spraak, 9. Medemblik, 10. be dankt, 12. kegelen, 14. la. 15. rd. 23. ranke. 24. if, 25. ev, 26. koele. 29. raad, 31, iran, 35. kr. 36. et. 37. ri. FEUILLETON dam vertr. 6 v. R'dam New York i vuriS- „Bedoel je, dat je denkt dat ik iets onjuists wil forceren?" vloog Pater Rector op. Pater Arnoux maakte een kal merend gebaar. „Natuurlijk niet. U bent oprecht, maar u vergist zidh. En ieder volgde u hierin. Zelfs de Kerk...." „De Kerk neemt geen stand punt in", onderbrak Pater Rec tor hem. Maar zij geeft u de vrije handl U mag deze groteske zaak bevorderen!" „Dat is absurd.... ik bevorder i niets!" riep Pater Rector uit. „Niet direct, maar het kan een wonder zijn. Laat het zichzelf bewijzen!" pleitte Pater Arnoux via Havre en Southampton. Wa terman R'dam/New York 10 Ha lifax 12 New York verw. Wes- terdam New York/R'dam al waar 6 verw. Willem Ruys R'dam /Priok 9 Colombo verw. Willem stad 5 v. A'dam te Cristobal verw. ,Als het werkelijk een wonder was, moet het dat zelf maar be wijzen", herhaalde Pater Ar noux. Pater Rector maakte een wan hopig gebaar. .Maar het is be wezen! „Ahdaar is de dokter. U Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Gofilex-film .n up het ,iui„ie moment, dok ter, uw erewoordis het uw mening, dat dit werkelijk en waarachtig een wonder was?" Dr. Morell keek onbewogen toe. Geen enkele trek op zijn ge zicht verraadde enige emotie. Koud klonk zijn harde stem door het vertrek. „De genezing van Pater Sierra zal in, de medische historie blij ven opgetekend als een zaak waarvoor géén verklaring is". Met een blik geladen met de diepste verachting keek Pater Arnoux naar Dr. Morell. „Het interesseert mij niet wat de dokter zegt", snauwde hij. Pater Rector schudde het hoofd: „Maar wat heb je daar dan tegen in te brengen?" „Niets", antwoordde Pater Ar noux wanhopig. Pater Rector keek Morell aan als had hij met een koppig kind te doen „Mare", begon hij plech tig. „Er is maar één weg: óf je doet wat ik zegóf ik vraag het je." Pater Arnoux stond op. „Goed.... dan treed ik uit.. Ik kan niet langer Jezuïet blij ven." „Nee.... nee..!!" riep Pater Rector smartelijk uit, „Daar wordt niets mee opgelost. Wat verberg je toch.... Wat is het!" Pater Arnoux keerde zich om. „Vaarwel, Pater Rector!" „Mare.neezo kun je niet weggaan. Laat mij niet in de steek!" Ontroerd keek Pater Arnoux in het door zorgen gegroefde ge laat van zijn Rector. ,,U Iaat mij in de steek", zei hij zacht. Pater Rector wankelde en greep zich aan de tafel vast. „Nee.... nee....!" riep hij angstig. Toen zonk hij languit op de grond neer. Pater Arnoux snelde naar hem toe en boog zich over hem heen. „Pater Rector.." stamelde hij. Haast smekend hief hij het hoofd naar de dokter op. die zich vooroverboog en bij de roer loze gestalte neerknielde. „Een hartaanval", fluisterde deze ontzet. Pater Arnoux was dr. Morell gevolgd naar de kapel, waar het stil was en halfduister. „Ik kan niets doenDie ge beden voor de sterVende grijpen mij aan", fluisterde Morell. „Wat u aangrijpt dokter, is. dat daar binnen een nieuw slachtoffer van uw glorieuse grap ligt',, antwoordde Pater Arnoux fel. ..Hou ermee op, Morell. voor het nog erger wordt.' „Maar niemand gelooft mij nu meer. Ik heb het dossier ver nietigd. Ik heb geen enkel be wijs meer." Maar Pater Arnoux liet Mo rell geen rust meer." ,Maar je kunt vertellen, wat er gebeurde!" „Wat bereik ik ermee? Hoop volle zielen worden er het slachtoffer van." „Dat worden ze tóch. vroeg of laat, net als Pater Rector. Weet je wanneer hij het werd? Toen hij vreesde dat het een leugen was en dat er andere slacht offers zouden zijn. Morell, doe toch het enig juiste en denk niet meer aan slachtoffers! Leef één leven dat van jezelf je eigen leven!" Secondenlang stond Morell in tweestrijd. Toen wendde hij zich naar Pater Arnoux met een smartelijke trek op het gezicht. „Goed, Pater. Vertelt u het aan iedereen op de manier die u het beste acht", fluisterde hij hees. „Morell!" riep Arnoux geluk kig. Een broeder kwam de kapel binnen. „Pater Arnoux! Pater Rector vraagt naar u!" Gevolgd door Morell haastte Pater Arnoux zich de kapel uit. Met gesloten ogen lag Pater Rector op een rustbed uitge strekt. Zijn. lippen bewogen zich flauw, Arnoux boog zich over hem heen. „MareHet spijt mij. Ik wilde teveel ineens. Voor de eeuwigheid is geen haast Zelfs een wonder heeft tijd no dig. Sterven valt niet moeilijk.. Het is of je van één kamer naar de andere gaat. En ik ben ge lukkig." „Pat er Keene.... Je bent zo lang OversteMaak beschei den gebruik van je gezagen dien God met een glimlach." „Mijn goede Carey.... vergeet de Paters niet en blijf ze plagen Deken Carey knikte met tra nen in de ogen. en zing af en toe eens een Te Deum voor mij." „Een Te Deum?...... vroeg Carey zacht. „Ja, wij moeten nu niet rou wen. maar ons verheugen Het wordt mij duidelijkHet i.' een wonder te -'éven oinvpn is het werk-'iikY- won der. „Ik geloof ie niet. Peter." zei Terry stug. „Ik vertel je de waarheid: he' was geen wonder. Alle bede vaarten ziin afgezegd," „Maar hoe kan iemand dat n> zeker weten?" hield Terry aar (wordt vervolgd m

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5