IO*> korting Iiirees Ouüei Smid je Verholen en de strijd tegen Mars Plai neis Vierde lustrum gevierd met concours in Amsterdam Braderie koopjes! DORKESTEIJN Maureen Connolly houdt haar II imbledon-titel nette R.K. meisjes De E Bond R.K. Zangkoren in Noord- en Zuidholland Huurverhoging en looncompensatie Doris Hart gaf kranig partij Praktijk hervat M. O. v. d. Zijl Aank. monteur en jongeman leerling banketbakker Aardappel rooiers Aardappel rooiers aardappel rooiers Willibrordus Adrianus Duyn Dameskapper- Haarwerker net R.K. meisje hetelucht-kachel electr. licht-en kracht installaties G. L. Paleari Zn. TAXI SANDERSE Trouwrijden Ook DEZE WEEK handhaven wij onze uit onze Braderietent op de Stenenbrug! Natuurlijk De betere permanent f6.- compl. Joh. Kalksma Alkmaar 29 JULI T rekking Nationale Paasloteri* Gummi-vingers Het le lustrum van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland was aanleiding tot het organiseren van een zangconcours in Krasna- polsky te Amsterdam. De jury bestond uit de heren Theo v. d. Bijl, Amsterdam, Oscar van Hemel, Hilversum en Simon Terpstra, Nijmegen. Na een feestelijk, welkomst groet door de voorzitter, de heer •L A. Spigt, en het door allen ge zongen le couplet van het Wil helmus, werd dit concours be gonnen met de 4e afd. Gemengde Koren. Door „Zingen is Leven" Waar land, o.l.v. de heer B. J. Wolters werden zowel „Eram Quasi Agnus" van Palestrina als „Eens Meyen Morgens Vroe" van Theo v. d. Bijl mooi gezongen. De koorklank was goed. In de 3e Afd. Dameskoren hoorden we „Streker Zanglust" Grootebroek, dir. Jos. Moeskops, in „Laat ons gaan", bew. Moss— Wolff en in „Afscheid aan het woud" van Theo v. d. Bijl. Het uit het hoofd zingen en dirigeren betekende een uiterste concentratie bij het musiceren, hetgeen dan ook duidelijk hoor baar was. Het geheel was over wegend zuiver en werd kleurrijk voorgedragen. De 2e afd. Dameskoren werd vertegenwoordigd door „Ego Flos", Schoorl, o.l.v. Cas Himmel- reich. De klank van dit ensemble was zeer beschaafd. In het „Benedictus" van Lotti viel ook de goede verzorging van uitspraak en accent op. 2e afd. Gemengde Koren. Hier in was het wederom „Ego Flos" uit Schoorl, o.l.v. C. Himmelreich. „Vrede" van Jos. de Klerk werd boeiend voorgedragen. De tenoren waren iets te zwak. Ook in „Als 't licht wordt" van H. Andriessen werd gevoelvol gemu siceerd. le afd. Gemengde Koren „St. Caecilia", Haarlem o.l.v. G. C. M. de Barbanson. Het vrije nummer „O Jesu Christe" van J. van Berghem viel op door een warme voor dracht. De inzetten waren steeds duidelijk, terwijl de spanning tot de laatste noot bleef duren. „Sursum Corda", Oudorp o.l.v. C. Himmelreich gaf de beste inter pretatie van het verplichte num mer in deze afdeling, n.l. „Sire nen" van Ed. Flipse. Het geheel was goed tegen elkaar afgewo gen. In het „Salve Regina" van H. Oberhoffen waren de tenoren zeer mooi van klank. De span ning ging aan het eind van dit werk teruglopen, hetgeen ook de zuiverheid niet ten goede kwam. „Sirenen" werd door „R.K. Hoorns Gemengd Koor" o.l.v. J. G. Timmermans, niet zo verzorgd gezongen als het vrije nummer, bestaande uit „Al is den tijt nu Doloreus" van J. Wintelroy en „Laet ons nu al verblijden" van Jan Belle. Dit laatste werd leven dig en ondanks het hoge tempo mooi gelijk en duidelijk verstaan baar uitgevoerd. le Afdeling Dameskoren „St. Caecilia" N. Scharwoude, dir. B. J. Wolters, maakte van „Afscheid aan 't Woud" van Theo v. d. Bijl méér muziek dan van „Duo Seraphim" van Th. da Vit- toria. Dit was weliswaar mooi op toon, doch 't miste te veel expressie. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren „Cantica Nova" Berkel en Ro denrijs, o.l.v. H. J. v. d. Spek, voelde zich in „Het Hemelsche Kasteel" van Theo v. d. Bijl wel goed thuis, doch minder was dit in ,Lauda Sion" van Palestrina. Door de dirigent werd meer klank gesuggereerd dan het koor voortbracht. Overigens was het werk goed op toon, behoudens in de laatste maten, waar de alten deerlijk zakten. „Arti et Religioni" Naaldwijk, dir. A. G. Cloosterman, viel voor al op door „Ascendens Christus van Cl. non Papa. Tot nu toe de beste opvatting van de poly- phonie. In vele opzichten bleek „St. Caecilia", N. Scharwoude, dir. B. J. Wolters,- een uitstekend koor te zijn, hetgeen vooral tot uiting kwam in „Sicut Servus" van Pa lestrina. De koorklank was prima. Wat „Zang en Vriendschap" Opmeer, o.l.v. J. G. Timmermans, presteerde, vooral in „Het Kwe zelken" bew. H. Badings. was zeer loffelijk. De puntige directie van de dirigent wist allen in dit technisch moeilijke werkje prima gelijk te houden. Ook muzikaal was het volko men verantwoord. „Huygenwaert" Heerhugowaard dir. Piet Groot oogstte terecht veel applaus voor de vertolking van „De Vastenavond die komt an" van Albert de Klerk. Tot besluit van deze afdeling trad op „Zang en Vriendschap", Wognum o.l.v. de heer C. Luyckx. Door deze dirigent werd het tempo in „Het Hemelsch Kasteel" van Theo v. d. Bijl iets hoger genomen, waardoor dit werk in een frisser licht kwam te staan. De soepele directie van de heer Luyckx maakte dat de nuances zeer mooi tot hun recht kwamen. Het prachtige „Locus Iste" van Ant. Bruckner werd eveneens muzikaal vertolkt. Jammer dat dit koor te weinig alten heeft. De dirigent zou bij versterking hiervan nog meer met het koor kunnen bereiken. Afd. Uitmuntendheid Dameskoren Weldadig mooi klonk de zang van „Nieuw Leven" Heiloo, dir. Piet Groot. De klank was goed uitgebalan ceerd. Ere-afd. Gemengde Koren „Zingen is Leven" Warmen- huizen, liet als eerste in deze af deling „De Schalmei" van Oscar van Hemel horen. De uitvoering hiervan was volkomen verant woord. Ook de interpretatie van „Guttur Tuum" van G. de Pa lestrina stond op peil. Jammer dat hierin aan het eind een fou tieve inzet plaats vond. Hierna trad op „Zang en Vriendschap" Bovenkerk, o.l.v. Jos. ten Velden. Zijn opvatting van „De Schalmei" leek ons nogal overdreven. Toch moesten we be wondering hebben voor hetgeen deze dirigent een koor kan laten doen. Het vrije nummer was prima. De vertolking van het ver plichte nummer door „Nieuw Le ven" Heiloo, o.l.v. Piet Groot leek ons veel aannemelijker. Het „Echo-lied" van Orlando di Lasso kwam buitengewoon goed tot zijn recht. Als laatste in deze afdeling trad op „Con Brio" Amsterdam (N.), o.l.v. H. Hardèbol. „Cecilia-lied" van Dirk J. Sweelinck klonk zeer vitaal en was zowel technisch als muzikaal volkomen in orde. Ere afd. Mannenkoren Deze afdeling werd vertegen woordigd door „St. Caecilia" Den Haag, o.l.v. H. Beijersbergen van Henegouwen. „Scheeps-Praet" van Jac. Bou- set werd geestig voorgedragen, soms wel even tè uitbundig, het geen hier en daar de koorklank benadeelde. Als laatste werk van deze dag hoorden wij „Jubelstadje" van Oscar van Hemel. Dit bevestigde onze overtuiging dat het een uitstekend mannen koor is. De voorzitter, die reeds in de pauze het een en ander gememo reerd had, wees na afloop van deze dag in het bijzonder op de grote moeilijkheden, die het be stuur had gehad om de organi satie over de gehele linie en naar ieders zin te doen kloppen. Theo v. d. Bijl gaf hierna tot slot op een zéér geestige wijze nog enkele opmerkingen van di dactische aard, waarmee hij zeer veel succes en applaus oogstte. G. v. d.I. Uitslag 4e Afd. Gemengde koren: Zin gen is Leven, Waarland 318 pnt., le prijs. 3e Afd. Dameskoren: Streker Zanglust, Grootebroek 318 pnt., le prijs. 2e Afd. Dameskoren: Ego Flos, Schoorl 325 pnt., le prijs. 2e Afd. Gemengde koren: Ego Flos, Schoorl 292 pnt., 2e prijs. le Afdeling Gemengde koren: St. Caecilia, Haarlem 343 pnt., le prijs; Hoorns R.K. Gemengd Koor Hoorn 356 pnt., le prijs; Sursum Corda, Oudorp 323 pnt., le prijs. le Afd. Dameskoren: St. Caeci lia, Nrd. Scharwoude 348 pnt., le prijs. Afd. Uitmuntendheid Gemeng de koren: Cantica Nova, Berkel 274 pnt., 2e prijs; Arti et Reli gioni, Naaldwijk 313 pnt., le prijs; St. Caecilia, Nrd. Scharwoude 317 pnt., le prijs; Zang en Vriend schap, Opmeer 358 pnt., le prijs; Huygewaert, Hr. Hugowaard 286 pnt., 2e prijs; Zang en Vriend schap, Wognum 283 pnt., 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Dames koren: Nieuw Leven, Heiloo 335 pnt., le prijs. Ere afd. Gemengde koren: Zin gen is Leven, Warmenhuizen 287 pnt., 2e prijs; Zang en Vriend schap, Bovenkerk 382 pnt., le prijs en lof van de jury; Nieuw Leven, Heiloo 346 pnt., le prijs; Con Brio, Amsterdam 357 pnt., le prijs. Ére afd. Mannenkoren: St. Cae cilia, Den Haag 315 pnt., le prijs. Maureen Connolly, „Little Mo", heeft haar titel behouden. Ze versloeg in de finale van het damesenkelspel haar oudere landgenote Doris Hart op een uitverkocht centre-court, dat ook op deze laatste dag van de inter nationale tenniskampioenschap pen, lag te braden in een bran dende zon, die slechts af en toe schuil ging achter voorbijdrijven de wolken. De opvallende meerderheid, die „Little Mo" tot dan toe over al haar tegenstanders had ge toond.- was ditmaal echter ver te zoeken. Doris Hart trad haar vastberaden tegemoet en in een hoog tempo, met harde, prachtig geplaatste slagen, gingen de twee Amerikaanse meisjes el kaar te lijf. Reeds in de eerste set, die ten slotte met 86 door Miss Con nolly uit het vuur werd gesleept, bleek de taaie volharding waar mee Doris Hart streed. In de tweede set zou die tegen stand nog feller worden. Van 0I kwam „Little Mo" op 31 en het leek een gewonnen partij. Maar een sterke servicegame van Doris Hart, gevolgd door een eigen verloren service, bracht de partijen op gelijke voet. Het werd 33, 4—4 en toen kwam dat dramatische gevecht om de negende game. Het werd twaalf maal deuce, waarna eindelijk Maureen Connolly tweemaal ach tereen een service afgaf, die Doris Hart te machtig was (54). Nog vocht de vroegere Wimbledon kampioene terug, 55. Doch op 65 was het gedaan. „Little Mo" kwam met twee prachtige services op 300, daar na bracht een magnifieke lob haar 400 en dus drie match- punten. Ze had er slechts één nodig, want haar daaropvolgen de service kon Doris Hart slechts in het net retourneren. Toch zou Doris Hart nog twee titels behalen, n.l. in het ge mengd dubbelspel met Vic Sei- xas en in het dames dubbelspel met Shirley Fry. Hoad en Rosewall zorgden voor een Australisch succes in het heren dubbelspel. De uitslagen der finales lui den: Dames enkelspel: Maureen Connolly (V.S.) verslaat Doris Hart (V.S.) 8—6 7—5. Dames dubbelspel: Doris Hart en Shirley Fry (V.S.) verslaan Maureen Connolly en Julia Sampson (V.S.) 60 60. Gemengd dubbelspel: Vic Sei- xas en Doris Hart (V.S.) winnen van Morea (Argentinië) en Shir ley Fry (V.S.) 9—7 7—5. Heren dubbelspel: Lew Hoad en Ken Rosewall (Australië) winnen van Mervyn Rose en Reg Hartwig (Australië) 64 7—5 4—6 7—5. Kapelaan Heemskerk vervangt in Duitsland CASTRICUM Kap. Heems kerk zal dezer dagen voor en kele weken naar de vluchtelin genkampen in Duitsland gaan om de zeereerw. heer Scholz te Els- flinth bij Bremen te vervangen. Kap. Heemskerk heeft ook vorig jaar zich zeer verdienstelijk ge maakt als zielzorger bij de' Oost- duitse vluchtelingen tijdens zijn vacantie. (Ingezonden) Geachte Redactie, Mag ik U verzoeken, onder staand stuk in Uw blad op te nemen paar aanleiding van Uw „Korreltjes" in Uw blad van 1 Juli j.l.? Bij voorbaat mijn dank. In de jongste K.A.B. verbonds vergadering heeft haar voorzitter Middelhuis gesproken over de a.s. huurverhoging en de compensatie maatregelen die door de regering zijn voorgesteld. En nu doet Uw .redactie zij 't met de fluwelen handschoen het voorkomen, alsof die arbei ders, alsof die Middelhuis maar eisen stellen, zonder zich de vraag te stellen: „Kan dat"? Ik mag opmerken, en dat zal U j zeker ook bekend zijn, dat de arbeidersbeweging in ons land zich altijd en toch wel heel spe ciaal sinds de laatste oorlog, heeft laten leiden bij haar eisen door het algemeen belang. Het was heus niet zo moeilijk geweest, om bij en direct na de bevrijding heel andere looneisen te stellen en die ook doorgevoerd te krijgen. Dat heeft de arbeidersvakbeweging niet gedaan, omdat zij zich juist liet leiden door het algemeen be lang. En die houding is het vooral die ons land voor een economi sche ramp heeft behoed. Het is dus niet juist het nu zo voor te stellen, alsof Middelhuis op de laatste verbondsraad van de K.A.B. maar aan het eisen is ge weest, zonder met het landsbe lang rekening te houden. Dat moet men niet suggereren. Dat is tegen de waarheid. Er zijn wel andere groepen in onze Neder landse samenleving, die zich een dergelijke correctie en verant woordelijke houding niet hebben aangemeten. Op de tweede plaats mogen wij opmerken, dat wij de laatste maanden overgoten zijn met nieuws over de nood in de mid dengroepen. Wij K.A.B.-ers zullen dit zeker niet tegenspreken en zullen zeker niet tegenwerken aan die maatregelen, die deze nood moeten verzachten. Integen deel. Maar.werd en wordt hierbij nu ook de vraag gesteld „Kan dat"? En dat gaat dan om een bevol kingsgroep, die een salaris geniet zoals wordt aangenomen van f 5000f 15.000.per jaar. Ik ge loof, dat die vraag niet gesteld werd. En die vraag zou toch nog veel meer reden en zin hebben, omdat Middelhuis zijn verlangens baseert op de groep, die in vele gevallen beneden f 2500.- per jaar blijft. Er zijn nog tal van arbei ders, die voor f 40.per week en zelfs nog minder moeten rondko men met hun gezin. Als in de middengroepen van 500015.000 gulden per jaar nood heerst, hoe moeten wij de situatie dan noemen in de gezin nen van hen, die tussen de 2000 2500 gulden verdienen? Op de derde plaats schrijft U, dat er ook nog andere groepen zijn n.l. de z.g. „vergeten groe pen". Indien U de rede van Mid delhuis in haar geheel leest, dan zult U zien, dat Middelhuis deze groepen in één adem heeft ge noemd met die van de arbeiders. Middelhuis doet dus niet aan groepsbelang maar heeft wel de gelijk oog voor de z.g. „vergeten groepen" waarvoor hij ook met zijn verlangens naar voren treedt. En terecht. En op de vierde plaats moet worden opgemerkt, dat Middel huis bij het vraagstuk van de looncompensatie bij de a.s. huur verhoging tevens heeft gesproken over de opheffing van het 5 pet. consumptie-offer, dat de arbeiders in 1951 vrijwillig hebben gebracht. Men spreekt momenteel, dat die 5 pet. thans op ca. 3 pet. is terug gebracht, maar weggewerkt is deze toch nog lang niet. En wan neer de regering nu talrijke maat regelen heeft genomen, om dit offer, dat ook van het zakenleven werd gevraagd, nu op te heffen, dan mag toch ook met reden wor den gevraagd, dit offer ook voor de arbeiders op te heffen. Gelijke rechten en gelijke lasten. Kan dat niet, dan ook niet de andere part ner in de nood geheel schadeloos stellen. Dan maar ieder evenveel. Wij, die dagelijks onder de ar beiders verkeren, die de mensen op onze adviesbureaux met hun grote nood krijgen, wij weten, dat zeer velen met angst en vreze de dag van 1 Januari a.s. zien nade ren, want direct hierna zal de huiseigenaar de verhoogde huur komen halen. Dat weten zij. Maar zij weten nog helemaal niet, waar die verhoging van-daan moet ko men, hoe de regering uiteindelijk zal besluiten, want de thans voor gestelde compensatiemaatregelen zijn zo duidelijk, dat practisch niemand kan berekenen, hoe groot die voor zijn gezin zal zijn, en of hiermede de huurverhoging enigszins of geheel gedekt zal worden. En wij hebben nog een half jaar. De onderhandelingen hierover zijn nog niet eens ge opend. En de ambtelijke molen draait niet zo vlug. De huurverhoging komt. De re gering heeft haar compensatie- voorstellen gedaan. Wij vragen ons heel ernstig af: „Kan dat"? Neen, geachte redactie, dat kan niet. U blijkt de situatie in vele arbeidersgezinnen te gunstig te beoordelen. Er is nood er is grote nood. En voor deze mensen moet de K.A.B. opkomen. Daarom: Middelhuis heeft goed gesproken. JOH. DE LANGE, Lyceumstraat 72, Alkmaar. Ziekendag CASTRICUM De jaarlijkse Ziekendag voor hen die tot de St. Pancratiusparochie behoren, is vastgesteld op 28 Augustus, dit is de feestdag van St. Augusti- nus. PAYGLOP 17 - ALKMAAR Familieberichten Na drie maanden aan onze zorgen te zijn toevertrouwd nam God het weer tot Zich ons innig geliefd kindje KLAASJE Zijn diepbedroefde ouders, J. Bakker G. Bakker-Roosje broertjes en zus jes. Groet 5 Juli 1953 Herenweg 237 Advertentiën A. R. E. v. d. BOSCH Tandarts - Alkmaar Orthopaed. Chir. Alkmaar, Costerstraat 37 zal inplaats van Dinsdag 7 Juli spreekuur houden op Woensdag 8 Juli. voor magazijnwerk ge vraagd 17-18 jaar). TURNER Rijwielindus. trie W. Kerkmeer en Zn,, Ritsevoort 23 Alkmaar. Gevraagd Banketbakkerij SOEC- KER. Langestr. 39, Alk maar. gevraagd. W. N. KO NIJN, Boekelermeer 11. Heiloo. gevraagd. J. BRUIN, Middenweg 230, Heer hugowaard. Voor direct gevraagd KL. BEERS. Westerweg 30, Heerhugowaard, tel. 645—K 2260. Met droefheid geven wij kennis, dat na ge sterkt te zijn door de Genademiddelen der H. Kerk van ons is heengegaan, onze on vergetelijke vader en zwager weduwnaar van Veronica Noordstrand, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Heerhugowaard, 4 Juli 1953 Middenweg 498 N. P. DUYN, Pr. 's-Gravenhage, Kamperfoeliestraat 279 Wed. Cath. Groot-Noordstrand. Rozenkransbidden St. Elisabeths Zieken huis, Alkmaar 's avonds 7.30 uur. Dinsdag 8 uur in de H. Hartkerk te Heerhugow. N. De plechtig gezongen Uitvaartdienst zal wor den opgedragen Woensdag 8 Juli 9 uur, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof. opgeleid te worden voor ópgeledi te worden voor Dameskapper-Haarwer- ker? Leeft. pl.m. 17 jr. J. B. VAN MERWIJK, Laat 154, Alkmaar. Voor direct gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige voor dag en nacht met huiselijk verkeer. Br. o. no. N435. bur. van dit blad. Gevraagd: AARDAPP.- ROOIER. K. Bobbeldijk, Jan Gleijnisweg 62, te Heerhugowaard. Te koop gevraagd een merk „Vrolink". Br. no 24432, bur. v. d. blad. nOBBBMBm ONTWERP, AANLEG en UITBREIDING Electro-Techn. Bur. (Diploma M.T.S.) Spoorstraat 67 Alkmaar - Tel. 3082 Gevr. 'n AARDAPPEL ROOIER voor een maand of langer. Aangeb. een fiets. J. Groot Pzn., Middenweg 36 Andijk- Oost. St. Elisabeth Ziekenhuis, Alkmaar vraagt Zich aan te melden bij Moeder-Overste Te koop gevr. LUCHT BANDENWAGEN, 2% 4 ton draagverm. M. i Sluis Molenweg. Oter- leek. Verloren een grijs JON GENSJASJE op de rij weg. Terug te bez. bij Jac. Slijkerman. Zwaag 40. voor Uw stads- en buitenritten Verwarmde wagens Moderne auto's Van Galenstraat 117 Tel. 2867. Den Helder voor dames met zwak haar of gevoelig hoofd: SPECIALE BEHANDELING Hoogstr. 6, bij de Nieuwesloot, Telefoon 4453 Kwartjesloterij f 25.000 aan prijzen ter waarde van f 7000, f 3000, f 1500, enz. ZENDT UW GELE LOTKAART SPOEDIG IN Uiterste datum van inzending 24 Juli Lotkaarten nog gratis en franco verkrijgb. bij Postbus 2, Heemstede H Min. besch. v. 17/12 1952 2de Afd. A. No L.O. 520/261 A ^IIIIIHIimillllIHMIIimillllllllllilllMIIIIIIIIMMIIMIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllll^. DOELTREFFERS M. Zuidland, Oudendijk. Het adres voor alle soor ten wrak vee. Hoge prijzen. Telef. 203—K 2294. Te huur: Nieuwe AEG wasmachines Breed- straat 34a, Alkmaar, tel. 5575. Te kp. Wringer met box f 18.Boezemsingel 42 te Alkmaar. voor bollenpellen, aard- appelskrabben enz. Al le maten 15 cent. P. M. VAN WIJK Gr. Noord 86-88, Hoorn 14. „Jazei de oude Grurantrog met vaste klem. „Die vooruitgang heeft zeer veel te betekenen. Wij zijn immers niet alleen op technisch terrein vooruitgegaan, want in dat geval zou ik u gelijk geven. Technische vooruitgang zonder geeste lijke achtergrond is van nul en generlei waarde. En zie...., dat is het hem nu juist en daarin ligt ook de kern van onze moeilijkheden verscholen. Op geestelijk gebied heeft ons volk een nog veel grotere vooruitgang doorgemaakt". „Wat be doelt u daar precies mee?" vroeg smidje Verholen verbaasd. „Ik zal trachten mijzelf duidelijker uit te drukken", zei Gru rantrog. „Terwijl jullie op aarde nog maar steeds harrewarren over hetb ehoud van de vrede,, gaan jullie intussen rustig voort met een krankzinnige bewapening. Ik weet wel hoe dat komt. Maar neem nu ons volk op Mars eens. Wij hebben de absolute volkeren vrede reeds lang verworven. Door jaren...., ja zelfs eeuwenlang in vrede en verdraagzaamheid naast elkaar te leven, zijn wij allen hier zo vredelievend geworden, dat wij helemaal geen herrie en geen ruzie, geen twist en geen twee spalt meer kennen. Voor de meesten van ons zijn dit onbekende woorden, die men alleen nog maar in de woordenboeken kan vinden. Het zal u nu wel duidelijk zijn, dat wij van oorlog en vechten helemaal niets meer moeten hebben. Komt u nu eens mee en kijkt u dan dit voorwerp eens aan. Weet ge wat het is?" De wijze Grurantrog liep naar een andere afdeling van de tentoongestelde fossielen en wees een roestig en halfvergaan stalen voorwerp aan. „Natuurlijk weet ik wat dat is", riep smidje Verholen uit. „Dat is een tank". „Juist", zei Grurant rog prijzend, „dat is een tank. En waarvoor dient zo'n tank?" Om oorlog te voeren zou ik zo denken", antwoordde de smid. „Alweer goed", prees Grurantrog. „Nu heb ik u ook waar ik u hebben wil. Gij weet wat een tank is en ge weet ook waarvoor hij dient. Dat komt omdat gij de- oorlog nog kent. Mijn volk daarentegen weet niet wat een tank is en weet nog minder waarvoor hij dient. Voor ons is de oorlog namelijk een dood en vergeten begrip, ziet ge. We weten niet meer hoe het moet. We kunnen het niet meer". „Maar waarom kijkt u dan zo ernstig, wijze Grurantrog?" riep de smid verbaasd uit. „Wat is er nu mooier dan dat? Ik kan me geen gelukkiger volk voorstellen dan een volk dat de oorlog verafschuwt en zinloze bloedbaden haat DE EUROPESE l meenschap, ook wel Verdedigings Geme noemd. zal nu toci en nog wel vóór he worden behandeld ii de Kamer Het gaat hier om rijke zaak, waarbij (Nederland. België, Frankrijk. Duitslani voorlopig (in afwac, z.g. ratificatie, waa werkt wordt) door gen zijn overeengek vorm van een Europ gemeenschap een f pelijk Europees lege ten. Dato 27 Mei 1952 drag te Parijs vooi tekend en sindsdien verschillende desbet] den. en in het verd de rumoerige were! zaak heel wat te d Van de zijde van beert men natuurlij om de gemeenschap] pese verdediging te ken. In Frankrijk kwestie van het E, voor een groot deel landse politiek, in niet minder, in Be ernstige bezwaren wijze, waarop de za; wordt, in Italië is heid voor dit verdra) ste verkiezingen ni De vraag blijft dl r.ame de grote landt nitief met dit verc zullen gaan en zt vraag gerezen, of h is of het wel zin juist uitgerekend N veel haast maakt nr keuring van dit ve het wel verstandig i< land op dit gebied h De regering geeft zwaar, dat ook in h Verslag van de Tw tot uiting kwam, ee eigenaardig antwooi moeten wij haast m£ ons land gewend is. „grondig" te behand om dit afschuwel nisme?) En omdat dig zullen willen moeten we aan taire behandeling ge afhankelijk van het andere landen doori Andere landen h tijd nodig dan wii, z ring, maar de prakti; andere landen nog niet zijn als wii, te: schillende van de opnieuw vertraginge staan. Intussen zijn uit luiden gehoord, waa vangen, dat het om te zeggen, prettig worden in Washing spoed betracht wor goedkeuring van dit drag en de Nederlar vindt het blijkbaar rijk wat het zeke dat wij voortgaa werk. Wij hopen, da op de verwarrende situatie in de ander „grondige" snelheid „grondigheid" niet doen. Als doel van dit ook de regering „ve versterking van de menwerking tussen West-Europa binner van de veiligheid vi ten der wereld en v in N.A.V.O.-verband" het verband van d< van het Noord-Atl drag). Dat zou op eenvo bereikt hebben kunn Duitsland te doen 1 de N.A.V.O., maar Frankrijk niet, dat 1950 door minister plan voor het Europe kend maakte, waaru pese Defensie-Gemeei vorm van dit verdr Dit maakt de zaak diger. Veel bepalingei pretaties, en daarvoo bekende Franse pro nu weer misverstan gewekt, enz., maar slotte letten op he èn op het enorme West-Duitsland in van het Westen sj geschakeld wordt._ Om meer dan één E.D.G.-verdrag van v betekenis, ook voor is daarom juist, dat de formele reden der grondwettigheid, de goedkeuring van dit een meerderheid van der stemmen in de der Staten-Generaal den. Hierbij zal tot uitc men, dat de overgrc heid van ons volk gaan met deze reg gemeenschappelijke fensie, welke nodig schaving en de vrijt digen. Terwijl het delijk moet zijn, Politieke ontwikkel inj het zogenaamde Sov

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6