NOORDHOLLANDS Oost-Berlijn raakt opnieuw in onrust Communisten weer bereid onderhandelingen te openen Gevecht in Tweede Kamer om Utrecht's grenzen Arbeiders eisen vrijheid gevangen kameraden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Noodwoningen op Schouwen Ondeugdelijk gietwerk geconstateerd „Beestachtige mishandelingen'* Regering wil groot kantoor bouwen Weer gevangenen ontsnapt De Gasperi neemt het juk op Londen-Parijs in 19 minuten De ontwikkelingen in Korea Boodschap van Radio-Peking Oproer in vrouwen gevangenis Bunnïk blijft in het bezit van drie landgoederen Hittegolf eist 621 doden 710 slachtoffers in Zuid-Japan Dronken aan het stuur: een dode Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 8 Juli 1953 - 49e Jaargang - JNuininer 12824 BERLIJN, 7 Juli De Noord-West-Duitse radio meldt dat volgens ooggetuigen zich vandaag te Oost-Berlijn op nieuw botsingen hebben voorgedaan tussen arbeiders en politie. De bouwvakarbeiders in de Stalinallee, waar de opstand van 17 Juni begon, zijn vandaag bijeengekomen om de onmiddellijke vrijlating te eisen van hun gearres teerde collega's, aldus de radio. Zij dreigden politie en partijfunctionarissen met een nieuwe „mars naar de re geringsgebouwen" Soortgelijke botsingen zijn ge meld uit staatsfabrieken te Lich tenberg en Koepenick. Op het Alexanderplein, in het hart van Berlijn, waren weer Russische tanks gezien. Het Westduitse persbureau DPA dat eveneens ooggetuigen aan haalt, zegt dat schildwachten van de Oostduitse politie weer bij alle belangrijke kruispunten in Oost-Berlijn op wacht staan. De politie zou opdracht hebben ge kregen op haar hoede te zijn. Volgens DPA zijn gisteren com munistische propagandisten af geranseld. Het dagelijks bestuur van de Westberlijnse Socialistische partij heeft vanavond een verklaring uitgegeven waarin geprotesteerd wordt tegen „de middeleeuwse methoden van kwelling" die door de communistische veiligheids politie toegepast worden op de duizenden gearresteerde demon stranten van 17 Juni. De partij deed een beroep op de geallieerden te interveniëren bij de Sovjet autoriteiten om een einde aan deze martelingen te maken. De socialisten verklaarden dat de duizenden Beriijners die ge vangen zitten in de Oostelijke sector in voorlopig ingerichte ge vangenissen o.a. een abattoir, on der „beestachtige mishandelingen" gedwongen worden bekentenissen te ondertekenen voor misdaden die zij nooit bedreven hebben. Volgens betrouwbare berichten (Van onze parlementaire redactie) In de drooggemaakte gebieden zijn in totaal 900 huizen verwoest. In Z. Holland 430, in Nrd. Bra bant 259 en in Zeeland 239. De schattingen waren beduidend hoger. Dit deelde minister Witte gisteravond in de Tweede Kamer mede bij de behandeling van een wetsontwerp, dat de overheid speciale bevoegdheden geeft met betrekking tot de wederopbouw. Door het bouwen van nood woningen zouden de mensen een half jaar eerder onder dak kun nen zijn, maar daar staat het grote gevaar tegenover, dat der gelijke behuizingen, zoals de er varing leert, toch van blijvende aard zijn. De minister wil dan ook in hoofdzaak aansturen op normale nieuwbouw. Op Schouwen-Duiveland ligt de zaak anders. Het zal daar niet mogelijk zijn om de mensen van het eiland weg te houden tot er nieuwe woningen zijn. Hier zul len noodwoningen wórden ge bouwd in de vorm van verplaats bare directieketsn. Naar gelang de drooglegging vordert kunnen de keten dichter bij de eigen woonoorden worden verplaatst. De noodwoningen, die door het buitenland zijn toegezegd, zijn reeds ten dele in Nederland. De minister verwachtte, dat alle noodwoningen in April bewoond zullen zijn. Het wetsontwerp werd z. h. st. aangenomen. Kindje gedood onder boerenkar Het tweejarig dochtertje van de familie Bennenbroek uit de Zeil- berg onder de gemeente Deurne, is door een passerende boerenkar gegrepen en gedood. De voerman had het kind niet opgemerkt. De kar was met zandzakken geladen. staat het luidsprekernet in het abattoir de hele dag tot des nachts drie uur op volle kracht om de kreten van de mishandelde gevangenen te overstemmen. Volgens het Westberlijnse blad „Telegraf" hebben Sovjetrussische militaire gerechtshoven 15 offi cieren en 31 man lager personeel van de Oostduitse Volkspolitie ter dood veroordeeld, wegens het niet opvolgen van orders tijdens de ongeregeldheden. Voorts zouden 578 politieman nen tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Kosten f 12,5 millioen De huisvesting van Ministeries en Rijksdiensten in den Haag laat nog steeds veel te wensen ov'ër. De Rijksgebouwendienst" heeft er 387 panden in huur, waaronder tien flats die in totaal 257 woningen bevatten, terwijl van de 377 andere huurpanden er 146 nog geheel het karakter van woonhuis hebben. Minister Witte heeft nu bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot het stichten van een groot Rijks- kantorengebouw aan de 1ste v. d. Boschstraat met een vloer oppervlakte van 20.000 m2, waar door verschillende flats kunnen worden ontruimd. De kosten wor den op 12.5 millioen gulden ge schat. 20.000 man op een vals kaartje BUENOS AIRES 20.000 toe schouwers hebben Zondag in het River Plate stadion te Buenos Aires op vervalste toegangs bewijzen de voetbalwedstrijd Ar gentiniëSpanje bijgewoond. Naar de Argentijnse Voetbal bond meedeelde, hebben degenen, die deze kaarten van de hand hebben gedaan, hiermee 300.000 pesos verdiend. HET EGYPTISCHE WAPENSCHANDAAL Het Hoge Militaire Tribunaal te Cairo stelt ex-koning Faroek en leden van ziin vroegere hof houding verantwoordelijk voor het feit, dat de Egyptische troe pen in de oorlog tegen- Palestina onvolwaardige wapens hadden. Het tribunaal heeft voorgesteld, dat Faroek bij verstek wordt be recht en voorts, dat de handlan gers die in ziin dienst hebben TOKIO De krijgsgevange- nencommissie van de Verenigde Naties heeft bekend gemaakt, dat op 4 Juli j.l. vijf anti-communis tische krijgsgevangenen uit een trein wisten te ontsnappen. Drie hunner werden spoedig weer in gerekend, doch de andere twee zijn nog in vrijheid. Maandagnacht wisten voorts 26 anti-communistische krijgsgevan genen tijdens de hevige storm en regenval uit een kamp te Poesan te ontsnappen. De poging van twee anderen werd verijdeld. ROME, 7 Juli Met tegenzin en onder alle voorbehoud heeft de 72 jarige Alcide de Gasperi er vandaag in toegestemd zijn pogin gen om zijn achtste na-oorlogse regering te vormen, voort te zetten. Na twee dagen overleg met de fractieleiders was hij tot de conclusie gekomen dat er geen parlementaire meerderheid voor zijn regeringsprogram te vinden was, maar in een gesprek van drie uur legde president Einaudi de Gasperi's aanvankelijke weige ring naast zich neer en gaf hem een nieuwe opdracht. Men ver wacht dat de Gasperi zal pogen een tijdelijke regering te vormen om de periode van verwarring na de verkiezingsuitslag te over bruggen. Een mama-pop heeft in Vigo (Spanje) een dief verjaagd. De inbreker nam de pop op, maar toen deze „mama" begon te roepen, liet hij het geval ver schrikt vallen en zette het op een lopen. „Lucky Mike" Lithgow, stapt in de cockpit van de Vickers Supermarine Swift F 4, een gevechtsvliegtuig met straal aandrijving op London Air- port, vanwaar hij opsteeg voor zijn recordvlucht naar Parijs, die hij in 19 minuten 5.6 sec. aflegde. HONGKONG, 8 Juli (Reuter) Radio-Peking heeft Woensdagochtend bekendgemaakt, dat in een brief aan generaal Clark, de V.N.-opperbevelhebber in Korea, de communistische leiders instemden met hervatting der bestandsbesprekingen op een geschikt tijdstip ter be spreking van het bestand en de toebereidselen er voor. De brief werd Woensdag overhandigd op een bijeen komst van geallieerde en communistische verbindings officieren te Panmoendjon. Ongeveer vijftig gevangenen van een verbeteringsgesticht voor vrouwen te Jessup in de Ameri kaanse staat Maryland op een na allen negerinnen zijn Dins dag in opstand gekomen. Zij had den zich bewapend met messen en stukken van kapotgeslagen meubelen. Bij het oproer, dat vier uur duurde, werd tenminste één po litieman geworA De orde werd hersteld met gebruikmaking van traangas, brandslangen en stok ken. De oproerige vrouwen had den zich verschanst in een bij gebouw waar zij ook twee vrou welijke bewakers gevangen had den gezet. Nn New York verklaarden V.N.-functionarissen, dat de com munisten het aanbod van gene raal Clark van 29 Juni, om indien nodig een bestand te tekenen zonder deelneming van Z.-Korea, aanvaarden. Zij schreven deze lezing van de brief toe aan com munistische journalisten te Pan moendjon. In het communistische ant woord, dat was ondertekend door maarschalk Kim II Soeng, pre mier en bevelhebber van Noord- Korea, en maarschalk Kpeng Teh Hoeai, bevelhebber van de Chi nezen, werd verklaard, dat de datum voor hervatting van de besprekingen diende te worden bepaald door de verbindings officieren. De communisten verklaarden Koninklijk bezoek aan Amsterdam Van 9 tot 14 September zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden een officieel bezoek brengen aan Am sterdam. In verband met het Ko ninklijk bezoek zal het Paleis op de Dam tot 1 September in plaats van tot 15 September a.s. voor bezichtiging voor het publiek opengesteld zijn. (Van onze parlementaire redactie De Tweede Kamer heeft gisteren opnieuw vele uren ge debatteerd over het wetsvoorstel tot wijziging vaii de grenzen van de gemeente Utrecht. Zowel van de heer Scheps (P.v.d.A.) als van de heer van Koeverden (K.V. P.) kwam een motie ter tafel. De eerste wilde dat de ren baan „Mereveld" bij Utrecht zou worden gevoegd en dat het landgoed „Nieuw-Amelisweerd" in zijn geheel aan de gemeente Bunnik zou worden toegewezen; de tjveede wilde het gehele landelijke gebied van Bunnik, voorzover in het wetsvoorstel begrepen, aan Bunnik laten. De motie van Koeverden was mede ondertekend door leden van de V.V.D., A.R. en C.H. Gelet op deze moties diende minister Beel gisteravond een gestaan, voor het gerecht komen, nota van wijzigingen in, volgens Zaterdag begint officieel de jaarlijkse uitverkoop. Hier alvast een Amsterdams „voorproefje" van de aantrekkelijkheden die te wachten liggen. welke de landgoederen Rhijnau- wen, Oud- en Nieuw Amelisweerd bij Bunnik zullen blijven, terwijl de gemeente Zeist buiten de wij ziging zal worden gelaten. „Mere veld" zal dus bij Utrecht komen, constateerde de heer Scheps die daarop zijn motie introk. De heer van Koeverden deed insgelijks, al was hij niet geheel voldaan. De stemming over de instelling van een gemeenschapsraad te Zuilen en de eindstemming wer den daarop tot hedenmiddag aan gehouden. Voor de moties bij de replieken werden ingediend had minister Beel op krachtige wijze het wets ontwerp verdedigd. Uit de toon bleek, dat de bewindsman be sefte, dat hij een moeilijke strijd voerde. De minister wees met grote nadruk op de noodpositie, waarin Utrecht verkeert. Van te rugneming van het ontwerp kon geen sprake zijn, omdat die nood thans gelenigd dient te worden. Het ontwerp komt toch al ette lijke jaren te laat. De minister had tijdens het vooroverleg zo veel mogelijk aan bezwaren en wensen tegemoet willen komen, doch er is een grens, die niet overschreden kan worden. Met betrekking tot Zuilen hield de minister vast aan zjjn opvatting, dat Zuilen in feite reeds een stadswijk van Utrecht is. Het in tegratie-proces was z.i. al in 1911 aangevangen. Utrecht kocht tijdig grond voor woningbouw en raak te daardoor ook betrokken bij de aanleg van riolering, straten, verlichting etc. Deze ontwikke ling kan men niet terug draaien. Samenwerking bij een zo in gewikkeld complex van bestuur lijke problemen is onmogelijk. De groene zoom achtte de minister nodig om Utrecht actieve en pas sieve recreatiemogelijkheden te geven. Het is de bedoeling dat Utrecht hier sportterreinen zal aanleggen. De minister besefte de problematiek van de steeds klei ner wordende hoeveelheid agra risch gebied zeer wel, maar an derzijds kan men toch ook niet de ontwikkeling van een stad tegenhouden. DE INDONESISCHE KABINETSCRISIS DJAKARTA President Soe- karno en vice-president Hatta hebben Dinsdagochtend ten pa- leize een bespreking gevoerd, die drie kwartier duurde. Soekarno deelde na afloop mede, dat de besprekingen zullen worden voortgezet. Hij voegde hier aan toe, dat tussen hem en Hatta in principe reeds overeenstemming is bereikt over de kabinetsfor matie. De directe aanleiding van de huidige regeringscrisis in Indo nesië was het geschil over de grondverdelingspolitiek van de aftredende Minister van Binnen landse Zaken, mr. Roem, die werd uitgevoerd door de Gou verneur van Noord-Sumatra Ab dul Hakim. De Masjumi stelde zich op het standpunt, dat Roem slechts de door zijn voorganger (een lid van de P.N.I.) uitgestip pelde politiek volgde. Maastricht krijgt lielicoptère-verbinding De Maastrichtse gemeenteraad neeft met op één na algemene stemmen besloten een contract aan te gaan met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena tot vestiging van een helicoptère- verbinding, welke Maastricht in schakelt in de internationale luchtverbindingen met Rotterdam, Antwerpen, Brussel, Luik en Keulen. Verder voteerde de raad de gelden voor de aanleg van een landingsplaats voor helicop- tères in het hartje van de stad en de oprichting van een stations gebouw. niet geheel bevredigd te zijn met generaal Clark's boodschap, doch gezien zijn verzekeringen stem den zij in met hervatting der be sprekingen, aldus Radio Peking. Het V.N.-opperbevel wordt ver zocht doeltreffende maatregelen te nemen ter beveiliging van een bestand. Voorts werd in de brief ver klaard, dat de Verenigde Naties „te allen tijde verantwoordelijk blijven voor aanhouding van alle ontsnapte gevangenen". Ook moe ten de Verenigde Naties de alge hele verantwoordelijkheid op zich nemen, dat geen krijgsgevange nen in Zuid-Korea meer vrijge laten zullen worden. Aanval op president' Rhee De communistische leiders waarschuwden, dat president Rhee en agenten van generaal Tsjiang Kai-Sjek trachten de resterende 8.500 gevangenen te dwingen de kampen te verlaten. Uit president Rhee's luidruch tig geroep om hereniging van Korea bleek, aldus de commu nistische brief, wie drie jaar ge leden de aanvaller was geweest- DE NIEUWE KRUISERS 's-GRAVENHAGE, 7 Juli (A.N.P.)' Bij het dokken van de kruisers „De Ruyter" en „De Ze ven Provinciën" voor onderzoek na afloop van de proeftochten, is gebleken, dat zich aan de achter stevens onder de waterlijn, on deugdelijk gietwerk van buiten landse oorsprong bevindt. Dit zal moeten worden vervangen. De indienststelling zal niettemin vóór het einde van 1953 kunnen geschieden. Met haar echtgenoot reed Koningin Elizabeth langs de 72.000 ex-militairen, waaronder ook vrouwen, de veteranen uit drie oorlogen en de gewonden, die zich hadden opgesteld in Hyde Park, Londen, om eer te bewijzen aan hun Koningin. Op uit drukkelijke wens van H.M. werd deze parade gehouden. De deelnemers kwamen uit alle delen van Groot-Brittannië. In Noord-West Pakistan Een hevige hittegolf in het Noord-Westelijke deel van Pa kistan heeft alleen al in het district van Pesjawar aan 621 per sonen het leven gekost, zo heeft een hoge politiefunctionaris al daar Dinsdag meegedeeld. In be richten van de plaatselijke pers wordt echter van duizend doden gesproken. In Pesjawar zelf, een stad van 150.000 inwoners, zijn volgens de politie 111 personen bezweken. De ijsprijzen zijn tot fabelachtige hoogte gestegen. TOKIO, 7 Juli. De overstro mingen in Zuid-Japan efl de dy- sentrie, die er het gevolg van zijn hebben in de afgelopen veertien dagen 710 mensenlevens geëist, aldus is vandaag door de Japanse politie bekendgemaakt. Volgens de autoriteiten zijn 42 personen door dysentrie om het leven gekomen, terwijl de overi gen allen zijn verdronken, tijdens de watersnood, die 1,258,911 men sen uit hun huizen heeft verdre ven. 1748 mensen liepen min of meer ernstige verwondingen op. 27.552 hectare bouwland is onder water gelopen op Kysoesjoe en Honsjoe. Vierhonderd zes en veertig per sonen worden nog vermist. Dok toren van het Italiaanse en Deen se Rode Kruis en militaire artsen van het Amerikaanse leger zijn Zes mnd. gevangenisstraf UTRECHT, 7 Juli. De Utrechtse rechtbank veroordeelde vandaag, overeenkomstig de eis, tot zes maanden gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs voor twee jaar, de 24 jaar oude Bus- sumse koopman M. B., wegens het veroorzaken van dood door schuld. De verd. was op 30 April met een kennis gaan toeren op een gehuurde motorfiets. Onderweg was een aantal borrels gedronken en het gevolg daarvan was, dat toen verd. met grote snelheid de verkeerscirkel nabij het fort aan de Biltstraat te Utrecht naderde hij niet die verkeerscirkel opreed maar rechtuit stuurde, waardoor motor, bestuurder en duopassagier in de binnen de cirkel gelegen diepte (de „Berenkuil"), op welks bodem zich een kruispunt voor fietspaden bevindt, terecht kwam. De verdachte kwam er zelf goed af, maar de duopassagier overleefde de val niet. Nieuwe Sovjet ambassadeur te Parijs Het Presidium van de Oppers: Sowjet heeft Serge Vinograd be noemd tot Russisch ambassadeu in Parijs. Hij is geboren in 190 en specialist op het gebied var Oost-Europese zaken. In 194( werd hij benoemd tot ambassa deur in Ankara. Zijn terugroe ping in 1946 tekende het hoogte punt van de spanning in de na oorlogse jaren tussen de Sowjet- Unie en Turkije. Zijn voorganger Pavlov reisde vorige week naar Moskou. Het was toen nog niet bekend dat hy ingeschakeld in het rampgebied, niet zou terugkeren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1