Y.G.L.O. practische scholing voor het gehele leven Vliegende V trad aan tegen D.A.W. AGENDA Schola Publica heeft winter pro gramma gereed D.A.W. liet zege glippen 4an iedere leerling apart wordt aandacht besteed Binnenkort nieuw gebouw in Alkmaar Zevende seizoen N.H. Bedevaart naar Kevelaer 42ste Alkmaarse Bedevaart naar O. L. Vr. ter Nood Pagina 2 Woensdag 8 Jid' ALKMAAR De ouderavond, onlangs gegeven door de St. Laurentiusschool voor V.G.L.O. heeft in de Katho lieke gezinnen van Alkmaar en omstreken een meer dan gewone belangstelling voor dit onderdeel van het onder wijs teweeggebracht. Het hoofd der school, de heer L. Rietveld, mocht van de ouders der jongens dankbare opmerkingen vernemen en van vele anderen luidde het commentaar: „Als ik maar eerder geweten had, hoe het precies in elkaar zat, dan zou ik..." Voor wie is deze school be doeld? Primair kan het aldus ge steld worden, dat deze school be doeld is voor die jongens, die de zes klassen der Lagere School zonder doublures hebben doorlo pen, de lagere schpol „ontwassen' zijn, niet rechtstreeks gaan naar het Middelbaar Onderwijs, Mulo- onderwijs of Ambachtsschool doch nog niet aan hun onderwijs-plicht hebben voldaan, ofwel, omdat ze nog geen vijftien jaar zijn, ofwel omdat ze nog geen acht leerjaren hebben doorlopen. Over het geheel genomen, leidt deze school de jongens op voor het Middelbaar of U.L.O. onderwijs, ambachts school, vakcursussen en" het volle leven. Dit laatste geldt dan voor jongens, die om welke reden dan ook, niet zullen doorstuderen, maar onmiddellijk na hun ver plichte schooltijd in het arbeids proces worden opgenomen. (In dustrie, land- of tuinbouw; in zaak van de vader etc.) Geestelijk erfdeel. Van de meeste jongens, die op de zevende klasse VGLO ko men. is de studie- of beroeps keuze nog niet bekend. Daar om is voor hen dit onderwijs van groot belang en voor hen het meest aangewezen, omdat zij daar zijn opgenomen in de kieine communiteit van geest verwanten, gelijkgerichte zielen, waarin zij zich op hun gemak „thuis" voelen, waar aan ieder individueel de grootste zorg wordt besteed, waar zij hun eigenwaarde behouden, waar geen voeding meer kan worden gegeven aan eventueel minder waardigheidscomplex, hetgeen op de Lagere School nog wel eens het geval kan zijn, als zij het tempo niet konden bijhou den, waar zij dikwijls ook an ders dan op de Lagere School het geval was, zelf plezier vin den in het werk, dat hun wordt opgedragen en waar naarstig wordt gezocht naar hun speciale aanleg en kundigheden, waarin Ingekomen en vertrokken personen ALKMAAR Ingekomen: W. Hulsebosch, van Wormerveer' n. G. Doustraat 7. M. Schoenmakers geb. Jonker, van Heiloo n. Metiusstraat II. M. Kouwen, van Den Helder n. Ei kelenbergstraat 60. G. Ruiters, van Heiloo n. Spoorstraat 58. J. M. Vroling, van Venhuizen n. van Everdingenstraat 18. V. T. Paardman, van Rheden n. Sta tionsstraat 67. L. Beid en echtgen. van Amsterdam n. Spieghelstraat 9 E. Hartsuiker, van Hoorn n. Eikelenbergstraat 45. M. J. Her mann, van Velsen n. Bierkade 14. A. J. v. Lakerveld de Heus en echtgen., van Hilversum n. Mau- ritskade 27. H. R. L. Loggen met echtgen. van Amsterdam naar Nieuwpoortslaan 171. G. Post wed. Asjes, van Wieringen n. Fnidsen 28. M. C. van Schie. van Bergen n. Egmonderstraat 16. S. Aafjes met gezin, van Assendelft n. Laat 142. S. de Groot, van Groningen n. Zocherstraat 55. C. zij verder worden ontwikkeld. Een onderwijs, dat een hechte basis vormt, waarop alle ver dere activiteiten in „het volle leven" telkens steun zullen vinden. Test en advies. Zodra de jongens een week of vier op school zijn, worden zij door personeel van het Geweste lijk Arbeidsbureau getest. Deze test kost slechts een gulden. Dit geschiedt klassikaal schriftelijk, met aardig materiaal daarna in dividueel, waarna de Ouders ge legenheid wordt gegeven tot een kort onderhoud met hen, die de test hebben afgenomen. Dan wordt over elk van de jongens naar aanleiding van deze test een rap port opgemaakt, waarvan de ge gevens worden vergeleken met die, welke het onderwijzend per soneel van zijn pupillen heeft en de quintessence daarvan wordt aan de Ouders meegedeeld in de vorm van een advies. De practjjk. Aan de hand van de uitgebreide gegevens, die van de leerlingen bekend zijn, worden deze naar hun aanleg en verstandelijke ver mogens in groepen gesplitst. Hoe deze jongens over het algemeen terechtkomen, kan men zien uit de gang van zaken tijdens het af gelopen schooljaar. Er waren drie zevende klassen geformeerd, a, b en c. In klasse 7 a waren de meest begaafde leer lingen bijeengebracht, ten getale van dertig. Het komt voor, dat deze jongens toch nog besluiten, naar het ULO-onderwijs of zelfs het Middelbaar Onderwijs over te stappen, hetgeen kan gebeuren wanneer zij daar, na de zesde klasse van de Lagere School, nog niet geheel rijp voor waren. Dit jaar zijn 15 van hen geslaagd voor het toelatingsexamen ULO. Drie slaagden voor het toelatings examen Lyceum. 10 Jongens stap pen het volle leven in en de rest zal zijn weg vinden 'naar Am bachtsschool, land- en tuinbouw school, ende achtste klasse V.G.L.O. De klasse 7 b is de zgn. middengroep, waarvan er onge veer 10 naar de achtste klasse zullen overgaan, terwijl de andé ren ook weer het Ambachtsschool- onderwijs zullen volgen of 'n land en tuinbouwschool. Ook deze klas se bestond, evenals de 7 c-klasse, uit dertig leerlingen, van welke laatste klasse de meesten naar de Ambachtsschool of de achtste klas gaan. De achtste klasse op haar beurt bestaat voornamelijk uit jongens, die onmiddellijk, na die doorlopen te hebben, het volle leven ingaan; daarop worden ze terdege voorbereid en zij krijgen er allerhande zuiver-practische dingen voor te leren. Vakken. De vakken zijn boekhouden, handelsrekenen, Engels, biologie, Nederlands (vooral corresponden tie en opstelschrijven) handels kennis, (ter voorbereiding op een eventueel middenstandsexamen) rekenen naar de practijk, algeme ne geschiedenis, aardrijkskunde, handenarbeid, muziekkennis, zang gymnastiek (zwemmen), tekenen, en vanzelfsprekend ook gods dienst (kerkgeschiedenis). Uit deze veelheid van vakken moge blijken, dat de jongens op alle gebied klaargemaakt worden voor het volle leven, terwijl men het daarheen tracht te leiden, dat zij in het Katholieke verenigings leven verder woren opgevangen. De 7 a-klasse, de opleidingsklas se omvat de vakken rekenen, taal, geschiedenis, aardrijkskunde, gods dienst, Engels, Frans (na school tijd), de eerste beginselen van algebra en meetkunde. Voor de klasse 7 b is vooral de symbiose van belang. Vier uur per week gaan de jongens naar de am bachtsschool, waar zij worden on derwezen in de vakken metaal- en houtbewerking en vaktekenen. Voorts gelden voor de zevende klassen de vakken Natuurlijke Historie en Natuurkunde. De schoolradio en de schoolfilm zor gen ervoor, dat de jongens veel practische dingen te horen krijgen waarover zij later een opstel moe ten schrijven. Zij horen zelfs een en ander over politiek en de on derwerpen die in de dagbladen het meest naar voren komen, vraagstukken van algemeen soci ale en culturele aard. Het taken- systeem, het Daltonisme op de achtste klasse bevordert 't aan kweken van zelfstandigheid bij de leerlingen, die zich later in de meeste gevallen ook zelfstandig door het leven zullen moeten slaan. Binnenkort nieuw gebouw. Zo werkt de St. Laurentius school voor de VGLO aan de Oos- terkolkstraat te Alkmaar. Men startte in 1943 en in die tien jaar tijds heeft men onnoemelijk veel goeds weten te bereiken. Dit on derwijs geldt niet alleen Alk- maarse jongens, maar ook die uit de nabije omtrek, zoals uit de plaatsen Oudorp, Bergen, Heiloo, de Egmonden, Akersloot etc. Het ligt ook in de bedoeling van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de scho len voor VGLO de functie van streekscholen te geven. De reis kosten kunnen nooit een bezwaar vormen, want voor de leerlingen, die op een afstand van drie of meer kilometer van de school wo nen, kan ingevolge artikel 13 van de Lager Onderwijswet vergoeding van reiskosten worden aange vraagd, mits de Raad van de ge meente van inwoning zulks billijk voorkomt, gezien het inkomen van de vader. Binnenkort zal 't school bestuur een nieuw gebouw krij gen aan de Willem de Zwijger- laan. Het nieuwe schoolgebouw zal vijf klaslokalen en een lokaal- voor handenarbeid bevatten. Nieuwe leerlingen kunnen wor den ingeschreven tot het einde van deze maand. Opgaven kun nen worden gedaan aan school (na schooltijd) tel. 5680, ofwel ten huize van het Hoofd der School. 36 (TM ^5113)etVe'rï' R'pP'n£straat 38.2; 3 Guus A. M. Wisuian geb. de Lange, »P verscheidene nummers goede Sportparklaan zwemwedstrijden Rentenaar DAW gehouden tussen de jeugd van de Kroon V.V 38 3 beide Alkmaarse zwemverenigin- 50 m vrije slag meisjes 13 en gen D.A.W en Vliegende Vissen. 14 jaar: 1 Sloog DAW 44 9" 2 L Ondanks de minder gunstige Berkhout V.V. 47 -■ 3 Geertsma weersomstandigheden werden er DAW 48.8 eertsma AH ïroncnlin! /In»/, m -f van Zaandam n. Hoogstraat 7. J. H. Postma, van Oudorp n. Kool tuin 20. H. F. Fontein, van Wor merveer n. Gasthuisstraat 1. H. Hindriks, van Zwolle n.. Corfstr. 32 J Krap, van Amsterdam n. de Ruijterstraat 29. W. Mets met gezin, van Djakarta (Ind.) n. Co- manstraat 23. W. J. Rozenveld, van Emmen n. Korenbloemstraat 18. J. E. Constant geb. Buester, van Bergen n. Ranonkelstraat 24, S. G. Hellenberg met echtgen.. van Medemblik n. A. v. Buren- straat 40. B. H. Keizer, van Hei loo n. Troelstrakade 2. E. Klomp, van Langedijk n. Veerstraat 1. A. Looijen, van Amsterdam n. Vermeerstraat 40. T. A. Schoen, van Australië n. Frieseweg 105. M. Kruithof geb. Teigeler, van Oudorp n. Nieuwesloot 107. Vertrokken: A. W. Korver, van Druivenlaan 15 n. Amsterdam. M. G. Kuiper, van Egmonder straat 16 n. Blokker. R. v. d. Leest, van B. Bottemannestraat 43 n. Harderwijk. N. Tromp geb. Mink met kinderen, van Nieuwe sloot 107 n. Kitwe (Zd. Afrika). G. Noort met gezin, van Kenne- merstraatweg 40 n. Heiloo. Tj. Stel met gezin, van Korenbloem straat 10 n. Amsterdam. T. J. Stellingwerf, van Bergerweg 136 n. Hilversum. T. J. Bruin, van Zeglis 138 n. Beverwijk. S. I. Oosterwiik. van Snaarmanslaan 64 n. Heiloo. F. v. d. Haar met gezin, van Ëikelenbergstraat 7 n. Gramsbergen. H. de Jong, van Stationsweg 54 n. Rheden. G. M. Jongkind, van Nieuwlandersingel 54 n. Heemskerk. C, S. v.d. Hoek. van Langestraat 109 n. Gorin- chem. C. J. H. Mustert geb. Oursbrouk, van Nassaulaan 17 n. Schagen. L. de Reus, van van Everdingenstraat 18 n. Den Haag. A. Sijbertsma, van J. v. Scorel- kade 52 n. Oudorp. A. J. Dutmer met gezin, van Emmastraat 41 n Norg/Veenhuizen. H. Klein Wassink, van Kennemerpark n. Oen Haag. C. H. Potma. van Mient 3 n. Sneek. J. C. Verver en echtgen., van Uitenboschstraat 120 n. Krommenie. H. C. Eecken met gezin, van Metiusgracht 5 n. Australië. W. C. Helderman, van Groenelaantje 4 n. Australië. tijden genoteerd en over het al gemeen genomen gaat het bij de Vliegende Vissen nog steeds crescendo wat de prestaties be treft, hetgeen uit de uitslagen valt op te maken. De na de wedstrijden gespeel de waterpolowedstriid tussen beide verenigingen, die gespeeld werd door jongens tot en met 14 jaar eindigde in een 30 over winning voor D.A.W., dat deze overwinning door beter positie- kiezen, beter vrijzwemmen en beter plaatsen wel verdiende. Op dit gebied kunnen de Vliegende Vissen door training nog betere prestaties bereiken. UITSLAGEN: 25 m schoolslag jongens t/m 10 jaar: 1 M. Anerna DAW 23,1; 2 Chiel Diercks V.V. 23,2; 3 Wal ter Depeweg V.V. 24.-; 4 Kees Kaay V.V. 24.4. 25 m schoolslag meisjes t/m 10 jaar: 1 J. Visser DAW 23.2; 2 G. Arnolds V.V. 23.6; 3 W. de Haas DAW 24.-; 4 J. Groothuy- zen V.V. 24.3; 5 J. Moermond DAW en M. Musters V.V. 24.6. 25 m schoolslag jongens t/m 12 jaar: 1 F. Veer V.V. en Th. Hilbrand V.V. 21.4; 2 N. Kroeze DAW en P. Dijkman V.V. 23.6. 25 m schoolslag meisjes t/m 12 jaar: 1 A. Rietveld V.V. en L. Verstegen DAW, beide 21.-: 2 W. v. Duivendiik DAW 21.2; 3 N. de Moei V.V.' 21.5; 4 J. Ja- cobse V.V. 23.1; 5 Coby Frijn V.V. en J. Bulthuis DAW 23.2. 50 m schoolslag meisjes 13 en 14 jaar: 1 Lies Berkhout V.V. 45.3; 2 El de Haas DAW 46.-: 3 A. Bulthuis DAW 47.7. 25 m vrije slag jongens t/m 10 jaar: 1 Kees Thoes V.V. 19.-; 2 L. Klauwers V.V. 19.9; 3 K. Rijper V.V. 21.9. '25 m vrije slag meisjes t/m 10 jaar: 1 J. Moermond DAW 21.2; 2 Ria Buur V.V. 21.6; 3 Ne] Plomp DAW 22.4. 25 m vrije slag jongens 11 en 12 jaar: 1 Rob Diercks V.V. 17.4; 2 P. Watertor DAW 17.6; 3 F. Veer V.V. 19.3. 25 m vrije slag meisjes 11 en 12 jaar: 1 "T. Albers DAW 17.7; 2 W. v Duivendijk DAW 18.2; 3 N. de Moei V.V. 18.3. 25 m rugslag jongens t/m 10 laar: 1 Chiel Diercks V..V 25-- 2 H. de Vries V.V. 25.6; 3 Loek Diercks V.V. 25.8. 25 m rugslag meisjes t/m 10 laar: 1 J. Visser DAW 25.4; 2 J Groothuyzen V V. 27.2; 3 W. Beemster DAW 27.4. 25 m rugslag jongens 11 en 12 laar: 1 R. Diercks V.V. 22.8; 2 P Watertor DAW 23.7; 3 S. Bloot- hoofd DAW 24.-. 25 m rugslag meisjes 11 en 12 jaar: 1 T. Albers DAW 22.8; 2 B Tenkink DAW 23.-; 3 V. Meye- ring V.V. 24.8. De 50 m rugslag, jongens bracht een tot het einde spannende race met een bijna gelijke finish: 1 H. Swanenburg DAW 43.8; 2 H. Buis V.V. 44.-; 3 J. Pannekeet V.V. 53.6. Bij de 50 m rugslag meisjes viel het prachtige soepele zwem men op van E. de Haas (DAW) die ook onbedreigd won: 1 E. de Haas DAW 45.-; 2 Sloog DAW 52.7; 3 L. Jacobse V.V. 58.-. Wisselslag 3 x 25 m estafette: Jongens 11 en 12 jaar V.V. 1.12.2: Jongens 13 en 14 jaar 1 DAW 58.2; 2 V.V. 58.4; Meisjes 11 en 12 jaar 1 V..V 1.2.5: 2 DAW 1.3.6: Meisjes 13 en 14 jaar 1 DAW 1.5.6.; 2 V..V 1.8.8. KORENBEURS WEDSTRIJDEN Turnkring Alkmaar en O. ALKMAAR. Het Bestuur der Turnkring „Alkmaar en Qmstre- ken" van het K.N.G.V. organi seert jaarlijks Korenbeurswed strijden in de Muziektuin op Za terdag en Zondag 11 en 12 Juli a.s. Aanvang Zaterdag 17 uur, Zondag 14.30 uur. Op Zaterdag zullen de Vaardig- heidsproeven voor meisjes en jon gens worden afgenomen en op Zondag die voor dames en heren. Tevens wordt op Zondag ge turnd om het kampioeïfschap da mes en heren van de Turnkring. WOENSDAG 8 JULI Bioscopen; CINEMA AMERICAIN: De 4 veren. REX: De drie piraten. VICTORIA: Mamma. HARMONIE: In de green van de angst; 2.30 uur: „Bongo de Beer". Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59; Apotheker G. Kruisinga. Tentoonstellingen Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.3017.30 u.). Werkplaats ,,De Zeester". Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1, Bergen, tot 31 Aug. (10 12.30, 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapijten, Beeldhouwwerk. DONDERDAG 9 JULI Alles gelijk Woensdag; behalve Harmonie: 's avonds 8 uur: Blinde Ogen. Hoogwater: 6.15 en 18.45 uur. Laagwater: 12.35 uur. Burgerlijke Stand OUDORP Geboren: Cattoa- rina E. dv P. T. Grootjes en A. Frederiks; Rudy zv H. Adams en M. Klasing; Neeltje dv B. Post ma en M. Grin- Irma S. C. dv P. Denijs en G. Pieters; Petrus W. M. zv J. W. Verhaar en A. M. Mooij. Alfonsius A. J. zv D. Zuurbier en A. Swinkels. Overleden: Cornelis Laan, 57 jaar geh. met Maria G. de Ko ning; Catiharina E. Grootjes 5 dagen dv P. Grootjes en A. Fre deriks. Gehuwd: Jacobus C. Koenis, loodgieter, oud 25 jaar te Heer hugowaard en Afra Anna Venne- ker, zonder beroep, 24 jaar, te Oudorp. Eerste prijs voor „Sursum Corda" OUDORP. Onze R. K. Ge mengde Zangvereniging „Sursum Corda", o.l.v. Cas Himmelreich, behaalde op het Bondsconcours, gehouden te Amsterdam in de grote zaal van Krasnapolsky, in de Eerste Afdeling Gemengde Ko-f ren met 323 punten' een eerste prijs. Als verplicht werk werd gezongen „De Sirenen" v. Eduard Flipse, als vrij nummer „Salve Regina" van Oberhoffer. Voor de dirigent de heer Cas Himmelreich en het koor een groot succes, dat een hartelijke gelukwens waard is. ALKMAAR. Voortvarend als altijd heeft het bestuur van Scho la Publica het programma voor 't komende het zevende win terseizoen ai gereed. Hiermee hoopt de Schola gedurende het seizoen 1953'54 weer een steen tje bij te dragen aan de culturele ontwikkeling van de Alkmaarse bevolking. Naast de traditionele maandelijkse bijeenkomsten heeft de Schola ditmaal weer een film cyclus van drie filmvoorstellingen in het programma opgenomen; tevens één cursus van drie avon den en tenslotte een toneelavond, te geven door Cantecleer. Het seizoen begint Vrijdag 18 September, nadat op Zondag 6 September in de St. Laurentius- kerk een plechtige H. Mis zal zijn opgedragen door de moderator, om Gods zegen af te smeken over het werk van de Schola. Voor de algemene avonden, welke weer in 't Gulden Vlies worden gegeven, staan op 't pro gramma: Leven en Werken van Frans Hals, met kleuren-lichtbeel- den, door de heer H. P. Baard, di recteur van 't Frans Halsmuseum te Haarlem; Problemen rond het Humanisme, door dr. Mod. van Straaten O.E.S.A.; Machtsverhou dingen in het Verre Oosten, door Lt.-Kol. B. Koning; Onder Groen- landers en Eskimo's, door An thony van Kampen, die momenteel een reis door Groenland maakt; Verleden en Heden in Grieken land, door prof. dr. F. J. de Waele uit Nijmegen; De taak van de leek in de kerk, door prof. dr. Klaas Suter; Judas Iscarioth, van L. Andrejew, voordrachtavond door Ben van Hest, die tevens zal voor dragen: „Christus en de Groot In quisiteur" door Dostojewski. De prijzen van de donateurs- en abonnementskaarten zijn alweer niet verhoogd, omdat het bestuur van Schola Publica een zo talrijk mogelijk publiek van dit mooie programma wil laten profiteren. Het aantal cursussen wordt dit maal beperkt tot één; in het voor jaar van 1954 komt prof. dr. D. Deden SCJ drie avonden in Vic tory spreken over „De Bijbelse Landen"; hij zal zijn voordracht illustreren met lichtbeelden, ge deeltelijk in kleuren, gemaakt tij dens zijn studiereizen in het vorig jaar door Palestina, Klein-Azië en "Egypte ondernomen. Gezien de grote belangstelling, welke bestond voor de enkele ia- ren geleden gegeven filmcyclus, besloot het bestuur nogmaals een filmcyclus in te lassen, ditmaal van historische films, nl. Parijs- 1900, Potemkin, en De Slagboom, deze laatste 'n Italiaans meester werk van Luigi Zampa, spelend in Triest, betwist gebied tussen Italië en Joego-Slavië. Tenslotte staat er voor October een toneelavond,, door Cantecleer te geven, op het programma; op gevoerd zal worden „Per Lucht post", een blijspel in 2 bedrijven. "Wii menen te mogen vaststellen dat de Schola er weer in geslaagd Zaterdag 15 Augustus ALKMAAR. De R.K. Rijwiel club „Maria Kevelaer" te Alk maar organiseert dit jaar een grote Noordhollandse bedevaart naar Kevelaer in Duitsland. Hiermede heeft deze bloeiende Rijwielclub haar traditie in ere hersteld, want terwijl men in vroeger jaren regelmatig deze prachtige bedevaart per rijwiel ondernam, was dit helaas ver scheidene jaren niet meer moge lijk. Deze bedetocht zal een ware, echt-mannelijke bede-tocht wor den, geheel per rijwiel onderno men. Uiteraard kunnen alleen Ka tholieke mannen en jongemannen deelnemen. Het vertrek is vastge steld op Maria ten Hemelopne ming, Zaterdag 15 Augustus a.s. terwijl de deelnemers Woensdag 19 Augustus 1953 kunnen worden terugverwacht. Het bestuur roept alle Katho lieke mannen en jongemannen op, hieraan zoveel mogelijk deel te nemen en zich zo spoedig moge lijk aan te melden bij de secreta ris, de heer G. F. Houtenbos, Baanstraat 3, Alkmaar. is een attractief programma sa men te stellen. Het bestuur ver wacht, dat de donateurs en leden dit zullen tonen te appreciëren, door de Schola trouw te blijven of, indien zij nog geen lid of dona teur zijn, zich bij de Schola aan te sluiten. Dezer dagen zullen de programmaboekjes met de kwitanties voor het volgend sei zoen worden aangeboden. Geslaagd 'ALKMAAR. Aan de Ge meente-Universiteit van Amster dam slaagde voor het candidaats- examen Geschiedenis onze stad genoot de heer A. W. M. Wiarda. ALKMAAR. In het jaar 1647 hingen er in onze stad plakkaten van de Staten van Holland en West-Friesland, waarin de bur gerij verboden werd ter beevaart te gaan naar Heiloo, „omtrent de overblijfselen van seeckere Ca- pelle, eertijds genaamt Onse Lieve Vrouw ter Noot". Met zware boe ten en straffen werd gedreigd, doch de katholieken van Alkmaar werden er niet zó door afge schrikt, dat de bedevaarten op hielden. Het bewijs hiervoor vinden we' in het leven van de Dominicaan, pastoor Abeel, die in de zomer van 1658 het leven verloor op zijn bedevaart naar het genade-oord. Dit leren we ook van de Jezuiet pater Meese, die in 1653 aan een confrater schreef: „Hoe de ketters ook op de tanden knarsen, toch blijft men hierheen (Heiloo) ko men. Ze gaan rondom de plek en verkrijgen er weldaden, die zij vragen met een godsvrucht, des te meer aangenaam aan de H. Maagd naarmate ze moeilijker te beoefenen is". Uit 'bovenstaande blijkt hoezeer de liefde jegens O.L. Vrouw ter Nood onze Alkmaarse voorvade ren in het bloed zat. Deze devotie is er nooit uit gegaan, want het was een halve eeuw geleden weer een Alkmaar der, Gerrit van den Bosch, die aan het vervallen genade-oord zijn oude luister teruggaf. Op Zondag a.s. maken de Alk- maarders opnieuw hun jaarlijkse bedetocht naar hun geliefd hei ligdom, waar in onze tijd met zo veel reden Maria wordt aange roepen als Hulp in de Nood. Immers al leven we in ons vaderland rustig en veilig, de nood in bijna alle naburige lan den is zo hoog gestegen, dat mil- lioenen de wanhoop nabij zijn. We moeten ons die nood van onze medemensen aantrekken. Als mensen hebben we een mede lijdend hart en daarmee moeten we a.s. Zondag de hulp afsmeken van Haar, die genoemd is de Hoop der hopelozen. We verwachten een grote op komst. de nood van de tijd dringt er toe! De trein vertrekt om 9.34. De Hoogmis in Heiloo begint om 11 uur. ALKMAAR. Een over het algemeen sterker DAW heeft gisteravond in het Zomerbad de kans op de volle winst door on doordacht spel laten schieten. Toen de stand met nog enkele minuten te spelen 31 in het voordeel van de Alkmaarders was, gaf dat de verhouding in het veld zeer goed weer. De kans op meer doelpunten was zeker aanwezig, doch slecht plaatsen was er voornamelijk oorzaak van dat al deze kansen verloren gingen. Bovendien was de keeper van De Zijl in uitstekende vorm: hij hield enkele felle schoten van v. d. Horst er prachtig uit, zodat hij met de zachte achterwaartse balletjes van Blank voort geheel geen moeite had. Vooraf tegen het eind plaatste de achterhoede van DAW zeer slecht op v. d. Horst, terwijl de Leidenaren hun midvoor enkele mooie kansen gaven, die hij dankbaar benutte. Aan de andere kant onthield de scheidsrechter DAW zeker één doelpunt, toen tegen v. d. Horst een overtreding werd begaan. De DAW-midvoor wist desondanks te scoren, maar de fluitist gaf een vrije worp, die niets ople verde. Na enkele veelbelovende DAW- aanvallen kwam één der achter- spelers van De Zijl dwars door de Alkmaarse defensie heen- zwemmen zonder dat men kans zag hem de bal te ontnemen. Uit zijn rush scoorde hij fraai met een drukbal. Nadat v. d. Horst een doelpunt was onthouden werd een hard schot van deze speler tot corner verwerkt. Hier uit kon Besijn mooi scoren: 11. ZOMERPROGRAMMA VAN DE V.V.V. CASTRICUM Naast een reeks van concerten, uitvoeringen, volksdansen, brandweerdemon straties en de optocht, welke van af 6 Juli t.m. 31 Augustus door V.V.V. Castricum wordt georga niseerd, zal ook een etalagewed strijd worden gehouden. De V.V.V. verwadht dat vele zakenlieden aan deze wedstrijd zullen meedoen. De wielerronde van Castricum zal worden verreden op Zondag 26 Juli; het parcours is Geelvink straat, Ruiiterweg, Torenstraat, Pernèstraat. Donderdag 16 Juli en Donderdag 6 Augustus worden wandeltochten door de duinen ge organiseerd onder de bekwame leiding van het P.W.N, De brand weerdemonstratie igeschiedt in sa menwerking met de brandweer corpsen uit de omliggende ge meenten. Al met al een aardig programma waarbij de pension gasten zidh kunnen amuseren. Wit-Gele Kruis CASTRICUM Het bestuur van het W.G.K. heeft het voorne men zo spoedig mogelijk tot op richting van een Kraamzorg-Cen trum te komen. Een ieder zal er van overtuigd zijn dat een Kraamzorg-Centrum inderdaad in een grote behoefte zal voorzien. Hier ligt een mooie taak voor on ze meisjes die zich naast het huis houden willen wijden aan de zorg voor moeder en kind. Het bestuur rekent er op dat zij die zich geroepen voelen voor dit bij uitstek vrouwelijk werk hier van zo spoedig mogelijk mede deling zullen doen. I De Leidse keeper kreeg hierna nog vele schoten te verwerken tegen van Straaten slechts een enkel, doch DAW kon niet tot doelpunten komen. Na de rust zagen we Blank voort een goed schot lossen, dat jammer genoeg tegen de paal ketste. Kort hierop werd v. d. Horst te zwaar afgedekt; de toe gekende strafworp werd hard in geschoten: 2—1. Weer kwam DAW voor het Leidse doel, doch de keeper wist het schot van v. d. Horst op stijlvolle wijze tot corner te verwerken. Hieruit kon de combinatie Besijn-v. d. Horst- Blankvoort er 31 van maken. Nu ging DAW slordig spelen. Enkele egoïstische verre schoten volgden, die totaal geen kans van slagen hadden, maar daarentegen de Zijl-defensie in de gelegenheid stelden hun midvoor aan 't werk te zetten. Bij een van de hieruit ontstane scrimmages werd een strafworp toegekend en het was 32. Nog was het niet te laat, maar DAW begreep het gevaar blijkbaar niet. Opgelegde kansen werden op onbegrijpelijke ma nieren verknoeid. De Zijl echter kwam nu fel opzetten en spoedig wist hun midvoor v. d. Pol te omspelen en te scoren: 33. Na dat de Leidse keeper een kogel van v. d. Horst er nog mooi uit geslagen had en Besijn op de kruising had geschoten, floot de scheidsrechter voor de laatste maal. De stand is thans in de 2e klasse A: DWT 4 2 2 0 6 DAW 4 2 115 De Zijl 4 12 14 DWR4 0 3 13 DJK 4 0 2 2 2 JUNIORENTOURN OOI WAARLAND Afgelopen Zondag hebben de junioren-elf tallen van RKSSV, VZV. LSVV en Con Zelo op het boomrijke Con-Zelo sportterrein gestreden om de hoogste eer. De fam. Stoop had hiervoor 'n mooie wisselbeker beschikbaar gesteld, die uiteindelijk terecht kwam bij het elftal, dat er het meest recht op had n.l. RKVVS. De eerste strijd werd geleverd door Con-Zelo en VVS dit was 'n mooie gelijke match, waarin uit stekende doelpunten werden ge maakt. Vijf min. voor het einde met de stand 44 was er nog van alles mogelijk, want beide voor- hoede's waren moeilijk in be dwang te houden. De Spanbroekers trokken ten slotte aan het langste eind, door nog éénmaal het Con-Zeio-doel te doorboren. Leek in het begin van de twee de wedstrijd LSVV favoriet, VZV gaf geen krimp en won tenslotte door beter samenspel met 21. De verdere uitslagen waren: RKVVS—VZV 4—2; LSVV—Con- Zelo 7—4. Rest ons nog te vermelden dat de leiding in goede handen was van de heren v. 't Voort en Tim merman en dat Con-Zelo op een zeer goed geslaagd tournooi kan terugzien. Een eerste prijs WAARLAND Op het Zon dag 5 Juli j.l. gehouden concours van de R.K. Bond van Zangver enigingen in Noord- en Zuid Hol land te Amsterdam, behaalde on ze R.K. Gemengde Zangvereniging „Zingen is Leven" o.l.v. B. J. Wolters met 318 punten een eer ste prijs. Dit is voor ons jong ge mengd koor dat voor de eerste maal aan een concours deelnam, een mooi succes. Aan onze Waar- lander zangvereniging en haar dirigent onze hartelijke felicita ties. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond WISSELEND BEWOLKT DE BILT, 8 Juli Tamelijk koel weer met wisselende be wolking en in hoofdzaak in de Noordelijke helft van het land enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Weste lijke wind. 25 jaar bij het onderwijs OUDORP. Op Vrijdag 10 Juli a.s. zal de heer F. J. M. Nuyens, hoofd der R. K. Jongensschool alhier, 25 jaar bij het Onderwijs werkzaam zijn; mej. J. J. van Don te Alkmaar, sedert 8 jaren onderwijzeres aan deze school, zal op die dag haar zilveren jubileum tevens herdenken. De heer Nuyens slaagde in 1928 aan de Bisschop pelijke Kweekschool te Beverwijk, werkte een korte tijd als tijdelijk onderwijzer te Amsterdam. Na het verlaten van de dienst als onderofficier was hij enige tijd als tijdelijke kracht werkzaam te Beverwijk en IJmuiden, waar na zijn benoeming volgde aan de R.K. Jongensschool te Oudorp. Als hoofd der school maakt de heer Nuyens zeker aanspraak op algemene achting en waardering. Sedert 1947 is hij ook verbonden aan het Nijverheidsonderwijs te Alkmaar. Dat hij ook in het open bare en verenigingsleven zijn volle medewerking verleent, blijkt wel uit de vele functies die door hem worden vervuld, o.a. is hij voorzitter van de K.V.P. afd. Oudorp, voorzitter van het fanfa recorps „Wilhelmina" en van de zangvereniging „Sursum Corda", terwijl hij deze functie ook er- vuld in de Onderwijzersvereni ging „Alkmaar Buiten". Nadat Vrijdagmorgen een door de schoolkinderen gezongen H. Mis zal worden opgedragen, komen de kinderen 's middags bijeen in het verenigingsgebouw ter huldiging en viering van het feest der beide jubilarissen, tot wier intentie Zondag een plechtige Hoogmis zal worden opgedragen, waarna receptie wordt gehouden in het verenigingsgebouw; Zondagavond zal hun een zang- en muziek- hulde worden gebracht door de zangvereniging en de fanfare. Geslaagd URSEM Op de R. K. Mode-" vakschool der Zr. Dominicanessen te De Goorne, slaagden voor het diploma costumière: Joop Koppes, Nel v. d. Linden, Jo Spil, Agatha v. Schagen, Edith Vreker, Tiny Blom, Nel Braas, Tiny Schouten, Tiny Braas, Truus Huisman, Aga tha Koopman, Diny v. d. Lee, Nel Smits, Jopie Bakker, Grada Pronk, Lies v. Houten. Voor lingerie Vera v. Diepen, Riet Hinke en Diny v. d. Lee. Voor het diploma eenvoudige huishoudkunde: Annie Groot, Bep Timmer, Afra Kenter, Jo Neefjes, Anny Duyn, Joop Kunst, Truus Bakker, Gittha Koning, Riet Mees ter, Tiny Windt, Bets Buysman en Afra Beemsterboer. CORRESPONDENTSCHAP H.H. WAARD NOORD Door omstandigheden kon de heer Feenstra het correspondent schap voor ons blad niet meer waarnemen; wij hebben de heer H. J. A. van Woerkom bereid ge vonden voor het correspondent schap voor H.H. Waard Nrd. Red. NHD. HERWONNEN LEVENSKRACHT HEERHUGOWAARD De tijd is weer aangebroken dat de af deling Heerhugowaard van Her wonnen Levenskracht haar jaar lijkse collecte gaat houden. Herwonnen Levenskracht heeft al veel voor haar patiënten ge daan en vele t.b.c.-patiënten zijn genezen uit het sanatorium Berg en Bosch ontslagen. Een grote dank is men verschuldigd aan die mensen die telken male hun gel delijke offer voor dit mooie doel afstonden en dit zullen blijven doen. Ook de meisjes die elk jaar aan de kerken in fi.H.Waard col lecteerden is veel dank verschul digd. Dit jaar gaat het anders en wordt het een huis aan huis col lecte. Voor deze collecte heeft het bestuur een 20-tal collectanten nodig. KAB-ers in Heerhugo waard zorgt er voor dat een van uw zoons of dochters zich op geeft als collectant. Dit moet dan geschieden tot en met Donderdag 9 Juli a.s. bij de volgende heren: A. v. Tooren, Middenweg 191. J. A. Bakker, Oostdijk 43, Piet Fre deriks .Middenweg Noord en J. A. Strooper. Korte weg 1. Genoem de heren worden Vrijdagavond a.s. omstreeks 8 uur ten huize van de voorzitter verwacht. Deze collecte moet slagen en het bestuur van Herwonnen Le venskracht vraagt bij voorbaat de steun van Heerhugowaard. Geslaagd HEERHUGOWAARD Op 3 Juli j.l. slaagde met lof te Delft voor het tweede deel examen bouwkundig ingenieur onze oud plaatsgenoot de heer J. C. S. Geu- zebroek. Burgerlijke stand BERGEN. Geboren: Anna Johanna, d. v. W. H. Smit en C. F. Morsch; Hendricus Petrus Jo hannes Maria, z. v. F. Metselaar en M. Sandkuijl. Ondertrouwd: Jacobus J. de Groot en Catharina M. Spoelder uit Amsterdam. Gehuwd: Hendrikus J. Lansen en Gerarda M. J. van de Kamer. Burgerlijke stand LANGEDIJK. Geboren: Geertruida Th. M., d. v. H. T. Schiks en C. Brammer; Anna M., d. v. G. Kamper en A. Schuit. Overleden: Willem Koedijk, 89 jr, echtgen. v. N. Glas; Jacob Eecen, 76 jr, weduwn. v. E. C. Eecen, te Barsingerhorn. Gehuwd: Johannes Bakker te H.H. Waard en Cornelia M. Droog; Dirk Kloosterboer en Trijntje Blom.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2