Verbetering der salarissen van de lagere ambtenaren Lottie Berl, voor haaien niet bevreesd Oude boer voor 'n halve ton opgelicht Maatschappelijk in de Eerste Kamer Buitenlandse notities DJD.D. 'ondentschap aard noord i wonnen ;nskracht Vele doden door noodweer Verlaat S. Jelsma „Ommelanden"? A.R.K.A.-congres te Utrecht Maar slechts in het kader van 'ti algemene herziening Twee jaar geëist Naar wij vernemen gearresteerd Intern, tarwe-overeenkomst aanvaard Korreltjes svericachting id door het KNMI geldig van Woens- ïot Donderdagavond END BEWOLKT 8 Juli Tamelijk met wisselende be- n in hoofdzaak in lijke helft van het e verspreide buien. krachtige Weste- I ►ij het onderwijs Op Vrijdag 10 Juli eer F. J. M. Nuyens, H. K. Jongensschool ar bij het Onderwijs ijn; mej. J. J. van naar, sedert 8 jaren s aan deze school, zal aar zilveren jubileum nken. De heer Nuyens 528 aan de Bisschop- kschool te Beverwijk, corte tijd als tijdelijk te Amsterdam. Na van de dienst als was hij enige tijd kracht werkzaam en IJmuiden, waar- eming volgde aan de isschool te Oudorp. er school maakt de zeker aanspraak op hting en waardering, is hij ook verbonden verheidsonderwijs te t hij ook in het open- erenigingsleven zijn irking verleent, blijkt ele functies die door vervuld, o.a. is hij 'an de K.V.P. afd. izitter van het fanfa- helmina" en van de ng „Sursum Corda", eze functie ook er- Onderwijzersvereni» lar Buiten". Nadat sn een door de en gezongen H. Mis ipgedragen, komen de niddags bijeen in het ebouw ter huldiging m het feest der beide tot wier intentie plechtige Hoogmis opgedragen, waarna •dt gehouden in het ebouw; Zondagavond zang- en muziek- ;n gebracht door de ng en de fanfare. Jeslaagd - Op de R. K. Mode-* r Zr. Dominicanessen e, slaagden voor het umière: Joop Koppes, iden, Jo Spil, Agatha Edith Vreker, Tiny '.raas, Tiny Schouten, Truus Huisman, Aga- i, Diny v. d. Lee, Nel Bakker, Grada Pronk, en. :rie Vera v. Diepen, ;n Diny v. d. Lee. diploma eenvoudige de: Annie Groot, Bep a Kenter, Jo Neefjes, Joop Kunst, Truus ha Koning, Riet Mees- rindt, Bets Buysman msterboer. tandigheden kon de a het correspondent ons blad niet meer wij hebben de heer Woerkom bereid ge- het correspondent- fLH. Waard Nrd. Red. NHD. rOWAARD De tijd gebroken dat de af- ïugowaard van Her- enskracht haar jaar- e gaat houden. i Levenskracht heeft haar patiënten ge- e t.b.c.-patiënten zijn het sanatorium Berg ïtslagen. Een grote verschuldigd aan die telken male hun gel voor dit mooie doel i dit zullen blijven meisjes die elk jaar ;n in H.H.Waard col- veel dank verschul- r gaat het anders en :n huis aan huis eol- :eze collecte heeft het 20-tal collectanten 5-ers in Heerhugo- er voor dat een van f dochters zich op- lectant. Dit moet dan ot en met Donderdag j de volgende heren: Middenweg 191. J. A. itdijk 43, Piet Fre- lenweg Noord en J. Korteweg 1. Genoem- worden Vrijdagavond :s 8 uur ten huize van verwacht, cte moet slagen en van Herwonnen Le- ■raagt bij voorbaat de eerhugowaard. ïeslaagd 'rOWAARD Op 3 gde met lof te Delft eede deel examen ingenieur onze oud de heer J. C. S. Geu- erlijke stand Geboren: Anna v. W, H. Smit en C. Hendricus Petrus Jo- ia, z. v. F. Metselaar cuijl. wd: Jacobus J. de atharina M. Spoelder am. Hendrikus J. Lansen M. J. van de Kamer. erlijke stand JK Geboren: Th. M., d. v. H. T. Brammer; Anna M., nper en A. Schuit. Willem Koedijk, 89 v. N. Glas; Jacob r, weduwn. v. E. C. arsingerhorn. Johannes Bakker te d en Cornelia M. k Kloosterboer en n. Woensdag 8 Juli 1953 Pagina 3 Neutralisering van Duitsland Rusland heeft voor het Duitse probleem een nieuw plan. Althans volgens betrouw bare zegslieden in westelijke kringen, die zich daarvoor be roepen "op Sovjet-Russische bron nen in Oost-Duitsland. Moskou zou een „neutraal Duitsland" willen voorstellen en in ruil daarvoor aan het Westen invloed willen geven in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Aan het een en ander werd Maandagavond van Berlijn uit bekendheid ge geven. Waarschijnlijk is dit voor stel een uitvloeisel der bespre kingen tussen de topfiguren in de Sovjet-Unie en de Russische ambassadeurs, die kortgeleden uit de westelijke landen werden terug geroepen. Rusland heeft vaker een „neu traal Duitsland" voorgesteld. In o\ reeks van notawisse lingen tussen het oosten en het westen in 1952 over de Duitse kwestie, kwam deze wens her haalde malen naar voren. Maar telkens werd opnieuw de voor waarde aan het westen gesteld, dat Duitsland zich niet mocht binden, hetzij aan een Russische, hetzij aan een westerse politiek. De bedoeling van het Kremlin was Duitsland te beletten deel te nemen aan het westerse defen sie-plan in de vorm van een ac tieve medewerking aan de E.D.G. of de N.A.V.O. Duitsland zou in een dergelijk geval een buffer staat worden. Het mocht volgens de Russische voorstellen van '52 wel de beschikking hebben over een beperkt nationaal leger. Klaarblijkelijk verkeerden de Russen in de veronderstelling van een voortschrijdende bolsje- wisering in Oost-Duitsland, zo dat een zekere pro-Russische ge zindheid in de Oost-Duitse lan den een voldoende waarborg zou zijn om Rusland veilig te stellen. Een ander voordeel voor de Sovjet-Unie was een Duitsland als militair-strategisch vacuum. Het zou voor de Russen moge lijkheden geven een Koreaans avontuur op touw te zetten. Het genoemde nieuwe Rus sische plan houdt dezelfde re strictie in. De Westelijke Grote Drie zouden moeten afzien van een voor-conferentie. De bedoe ling hiervan is zonder meer duidelijk. Het is reeds geruime ti»d bekend, dat het eerste punt van de besprekingen tussen de Grote Drie Duitsland is. Toen het uitstel van de Bermuda conferentie bekend werd. meen den de Russen nog even tijd te hebben. Maar vlak daarna kwam het nieuws over het „kleine- Bermuda" van 10 Juli. In de worsteling om het initiatief heb ben de Russen .thans dit nieuwe plan gelanceerd. Een neutrali sering van Duitsland is voor het Westen onaanvaardbaar. De W.-Duitse bondsrepubliek wenst zonder meer een samenwerking met het Westen. En de bevol king van Oost-Duitsland heeft aan Moskou voldoende kenbaar gemaakt hoe het over de keuze tussen Oost en West denkt. Enige kans voor de Russen om succes te bereiken is bij voor baat uitgesloten. Want het voor stel van Moskou hinkt achter de feiten aan. De Russen zijn hier zelf zonder twijfel van overtuigd, anders zouden ze nooit als ge noegdoening voor het westen thans hun invloed in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije willen prijs geven. Dit alles duidt op het ontbreken van een vaste liin in de politiek van de Sovjet-Unie. Wat ook van invloed zal zijn op de westerse opvattingen. Want het denkbeeld van Churchill een pact in de geest van het Locar no-verdrag tot stand te brengen, past evenmin in de laatste ont wikkeling van de gebeurtenis sen in Duitsland als het voor stel van Moskou. Terwijl een hittegolf in Pa kistan talrijke slachtoffers maak te (zie elders in dit nummer) ko men ook uit andere landen be richten over slachtoffers ten gevolge van de weersomstandig heden. Zuid-Korea is geteisterd door wervelwinden en zware regenval. Totnogtoe zijn er 78 doden en ge wonden, 16.000 personen zijn dak loos geworden en het water heeft Seoel volkomen geïsoleerd. De prijs van rijst is er reeds met 35 pet gestegen. In Noord-Italië doodde de bliksem 4 personen o.w. een 71 jarige vrouw op de fiets. Ook hier richtte zware regenval aanzienlijke schade aan. Onweersbuien teisterden ook Spanje. Te Sabadell nabij Barce lona werden kinderen levend be graven in ingestorte grotten. Te Villahermosa doodde de bliksem twee mensen die onder 'n boom schuilden; twee andere werden zwaar gewond. In de provincie Alicante werd een spoorlijn door het water weggeslagen. GRONINGEN Naar wij ver nemen, heeft de enkele maanden geleden aangestelde technisch ad viseur van de Ommelanden, de heer S. Jelsma, aan het nieuwe bestuur te kennen gegeven niet de voorwaarden te accepteren, welke door dit bestuur aan hem werden gesteld. Zoals we reeds meldden heb ben onderhandelingen plaats gevonden tussen het nieuw be stuur en de heer Jelsma over diens positie, die in een ander licht is komen te staan, nu de heer F. de Boer is teruggekeerd. Hierbij zijn door het Ommelan den-bestuur aan de heer Jelsma voorwaarden gesteld, waarover hij zich tot Dinsdag kon beraden. De voorwaarden, zo vernamen wij, zijn door de heer Jelsma niet geaccepteerd. Het ziet er dus naar uit dat hij de Ommelanden zal gaan verlaten. UTRECHT, 7 Juli - Op liet heden te Utrecht voortgezette congres van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging (A.R.K.A.), heeft het hoofdbestuur verklaard, dat het de actie tot verbetering van de salarissen der lagere ambtenaren zal voortzetten, maar zulks zal geschieden in nauw verhand met het streven tot verbetering van het algemeen salarispeil van de ambtenaren. Zou men alleen pleiten voor de lagere groepen, aldus het hoofdbestuurslid, dr. W. Dijssel- bloem, dan zou hierdoor de zo juist bereikte denivellering in de ambtenarensalarissen weer te niet worden gedaan. Nog werd van bestuurszijde medegedeeld, dat de A.R.K.A. het probleem van de benoemingen van katho lieken in openbare functies op nieuw in studie zal nemen en te zijner tijd met positieve ge gevens zal komen ter aanvulling van een ter zake in 1938 uitge bracht rapport. Uit de vergade ring werd er in dit verband nog op gewezen, dat met name de katholieken worden gepasseerd bij benoemingen in centrale in stanties en departementale com missies. De politiek Een Amsterdamse afgevaardig de maakte bezwaar tegen het propageren van bepaalde poli tieke inzichten in het A.R.K.A.- weekblad, waarbji men tussen de regels door liet uitkomen, dat men de K.V.P. diende te volgen. Dat was volgens de afgevaardig de in strijd met het standpunt dat naar hij zeide ook de A.R.K.A. in principe huldigt, dat sociale organisaties zich moeten onthouden van politieke propa ganda. De bisschoppen, zo meen de deze afgevaardigde, hebben zich immers ook niet in een ge bod of verbod uitgesproken ten aanzien van de politieke eenheid der katholieken, waarop een an dere afgevaardigde het spreek gestoelte beklom en er aan her innerde. dat een wens van de bisschoppen voor de katholieken een gebod behoort te zijn. De voorzitter voegde er aan toe. dat er terreinen zijn, waarop het sociale en politieke leven elkaar zo nauw raken, dat contacten onvermijdelijk en soms zelfs zeer gewenst kunnen zijn. Maakten woordvoerders van verschillende afdelingen dan wel geen directe bezwaren tegen het beleid van het hoofdbestuur, zij wilden toch wel aandringen op afdoende maatregelen tot de op- (Advertentie) "Ï'WÏTII!?* Niet krabben. De helder I i h I I vloeibare D. D. D. kal- U1 JU hJ ÜLvk. meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN' HUIDAANDOENINGEN AUTO'S GESTOLEN IN BELGIë UTRECHT, 7 Juli De Ut rechtse rechtbank veroordeelde vandaag de 41-jarige autohande laar J. van O. te Maartensdijk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest wegens diefstal van auto's te Antwerpen en Brus sel. Met een handlanger had hij zich meester gemaakt van drie dure geparkeerde wagens, die met een vals nummerbord naar Ne derland waren vervoerd. lossing van nijpende vraagstuk ken als: de nensionnering van overheidspersoneel, welke nog steeds niet bevredigend werden geregeld en de vergoeding van de kosten bij overplaatsing van ambtenaren welke te laag moe ten worden geacht. Wat de verplaatsingskosten be treft. deelde de voorzitter mede. dat een desbetreffend besluit op het ogenblik bij het departement van Binnenlandse Zaken op de helling is geplaatst, zodat bin nenkort een zekere regeling ver wacht mag worden. De heer W. Lelieveld, ver- bondssecretaris van de K.A.B., alsook de heer J. P. H. Körner. voorzitter van de R.K. Politie bond St. Michael gasten op het A.R.K.A.-congres getuig den van een diep respect voor de activiteiten van de A.R.K.A. en drongen aan op een blijven de onderlinge samenwerking en gebondenheid. TBC-STERFTE DAALT In het jaarverslag over 1952 van de Ned. Centr. Ver. tot be strijding der t.b.c. die dit jaar 50 jaar bestaat wordt opgemerkt dat het sterftecijfer aan t.b.c. in 1952 per 100.000 van de gemid delde bevolking 12.3 heeft bedra gen, ongeveer een kwart minder dan in 1951. Het ziektecijfer daal de eveneens: van 146 per 100.000 in 1951 tot 133,3 per 100.000 in 1952. De wachtlijsten der sana toria laten in overeenstemming hiermede dan ook een daling zien. Dertig jaar A.V.R.O. De A.V.R.O. herdenkt vandaag zijn 30 jarig bestaan. Zij ont stond in 1923 als de „Stichting Hilversumse draadloze omroep", opgericht door Willem Vogt. MEER AMERIKANEN IN DUITSLAND BREMERHAVEN, 7 Juli De 66e verkenningsgroep van de Amerikaanse luchtmacht. be staande uit 1500 man, is vandaag in Bremerhaven aangekomen om zich te voegen bij het twaalfde Amerikaanse luchtleger. De groep staat onder comman do van kolonel G. H. Fulcher en zal gelegerd worden op 't vlieg veld Sembach. een van de vijf vliegvelden die onlangs gereed zijn gekomen in de Franse zone van Duitsland. ROTTERDAM, 7 Juli „U bent heel wat lichter gemaakt op uw oude dag", zo sprak vanoch tend de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam tegen de 69-jarige landbouwer A. S. uit Maassluis. Deze was in 1946 in contact gekomen met de 45-jarige vertegenwoordiger A. van der B. uit Maassluis, die voor f5000, waarna hij tegen van der B. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek eiste. P. C., die daarna terecht stond, bekende zijn medewerking doch hij had er bijzonder weinig voor gekregen, zo merkte de officier op, die zes maanden gevangenis straf met aftrek eiste waarvan vier maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. „Meegedaan aan oplichting, waarvan bij de draagwijdte niet begreep, aldus de raadsman van deze verdachte. Uitspraak in deze zaken op 18 is aan boord van 'n in aanbouw zijnd schip te Amsterdam een 17- jarige Duitse zwerver aangehou den die uit Dresden zegt afkom stig te zijn is 3 jaar gev.straf geëist tegen twee 22-jarige arbeiders die in de omgeving van Gouda 23 in braken pleegden waarbij o.a. motorrijwielen werden buit gemaakt i is de journalist dr. J. A. M. van der Stap (37), algemeen gedele geerde voor West-Europa van het Intern. Comité tot verdediging der beschaving, benoemd tot directeur van het Parijse kantoor van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer werd anderhalf jaar gev.straf ge- eist tegen een 32-jarige Hilver sumse kantoorbediende die in ruim een jaar 'n Hilversumse rij- wielfabriek voor ongeveer f18.000 oplichtte hoorde een 30 jarige dame uit Huizen zes maanden met aftrek tegen zich eisen omdat zij haar huis in brand had gestoken. Zij werd in een psychiatrisch rapport „infantiel en neurotisch" ge noemd GEVONDEN EFFECTEN VERHANDELD AMSTERDAM, 7 Juli Con form de eis heeft het Amster dams gerechtshof vanochtend het vonnis van de rechtbank beves tigd (6 maanden), dat geruime tijd geleden wegens een 10 jaar geleden gepleegd delict is opge legd aan een inwoner van Laren. Deze verdachte had n.l. in 1943 zijn bemiddeling verleend bij de verkoop van gevonden effecten. Een tuinman trof ze in Huizen, verstopt in een bus, onder de grond aan bij de tuin van de fam. F. Hij bracht de bus naar zijn broer, die ze op zijn beurt door gaf aan verdachcte. De laatste overhandigde ze aan een inmid dels overleden journalist, die ze tenslotte voor ettelijke tiendui zenden guldens van de hand deed Voor zijn bemiddeling ontving verdachte f 1000, De verduistering der effecten kwam na de oorlog bij de effec tenregistratie aan het licht. De tuinman heeft inmiddels reeds zijn straf van 1 jaar, zijn broer 4 maanden ondergaan. een „warenhuis" kon kopen, doch daar er winst inzat en van der 1 Juli a,s' B. geen geld had leende de land- i rt 1 bouwer hem de vijf mille. UCFClC 111 1JItlII Dat was het begin van een historié, die de 69-jarige f50.000 heeft gekost. Van der B. wist daarna te vertellen dat hij geld in de glas'handel kon verdienen; aan een vertegenwoordiger van het ministerie van Verkeer en Waterstaat kon hij golfplaten le veren voor de Zuiderzeewerken en tenslotte eindigde de geschie denis met het ten tonele voeren van de 42-jarige P. C. uit Maas sluis die als chef-inkoper van de werf Wilton-Feyenoord te Schie dam werd gepresenteerd. Door te spreken over ijzer-aankopen bij de Hoogoverté schoof de landbou wer nog eens flO.OOO af. Daarna barstte de bom, de politie greep in 1953 in, doch S. was al zijn geld, f50.000, kwijt. Bijzonder onsympathiek noem de de officier van justitie ver- dachte's daden. Zijn hele leven had S. gewerkt en gespaard. Er zijn nog meer mensen opgelicht, merkte de officier ten slotte op, Betrokken bij overval op taxichauffeur 's-GRAVENHAGE, 7 Juli He denmorgen hebben manschappen van de Amerikaanse militaire po litie in Frankfort gearresteerd de Amerikaanse soldaat Neace, die er van wordt verdacht met twee zijner landgenoten de aanslag te hebben gepleegd op de Amster damse taxichauffeur Olij. Zoals men weet waren reeds twee' der drie Amerikaanse militairen in ons land gearresteerd. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Nederlandse autoriteiten aangeboden de twee zich in Nederland in arrest bevin dende Amerikaanse militairen naar Duitsland over te brengen, teneinde ze daar door een Ameri kaanse krijgsraad te kunnen be rechten. „Het streven naar stabilisatie van de tarweprijs is lofwaardig, maar wij voelen er toch niet vee! voor, wanneer men voor alles rekening zou houden met de be langen van de producenten, de Amerikaanse boeren." Dit was het oordeel van verscheidene Eerste Kamer-leden over de In ternationale Tarwe-overeenkomst, die Woensdagmiddag aan de or de was. De overeenkomst werd goedgekeurd met alleen de twee communisten tegen. De overigens gematigde oppositie tegen deze tarwe-over eenkomst, waarbij een aantal lan den zich aceoord hebben ver klaard Amerikaanse en Canadese tarwe tegen een bepaalde prijs (maximum 2.50 dollar, minimum 1.55 dollar per bushel d.i. ruim 36 dm3) af te kopen, komt voor namelijk voort uit het feit,, dat de tarweprijs in deze overeen komst hoger is dan de vroegere, ondanks het enorme tarwe-over- schot in de V.S. en Canada. „Deze hogere prijs wijst op eenzijdige bescherming van de boeren", oordeelde mr. In 't Veld (PvdA). Hij getuigde verder van zijn on gerustheid over het voornemen om in Amerika het tarwe-areaal in te krimpen. „Dat is niet de juiste manier om een crisis te bestrijden als er op de wereld nog zoveel honger wordt gele den: laat men liever de koop kracht in de onontwikkelde ge bieden verder opvoeren". Minister Mansholt was evenwel de mening toegedaan, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het trekken van conclusies uit het tarwe-overschot. „Eén misoogst in Amerika en de toestand is on middellijk veranderd." De be windsman verklaarde voorts, dat ons land de vrijheid heeft elders tarwe te kopen, wanneer de Amerikaanse prijs boven de mi nimumprijs van 1.55 dollar zou stijgen. De Eerste Kamer zette zich vervolgens aan de behandeling van de begroting van het depar tement van Maatschappelijk Werk, waarbij zowel de heer Reijers (C.H.) als de heer de Vos van Steenwijk (VVD) verklaar den geen onverdeelde bewonde ring te hebben voor de totstand koming van dit nieuwe departe ment, terwijl prof. Diepenhorst (A.R.) in bloemrijke taal uiting gaf aan 'n zekere ongerustheid over het zeer bedaagde tempo waarmee sommige aspecten van het departementale werk worden uitgevoerd. Hij verheugde er zich overigens over in de minister iemand gevonden te hebben met een fijn ontwikkeld richtingsbesef op het moeilijke pad dat elk jong departement heeft te gaan. Zowel deze sprekers als de K.V.P.- woordvoerders van Lieshout en Ruys de Beerenbrouck wijdden veel aandacht aan de gerepatrieer de Indische Nederlanders en de Ambonezen. Prof. Diepenhorst drong aan op bouw van wonin gen voor grote gezinnen en be vredigende arbeidsbemiddeling voor deze mensen, en op het in het leven roepen van een Stich ting voor Maatschappelijk Hulp betoon voor de thans in de Re publiek Indonesië levende Indi sche Nederlanders. De geestelijke verzorgers der Ambonezen in W ater schappen Na de grote ramp van de watersnood zijn er aller lei stemmen opgegaan, tot reorganisatie van de rege ling der waterschappen. Nu was wel gebleken, werd er ge zegd, dat er op dit punt veel meer gecentraliseerd moest worden en het Rijk moest veel meer „zeggenschap" hebben. Dat er consequenties zouden vast zitten aan het onont koombare feit, dat het Rijk veel geld beschikbaar zou moeten beschikbaar stellen voor het herstel der dijken, 'wat de plaatselijke gemeen schappen nooit zouden kun nen opbrengen) lag voor de hand. Maar aanstonds hebben wij gewaarschuwd, dat men niet van deze gelegenheid ge bruik mocht maken, om de „centralisten" in de kaart te spelen. Op de Landbouwweek te Wageningen, die dit jaar in het teWen van de landbouw en waterkeringen enz. staat, heeft ir. Klein, directeur-hoofdinge nieur van de Provinciale Wa terstaat in Zuidhollandhet voor de waterschappen opge nomen en ze terecht geprezen om hun verdiensten voor, in en na de rampdagen. Terecht heeft hij ook gezegd, dat het ook om andere redenen van belang is, de zorg voor de dij ken in handen van plaatselijke belanghebbenden te laten: dit is een zeer kostbaar goed en „het functionneren van de wa terschappen is een belangrijke factor in onze democratie". Dat was een goede noot voor onze waterschappen.... Ander geluid Intussen is er op deze bij- eenkomst in Wageningen ook een ander geluid ge hoord van een deskundige en ervaren zijde. Ir. de Blocq van Kuffeler, de bekende oud-di recteur van de Zuiderzeewer ken, betoogde, dat de Regering niet alleen „het bestaande op pertoezicht" dat intussen pas verscherpt is) maar ook de op- perzeggenschap over de wa terkeringen moet toe-eigenen. Nederland klagen, aldus spr., over het weifelend en onbeslist optreden van de regering en hij verzocht de minister aan dit punt de grootst mogelijke aandacht te schenken „opdat niet een schoon volk ondergaat". De heer Reijers achtte op zijn beurt handhaving van het verbod dat vrienden van de Ambonezen uit de kampen weert zoals b.v. de stichting „Door de eeuwen trouw" niet langer houdbaar. De heer Ruys de Beerenbrouck noemde de situatie der Ambone zen in ons land kritiek en spre ken plicht. Volgens de cijfers zal de groep van 14.000 Ambonezen, gezien het geboortecijfer, binnen tien jaar verdubbeld zijn en daar om is het onverantwoordelijk ze „in zalig nietsdoen" in de kampen te laten. Meer dan voorheen zal de overheid inschakeling in het arbeidsproces moeten stimuleren, daar het struisvogelpolitiek is, te verwachten dat terugkeer naar Indonesië mogelijk is. Spr. zag ook perspectieven in uitzending naar de West. De heer v. Lieshout drong in zijn betoog o.a. aan op de instel ling van 'n commissie van des kundigen op het terrein van het maatschappelijk werk, die advies zal moeten uitbrengen over de vraag of de taak die aan het de partement is toebedeeld wel vol doende is voor het doeltreffend en harmonisch bestrijken van zijn arbeidsterrein. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 7 Juli. Aanvoer: 389 stuks; zware van 193188; licht 186180; zeugen 178160; Handel tamelijk, afloop minder. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 7 Juli. Aan gevoerd 238 partijen, le soort 2.08—2.15, 2e soort 2.00—2.07, ex tra 2.32. Handel flauw. „Herinner je je niet meer, dat mijn liefste wens was in gezel schap van een haai te worden ge fotografeerd?" Dit antwoord gaf de jonge Lottie Berl aan dr. Hans Hass, een bekend Weens diepzee duiker, nadat ze onder de opper vlakte van de Rode Zee aan ge niepige aanvallen van een zestal haaien was ontsnapt. Dr. Hass, keek haar verbluft aan en vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat een vrouw na zo'n avontuur zulk een geestig antwoord kan geven. Dr. Hans Hass is een jonge ge leerde, die op de bodem van de Rode Zee films heeft gemaakt, die door een grote Amerikaanse maat schappij onder de titel „Under the Red Sea" worden uitgebracht. Het werken op de bodem van de Rode Zee is niet aangenaam, want het wemelt in bepaalde ge deelten van haaien. De expeditie bestond uit zes personen, onder wie Lottie Berl. Van het begin af aan toonde ze de grootste belangstelling voor het werk en ze liet herhaaldelijk blij ken, dat ze graag met de anderen in de diepte zou willen duiken. Baas Hass lachte er wat mee en beschouwde het als een meisjes gril. Maar wat doet een man? Op een bepaald ogenblik denkt hij: laat ze met schade en schande wijs worden! Nu, Lottie Berl is wijs gewor den. Zodra ze de smaak van het diepzee-duiken beet had, eiste ze haar plaats op, ondanks een kli maat met constant 50 graden bo ven en 35 graden onder water. Na zes maanden waren twee man nelijke leden van de expeditie al uitgeput op de terugweg naar Europa, terwijl een ander wegens geestelijke stoornissen in een zie kenhuis moest worden opgeno men. Maar Lottie dook nog lustig mee en deed niet onder bij dr. Hass en het derde expeditielid Leo Rohrer. Op een dag dook het drietal 25 meter diep. Het was warm in het water, maar om hen heen aanschouwden ze een buitenge wone kleurenweelde. Leider Hass ging zoals gewoonlijk voorop. Hij zag een in die streken bekende vis naderen, de caranx. Hij wierp zijn harpoen en trof doel. Wie beschrijft de ontsteltenis, toen on middellijk daarop bleek, dat de caranx in de bek zat van een ongeveer drie meter lange haai, die bezig was de vis te verorbe ren. Deze haai was vergezeld door, vijf collega's, die weldra zo ma noeuvreerden, dat ze het diep- duikende drietal omsingelden. Ge zamenlijk maakten ze zich gereed om de indringers in hun gebied te overmeesteren. Zonder te aarzelen zochten de drie in het nauw gedreven men sen beschutting in een soort grot onder water. Meestal worden deze bewoond door zeeslangen, die minstens zo gevaarlijk zijn als haaien. Ze hadden echter geluk, hetgeen niet betekende, dat er daardoor aan het gevaar een einde was gekomen. Want de haai, die zich te goed deed aan de caranx, zat ook aan de harpoen vast en het gevolg was, dat ook de vijf anderen in de nabijheid bleven. Het was uiterst gevaarlijk om de grot te verlaten. Plotseling schoot Lottie Berl weg en ze s,teeg recht omhoog naar een rots, die slechts een meter of tien onder het watervlak lag. Daarop ging ze zitten en het was te verwachten, dat enkele van de haaien het nodig oordeel den thans hun aandacht speciaal aan haar te besteden. De toestand van het meisje werd bijzonder hachelijk. Voor dr. Hass en zijn metgezel was de opzet van Lottie duidelijk. Ze was er op uit de zeemonsters weg te lokken en zo de mannen gelegenheid te geven maatregelen te nemen. Wanneer één van de ondieren haar te dicht naderde, liet ze lucht uit haar zuurstof apparaat ontsnappen, hetgeen nogal wat lawaai in het water veroorzaakte. Hieraan hebben haaien een hekel. Een exemplaar dat haar te dicht naderde, kreeg bovendien op een gevoelige plaats van haar een harpoen in het lichaam. Haaien te laat! In de seconden, die intussen wa ren verlopen, had dr. Hass met één van de hem overgebleven harpoenen een aanval gedaan op de haai, die met de caranx in zijn maag zat en daardoor aan een harpoen. Van de gelegenheid, dat het dier afdeinsde, maakten dr. Hass en zijn metgezel gebruik om Lottie te hulp te komen. Ze ver oorzaakten met hun apparaten veel lawaai, zodat de haaien te laat de achtervolging inzetten en het drietal ongedeerd de opper vlakte van de Rode Zee kon be reiken om hals-over-kop aan boord van hun boot te klauteren. Even later stond Lottie rustig de haren te kammen ze vond, dat deze wat in de war waren ge raakt! Het filmen onder de oppervlak te van de zee althans als zich daar haaien bevinden blijkt dus een riskante onderneming te zijn. We behoeven achteraf dr. Hass en Lottie Berl niet zo heel erg te be klagen, want het avontuur is aan leiding geweest tot hun huwelijk. Nog maar 25.000 Joden in Nederland Bij het honderdjarig bestaan van de synagoge te Arnhem is medegedeeld, dat er een tekort aan rabbijnen en voorgangers der Joodse gemeenten in ons land is. Het Joodse seminarium wordt momenteel slechts bezocht door drie leerlingen, zodat er meer leerkrachten dan leerlingen zijn. Dit is VQornamelijk een gevolg van emigratie van Joden naar Is raël, Amerika en andere landen. Het aantal Joden in Nederland bedraagt momenteel ongeveer 25.000 tegen ongeveer 120.000 voor 1940. Hij was zelfs van mening, dat de regering 'anders tegenover het Nederlandse volk niet lan ger verantwoord is, „gezien de nationale belangen, die er me de gemoeid zijn". En hij moti veerde dit verder met het ar gument, ,,dat de waterschap pen na de Februari-ramp tech nisch noch financieel in staat waren, het herstelwerk aan te pakken. Dat hij hier wel iets te ver ging en conclusies voor een algemene gang van zaken bouwde op een uitzonderlijke gebeurtenis, die niemand had kunnen voorzien, begreep ir. de Blocq ook wel, toen hij even later zeide, dat hij echter geen „moordenaar van water schappen" wilde zijn, zodat hij volstond met een pleidooi voor een nadere, rustige bestude ring van dit probleem". Eigen lijk viel niemand hem bij in zijn vérgaande opzet. Wij blij ven van mening, dat de ramp van Februari wel aanleiding is, om dit vraagstuk goed te bezien, zonder te voorbarige uitgangspunten. Een zekere, redelijke en verantwoorde centralisatie in de waterschap pen (minder in getal, en dan groter en krachtiger"stond ir. Klein voor. Dat lijkt een betere weg. De Regering zal zich trouwens niets kunnen ,,toeëigenen", zonder het Par lement daarin te kennen!.... Studeren Goed werk heeft de Abi- turiëntencommissie van de Katholieke Universi teit gedaan, door de derde uit gave van haar brochure „Stu deren in Nijmegen" het licht te doen zien. Deze brochure is voornamelijk bestemd voor aanstaande studenten en hun ouders en geeft voorlichting over wat men in Nijmegen kan studeren. Het boekje telt niet minder dan 72 pagina's en geeft uitgebreide inlichtingen over de verschillende univer sitaire vakken. Dit werkje is daarom zo belangrijk, omdat telkens blijkt, dat aanstaande studenten en hun ouders nog veel te weinig op de hoogte zijn met datgene, dat de Ka tholieke Universiteit aan stu diegelegenheid biedt. Men kiést soms een andere Univer siteit, omdat men niet weet, dat men ook in Nijmegen te recht kan. Een en ander wordt nog eens benadrukt in een in leidend woord van niemand minder dan de aartsbisschop coadjutor, mgr. dr. B. J. Al- frink, die, voorheen aan de Universiteit verbonden, met deze zaken als geen ander op de hoogte is. Natuurlijk zet Z.H. Exc. ook nog eens de principiële puntjes op de i. „Het gaat om het positieve goed, de onschatbare levens waarde van een aanhoudende, in haar geheel katholiek ge oriënteerde opleiding en vor ming, waarin de wetenschap met vuur gediend wordt, maar die bovendierï gericht is op een harmonie van kennis en geloof". Een nuttig boekje, dat in veler handen moge komen! Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „ver keerd gevallen" is. Rennies blus sen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeil baar in. zijn werking en onop vallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. VEEMARKT SNEEK Hoewel er gisteren iets meer beweging was dan enkele weken terug, kon toch niet gesproken worden van een drukke markt. Vooral de aanvoeren blijven nog klein. Bij de vette koeien had dat tot gevolg dat de prijzen wel zo hoog waren. De beste kwaliteit was zelfs flink hoger. Geschikt gebruiksvee was goed prijshou dend. Overigens was de handel traag. Bij de pinken was de han del iets beter en de nuchteren kalveren profiteerden van de kleine aanvoer, anders was zeker de afloop daar ook lager geweest. Nu kon nog de vorige weeksprijs gemaakt worden. Op de schapen- afdeling was het over de gehele linie minder. Vette en weidescha- pen werden bij slepende handel tegen iets lagere notering met moeite geplaatst. Was de vorige week de vraag naar export-lam meren flink, 'bij iets betere prijs, gisteren zat hier de klad in. De prijzen lagen dan ook beduidend beneden die van vorige week. Hoewel in het begin de handel in vette varkens vrij goed was, al lag de prijs niet boven die van de vorige week, was de afloop min der vlug. Zouters boven de 85 kg noteerden gelijk vörige week, de lichtere soorten iets lager. Bij kalme handel biggen en lopers ongeveer prijshoudend verhan deld. Aanvoer en notering als volgt 38 melk- en kalfkoeien f 545- 995; 41 vette koeien le soort 2,5! 2.85, 2e 2,242,50 per kg ges! gew.; 9 pinken 395590; 2 paar den 700920; 18 graskalverei 135280; 170 nuchtere kalveren 36—47; 200 schapen 72—118; 333 lammeren 4464; 6 bokken en geiten. 104 varkens, vette biggel 1,76—1,86, varkens 1,49—1,70; 131 zouters 1,74—1,76 per kg 1. gew. 100 biggen en lopers. Biggen 33— 47; lopers 6478. Totaal 1152 st. 4.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3