RADIO „Het voorste Legioen" 1954 Mariaal jubeljaar? Wat moet nu gebeuren met de jongens-Finaly? Japanse kroonprins komt op 27 Juli in ons land Financiën en Economie Concordaat niet erkend ALLE dwergjes keken met eerbied van het stukje lint naar de kabou ter, die het in de hand hield. Weet je, wie dat was? De tapijtmaker van zijne majesteit die Koning. De Natuurlijk konden niet alle kabouters meehelpen. Er waren er, die 's morgens vroeg voor dag en dauw al aan hun werk moesten beginnen, zo als de bakker en de schoen lapper van Kabouterbos. Ener waren er ook wel, die zich 's morgens vroeg zo vaak versliepen! Die zou den er vast niet in slagen om op tijd uit de veren te zijn, maar gelukkig bleven er toch nog genoeg dwerg- Strijdvraag nog niet ten einde programma Scheepsberichten HET TAPIJT VAN MOS Beurs Woensdag 8 Juli 1953 Nuntius in Duitsland protesteert BONN. De Apostolische Nuntiatuur in Duitsland heeft bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken van de Bondsregering een protest ingediend tegen de wets voorstellen, welke in Baden- Württemberg aanhangig zijn ge maakt regelende het school- vraagstuk. De Nuntius heeft er de regering op attent gemaakt dat het voorgestelde wetsont werp schoolvraagstuk niet in overeenstemming is te brengen met het Rijksconcordaat. Daarop leeft de Bondsregering de be swaren van de Nuntius aan de -andsregering van Baden-Würt- emburg doorgegeven. Van de zijde van het Ministe- ie van Buitenlandse Zaken te 3onn wordt er nogmaals op ge wezen dat de regering onvermin derd van mening blijft dat het Rijksconcordaat zijn volledige geldigheid heeft behouden. Het zelfde geldt voor de artikelen in dit Concordaat welke betrek king hebben op de school. De Landsregering van Baden- Württemberg echter heeft kort geleden de verklaring afgelegd, dat het artikel van het Rijkscon- zordaat. hetwelk betrekking heeft op het recht van ouders, oractisch door geen enkel land in acht wordt genomen. Boven dien is het Concordaat, naar de mening van de Landsregering, noch in de grondwet, noch in de wet van geen enkel bonds- land erkend. Op 15 Augustus wordt, naar het K.N.P. uit Rome verneemt, een plechtigheid in de Eeuwige Stad verwacht, tijdens welke de H. Vader aandacht zal vragen voor het eerste eeuwfeest van de Dog maverklaring der Onbevlekte Ontvangenis, welke in 1854 werd uitgesproken door Paus Pius IX. Reeds maandenlang doen in Vati caanse kringen geruchten de ron de, dat de H. Vader aan deze eeuwfeestviering een bijzonder karakter zou willen geven, ten einde in een grootse viering van dit jubeljaar de devotie tot Maria te verdiepen en door haar voor spraak de gewenste en vurig be geerde vrede voor de wereld te verkrijgen. Nog altijd bestaat geen zeker heid over de omvang, welke de Paus aan dit jubileum zal willen geven; alle officiële mededelingen daaromtrent blijven achterwege. Sommigen hebben zich deze vie ring gedacht als een bijzonder Heilig Jaar, doch deze uitdruk king zou alleen in zeer over drachtelijke betekenis aan 1954 kunnen worden gehecht. Eer zou men van een Mariaal Jubeljaar kunnen spreken, waarin naar alle waarschijnlijkheid, zowel te Rome als elders op de wereld speciale godsdienstoefeningen en op som mige plaatsen ook Mariacongres- sen zullen worden gehouden. Ver wacht wordt verder, dat de Paus alle gelovigen ter wereld in de gelegenheid zal stellen bijzondere gunsten te verwerven, maar in geen geval denkt de H. Vader er aan voor het verdienen van de bijzondere jubileumaflaat de ge lovigen te Rome bijeen te bren gen, noch aan plechtigheden als het openen van de H. Deuren. Wel zullen bijzondere aflaten ver bonden worden aan het bezoeken van plaatsen, waar Maria op bij zondere wijze vereerd wordt. Men neemt aan, dat tot de fees telijke gebeurtenissen, die dit Ju beljaar luister zullen bijzetten, vier heiligverklaringen zullen be horen, op de eerste plaats die van de thans Zalige Pius X. De grote aandrang, welke gelovigen en bisschoppen uit heel de wereld op de H. Vader hebben uitge oefend om met bekwame spoed het proces dezer heiligverklaring voort te zetten, zou op die manier het Jubeljaar een aparte glans geven. De andere drie personen, wier heiligverklaring in 1954 wordt verwacht, zijn de zaligen Chanel, de Rosa en de Mathias, alsmede mogelijk de in 1950 Zalig verklaarde stichteressen van vrouwencongregaties, Lopez Vi cuna en Torres Acosta. De Zalig verklaring kordt verwacht van de Dienaren Gods Don Rua en zuster Helena Guerra, over wier held- halftige deugdbeoefening kort ge leden een decreet is uitgevaar digd. WEEKSTAAT NED. BANK Goudvoorraad wederom gestegen Enkele der voornaamste muta ties op de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank zijn wel de sterke stijging (met f96 millioen) van het tegoed der handelsban ken en de forse daling (met f 110 min.) van het saldo van 's Rijks Schatkist. Het Rijk heeft klaar blijkelijk ultimobetalingen ver richt, die nog niet op de vorige bankstaat geboekt konden wor den. Daarentegen zagen de han delsbanken deze week hun te goed aangroeien, terwijl attrac tieve beleggingsmogelijkheden ontbreken. Evenals de vorige week is er weer convertibele valuta omgezet in goud en wel tot een bedrag van f22.7 min. De netto deviezen reserve verminderde met f9 min. De stijging van de goud- en de viezenvoorraad - tezamen met f 13.7 min. tot f4.163,5 min. is de resultante van deze beide muta ties. Van 27 tot en met 30 Juli zal de 19-jarige Japanse kroonprins Akihito een officieel bezoek aan ons land brengen. Dit bezoek zijn vader, de tegenwoordige kei zer, heeft in 1921 enige dagen in Nederland vertoefd is een on derdeel van een grote studiereis door Amerika en West-Europa, die prins Akihito heeft onderno men ter gelegenheid van de kro ning van Koningin Elizabeth, PARIJS. De vraag, welke toekomst de kinderen Finalj .ege- waarbij hij Japan heeft vertegen- moet gaan, wordt in de kringen der belangstellenden op twee manieren beantwoord, maar zo, dat er zich hier en daar enige tekenen tot ongerustheid voordoen. De heer André Weill, penning meester van de Hulpactie der Verzetsorganisatie heeft over de toe komst van de beide jongens Robert en Gérald verklaard, dat zij zich na vier maanden verblijf in de villa „La Moussonière" met hun tante naar Israël mogen begeven, krachtens de overeenkomst van 6 Maart. Doch datzelfde verdrag bepaalt, dat de jongens in een Frans college katholiek zullen worden opgevoed, tot zij 18 jaar zijn en dan zelfstandig hun weg kunnen kiezen. Hun tante, mevr. Rosner, die zojuist uit Tel Aviv in Frankrijk is aangekomen ziet de naaste toekomst der jongens op geheel andere wijze. Tijdens het weekeind heeft mevr. Rosner een nadere toe lichting gegeven op haar plan nen met. de beide kinderen. Hoe wel zij zeer tevreden was over de toestand, waarin zij de kin deren heeft aangetroffen meende zij te kunnen vaststellen, dat zich zekere „afwijkingen" voor doen, die zij eens nader moest onderzoeken. Zij verklaarde dit met te zeggen, dat er een aan slag op het geweten der kin deren gepleegd was en dat zij geen tweede wilde bedrijven. Robert en Gérald zullen temid den van hun familie leven," zei- de zij, „en ik realiseer mij ten volle, dat de aanpassing aan dat nieuwe milieu een proces van lange duur zal zijn." „ik hoop", verklaarde mevr. Rosner voorts, „dat zij. omringd door de liefdevolle zorgen van hun familie, zoals zij tot nog DONDERDAG 9 JULI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. k.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. de huisvr.; 9.40 Schoolradio: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", caus.: 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc. (12.30 —12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Pianosp.; 13.35 Omr.ork. en soliste: 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Promenade ork.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Idem; 18.35 ,,Op de stelling"; 18.45 Leger des Heils kwartier; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio vossenjacht: 21.15 „Over grachten, wallen en kantelen", klankb.; 21.45 Metropole ork. en solist; 22.15 Pianorecital; 22.35 Gram;: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-'ber23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 ld.; 9.00 Morgenwijding- 9.15 Koorzang: 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.: 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gevar. muz.; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spion netje; 12.30 Land- en tuinb.mede- del.: 12.33 Orgelspel; 12.50 Uit het Bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz.; 14.00 Gevar. progr.; 14.30 Piano recital; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram: 16.45 V. d. Jeugd: 17.30 Mil. caus. 17.40 Gram.; 17.45 Rege- mgsuitz.: Drs. F. J. A. Terwisscha ran Scheltinga: „Zuid- en Z.O.- \zië"; 18.00 Niéuws: 18.15 Sport- aroblemen; 18.25 Mil. ork.; 18.55 Ronde v. Frankr.; 19.05 Gespr brief uit Londen; 19.10 Lichte muz.; 19.40 Rep.; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws 20.05 Omr.ork.; 21.10 Cabaret; 21.50 Amus.muz.; 22.20 Disco-caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportact.; 23.30—24.00 Gram. toe niet hebben gekend, zich ten slotte zullen aanpassen aan het geestelijke milieu, dat het milieu van hun ouders geweest is" Over de mentaliteit van de kinderen doen andere geruchten de ronde. Zij zouden voorzover men heeft te weten kunnen ko men, zelf een beetje angstig zijn voor de dingen, die hen te wachten staan. Ook zouden zij het zelf op prijs stellen hun stu dies in het Frans voort te zet ten. Van de andere kant echter is in de overeenkomst van Maart bepaald, dat de kinderen in de vier maanden verblijf te St. Leonard de beginselen van het Hebreeuws moeten leren. Strijdvraag niet ten einde Of hiermede de vraagstukken rond de beide kinderen ten einde zullen zijn is zeer de vraag. Enerzijds heeft men de ver klaring van de opperrabijn Kap. lan, die schrijft, dat de oplossing van de kwestie Finaly een op merkelijk resultaat is. die van religieus standpunt uit een ge lukkig gevolg heeft gehad. De betrekkingen tussen Katholieken en Joden zijn, nadat zij sinds de laatste oorlog zo sterk wa ren verbeterd niet bedorven door de zaak Finaly. Maar van de andere kant verklaren enige geestelijken in kranten, welke in Baskenland verschijnen, o.a. in Basque Soir, dat het er niet meer om gaat of deze kinderen hun vrijheid hebben gekregen, maar of zij haar zullen behou den. En er wordt, aan toege voegd, dat de priesters te veel belang hebben gekregen bij de ze zaak. dan dat zij er zich nu plotseling van zouden terug trekken. „Heeft men met name aan de kinderen, gevraagd zo wordt dit standpunt toegelicht of de kinderen liever in Frankrijk zouden willen blijven, dan wei of zij naar Israël willen gaan. En als hun die vraag niet gesteld werd, dan zou dat toch een groot misbruik van ver trouwen zijn tegenover de Spaan, se regering, de Baskische pries ters en deze arme wezen zelf?" Tankvaart Cistula 7 Balikpapan; Caltex Leiden p. 6 Kaap Finisterre Sidon; Caltex the Hague p. 6 MaltaRotterdam; Ena 6 Gent; Felipes 6 Tj. PriokPladju. Passagiersschepen Noordam 6 New-York; Bosch fontein 7 Mombassa; Groote Beer 10 Rotterdam verw.; Maasdam 10 Southampton verw.; Willem stad 6 CristobalAmsterdam; Bloemfontein p. 6 Kaan Finis terreTeneriffe; Indrapoera 6 Semarang; Johan van Oldenbar- r.evelt p. 6 BurlingsPort Said; Maasdam 8 Southampton verw.; Oranje p. 6 PerimSuez; Oranje fontein 7 Antwerpen verw.; Rijn dam 6 270 m. W.t.Z. Valentia Halifax; Waterman 6 680 m. O.N.O. Kaap RaceHalifax; Wil lem Ruys 9 Colombo verw.: Zui derkruis 6 310 m. Z.Z.O. Kaan RaceSouthampton. Vrachtvaart Billiton 6 Zamboanga; Heems kerk 7 Genua; Polydorus 6 Tj. PriokBalikpapan; Orion 6 Alexandrië; Drente 6 Belawan; Blitar 7 Marseille; Delft 7 Arica verw.; Haarlem 7 Bremen verw.; Polyphemus 7 Penang verw.; Straat Makassar 7 Manilla: Tero 7 TeneriffeAntwerpen; Stad Amsterdam 8 Glasgow verw.; Langkoeas 7 Tj. Priok; Amers- kerk 7 Rangoon verw.: Axeldijk 7 New-York verw.: Bintang 10 Legaspi verw.; Kedoe 7 Bintang Singapore. woordigd. Kroonprins Akihito hij draagt Europese kleren en stelt een Europese maaltijd boven een Ja panse zal Maandag 27 Juli van uit Brussel per trein in Den Haag arriveren. Hij neemt zijn intrede in kasteel Oud-Wassenaar. De volgende morgen brengt hij een bezoek aan de Koningin op paleis Soestdijk en 's middags gaat hij het Vredespaleis en het Maurits- huis bekijken. Op 29 Juli bezoekt de kroonprins de Leidse universi teit, waar hem documenten ge toond zullen worden, die betrek king hebben op de Nederlandse nederzetting Decima in Japan, de eerste kolonie van een Europese mogendheid op het Japanse eilan denrijk. Van Leiden reist prins Akihito door naar Amsterdam voor een bezoek aan het gemeen telijk museum en een diamant slijperij. De lunch gebruikt hij daar met de burgemeester van Amsterdam, 's Avonds wordt hem door de regering een diner aan geboden. Op de laatste dag van zijn verblijf in Nederland zal kroonprins Akihito Delft en Rot terdam bezoeken. Op 31 Juli ver trekt hij weer van Schiphol naar Frankfort in West-Duitsland. De Prins blijft tot eind Augustus in Europa, daarna gaat hij via Ame rika naar Japan terug. Jaarvergadering Deli-Batavia-Mij Nadere bijzonderheden over de voorgenomen fusie tussen de drie Deli Maatschappijen heeft 't bestuur in de gisteren gehouden jaarvergadering der Deli-Batavia Maatschappij N.V. niet ver strekt. Aandeelhouders verzoch ten met aandrang om details over de uitwerking der plan nen, maar het bestuur verwees hen naar een vandaag of mor gen hierover verschijnend pros pectus. In een weldra te houden nieuwe vergadering, waar een statutenwijziging aan de orde komt, zullen aandeelhouders ge legenheid hebben tot het stel len van vragen. Het bestuur stelde zich op het standpunt dat aandeelhouders in dit geval recht hebben op gelijkheid van we tenschap, temeer daar reeds het eerste bericht over de fusie on tijdig is uitgelekt. Het had in de bedoeling gelegen hieraan pas in Augustus bekendheid te ge ven. Een aandeelhouder verzette zich hevig tegen deze gang van zaken en achtte dit een mis kenning der betekenis van de algemene vergadering. Het be stuur antwoordde, dat hier van verwaarlozing van aandeelhou ders geen sprake is. Het is een loutèr toeval dat de vergade ring ongeveer met het verschij nen van het prospectus samen valt. Over de onwettige occupaties werd opgemerkt dat de maat schappij alle steun heeft van de Indonesische autoriteiten, maar het niettemin moeilijk blijft de cccupanten van de grond af te krijgen. Er heeft zich reeds een geval voorgedaan, dat bij der gelijke pogingen twee tabaks- schuren in brand zijn gestoken. Toch is de directie over het ver loop niet ontevreden. Nieuwe oc cupaties doen zich maar weinig voor. Te betreuren valt het, dat de politie haar gezag niet al tijd kan laten gelden. Ten dele zijn ook accupanten aanwezig op de ondernemingen, die weer in- gebruik zullen worden genomen. Het plan is, om op de niet- geoccupeerde gronden proef- aanplantingen in het klein te beginnen. De jaarstukken werden goed gekeurd en het dividend werd be paald op 12 pet., waarvan 3 pet ten laste van de dividendreserve. ,-Raiitja Bolang" boekte verlies De N.V. Cultuur Maatschappij „Rantja Bolang" heeft door de tegenvallende thee-oogsten en de teleurstellende opbrengstprij- zen in Indonesië een nadelig sal do behaald van rp 198.136 dat naar nieuwe rekening is overge bracht. De Nederlandse verlies- en winstrekening heeft een na delig saldo van f 22.976, dat eveneens naar nieuwe rekening overgaat. De kwaliteit van de thee was voorts niet zodanig, dat het fabrikaat vlot van de hand kon worden gedaan. In 1953 wordt het product echter aanzienlijk hoger aangeslagen dan in het verslagjaar. Omzet ijsfabrieken blijft stijgen De N.V. Unie van Ijsfabrieken te 's-Gravenhage heeft over 1952 een winstsaldo behaald van f 1.696.787 (f857.214). Voorge steld wordt een dividend van 11 y2 pet., waarvan 4% pet. reeds interim is betaald. Het aantal dochtermaatschappijen en het aandelenbezit daarin is onver anderd gebleven. Er waren 17 ijsfabrieken in werking, waarvan 15 in Indonesië, 1 in Singapore en 1 in IJmuiden. tevens koel huis en diepvriesbedrijf. De to tale omzet aan ijs bedroeg 231.700 ton tegen 216.000 ton in 1951 en 131.000 ton in 1948. Het streven DE verjaardag van de Koning kwam weer in zicht en dat betekende, dat heel Kabouterbos zenuw achtig was. Er was ook zo veel te doen! Er moesten lampions gemaakt worden voor het avondfeest, er moesten toneelstukjes wor den ingestudeerd, ook al voor het avondfeest, en er moest nog een cadeau komen voor de Koning. Met dit laatste hadden de dwergjes de meeste moeite. Wat moesten ze hun goede Koning Kilo dit jaar ge ven? Ze wisten het niet meer. Het leek wel, of de Kabouterkoning al alles had. Zijn onderdanen pie kerden en piekerden, tot opeens kabouter Proper een idee kreeg. Kabouter Proper ken je nog wel, is het niet? Dat is het dwergje, dat elke dag het hele koninklijke paleis doorgaat met zijn stofdoek. Welnu, die ijverige Proper had op zekere dag bemerkt, dat het tapijt in de troon zaal van zijne majesteit zo aan het verslijten was. Er zaten gewoon al een paar kale plekken in! „Wacht eens", zei onze Proper daarom plotseling, „we moesten de Koning een nieuw vloerkleed geven. Wat zal hij daar blij mee zijn." De overige kabouters ke ken hem eerst een beetje verbaasd aan, maar toen ze van het kapotte tapijt ge hoord hadden, vonden ze Proper's voorstel prachtig. „Een nieuw tapijt, dat is het!" riepen ze in koor. „Koning Kilo krijgt een fonkelnieuw tapijt". Nu viel er niet veel meer te praten. Alle tapijten in Kabouter- bos zijn van mos, dus dat van de Koning werd net zo. Het ging nu alleen nog maar over de kleur. Ze werden het er geluk kig gauw over eens, dat diepgroen de mooiste kleur was. „Dat verschiet ook niet zo gauw", merkte een van de dwergjes wijs op. De anderen knikten. Het zou dus diepgroen worden, maar omdat er tussen diep groen en diepgroen heus nog wel verschil is, hield een van de kabouters even een lintje omhoog. „Deze kleur moet het zijn", zei hij plechtig, en wees op het stukje lint. Dat was diep groen als het blad van een verscholen braamstruik. besloten ze zo geheimzin nig mogelijk te doen. kabouters vonden het op perbest, dat hij de leiding nam, en luisterden verder gespannen naar zijn beve len. „Jullie hebben drie dagen de tijd om naar mos van deze kleur te gaan zoeken", zei de koninklijke tapijtma ker. „Daarna moet ik van alle stukjes, die jullie ge vonden hebben, één groot kleed maken. Als ik twee dagen hard doorwerk, kan ik er net mee klaar komen. Dat zou mooi zijn, want over precies vijf dagen is de Koning jarig." De kabouters klapten ver heugd in de handen en gooiden hun rode puntmut sen omhoog. „Hoera!" rie pen ze, „het cadeau voor onze Koning komt piekfijn in orde". De tapijtmaker van de Koning gebood nog even stilte. „Dus denk er alle maal goed om", zei hij voor alle zekerheid, „jullie heb ben drie dagen de tijd en jullie kunnen alleen 'smor- gensvroeg voor dag en dauw naar mos gaan zoe ken. Stel je voor, dat iemand van jullie de Ko ning tegenkwam De dwergjes begrepen het. Koning Kilo mocht ner gens van weten en daarom jes over om naar mos voor het nieuwe tapijt te zoeken. Nu was er onder deze dwergjes een kabouterman netje, dat zeker de kleinste en de jongste was van al lemaal. Het was ook op de vergadering geweest en het had zich heel vast voorge nomen om een flink stuk mos te gaan zoeken. Maar och arme, toen de konink lijke tapijtmaker het diep groene lintje omhoog ge houden had, had het piep kleine dwergje haast niets van de kleur kunnen zien. Het was op zijn tenen gaan staan, maar het had toch maar een klein glimpje van het groene lintje opgevan gen. Toch meende het, dat het de juiste kleur wel in zijn hoofd had en daarom ging het de eerste morgen welgemoed op pad. De slaap zat nog in zijn oogjes en misschien kwam het ook daardoor, maar in elk geval koos ons dwergje helemaal de verkeerde kleur uit. Het mos, dat het kereltje voorzichtig met zijn handjes losgroef, was veel te licht van tint. Dat was heus geen diepgroen, maar eerder goudgroen! Jammer hè? Het ijverige dwergje had er niets van in de gaten en zocht ook de twee volgen de morgens naar dat mooie, goudgroene mos. Het had een groot stuk bij elkaar gekregen en vol trots spoed de het zich op de avond van de vergadering door het bos. „Wat zullen ze opkijken van mijn stuk mos", lachtte het kereltje vergenoegd in zich zelf. En ze keken er van op, maar niet, omdat het stuk zo fijn groot was. Je be grijpt zeker al waarom? Omdat het niet diepgroen van kleur was! Zeker, ook de andere kabouters brach ten wel eens een stukje mos, dat niet helemaal de goede kleur had, maar dat kon er altijd nog wel bij. „Dat goudgroene mos kan ik echter niet gebruiken", zei de koninklijke tapijtma ker zachtjes en ons kleine dwergje huilde tranen met tuiten TOEN het weg was, dacht de tapijtmaker nog eens goed na. Het was toch wel erg jammer voor dat kleine ding. „Kan ik er niets anders mee begin nen?" vroeg de goede man zichzelf af. Opeens wist hij iets. Een voetkussen, de Ko ning kon ook nog wel een voetkussen gebruiken. „Dat maak ik van dat mooie goudgroene mos", besloot de tapijtmaker, „dan nog maar een beetje harder werken." En zo kwam alles werke lijk piekfijn in orde. De Koning was erg blij met zijn cadeaux en de kabou ters waren weer blij, om dat de Koning zo in zijn nopjes was. Maar géén van de dwergjes was zo blij en zo verrast als de allerklein ste en de jongste van het hele stel. Weet je, wat het maar steeds bij zichzelf zei? „Geen enkele kabouter kan zijn stuk mos nog in dat grote kleed terugvinden", redeneerde het kleine ding, „maar als ik het mijne wil zien, hoef ik alleen maar naar dat goudgroene voet kussen te kijken"... blijft gericht op het opvoeren van de productie. In IJmuiden bleef de belang stelling voor het invriezen van vis toenemen. In 1953 laten de resultaten zich voorshands be vredigend aanzien. Sisal productie der Ngombezi De directie van de N.V. Cul tuur Maatschappij „Ngombezi" deelt mede, dat in Juni totaal zijn verkregen 306 ton Sisal te gen 184 ton vorig jaar Juni. De productie in het eerste halfia^v 1953 is hiermede gekomen op 1639 ton, tegen 1139 ton in het eerste halfjaar 1952. De rubber-productie is nog lonend Gevraagd naar de statistische positie van rubber werd van be stuurszijde in de gisteren ge houden jaarvergadering der De li-Batavia Rubber Mij. N.V. geantwoord, dat op lange termijn het artikel natuurrubber wel degelijk een behoorlijke positie zal innemen. De ontwikkeling is uiteraard van vele factoren af hankelijk, maar ongunstig kon het bestuur de toestand volstrekt niet inzien. De prijs lijkt nu laag, maar op de huidige basis is ze nog lonend. Daarbij komt, dat rubber een artikel is, dat makkelijker te financieren is dan b.v. tabak. Wel is het moge- liik, dat kleinere maatschappijen met een hoge kostprijs het iets moeilijker hebben, maar dat de rubber de kant van de thee zou uitgaan achtte het bestuur uit gesloten. Ter oostkust van Sumatra heeft de maatschappij de volle mede werking van de autoriteiten, maar dit is niet altijd voldoende, want een veel moeilijker probleem is, om de genomen maatregelen door te voeren en daaraan hapert het nog wel eens. Op de veiligheid valt niets meer aan te merken. Wat de verhouding tussen Ne derlanders en Indonesiërs be treft, die ligt niet slecht, en in de vennootschap zelf zijn de verhoudingen zelfs he^l nlezieris Steeds meer Indonesiërs worden in het stafpersoneel opgenomen. Aan het bestuur werd hulde gebracht voor de hoge rubber opbrengst per ha. De jaarstuk ken werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 10.3 pet., hetgeen het maximum toelaatbare was. De voorgestelde wijziging der statuten (niet te verwarren met een tweede wii- ziging welke verband houdt met de voorgenomen fusie) houdt o.a. in de verandering van de naam der vennootschap in Deli- Djakarta Rubber MaatschapDii N.V. Gevraagd naar het hoofd motief van het samengaan der drie Deli Maatschappijen ver wees de voorzitter de vragen steller naar het zeer binnenkort hierover te verwachten prospec tus. Lagere koersen AMSTERDAM, 7 Juli. Ster ker nog dan gisteren was de be langstelling ter beurze vandaag van de cultuurmarkt overge waaid naar de internationale in dustriesector. Olies werden ex dividend verhandeld. Begin beurs vormde zich hier een zeer drukke hoek en als eerste note ring kwam 315 uit de bus. Reke ning houdend met het slotdivi- dend van 12 procent, betekende dit een koerswinst van circa 4 punten. Later in de middag werd meestentijds op 314 gehandeld, hetgeen toch altijd een stijging van 3 punten betekent. A.K.U., Unilever en Philips openden een kleinigheid beter, maar liepen daarna iets achter uit, zodat men tegen slot be neden het niveau van gisteren was aangeland. Locale indu strieën nauwelijks prijshoudend. Op de cultuurmarkt was de gang er vandaag een beetje uit. Men acht dit zeer begrijpelijk na de enorme stijging der laatste we ken. Beurs en publiek kijken thans liever even de kat uit de boom en mede door winstnemin gen bleef het hoge peil hier niet behouden. Vrijwel alle leidende soorten verloren 1 a 3 punten. De scheepvaartafdeling vertoon de eveneens een vrij matte stem ming. Hier waren kleine na delige verschillen dan ook in de meerderheid. Staatsfondsen stil en opnieuw een kleinigheid luier. De affaire is, voor zover waarneembaar, van middag ten achter gebleven tai gisteren, toen het respectabele getal van 3.4 millioen als aandelenomzet werd bereikt. Vooral de inter nationale industriepapiereh en de cultures hebben tot deze om zet bijgedragen. Amerikanen wederom verwaarloosd. FEUILLETON Door Emmy Lavery in het Nederlands bewerkt naar de gelijknamige Goülex-film „Er staat in.ging hij niette min onverstoorbaar verder, „er staat indat Pater Quarterman Visitator ismet ehja met volmacht over ons allen zelfs over Pater Provinciaal Ontsteld liet Pater Keene het te legram vallen. „Aha...." fluisterde Deken Ca rey Caesar in het oor, „aflossing van de wacht!" Pater Keene ging in de houding staan als een recruut voor een ge neraal. „Pater Quarterman, ik ben tot uw dienst," zei hij stijfjes. Pater Quarterman verloor geen tijd. „Dank u." Hij richtte zich tot de Paters: „Ik verheug mij zeer, Paters, u te kunnen meedelen, dat uw nieu we Rector zal zijn: PATER AR- NOUX." Pater Arnoux kwam langzaam dichterbij: „Waar verdien ik deze eer aan?" vroeg hij. De werkelijk heid drong nog nauwelijks tot hem door. Pater Quarterman glimlachte. „Wat dat betreft zijn onze regels heel duidelijk. U kunt alleen maar ja zeggen." Onmiddellijk daarop keerde Pa ter Quarterman zich tot Pater Keene. „Pater Keene is van zijn functie ontheven en Pater Sierra wordt vice-Reetor. Verschrikt sperde Pater Keene beide ogen wijd open. „En wat zijn uw oogmerken met mij? vroeg hij onzeker. „Voor uw gestrengheid moest u eigenlijk een 30-daagse retraite meemaken," sprak de oude Pater Quarterman onbarmhartig, „maar ik zal Pater Rector verzoeken, u in de bibliotheek te plaatsen, ofwel 's Zondags Deken Carey te assiste ren." Deken Carey sprong verschrikt een meter van zijn stoel omhoog. „O nee, Pater Keene is een waar devol man," riep hij uit, „die kunt u niet missen. Waar verdien ik deze eer aan?" De goede Deken Carey was vol komen in de war. Hulpeloos keek hij naar Pater Arnoux, mar deze lachte vaag met stille lichtjes van plezier in zijn ogen. Pater Keene stond roerloos als 'n standbeeld. „Bevel is bevel, dat aanvaard ik," sprak Pater Keene plechtig en af gemeten, „maar begrijpen doe ik het niet." Met deze woorden verliet Pater Keene de zaal zonder zelfs nog maar iemand met een blik te ver waardigen. Deken Carey was inmiddels de schrik weer te boven gekomen en werd zich nu meer bewust van de hoge onderscheiding, welke hem werd aangeboden, hoewel hij totaal niet van plan was het aan te ne men. Hij stfeelde Caesar liefkozend over jde ruige haren. „Ja, mijn jongen, discipline is 'n heerlijk ding!" constateerde hij. Toen vond hij het ogenblik ge naderd, om ook de plaats te poet sen. „Tot ziens, Pater Rector en het beste!" Pater Arnoux lachte hem vrien delijk toe. „Dank je wel, Carey, en ik hoop dat je je hier altijd thuis zult voelen." „Dat zal ik zeker," beaamde De ken Carey gevleid, „als jullie dan maar ophouden met „Ik beloof je voortaan een Fran se keuken!.lachte Arnoux, ter wijl hij Deken Carey naar buiten begeleidde. „Gelukkig.Kom Caesar kom! Zie je dat, Arnoux? Hij luis tert warempel!" „Misschien heeft ie wel geleerd daarnet", lachte Pater Arnoux. „Hij had Jezuïet moeten worden" antwoordde Deken Carey oneer biedig. Rector Arnoux wandelde over de binnenplaats van het oude Convent. Een stralende lentezon kleurde de eerste perzikbloesems en overal botte het jonge groen uit. Glas achtige wolkjes dreven door een hel-blauwe lucht en beneden in het dal glinsterden de huisjes wit en vredig. Ondanks de aangrijpen de gebeurtenissen van de laatste weken voelde hij een grote dank baarheid en -hier, binnen de stilte van de zonovergoten cour, gaf de rust hem nieuwe kracht. Rector Arnoux bad in zijn bre vier en hij voelde zich op dit ogenblik de gelukkigste van Gods schepselen. Toen hij opkeek zag hij een meisje in een rolstoel. Ze was nog geen tien meter van hem af en bewoog zich voort door de wielen van de rolstoel zachtjes rond te draaien. Verrast bleef Rector Arnoux staan. „Hallo Pater!" hoorde hij roe pen. Aarzelend kwam hij dichterbij. „Zou ik in uw kapel mogen bid den?" vroeg ze hem allerliefst en onmiddellijk ter zake. „Onze kapel .is niet altijd open voor publiek", legde Pater Arnoux vriendelijk uit. „Dit is een semi narie". „Och Patersmeekte het meisje. „Hoe kom je hier eigenlijk bin nen?" vroeg Rector Arnoux. .,Joe heeft me gebracht", ant woordde ze eenvoudig. „Joe....? Wie is dat?" vroeg Arnoux geamuseerd. „Hij heeft een bestelwagen, maar vandaag bestelde hij m ij. Ik kwam achterlangs binnen. U vindt het toch niet erg?" vroeg ze prui lend. Rector Arnoux was even in tweestrijd. „Ja", zei hij tenslotte, „het spijt mij, maar toch moet ik je verzoeken weg te gaan. Regel is regel „Maar ik wilde alleen bidden in de Kapel waar iedereen bad toen Pater Sierra liep Rector Arnoux vond, dat dit de zaak gemakkelijker maakte. „Het is werkelijk onmogelijk. Onze kapel is niet altijd open". Het meisje keek somber. „Wat betekent dat toch alle maal", zei ze enigszins geraakt. „Het was een wonder en het kan me niets schelen, wat anderen er van zeggenen u kunt dat zo maar niet wegsluiten alsof er niets was gebeurd". „Mijn beste kind....", begon Rector Arnoux. Het meisje zuchtte. „U bent net Dr. Morell. Hij zei ook: beste kind. alles is voorbij". (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5