Kapelkerk wordt weldra gerestaureerd Tijdens de Franse overheersing ©PR Athletiek-ontmoeting tussen Alkmaar en Finspang (Zweden) |J. W. A Vrijdag 10 Juli 1953 GEMEENTERAAD ALKMAAR Onderzoek naar wenselijkheid van een kinderbewaarplaats 4<renda Opruiming Voor veertig jaar AMATEURSTEST STIJLDANSEN Verkoping MINISTER DONKER IN ALKMAAR Kaagmarkt Alkmaar Geen audiëntie Burgerlijke stand Faillissementen Burgerlijke Stand Geen spreekuur TERUG UIT AMERIKA 'n Tweede prijs DAT IS Ha Electrisd kachels e tegen opruin Wat hoorde e K.F.C.-keuri DE START VANMORG ALKMAAR De agenda van de raad bevatte gistermiddag geen grote onderwerpen. Als belangrijkste mag gelden, dat de gemeente financiële medewerking zal verlenen voor de aanschaffing van linoleum en nieuwe verlichting op de St Dominicusschool. Voor de vloeren zal echter geen hardboard door de gemeente worden beschikbaar gesteld. Verzoeken omtrent andere noodzakelijke voor zieningen zijn door het schoolbestuur teruggenomen. Men zal er echter toch weer bij de gemeente mee terugkomen. Het zal dan noodzakelijk zijn over de geschilpunten, die er tussen de deskundigen van het schoolbestuur en die der gemeente bestaan, overleg te plegen, vóór de verzoeken de gemeente officieel bereiken. Wellicht kan dan op betere wijze dan ditmaal geschiedde een antwoord worden gevonden op de vraag, of bepaalde voorzieningen moeten worden beschouwd als achterstallig onderhoud, zodat ze formeel voor rekening van het schoolbestuur komen ofwel als veroorzaakt door de slechte constructie van het gebouw, zodat ze, naar het oordeel van het schoolbestuur, voor rekening van de gemeente zijn. Een aiider raadsbesluit strekte ertoe, dat waarschijnlijk nog dit jaar kan worden begonnen met de restauratie van de Kapelkerk. De heer H'oytink was niet ter vergadering aanwezig. De heer C. Berkhouwer kwam eerst tegen het einde van de vergadering zijn zetel innemen. Nieuwe raad toegelaten Voordat met de behandeling van de voorstellen werd begon nen, werden door een commissie van onderzoek, bestaande uit de heren Koot, van der Borden en de Zeeuw de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden ge controleerd en in orde bevonden, zodat de raad kon besluiten, alle nieuwgekozenen tot hun functie toe te laten. Begin September zal de nieuwe raad worden geïnstal leerd. De oude raad komt nog eenmaal 'bijeen: op Donderdag 20 Augustus. Een crèche in Alkmaar Een schrijven van de Directeur van Sociale Zaken ten geleide van een rapport inzake het onderzoek naar de wenselijkheid van de op richting van een kinderbewaar plaats, gaf mevr. Koster-Schouw aanleiding de opmerking te ma ken, dat dit rapport eenzijdig, enkel het gemeentelijk financieel belang belichtende, was opge maakt. Er zijn in de stad verschillende moeders die buitenshuis werken. Maar er moet ook voor haar kin deren gezorgd worden. Dikwijls laten zij dit Over aan buren of kennissen, soms aan pleegouders, waarvoor zij f 12.tot f 15.per week moeten betalen, terwijl de kostprijs per kind per week slechts f 8.40 behoeft te zijn. On der deze moeders bestaat volgens mevr. Koster grote behoefte aan een crèche.... Daarom stelde zij vóór, bij belanghebbenden zelf een onderzoek in te stellen. Wethouder Coerts beloofde ten laatste, te zullen onderzoeken, of dit in de practijk mogelijk is, om dat naar zijn mening de belang hebbenden moeilijk persoonlijk bereikbaar zijn. Over het inrich ten van een crèche zeide hij, dat de ervaringen van»de gemeente zelf daarover weinig goeds inhou den. Er zijn in geheel Nederland weinig gemeenten, die er een crèche op na houden en de resul taten blijken over het algemeen niet erg best. Het bouwen van een crèche plaatst een gemeente voor grote financiële offers en als de resultaten niet bij voorbaat vast staan, voelde hij er niet veel voor. Maar zoals gezegd, had hij er geen bezwaar tegen, deze zaak nog eens te bekijken en er desnoods de vrouwenorganisaties bij in te schakelen. Ingekomen stukken Een verzoek van de Vereniging Zorg voor leerlingen en oud-leer lingen der school voor B.L.O. om subsidie voor het uitzenden van 5 kinderen naar een vacantie- kolonie in 1954 zal aan de orde komen bij de behandeling van de begroting 1954, evenals verzoeken Om subsidie van de Centrale van R.K. Militaire Tehuizen, de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden en de Stichting „De Nederlandse Soldaat". Enkele adressen van het be stuur der R.K. Jongensscholen om financiële medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen e.d. werden in handen gesteld van B. en W. evenals een adres van de Staatssecretaris van Economische Zaken met de mededeling, dat het raadsbesluit van 5 Febr. j.l. tot wijziging van de winkelsluitings verordening (openstelling op Zon dag van bepaalde groepen winkels van 14 tot 18 uur) niet voor góed keuring aan de Kroon kan wor den voorgedragen. Tenslotte wer- VRIJDAG 10 JULI- Bioscopen: REX: „Alina. de begeerde vrouw'* CINEMA AMERICAIN: „S.O.S.. Held in nood". HARMONIE: „Een nacht Konin- VICTÓRIA; „De Jantjes". Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Kruisinga, Koorsto. 59; Apotheker G. Kruisinga. Tentoonstellingen: Gedurende het zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.30—17.30 Werk plaats „De Zeester", Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouw werken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1 te Bergen, tot 31 Aug. (1012.30. 1517.30 en 2022 uur) Schil derijen, Perzische tapijten. Beeldhouwwerk. Retraitehuis Bergen: 10—13 Juli: Kath. Soc. Cen trum, Amsterdam. 1417 Juli: Meisjes. Medische hulp Heiloo, Limmen en Akersloot: Dokter P. Nijenhuis, Akersloot. K 2513—309. ZATERDAG 11 JULI Hoog water: 7.50 en 20.20 uur. Laag water 1.50 en 14.50 uur. den o.m. verzoeken van het be stuur der Vereniging tot bevor dering van Chr. Schoolonderwijs •om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Geen vacantietoeslag Wegens omstandigheden kreeg de heer Knuistingh Neven (CPN) gelegenheid hierna reeds het Col lege een drietal vragen te stellen: Arbeiders, werkzaam in de ge meentelijke werkvoorzieningsre geling ontvangen geen vacantie- bonnen en ook geen vacantiegeld. De heer Knuistingh Neven vroeg het college, „in verband met de ongunstige financiële positie, waarin deze arbeiders verkeren", of B. en W. ook niet van mening waren, dat de vacantie voor deze arbeiders niet tot haar recht komt en tenslotte of B. en W. konden meedelen, welke stappen zij dach ten te nemen om in afwachting van een Rijksregeling reeds thans tot uitbetaling van een vacantie toeslag over te gaan. „Als deze arbeiders met hun kinderen naar de Hout gaan", aldus de heer Knuistingh Neven, „en deze vra gen om een ijsje van vijf centen, dan kan vader dat niet eens be talen. Wethouder Coerts ant woordde, dat van het Rijk een regeling, waarom de heer Knuis tingh Neven vroeg, niet was te verwachten. Er wordt geen 2 pet vacantietoeslag gegeven. Het Rijk gaat namelijk uit van het stand punt, dat de salariëring in de werkvoorzieningsregeling voor de betrokken arbeiders (40 in deze gemeente) een betere situatie voor hen schept, dan wanneer zij steun zouden ontvangen. Boven dien is het voor de gemeente moeilijk, aldus de heer Coerts, om tot een voorlopige regeling over te gaan, omdat de gemeente nu eenmaal gebonden is aan de rege lingen en richtlijnen van boven opgelegd. De gemeente zou anders het risico lopen, het Rijkssubsidie van tachtig a honderdduizend gul den te verspelen. De raad zou, om de vacantietoeslag te realiseren, een crediet van f 2500.moeten verstrekken. De consequenties zijn al te groot. De heer Knuistingh Neven durfde het risico wel aan, Maar geen enkel raadslid viel hem bij, zodat er verder niet meer over kon worden gesproken. De heer Knuistingh Neven beloofde echter, deze zaak nog weer bij de vakorganisaties te zullen brengen. Benoemingen Aan 't Murmellius Gymnasium wérden tot tijdelijk leraar be noemd: in oude talen drs J. B. te Voortwis te Buurse, wiskunde de heer C. P. van Nieuwkasteele, alhier en aardrijkskunde de heer P. Pronk te Utrecht. Winkelsluiting De raad besloot te bepalen, dat winkels, waarin het schoenver- kopersbedrijf pleegt te worden uitgeoefend, op Maandag voor 13 uur gesloten moeten zijn. Slachthuis Voor het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen, vilde- rijen, penserijen, drogerijen, ro kerijen. zouterijen van dierlijke stoffen, vetsmelterijen en inrich tingen, bestemd tot bewaring of verwerking van bloed of dierlijk afval werd aangewezen het ter rein, waarop gevestigd het ge meente-slachthuis aan de Helder- se Weg. Het is verboden, aldus bepaalde de raad voorts, elders dan op dit terrein een dergelijke inrichting te hébben, op te rich ten of te gebruiken. B. en W. kunnen van een en ander ont heffing verlenen, teneinde het be drijfsleven niet verder te bemoei lijken dan in het algemeen belang noodzakelijk is. Uitneming grond Nu aan het terrein van de v.m. boerderij „Oostwoud" an het Zeg- lis door de stichting van een hou ten schoolgebouw een bestemming is gegeven, was het wenselijk dit terrein, met een oppervlakte van 2695 m2, uit het Grondbedrijf te nemen. Daarvoor werd aan het Grondbedrijf f 32.340. uitgekeerd. Aankoop woonhuis De raad besloot van de heer J. Kossen alhier aan te kopen het woonhuis met erf aan de Berger- weg 68, groot 255 m2, voor f 4000. Verpachting jacht Aan de heer D. Rempt werd verpacht het genot van de jacht gedurende het jachtseizoen 1953- 1954 op de percelen wei- en bouw land en water in de omgeving van de Heilooërdijk, aan de gemeente in eigendom toebehorende, ter ge zamenlijke grootte van plm. 100 ha. tegen een jachtprijs van f 40. in totaal. Overdracht grond Woonwagenkamp Een gedeelte grond van het woonwagenpark, groot' ongeveer 387 m2, besloot de raad in eigen dom over te dragen aan de Ver eniging St Joseph voor R.K. Jon gensscholen voor de bouw van een schoollokaal voor woonwagen kinderen zonder betaling van koopprijs. De waarde van de grond werd bepaald op f 4.50 per m2 of in totaal op f 1,741,50. School Brillesteeg Voorts keurde de raad het voor stel van B. en W. goed om het schoolgebouw aan de Brillesteeg, nadat dit door de Handelsschool zal zijn verlaten, ter beschikking te stellen van het bestuur van het Chr. Lyceum. De bovenverdieping met zeven leslokalen zal dan met ingang van 1 September a.s. aan dit bestuur worden verhuurd te gen een huurprijs van f 300.per lokaal per jaar. Om het gebouw op te knappen verleende de raad een crediet van f 1.0Q0. Het pand Kennemerstraatweg 103 zal door het Chr. Lyceum worden verlaten. De achtste klasse krijgt een ander pand toegewe zen, maar niemand weet nog waar.Of het perceel Kenne merstraatweg 103 vrijkomt voor bewoning, kon de voorzitter even min zeggen. Verkoop en verhuur grond Aan de Handel Mij P. A. Ja- cobse, groothandel in kruide nierswaren en bakkerijgrondstof fen, of haar lastgevers werd be sloten te verkopen een perceel grond aan het Kwakelpad, groot ongeveer 2085 m2, voor de prijs van f 14.per m2 of in totaal voor f 29.190.en te verhuren met het recht van koop voor de tijd van 10 jaar tegen een huur prijs van f 382.50 een terrein ge legen onmiddellijk achter het bovenbedoelde perceel. Verkoop woning Aan de heer J. Meijer te War- menhuizen werd verkocht het perceel Oude Wal 42, groot 250 m2, voor f 2.250.De gemeente, die dit perceel in eigendom ver kreeg bij de overname van het distributienet van het plaatselijke gasbedrijf, heeft er geen enkel voordeel van. Medewerking Bijz. Scholen De gevraagde medewerking werd verleend voor de aanschaf fing van springmatten en linoleum en verandering van de zolderver dieping Juliaschool, aanschaffing rij wiels tandaards J ulianaschooi, aanbrengen ramen in lokaal St Adelbertusschool. aanschaffing li noleum Mariaschool en meubilair Wilhelminaschool. Eveneens voor het beleggen met linoleum van alle lokalen der St Dominicus school en het vernieuwen van de electrische verlichting voor alle lokalen. Aanvankelijk was ook medewerking gevraagd voor het aanbrengen van een ondervloer van hardboard in alle lokalen, het geheel vernieuwen van de pla fonds en het afsteken en opnieuw bepleisteren van de wanden van drie lokalen, het treffen van voorzieningen tegen onvoldoende daglicht aan de gangzijde der lo kalen, het treffen van tochtvoor- zieningen aan de ramen van de lokalen aan de zijde van het speelplein, alsook tegen water doorslag aan deze ramen en en kele andere voorzieningen, nood zakelijk om de school in te rich ten naar de eisen van de tijd. Verzoeken ingetrokken In zijn prae-advies aan de raad had het College voorgesteld, de medewerking voor deze laatste punten af te wijzen, doch nadat dit prae-advies was verschenen, heeft het schoolbestuur de ver zoeken daaromtrent ingetrokken. Men handhaafde echter de ver zoeken om iiqoleum, te leggen op een ondervloer van hardboard voor alle lokalen, omdat de vuren houten vloeren sterk zijn uitge sleten en grote naden bevatten, en vernieuwing van het licht. Zo als gezegd werd hiervoor mede werking verleend, behalve voor het aanbrengen van een onder vloer van hardboard. In een brief van het schoolbe stuur aan de raad werd gezegd, dat het door het schoolbestuur werd betreurd, dat men geen ken nis had kunnen nemen van de rapporten, opgemaakt door een niet met name genoemde deskun dige van de gemeente en dat de gemeente ook geen gelegenheid had gegeven tot overleg tussen haar deskundige en die van het schoolbestuur. Uit opportuniteits- overwegingen wilde men enkele verzoeken terugnemen (hetgeen echtqr niet wil zeggen, dat men ze geheel annuleert; t.z.t. worden dezelfde verzoeken waarschijnlijk weer ingediend). Het overleg, dat dan tussen de deskundigen van de gemeente en die van 't school bestuur zal moeten plaats hébben, zal dan tot resultaat moeten heb ben, dat concreet is uitgemaakt, welke voorzieningen behoren tot achterstallig onderhoud en welke defecten voortspruiten uit de slechte bouw. De heer Venneker (KVP) zeide, dat de gevraagde voorzieningen door het schoolbestuur onmogelijk kunnen worden gefinancierd uit de betrekkelijk geringe vergoedin gen ex art. 101 der Lager Onder wijswet. En blijven de voorzie ningen geheel of gedeeltelijk achterwege, dan vr ->dert de school, die anders ze" nog een jaar of 35 mee kan, veel sterker, hetgeen toch ook geen gemeente belang is. Dat de vloeren in de huidige slechte staat verkeren, kan het schoolbestuur niet helpen, aldus de heer Venneker. die de wethouder van Onderwijs tot vijf maal toe trachtte te bewegen, toch medewerking voor de aan schaffing van hardboard voor de vloeren toe te staan, hetgeen de wethouder pertinent bleef weige ren, omdat hij meende, dat dit voor rekening van het schoolbe stuur diende te komen. De ge meente was z.i. al coulant genoeg geweest, om linoleum en nieuwe (Advertentie) uitsluitend courante goederen welke alle met korting worden verkocht KLEDERMAKERS LAAT 112 verlichting te geven. Tenslotte werd dit ook door de raad be krachtigd, overeenkomstig het voorstel van B. en W. Over het hardboard en de andere voorzie ningen zal te juister tijd dus nog maals terdege gesproken worden. Restauratie Kapelkerk De bijdrage uit de kas der ge meente in de kosten van het her stel der Kapelkerk dat moei lijk nog langer uitgesteld kan worden werd verhoogd tot 15 pet met een maximum van f 17.820.onder voorwaarde, dat Rijk en provincie eveneens een bijdrage verlenen en wel van onderscheidenlijk 55 pet en 15 pet der kosten. De heer de Zeeuw stelde aan vankelijk voor, de bijdrage van de provincie en de gemeente op elk 12y2 pet te stellen. De voor zitter echter overtuigde hem er van. dat de feitelijke restauratie daardoor zou worden vertraagd, terwijl daarmee hoognodig moet worden begonnen, waarop de heer de Zeeuw besloot, zijn voorstel in te trekken. Geen zweefdraaimolen Afwijzend werd beschikt op het (Advertentie) ZELFWERKEND WASMIDDEL -bevat Optisch wit N.V ZEEPFABR. „HEI KLAVERBLAD" HAARLEM In ons blad van 9 Juli 1913, de dag waarop het eeuwfeest van het einde der Franse overheersing werd gevierd, lazen wij een arti kel, getiteld „Alkmaar tijdens de Fransche overheersching", waar aan wij het volgende' ontlenen. „Nu Alkmaar zich opmaakt om in blijde feesten den dag te her denken, waarop Nederland nu een eeuw geleden afschudde het juk der Fransche overheersching. wenschen wij, met toestemming van den schrijver, aan de hand van enkele gegevens, ontleend aan het zeer lezenswaardige arti kel, dat onze hooggeachte ge meente-archivaris, de heer C. W. Bruinvis, leverde als bijdrage aan het „Historisch Gedenkboek der herstelling van Neerlands onaf hankelijkheid in 1813", onzen le zers mede te deelen, hoe ook onze stad Alkmaar heeft geleden onder het zwaar drukkende juk der Fransche overheersching. De toestand der burgerij In 1795 werd het oude staatsge bouw gesloopt, de Republiek der 7 Vereenigde Nederlanden hield op te bestaan, in hare plaats kwam de Bataafsche Republiek. Die Bataafsche Republiek sloot een verbond met Frankrijk tegen Engeland, en door dien oorlog met Engeland kwijnden de scheep vaart, visscherij en handel en dientengevolge alle takken van nijverheid. In Alkmaar gold de koffie f33.en de „joosjesthee" f 8.per pond. De menschen dronken bij die duurte veel bier, De Bataafsche Republiek had. door dwang genoodzaakt, op zich genomen 25.000 man Fransche troepen en hunne eigene bevel hebbers in dienst te houden. Den 26stcn Juli 1805 was het binnen twee jaren bij de burgers inge kwartierde aantal militairen ge stegen tot 30.000 en daarop volg den tot 4 Augustus van dat jaar nog 23.000. Tengevolge van de uitrusting eener expeditie tegen Engeland kwamen op 3, 4 en 5 Sept. 1805 telkens 9000 man van Den Helder om eene nacht in Alkmaar te verblijven. Die in kwartiering berustte alleen op de „binnenpoorters", totaal 7788 zie len (de zeer uitgestrekte buiten wijken telden een goede 900 zie len), zoodat ieder daartoe geroe pene burger 19 maal eene beurt kreeg, meermalen moest hij 7 dagen achtereen inkwartiering geven. De tierceering der staats schulden, ingevoerd door Napo leon, werd voor velen ingezete nen eene ramp, evenzeer voor de stad zelve. Het aantal armen en behoeftigen nam steeds toe. De vlottende schulden stegen tot aanzienlijke bedragen, de leve ranciers wilden aan de stad en de gestichten, den gevangenis in begrepen, geen crediet meer ver strekken. De burgemeester van Alkmaar, Verschuir, berichtte den 8en Aug. aan den prins-stedehou der Lebrun o.a. dat de som, uit den publieke kas verstrekt voor het onderhoud der armen, in 1795 nog f 3000.bedragende, tot f46.000.was gestegen, in weer wil der voor de godshuizen be raamde bezuinigingen. Ook het onderwijs leed onder eene zulke benarde toestand: de Latijnse school telde slechts 3 leerlingen, de stads armenschool werd in haar bestaan bedreigd bij gebrek der f 1000.—, welke zij jaarlijks behoefde. Voor de handelaars in bouwmaterialen en voor de am bachtslieden 'was het eene heel treurige tijd, want er werd meer gesloopt dan gebouwd. Verschei dene huizen stonden onverhuurd, en vele percelen, waaronder en kele kapitale heerenhuizen, wer den eenvoudig weggebroken, want de staat eischte dat de grondbe lasting nota bene tot 1818 vooruit betaald werd. Na de tocht naar Rusland dwong Napoleon een groot aantal jongelieden tot deel name aan de „garde honneur", in naam als eerewacht, in werkelijk heid echter als gijzelaar. Den 15en April 1813 gaf de maire van Alkmaar, mr Nanning van Fo- reest Petten, aan den onder-pre fect, mr Fontein Verschuir. de namen op van 11 jongelieden, die daartoe in de termen vielen. In 1811 vielen 's avonds straatge vechten voor tusschen burgers en het personeel van het militair hospitaal, waartoe het weeshuis in beslag was genomen. Uitingen van Oranjegezindheid In den avond van Dinsdag 16 November begon men hier en daar „Oranje boven" te roepen, maar de minste aanmaning was genoegzaam om zulks te doen op houden. De volgende dag echter, toen het juist koemarkt en de stad met landlieden opgevuld was, veroorzaakte de komst van eenige met oranje getooide Lange- diiker groenteschippers, die, van Amsterdam terugkeerende door het Luttik Oudorp voeren, en van den daar uitgebroken opstand verhaalden, eenige beweging. In den avond van den 22en kwam Anne Gerrit du Tour uit Dor drecht te Alkmaar aan, meede- brengende enkele Haagsche cou ranten en de proclamatie der hee- ren van der Duyn van Maasdam en van Hoogendorp, waarbij, uit naam van den Prins van Oranje, alle Nederlanders ontslagen wer den van den aan den Keizer ge- danen eed, en het opvolgen van de bevelen der Fransche rege ring streng verboden werd. De onder-prefect van Alkmaar achtte zich echter nog gebonden aan den eed van trouw aan den Keizer, zodat de opgewondenheid der bur gerij aanwakkerde, en de boeren en schippers luidruchtig werden. De nationale vlag wapperde spoe dig van de Accijnstoren, en de boeren werden ongeduldig en be gonnen de groote klok van den Waagtoren te doen luiden. Hoe wel onstuimige kreeten van som migen blijk gaven dat men de houding van de zich op straat be vindende onder-prefect mistrouw de, slaagde hij er toch in veilig zijne woning te bereiken, dan nauwelijks was hij daar of een aantal schippers, door zijn last de stadspoorten te doen sluiten nog meer opgewonden, kwamen met onstuimigen en herhaalden aan drang de vlag voor den Waag toren eischen, hetgeen niet ge weigerd, doch voor hunne eigen verantwoording werd gelaten. De vlag op de Waagtoren Nu snelde men naar de stads- timmerwerf om de gewenschte vlag te gaan halen, en vandaar naar de Waag om haar van den toren te doen wapperen. De toe gang tot den trap gesloten zijnde, bond eene rappe gast, Johannes Douwes, schippersknecht, zich de vlag om het lijf. en bestond hij het waagstuk van, ten aanschou wen van honderden stadgenooten en vreemdelingen, die hem met spanning gadesloegen, den toren buitenom te beklimmen, en het doek aan den stang te bevestigen, hetgeen eene langgerekte juich toon deed opgaan. Er werd eene gewapende macht gevormd, om in geval van eene gewapende aanval op de stad door de nog te Den Helder gelegerde Fransche militairen weerstand te bieden. Onder bevel van kolonel van Leeuwen werden 3 compagnieën gevormd, de eerste van notabele ingezetenen, met jachtgeweren gewapend, de tweede van stede lijke geëmployeerden en de derde van stille wachts met pieken ge wapend. In den avond van den 30sten, den dag, waarop de Prins uit Engeland gekomen, te Sche- veningen landde, trokken ruim 100 kozakken de stad binnen en legerden zich op de Paarden markt. Met de hetman namen zij hunnen intrek in de Roode Leeuw. Op 2 December werd den proclamatie van den Prins van Oranje afgekondigd." verzoek van het bestuur van de speeltuinvereniging „De Water toren" om subsidie voor het plaat sen van een zweefdraaimolen in de speeltuin aan de van Teijlin- genstraat. Uitkering schoonmaakster Aan mevr. C. Bek-Admiraal, tot voor kort schoonmaakster aan het Gemeente-archief, werd een on verplichte uitkering uit de ge meentekas verstrekt, zulks op haar verzoek. Zij heeft jarenlang aan de gemeente in aangenomen werk diensten bewezen als schoonmaakster van gemeentege bouwen. Van 1 Mei 1929 tot en met 30 April j.l. is zij als zodanig werkzaam geweest. Mevr. Bek is inmiddels 66 jaar geworden en kan het werk niet meer verrich ten. Over het laatste jaar genoot zij als schoonmaakster een belo ning van f 571.32. Formeel kan zij geen aanspraken tegenover de ge meente laten gelden, maar toch hebben B. en W. aanleiding ge vonden, verzoekster tegemoet te komen. De gemeente heeft nl. over de 24-jarige periode ten on rechte voor haar geen rentezegels ingevolge de Invaliditeitswet ge plakt. Thans ontvangt mevr. Bek een ouderdomsrente van f 18.72 per jaar, doch zou de gemeente niet in verzuim zijn geweest, dan had zij op 65-jarige leeftijd een ouderdomsrente van f 184.20 per jaar kunnen ontvangen. De raad meende, dat de ge meente moreel gehouden was het verschil tussen beide bedragen te vergoeden en besloot daarom aan mevr. Bek van 1 Mei 1953 af een jaarlijkse uitkering te verlenen ten bedrage van f 165.48. Geldleningen Voorts besloot de raad aan te gaan twee onderhandse geldlenin gen elk groot f 500.000 met data van opneming 15 Aug. en 1 Dec. a.s. Woningwetvoorschotten De aflossing op de door de ge meente vóór 9 Mei 1940 uit eigen middelen verleende bouwvoor- schotten werd voor een jaar, in gaande 7 Januari 1954, opgeschort. Uit de daarvan vrijkomende gel den wordt een gemeentelijk fonds ingesteld voor achterstallig onder houd. Film „Vacantie in Nederland" Omdat de door de N.V. Air- ghost voor de raad vertoonde film „Vacantie in Nederland", waarin opgenomen een gedeelte over Alkmaar, naar het oordeel van de raad niet aan de te stellen eisen voldoet, besloot hij geen ge bruik te maken van de aanbieding van Airghost voor de levering van deze film in Engelse, Spaanse en Nederlandse versie en een pro jectie-apparaat van f12.500.ten dienste van het onderwijs. ALKMAAR. De Amateur test Stijldansen onlangs afgeno men van leerlingen van het Dansinstituut Arendsen, werd, in ■tegenstelling tot wat in de kop van ons bericht van gisteren is gemeld, bij die gelegenheid voor het eerst in de kop van Noord holland gehouden. Overigens ves tigen wij er de aadacht op, dat het begrip amateurtest, zoals hier bedoeld, niet moet worden ver ward met de zgn. Schoolexamens Stijldanseni, die /.van veel lagere graad zijn.: ALKMAAR In de Donder dag j.l. ten overstaan van No taris G. A. Verkade in café Beemster gehouden veiling bij opbod is het perceel- woonhuis met erf aan de Toussainstraat 6 in bod gebracht op f 3200. De veiling bij afslag en defi nitieve toewijzing is bepaald op Donderdag 16 Juli a.s. te zelfder plaatse om drie uur. ALKMAAR Z. Exc. de Mi nister van Justitie, mr. L. A. Donker heeft gisteravond, op de terugreis van Friesland naar Den Haag, in gezelschap van enige hoge departementale ambtenaren, het souper gebruikt in het res taurant van het Victory-hotel. ALKMAAR Aangevoerd: 30.000 kg. 7 stapels boerenkaas 1.72 per kg; 12 stapels fabrieks- kaas 1.71 per kg. Handel matig. !F eersvencachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond OPKLARINGEN Aanvankelijk flinke opkla ringen, maar later weer meer bewolking. Bijna overal droog weer. Zwakke tot matige Wes telijke wind. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Advertentie) Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 14 Juli a.s. geen audiëntie verlenen. HEILOO Geboren: Alida E. dochter van J. C. de Waal en E. v. d. Molen; Cornelia P. doch ter van J. M. Pepping en A. Swart. Ondertrouwd: Johannes H. Met selaar te Alkmaar en Maria W. Steur. Overleden: Cornelis Nieuwen- huis 53 jaar geh. met Cath. Ro beek. ALKMAAR Bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar zijn failliet verklaard. Arie van Kleij te den Oever met benoeming van Mr. R. W. J. C. van den Wall Bake tot Rech tercommissaris en Mr. P. S. Win kel te Hoorn tot curator. Voorts H. v. Dalen te Breezand, rechter commissaris Mr. J. N. Alblas en Mr. S. D. Sluis tot Curator. P. Kamp Jzn. te Broek op Langedijk rechter commissaris Mr. P. M. J. Nolet, curator Mr. W. C. A. Buers ALKMAAR. Geboren: A., dochter van A. F. Zeegers en A. Heiligenberg; F., zn. van T. Wol- da en H. Terpstra; J. C„ zn. van A. N. Stubenitsky en P. C. de Vries; H. J„ zn. van J. Visser en A. Postma; L. A„ dochter van M. J. van Rossum du Chattel en J. B. Schiphorst; H. P„ dochter van H. W. Buis en S. Bruin ja. Ondertrouwd: G. J. Boin en M. E. J. Bierman, A. J. A. Jansen en T. M. Overtoom, F. J. J. Groot huizen en M. M. Overtoom, J. Wolzak en S. Lam, J. Best en R. Posthumus, D. M. Douwma en A. Kalse, J. H. B. Kemperman en W. J. M. Ypma. Gehuwd: T. van Breughel en C. Bloem, W. H. Paulissen en J. Oud. ALKMAAR. De wethouders van Alkmaar zijn a.s. Maandag verhinderd hun wekelijkse spreek uur te houden. BERGEN. De krasse 82- jarige mevr. de Wed. Nanne, die 13 maanden geleden met het vliegtuig naar haar kinderen in Amerika vertrok, keert vandaag wederom met het vliegtuig uit New-York in haar woning aan de Kogendijk 80 terug. Was het eerst de bedoeling om een half jaar te verblijven, de prettige omgeving deed haar besluiten om deze tijd te verdubbelen. De kinderen en kennissen, die daar vrij ver van elkaar wonen, be zocht zij, ondanks haar hoge leef tijd, vele malen met de auto en toonde daar veel belangstelling voor hun bedrijven. Met volle interesse volgde zij het plaatse lijke nieuws (door de lange ver- zendingsweg oud geworden) in 't Noord-Hollands Dagblad en Sursum Corda, die haar schoon dochter haar regelmatig toe zond. WARMENHUIZEN. Op het Zondag gehouden concours van R.K. Zangverenigingen in Noord en Zuidholland te Amsterdam be haalde onze R.K. Gemengde Zangvereniging „Zingen is Le ven o.l.v. de heer Wolters een tweede prijs in de Ere afdeling met 287 punten. ALKMAAR. De groep Zweed se athleten uit Finspang, die op initiatief van de athletiekvereni- gingen Olympus en AVA van 13 tot en met 19 Juli de gasten zullen zijn van Alkmaar, zullen Maan dagavond om ongeveer half acht op het Canadaplein arriveren. Vooraf zullen de Zweedse gasten bij het binnenkomen van Noord- Holland door vertegenwoordigers van Olympus en AVA worden begroet bij het monument op de Afsluitdijk. Bij de ontvangst op het Canada plein verleent de Postharmonie belangeloos medewerking, even als tijdens de mars door de stad naar het Waagplein. Vanaf het Canadaplein loopt men langs Kerkplein, Langestraat en Hout- til. Bij aankomst op het Waagplein krijgen de dames van de Zweedse ploeg bloemen aangeboden door meisjes in Volendams costuum en vervolgens wordt de Zweedse ploeg in het clubgebouw van Olympus ontvangen. Na de ontvangst op het Stad huis Dinsdagavond zijn de ver dere dagen van de week bestemd voor trips naar verscheidene be zienswaardige plaatsen. Tevens wordt Donderdagavond in Velsen een trialmeet gehouden tussen de Zweedse ploeg THIK, Suomi uit Velsen en de Alkmaarders. Bij de wedstrijden op het Alk- maarse Sportpark zal het vendel der R.K. Verkenners voor het muzikale gedeelte zorgen. Het ge hele programma belooft trouwens iets bijzonders te worden, want de opening om kwart voor twee zal zeer stijlvol geschieden en ook de prijsuitreiking na de afloop van elk nummer zal afwijken van de normale gang van zaken. De wedstrijden zelf, speciaal 't hoog springen, kogelstoten en het ver springen, zijn vanaf de tribune schitterend te volgen. Sterke Zweedse' athleten komen uit, en wel speciaal S. Axelsson, U. Elofs- son en L. Andersson op de korte afstanden S. Karlsson, J. Jo hansson en S. Andersson zijn zeer sterke lopers in de Zweedse gelederen terwijl op de tech nische nummers specialisten mee doen, die uitsluitend deze num mers verwerken. Ook de Zweedse junioren zijn sterk, zodat over alle linies een sterke kamp tussen Finspang en Alkmaar verwacht kan worden. Bij het uitzetten van de banen op de sintelbaan ondervond men alle medewerking van de Sport parkdirectie. Bovendien zullen alle gegevens in beide talen wor den omgeroepen, en zal er bij alle nummers de nodige toelichting zijn. Al met al belooft het een uniek sportgebeuren te worden, waarbij niet alleen onze R.K. athletiekver- eniging in de belangstelling komt te staan, doch waarbij ook een Alkmaars belang gediend zal worden dank zij de samenwer king met AVA. Restanten TWI Restanten COC LAKENS en DIVANBEDDE1 Gedurende de beperkt aa IicI ALLES MEI Vraagt ons Alleen te bezicht LANGESTRAAT Veren mouwer kaotoorl De stall machine een tuxe v< vofbracl constant Massa-* de prijs thans binne Dagblac re ld h< dexe 01 En nog 1 IÖe&a, Alkmaar: REX-THE ATERAll geerde vrouw, leeft senen. HARMONIE: Een nac Leeftijd: 18 jaar m« CENEMA AMERICA Held in Nood, 18 voorbehoud. VICTORIA-THEATER tjes. „De familie vrouw". 18 jaar. Den Helder: TIVOLI: „Somebody alle leeftijden. „Zij 1 eren", 14 jaar; „I spion." 14 jaar. WITTE: „Achter gesli nen" 18 jaar met „Diepzee-duikers." 1 Wieringen: BIOSCOOP: Captain laar; Kroningsfiln Elisabeth; Hong Ko Tour de Fra NANTES, 10 Juli. renners, die nog in de Frankrijk zitten, zijn Om 5 uur gestart voor etappe van de Tour vag..Nantes naar Bor< Bij de start werd 1 sium toortsen gebrui voor de verlichting. I ners mopperden over uur. waarop ze moest ken. Er werd mooi wee ofschoon het vanochte: was.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10