Engeland zet plotseling tomateninvoer stop RADIO S* Honger wurgt Oost-Berlijn ^WRIGLEYj meladle Financiën en Economie Nederlandse tuinbouw heeft enorme strop Alplions Vrancken overleden programma Wyshinsky boos op Amerika Scheepsberichten wij Beurs ONSTERFELIJKE Vrijdag 10 Juli 1953 Pa«rina Naar schatting ruim 300 ton Nederlandse tomaten tot een waarde van minstens 200.000 gulden liggen aan boord van schepen in Engelse havens en mogen niet worden ingevoerd. Dit is het gevolg van een plotselinge maatregel van het Engelse ministerie van voedselvoorziening, dat Dinsdagavond onver- ivacht de invoer van tomaten stop zette. En dit, terwijl Nederland aan Engeland Maandag voorstellen deed om die invoer aan mini mumprijzen te binden, teneinde de Engelse tomatenkwekers niet te „dumpen". Deze voorstellen werden Maandag met grote sym pathie, zowel door de administra tieve organen als door de kwe kersorganisatie. de „Tomato Mar keting Board", ontvangen. Ondanks dit voorstel tot onder linge marktordening is het plot selinge invoerverbod Dinsdag avond laat. met ingang van Dins dag middernacht, afgekomen. De Nederlandse Ambassade hoorde het via de radio. Toen het bericht in Nederland doordrong, waren Woensdagmorgen nog Engelse orders normaal binnengelopen, de veilingen gehouden en de schepen met de bestelde tomaten, maar liefst 300 ton, reeds onderweg. De Engelse importeurs, die in de loop van Woensdag met expressebrieven- van de maatre gel op de hoogte waren gesteld, konden hun gegeven bestellingen niet annuleren, omdat de tomaten reeds onderweg waren. De Engel se douane kreeg Woensdag bevel geen buitenlandse tomaten meer binnen te laten. En zo liggen dan enkele schepen voor de Engelse wal met een inhoud, die met het uur in waarde vermindert. Nu de Engelse maatregel goed en wel in de Nederlandse Tuin bouw is doorgedrongen, is een storm van verontwaardiging op gegaan. Men acht de maatregel „schandalig en in striid met iede re fatsoensnorm". Men vraagt zich af of „het bij een toch reeds gereglementeerde handel, waarbij bovendien de leverancier gunstige voorstellen doet om de markt niet te verstoren een goodwill- kwestie dus nog gesproken kan worden van goede trouw en eer lijk koopmanschap. Niemand zal de Engelse rege ring het recht ontzetten om de eigen kwekers te beschermen, Gistermorgen is te 's-Graven- hage op 74-jarige leeftijd over leden de heer Alphons Francken, die o.a. dirigent was van het a capella-koor Bel Canto en van verscheidene Rooms Katholieke kerkkoren. Hij verwierf voornamelijk be kendheid door het introduceren van koorwerken van Alphons Diepenbrock, Palestrina en van werken van Philip de Monte. Zijn compositie „Haec Dies" wordt nog veelvuldig gezongen. In April van dit jaar heeft de heer Fran cken te Amsterdam zijn 50-jarig jubileum als toonkunstenaar ge vierd. aldus de Nederlandse tuinbou wers en niemand zal een invoer verbod op redelijke gronden en op een redelijke termijn kwalijk nemen. Maar om binnen enkele uren de grenzen te sluiten en een handelspartner op die ma nier een zware strop te bezor gen, heeft het vertrouwen in de Engelse overheid diep geschokt. In officiële kringen te Den Haag hult men zich over deze affaire in stilzwijgen. De indruk wordt gewekt als zouden bin nenskamers te Londen op hoog niveau besprekingen over deze aangelegenheid worden gevoerd, zodat men, hangende deze be sprekingen, geen commentaar kan geven. Kwekers en expor teurs echter bespreken de maat regel met grote bitterheid. Het enige punt van voldoening kan zijn, dat hun Engelse relaties de genomen maatregel evenzeer be treuren als zijzelve. De Engelse maatregel heeft een aanzienlijke terugslag op de Nederlandse veilingpriizen van Donderdag te zien gegeven. De ZATERDAG 11 JULI 1953 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Koorzang; 7.45 Mor gengebed en lit.k,8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.15 V. d. kleuters; 10.20 Gram.; 10.25 Pon tificale Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.03 Symphonette ork.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath. nws; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Boekbespreking 14.10 Metropole ork.; 14.40 Ama- teursprogr.; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Piano en orgel; 16.20; „De vliegende Hollander", caus.; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 V. de kinderen; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.40 Rege- rmgsuitz.: „Zoeklicht op de Wes terse Defensie"; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Ronde v. Frankr.; 21.00 Amus. muz.; 21.35 Act.; 21.45 Promenade ork. en solisten; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA- 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 8(M w 7i0?o Nws; 7.13 Gram.; 8_00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. mPP^o'o-8'?xP Gym.; é.10 Gram.; n&ï Waterst.); VPRO: 10.00 Vnrln w,k uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgenwijding: VARA: 10.20 ,u- a™. i. d. continubedrijven; 11.35 Viool-trio; 12.00 Gram.; 12.30 j-ana. en tuinb.meded.; 12.33 IS-OO Nws; 13.15 Dansmuz; 14 sn Weekiourn.; 14.20 Filmprogr. nrnPr 15'10 Amateurs- &!°5 i 0 Boekbespr.; 16.00 Kamerork en solist; 16.45 Sport- ?.,aaJ,1e!17.00 Gram.; 17.30 V d imPAd: 18.00 Nws en comm.; 18.20 19.00 Artistieke staal- Gram.'; tout"1 VPRPn:^19-30 ..Passepar- tom„;tCaus-L19-40 »Het °ude Tes. tarnent m deze tijd" nono iqki ep; Ti hiu caus.; 19.55 "Uodenhuis hoorsp.: 22.35 Muz. 24.00' GZrUamenl 23 00 NwS; 23-15~ Zelfs op sportgebied... MOSKOU, 9 Juli Andrei Wyshinsiky, de plaatsvervangend Minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, heeft in een nota, gericht aam de Amerikaanse ambassade te Moskou, zijn teleur stelling en verontwaardiging uit gesproken over het gebrek aan gastvrijheid, dat de Verenigde Staten tegenover een Russische schaakploeg betoont. Op uitnodiging van de Ame rikaanse Schaakbond zal een Rus sische sohaakploeg te New York tegen een Amerikaans team spe len in een tournooi, dat 15 Juli begint, Na het uitreiken der visa heeft het State-Departement van de Verenigde Staten echter de voorwaarde gesteld, dat de Rus sische gasten zich niet buiten New York zullen begeven tijdens hun verblijf. Dit zou betekenen, dat de Russen ooik geen gebruik zullen kunnen maken van het' buitenhuis van de Russische vertegenwoor digers bij de Verenigde Naties te Glen jjove op Long Island, on geveer 18 km buiten New York, dat tijdens het tournooi ter be schikking van het schaakteam zal staan. Wyshinsky heeft medegedeeld, dat zijn landgenoten zullen wei geren de Verenigde Staten binnen te gaan, zolang deze bepaling in zake bewegingsbep'erking niet zal zjjn opgeheven. „Speaker" van Australische parlement in ons land De „speaker" van het Austra lische parlement, de heer A. G. ■Cameron M.P., die in Londen de kroningsfeesten bijwoonde, arri veerde met zijn echtgenote per vliegtuig op Schiphol. Hij ver trok naar Rotterdam voor een kort particulier bezoek. De Internationale Alpen-Rallye Voor de Internationale Alpen Rallye, welke van 10 tot en met 16 Juli zal worden gehouden, hebben 100 deelnemers uit 12 landen ingeschreven. Onze land genoot Gatsonides zal met dr. Elsbach in een Ford Taunus aan de rallye deelnemen. Tankvaart: Barendrecht 9 Gibraltar-Stan- low; Mitra 9 Rotterdam; Ceronia 8 Trinidad-Aruba; Caltex Neder land p. 8 Kp Bon-Rotterdam; Cal tex Pernis p. 8 Quessant-Sidon; Cistula- 8 Balikpapan-Singapore; Clavella 8 Kopenhagen-Trinidad; Corilla 8 Suez; Duivendretóht p. 8 Ouessant-Dakar; Esso Amsterdam 8 Aruba; Etrema 8 Pt Okha; Fe- lipes 8 Pladju-Tjilatjap; Malvina 8 Niigata-Honigkong; Murena 8 Madras; Rita 9 Singapore. Passagiersschepen Johan van Oldenbarnevelt p. 8 Algiers-Pt. Said; Maasdam 8 520 m. W.t.Z. LandsendrSouthampton; Oranje 9 Suez; Rijndam 8 600 O. N.O. Kp Race-Halifax; Sibajak 8 470 m. ZO Guardafui-Aden; Veen- dam p. 8 Landsemd-New York; Zuiderkruis 8 810 m. O.t.N. Kp Race-Southampton; Waterman 8 360 m. O.N.O. Halifax. Vrachtvaart: Blijdendijk 9 Rotterdam: Stad Maastricht 9 Lulea-Vlaaraingen; Kata Gedeh 7 Tj. Priok; Manoe- ran 8 Genua-Pt Said; Lissekerk p. 8 Perim-Suez; Rotti 9 Beyrouth -Pt Said; Alamak 9 Genua-Pt Said; Arendskerk 9 Manilla; Bre da 9 Curapao-Chris'tobal; Parkha ven 11 Buenos Aires verw.; Mod- jokerto 9 Rotterdam; Graveland 9 Santos verw.; Hermes 11 Am sterdam verw.; Hoogkerk 9•Mar seille; C-astor 9 Ciudad Trujillo verw.; Alikaid 9 Santos verw.; Kota Baroe p. 8 Kp St. Vincent- Rotterdam; Blitar 9 Genua ver- aanvoer was aanzienlijk, de prijs stortte ineen tot 35 a 40 cent per kilogram. Zoals men weet. is de Belgische grens reeds ge ruime tijd voor Nederlandse tomaten gesloten. Met Duitsland bestaat een minimumprijsover eenkomst, die gunstig werkt op de prijs in beide landen, doch remmend op de uitvoer werkt. Bovendien wordt in Duitsland zware concurrentie ondervonden van de 500 tot 600 wagons Ita liaanse tomaten, die dagelijks worden aangevoerd. De aanvoer van tomaten aan de Nederlandse veilingen be draagt po het ogenblik 800 tot 1000 ton per dag. De heer G. H. W. Braam overleden Op 74-jarige leeftijd is gisteren te Nijmegen in het Canisiuszie- kenhuis, waar hij wegens een ongeval was opgenomen, vrij plotseling overleden de heer G. H. W. Braam, directeur van de N.V. Berntsen en Braams aanne mersbedrijf te Nijmegen. Dit be drijf heeft in den lande verschil lende kerken en ziekenhuizen, o.a. te Maastricht en Nijmegen, gebouwd. De overledene was Rid der in de orde van de Heilige Gregorius. De E.H.B.O, bij de vliegdemonstraties Zeven afdelingen uit 't district Utrecht van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Eerste Hulp bij Ongeh xken", dat zijn onge veer 2Ö0 gediplomeerde E.H.B.O.- ers, hebben zich beschikbaar ge steld en zullen worden ingescha keld bij de vliegdemonstraties te Soesterberg, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht. Langs de toegangswegen zullen hulpposten worden ingericht en zullen patrouillediensten worden onderhouden. Chef Marva Bij K.B. is de officier Marva eerste klasse der Koninklijke Ma rine reserve mevr. mr. E. G. van Diemen-Mekking tijdelijk bevor derd tot hoofdofficier Marva 2e klasse der KMR. Mevrouw Van Diemen is chef van de Marine Vrouwen afdeling. Baby in de slaap gestikt Te IJmuiden-Oost is een jon getje van zes weken gestikt. Het kind had zich in de slaap om gedraaid en lag met het gezicht op het kussentje. Op weg naar het ziekenhuis bleek de baby overleden. Markt Barneveld BARNEVELD, 9 Juli, De pluimveemarkt: Handel traag, aanvoer circa 46.000 stuks. Prij zen: slachtkippen witte 1.60 I.70, andere rassen 1.501.65, ionge hanen, witte 2.00—2.15, andere rassen 1.70—1.90, N.H. blauwe kuikens '2.40—2.6a, alles per kg; oude hanen 2.504.00, oude eenden 0.801.60, tamme konijnen, jonge 0.802.50, slacht- konijnen 3.007.00, tamme jonge duiven 0.600.75, alles per stuk. Eiermarkt: Handel zeer traag als gevolg van de wéinige ex port-mogelijkheden. Aanvoer ca, 900.000 stuks. Prijzen: kippen' eieren 12.4513.25t algemene prijs 12.55 per 100 stuks, kilo prijs 2.05, henneneieren 7.00 9.00 per 100 suks. Veluwse eierveiling „Barneveld Ede". Handel vlug. Aanvoer ca. 680.000 stuks, waarvan er 307.500 stuks geveild werden. Prijzen: eieren van 40-50 gram 7.009.64, eieren van 50-60 gram 9.9611.99, eieren van 60-65 gram 12.1113.00, alles per 100 stuks. Varkensmarkt: Aanvoer ca. 171 stuks. Prijzen: biggen 42.00 —54.00, 11 drachtige zeugen 260.00330.00, alles per stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 9 Juli. Aangevoerd 288 partijen. Eerste kwal. 2.06 2.15; tweede kwal. 1.952.05; tra kwal. tot 2.43. Handel stug. Veemarkt Delft DELFT, 9 Juli. Aangevoerd: 39 runderen, 56 nuchtere kalve ren, 250 varkens, 2 schapen, 6 weidelammeren. Prijzen: vare koeien 600950; nuchtere kalveren 4555; duur der, biggen 3545, lager, lopers 65100, drachtige zeugen 250 325, runderen per kg slachtge- wicht 2.602.70, magere varkens per kg levend gewicht 1.801.85. Handel in runderen en kalve- Naar vernemen heeft de Amsterdamse Kamer Koophandel aan B. en VV. een adres gericht, waarin wordt gevraagd het R.A.I.-gebouw te vervangen door een permanent en moderner gebouw, dat zich niet alleen zal lenen voor ten toonstellingen, maar ook voor het houden van congressen werd de Haagse koopman H. F. S., die door de procureur-generaal als een van de topfiguren uit de Haagse roulettewereld werd be titeld, veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, wegens het organiseren van speelclubs ontving de gemeente Heemstede negentigduizend gulden meer aan vermakelijkheidsbelasting dan op de begroting van dit jaar was geraamd. Dit is een rechtstreeks gevolg van het succes van de „Flora". Na aftrek vah de extra kosten voor de politie, resteert nog een netto revenu van .veertig mille zal de Ned. Katholieke Mijnwer- kersbond op 3 en 4 October a.s. zijn gouden bestaansfeest vieren. Te Heerlen zal op 3 October een plechtige Hoogmis worden op gedragen, waarna in het stadhuis, dat door het gemeentebestuur be schikbaar is gesteld, een receptie wordt gehouden werd gisteren op feestelijke wijze te Nijmegen de gerestaureerde Sint Stevenstoren en het geres taureerde stadhuis weer in ge bruik genomen. Het officiële ge deelte van de plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door de ministers Beel en Cals Peper en thee voor het Rampenfonds Met de Uoydschepen „Kota Agoeng" en „Kota Baroe", die respectievelijk Zaterdagmorgen en Zondagavond a.s. te Rotter dam worden verwacht, komen uit Indonesië 55.000 ons peper eh 550.000 ons thee naar Nederland die hier zullen worden verkocht ten bate van het Nationaal Ram penfonds. De peper is een geschenk van het in Indonesië ongerichte comité „Watersnood •1953". De thee werd door de Indonesische regering beschikbaar gesteld. Handel broodgranen waarschijnlijk September yrij Het ligt in de lijp der ver wachtingen, dat, in September de handel in alle granen vrij zal komen, aldus verneemt het A.N.P. Dit na veertien jaar han delsbeperkingen door de over heid. Reeds werd officieel bekend gemaakt, dat invoer van en han del in voedergranen per Septem ber zal worden vrijgelaten. Hoe wel, in verband met de inter nationale tarweoveeenkomst, nog enige administratieve vraagstuk ken op te lossen zijn, zal bet er wel van komen, dat de Neder landse graanimporteurs in of kort na September weer vrijelijk in de gelegenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te gaan betrekken- Litteratuurprijzen Jan-Campertstichtiiig (1952-'53> Over 1952 stelt de Jan Cam- pert Stichting drie pfijzen be schikbaar en wel de Vijverberg- prijs. groot 1500.-. voor een roman of bundel verhalen, ver schenen in 1952, de Jan Cam- pert-prijs, groot S 500.-. voor een gedicht of een bundel gedichten, verschenen in 1952 en een essay prijs, groot 500.-, voor een es say of een bundel essays, ver schenen in 1952. Alle werken moeten van de hand van een Nederlandse schrij ver zijn. Nadere inlichtingen verstrekt het secretariaat der stichting (afd. Kunstzaken der gemeente-secretarie. Burgemees ter De Monchyplein 9 te 's Gra- venhage). De jury bestaat uit de heren ren: redelijk: in varkens en big- Bert Bakker, Pierre H. Dubois, gen: traag. dr. J. Hulsker en mr. A. Mout. BERLIJN, 9 Juli Weerspan nige Duitse bouwvakarbeiders, die werkeloos rondhangen op de Stalinallee, waar het bouwproject stilligt, en lange rijen zwijgende vrouwen voor de winkels, in de hoop er iets eetbaars te kunnen kopen, ziedaar het beeld van Oost-Berlijn, dat vandaag voor 't eerst sinds de revolte weer is opengesteld voor de West-Beriij- ners. Grimmig uitziende soldaten van het Volksleger en manschappen van de Volkspolitie lopen paars gewijze door de straten, gewa pend met machinepistolen en de karabijn in de aanslag gereed. De Oostelijke sector, die er uit zag als een slagveld, toen de journalisten er het laatst waren, lijkt thans rustig. Maar het is geen normale rust.... het lijkt een stilte na een hevige storm, of tussen twee hevige stormen in, misschien. Zelfs nu, nu zij het Westen er van willen overtuigen dat alles weer rustig is, durven de Sovjets toch geen risico's te nemen. De Volkspolitie is met eenheden van het Volksleger versterkt. De tanks en de Russische soldaten zijn nu verdwenen, waar maar men kijkt ziet men politie of Oostduitse soldaten. De etalages van de levensmid delenwinkels in het nieuw opge trokken gedeelte van de Stalin allee zagen er aantrekkelijk uit. Er lag zelfs vers vlees voor de ra men. In deze winkels worden echter uitsluitend distributievri.je artikelen verkocht, waarvan de prijs zo hoog ligt, dat ze voor de onbetaalbaar zijn. De arbeiders kopen in de klei ne zijstraatjes. Daar stonden lan ge rijen mensen voor de winkels. In de winkels zelf stonden dik wijls niet eens klanten. De oplos sing: Er was niets te krijgen, doch de mensen wachten, totdat er nieuwe aanvoer zou komen. Dit wijst erop dat zelfs in Oost- Berlijn waar het Westen het zien kan de communisten er nog niet ingeslaagd zijn het voed seltekort op te heffen. Ofschoon de West-Berlijners vanmorgen voor het eerst sinds drie weken de kans kregen naar Oost-Berlijn te gaan, was er maar weinig verkeer over de grens. De politie en soldaten hielden elke auto die naar Oost-Berlijn wilde aan. zelfs de geallieerde. Zij controleerden de papieren van de inzittenden en keken in de bagageruimte. Was er niets verdachts, dan mocht men door rijden. Het was niet mogelijk bij het Oostduitse regeringsgebouw of op de Potsdammer Platz te komen. Dit stadsgedeelte werd door de schildwachten bewaakt. Langzaam-aan Aan het woningbouwproject in de Stalinallee werd gewerkt, bij zonder langzaam echter. Op elke arbeider, die lusteloos met stenen sjouwde of aan het timmeren was waren er verscheidenen, die niets uitvoerden. .Zij houden een langzaam-aan- actie", zei de jonge man, op enige afstand van het project. '(Met zo veel soldaten en politie rondom scheen het ons onvoorzichtig de arbeiders zelf te interviewen. Of de fabrieksarbeiders mee doen aan de langzaam-aan-actie kon tijdens onze rit door Oost- Berlijn, die slechts twee uur duurde, niet worden vastgesteld. Het is niet zo eenvoudig om een kijkje te nemen in een fabriek, die door de politie bewaakt wordt Westberlijnse arbeiders echter, die in Oost-Berlijn werken, heb ben medegedeeld, dat er op ze ker nog 16 grote fabrieken sit- down-stakingen aan de gang zijn. De vierdaagse nadert Voor de internationale vier daagse afstandsmarsen, welke van 21 t/m 24 Juli te Nijmegen zul len worden gehouden, hebben 9.550 deelnemers ingeschreven, van wie 5.750 burgers en 3800 militairen. Voor de dagelijkse af stand van 55 km hebben zich 1900 personen gemeld, voor de 50 km 1200, voor de 40 km 6200 en voor de 30 km 250, in totaal nemen 1250 dames deel. Caltex gaat in Indonesië vooruit De president van de raad van commissarissen van Caifornia Te xas Oil Company (Caltex), de heer W. H. Pinokard, die mo menteel een reis maakt door Aziatische landen, waar Caltex belangen heeft, verklaarde te Dja karta tegenover een redaoteur van P. I. Aneta, dat er reden is tot tevredenheid over de vooruit gang, die Caltex in Indonesië maakt: „Wij zijn ingenomen met de tot dusver geboekte resultaten. De wijze, waarop de regering ons behandelt en waarop zij mee werkt aan de oplossing van de problemen, waarvoor wij ons ge steld zien en daar is b.v. het belastan,gprobleem is bemoedi gend". lijk jaar tot een goed einde heeft gebracht. De economische, mone taire en' politieke vraagstukken blijven moeilijk. De directie staat voor ontzettende problemen, maar gaat onverdroten voort de belan gen van de maatsohappij te be hartigen. Hopelijk zal ook 1953 met succes worden bekroond", al dus de voorzitter. Raad van Commissarissen bij Fokker N.V. In de op 14 Juli a.s. te houden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Kon. Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker komt o.m. de be noeming van een raad van com missarissen ter sprake. Door pre ferente aandeelhouders wordt voorgesteld tot commissarissen te De heer Pinckard herinnerde er benoemen de heren C. J baron aan, dat Caltex in 1930 zijn werk- Collot d'Escury, H. W. A. van zaambeden in Indonesië begon. Vorig jaar werd de eerste olie door de maatsohappij uit Indo nesië geëxporteerd. Thans produ ceert Caltex in Sumatra 40.000 barrels per dag. De productie kan nog aanmerkelijk worden ver hoogd, wanneer zij kan geschie den tegen een concurrerende kostprijs, welke o.m. weer afhan kelijk is van het belastingbeleid. „Als een bewijs voor het ver grauwen, dat wij in dit.land heb ben, moge gelden, dat wij tot nu toe 70 millioen dollar in onze onderneming in Indonesië hebben geïnvesteerd en dat wij voort gaan met nieuwe investeringen, dit jaar tot een bedrag van 16 millioen dollar", aldus de heer Pinckard. Samenwerking tussen A.K.U. en Glanzstoff In de gisteren te Wuppertal gehouden vergadering van aan- aandeelhouders van de Vereinigte Glanizstoff-fabriken A.G. heeft het bestuur verklaringen afgelegd over de regeling, getroffen tus sen de A.K.U. en genoemde Duitse vennootschap, met het oog op een toekomstige samenwer- den Wall Bake, Ir. S. van West, C. J. A. van Daalen en H. P. Jongs,ma. De heer E. van der Woude, directeur, heeft ontslag verzocht. In zijn plaats wordt voorgesteld tot directeur te be noemen prof. Ir. E. van Emden. Algemene Exploratie De productie op de concessie Limau der Algemene Exploratie Maatschappij heeft in Juni jj. bedragen 25.270 (v.m. 24.530, v. j. 26.660) kgton ruwe olie. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de productie 143.090 ikgton tegen 103.190 kgton in de eerste helft van 1952. Indonesië en het Amerikaanse kapitaal Mr. Ali Sastroamidijojo, de In donesische ambassadeur in Ame rika, heeft op een persconferen tie, die hij Donderdag te Jogja hield, bevestigd, dat hij de Ame rikaanse ondernemers heeft uit genodigd kapitaal in Indonesië te investeren. De ambassadeur ver klaarde, dat de reactie hierop in grote lijnen gunstig kan worden genoemd. Een deel van de Ame- kin,g. De voorzitter van de Glanz- ri.kaanse ondernemers neemt ech- stoff deelde mede, dat op alle ter voorlopig mede in ver- punten overeenstemming is be- band met de veiligheidssituatie reikt. Dit valt des temeer toe te juidhen, aldus de voorzitter, aan gezien beide partijen bij de on derhandelingen van uiteenlopen de rechtsopvattingen uitgingen. Jaarvergadering Ned. Handel-Mij. In de eergisteren gehouden jaarvergadering van de Ned. Handel-maatschappij werden de uitgebrachte cijfers over 1952 goedigekeurd en het dividend be paald op 4 pet, voor de prefe rente en 10 pet. voor de gewone aandelen. De heren P. E. Tegel berg, Mr. Dr. W. G. A. van Sons- beeok en M. P. Voute, die als commissaris aan de beurt van af treden waren, werden als zoda nig herkozen. De voorzitter bracht dan,k aan de directie, die „een zeer moei- in Indonesië nog een afwach tende houding aan. Productie Deli-Batavia- Rubber De Deli-Batavia-Rubber Maat schappij N.V. heeft in Juni ver kregen 391.000 kg rubber tegen 505.687 kg in Mei. Wegens een staking op een der ondernemin gen, die inmiddels is opgeheven, is de Juni-productie aanmerkelijk lager dan normaal. De productie in het eerste halfjaar bedraagt nu 3.408.678 kg tegen 3.408.375 kg in dezelfde periode van het vo rige jaar. Iets lagere markt AMSTERDAM, 9 Juli Ook vandaag is er geen sprake ge weest van een vlotte gang van zaken op de Amsterdamse effec tenbeurs. De onverwachte hausse stemming voor cultures is onder broken. De stijging is wel wat hard gegaan, zo redeneert de beurs en thans wordt even uit geblazen en bezint men zich. Wat de Indonesische afdeling betreft had de zake/omvang vanmiddag niet veel te betekenen. In vrij wel alle rubrieken bewogen de noteringen zich iets beneden het slotniveau van gisteren, markante ontwikkelingen deden zich eigen lijk nergens voor. De voornaam ste suiker, rubber en tabakspa pieren bleven per saldo een frac tie luier. Aandelen Nationale Handelsbank hadden ook vandaag de aandacht. Tegen de marktten- dentie in werd hier een kleinig heid hoger afgedaan. De industriesector gaf eveneens van een vrij matte stemming blijk. Olie, Philips en Unilever sloten dan ook een kleinigheid lager. AKU was echter een bui tenbeentje. De samenwerking met de Vereinigte Glanzstoff Fabri- ken heeft een gunstige indruik ge maakt, en het kunstzijdeconcern steeg in de teleurstellende markt met ruim 2 punten. De sdheep- vaartafdeiing sloot zich aan bij de aarzelende stemming elders, hetgeen merendeels lagere koer sen betekende. De gehele middag bleef de markt zeer rustig en had de handel weinig om het lijf. Gis teren is slechts f 2,3 millioen no minaal in aandelen omgezet, een cijfer dat de vorige maand hoog genoemd zou worden, doch dat thans ten achter blijft bij de om zetten der laatste dagen. Guldens- beleggingen goed op peil, vooral de nieuwe lening die in herstel was. Na Oost-Java en Bandoeng gaat thans ook Buitenzorg tot uitloting over. De Indonesische gemeenteobligatiën waren dien tengevolge aan de vaste kant. Amerikanen stil. (Advertentie) FEUILLETON naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 1. Milaan 1885. De winter had zich met een voor Noord-Itaiië ver rassende nadruk laten gelden. De temperatuur was laag en kille mistbanken hingen over de stad en drongen door tot ih de nauwe kronkelende straten van de oude wijken. De herinnering aan de hitte van de zomer werd op deze wijze spoedig verdreven. De be volking was er alleen nog niet aan gewend en men zag dan ook niets anders dan menselijke figu ren, die diep in de kragen gedo ken, snel voortliepen en als schimmen in de nevel verdwenen. Het pleintje voor het gebouw van het conservatorium ademde n_ —r ~~reen sfeer van mistroostigheid. Nu TH 9 Col(>mb° verw.; 0n dan passeerde er een voorbij- w'ni^ncili q r uar"?e d° Su, j Sanger Niemand sloeg acht op de Colombo;.Limburg 10 m de jas met bontkraag gehulde Bahkpapan verw.; Straat Makas- figuur, die b!: ar docl'no-; sar 9 Hongkong. I stond te wachten en van tijd tot tijd met gefronst voorhoofd keek naar de ingang van het conserva torium. Uit een der' kronkelende stegen, die op het pleintje uitkwamen, doemde een jongeman op. Hij was gekleed in een dunne jas en had de kraag opgeslagen. Met snelle stappen liep hij in de richting van het conservatorium. Zodra hij de oude heer zag. die er nog doelloos stond, wendde hij zich tot hem en groette „Goede mor gen „Goede morgen Mascagni," klonk het antwoord bijna ver heugd, „Vertel mij eens: wat is er vandaag aan de hand? Ik sta al bijna een uur hier, maar ik zie niemand komen." Mascagni begon te lachen. „Dat is begrijpelijk, professor Pon- -Melli. U bent veel te vroeg. Het et nog negen uur slaan." De professor keek hem ver baasd aan. „Nog geen negen uur? Onmogelijk!" Op dit ogenblik begon het ca rillon van een toren te spelen. Ponchielli begon op zijn beurt te lachen. „Dan heeft mijn verstrooid heid me weer parten gespeeld," besloot hij. Het stelde hem kenne lijk gerust, dat het raadsel was opgelost. Blijkbaar had hij ge vreesd, dat de leerlingen van het conservatorium (waarvan hij di recteur was) allen verstek hadden laten gaan. Met het slaan van de klok was het ineens veel levendiger gewor den op het plein. Van alle kanten kwamen er leerlingen, die zich naar binnen haastten. Groetend liepen zij voorbij. Juist toen Pietro Mascagni hun voorbeeld wilde volgen, naderde er een meisje. Het haar kwam speels krullend on der het doekje uit, de taille van haar mantelcostuum was onberis pelijk en ze bewoog zich vol gratie in de lange, tot op de voeten af hangende rok, die van achteren gracieus was opgenomen. Zij raakte de professor bij het passe ren en prevelde 'n verontschul diging. Glimlachend zei 2e tot Mascagni: „Dag Pietro" en de jongeman beantwoordde de groet hoffelijk Ineens wendde ze zich tot de directeur van het conservatorium. „Neemt u mij niet kwalijk, maar zoudt u mij Vijf linuten kunnen toestaan om een raad te vragen?" Minzaam nam de professor haar bij de arm. „Natuurlijk.... na tuurlijk. U bent toch Vanda Pieri en studeert toch violoncel, is het niet?" Het meisje aarzelde even. glim lachte en zei: „Nee professor, ik volg de operaklasse. Daarover wilde ik juist met u praten." Het tweetal was inmiddels de ruime hall van het conservato rium binnengegaan, gevolgd door Mascagni. De professor nam Vanda mee naar zijn werkkamer, terwijl Pietro een groot lokaal binnenging, waar door professor De Lessis cursussen werden ge geven in compositieleer. Pietro was een van de eersten, die bin nentrad. Hij bleef aarzelend staan en keek naar de lessenaar, waar op een grote map lag. Op de kar tonnen kaft was een wit stuk pa pier geplakt met het woord „Proefwerk" er op. Even keek Pietro om zich heen. Toen begon hij snel in de map te bladeren. Ondertussen waren er andere studenten binnengekomen. „Hé. Mascagni!" riep een van hen, „wat doe jij daar in de pa pieren van de professor." Een an der kwam naderbij en merkte op: „Ben je daarom vanmorgen zo vroeg?" En een derde riep: „We hebben nou een nieuwigheid op het conservatorium: een harts tochtelijke muziekdief!" Een meisjesstudente kwam naast hem staan: „Wat zoek je toch?" Gejaagd keek Mascagni op. „Laat me maar even gaan." En met een blik naar de deur voegde hjj er aan toe: „Ik heb een fout gemaakt en als De Lessis dat merkt. Zijn vrienden hadden zich om hem heen geschaard, nieuwsgierig naar de oorzaak van Mascagni's opwinding. Eensklaps klonk vanuit de deuropening een diepe, luide stem: Wat gebeurt hier?" Allen stoven uiteen, behalve Pietro, die bij de open map op de tafel bleef staan. In de deur was professor De Lessis versche nen, een zware breedgeschouder de man, met een onheilspellende snor; een opvallende ketting kwam duidelijk uit op de buik welving onder zijn vest. Met een soort heersersblik overzag hij zijn leerlingen en stapte toen naderbij. Hij keek naar de openliggende map, monsterde Mascagni en in formeerde onheilspellend: „Wat doet u hier?" De stem van de jongeman beefde merkbaar, toen hrj ant woordde: „Neemt u mij niet kwa lijk, professor, maareh Pietro's handen lagen doelloos op de map. In plaats van mijn proefwerk," vervolgde hij snel, „heb ik u een paar bladen van mijn eigen com positie gegeven." De Lessis had kennelijk leed vermaak met de verwarring van Mascagni. Hij liet zijn blik over de jongeman gaan en stak de han den uitdagend in zijn zakken, ter wijl een ironische glimlach op zijn gezicht verscheen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7