RADIO melodie Bonds-zangconcours te Amsterdam Stuntteam van M.L.D. op luchtmachtf De reorganisatie in het R ijksa rheidshu reuu Jeugdrecords sneuvelden bij strijd om de titels Nazi-Duitsland roofde duizenden partituren Tour voort Ook nu weer veel goed werk programma Doorgevoerd in ons gewest Speurtocht had al succes WRIGLEY 1 x Scheepsberichten Maak U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Circusartist verongelukt Athletiekkampioenschappen Naar wij vernemen: ONSTERFELIJKE Maandag 13 Juli. 1953 "ftaxwee IRDEAUX 12 JULI TOUV.0U&8 13 JULI IR HARAHAP ORDERINGEN 11 Juli. De In- inetsformateur Bur- hap maakt tot dus- rorderingen bij de :t samenstellen van p een brede basis, tuan Indonesia Ra- i Sosialis Indonesia vee zetels aangebo- andere partijen jumi en de Partai ïesia elk een. De rtijen de Masju- zouden in prin- ïtels krijgen. IDuitsland leventer n zijn gaande om in September te Deventer een lan- tafeltennis te hou- mes- en herenploe- rland en Duitsland, zouden bestaan uit in drie heren. Er aal negen enkel- programma staan, tot een overeen- :ullen de baten af- den aan het Natio- bnds. e renners in een van de 9e etappe. )bic (bijna geheel Pagina 5 Zondag werd in Krasnapolsky de 2e dag van het Zangcon cours gehouden, georganiseerd door de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuidholland. In z'n ope ningswoord vermeldde de voorzitter, dhr. J. A. Spigt, dat dhr. S. Terpstra in de jury vervangen was door Nico Hoo- gerwerf. Begonnen werd met de 3e Afd. Dameskoren. „Immaculata", de Lier zong o. Ï.V. C. L. van Beurden, „Laat ons gaan" bew. Moss. Wolff. Dit was mooi van klank, evenals het „Ave Verum" van Mozart. Ook de uit spraak van het Latijn was in orde. Minder was dit bij „Benedic- tus" van A. Bruckner, gezongen in de 3e Afd. Gemengde Koren door „Bel Canto" Kethel o.l.v. W. H. v. Berkel. Muzikaal werd het wild gezon gen, hoewel het verplichte werk „Hoe groot, O Heer" van Ed. Flipse in dit opzicht beter was. 2de Afd. Gemengde koren „Alles door inspanning", Ilpen- dam, bleek een beschaafd ensem ble. Jammer dat ze in „Vrede" van Jos de Klerk duidelijk zak ten, overigens was de koorklank mooi egaal, terwijl ook de voor dracht opvallend goed was. „Zanglust", 't Zand o.l.v. F. Kaag bleef in „Vrede" prima op toon, ook de geest van 't werkje was raak getroffen. „Laet varen alle fantasie" van Lu. Episcopius werd eveneens zuiver en zeer muzikaal voorge dragen. Ondanks de ongelijke verhou ding tussen sopranen en alten wist L. Pielage bij „Ons Ideaal" Heemskerk de koorklank prachtig homogeen te houden. Zowel toonzuiverheid als voor dracht was in „Vrede" uitstekend. Wat het eerste betreft was „de Winter" van Ph. Loots minder. Ie Afd. Gemengde Koren In „Sirenen" van Ed. Flipse, ge zongen door „Amicitiae", Aker sloot o.l.v. Alb. Louwe, vielen da delijk de tenoren op door een gedegen klankgehalte. Ook hun toonzuiverheid was hierin beter dan die van de sopranen en de alten. Wat dat betreft bleken de damesstemmen in „lek zeg Adieu" kreukherstellend te zijn. Overigens werd er fris gemusi- Minder was dit bij „St. Mi chael", Schipluiden, o.l.v. G. L. v. Beurden. Zowel „Sirenen" van Ed. Flipse als „Vrede" van Jos de Klerk werden schraal gezongen. De da mes bleven vastberaden tegen de toon aanzingen. Directeur Ru Kaag bleek de dames van „Canticum Novum,,, Venhuizen, in dit opzicht althans, spoedig van gedachten te kunnen DINSDAG 14 JULI HILVERSUM I (402 M.'): 70.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en Lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Cem balo-gezelschap en solist; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Amus.ork. en sol.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en Tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Act.; 13.25 Lunchconcert; 14.00 Amus.muz.; 14.35 Kamer orkest en soliste; 15.30 „Ben je zestig?" (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk); 16.00 voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings- uitz.: Rubriek „Nederland en de Wereld": Mr. J. Linthorst Ho- man: Europese Economische Inte gratie; 18.00 Hammondorgel; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 „Uit het Boek der Boeken": 19.30 Gram.; 20.15 Holland Fes tival 1953: Sopr. en piano; 21.00 Gram.; 21.10 Radio Phil. Orkest; 22.45 Avondgebed en Lit. kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamermuziek 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst. 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Bariton en piano; 12.00 Gevar. muziek; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen en gram.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Amerikaanse muz. kaleidos- coop; 14.30 „Een oud geslacht", hoorspel; 15.50 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.50 Mil. caus.; 18.00 Nieuws; 18.16 Pianospel; 18.30 R.V.U.: Dr. C. A. van Peursen: „De philoso- phie van de cultuur" (derde lez.); 19.00 Koorconcert; 19.25 „Paris vous parle"; 19.35 Gram.; 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's"; 20.00 Nieuws; 20.05 Weense muz.; 20.45 „Moet je horen!"; 21.00 Hammondorgelspel; 21.20 Disco gram.; 21.40 Gevar. muz.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Viool, alt viool, cello en fluit; 23.00 Nieuws; 23.15 New-York Calling; 23.20 Lichte muziek; 23.4524.00 Gram. DINSDAG 14 JULI KRO 20.15—21.45 „Uit de Ode KRO 20.15—21.45 „Uit de Oude Doos". doen veranderen. De onzuiverheid in „Sirenen" was dan ook van korte duur. „Exsultate Justi" van L. da Viadona werd spannend vertolkt. Door de duidelijke inzetten en de muzikaal weloverwogen uit beelding van de tekst werd dit polyphone werk mooi doorzichtig. „St. Jacobus" Tuitjenhorn o.l.v. Th. v. Baar zong in „Iirenen" werkelijk goed. Van polyphonie had dit ensemble echter geen kaas gegeten. „Sanctus" van G. P. da Palestrina miste daarom zeer veel Waarschijnlijk door de te kleine bezetting hiervan, klonk het he ren-register geforceerd. O.l.v. dhr. S. Vlekke werd door „Zanglust", Spierdijk uitnemend gemusiceerd. Zeer mooi was zo wel opvatting als uitvoering van „Sirenen". Ook „Agimus Tibi Gra- tias" van Orl. Lassus werd be schaafd en zuiver gezongen. Nadat de voorzitter enkele woorden had gesproken i.v.m. het 4de Lustrum van de Bond en er op zijn verzoek enkele ogenblikken stilte in acht waren genomen ter nagedachtenis aan Alfons Vranken, werd het con cours na de pauze voortgezet met de Afd. Uitmuntendheid Ge mengde Koren Hierin werd al dadelijk uit muntend gezongen door „La Vita Nuova", Zwaagdijk-W. olv. Th. F. Derriks. De koorklank in „Het Hemelsche Kasteel" van Theo v. d. Bijl was zeer goed afgewogen. Dat ook de partijen afzonderlijk verantwoord bezet waren bleek vooral uit het vitaal gezongen „Kwezelken" bew. H. Badings. Bij „St. Gregorius", Lisse, o.l.v. W. Mizee werdde koorklank dikwijls getorpedeerd door het te veel uit willen komen van enkele stemmen. Al zouden deze stem men mooi geweest zijn, toch blijft dit voor een koor niet wen selijk. Desondanks werd vooral „Milost Mira" (oud-Russische kerkmuziek), gevoelig en toonzui- ver voorgedragen. De heer R. M. Moeskops Sr., kon weer veel vruchten plukken van het door hem uit het hoofd laten zingen. „Nieuw Leven". Medemblik zong onder zijn leiding accuraat en weldadig zuiver. „Het Hemel sche Kasteel" van Th. v. d. Bijl en „Het Kwezelken" bew. H. Ba dings. Ere Afd. Gemengde Koren „De Schalmei" van Oscar van Hemel werd door „St. Caecilia". Onderdijk o.l.v. J. Morsch boeiend en kleurrijk voorgedragen. De geest van dit werk leek ons prima getroffen. „Ave Maria" van G. B. Casali kon ons niet zo bevredigen. De dames waren hierin aanmerkelijk zekerder en beter dan de heren. Ook haar opvatting betreffende de uitspraak van het Latijn bena derde méér de waarheid dan die van de mannelijke sectie. Superieure Afd. Mannenkoren Het zware nummer „De Dor- schers" van G. H. Boedijn werd door „De Verenigde Westfriese Zangers", Wognum o.l.v. S. Vlek ke imposant gezongen. Zowel toonzuiverheid als muzikale span ning bleef tot het einde toe be houden. Dit geldt eveneens van „Inveni David" van A. Bruckner. Koorklank was prima. Als laatste van dit concours trad op het „Streker Mannenkoor" o.l.v. R. Moeskops Sr. Hun ver tolking van „De Dorschers" deed vrijwel niets onder voor die, welke wij daarvóór gehoord had- Tankvaart: Caltex the Hague 11 R'dam; Caltex Delft p. 10 Gibraltar/Si- don; Caltex Pernis id.; Ena 11 Newcastle verw.; Esso A'dam 9 Aruba/R'dam; Felipes 11 Tjila- tjap; Papendrecht p. 10 Quessant/ Isle of Grain; Taria 10 Singapore/ Colombo; Thalatta 10 Menalah- madi; Woensdrecht p. 10 Gibral tar/Singapore. Passagiersschepen: Bonaire 11 Dover/Madeira al waar 17 verw.: Maasdam 11 Rot- tordam; Alhena 22 Antwerpen verw.; Bloemfontein 20 Kaapstad verw.; Nieuw Amsterdam 11 Rot terdam; Rijndam 11 Halifax, 13 New York verw.; Sibajak 11 Aden 25 R'dam verw.; Willem Ruys 12 rede Belawan verw.; Oranje 17 A'dam verw.; Veendam 17 New York verw.; 11 New York verw.; Zuiderkruis 12 Hoek van Hol land verw.; Alanti 13 Montevideo verw.; Boschfontein 7 Mombasa; Boskoop 6 Maracaibo; Cottica 8 Paramaribo/A'dam; Indrapoera 8 Surabaja; Jagersfontein 13 Dur- ban/A'dam: Noordam 11 New York/R'dam; Oranjestad 15 Ma deira verw.; Westerdam 20 New York verw.; Willemstad 10 Lagua- ria/Grenada. Bintang 10 Legaspi; Hilversum 11 Sheernes/Pt Said; Kota Baroe 13 R'dam verw.; Schie 12 A'dam verw.; Kertosono 11 Bahrein/ Menalahmadi; Slamat 11 Mar- seille/R'dam; Teiresias 10 Priok; Stad Vlaardingen 14 R'dam verw.: Salawati 11 Le Havre/A'dam; Tero p. 11 Finisterre/Antwerpen; Mentor 11 Tunis; Amerskerk 11 Rangoon-Penang; Heemskerk 11 Barcelona: Manoeran 10 Str. Mes- sina/Pt Said; Roebiah 11 San Francisco; Ruijs 11 Montevideo verw; Tegelberg 12 Durban verw.; IJssel 11 Palermo; Roepat 11 Pri ok; Billiton 11 Manilla verw.; v. Spilbergen 11 Dakar verw.; Fries land K.R.L. 10 Colombo; Rondo 13 Colombo verw. den. Vooral in „Magnificat" van Jean Schrijvers kwam de zwak ke qualiteit van de koorklank naar voren. Vooral de tenoren kwamen te scherp naar voren. In zijn zeer geestige slotrede stak de voorzitter dhr. J. A, Spigt een pluim op de hoed van het N.H.D., daar aldus spreker hierin verleden Maandag dadelijk een verslag stond van de eerste concoursdag. „Buiten Amsterdam gebeurt er ook nog wel iets" (applaus!) Na een komische samenspraak tussen de heren J. A. Spigt, E. Grqot van het bestuur en de voorzitter van de jury dhr. Th. v. d. Bijl, volgde de bekendma king van de verworven prijzen. Deze waren, de extra prijs, be schikbaar gesteld door het Col lege van B. en W. der Gemeente Amsterdam voor het hoogste aantal punten over beide dagen, voor Zang en Vriendschap, Bo venkerk. De dirigentenprijzen waren voor de heren R. M. Moeskops Sr. en W. Mizee. Hierna volgde de uitslag van de laatste dag. Deze was 3e Afd. Dameskoren: 1. Imma culata, De Lier 291 p., 2de pr. 3e Afd. Gemengde koren: 1. Bel Canto, Kethel 325 p., le pr. 2e Afd. Gemengde koren: 1. Alles door Inspanning, Ilpendam 311 pt„ le pr.; 2. Zanglust, 't Zand, 354 p., le pr.; 3. Ons Ideaal, Heemskerk, 353 p., le pr. le Afd. Gemengde koren: 1. Amicitia, Akersloot, 282 pt„ 2e pr. 2. St. Michael, Schipluiden 249 p., 3e pr.; 3. Canticum Novum, Ven huizen, 333 pt., le pr.; 4. St. Ja cobus, Tuitjenhorn 301 pt., le pr.; 5. Zanglust, Spierdijk 313 pt. le pr. Afd, Uitmuntendheid Gemengde koren: 1. La Vita Nuova, Zwaagdijk-W. 343 pt., le pr.; 2. St. Gregorius, Lisse, 321 pt. le pr. 3 Nieuw Leven, Medemblik 344 pt., le pr. Ere Afd. Gemengde koren: 1. St. Caecilia, Onderdijk, 297 pt., 2e prijs.- Superieure Afd. Mannenkoren: 1. De Verenigde Westfriese Zan gers, Wognum 331 pt., le pr.; 2. Streker Mannenkoor, Grootebroek 326 pt., le prijs. 's-GRAVENHAGE Op het vliegfeest dat Zaterdag 18 Juli des middags op het vliegveld Soesterberg wordt gegeven zullen, zoals is gemeld, verscheidene vliegtuigen voor het eerst boven ons land zijn te zien. Voor het eerst ook zullen de duizenden toeschouwers die op Soesterberg worden verwacht, de „860 Aerobats" kunnen zien, het stuntteam van de Marine Luchtvaart Dienst. Dit team is pas in Mei jl. opgericht, het staat onder leiding van de Luitenant ter Zee, vlieger eerste klasse C. J. Idzerda uit 's-Gravenhage, de dertigjarige commandant van het 860 Squadron. De heer Idzerda heeft ons in zijn domein op het Marine vliegkamp Valkenburg verteld, dat de groep van vier vliegers die het stuntteam vormen door plaat singen in het buitenland en an dere verplichtingen eerst zeer kort geleden een aanvang heeft kunnen maken met het oefenen. De heer Idzerda vliegt met de 24- jarige adelborst vlieger le klasse T. Mulder uit Haarlem, de 28- jarige luitenant ter zee vlieger 2e klasse H. E. J. M Goossens uit Noordwijk (afkomstig uit Ven- lo) en dé 24-jarige adelborst vlie ger le klasse F. L. A. Harte uit 's-Gravenhage. Zij vliegen in een-persoons een motorige Haw ker „Seafury" deklandingsjagers. De „Seafury" is, zoals men weet de snelste schroefjager ter wereld. Het toestel kan in horizontale vlucht een maximum-snelheid van ongeveer achthonderd kilo meter per uur bereiken. Voor het landen op het dek van vliegdek schepen is zulk een snelheid na tuurlijk uit den boze, daarom is het de vlieger mogelijk met be hulp van landingsklappen de snel heid te verminderen tot circa 175 kilometer per uur De vier „Sea- furies" van het team hebben een oranje neus. De „806 Aerobats" zullen op Soesterberg de eerste publieke voorstelling geven. Zij zijn van plan te laten zien dat ook zeer jonge vliegers dit preci- sie-werk kunnen. Zij menen dat dit vakwerk niet alleen propagan distische waarde heeft, maar bo vendien de vliegvaardigheid op hoog peil brengt en het moreel verhoogt. De „860 Aerobats" zijn voorne- G.v.d.1.1 mens aan de nationale kunst- ALKMAAR Bij beschikking van de Minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid van 23 Januari 1953 is uit een oogpunt van regionale spreiding van de werk zaamheden van de dienst van het Rijksarbeidsbureau de bestaande gebiedsindeling gewijzigd. Het bij deze be schikking genomen besluit tot instelling van elf districts- arbeidsbureaux, vier en tachtig gewestelijke arbeidsbu- reaux en vijf en zeventig nevenbureaux is op 1 Juli 1953 in werking getreden. Tot dusver waren er 24 gewes telijke arbeidsbureaux; de neven bureaux zijn in de plaats gekomen van de vroegere bijkantoren. Als gevolg van deze landelijke reor ganisatie is dus het ambtsgebied van de gewestelijke arbeidsbu reaux kleiner geworden, zodat de werkzaamheden doeltreffender zullen worden. Het districts arbeidsbureau in iedere provincie is bedoeld als een soort overkoe pelend orgaan, dat de algemene administratie en tevens de con trole in handen zal hebben. In Noord Holland is dit bureau ge vestigd te Haarlem. Deze nieuwe indeling heeft ook wijziging ge- (Advertentie) Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zon der Kruschen Salts. De zes mi nerale zouten die Kruschen be vat, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vast zetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het 'hele ge heim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. bracht in het gebied van het ge westelijk arbeidsbureau te Alk maar. Tot 1 Juli 1953 ressorteer den onder dit bureau negen bij kantoren, gevestigd te Den Hel der, Den Burg, Edam, Enkhuizen. Hoorn, Medemblik, Purmerend, Schagen en Wieringerwerf. Onder het gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar ressorteren thans geen nevenbureaux, onder dat te Den Helder nevenbureaux te Den Burg, Schagen en Wieringerwerf, en onder dat te Hoorn neven bureaux te Enkhüizen en Medem blik. De vroegere bijkantoren te Edam en Purmerend zijn als nevenbureaux toegevoegd aan het per 1 Juli ingestelde gewestelijk arbeidsbureau te Zaandam. In verband met deze wijziging hebben zich in de leiding van het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar enkele mutaties voor gedaan. De heer H. C. Boon, tot dusver waarnemend directeur van dit bureau is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Rotterdam. De heer C. J. M. Schroots, chef arbeidsvoorziening en tevens plaatsvervangend di recteur is benoemd tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg. Tot directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Alkmaar is met ingang van 1 Juli 1953 be noemd de heer H. de Grijs, voor heen chef arbeidsvoorziening, te vens plaatsvervangend directeur van het bureau te Dordrecht. Per diezelfde datum zijn be noemd tot directeuren van de ge westelijke arbeidsbureaux te Den Helder en Hoorn resp. de heren J. J. A. Klopper en W. van Dijk. vluchtwedstrijden op 1 en 5 Aug. a.s. deel te nemen en ook in de toekomst te laten zien dat de M. L.D een stuntteam heeft dat er mag zijn. De leider van het team heeft in de tweede wereldoorlog van Nieuw Guinea uit gevlogen. Ook Boedapest laat de touwtjes vieren BOEDAPEST, 11 Juli. De Hongaarse regering heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat alle boetes, die wegens vertragin gen in de aflevering van de oogst aan landbouwcoöperaties en boe ren opgelegd waren, geschrapt zijn. Verder werden de verplichte oogstleveranties van de coöpera ties met 10 procent verminderd. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. De volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (22 Juli); Ned. Nw Guinea: s.s. „Ter- nate (18 Juli) en m.s. „Oranje" (22 Juli); Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (21 Juli); Suriname: m.s. „Stentor" (22 Juli); Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Win chester Castle" (18 Juli); Canada: m.s. „Noorddam" (23 Juli); Zuid- Amerika: ms, „Yapeyul" (18 Juli); Brazilië: m.s. „Eemland" (27 Juli); Australië: via Engeland (18 Juli); Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Juli). BLACKPOOL, Engeland, 12 Juli. De equilibrist, Wilhelm Kanter is gisteravond in een circus alhier verongelukt. Hij had een hoog stand op zijn hoofd gemaakt bo ven op een perche van 5Vï me ter hoogte. Toen hij zich langs de perche naar beneden liet glijden, raakte hij los, vliel op zijn partner en sloeg toen met het hoofd te gen de grond. Toen hij in het ziekenhuis aankwam, bleek hij te zijn overleden. Twee Nederlandse records zijn Zondag bij de Nederlandse jeugd kampioenschappen van de K.N.A. U. op de sintelbaan te Amster dam gesneuveld. Moerman van Pro Patria liep een bijzonder snelle 300 meter en bracht het sinds 20 Augustus 1950 op naam van Dick Herberts (A.V. '23) staande record van 36 sec. op 35.6 sec. Ook de tweede aankomende, van der Knaap van D.O.S. bleef met 35.8 sec. ruim onder het oude record. De Hagenaar van der Eykel van Vlug en Lenig verbeterde het nationale record polsstokhoog springen tot 3.36 meter. Het oude record was sinds 13 Juli 1952 in handen van Swart (Volharding). De Eindhovenaar Kamerbeek wist vier kampioenschappen op zijn naam te brengen: 110 meter horden, kogelstoten, speerwerpen en discuswerpen. De uitslagen luiden: Jongens: 110 meter horden: 1. Kamer beek (PSV) 15.2 sec.; 2. Van Bo ven (Zaanland) 16 sec. Polsstokhoögspringen: 1. Van der Eykel (Vlug en Lenig) 3.36 meter (nieuw Nederl. record): 2. Guldemond (Warmondia) 3.00 meter. Kogelstoten: 1. Kamerbeek (PSV) 13.72 meter; 2. Koch (Pro Patria/ 12.98 meter. 1500 meter: 1. Janssen (AAC) 4 min. 11.4 sec.; 2. Veltman (LDA) 4 min. 14.0 sec. 300 meter: 1. Moerman (Pro Patria) 35.6 sec. (nieuw Neder lands record); 2. van der Knaap (DOS) 35.8 sec. 100 meter: 1. Van Dijk (Vlug en Lenig) 11.4 sec.; 2. Spoelman (Ra- piditas) 11.4 sec. Speerwerpen: 1. Kamerbeek (PSV) 57.63 meter; 2. Van der Eykel (Vlug en Lenig) 45.18 m. Discuswerpen: 1. Kamerbeek (PSV) 43.37 meter; 2. Koch (Pro Patria) 38.82 meter. 3000 meter: 1. Spierenburg (PEC) 9 min. 7.6 sec; 2. Jansen (Haarlem) 9 min. 9.1 sec. Verspringen: 1. Moerman (Pro Patria) 6.72 meter; 2. Jaspars (Kimbria) 6.53 meter. Hoogspringen: 1. Jaspars (Kim bria) 1.725 meter; 2. Faber (Swift) 1.725 meter; 3. Wijsen (Kimbria) 1.725 meter. 800 meter: 1. Van Wanrooy (Holland) 2 min. 1.1 sec.; 2. Yska (AAC) 2 min. 3.3 sec. Meisjes: Verspringen: 1. Corrie Kalman (Zaanland) 5.36 meter: 2. R. van Kuik (Adelaar) 5.26 meter. Discuswerpen: 1. F. C. Lukas (Hollandia) 32.02 meter; 2. L. de Jong (WIKFTC) 31.38 meter. Retraite voor dienstplichtigen Dinsdag 21-24 Juli en Zaterdag 1-4 Augustus. Wegens te verwach ten grote deelname spoedige op gave gewenst. Speerwerpen: 1. M. Leuverink (RKEAV) 31.08 meter; 2. E. Vef- fer (Sagitta) 28.56 meter. 80 meter: 1. E. Witkamp (GAC) 10.2 sec.; 2. R. van Kuik (Ade laar) 10.3 sec. Hoogspringen: 1. C. Onrust (Lucurgus) 1.402 meter; 2. W. Sij- souw (Marathon) 1.402 meter. Kogelstoten: 1. C, van den Bosch (Taxandria) 12.47 meter; 2. L. de Jong (WIKFTC) 11.50 me ter. 60 meter horden: 1. Oorrie Kal man (Zaanland) 9.3 sec.; 2. E. Schagen (GAC) 9.6 sec. heeft het Nederlandse Rode Kruis voor de getroffenen door de wa tersnood in Japan een partij goe deren verzonden, bestaande uit 2400 witte jurken, 1200 katoenen pakken en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melk producten. De K.L.M. wil deze goederen gratis naar Japan vlie gen.... is dr. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, Zaterdag met verlof in ons land aangekomen. Dr. van Royen was van mening, dat men in de Verenigde Staten langzamerhand het Congres wil opvoeden tot een economische politiek ten opzichte van andere landen, die meer vrij heid in de handel toestaat arriveerde Zaterdag in de Rotter damse haven het 8000ste schip van dit jaar. Het was het 10.821 ton metende Nederlandse motor tankschip „Caltex the Hague", dat met een lading olie van Sidon kwam. Vorig jaar arriveerde het 8000ste schip op 16 Juli. menen bedrijfskringen, dat het met het vrijlaten van de handel in broodgranen niet zo vlot zal gaan. Het zou nog wel eens een half tot hoogstens een heel jaar kunnen duren, voor alle thans be staande voorschriften en restric ties zullen kunnen verdwijnen TONSUUR TOEGEDIEND De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J, Alfrink, heeft Zondag 12 Juli j.l. in de kapel van het Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen de Tonsuur toegediend aan de vol gende HH. Theologanten: J. G. B. ten Barge, F. A. J. M. Bernt- sen, L. A. Bottenberg, H. J. J. Breshamer, J. Th. M. Brosschot, F. H. W. Cappetti, G. J. Feyen, J. C. D. P. de Froe, J. F. A. Grie- pink, A. W. van den Hengel, J. A. Kolkman, J. B. Nienhaus, A. W. C. Nühn, P. M. Pierik, A. J. Spit, A. J. Swart, M. J. Vernooy, H. A. J. Wegman, J. P. J. Wiegerinck en B. M. van Zadelhof. AMSTERDAM „Wij hebben reeds meer dan 12.000 originele composities in Duitsland opge spoord en teruggezonden aan de bibliotheken, waar ze behoren te ziin," zo vertelde dr. Carleton Smith, de directeur van de Na tionale Kunst Stichting National Arts Foundation, te New York, die op een reis door 20 Europese landen thans Nederland bezoekt. Deze stichting speurt in Europa naar de originele partituren en manuscripten van beroemde com ponisten, waarvan er tijdens en na de oorlog talloze zijn verdwe nen. „Opgespoord zijn inmiddels de Matthaeus Passion van Bach, Lie- der ohne Worte van Mendelssohn en Schubert's Goethe Lieder". Maar twee groepen zijn nog steeds spoorloos. De eerste be treffen Wagner's Opera Partitu ren, die voor de oorlog waren gekocht door de Kamer van Koophandel in Duitsland en in 1939 bij zijn 50e verjaardag aan Hitier werden aangeboden. Men gelooft, dat ze in de laatste bom bardementen van Berlijn verlo ren ziin gegaan. De tweede groep omvat Beet hoven's 7e en 9e Symphonieën, waarvan slechts één exemplaar in Beethoven's eigen handschrift bestaan heeft, aangezien hfi er geen cppie van heeft gemaakt. Bovendien zoekt men nog naar drie van zijn laatste strijkkwar tetten. Samen met de vioolsonatg van Brahms, Mozart's Zauber- flöte en twee acten van de opera Figaro bevonden deze originele manuscripten zich in de Rijks bibliotheek te Berlijn, toen ze te gen het einde van de oorlog naar een Benedictijnsklooster in Grus- sau. Silezië, dat thans in Polen ligt. werden gebracht. „We kunnen daarover geen in lichtingen krijgen", vertelde Dr Smith een ANP-verslaggever. „Misschien zijn ze nog in Polen, misschien in Rusland. We zullen echter voortgaan met onze speur tocht. De abt van dit klooster, die thans in West-Duitsland is. heeft ons gezegd, dat de partitu ren in kisten door soldaten zijn weggehaald en naar het Oosten zijn vervoerd". Tenslotte zoekt men ook nog naar een klerk van dezelfde bi bliotheek in Berlijn, die l''« jaar geleden spoorloos verdwenen is met meer dan 100 van Beetho ven's originele conversatieboe ken. Naar bekend was Beethoven doof geworden. Hij voerde dus steeds schriftelijk met zijn om geving conversatie. (Advertentie) cW FEUILLETON naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 3. Er werd nauwelijks acht op hem geslagen. Mascagni bleef staan, wendde zich tot de vuur rode De Lessis en beet hem toe: „U snapt er niets van! Maar u kunt er van overtuigd zijn, dat ik blij ben dit fossielenmuseum te kunnen verlaten." Na deze woor den snelde hij naar buiten De Lessis richtte zich nu in hevige opwinding tot Ponchielli. „Heb je dat gehoord, Ponchielli! Die vle gel.... Ik zorg, dat die Mascagni niet tot het examen wordt toege laten." Beiden stonden thans bij de grote voordeur. De directeur keek de jongeman na. Hij deelde niet in dezelfde mate de veront waardiging van de leraar. „Het is jammer!" luidde zijn commentaar. „Hij is inderdaad wat opstandig, maar het is een jongen met aanleg. De Lessis keek hem verbolgen aan en herhaalde vol minachting: „Aanleg. Vanda was inmiddels beiden voorbijgeglipt. Hoewel door ge heel andere oorzaak voelde ze zich lotgenoot van Mascagni. Ze snelde hem na en hield hem tegen. „Trek 't je niet aan," zei ze zacht, terwijl zij haar hand op zijn arm legde Zelfbewust schudde hij het hoofd. „Zie ik daar naar uit?" vroeg hij. En op scherpe toon voegde hij er aan toe met een hoofdbeweging naar het conser vatorium: „Daar had ik bijna het componeren verleerd." Met na druk besloot hij: „Maar ze zullen zien wie Mascagni is." Bewonderend zag het meisje hem aan. „Ik wou ,dat ik eén beetje van jouw zelfvertrouwen had." Pietro keek op zijn beuft naar het meisje. Haar toon had hem getroffen. „Is er met jou ook iets mis?" informeerde hij Het meisje knikte. „Voor mij is het fossielenmuseum ook geslo ten." Verschrikt nam Pietro haar hand. „Maar Vanda „Het vonnis luidt: Vanda Pieri heeft geen stem voor de opera," viel ze hem in de rede. „Maar ik zal er heus niet om huilen," voeg de ze er luchtig aan toe. „Daar krijg ik maar een rode neus van." Mascagni maakte 'n gebaar als of hij weg wilde gaan. „Hoe gaat het nu?" vroeg ze snel. „Blijven wij elkaar ontmoe ten of keer je haar Livorno te rug?" Het antwoord van Pietro liet aan duidelijkheid niets te wensen over. „Ik blijf in Milaan! De strijd, die ik voer, moet ik hier uitvech ten." Ze liepen samen zwijgend op om na enkele straten afscheid te nemen Zodra hij alleen was, voelde de jongeman de betekenis van zijn veranderde toestand. Hij zou niet meer ingeschreven staan als leerling van het conser vatorium en slechts kunnen ho pen op het succes van zijn muzi kale arbeid. Lange tijd dwaalde hij rond. De mist legde zich dich ter over de stad. Op het ruime plein voor de Dom viel het hem op, dat' het bovenste gedeelte van het monumentale gebouw in ne vel was gehuld en zo goed als ge heel aan het oog onttrokken. De atmosfeer was kil en klam. Pietro Mascagni huiverde. Toch voelde hij zich met terneergeslagen. In de eerste minuten was de neiging in hem opgekomen de toekomst somber te zien. maar zodra het tot hem doordrong, dat hij onder zijn arm een eigen compositie hield geklemd, keerde zijn zelf vertrouwen terug. Het was met een dosis opgewektheid, dat hij de kronkelende trap besteeg in het huis, waar hij zijn kamer had. Bij de laatste bocht, die voerde naar een klein portaal, bleef de jongeman verrast staan om dan snel de laatste treden te nemen „Maar vader u hier?! Waar om hebt u niet geschreven, dat u kwam?" Boven op de trap zat een be jaarde man, zwaar van omvang en met een stuurse uitdrukking op het gezicht. Hij antwoordde zijn zoon niet. Pietro toonde zich een en al bedrijvigheid. Hij tastte haastig naar zijn sleutel en in formeerde verder: „Wanneer bent u aangekomen?" En toen er weer geen antwoord kwam: „Hebt u een goede reis gehad?" De vader bleef zwijgen. Hij ging staan, toen de zoon de deur van zijn kamer opende. „Komt u binnen," nodigde de jongeman uit, „Het is rommelig, maar daar moet u niet naar kij ken, ik ben nogal vroeg wegge gaan." Even keek hij zijn vader aan, verbaasd, dat hii geen ant woord kreeg. „Als ik had gewe ten, dat u kwammaar gaat zitten Vader Mascagni bleef midden in de kamer staan. Zijn blik was nog stuurs „Waarom gaat u niet zitten," drong Pietro aan. Het antwoord was veelzeggend en tevens een verklaring voor de houding van de vader. „Ik kom van het conservato rium. Pietro had ineens al zijn be weeglijkheid verloren. Hij stond doodstil. Het was hem duidelijk, dat er een zeer ernstig ogenblik voor hem naderde. „Je hebt te veel verbeelding.." vervolgde de oude Mascagni op scherpe toon. „En daardoor ben je nu een mislukkeling!" Pietro maakte een gebaar var protest. Maar de oude heer ga( hem geen gelegenheid. „Ja, dat ben je.'n mislukke ling!" Pietro trachtte zijn kalmte t bewaren. Rustig merkte hij op: „Het is niet waar, wat ze i hebben verteld." Deze ontkenning bleek de oud; Mascagni nog meer te prikkelen „Is het niet waar, dat je de les sen hebt verzuimd? Is het nie waar, dat je Je leraar hebt be ledigd?" (Wordt vervolgd) ZATERDAG II JULI RUSTDAG

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5