Diepe bressen geslagen in U.N.O.-linies op Korea Doden en gewonden bij botsingen te Parijs Zoon schoot vader na on e tivist neer Station te Oldenzaal door brand geteisterd Dagblad voor Alkmaar en omgeving Christie opgehangen Drama in Andesgebergte Volledige compensatie? CHINEZEN IN DE AANVAL Vier Zuid-Koreaanse divisies op de terugtocht Grote Vier bijeen in September 11-Jarige jongen verslonden DOOR KROKODIL Toneelspelers bij botsing gewond Prinsessen naar U.S.A. vertrokken Moordaanslag te Groningen Evans terecht opgehangen NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veüig (Vondel) Woensdag 15 Juli 1953 49e Jaargang - Nummer 12830 (Van onze parlementaire redacteur) OOK VOOR DE PUBLIEKE OPINIE is het van groot belang, dat er klaarheid komt over de stand van zaken met betrekking tot het vermogen van de Staat. Wij verwachten, dat, de Kamer de gelegenheid van het komende debat over de grote voorstellen zal benutten om nogmaals op het verstrekken van duidelijke gege vens daarover aan te dringen. Vooral bij de bevordering van de werkgelegenheid gaat het om een levensbelang van ons volk. Vol trekken de investeringen zich niet in het noodzakelijk tempo, dan ligt een blijvende werkloos heid voor tal van jonge Neder landers in het verschiet en het is dan ook niet vreemd, dat sommi gen er zelfs toe over hellen om dan liever, door middel van be duidend verdergaande maatrege len het risico van een niet-slui- tende begroting te nemen. Tegen een verder gaande ver hoging van de huren voert de re gering aan, dat zij niet over mo gelijkheden beschikt om een gro tere verhoging te compenseren. Ook dit standpunt roept om bo vengenoemde gegevens, vóór be slist kan worden of al dan niet berust moet worden in de thans voorgestelde verhoging, die lager is dan de S.E.R. wenslijk achtte en die nog allerminst uitzicht biedt op een weer zich zelf be druipende woningexploitatie. Hangende deze vragen zullen alle verdergaande wensen, zoals die de de Kamer in het voorlopig verslag enerzijds gevraagd en an derzijds ontraden zullen worden, ook nog een voorlopig karakter moeten hebben. Met betrekking tot de belastingverlichtingen voor het bedrijfsleven zou een bedui- dender verlaging van de vennoot schapsbelasting wenselijk zijn. De Kamer zal waarschijnlijk ook pleiten voor een herziening van het fiscale winstbegrip, voor een afschaffing van de vereve ningsheffing, voor een billijker waardering van de aandelen der familie-N.V.'s en voor de vrij stelling van een bepaald percen tage primair dividend. Zullen verlangens als deze bij dat deel van de Kamer waar voor het voorgestelde zeker het maximum is, op verzet stuiten, ten aanzien van de middenstand zal de regering waarschijnlijk meer eenstemmigheid ontmoeten. Ook „Het Vrije* Volk" erkende de- zerdagen, dat de voorgestelde maatregelen voor de middenstand eerder een verzwaring dan een verlichting inhouden en dat aan de problemen van deze groep dan ook nog eens bijzonder aandacht zal moeten worden geschonken. Ook voor deze groep, is o.m. een herziening van het fiscale winst begrip van belang. En de moge lijkheid tot aftrek van nieuwe in vesteringen op het belastbaar in komen zou niet beperkt moeten blijven tot investeringen boven de f 10.000, om deze maatregel ook voor de middenstand betekenis te doen krijgen. Een grote mate van eenstem migheid mag waarschijnlijk ook verwacht worden ten aanzien van een volledige compensatie voor de huurverhoging dat thans wordt voorgesteld. De Raad van Vak- centralen begeert voor de loon- trekkenden een loonsverhoging, die de huurverhoging volledig dekt en die met de voorgestelde compensaties tevens een ophef fing van het nog resterende deel van de consumptiebeperking in houdt. Zowel in katholieke als in so cialistische en christelijke kring is er neiging om zich achter deze eis te plaatsen. De verlichtingen op gebruiksartikelen, waarmede de regering de huurverhoging voor de helft zou willen compen seren, maken het wekelijks huis houdboekje inderdaad niet slui tend en laten dus in feite een tekort. Een opheffing van de consump tiebeperking is billijk omdat deze gekoppeld werd aan de investe ringsbeperkingen van enige tijd geleden en dus nu ook weer met de voorgestelde verruiming van die investeringen losgekoppeld dient te worden. Het bedrijfsleven zal een dergelijke loonsverhoging die bindend en zonder loongrens zo udienen te zijn om geen nieuw nivelleringseffect op te roepen, echter wel niet kunnen dragen zonder hiervoor door belasting verlaging schadeloos te worden gesteld. Daartoe zou een afschaffing van de vereveningsheffing kun nen dienen, maar ook hier gaat het dan tenslotte om de vraag of de overheid een dergelijke aderlating kan ondergaan, nog af gezien van de moeilijkheid, dat aldus een mogelijkheid wordt verbruikt, die de regering tot nu toe met zorg achter de hand houdt voor de tijd dat de nieuwe- lasten-met-zich-brengende defini tieve ouderdomsverzekering aan de orde komt. De eis tot volledige compensa tie voor de hogere huren kan in tussen niet enkel voor de loon- trekkenden worden gesteld. De Kamer zal haar ongetwijfeld ook bepleiten ten aanzien van de ouden van dagen (verhoging van de ouderdomsuitkeringen). Voor de middenstand zou men de kin derbijslag ten behoeve van de kleine zelfstandigen kunnen ver ruimen en ook nog weer aan o~ SEOEL, 15 Juli (Woensdag) Dinsdagavond en Woensdagmorgen vroeg waren langs de drassige wegen aan liet Koreaanse Oostelijke centrale front vier Zuid- Koreaanse divisies op de terugtocht. Zij werden door acht Chinese divisies, die hier en daar zeven kilometer diepe bressen in de geallieerde linies geslagen hadden onophoudelijk bestookt. Het resultaat van de slag, waar- man tegen man nog onduidelijk, bij ruim 100.00 soldaten van beide Door het slechte weer kon de partijen betrokken zijn, is na 24 luchtmacht de dringend nodige uur van koortsachtige strijd van hulp niet verlenen. Volgens telegrammen van het front worden een onder-comman dant van een Zuid-Koreaanse di visie, een commandant van een regiment en de Amerikaanse ad viseur van een terugtrekkend Zuid-Koreaans regiment vermist. In een der sectoren worden stel lingen, waarom in de afgelopen twee jaar hevig gevochten is, aangevallen en het is twijfelach tig welke partij ze thans in haar LONDEN, 15 Juli (A.P.). John Reginald Christie de man, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben gewurgd is vandaag in de gevangenis van Pentonville opgehangen. De executie geschiedde door de beul Albert Pierrepont. Het luik werd weggetrokken met een klap, die door de gehele gevan genis te horen viei. Daarmee was aan de gruwe lijkste moordgeschiedenis, die Engeland sinds jaren heeft ge kend, een eind gekomen. Buiten de hekken van de ge vangenis stond een menigte van naar schatting tweehonderd per sonen, onder wie een groot aan tal schoolkinderen. Enkele minu ten veer-de tijd: -die voor de te rechtstelling was bepaald, 09.00 uur, werd iedereen stil. Om 09.06 uur werd de bekend making opgeplakt, dat de exe cutie had plaats gevonden. DE SPEELCLUBS IN BAARLE HERTOG BRUSSEL, 14 Juli. De ge meentesecretaris van Baarle-Her- tog heeft vorige week beslag laten leggen op het speelmateriaal van de cercle-privé „Arcadia" aldaar. Dit in verband met het feit, dat aan de gemeentelijke vermakelijk heidsbelasting niet was voldaan. Er zijn reeds twee andere clubs in Baarle-Hertog en de oprichting van een vierde en een vijfde wor den voorbereid. „Arcadia" heeft verzet aange tekend tegen de beslagneming. De rechtbank zal over dit verzet moe ten beslissen. ZEILBOOT SLOEG OM HAARLEM, 14 Juli. Van middag is op de Mooie Nel een zeilboot, waarin zich twee jonge lui van 17 en 14 jaar bevonden, door een sterke windvlaag omge slagen. De jongens klampten zich vast aan hun boot en dreven ruim een uur in het water, daar de af stand te groot was om naar de wal te zwemmen. Een sleepboot van de gemeentelijke reinigings dienst, die het ongeluk bemerkte, heeft de jongelui, waarvan de jongste bewusteloos was, opge pikt. Eerste paal geslagen voor autobandenfabriek AMSTERDAM, 14 Juli. Mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, heeft vanmiddag de eerste paal geslagen voor de nieu we autobandenfabriek van de Ge neral Tire and Rubber Company, gevestigd te Akron (U.S.A.) op het industrieterrein bij de West haven te Amsterdam. Gehoopt wordt, dat de fabriek op 1 April 1954 bedrijfsklaar zal zijn. Binnen afzienbare—tijd,- zo zei de directeur van de nie.uwe fabriek, ir. W. Brusse, zal de pro ductie 100.000 banden per jaar be dragen. Er wordt met de bouw echter rekening gehouden met een verdubbeling en zelfs meer van de productie, waarvoor alleen maar nieuwe machines geplaatst zullen moeten worden. bezit heeft. Tot deze stellingen behoren „Sniper Ridge" „Finger Ridge" en „Cp.itol Hill", alle ten noorden en oosten van Koemhwa. De Zuid-Koreanen, opnieuw ge groepeerd na een terugtocht over kronkelende wegen in het door regen doorweekte heuvelland, wa ren Dinsdagavond bezig zich in te graven, terwijl geallieerde kanon nen de Chinese verbindingslijnen bestookten. Duitsland-conferentie WASHINGTON, 14 Juli. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben voorgesteld, in het begin van de herfst een con ferentie met hun Sowjet-Russi- sche ambtgenoot te houden, waar op gesproken zal worden over een oplossing van het Duitse vraag stuk door het organiseren van vrije verkiezingen en de vestiging van een vrije regering voor ge heel Duitsland. NAIROBI, 14 Juli. Een elf jarige Europese jongen, Anthony Clavell Paton,, is door een kroko dil verslonden toen hij in het Na tionale Park Nairobi aan het pootje uaóoii was. Op een bord- Tagffiaif' met de Amerikaanse ter plaatse, dat waarschuwde voor de aanwezigheid van krokodillen en nijlpaarden, had hij geen acht geslagen. Toen hij een eindweegs het water in gewaad was, schoot plotseling een krokodil op hem af en voor de ogen van zijn zusje werd hij door het ondier over meesterd. PARIJS, 14 Juli. De Franse politie heeft Dinsdagavond het vuur geopend op een menigte van meer dan 2.000 Noord-Afrikanen, die na afloop van de traditionele, onder communistische leiding staande mars ter herdenking van de bestorming van de Bastille demonstreer den op de Place de la Nation in Oost-Parijs. Een groot aantal personen moest naar ziekenhuizen worden over gebracht, waar zeven demonstran ten aan de bekomen verwondin gen overleden. Aan de zijde van de betogers vielen ongeveer vijf tig gewonden, onder wie zich vijf tien Noord-Afrikanen in ernstige toestand bevinden. Voorts werden ongeveer tachtig politiemannen gewond, van wie er achttien naar een ziekenhuis werden overge bracht. Dinsdag heeft men een begin gemaakt met de verkoop van Amerikaanse levensmiddelen in West-Berlijn, aan de bevolking van Oost-Berlijn. De verkoop in volle gang (Telefoto) dit doel gerichte belastingverla gingen kunnen denken. Wat er tenslotte uit de bus zal komen? Het is nog moeilijk te voorspellen, maar een proeve van een „voorlopig" verslag bood in elk geval de mogelijkheid om het hele moeilijke complex van vraagstukken nog eens te over men. OPPERSTE SOVJET KOMT BIJEEN LONDEN, 14 Juli. Radio Moskou heeft vanavond bekend gemaakt dat de Opperste Raad van de Sovjetunie op Dinsdag 28 Juli in zitting bijeen zal komen Op de Place de la Nation wer den twee overvalwagens en een personenauto van de politie door brand vernield. De ongeregeldheden begonnen, toen de deelnemers aan de optocht zich begonnen te verspreiden. Op het ogenblik, dat de groep Noord- Afrikanen, hoofdzakelijk Algerij nen en Marokkanen, uiteen ging. begon het hevig te regenen. De betogers trachtten zo snel moge lijk een goed heenkomen te zoe ken, waarbij de politie, die voor de afzetting zorgde, in het ge drang kwam. Toen zij zich tegen de opdringende menigte verzette, kwam het tot gevechten. Mieke Verstraette en Kees Brusse DELFT, 14 Juli. De tonelis ten Mieke Verstraette en Kees Brusse van de Rotterdamse Come- die zijn vanavond gewond geraakt bij een verkeersongeval nabij Delft. De auto waarmee zij van Rotterdam op weg waren naar Den Haag, botste tegen een tegen ligger. Mieke Verstraette liep ern stige verwondingen op. Er is geen gevaar voor haar leven. Kees Brusse liep enkele hoofdwonden op. De slachtoffers zijn in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft opgenomen. De voorstelling van „Moord bij open doek" in de Kleine Comedie in Den Haag kon vanavond niet doorgaan. DE ARTILLERIE. INRICHTINGEN Nog geen beslissing De Tweede Kamer besloot gis termiddag om het wetsontwerp inzake de oprichting van een N.V. Nederlandse Machinefabriek „Ar tillerieinrichtingen" van de agen da af te voeren. Zulks geschiedde op verzoek van de regering, omdat gebleken is, dat de Ka- ïer een anders oplossing begeert Met een K.L.M.-vliegtuig, gecharterd door de RAPTIM vertrok Dinsdag, Mgr. C. Brons veld, aartsbisschop van Tabora weer naar zijn missiegebied. Eveneens naar Tabora vertrok mevr. Roeloffzen-Jagers op Akkerhuis uit Enschedé, om haar zoon, die daar als Witte Pater werkt, te gaan bezoeken. Zij is de eerste Nederlandse moeder, die een bezoek brengt aan de missie van de Witte Paters aldaar. Voorts vertrok mej. Franssen, lekenmissionaris van de Missieschool voor jonge vrouwen te Ubbergen, met hetzelfde vliegtuig naar Entebbe (Sumve). Mgr. Bronsveld (links) zegent de vertrekkende missionarissen en achterblijvende familieleden AMSTERDAM, 14 Juli. Van avond zijn met het K.L.M.-lijntoe- stel PH-TFN, de DC-6B „Abel K.L.M.-gezagvoerder Randolph Reece de prinsessen Beatrix en Irene naar New York vertrokken. Zij worden begeleid door het hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. de heer C. Sesink. De route van de machine is: Amsterdam-Glasgow-Gander-New York, waar het toestel morgen om 11.10 uur plaatselijke tijd wordt verwacht. Amerikaans schip gezonken SAN FRANCISCO. Het Ame rikaanse vrachtschip „Jacob Luckenbach" (7869 ton) is Dins dag gezonken op een afstand van elf mijl van de „Golden Gate"- brug bij San Francisco, na in aan varing te zijn geweest met het Amerikaanse schip „Hawaiian Pi- lot" (8445 ton). Alle opvarenden van de „Jacob Luckenbach" kon den worden gered. Geschenk van Indonesië aan Rampenfonds ROTTERDAM, 14 Juli. In het restaurant van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd droeg de hoge commissaris van de repu bliek Indonesia in ons land, Su- santo Tirtoprodjo, vanochtend een partij thee over aan de onder voorzitter van het Nationale Ram penfonds. Hij was hel oneens met arrestatie van Beria FOGGIA, Italië, 14 Juli (AP) Een communistische partijlei der in de provincie Foggia in Italië is uit de partij getreden, omdat hij het niet eens kon zijn met de „schandalige en misdadige arrestatie van kame raad Beria". De communist Salvatore Piazzola, heeft zijn lidmaat schapskaart bij het secretariaat van de partij ingeleverd. (Van onze verslaggever) GRONINGEN Om ruim tien uur gisteravond heeft de 29-jarige W. H. een moordaanslag op zijn vader J. R. H. gepleegd, nadat zich in de woning van de fam. H. aan de Parallelweg 6 een twist tussen vader en zoon had afge speeld. Hierbij is de zoon zo in woede ontstoken, dat hij naar twee vuurwapens greep, een stengun en 'n cylinder- revolver. In de woning loste hij uit de revolver enkele schoten, waarna de vader reeds gewond de vlucht nam. Buiten riep hij luid „moord, moord". Twintig meter van zijn woning werd hij nog door zijn zoon achtervolgd, die wederom enkele schoten loste. Bij een trolleyhalte aan het Noordersta tion stortte de man hevig bloe dend in elkaar. De buren waren op het luid hulpgeschreeuw van de heer H. naar buiten gekomen. Men was aanvankelijk bevreesd voor de zoon, die nog steeds bui ten stond met de beide vuurwa pens in de hand. Onmiddellijk werden politie en de G.G.D. ge waarschuwd. Vier rechercheurs wisten de dader te overmeesteren. SANTIAGO (Chili), 14 Juli Men vreest dat de 21 schooljon gens en hun leider, een priester, die naar gemeld op een tocht door de Chileense Andes vermist zijn geraakt, allen zijn omgekomen. Zij schijnen in de buurt van Santiago door een sneeuwstorm te zijn overvallen, aldus meldt de „Times". Bij nasporingen met be hulp van een hefschroefvliegtuig zijn bij de plaats van een vlucht- hut drie lijken gevonden. De berghut zelf was onder een la wine bedolven. UTRECHT, 14 Juli Om kwart over een vanmiddag is hoven de restauratie van het station der Nederlandse Spoorwegen te Ol denzaal brand uitgebroken. De brand ontstond in de boven de stationsrestauratie gelegen woning en nam al spoedig een grote om vang aan. De dakbedekking boven de tweede en derde klas restau ratie stond binnen enkele ogen blikken in lichter laaie. De woning en de derde klas restauratie brandden uit, in de tweede klas restauratie was de ravage iets minder erg. Van de inventaris kon door spoorwegper soneel en belangstellenden nog veel worden gered. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse en werd geholpen door de bedrijfsbrand weer van het textielbedrijf H. D. Gelderman en Zonen. Met tien stralen werd water gegeven. Het ergste gevaar was omstreeks half drie geweken. O.a. doordat de brandmuur tussen de restau ratie en de technische afdelingen van het station het hield, kon ver dere Uitbreiding van de brand worden voorkomen. De water schade is zeer groot. Het treinverkeer had geen ver traging. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Zij openden de deur en troffen W. H. in de gang aan, de sten- gun gericht op de politiemannen. Aan de eerste sommatie om het vuurwapen neer te leggen vol deed H., waarna hij werd gear resteerd. De vader werd per G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Alhoewel ernstig werd de man niet levensgevaarlijk ver wond. Inmiddels heeft de dader een volledige bekentenis afgelegd. Uit het onderzoek is gebleken dat de beide vuurwapens eigen dom waren van de vader. Waar deze de beide wapens vandaan heeft is nog niet bekend, terwijl ook het motief tot deze moord aanslag nog niet bekend is. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uiteraard wekte deze moordaan slag in deze anders zo rustige buurt grote opschudding, De fa milie H. woonde nog maar drie weken aan de Parallelweg. LONDEN, 14 Juli Reuter De jurist J. Scott Henderson, die in opdracht van de Britse rege ring een onderzoek heeft ingesteld naar de juridische gronden, waar op de chauffeur Timothy Evans indertijd is opgehangen wegens de moord op zijn dochtertje van veertien maanden, is tot de slot som gekomen, dat hier geen ge rechtelijke dwaling in het spel is geweest. Er was twijfel aan de juistheid van het vonnis gerezen naar aan leiding van verklaringen van John Christie, die Woensdag ochtend zal worden opgehangen. Christie heeft bekend Evans vrouw te hebben vermoord. Scott Henderson noemt deze bekentenis vals. Er kon geen twijfel aan be staan, of Evans had zich schuldig gemaakt aan moord, zowel op zijn dochtertje als op zijn vrouw, wat hij trouwens 'bekend had. CANADEZEN NAAR AMSTERDAM HANNOVER (Duitsland), 14 Juli. Voor de eerste maal se dert de oorlog zal het Canadese leger een permanent kwartier op slaan in Amsterdam, aldus werd vandaag door de 27ste Canadese infanteriebrigade hier meegedeeld. Ongeveer 500 officieren en manschappen onder bevel van kolonel H. A. Philip (Kingston, Ontario) zullen Vrijdag naar Am sterdam vertrekken als staf voor de troepen in Duitsland.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1