Zuster Bavo verlaat liet kleuteronderwijs MARKTBERICHTEN Zelfs radar kan niet tegen alle spoken op AGENDA Buiïg weer houdt aan Maar mister Hentv wordt er niet armer van... Na vierendertig jaar vete Zweden ontvangen op stadhuis Kunstkring „Elckerlyck" WINTERPROGRAMMA Man onder trein gedood Nieuws uit de Beemster Vrijdag „Kaasexpresse" Pacina 2 Woensdag 15 Juli 1953 ALKMAAR Wij geloven niet, dat er in Alkmaar veel katholieke gezinnen zullen zijn, waarvan niet een of meerdere kinderen, toen ze nog heel klein waren, op een goede dag aan de hand van vader of moeder naar de kleu terschool stapten van de Zusters, •waar ze dan aan de goede zor gen van zuster Bavo werden toe vertrouwd En dat zullen er zo in de loop der jaren wel heel wat geweest zijn. En van die vaders en moeders zullen er zelf ook wel geweest zijn, die vroeger ook bij zuster Bavo in het kleuterklasje zaten. Want zuster Bavo is wel geteld 34 jaren lang hoofd ge weest van het kleuteronderwijs .in de school aan de Oude Gracht, eerst vele iaren in de school naast het Zusterhuis en na de oorlog precies aan de overkant van de gracht. De overige van de 46 jaren, dat ze in het klooster is, verbleef ze in het Moederhuis en in Dordrecht. En nu gaat zuster Bavo dan met pensioen, d.w.z. dat ze geen hoofd meer is van de kleuter school, Maar helemaal rusten gaat ze „gelukkig niet", zoals ze ons zelf zei, toen wij gisteren even bij haar waren. Al heeft ze dan geen klas meer, ze komt nog wel in de school, om de meisjes, die de cursus volgen, practisbhe lessen te geven. „Ik heb tóch geen aard om stil te zitten." Vorig jaar werd zuster Bavo 65 en toen moest ze eigenlijk al haar werk neerleggen. Maar doordat het op volgende hoofd ziek werd, vond de gemeente het goed, dat ze nog enige tijd doorging. En vorig jaar vond zuster Bavo het veel erger om er mee op te houden dan nu. Nu staat ze er anders tegenover. „Vorig jaar" zo vertel de ze ons, „had ik net een gevoel van heimwee, als ik er aan dacht" Maar nu is ze beter aan het idee gewend en bovendien blijft ze op haar geliefde school komen en dat vergoedt veel. Daarbij waren allen er op uit, om haar het af scheid zo licht mogelijk te maken en daar zijn ze voor een groot deel in geslaagd. „Als ik nu naar het tegenwoordige hoofd kijk," zegt zuster Bavo. „dan denk ik: ik zie mezelf in jou". En dan komt erbij, dat ze. wanneer ze aan al die jaren terugdenkt en aan alle kinderen, die bij haar zijn geweest en die nu dikwijls als grote mensen nog wel eens te rugkomen, heel dankbaar is te genover God, die haar al die ja ren in een voortreffelijke gezond heid haar werk liet doen ALKMAAR Nadat de Zweedse athleten, die deze week tot en met Zondag de gasten zullen zijn van de Alkmaarse Athletiekverenigingen AVA en Olympus Maandagavond ruim twee uur te laat (hetgeen overi gens te wijten was aan de Duitse douane en aan pech met de bus) in .Alkmaar waren gearriveerd, en zij de dag van gisteren be steedden om uit te rusten en wat te trainen, werden zij gister avond om 9 uur op het Stadhuis door het gemeentebestuur ont vangen, hetgeen blijkens de vele dankwoorden zowel van Zweedse als van Alkmaarse zijde zeer op prijs werd gesteld. De loco-burgemeester wethou der G. van Slingerland, zei o.a. dat de gemeente Alkmaar met veel genoegen de athleten ont ving. Voorts sprak hij de wens uit, dat door dit sportcontact de vriendschapsbanden tussen Zwe den en Nederland nog meer zouden worden versterkt. Door mej. Hillerström werden zijn woorden in het Zweeds vertaald. Namens de beide Athletiekver enigingen dankten de heren Van Rhoon en Meyer het gemeente bestuur voor de ontvangst, van welke gelegenheid de heer Meyer tevens gebruik maakte om een visje uit te gooien naar meer gelegenheid om de sport te beoefenen. Nadat koffie was geserveerd sprak ook 'n Zweedse vertegenwoordiger woorden van dank en waardering voor deze ontvangst, terwijl hij de verze kering gaf, dat wanneer de Ne derlanders eventueel in de toe komst naar Zweden zouden ko men, zij ook op een dergelijke hartelijke ontvangst konden reke nen. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig pratend bijeen. Ook wethouder "Coerts gaf van zijn belangstelling blijk. Vandaag maken de Zweden met hun gastheren 'n trip naar Mar ken en Volendam. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: H. A., zoon van F. W. v. d. Kreek en H. Dekker; W. A., dochter van J. de Vries en A. Goed; A. J. W., zoon van A. J. W. de Boer en M. de Groot. Gehuwd: J. Stoop en A. M. Strijbis. B. J. van het Veld en E. Schüch J. Haga en M. Petters- son, P. M Haneghem en H. Jon- gedijk, T. de Kraker en C. Vos. Overleden: M. H. Stet, oud 2 maanden. Moeilijke wedstrijd voor D.A.W. ALKMAAR Woensdagavond moet DAW op bezoek bij DWR, dat tot dusver op eigen terrein nog niet verloren heeft. Het laat ste krachtstukje van de Haarlem mers is een 54 zege op het lei dende DWT. Door deze uitslag is de positie der Alkmaarders inmid dels aanzienlijk verbeterd zoals uit onderstaande stand blijkt: DWT 5 2 2 1 6 DAW 4 2 115 DWR 5 13 15 De Zijl 4 12 14 DJK 4 0 2 2 2 DAW 2 staat nog steeds onge slagen aan kop; j.l. Woensdag werden De Bruinvissen met 70 geklopt. De dames daarentegen leden hun tweede nederlaag tegen DWT 2. Ditmaal was het 41. Gistermorgen heeft ze samen met de kleuters een afscheids feest gevierd en als ze daar met ons over praat, dan stralen haar ogen. Het was een fijn feest, met een fijne tractatie ook, want de kinderen kregen limonade, zuur stokken en koekjes. En 's mid dags was het zo mogelijk nog veel gezelliger, want toen waren de zusters onder elkaar en ook Moeder Overste was er bij. „En een prachtige cadeaux, dat ik ge kregen heb, voor mezelf (vroe ger wilde ze voor zichzelf nooit iets hebben) drie prachtige geba denhoeken en ontzettend veel bloemen, waar we aanstonds fijn de kapel mee kunnen versieren, en jaook nog zes knotten wol, daar ga ik zo'n dinghoe heet dat ook alweer, o ja, een vest van breien," Zuster Bavo gaat dus actief uit het kleuteronderwijs weg en wij durven wel zéggen, dat het moeilijk zal zijn om zo'n zuster, die zo veel van haar werk hield en er zo volledig in opging, te moeten missen. Eén ding moeten wij U nog verklappen: zuster Bavo zag er erf tegen op om die mijnheer van de krant te woord te staan, maar toen we weggingen, riep ze ken nelijk opgelucht tegen een andere zuster: „Wat zeg je daar nu van, hij is vroeger zelf bij me ge weest. Gemeenteraadsvergadering ALKMAAR. Het ligt in het voornemen van B. en W. om op Donderdag 20 Augustus a.s. een raadsvergadering te beleggen. Omdat de agenda een zodanig aantal zeer belangrijke punten zal bevatten, zodat deze met in één zitting kunnen worden afgehan deld, is de mogelijkheid groot dat daarvoor niet alleen een vergade ring nodig is op Donderdagavond 20 Augustus a.s., maar ook op Vrijdag n.m. en Vrijdagavond 21 Augustus d.a.v. Geslaagd ALKMAAR Aan de Gem. Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal exa men geneeskunde onze stadgenoot de heer J. N. Schaap. Dierenbescherming ALKMAAR In de omgeving van de Westerweg te Alkmaar zwerft een zwarte herdershond, reu, en in Bergen is een zwart poesje komen aanlopen, dat te be vragen is bij pension Briefjes. Liefhebbers voor een paar jong'1 poesjes kunnen bij de Inspecteur terecht, waar ook een 4-jarige poedelhond, die zeer lief en rustig van aard is, op een nieuwe baas wacht. En bij de heer W. de Leeuw te 't Zand zijn ook twee honden, die naar een goed tehuis uitzien; het zijn een herder, teef. en een Chou-Chou. Het adres van de Inspecteur is nog steeds: C. Verwer, Zaagmo lenstraat 36. CASTRICUM De Minne- strelen o.l.v. Hubert Cuypers zul len het seizoen van Elckerlyk inzetten .Dit gemengde knapen- en mannenkoor is samengesteld uit de beste krachten en heeft door langdurige scholing onder leiding van deze grote meester een graad van perfectie bereikt, die een ieder in bewondering brengt. Mr. A. Hustinx zal een voor dracht houden over „Twee parels van Insulinde: Sumatra en Bali". Voor velen van ons is „de gordel van Smaragd, die zich om de evenaar slingert" slechts een litterair begrip. Mr. Hustinx, die deze gebieden als pionier en ont dekkingsreiziger bezocht, zal deze avond zeker zijn toehoor ders weten te boeien. Albert van Dalsum zal ook dit jaar weer tegenwoordig zijn op een der avonden. Het ligt in het voornemen van Van Dalsum om ons dit jaar Vondels spel „Adam in Ballingschap" te brengen. De bittere tragedie, die zich af speelde in het gouden morgen uur der schepping. Als tegenspeelster zal optreden Albertine de Visser, die het ge heim verstaat om samen met v. Dalsum te spelen als een waar dige tegenpartij zonder het even wicht te verbreken of de con centratie op de hoofdfiguur te verzwakken. Jan Musch zal eveneens een voordrachtavond houden. Het uitbundige succes, dat deze ka rakterspeler bij zijn eerste op treden voor deze Kring ten deel viel en de enthousiaste quali- ficaties, die de toenmaals gehou den enquête over deze avond gaf, waren voor het bestuur een spoorslag om geen moeite on beproefd te laten zich ook in dit winterprogram van zulk een glanspunt te verzekeren. Als nieuweling in de kring zal verschijnen Gabriel Smit. Deze dichter zal ten tonele brengen „De Bijbel als bron van schoon heid". Het zal een verkwikking zijn de Bijbel, die reeds door Hieronymus werd genoemd: „een brief van God zelf aan de men sen" eens te horen ontdekken door de mond van een begena digd kunstenaar, wien de on vergankelijke schoonheid van dit Boek helderder aanspreekt dan wie ook. Het toneelgezelschap Puck zal het seizoen van de Kunstkring sluiten. Het bestuur zal in over leg met de artistieke leiding van deze spelersgroep een stuk» kie zen, dat in overeenstemming is met de doelstelling van de kunst kring, doch dat tevens een ex- celllent slot vormt van hat derde winterseizoen. WOENSDAG 15 JULI Bioscopen: REX: Mina, de begeerde vrouw. CINEMA AMERICAIN: SOS Held in nood. HARMONIE: Een nacht Ko ningin. VICTORIA: De familie van mijn vrouw. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36; Apotheek P. J. Meurs. Tentoonstellingen RUSTENDE JAGER, Bergen: tot 18 Juli schilderijen, teke ningen en gouaches Jaap Mooy en David Kouwenaar en in de bijzaal grafisch werk van werkende leden, (Niet Zondagsmorgens.) Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac, J. Koeman (14.3017.30 u.), Werkplaats ,,De Zeester" Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1. Bergen, tot 31 Aug. (10— 12.30,- 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapijten, Beeldhouwwerk. Donderdag: hoog water 9.50 en 22,35 uur; laag water 4.00 en 16.50 uur. ALKMAAR. Vanochtend even over half negen, is bij de eerste spoorwegovergang na de Rozenstraat, een man onder de trein gekomen, die om vier minuten over half negen vanaf het station te Alkmaar vertrekt. De man was op de fiets en kwam onder de eerste wagen. Hij werd in een sloot geslingerd. Het slachtoffer werd naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar hij overleed. Vanmorgen om tien uur had men de iden titeit van de man, die geen papieren bij zich droeg, nog niet kunnen vaststellen. GROENTEAUTO TE WATER OUDORP Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur bevond de heer Commandeur, groentehandelaar te Sint-Pancras, zich bij een zij ner klanten aan de Halvemaans- brug. De met groenten beladen auto stond op de weg bij de brug. Ofschoon de remmen waren aan gezet is de auto in beweging ge komen en reed de Hoornse vaart in, juist langs de heer Hoed uit Alkmaar die daar zat te vissen. De auto verdween geheel onder water en het op het droge bren gen leverde dan ook grote moei lijkheden op. Twee mannen van de Rijkswaterpolitie die hier juist met hun boot passeerden, verleen den hierbij zeer goede diensten. Na verschillende pogingen slaag den zij er in een haak aan de auto te bevestigen, waarna deze door een kraanwagen van de Fa. Met naar de wal kon worden ge trokken en vervolgens op het droge gebracht. Een en ander had grote belangstelling van het tal rijk publiek. Voor de heer Com mandeur betekent dit geval een grote schadepost daar een aan zienlijke hoeveelheid groente en fruit is verloren gegaan. Bedevaart naar Heiloo NIEUWE-NIEDORP. Op Zondag 19 Juli wordt een bede vaart gehouden naar Heiloo. Zij die zich hiervoor wensen op te geven, kunnen dit doen bli de bestuursleden of aan het kloos ter. De bus hiervoor zal vertrek ken 's morgens om kwart voor negen. Postduiven vlogen LIMMEN Startplaats Corbeil (Fr.) 460 km. Gelost 9.15 uur. No. 1 4 6 M. C. v. d. Velden; 2 5 J. v. d. Eng; 3 Gebr. Steeman. Aan komst no. 1 13 uur 43 min. 51 sec. Jonge duiven 2de vlucht. Start plaats Roosendaal, no. 1 6 Gebr. Steeman: 2 4 9 10 13 M. C. v. d. Velden; 3 Jac. Boersen; 5 8 J. C. Bakkum; 7 Th. v. d. Vliet; 11 12 14 J. v. d. Eng; 15 P. v. d. Velden. Gelost 8 uur. Aankomst no. 1 9 uur 11 min. 40 sec. PAARDEN OP HOL KRAAKTEN MOTOR-CARRIER DE RIJP Dinsdagmorgen te ongeveer negen uur kwamen twee aaneengekoppelde wagens, be spannen met twee paarden uit De Beemster ons dorp in. Bij de werkplaats van de fa. Van Voor den schrokken de paarden plotse ling. De bestuurder, de heer A. Tol, trachtte door sterk te rem men de paarden in bedwang te houden, maar de dieren trokken de wagens door de remmen en sloegen op hol. De heer Tol, die van de wagen werd geslingerd, liep gelukkigerwijze slechts en kele schaafwonden op. Groot werd echter de ravage, toen de dieren de nog nieuwe motorcar rier van de Volendammer visboer Karregat voorbijholden. De car rier werd door de wagens gegre pen en tegen de gevel van een woning gekraakt. De heer Karre gat, die juist een klant bediende, zag zijn wagen voor zijn ogen verbrijzelen. Gelukkig wisten alle personen, die zich op straat bevonden, waaronder verschillen de kinderen, die juist naar school gingen, zich in veiligheid te stel len. De paarden werden uiteinde lijk tot stilstand gebracht, door dat de wagens tegen de gevel van het perceel, bewoond door de heer J. Geerken, botsten. Dat bij deze holpartij geen grotere persoon lijke ongelukken zijn geschied, mag wel een wonder worden ge noemd. Benoemd URSEM De heer J. Weiten, onderwijzer aan de St. Bavo- school, alhier, is met ingang van 23 Aug. in gelijke functie be noemd te Badhoevedorp. De heer Weiten, die hier onge veer 1 jaar dienst heeft gedaan, is een geziene leerkracht, die door ouders, leerlingen en collega's zeer wordt gewaardeerd. Te water geraakt NRD. SCHARWOUDE Vlak voordat de school begon geraakte het zoontje van de heer C. H. gis termiddag bij de R.K. Jongens school te water. Van boven tot onder bezaaid met kroos werd de drenkeling thuis gebracht. Hopen- liik zal hij verder geen nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig 'bad ondervinden. OP 22 JULI WORDT DORPSFILM GEMAAKT NRD. SCHARWOUDE Enige tijd geleden maakten we melding van het Initiatief van het Ge mengd Koor Crescendo tot het opnemen van 'n film van ons dorp waaraan de gehele bevol king haar medewerking kon ver lenen. Thans kan worden medegedeeld dat hier Woensdag 22 Juli a.s. de klank-film opnamewagen zal ver schijnen. De organisatie van de opname-dag is bijna gereed. O.m. zullen opnamen worden gemaakt van bewoners van ons dorp, de jeugd, de zaken en bedrijven ter wijl alle verenigingen 'n uitnodi ging hebben ontvangen om deel te nemen aan 'n optocht welke om 7.30 uur zal worden opgesteld in Plan Centrum. Na afloop daar van zullen geluidsopnamen wor den gemaakt van de diverse ver enigingen in „Concordia". Door de spontane medewerking welke is toegezegd belooft deze plaatse lijke film 'n groot succes te wor den. Als over enige tijd de film zal worden vertoond zal men de at tractie beleven z'n vrienden en familie, z'n kinderen, ja zichzelf, op het witte doek té zien. Tevens wordt door deze film voor het nageslacht bewaard hoe thans de toestanden zijn en hoe men nu leeft. BEEMSTER In het Herenio- gement te Purmerend zijn de di ploma's uitgereikt aan de leerlin gen van de vier lagere scholen in de Beemster, die voor het ver- keersexamen zijn geslaagd. Van de Bijz. Lagere School te West- Beemster waren dat van de zesde klas: Lia Weel, Truus van Won deren, Afra Roet Pd., Gré Bijvoet, Bea Martens. Marijke Droog, Truus Braak Dd., Tom Sombroek, Elli Roet Pd., Gerrit Smit, Co Veldboer, Wil Droog Wz„ Piet Koppes. Jan Koppes, Co Bleker, Nico de Lange, Nico Boots en Henk Bisschop. Van de 7e klas: Baar Jzn. en Nico Timmer Gzn, Joop Droog. Siem Spekken, Theo Zaterdag 18 Juli onderneemt de Motorclub PERKAM een gezel- schapsrit naar de* grote vlieg- ten Dam, Gerard Veldboer, Jn. v. feesten te Soesterberg. Vertrek 's ochtends om tien uur vanaf M. Beemster. J.l. Donderdag trokken de L. T. J.-ers er op uit. De tocht ging via Amsterdam, waar een rond vaart werd gemaakt en via de bloemenveiling te Aalsmeer naar Den Haag, waar het panorama Mesdag werd bezichtingd. Na de ze min of meer ontspannende bezigheden zette de L.T.J. zich aan het „vakwerk", In Wassenaar werd n.l. een bezoek gebracht aan de grote proef boerderij „Bonda"; vooral de bijvoedering in de zo mer trok hier veel belangstelling. Ook voor het volgende program mapunt bestond veel interesse. Dat betrof nl. de K.I.-vereniging Vita Nova te Leiden, een mooi complex, maar zoals de deel nemers aan de excursie konden opmerken met fokmateriaal dat niet aan de hoogste eisen vol deed. Via Schiphol, waar juist een emigrantenvliegtuig vertrok, ging het weer op huis aan. Het was een gezellige en interessante dag geweest. Geslaagd WINKEL. Onze plaatsgenote mej. Ans Lodder slaagde een dezer dagen bij de te Alkmaar gehouden m.u.l.o.-examens en behaalde het diploma B. Burgerlijke stand BERGEN Ondertrouwd: Jan Kramer en Bregtje Ivangh; Rem- ko Roosjen en Aafje Alida Maria Hendrika Bonnet: Johannes Hen- drikus van Pappelendam en Aal tje Hollander. Overleden: Clazina Johanna van der Stap, 52 j.; Margaretha Aga tha Sinnige. 71 j., echtg. v. Johan nes de Waard; Martje Noot, 81 j., wed. v. Cornelis List. Een nieuwe dameskapper DE RIJP Bij het te Amster dam gehouden examen is onze plaatsgenoot, de heer C. Zomer dijk, geslaagd voor het diploma dames-kapper. Aanbesteding DE RIJP Naar wij vernemen zal de aanbesteding van vier nieuwe woningen, die de gemeen te zal doen bouwen, plaats vinden op 4 Augustus a.s. ten gemeente huize. Geslaagd DE RIJP Onze plaatsgenoot, de heer P. H. J. Put slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen economie. Ambtenaren-voetbal HEERHUGOWAARD Het Ambtenaren voetbalelftal ite Heerhugowaard zal op 21 en 29 Juli a.s. deelnemen aan het Ambtenaren-tournooi dat dit jaar te Bergen zal worden gehouden. 21 Juli a.s. worden de voor wedstrijden gespeeld. Allereerst BergenHeerhugowaard en dan daarna HeilooLangedijk. Vórig jaar wist Bergen de eer ste prijs en wisselbeker te win nen. Het Gem. Sportterrein HEERHUGOWAARD Naar wij vernemen zullen langs het speelveld op het Gem. Sport terrein betonnen palen komen met draad,. Voorwaar een ver betering. Óok zullen er langs 't veld enkele banken worden ge plaatst. K.A.B. Herwonnen Levenskracht HEERHUGOWAARD Wij berichtten de vorige week dat het bestuur van de afdeling Heerhugowaard van „Herwon nen Levenskracht" een huis- aan-huis collecte zou organise ren. Dit gaat niet door. Als voorheen zal nu a.s, Zon dag 19 Juli bij de drie R.K, kerken te Heerhugowaard een speldiesverkoop worden gehou den. Evenals vorige malen ver wacht het bestuur van H.L. weer een grote medewerking. Burgerlijke stand LANGEDIJK Geboren: Si mon z. v. M. van der Ze ij den en A. Schoon. Ondertrouwd: C. J. Moraal en A. D. Langedijk. Gehuwd: K. Jansen, 27 jaren te Amsterdam en M. Pasterkamp, 22 jaren. Zoals reeds gemeld, vertrekt de „Kaasexpresse", een speciale sneltrein, die op een zestal Vrij dagen onder auspiciën van de WV „Alcmaria" van de hoofd stad naar de Kaaststad Alkmaar zal rijden, voor de eerste keer op Vrijdag a.s.. „Als smakelijk voor proefje en welkom aan de be zoekers" van van de Alkmaarse kaasmarkt zullen jongedames in Westfriese klederdracht in de trein de reizigers een stukje 40 plus aanbieden. Bot-BoysAmbtenaren HEERHUGOWAARD-ZUID Donderdagavond om 7 uur spe len bovengenoemde elftallen een voetbalwedstrijd op het Gemeen telijk Sportterrein. De Bot Boys speelden reeds tegen DAS gelijk en ook de ambtenaren behaalden tegen DAS een gelijk spel. Don derdag krijgen we dus of de be slissing of er wordt weer op nieuw begonnen. De fam. Bot te Heerhugowaard heeft voor de winnaar van dit tournooi een fraaie beker beschikbaar gesteld. Wie dus a.s. Donderdagavond weet te winnen heeft de beker. Bij gelijk spel zal er weer tussen de drie elftallen opnieuw begon nen moeten worden. W eergverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. IETS MINDER WIND DE BILT, 15 Juli. Wisse lende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk nog nu en dan krachtige, later overwegend matige Zuidweste lijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Advertentie) Veemarkt Purmerend PURMEREND, 14 Juli. De handel in vette koeien zette he denmorgen wel heel wat kalmer in. Met aanbod was ook wel iets groter, maar de gang ging nogal vrij rustig door. De prijzen waren echter lager: men moest al een heel prima dier hebben om de hoogste notering te maken Op de gelde markt was wel vraag, maar de verkoop bleef daar kalm gaan wegens de hoge vraagprij zen. Op de verse markt was het heel rustig: men kan daar nog best zien dat de hooibouw nog niet is afgelopen. Met de nuch tere kalveren was het weer heel goed. Zij blijven maar duur, en worden evengoed vlug verhan deld. Óok voor de fokkers was de animo weer heel goed. Met de vette kalveren ging het maar heel matig aan. Op de wolveemarkt was het een stille boel: de export deel helemaal geen zaken, zodat de handel geheel op het binnen land was aangewezen. De prijzen waren dan ook niet beter en die voor de lammeren waren heel wat lager. Op de varkensmarkt ging het weer heel goed. Wel waren de prijzen, iets lager, maar voor de zware slachtvarkens was aardig vraag. Ook de goede vleessoorten gingen vlug weg. Vette zeugen eveneens goed ge vraagd. Op de biggenmarkt was het mis: flink aanbod, maar heel stugge vraag, zodat daar lagere prijzen werden uitgelegd. Met de fokzeugen ging 't eveneens kalm aan. Op de paardenmarkt was het wel iets levendiger en de prijzen hoger. De pluimveemarkt was wel goed bezet, maar de gang was heel stug. WARMENHUIZEN, 15 Juli. 50.000 kg aardappelen: eerstelin gen 13.5014.40, grove 12.30 12.50, drielingen 9.8010.70, klei ne 6.00, bl. eigenheimers 17.20, doré 17.1017.70, grove 12.60. N.-SCHARWOUDE, 15 Juli. 90.000 kg aardappelen: eerstelin gen 11.3013.50, rode eerstelin gen 13.60—13.80, doré 12.80— 13.70, eigenheimers 19.5020.80, blauwe eigenheimers 15.1020.40, bonken 10.9013.30, drielingen 7.90—10.50, kriel 3.70—6.60; 3000 kg witte kool 5.50, 500 stuks bloemkool al 29.00, c2 14.00, 200 kg kroten al 6.709.10, b 4.10. 220 kg zilvernep 47.00, 40 kg slabonen 62.0075.00. OBDAM, 15 Juli. 52000 kg grote aardappelen 12.7013; 25000 kg Bonken 12.7013.20: 2000 kg drie lingen 9.3010.50; 300 kg kriel 5.60—6.10; 1000 kg rode bonken 11.20—11.30; 2800 kg zilver nep 3946; drielingen idem 2426. MEDEMBLIK, 14 Juli Aard appelen. aanvoer 116.000 kg. Eer steling groot f1313.60, grof 12.90 —13.40, driel. 10.10—11.30, kriel 4.104,30: Rode Eersteling, groot 13.50—13.70, Doré, groot 16.20; Saskia, groot 12.6013, grof 12.80 12.90; Eigenheimer, groot 16.40 —18.90: Blauwe Eigenheimers, groot 15.3015.70. GROOTEBROEK. 14 Juli Eersteling grof 12.0013.40; groot 12.80—14.60; klein 9.10—10.70; kriel 6.90—8.80; Rode Eerst, grof 12.3012.50; groot 14.80; Doré grof 13.10; groot 15.4018.50; klein 11.00; Saskia grof 12.80 13.20; groot 13.0013.20; Eigenh. groot 18.2019.30; Blw. Eigenh. grof 12,70; groot 12,90-14.90; klein 8.008.40; Alpha groot 12.80; veevoer 4.304.60. Aanvoer 230.000 kg. AVENHORN, 14 Juli Grove Schot 12.20—12.70; midd. 12.80— 13.60; driel 10.30—11.20; kriel 6.20 —6.60; Rode Schot midd. 13.80 14.60; driel 8.609.10. Aanvoer totaal 66.000 gk; bieten I rond 12.30—13.20; II rond 6; III rond 4. HOOGKARSPEL, 14 Juli. 85000 kg Aardappelen, grof 13.1013.60, groot 13.4014, klein 8.409.50, kriel 4—4.50, Doré 1415. PURMEREND, 14 Juli Aan gevoerd: 5000 kippeneieren 11.50 12.50; 900 eendeneieren 10.per 100 stuks Veemarkt, totaal 725 stuks runderen; 310 vette koeien 2.20—2.80 per kg, handel matig; 269 gelde koeien 600830, kalm; 125 melkkoeien 6801025, stil; 21 stieren 6751550, kalm; 25 vette kalveren 140275, kalm; 404 kal veren: nuchtere 48116 en idem fokkerij 6025, vlug; 194 stuks varkens: vette v. d. sl. 1.881.94, idem zouterij 1.801.86, goed; vette zeugen 1.681.74 per kg., vlug; 925 biggen 3660 en 55 90 per stuk, stug; 18 fokzeugen 225350, kalm; 931 schapen: vette 70110, stil; lammeren 38 60, stug; 46 bokken en geiten 10 50, stug; 27 paarden 6501050, beter. Totaal 3295 dieren Pluimveemarkt: 4600 oude kippen en hanen 1.551.65; 500 idem blauw 1.651.75; 2400 jonge ha nen (witte en rode) 1.651.90 per kg; 600 jonge eenden 0.802; 500 konijnen 1.256.75 per stuk. DE BILT, 15 Juli. Het KNMI deelt mede: Sedert het begin van de vorige week staat het weer In West-Europa onder invloed van oceaan-depressies, die voortdurend veel wind en buien veroorzaken. Vooral de laatste dagen was het weer danig van streek en kwamen op tal van plaatsen zware regen buien voor, die hier en daar van onweer en hagel vergezeld gin gen. Zowel in ons land als in Schotland, Frankrijk en Duitsland werden op sommige plaatsen regenhoeveelheden van 20 mm afgetapt. De depressie, die de oorzaak is van dit slechte weer, bevindt zich boven het noordelijk deel van de Noordzee en vult nu langzaam op, hetgeen betekent, dat de wind bij ons geleidelijk zal gaan af nemen. Bovendien nadert over Ierland een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat voor morgen ook een afname van de buiigheid is te verwachten. Op een wezenlijke weersverbetering valt echter nog niet te rekenen, want op de oceaan nadert alweer een nieuwe depressie, die tegen het einde van de week waarschijnlijk opnieuw veel wind en buien zal veroor zaken. Het ziet er dan ook naar uit, dat het onbestendige en buiige weertype nog verscheidene dagen zal aanhouden. H.H. WIJDINGEN Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Dinsdag 14 Juli in de kapel van het Fhiloso- phicum te Warmond de Kruin schering toegediend aan de vol gende eerwaarde heren: H. A. C. Banning, J. J. A. Beenakker, A. A. Th. Berrevoets, J. F. Bloem, P. J. Boonman. Th. M. Braakman. D. G. Brandsen, J. G, M. van Breugel, J, A. Broersen, G. A. van den Bulk. Th. Dekker, J. A. Duivesteiin. A. Th. Groot, C. P. Heijker, J. M. A. Hilgersom; H. J. M. Hof stede, P. Hoogenboom, A. Jong. F. C. Kempen, J. J. Kerklaan, A H. A. Kester, P. M. Kolkman. R. M. Kuiipers, P. W. M. Lou wen, J. Ch. Oosterwiik, J. C. van- der Plas. P. Th. M. van Riin, B. J. M. van Santé, A. J. Simo- nis, C. P. T. Spiekerman, J. C. Suidgeest, L. J. Timmermans. G. Tol, W. M. van der Veer, J. J. van der Velden, P. W. Welagen, G. W. M. Wilmink. F. J. van Zeeland en J. Zutt. j De Britse spoken hebben zich niet gestoord aan de kroningsfeesten. Vooral de laatste nachten daarvoor zijn ze erg actief geweest. Onhoorbaar hebben ze zware meubelstukken verplaatst. Elders bezorgden ze aristocratische echtparen angsten door een hele nacht te zuchten en te steunen. Weer in een ander kasteel schenen enige geesten zich te vermaken met eenauto. De hele nacht hoorde men een geluid, alsof er een auto door de gangen en zalen reed. Duidelijk kon men het overschakelen en bijremmen horen. De grote verrassing kwam echter pas in de vroege morgen, toen de kasteelheer zijn garage controleerde: het benzine-reservoir bleek.leeg te zijn. Men kan er van denken wat men wil. Maar het staat vast, dat er sedert maanden in tientallen Engelse kastelen vreemde dingen gebeuren, hetgeen er o.m. toe geleid heeft, dat nu weer vele Britten meer dan vroeger in spoken en geesten geloven Toch wonen er op dit eilanden rijk ook verstandige lieden, die hardnekkig volhouden, dat de „spookverschjjnselen" tastbare oorzaken moeten hebben. Eén hunner is Mister Henty, een oud politieman, thans spokenjager nummer één. In het hartje van de hoofdstad heeft 'hij een kantoor geopend, dat al over twaalf mede werkers beschikt. Het zijn tech nici, die de spoken met de meest moderne middelen te lijf gaan. De zaken lopen uitstekend. De spoken leveren Mr. Henty een vermogen op, want tientallen kas- teelbezitters hebben de hulp in geroepen van de „ghost hunters". In nagenoeg alle gevallen ble ken de verschijnselen te kunnen worden teruggevoerd op volkomen normale oorzaken, zoals ratten, muizen, uilen, wind, lekkende lei dingen enz. In andere gevallen konden de ghost-hunters geen oorzaak ontdekken, maar opmer kelijk was wel, dat de „spoken" zich na de controle niet meer lie ten zien. Henty heeft een boek vol tevredenheidsbetuigingen, waarin men wel geloven moet! Een bijkantoor van de „firma is gevestigd in een oud landhuis in het graafschap Sussex, want de meeste „spoken blijken hier in de buurt te opereren. Een enkel tele foontje van de gestoorde kasteel bewoners is voldoende om het anti-spookapparaat in beweging te brengen. Enkele seconden later verlaat een onopvallende, zwarte auto de garage. Er zitten vier mannen in en er achter bengelt een kleine aanhangwagen vol materialen, waaronder radarscherm, verster kers, hoorapparaten, magneto- phoons, Zodra het materiaal is opgesteld blijft men wachten tot het spook weer verschijnt of tot de spookachtige geluiden weer hoorbaar worden. Soms duurt dit wachten dagen- en wekenlang, doch nimmer keert men onver- richterzake terug. Volgens Henty zijn de z.g. klop geesten het gemakkelijkst te ont maskeren: vaak bestaan ze slechts in de verbeelding. In vele andere gevallen spelen muizen, ratten, katten, uilen, andere vogels, vi brerende draden of boomtakken er een belangrijke rol in. Moeilij ker wordt het als de „spookver schijnselen" veroorzaakt worden door mediale invloeden. Dan rest Mr. Henty slechts het verantwoor delijke medium te zoeken, dat vaak zonder zich er van bewust te zijn de verschijnselen veroor zaakt. Dit is een tijdrovend en uiterst moeilijk werk. Onbegrensd spook. Het ligt voor de hand, dat de technici van Henty niet in spoken geloven. Toch geven ze toe voor onoplosbare problemen te hebben gestaan. Zo gebeurde het, dat ze gealarmeerd werden voor een kasteel dat steeds verontrust werd door een wandelend spook, dat zichtbaar was als een lichtende plek zonder nauwkeurige omgren zing. De bewoners hadden het kasteel reeds verlaten, omdat ze er in voortdurende angsten leef den. Toen Mr. Henty arriveerde verdwenen de verschijnselen on middellijk, doch na negentien da gen kwamen ze terug. Het betrof hier een twee eeuwen oud kasteel in Brighton. Op het radarscherm was het „spook" eveneens duidelijk zicht baar. Onmiddellijk begaf een der medewerkers zich naar het be wuste torenvertrek waarin het „spook" zich moest bevinden. Op hetzelfde moment, dat hij het vertrek betrad, hetgeen op het scherm zichtbaar was, verdween het vreemde verschijnsel. Nu stonden ook de technici voor een raadsel. Men strooide meel in het bewuste vertrek en telkens nadat men op het radarséherm het „spook" had geconstateerd, bleken er zich lichte sporen in het meel- tapijt te bevinden. Men heeft vele lange weken geëxperimenteerd, zónder tot een redelijke verkla ring te zijn gekomen. Het spook vertoont zich nog steeds. In de meeste andere gevallen zijn de verschijnselen evenwel na het in grijpen van de ghost-hunters ver dwenen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2