Bevolking van Wales verlangt weer naar eigen Prins Knoeierij bij toto niet bewezen Men komt handen tekort voor binnenhalen oogst Examens Alkmaarse Huishoud- Industrieschool en BANDEN Investituur evenals kroning zinvolle plechtigheid Vrijspraak gevorderd Pagina 6 Woensdag 15 Juli 1953 BENOEMINGEN FATHERS VAN MILL HILL ROOSENDAAL Op Zondag 12 Juli heeft de Hoogeerwaarde Father T. Mc Laughlin, algemene overste van de St. Joseph Congre gatie van Mill Hill, de volgende benoemingen bekend gemaakt: Kuehing-berawak: Fathers J. Walsh B.A., P Falkner; Broeder Alexander van der Drilt uit Deilt. Nieuw Zeeland: Fathers P. Bier booms uit Roosendaal en P. Ryan. Rawalpindi: Father N. Turner M.A. Kampala (Uganda): Fathers S. Pannekeet uit Schagen; J. He- weston B.A., W. Rawiinson B.A., M. Ortner en Broeder Herman Dubbelman uit Oosterbeek. Basankusu (B. Congo): Father W Hoenderboom uit Zieuwent. Philippijnen: Father L. English en L. van Hout (Gennep). Buea (Kameroen): Fathers G. Baliermg (Den Haag), J. Kelder (Zevenhoven). J. McKeogh en B. Stukart (Rotterdam). Jesselton (N. Borneo): Fathers A Deniclo en M. Hurley. Kisumu (Kenya): Fathers J. de Wolf (Rotterdam), F. Altmann, N. Conroy B.A. en J. Rabanser. Malakal (Soedan): Father P. Kok (Hoorn). Tororo (Oeganda): Fathers J Rikhof (Zenderen). A. Welsing (Nijmegen), P. Jones B.A., F. Heptonstall en J. Tauber; Broe der Eusebius Agreiter. Kashmir-Jammu: Fathers J. Mc Mahon en P. Kenny B.A. Colleges en huizen: Freshfield: Zeereerw. Father J. Heery, rector en de Fathers W. Dekker B.A. (Hoorn), A. Vane man (Zoeterwoude), C. Cook en Broeder Norbert Heesterbeek (te Heemskerk). Roosendaal: Father J Houben (Roermond). Brixen: Zeereerw. Father M. Fleischmann Ph. D., Rector en de Fathers A. Schgör en A. Mitterer. Tilburg: Fathers H. Neeven (Haarlem) en S van der Meer (Den Helder). Absam, Tirol: Father J. Was serman. Hoorn: Father P. Payens (Edam). Burn Hall: Fathers Th. Koop manschap (Naarden) en B. Sulli van. Lochwinnoch: Father J. Mc Clorey M.A. Courtfield: Broeder Willibrord Dekker (Obdam). St. Louis (Amerika): Father H. Janssen (Baarlo). Higher Studies - Hogere Stu dies: Rome: Father J. Burgman (uit Hengelo). Cork: Fathers J. Minnock en J. Whelan. Glasgow: Fathers T Quinn. E. Slowey en J. Sweeney. St. Louis (Amerika): Broeder Xavier Hofmann. Cambridge: Father J. van Scha gen (Heer Hugowaard). GAAT DE COLLECTEBUS VAN A.V.O. NIET VOORBIJ! Duizenden landgenoten komen niet in aanmerking voor opne ming in het normale arbeidspro ces. Zeker, zij zijn voor het ver richten van productief werk ge schikt, maar hebben de hulp no dig van de Nederlandse Vereni ging A.V.O., die met het devies Actio Vincit Omnia, oftewel Be zigheid Overwint Alles, de belan gen van onze minder-valide land genoten behartigt. Blinden, slechtzienden, slechthorenden en zovele anderen die een stuk ge zondheid missen, moeten de vreugde van de arbeid ontberen. A.V.O. beijvert zich, deze cate gorieën aan een geschikte werk kring te helpen: in overheids dienst, bij particulieren, of door het zoeken naar de mogelijkheid voor het stichten van een eigen bedrijf. In Westfriesland begint dit werk steeds meer bekendheid te krijgen. Ook steeds meer waar dering? Dezer dagen wordt een collecte-campagne opgezet onder het motto: „gelijk het brood ont staat uit koren, wordt uit ons werk geluk geboren". Als de col lecte-bus van A.V.O. u wordt ge presenteerd, bedenkt dan dat de vrijwillige zorg voor de minder validen niet zonder geldmiddelen kan worden uitgeoefend. Bedenkt dan ook, dat hier een werk van naastenliefde moet worden ge steund. DODELIJK ONGELUK IN ALPHEN AAN DE RIJN De 13-jarige Jos Schenk uit Rotterdam, die Maandag met zijn 1-jarig zusje per rijwiel op weg was naar familie te Amsterdam, is Maandagmiddag te Alphen aan de Rijn op wel heel tragische wijze om het leven gekomen. De beide kinderen stapten van hun rijwiel af om aan de Heren weg te Alphen aan de Rijn wat bloemen te plukken. Het jongetje stak daarbij de grote verkeersweg over, nog net voor een uit de richting Alphen aan de Rijn naderende personen auto. Het knaapje had evenwel een personenauto, welke uit de andere richting kwam, niet ge zien. Hij was vrijwel op slag gedood. De auto, welke -het knaapje aanreed, was van een ingezetene uit Bodegraven. GRONINGSE ZEELIEDEN WEIGEREN INENTING MONTREAL, 14 Juli. Acht tien bemanningsleden van 2 Ne derlandse kustvaartuigen, de „Ma rie" (494 ton) en dc „Equator" 1493 ton), mogen hun schepen, die in Montreal zijn aangekomen, niet verlaten, omdat zij weigeren zich te laten inenten tegen pokken. De mannen verklaren een geval te kennen van een zeeman, die na inenting was overleden. Slechts vijf bemanningsleden, die vroeger al eens waren ingeënt tegen pok ken, zullen in Canada aan wal mo gen gaan. De kapiteins van de schepen, een van hen behoort tot de wei geraars en zei „wij willen niet met on? leven spelen", zijn be boet, doch de „Marie" en de „Equator" mogen wel de reis naar de Canadese meren, waar zij la ding zullen lossen, vervolgen. Dit is de eerste maal dat deze kustvaartuigen, beide afkomstig uit Groningen, de Atlantische Oceaan zijn overgestoken. ALKMAAR. Voor het exa men Kinderverzorgster in Kolo niehuizen, waarvan het diploma uitgereikt wordt door de Centrale Raad voor Kinderuitzending, ge houden in de Alkmaarse Huis- houd- en Industrieschool op 1, 2 en 3 Juli slaagden: M. Borjeson, E. H. M. Keyzer en A. Tuinier te Alkmaar, B. E. Blauw en T. Moejes te Obdam, G. N. T. Drenth te Hoorn, F. Dros te Den Hoorn (Texel), B. T. Koorn te Lambert- schaag, W. van der Meer te Starn- meer, C. Mekkering te Sijbekar- spel, A. v. d. Molen te Oegstgeest, T. Weenink te Den Helder en J. Pasterkamp te Oosthuizen. Deze candidaten behaalden ook het getuigschrift van Kinderver zorgster van de Huishoud- en Industrieschool. Bovendien werd dit getuig schrift van Kinderverzorgster uit gereikt aan: A. Boonstra, D. Bu- walda, N. Heerschap en G. Stof fer te Alkmaar, N. Arends en E. Beers te Broek op Langendijk, M. Schouten te Castricum, M. de Geus te Zuid-Scharwoude, L. Su rinamer te Heiloo, J. Wonder te Oterleek en C. Heman te War- menhuizen. 1 candidate kreeg een herexamen. Het getuigschrift van de Vor mingsklasse ontvingen: A. J. de Boer (met lof), P. van Dalfsen (met lof), C. D. van Meer, M. Oudes, M. P. H. Pels, G. C. Schot, A. T. Wassenaar, A. Zwart, allen Alkmaar, C. M. J. Aulbers, G. C. Becker, C. H. G. Hof, allen Hei loo, J. Appelhof te Enkhuizen, L. Bakker te Wieringerwaard, N. E. Klare te Middenmeer, J. P. Buis te Egmond aan Zee, C. van Dijk te Castricum, H. Essers te Bergen, T. H. Eelman te Den Burg (Texel), N. P. Komdeur te Schoorl, A. E. Kuin te Berkhout, E. B. Schermerhorn te Zd en Nrd Schermer, G. A. v. Seventer te Nrd Scharwoude, M. C. Stapel te Schellinkhout, N. M. J. Toers Bijns (met lof) te Bergen a. Zee, M. A. Zwart te Stompetoren. De opleiding werd met goede resultaten gevolgd door M. N. Akkerman te Alkmaar, I. Ketten- borg te Bergen en M. A. Ootjers te Oudkarspel. Het getuigschrift Huisnaaister ontvingen: W. J. Pureveen (met lof) en A. Beers te Alkmaar, M. Mooy te Egmond Binnen, M. Ko nijn te Egmond aan Zee, W. G. Mandersloot te Bergen, M. Kra mer te Noord-Scharwoude, Ilse Klingeier te Oudkarspel, N. de Jager te Broek op Langendijk. Het getuigschrift Hulp in de Huishouding ontvingen: A. M. Hoogendijk, J. Janssen, G. C. Jon gen, A, F. de Kort, R. H. Kwast (met lof), B. A. de Rie en P. G. van de Lagemaat, allen te Alk maar, R. Barten te Noord-Schar woude, L. van Doornik te Wog- meer, E. Groenewoud te Heiloo, R. Handgraaf te Uitgeest, H. E. Schoen te Limmen, C. Brons, M. A. Stel, C. J. van 't Hoff en J. J. Bossaert te Bergen, J. A. Sixma te Castricum, P. H. Smit te Dirks- horn, E. Tijdeman te Stompe toren, H. Veenstra te Groot- Schermer, H. M. Schregardus te Egmond aan Zee. Het getuigschrift van de Pri maire Opleiding ontvingen: M. Nieman, G. H. Betlehem, L. Th. Brink, J. de Jong, G. Klijnsma, A. C. Kramer, A. H. van der Lende, G. Meeldijk (met lof), C. TWEE VRACHTAUTO'S IN BOTSING ASSEN Op de Groninger straat kwamen twee vrachtauto's ieder met een aanhangwagen met elkaar in botsing. De auto's, resp. bestuurd door H.H.W.P. uit Groningen en R.Z. uit Leek, reden beiden in de richting Assen. Op een gegeven ogenblik wilde P. linksaf slaan om een zijstraat van de Gronin gerstraat in te rijden. Z. die ach ter de combinatie van P. reed, merkte dit te laat op. zodat een botsing ontstond, waarbij beide wagens vrij ernstig werden be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Proces verbaal zal worden opgemaakt. Meeldijk, A. van der Mey (met lof), M. Pauw, E. F. M. van Randshuizen, G. Regter, H. van Rooy, W. Sieuwerts, J. Stoker, W. H. Teilegen, A. M. van Tw'uy- ver, A. C. Visser, B. W. Bregman, Y. W. W. Kruidenberg, J. A. Vreeswijk, R. Zwart, A. A. van Haselen, H. M. van Leeuwenstein, G. Akkerman en T. A. v. Hekezen (met lof), allen te Alkmaar, M. Boschman, J. H. Goos, A. Louwe, G. Mak, A. E. H. Stekelbos en M. Saarloos, allen te Bergen, I. A. L. Born te Castricum. M. A. Kramer te Schoorldam, M. A. M. Sjoers te Bergen aan Zee, W. de Vries te Schoorl, A. H. Baard, A. Dekker en G. Stam te Egmond aan Zee, M. van Breugel te Oude Niedorp, J. Doets te Purmerend, G. Dokter, A. Gootjes en E. H. de Krijger te Heerhugowaard, J. Feyen 'en M. de Geus te Heiloo, M. Houtkoper, J. G. de Vet en U. Sötemann (met lof), te War- menhuizen, A. Koorn te Nieuwe Niedorp, H. G. Leeuw te Noord- Beemster, E. Roselaar te Scher merhorn, S. Tuinier en E. Tijmes te Akersloot, J. van der Vlugt te Egmondermeer, M. Bak, C. C. Boon, G. Kostelijk, P. W. Slot en E. Smit te Broek op Langendijk, A. Barsingerhorn en N. D. Krijgs man te Oudkarspel, G. Dijkstra te Noord-Scharwoude, S. Ellens en A. F. van Stipriaan (met lof) te St Pancras en J. de Jong te Oudorp. TWEE CINEASTEN VAN KATHOLIEKE ZIJDE BEKROOND Horizonten zonder einde geslaagde poging tot goede film PARIJS, 13 Juli (K.N.P.) Tijdens een bijzondere receptie, gehouden in een restaurant aan de Champs Elysées te Parijs, heeft Kardinaal Feltin de officiële prijs uitgereikt van het Internationaal Katholiek Filmbureau (O.C.I.C.) te Brussel. Deze prijs was toege kend aan Medioni en Jean Dre- ville voor hun op het festival te Cannes bekroonde film „Horizon ten zonder einde". Onderwerp van dit werk is het leven van Helèn Boucher. Deze makers hebben daarom hun onderscheiding verdiend, wijl zij gerangschikt moeten worden onder de cineasten, die met zorg vervuld zijn voor de morele waar den en de opvoedkundige trek ken van hun werk. Kardinaal Feltin verklaarde tij dens deze bijeenkomst, dat hij zeer goed op de hoogte was van de moeilijkheden der producen ten; vandaar dat hij er op stond om hen dank te zeggen, die deug delijke en verdienstelijke pogin gen aanwenden films te vervaar digen, welke geëigend zijn en toegankelijk voor het grote pu bliek. „Horizonten zonder einde" symboliseert deze pogingen zeide hij maar drukt ook het succes ervan uit. Ik voel mij ge lukkig in haar de hele Franse filmproductie te kunnen geluk wensen" (Van een onzer verslaggevers) In de kop van Noord-Holland, een van de belangrijkste teelt- gebieden van pootaardappelen, komt men handen tekort voor het binnenhalen van de oogst. 1.500 a 1.600 landarbeiders zul len van elders moeten worden aangetrokken om de nootaard appelen op de juiste wijze uit de grond te kunnen halen. Een verzoek van het ministe rie van Landbouw aan het mi nisterie van Oorlog om militai ren uit Noord-Holland veertien dagen oogsverlof te geven is door „Oorlog" afgewezen. Men onderzoekt thans of het mogelijk is evacué's uit de rampgebieden en de schooljeugd bij het bin nenhalen van de oogst in te schakelen. De gebieden, waar men het meest om extra hulp verlegen zit, zijn de Beemster, de Anna Paulownapolder, de Wieringer- meer en de streek tussen Enk huizen en Hoorn. In dit laatste gebied moeten de pootaardappe len. een belangrijk exportartikel, op 20 Juli a.s. uit de grond zijn. Anders mogen de tuinders daar in de eerstvolgende twee a drie jaar geen aardappels verbouwen. Deze wettelijke maatregelen hou den verband met de bestrijding van aardappelmoeheid. Het tijde lijk gebrek aan landarbeiders doet zich deze maand te meer De Naam van God in Polen met kleine letter WARSCHAU De Poolse com munistische regering heeft voor alle dagbladen en tijdschriften de bepaling uitgevaardigd, dat voor taan het woord God nog slechts met een kleine letter mag worden geschreven. Deze bepaling is het eerste doorgevoerd in de Trybuna Ludu, het officiële orgaan van de communistische partij. De alge mene richtlijn is, dat het woord God zoveel mogelijk moet worden vermeden. Moet het echter toch gebruikt worden, dan moet de naam God principieel met kleine letter worden geschreven. Tijdens de tiende etappe van de „Tour", de eerste etappe door de Pyreneeën, is Hugo Koblet, een van de „azen" en de hoop van Zwitserland in een greppel terecht gekomen. Hij brak bij dit ongeval een sleutelbeen, zodat hij van verder rijden in de Ronde moest afzien We zien de ongelukkige Koblet hier op de plaats van het ongeval, terwijl zijn teamgenoot Huber hem bijstaat. tTelefoto) voelen, omdat het binnenhalen van de vlasoogst door de zware regens van de laatste tijd samen valt met de pootaardappeloogst. In de andere jaren vielen de oogsttijden na elkaar en konden bij beiden dezelfde arbeiders worden ingezet. De weigering van het ministerie van oorlog om militairen oogstverlof toe te staan, vindt de oorzaak in het feit, dat door het huidige oplei dingssysteem en oefenprogram ma geen militairen kunnen wor den vrijgelaten. Wel heeft het leger aangeboden tenten en kookgerei ter beschikking te stellen. Scholieren, die de boeren in Noord-Holland willen helpen en tegelijkertijd iets extra's in hun vacantie willen verdienen kunnen zich in verbinding stel len met de gewestelijke oogst- bureaux. LOON EN KINDERBIJSLAG St. Pancras, 11 Juli 1953. Aan het Noord Hollands Dagblad Geachte Redactie, Het is verheugend dat er naar sterkere progressie in de kinder bijslag, naar verhouding tot het aantal kinderen, gestreefd wordt. Dit is alleszins rechtvaardig. Maar dubbele progressie, zoals in Uw blad aangegeven, in het 1.1. be handelde rapport, nee daarvan kan ik de rechtvaardigheid niet inzien. Kunt U het me duidelijk maken? Inderdaad wordt de kinderbij slag voor de berekening van de loonbelasting als loon beschouwd. Hoewel dit dan een bijzondere vorm van loon is. Immers loon veronderstelt altijd een zekere prestatie, zij het dan, dat deze prestatie zeer variërend kan zijn. Van meer of minder prestatie is bij de kinderbijslag geen sprake. Alleen het feilt dat men kinde ren heeft is beslissend. Waarom dan zo'n sterke pro gressie naar verhouding tot het verdiende loon? Zijn de kinderen uit de gezinnen met de hogere inkomens meer, dan uit de ge zinnen met de lagere inkomens? Gezonde voeding is volgens mij voor gezonde kinderen gelijk evenals gezonde kleding. Ook het L.O. is voor beide gelijk. Dat de kinderen uit de gezinnen met de hogere inkomens, veelal het uit gebreide en hogere onderwijs be zoeken wil niet zeggen, dat de andere ouders dat ook niet graag van hun kinderen zouden willen zien. Er wordt ten onrechte de con clusie getrokken dat deze ouders zich geen opofferingen voor hun kinderen willen getroosten, de ware oorzaak is veelal, dat het deze onmogelijk is, zij kunnen de verdiensten van deze kinderen onmogelijk missen. De kinderen uit de gezinnen met de hogere inkomens hebben evengoed al veel voor bij de an dere kinderen (niet dat wij dat die kinderen niet gunnen, inte gendeel), het gaart om de recht vaardigheid, namelijk de betere en hogere ontwikkeling van hun ouders. Deze ouders kunnen hun kinderen zelf reeds meer leren ook. Niet te vergeten het milieu, de kinderen zijn er in thuis en hebben gemakkelijker toegang tot de hogere kringen. Dit zijn factoren van niet te onderschat ten betekenis. Wil de kinderbijslag werkelijk rechtvaardig zijn, dan moet hij een zodanige hoogte hebben, dat ieder kind er van kan worden onderhouden, ongeacht of het uit een gezin met een inkomen van f 40,of f 140.per week komt. Er moet dus worden uitgegaan van het kind en niet van het in komen. Trouwens de naam zelf zegt reeds genoeg, kinderbijslag, waar is dit nu anders voor dan voor en ten behoeve van het kind. Heeft het kind werkelijk aan leg voor het volgen van uitge breid of hoger onderwijs, dan moet een beroep op hoger kinder bijslag mogelijk zijn. In diezelfde geest kan op het ogenblik kinder bijslag genoten worden voor het studerende kind van 17 tot 21 jaar. Wil men de nivellering tegen gaan, dan moet men streven naar grotere verschillen tussen de loongroepen. Tevens hebben dan allen er iets aan. Met vriendelijke groeten, A. P. WESTER St. Pancras (N.H.) (Noot: Wij zullen in ons vol gend nummer de verlangde toe lichting geven, waarom een an dere verhouding tussen loon en kinderbijslag rechtvaardig is. Red.) Boven de restauratie van het station der Nederlandse Spoorwegen te Oldenzaal is Dinsdag middag brand uitgebroken, waardoor het Oostelijk gedeelte van het stationsgebouw is verbrand. Het plaatskaartenbureau is ontruimd en zal voorlopig als gevolg van de grote waterschade niet in gebruik kunnen zij n. Overzicht tijdens hët blussingswerk. (Van onze correspondent) LONDEN, Juli 1953 Nu Koningin Elizabeth II op haar kroningsrondgang door Groot-Brittannië het nu prinsloze Prinsdom Wales bezocht heeft, hopen vele vooraanstaan de Welshmen, dat zij van de gelegenheid gebruik zal maken om traditiegetrouw haar zoontje Charles op het kasteel Carnarvon uit te roepen tot Prins van Wales, titel welke volgens eeuwenoud gebruik reeds vroeg aan Britse kroonprinsen wordt verleend. Wegens de wel zeer jeugdi ge leeftijd van Charles zal de met veel pracht en praal gepaard gaande investituur echter nog wel enige jaren op zich laten wachten. De tegenwoordige hertog van Windsor was, evenals de eerste prins van Wales, zeventien jaar, toen hem deze eer te beurt viel. de „zwarte prins" dertien en de roemruchte Hendrik VIII pas elf. Daarom heeft men vanuit Caer narvon verleden voorjaar reeds het verzoek tot de vorstin ge richt bij dit bezoek het tijdstip van de investituur vast te stel len en haar zoontje nu reeds tot prins van Wales uit te roe pen. Het is zeker, dat de plechtige investituur opnieuw zal plaats hebben op het oude, stoere, op een strategisch punt gesticht kasteel. Caernarvon, van waar uit in oude tijden de Engelse vorsten de koppige, oorlogszuch tige stamhoofden van het land in bedwang hielden en waar nog verder terug in het grijs ver leden Romeinse legioenen leger den bij het toenmalige Segon- tium. De zoon van Edward 1 De eerste maal dat de titel verleend werd, betekende het een heel diplomatiek uitgevoerd, vredelievend gebaar van koning Edward I. Volgens de legende tenminste beloofde hij de strijd lustige stamhoofden van Wales hen een eigen prins te zullen geven, die in het land zelf was geboren, geen Engels sprak en een onbesproken karakter had. Dat was in het jaar 1284, en zijn gemalin, koningin Eleanor had in het toen net nieuwe kas Viel Caernarvon juist het leven ge schonken aan een troonopvolger. De baby werd meteen na de geboorte door de vorst in zijn armen genomen en in de konin- ginnetoren aan de hoofden voor gesteld. „Ziehier uw prins," zei de vorst, die met de eigenlijke investituur echter wijselijk wachtte tot de zuigeling was op gegroeid tot een stevige jonge ling van zeventien. Kroning in het klein Deze investituur groeide bij het uitroepen van de tweede prins van Wales, de „zwarte prins", in 1343, tot een schitte rende gebeurtenis, die in groots heid slechts bij de kroning van een Engels vorst of vorstin in de schaduw staat. Ook nu nog is deze plechtige gebeurtenis een kroning-in-het-klein. Velen hier herinneren zich nog de investituur van de tegen woordige hertog van Windsor, op de dertiende Juli 1911 De plezierjachten op het blauwe water van Straat Menai, dat langs de grijze muren van het kasteel stroomt, schitterden ver blindend wit in de zomerzon toen de jonge prins, in witte kniebroek, witte kousen en met een korte purperen riccote over de schouders, tussen twee rijen van edellieden door naar de ver hevenheid bij de zwarte toren schreed Edward werd voorafgegaan door een plechtige processie her auten, sheriffs, druiden, aarts- druiden en de edelen die de prinselijke emblemen met zich meedroegen. Zijn vader werd ge flankeerd door lieden, wier namen nu nog klinken als kroningsklokken. Mannen zoals de grote minister en parleme- tariër lloyd George die constabel van het kasteel Caernarvon was. En de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, die ge woontegetrouw tot taak had de titelproclamatie voor te lezen, ..prins van Wales, hertog van Cornwall, graaf van Chester...." was niemand minder dan de on vergelijkelijke (nu sir) Winston Churchill. Tekenen van waardigheid Evenals een koning bij zijn kroning, krijgt ook de nieuwe nrins de tekenen van zijn waar digheid te aanvaarden: de met goud afgezette lange nurperen mantel, het gouden zwaard in karmijnrode schede, om de be langen van zijn land mee te ver dedigen, de prinselijke kroon een van in Wales gedolven goud ver vaardigde staf als embleem van zijn souvereiniteit en de grote gouden „trouwring van Wales", waarmee aan het land gehuwd wordt en „vader van 's lands kinderen" wordt, wordt aan zijn middelvigner gedaan, en evenals bij de erkenning van de nieuwe vorst of vorstin tijdens de kro ningsplechtigheden wordt ook de prins vervolgens aan de vier zijden van het kasteel voorge steld aan het verzamelde volk. Getooid in vol ornaat, met op het hoofd zijn beroemde em bleem met de drie struisveren. Op de gesp daarvan komt het oud-Duitse motto ..Ich dien" voor, dat volgens de overleve ring door de „zwarte prins" werd overgenomen toen deze in de slag van Crécy koning Jan van Bohemen versloeg. De investituut van een nieuwe prins van Wales zal ongetwijfeld de nationale en culturele gevoe lens van Wales veel goed doen. In 1911. bij de investering van de huidige hertog van Windsor, laaide hun enthousiasme voor de koninklijke familie tot ongeken de hoogte op. toen voor het eerst in de geschiedenis de nieuwe prins na de inhuldigingsrede van de aartsdruide zijn nieuwe land genoten in hun eigen zo moei lijke taal toesprak in gevoelvolle woorden over het „land van mijn voorvaderen". (Advertentie) RIJWIEL s MOTOR 's-GRAVENHAGE, 14 Juli. De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft vandaag in drie van de vier za ken betreffende knoeierijen bij de totalisator bij paardenrennen vrij spraak gevorderd omdat hij het1 wo"r(|cn bewijs niet voldoende geleverd achtte. ben geweten bij de uitbetaling dat de tickets na de aanvang wa ren genomen. De Officier van Justitie ver klaarde in zijn requisitoir dat hij uit de verklaringen van M. D. en V. geen voldoende bewijs tegen S. en D. D. kon putten.. V. was gaan terugkrabbelen, waardoor het bewijs nog zwakker was ge- Voor de rechtbank stonden te recht de 33-jarige vertegenwoor diger J. S. te den Haag, de 39- jarige kantoorbediende M. D. te Amsterdam, de 39-jarige schrijver le klasse J. A. V. en de 33-jarige vertegenwoordiger D. D., beiden wonende te den Haag. Zij werden er van verdacht tickets van de totalisator te heb ben genomen in verboden tijd, nadat de bel geluid en de wed strijd was begonnen. Zij wisten al de officieuze uitslag, welke bij na altijd gelijk was aan de offi ciële uitslag. De winst die op deze manier werd gemaakt, zou onderling verdeeld zijn. Dit zou mogelijk zijn doordat zij tezamen een combinatie zouden hebben gevormd van ticketver koper, controleur en uitbetaler. M. D. en V. bekenden ter zit ting aan deze gang van zaken te hebben medegewerkt. S. en D. D. ontkenden ter zit ting de in de ten laste legging genoemde feiten te hebben ge pleegd. S. verklaarde niet te heb- Bij de wedstrijden, zo zeide de Officier van Justitie, komt 1 pet. van de bezoekers voor de sport, 99 pet. komt om te wedden. Er is altijd het gerucht geweest dat er onregelmatigheden bij de totalisa tor voorkomen. Er zouden aparte strafbepalingen moeten worden gemaakt om knoeierijen tegen te kunnen gaan, zo meende de Offi cier van Justitie. Tegen M. D., die bekende, het staatje van de verkochte tickets noger te heben gemaakt, nadat de race was begonnen, vorderde de Officier eveneens vrijspraak, om dat door het ontkennen van S. ook deze zaak niet bewezen kon worden. Tegen V., die bekende in No vember 1950 op de renbaan Mere- veld te Utrecht tickets te hebben genomen na de start van de race, waardoor hij f 200.had ontvan gen, werd f 200.-, boete subsidiair 30 dagen hechtenis gevorderd. De verdedigers van de verdach ten verzochten vrijspraak. De rechtbank zal op 21 Juli a.s. uitspraak doen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6