Invalide werd de dupe van cijfer-gegoochel tekort m oogst Financiën en Economie melodiz programma V.V.D. in Eerste Kamer tegen P.B.O.-departement UW PUZZLE van vandaag i Woensdag 15 Juli 1953 Pagina 7 CE CINEASTEN iTHOLIEKE ZIJDE ÏEKROOND LOON EN VDERBIJSLAG Gok mee in de ivielerpool. VOEDSELVERKOOP TE BERLIJN BEGONNEN Scheepsberichten Blankenhorn te Washington BOEKENHOEKJE WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Tegoed der banken op recordhoogte 387 WEST-BERLIJNERS WORDEN NOG VERMIST Eden 26 Juli weer naar Engeland Lijken opgehaald in Stille Oceaan Portefeuille met f 1050. kwijtgeraakt HUIDENCLUB VOOR 20 MILLE OPGELICHT Kaasmarkt Bodegraven De Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland Nierstrasz is niet ontevreden over 1952 Omzetstijging bij Indola Onveranderd dividend Verenigde Glasfabrieken Lager dividend Rohyp N.V. Ned. Vlasspinnerij Nieuwe Afrikaanse Handels-vennootschap Slotdividend van 4 pet bij Geo Wehry Beurs FEUILLETON ONSTERFELIJKE •nten zonder einde laagde poging <t goede film i, 13 Juli (K.N.P.) en bijzondere receptie, in een restaurant aan s Elysées te Parijs, heeft Feltin de officiële prijs van het Internationaal Filmbureau (O.C.I.C.) Deze prijs was toege- Medioni en Jean Dre- hun op het festival te :kroonde film „Horizon- er einde". Onderwerp ■verk is het leven van rcher. ïakers hebben daarom •scheiding verdiend, wijl 'schikt moeten worden cineasten, die met zorg ijn voor de morele waar- Ie opvoedkundige trek- hun werk. al Feltin verklaarde tij- bijeenkomst, dat hij op de hoogte was van jkheden der producen- aar dat hij er op stond ank te zeggen, die deug- verdienstelijke pogin- enden films te vervaar- elke geëigend zijn en ijk voor het grote pu- orizonten zonder einde" art deze pogingen maar drukt ook het jan uit. Ik voel mij ge- haar de hele Franse ctie te kunnen geluk- mdat het binnenhalen lasoogst door de zware n de laatste tijd samen- de pootaardappeloogst. idere jaren vielen de o na elkaar en konden an dezelfde arbeiders ngezet. De weigering linisterie van oorlog om oogstverlof toe te ndt de oorzaak in het door het huidige oplei- •em en oefenprogram- militairen kunnen wor- ;elaten. Wel heeft het ingeboden tenten en ter beschikking te cholieren, die de boeren :Holland willen helpen ikertijd iets extra's in ntie willen verdienen :ich in verbinding stel de gewestelijke oogst- It. Pancras, 11 Juli 1953. ian het foord Hollands Dagblad Redactie, verheugend dat er naar progressie in de kinder aar verhouding tot het nderen, gestreefd wordt, aszins rechtvaardig. Maar progressie, zoals in Uw gegeven, in het 1.1. be- rapport, nee daarvan Ie rechtvaardigheid niet unt U het me duidelijk ad wordt de kinderbij- de berekening van de :ing als loon beschouwd, dit dan een bijzondere loon is. Immers loon itelt altijd een zekere zij het dan, dat deze zeer variërend kan zijn. r of minder prestatie is nderbijslag geen sprake, et feilt dat men kinde- is beslissend, i dan zo'n sterke pro aar verhouding tot het loon? Zijn de kinderen ezinnen met de hogere meer, dan uit de ge- et de lagere inkomens? voeding is volgens mij zonde kinderen gelijk ezonde kleding. Ook het oor beide gelijk. Dat de uit de gezinnen met de ikomens, veelal het uit en hogere onderwijs be ril niet zeggen, dat de iders dat ook niet graag kinderen zouden willen dt ten onrechte de con- irokken dat deze ouders opofferingen voor hun willen getroosten, de zaak is veelal, dat het ogelijk is, zij kunnen de m van deze kinderen k missen. ideren uit de gezinnen logere inkomens hebben al veel voor bij de an- leren (niet dat wij dat ;ren niet gunnen, inte- het gaait om de recht- :id, namelijk de betere 3 ontwikkeling van hun leze ouders kunnen hun zelf reeds meer leren te vergeten het milieu, ren zijn er in thuis en gemakkelijker toegang ogere kringen. Dit zijn van niet te onderschat- :enis. kinderbijslag werkelijk dig zijn, dan moet hij nige hoogte hebben, dat id er van kan worden den, ongeacht of het uit i met een inkomen van f 140.per week komt. :t dus worden uitgegaan rind en niet van het in- frouwens de naam zelf Is genoeg, kinderbijslag, dit nu anders voor dan en behoeve van het kind. iet kind werkelijk aan- het volgen van uitge- hoger onderwijs, dan beroep op hoger kinder- ogelijk zijn. In diezelfde op het ogenblik kinder moten worden voor het le kind van 17 tot 21 en de nivellering tegen i moet men streven naar verschillen tussen de en. Tevens hebben dan iets aan. iendelijke groeten, A. P. WESTER St. Pancras (N.H.) Wij zullen in ons vol- imer de verlangde toe leven. waarom een an- louding tussen loon en ilag rechtvaardig is. BRUSSEL Berten Ramon was zielsgelukkig. Hij zat er zo slecht voor en nu zou hij een paar honderdduizend franken krijgen! Ze hadden hem dan toch nog niet vergeten, de voormalige wieler kampioen van België. Twee jaar geleden werd hij tijdens een weg wedstrijd door een auto aangere den. Hij maakte een ontzaglijke smak, brak zijn ruggegraat, zweefde maanden tussen leven en dood en sukkelt sindsdien ver lamd van de ene operatiemisère naar de andere. En nu kwam daar zo vernemen wij uit de „Gel derlander" de directeur van een grote Antwerpse voetbalpool firma vertellen, dat hij ten bate van Ramon een pronostiekwed- strijd zou organiseren, een wieler- pronostiek over de uitslag van de Ronde van Vlaanderen. En zoals de meeste Belgen had Ramon een onbegrensd vertrouwen in die pronostiekerij en de millioenen- cijfers, waarmee de poolfirma's goochelen. Hij zou tien procent van de bruto opbrengst krijgen en dat zou wel iets prachtigs zijn, minstens twintigduizend gulden! Eindelijk zou hij wat uit de geld zorgen komen, want waarvan leef je als verlamd wielrenner, als ver lamde halfgod van twee jaar ge leden? Wielrennersglorie is zo kort En de pronostiek werd georga niseerd. Op de invulbiljetten werd natuurlijk uitvoerig aangekon digd, dat Berten Ramon de op brengst zou krijgen. Het spul kon beginnen Nu ging Ramon's wedstrijd niet over voetballen, maar over wiel rennen, over de uitslag van de Ronde van Vlaanderen, Welke renners het .eerst zouden zijn. in welke volgorde etc. Daarvoor werden punten gegeven, en wie de meeste punten had, won. Ramon juichte De Ronde van Vlaanderen werd gehouden, de biljetten stroomden binnen bij de bewuste pronostiek- firma, een der grootste van Bel-, gië, en na afloop van de Ronde publiceerde de firma de resulta ten. Er was bijna tweehonderd duizend gulden binnengekomen. Ramon juichte. Daarvan was hem tien procent toegezegd, dus er zou twintigduizend gulden voor hem aan vast zitten! Vijf lieden hadden 19 punten en kregen ieder bijna zevenduizend gulden, een en vijftig lieden hadden er 18 en kregen driehonderd gulden, ter wijl er nog eens een goeie drie duizend deelnemers waren met 17 en 16 punten, die ieder vijftien tot vier gulden kregen. De rest van de binnengekomen som ging zoals gebruikelijk op aan de „ad ministratie" van de poolfirma. Maar Ramon hoorde niets. Zijn zaakwaarnemer belde tenslotte de firma op. ..Hoe zit het met die twintigduizend pop?" En toen kreeg hjj een merk waardig verhaal te horen. Er was helemaal geen twee ton binnen gekomen, slechts ruim tiendui zend gulden! En de firma had niet voor zeventigduizend gulden prijzen uitgekeerd, maar voor achthonderd gulden! Als er immers geen mensen met 19 en 18 punten zijn, kan men die een voudig genoeg fingeren en die dan gefingeerde winsten geven, terwijl men er ook nog gerust een paar duizend 17 en 16 punters bij kan fantaseren! Dat is immers zo gemakkelijk, want de wedstrijd was een mislukking, er waren veel te weinig deelnemers ge weest. De wielrenpronostieken zijn nog een. nieuwigheid, waar het publiek niet zo goed aan wil. In feite waren er minder inzen ders dan gefingeerde win naars. Maar voor de reclame, om publiek en deelnemers te trekken voor de pronostieken publiceert men dan toch geweldige ontvang sten en grote prijzen!! En Ramon kon tien procent krijgen, oftewel ruim duizend guldenDe zaakwaarnemer voelde daar niets voor en begon over „oplichterij van het publiek" en „misbruik maken van een ver lamde". Het slot van de discussie was, dat de zaakwaarnemer met het hele verhaal naar de kranten liep, waarin de laatste dagen allerlei onvriendelijkheden wor den gezegd over die befaamde voetbalpools. Onvriendelijkheden, zoals deze: „Verschillende van deze voetbal pools lijken al te veel op oplich terijen en zijn alleen een han dige manier om royaal in de por- temonnaies der kleine luidjes te grijpen". En daaraan wordt toe gevoegd, dat het hard nodig is, dat de justitie ingrijpt, en dat er wetten worden gemaakt op grond waarvan de justitie ook stevig kan ingrijpen. Want nu is het uitgelekt op welk een grandioze manier de voetbalpoolfirma's de mensen kunnen bedriegen met hun cijfers, volkomen ongestraft. Nu immers heeft de firma in kwestie haar cijfers ongelooflijk opgeschroefd, maar even gemak kelijk zal in andere gevallen het tegenovergestelde gebeuren. Zo dat toch maar weer blijkt, dat de aarzeling van de Nederlandse wetgever om de voetbalpools toe te laten, toch niet zo ongegrond is.... (Van onze parlementaire redactie) De V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer wil geen afzonderlijk de partement voor de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie (P.B. O.)) Tijdens de behandeling van een wetsontwerpje van formeel karakter, dat een wettelijke ba sis zal geven aan het departe ment voor P.B.O.-aangelegenhe- den, verklaarde de heer Louwes (V.V.D.) dat hij de instelling van dit departement overbodig acht te. Met baron De Vos van Steen- wijk (V.V.D.) stemde hij tegen het wetsontwerp. Reeds bij de behandeling van de begroting van het Ministerie van Economische Zaken in de Eerste Kamer heeft de V.V.D.- fractie laten blijken, dat zij niet kon inzien, waarom de P.B.O.- aangelegenheden niet onder Eco nomische Zaken konden blijven ressorteren. Aangezien het de partement voor P.B.O.-aangele- genheden niet over een eigen be groting beschikt die is even als het ambtelijk apparaat van dit departement ondergebracht bij Economische Zaken kon den de V.V.D.-ers toen niet hun gezindheid demonstreren. Zij hadden dan ook tegen de begro ting van Economische Zaken moeten stemmen. De bezwaren, welke de heer Louwes Dinsdagmiddag naar vo ren bracht, worden door de Mi nister van P.B.O.-aangelegenhe- den afdoende weerlegd. De be windsman wees er op, dat hij niet de eerste Minister voor de DONDERDAG 16 Juli 1953 HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws: 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit.kal.8.00 Nws en weerber:; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Mor gendienst; KRO: 11.00 V. de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert,,' caus.; 12.00 Ange lus; 12.03 Lunchconc.; (12.30 12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath. nws; 13.20 Alt en piano; 13.50 Gram.; NCRV: -14.00 Me- tropole-ork. en soliste; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.40 Bas- bariton en piano; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Vocaal ens.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Strijkkwart.; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Ra- riokrant; 20.20 Radio-vossenjacht; 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankb.; 21.45 Orgel- ccnc.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber.; 23.15— 24.00 Orgelconc. HILVERSUM II. 298 m, 1007 kc/s. 7.00—24.00 AVRO. (7.50 —8.00 VPRO) AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omr.- koor en orgel; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Grgm.; 10.50 V d. kleuters; 11.00 Cabaret; (Inter mezzo: „Hé, zijn die getrouwd?") 11.25 Hammondork.: 12.00 Piano duo; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nws: 13.15 Me dedelingen of gram.; 13.20 Lichte muz.: 14.00 „Ja dat dacht je maar", caus.; 14.15 Gram.; 14.30 Viool en piano; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Gram.; 16.30 Ronde van Frankrijk; 16.40 Gram.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Mil. act.; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Drs A. Jonker: De Brits-West-Indi- sche federatie; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Sport; 18.30 Gram.; 19.00 Ronde van Frankr.; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Gospelsongs; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Nws: 20.05 Ka- merork.; 20.55 „Verhuisd., nieuw adres onbekend", hoorsp.; 21.10 Holland Festival: Koorconc.; 21.40 „125 Jaar Koninklijke Militaire Academie", klankb.; 22.10 Gram.; 22.35 Jazzmuz.; 23.00 Nws; 23.15 Sportact.; 23.30—24.00 Gram. Gisterochtend zijn in de Ameri kaanse sector van Berlijn de eer ste uitreikposten van voedings middelen voor Oost-Berlijners ge opend. Twee uur voor de opening bevonden zich al meer dan dui zend Oost Berlijners in het Wes telijk deel van de stad. Ieder kon een kwart liter melk, vijf sinaas appelen en een kilo kersen kopen tegen prijzen, die gelijk zijn aan die in het Westen. De klanten konden met Oostmarken betalen, waarbij een Oostmark voor een Westmark gold. Caltex Leiden 12 n.m. v. Sidon n. Rdam; Caltex Pernis p. 13 Malta n. Sidon; Celebes 13, Tj. Priok n. Adam via Singapore; Congostroom 14 v. Dakar te Freetown verw.; Johan van Ol- denbarnevelt 13 in Golf v. Suez; Larenberg 13 v. Brindisi n. Cy prus; Lissekerk 13 v. Suez n. Port Said; Loenerkerk p. 13 ten N. Socotra n. Aden; Meliskerk p. 13 n.m. Guardafui n. Aden; Men tor 12 v. Tunis te Malta; Oberon 13 v. Curacao n. Laguira; Prins Alexander 13 Le Havre n. Rdam; Rondo 13 v. Adam te Colombo; Rotti 14 v. Suez te Aden; Siba- jak 13 180 m. Zao Daedalusrif n. Suez: Tabinta 13 n.m. v. Genua te Marseille; Tero p. 13 1930 u. Vlissingen n. Antwerpen; Tomo- ri 13 v. Tarakan te Nu Nukan; Veendam 13 350 m. o. Kaap Race n New York; Waal p. 13 Oues- sant naar Curacao; Willem Ruys 13 n.m. v. Singapore n. Tj Priok; Amerskerk 14 v. Penang te Port Swettenham; Luna 13 v. Bremen n. Asdam; Maas 14 2000 v. Mid- dell. Zee te Asdam verw.; Men tor 13 v. Malta n. Catania; Noor- dam 13 270 m. zo v. Sable Eil. n. Rdam; Ridderkerk 14 v. Ant werpen te Asdam; Tjibodas 13 dw Manilla Baai n. Sagay; Tero verm. 15 v. Antwerpen; Zuider kruis 13 v. New York te Asdam; Aladbi 14 v.m. v. Hamburg te Antwerpen: Amsteldijk p. 14 Gi braltar n. Alexandrië; Annen- kerk 14 v. Kaapstad te Port Eli zabeth; Bloemfontein 13 155 m. Z.W. v. Monrovia n.. Kaapstad; Caltex Utrecht (T.) 13 v. Sidon te Rdam; Delft 14 v. Asdam te Valparaiso verw.; Eendracht p. 13 n.m. Finisterre n. Alexandrië; Erinna (T.) n.m. v. Norderham n. Rdam; Esso Rotterdam (T.) 14 v. Rdom te Aruba verw.; Gooi land 13 v. Bahia n. Rio de Janei ro' Botula (T.) 19 v. Rdam te Curacao verw.: Waterman 13 v. New York n. Rdam via Le Ha vre: Willem Ruys 15 v. Singapo re te Tj. Priok verw. f t 3 V f 7 3 'O ft WM/f 4 Af Ja «v JJ .v tr Jó Je J/ JJ Jv 'si U J* V' P.B.O. is. Hij verzekerde, dat hij de totstandkoming van de P.B.O. niet zou forceren. Het wetsont werp, dat in de Tweede Kamer zonder discussie is aangenomen, kreeg wel de steun van de com munisten, hoewel die bij een vo rige gelegenheid hetzelfde stand punt als de V.V.D. hebben inge nomen. WASHINGTON, 14 Juli (D.P.A.) Het hoofd van de politieke af deling van het Westduise ministe rie van Buitenlandse Zaken, Her- bert Blankenhorn, is te Washing ton aangekomen. Hij heeft voor stellen van de Bondsregering bij zich ter oplossing van de kwestie der Duitse eenheid. Eens worden we allen rijk" Bij de uitgeverij „De Lanteern" te Utrecht is een vertaling ver schenen van „A Father in the familyvan de succesvoile Ame rikaanse schrijver Louis Paul. De Nederlandse titel „Eens worden we allen rijk" is met zo best ge kozen. maar dat neemt niet weg, dat de resterende 271 bladzijden zeer plezierige lectuur verschaf fen. En dat niet alleen. Het boek heeft aan de velen, die tegen woordig wel graag het succes willen ervaren, maar die er niet de handen voor uit de mouwen willen steken, nog wel iets te zeggen ook. Louis Caset is de vader van het enigszins vreemde gezin, wier lotgevallen hier op Ameri kaans-naïeve en daarom juist zo aantrekkelijke wijze worden be schreven. Een jonge kerel, die het leven aandurft en die het zich niet gemakkelijk maakt. Niet alleen trouwt hij zeer jong met een weduwe, moeder van drie flap-uiten van kinderen, maar bovendien haalt hij zich in het vakverenigingswerk nog allerlei klusjes op de hals, die hem bijna de nek breken. De familie Caset verkeert doorlopend in een fi nanciële toestand, die men in degelijker contreien als „zorgwek kend" zou bestempelen, maar die hoegenaamd geen indruk maakt op de levensblijheid, van deze jonge Amerikanen. Louis is druk ker van zijn vak en misschien is deze Lanieern-uitgave ook wel een beetje bedoeld als een hom mage aan de grafische werkers, de eerste organisatoren in de ar beidersbeweging. Misschien hadden we eigenlijk onze stem moeten verheffen tegen de genoeglijke manier, waarop in dit boek een gemengd huwelijk is beschreven. Maar aan gezien op de laatste pagina de hele familie met in- en uitwonen den naar de Paasmis van Pater Turner is gegaan, denken we maar zo, dat het wat die ge mengdheid betreft we in orde gekomen is. KRUISWOORDPUZZLE 212 Horizontaal: 1. vruohtje 4. nieuwe wereldtaal 7. berggeel 9. hap 10. potsenmaker 12. speelgoed 13. voegwoord 15. soort touw 17. lidwoord 18. vlug 20. jongensnaam 21. voorzetsel 22. voorzetsel 23. kippeneigenschap 24. vaatwerk 25. soort papegaai 27. ogenblik 29. stofmaat 30. padvindersleidster 32. voorzetsel 33. soort 34. woonschuit 36. insecteneter 38. Ierland 40. rivier in Nederland 41. voorzetsel Verticaal: 1. zuivelproduct 2. maanstand 3. vr. munt 4. boom 5. lidwoord 6. roofdier 8. soort 9. rond voorwerp 11. gebogen been 12. keukengerei 14. staat in Z.-Afrika 16. broeikas 17. wapen 19. schrijfbehoefte 21. hoofddeksel 24. wiskundige figuur 25. grote bijl 26. op de wijze van 28. na enige tijd 30. vis 31. oppervl. maat 33. elasticiteit 35. tocht 37. pers. vnw. 39. zangnoot Oplossing Kruiswoordraadsel 211 Horizontaal: 1 opa; 3 aar; 5 Ems; 8 el; 9 O.T.; 10 van; 12 das; 14 ode; 15 etage; 17 poker; 19 re; 20 pope; 21 TT; 23 te; 25 kaas; 26 ra; 29 stola; 31 baron; 32 aap; 33 Lea; 35 toe; 36 Aa; 37 St; 38 rib; 39 dag; 40 sta. Verticaal: 1 over; 2 plat; 4 aga; 6 mode 7 stern; 11 nar; 12 de; 13 spot; 14 oke; 22 taal; 24 tsaar; 25 kop; 27 art.; 28 Aneta; 30 taai; 31 ba; 3 Eva. AMSTERDAM, 14 Juli Een van de meest in het oog vallende kenmerken'van de jongste week staat der Nederlandse Bank is wel de sterke stijging van het tegoed der banken. Deze zagen hun saldo met niet minder dan 130 millioen aan groeien tot 310,8 millioen. Voor zover bekend is dit exor bitant hoge bedrag nog nooit in de boeken van de bank aange troffen. Het rijk zag zijn tegoed met c.a. 100 millioen vermin deren, zodat zeer wel een ver band tussen beide mutaties mo gelijk is. Men neemt n.l. aan, dat een bedrag schatkistpapier van deze grootte niet verlengd is. Zoals bekend, dient de storting op de recente uitgifte van pro messen en schatkistbiljetten uiterlijk 16 Juli a.s. te geschie den. De Centrale Bank heeft dit maal geen schatkistpapier afge geven. Ook in de afgelopen periode is weer convertible valuta om gezet in goud en wel tot een be drag van bijna 17 millioen. zo dat de goudvoorraad thans 2.345,1 bedraagt. De deviezen reserve is slechts met 1 mil- lio.en verminderd. Beide posten tezamen vertonen dus een stij ging yin ruim f 15 millioen tot 4.178. De overige mutaties staan vooral in verband met een verdere ontspanning na de ulti mo. De bankbillettencirculatie is met 26 millioen verminderd, maar blijft toch c.a. 65 mil- BERLIJN, 14 Juli (A.P.) Uit het West-Berlijnse politie register bleek vandaag, dat er nog 387 West-Berlijners worden vermist, die vermoedelijk bij de revolte in Oost Berlijn op 17 Juni j.l. door de communistische politie zijn ge arresteerd. Tientallen West-Berlijners, die tijdens de opstand in hechtenis werden genomen, zijn reeds te ruggekeerd. Zij hebben echter mee gedeeld, dat nog vele van hun kameraden in de gevangenis sen zitten. Het cijfer 387 is samengesteld uit meldingen van familieleden der vermisten. LONDEN, 14 Juli Reuter De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden is voorne mens 26 Juli uit de V.S. naar Engeland terug te keren. Hij zal daarna waarschijnlijk nog wel enige tijd rust moeten houden. Dit wordt door het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. lioen boven de drie milliard. Voorschotten in rekening cou rant daalden met f 5,6 millioen. Men moet er echter rekening mee houden, dat in deze post be grepen is een voorschot aan In donesië. Op dit voorschot wordt jaarlijks in de maand Juli een bedrag van 2.635.325 afgelost. HONOLOELOE, 14 Juli (A.P.) Het transportschip van de Ame rikaanse marine „Barrett" heeft ten Westen van het eiland Wake elf lijken uit de stille Oceaan op- gehaaid, op de plaats waar Za terdagavond een vliegtuig van de Transocean Lines met 58 perso nen aan boord is verongelukt. Aangenomen wordt, dat alle in zittenden om het leven zijn ge komen. Een 40-jarige textielhandelaar uit Woerden, die Maandag met zijn wagen naar Amsterdam reed om daar zakenrelaties te bezoe ken, is in de hoofdstad uit zijn achterzak zijn portefeuille inhou dende f 1050,— plus rijbewijs, kwijtgeraakt. De gedupeerde deed daarvan bij het bureau Overtoom der Am sterdamse politie aangifte. Hij be weerde met grote stelligheid, dat de portefeuille hem moet zijn ontrold, aangezien hij het uitge sloten achtte deze ergens te heb ben laten liggen of te zijn ver loren. H«, had enkele zakenrelaties bezocht, daarna in een restaurant een kopje koffie gedronken, zijn auto voor een kleine reparatie naar een garage gebracht en whs tenslotte in een warenhuis tot de ontdekking gekomen, dat zijn portefeuille was verdwenen. De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jarige J. N. M. uit Amersfoort, wegens oplichting voor 20 duizend gulden ten na dele van de Amsterdamse hui denclub, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek. waarvan zes maanden voor waardelijk en met onder toe- zichtstelling van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme. De eis was twee en een half jaar. Verdachte was in dienst van de coöperatieve vereniging Amster damse Huidenclub en belast met bet uitschrijven van betalingsop drachten (bankgiro's) voor de leden van de vereniging Hij had er een gewoonte van gemaakt op de uitgebreide betalingslij sten af en toe de naam van zijn 23-jarige boezemvriend P. J. T. uit Utrecht in te vullen en de opdracht tot uitbetaling gegeven aan de Mid- denstandsbank aldaar. De laatste incasseerde daar in zes maanden tijds op deze wijze f20.000.en mocht daarvan van M. een eigen deel behouden. De Utrechtse jongen werd wegens heling tot acht maanden met aftrek veroor deeld. Tegen hem was anderhalf jaar geëist. BODEGRAVEN, 14 Juli Aan gevoerd 213 partijen; le soort 2.05 2.13, 2e soort 1.982.04; extra tot 2.38. Handel kalm. De Westduitse autoriteiten heb ben Dinsdag een bedrag van drie millioen D.M. toegewezen voor invoer van motorbenzine en van 1.25 millioen D.M. voor invoer van technische oliën uit Neder land. Hoewel het resultaat over 11)52 bij dat van vorig jaar ten achter bleef, is de directie van de N.V. v.h. Nierstrasz niet ontevreden. De winst is becijferd op f 137.856 (1179.009). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 pro cent op de gewone aandelen. In 1953 is üe omzet tot dusver iets beneden die van dezelfde periode van het verslagjaar gebleven. Een belangrijk bedrag aan uit te voe ren opdrachten is echter nog in portefeuille. De omstandigheden voor het aantrekken van nieuw kapitaal bleken nog niet gunstig te zijn. zo besluit de directie haar verslag. De resultaten van de Indola N.V. te Voorburg over 1952 mo gen niet onbevredigend genoemd worden, aldus het verslag. De omzet is ruim 6 pet. hoger ge weest dan in 1951. De binnen landse verkopen zijn weliswaar gedaald, doch dit is door grotere export ruimschoots opgevangen. De gang van zaken bij de vesti gingen in Frankrijk en Duitsland is nog steeds verre van rooskleu rig. De directie meent, dat bij een voorzichtig beleid de toestand vroeg of laat toch ten gunste zal keren. De vooruitzichten voor 1953 worden gunstig genoemd. De verkopen in de eerste vijf maanden zyn met 10 procent ge stegen t.o.v. dezelfde periode 1952. Er is alleszins reden aan te ne men ,dat deze omzetstijging ge continueerd zal worden. De gestadige groei van het be drijf heeft de directie ertoe ge noodzaakt een industrieterrein te Rijswijk aan te kopen. Dit jaar nog zal een begin worden ge maakt met de bouw van kanto ren, magazijnen en showrooms. Het ligt in de bedoeling langza merhand het gehele bedrijf naar Rijswijk over te brengen. Voor winstverdeling is beschik baar een bedrag van f 162.563 (f 154.250). Voorgesteld wordt een dividend van 7i/2 procent op de preferente aandelen a en b en 10 procent op de priorifeits- en ge wone aandelen. Dit laatste is be taalbaar naar keuze in contanten of aandelen. De verkoop bij de N.V. Ver. Glasfabrieken te Schiedam toon de gedurende de zomermaanden van 1952 een minder gunstig ver loop. De uitvoer ontwikkelde zich moeilijker. De heffing der weeldebelasting heeft tot minder productie voor het binnenland geleid, waardoor bepaalde arti kelen tevens niet beschikbaar kwamen voor export, in bijzon der naar valuta sterke laijden. 't Saldo winst bedraagt f 324.999 (v.j. 348.440), waaruit een divi dend wordt voorgesteld van acht procent (onv.). De N.V. Bouwkas „Rohyp" heeft over 1952, na diverse voor zieningen een saldo winst be haald van f 66.338 (f 133.757). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. op de aandelen a en 5 pet op de aandelen b. (vorig jaar resp. 7 en 6 pet.). Het financiële resultaat is na delig beïnvloed door belangrijk grotere reserveringen voor be lastingen dan in 1951. De hypo theekportefeuille is met een be drag van f 2.663.731 gestegen. In belangrijke mate is dit veroor zaakt door de nieuwbouwfinan- ciering. Er zijn 431 bouwkascon- traeten afgesloten met een aan gevraagd bouwkapitaal van f 3.087.650 (v.j. 703 contracten met f 4.648.700). De N.V. Nederlandse Vlasspin nerij te Tilburg heeft het boek jaar 1952/53 afgesloten met een voordelig saldo van f 288,629 (f281.972). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (onv.). Het verslag meldt, dat op de grote terugslag in alle textielsec toren ook voor de producten van de vlasspinnerij een redelijk her stel volgde De productie is lager geweest dan in voorgaande jaren. De omzet nam echter toe, het geen een vermindering der voor raden tot gevolg had. De garen export is hoger geweest. De N.V. Nieuwe Afrikaanse Handels-Vennootschap te Rot terdam heeft over het op 31 October 1952 afgesloten boekjaar (na afschrijvingen en reserverin gen) een winst in Afrika ge maakt van f 2.437.289 (v. j. f2.499.893) De voornaamste pro. ducten die voor rekening van de vennootschap verhandeld werden waren; katoenvezels, gom copal, piassava, palmolie, palmpitten, koffie, ivoor, kongo jute en ca cao. De katoenoogst was over vloedig en overtrof die van. het vorig jaar met ruim 35 pet. Dit is een uitzondering. De volgen de oogst zal minder ruim uit vallen. De katoenplanter heeft nog een redelijke beloning ont vangen. Afgezien van katoen, koffie en cacao zijn de produc ten-aankopen in 1952 ten achter gebleven bij die van 1951. De winstmarges der uitv-oerproduc- ten waren kleiner dan in 1951. Twee exportartikelen der ven nootschap bleven in de put zit ten: palmolie in Liberia en gom copal in de Congo. De lagere productenwinsten werden goed gemaakt door hogere goederen- omzetten en de winsten daarop hoewel het percentage der win sten enigszins daalde. Teven? hielpen mee de groeiende baten op agenturen. De goederenhandel der ven nootschap profiteerde van hei feit dat zowel in de Congo al? in Liberia belangrijke sommen in omloop kwamen. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo groot f 1.923.134. Zoals gemeld wordt voorgesteld 12 pet. dividend (onveranderd) op de gewone oude aandelen, 31/8 pet. op de gewone nieuwe aandelen en 13 >4 pet. (onver anderd) op de preferente aan delen uit te keren in contanten dan wel deels in contanten en deels in aandelen. De administratie maatschappij Geo Wehry en Co N.V. zal 20 Juli een tweede interimdividend a 4 pet,, dat tevens als slotdivi dend wordt beschouwd, over het boekjaar 1952 beschikbaar stel len. 'Evenals over 1951 wordt het totaal dividend over 1952 dus 7 procent. Kleurloze markt AMSTERDAM, 14 Juli. De gehele markt heeft vanaf de eerste „ping" om kwart over een een kleurloze aanblik geboden Er werd vanzelfsprekend wel ge ïnformeerd naar de eerste note ringen, maar van activiteit was in het geheel geen sprake. De aardigheid is er van af, zegt de beurs, 't Publiek blijft apathisch zouden kunnen prikkelen zijn er en stimulansen, die de activiteit de stemming niet flauw geweest, niet. Over het geheel genomen is doch de zeer geringe affaire leidde toch tot fractionele ver liezen. Philips vormde aanvanke lijk een uitzondering. Dit fonds sloot gisteren op 1Ö6V2 maar opende vandaag op 168. Toen de markt in haar apathische houding bleef volharden, verdween ook deze winst en Philips sloot op 16614- De overige internationale waarden zeer stil met bescheiden nadelige verschillen. Op de scheepvaartafdeling was weliswaar iets meer te doen dan op de voorafgaande dagen, maar ook hier juichte men niet over de zakenomvang. Scheepvaart Unie een kleinigheid beter, doch de andere papieren nauwelijks prijs houdend. Obligaties Young die gisteren reeds vast waren en van 98 tot 99y2 stegen, waren ook vandaag gevraagd Er lag welis waar een groot aantal limites in de markt, maar niettemin wisten deze obligaties de pariprijs te bereiken.De cultuurafdeling le verde geen stof op voor uitge breide verhalen. Vrijwel alle lei dende soorten noteerden een fractie luier, doch nergens waren de verschillen bijzonder groot. Guldensbeleggingen stil en vrij wel onveranderd. Men wacht thans op nadere gegevens van de nieuwe lening, die naar de beurs zegt aanstaande zou zijn, Ameri kanen stil. naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. „Hé, Giuseppe, fijn, dat ik je ontmoet," zei Pietro zo noncha lant mogelijk. Het viel hem op, dat zijn vriend er niet veel beter uitzag dan hijzelf. „Dat is toevallig, Pietro," was het opgewekte antwoord. „Hoe maak je het?" „Och.. ..eh," aarzelde Pietro. „Het kon bëter. Eerlijk gezegd was ik blij. dat ik je zag, want ik wou je vragen of Ik je geld kan lenen?" Giuseppe begon te lachen. „We zijn er allebei, geloof ik, mooi aan toe Ik verkeer in dezelfde omstandigheden. Niet gewerkt moest van het conservatorium en nou scharrel ik maar wat rond. Speel hier en daar wat piano, maar lóóp over het algemeen zon der een enkele cent op zak. Zoals nu bijvoorbeeld." Hij greep Pietro bij de arm en vervolgde: „Maar geen zorg! Er zal altijd ergens nog wel een kop koffie te krijgen zijn." „En je zei geen geld te heb ben," merkte Mascagni op. „Is ook zo," antwoordde Giuseppe, maar ik weet om de hoek een calé, waar elke avond om deze tijd een oude kennis van me komt. Gi- glotti heet hij. Het moet al raar lopen als hij geen koffie voor ons betaalt. Mocht hij er nog niet zijn, dan bestellen we vast en wachten tot hij komt." „Is dat niet een beetje riskant," informeerde Pietro terwijl ze op liepen „Als je niets riskeert, krijg je niets, dus riskeren we, was het luchtige antwoord. Het voorstel was voor Pietro verleidelijk. Hij volgde zijn vriend naar binnen in het behaaglijk warme café. Ze namen plaats en Giuseppe bestelde met een vorste lijk gebaar koffie en cake. Toen Pietro dit hoorde, werd hij toch wel bevreesd. Als die Giglotti niet zou komen, leek dit verdacht veel op oplichting. Hij zeide echter mets. Een ogenblik wilde hij zich overgeven aan de weelde van de warmte en van de dampende kof fie met wat eten. In een andere hoek van de zaal zat een gezel schap van vier personen, onder wie een jonge dame. Het ging er nogal luidruchtig toe en het gezelschap bleek zelfs champagne te hebben besteld. Onwillekeurig nam Pietro het viertal op. Hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat hij de dame, die met de rug naar hem toe zat. kende. „Zeg," vroeg hij Giuseppe, „heb jij die dame daar al eens gezien?" Even een blik en toen kwam het antwoord. „O ja. Dat is bof fen! Die heb ik de laatste weken hier al meer in de omtrek gezien. Staat geloof ik ergens in een klein theater. Herinner je je Vanda Pieri niet van ons conservatorium. Zo te zien gaat het haar niet slecht. Wacht even, dat kan onze redding zijn, voor het geval die Gigliotti zich niet laat zien." Voordat Pietro iets kon zeggen, was Giuseppe ongestaan. Hij wendde zich tot de jonge vrouw, groette de heren en knoopte een gesprek aan met Vanda. Want deze was het inderdaad, zoals Pie tro zag, toen ze het hoofd liclite- liik terzijde wendde. Tot zijn ont steltenis merkte hij, dat ze in haar tasje voelde en Giuseppe iets overhandigde. Het hart begon in zijn keel te bonzen, toen Vanda even later omkeek, vriendelijk knikte en naar hem toekwam. Hoffelijk, doch met een onzeker gevoel stónd hij op om haar te begroeten. „Dag, Pietro," zei ze. „Wat heb ik jou in lange tijd niet gezien. En we hadden nogal afgesproken, dat we elkaar regelmatig zouden ontmoeten." „Ja.... maar.... eh" Pietro wist niet wat te antwoorden en liet zijn blik gaan over de zeer verzorgde kleding van het meisje. „Hoe gaat het met je?" infor meerde Vanda. Uit haar toon bleek wel, dat zii die vraag feite lijk overbodig vond. ,,'t Gaat wel," was Pietro's ant woord. „Jou behoef ik 't niet te vragen Als ik je zo aankijk „Ik ben in Navarra's oöerette wist je dat niet? Na enkele we ken had ik al succes en nu ben ik de eerste van het gezelschap," vertelde Vanda trots. „We drmken vanavond juist op mijn succes in „Madame Angot". Ze nam Pietro scherp op en in eens kwam er een trek van te derheid in haar ogen. I'ietro jou gaat het helemaal niet goed." Hij zweeg en haalde de schou ders op. Toen sprak hij: „Even 'n moeilijke tiid maar daar kom ik v/el doorheen." Ze ging bij hem zitten. „Pietro, je weet. dat in ons vak de een de ander in de goede richting kan duwen. Kan ik je helpen?" „Welnee," weerde Pietro at. „Zo erg is het niet." „Zal ik je aan Navarra voor stellen? Hij zoekt juist een goede dirigent en ik weet zeker, dat jij aaar geschikt voor bent." Aan de andere tafel waren de heren opgestaan Ze waren ken nelijk van plan om te vertrekken. „Vanda. zullen we gaan?" riep een dandy-achtig heer. Zij knikte en vervolgde snel tot Pietro: „Dat zou een oplossing zi;n! Je kunt niet van dromen le ven, zoals je tot nu toe hebt ge daan. Onder deze omstandigheden kan je toch niet werken, zoals jij je cat als een ideaal ziet." Een ondeelbaar ogenblik aar zelde Pietro. „Die me daar riep. is Navarra." vervolgde Vanda, „Zal ik een af spraak voor je maken?" Hij had echter besicten niet op het voorstel in te gaan. „Dank je Vanda. Ik vind het geweldig vriendelijk, maar.... ik geef me niet over!" Even kwam er een wrevelige trek op het gezicht van de jonge vrouw. Toen zei ze: „Je meet het zei) weten. M/Y. ie me nodig hol ben we st.-.an nog veertien dagen in het Manresa-Tbeater. Tot ziens!" (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7