De zuiveringsgolf rolt Militairen worden ingeënt NOTA's AAN MOSKOU Het ambtenarensalaris Dagblad voor Alkmaar Tegenoffensief en omgeving Sovjet-bonzen in paniek Kinder bijslag Vrienden van Beria uit hun functies ontslagen Nieuwe „vijanden van de Staat" Weer uitstel te Panmoenjon De gebreken aan de kruisers Gewetensbezwaren erkend Grote Drie wensen overleg over één en vrij Duitsland Sovjets dragen bij Kabinet van chr .-democraten Topfunctionarissen krijgen verhoging van 400.000.- Geen stukken vernietigd? NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. O Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Donderdag 16 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12831 NAAR AANLEIDING van een in gezonden stuk en in verband met de mening van twee briefschrij vers, moeten wij enkele opmer kingen maken over het rapport van een commissie van het Cen trum voor Staatkundige Vorming betreffende de Kinderbijslag voor loon- (en salaris-) trekken den. Zoals ook in enige andere ge westelijke bladen al is gebleken, zijn er meningen pro en contra de conclusie van dit rapport, dat zgn. dubbele progressie bij deze kinderbijslag gewenst is. Wat vraagt de sociale recht vaardigheid voor het bepalen van deze bijslag? De commissie van het Centrum meent, dat het niet juist is, hierbij alleen te rade te gaan bij het kindertal. Zoals wij reeds eerder te ken nen gaven, toen wij vorige week een samenvatting van het rapport bespraken, de rechtvaardigheid verlangt, dat de progressie in het kindertal behouden moet worden, maar zij meent ook, dat daarbij nog met twee factoren rekening gehouden moet worden. Dat is ten eerste het primaire inkomen van de loontrekkende en ten tweede de leeftijd van de voor de kinderbijslag in aanmerking komende kinderen. Over dit laat ste bestaat onder onze kringen geen verschil van mening. Wel over het eerste. Verschillenden zijn van oordeel, dat ieder kind evenveel kost, dat de lagere in komens eigenlijk eerder in aan merking zouden komen voor ho gere bijslag dan degenen, die meer verdienen, enz. En zij be grijpen niet, waar de grondslag voor hogere bijslag voor hen die meer verdienen, vandaan komt. Het zou misschien al voldoen de zijn, wanneer wij in herinne ring brachten, dat die progressie (nu, de dubbele progressie) reeds bestond in het wetsontwerp, dat in December 1939 op initiatief van prof. Romme tot stand kwam en dat later enige keren, niet altijd even gelukkig, gewijzigd werd. Zo werd eerst uitgegaan van de noodzaak van bijslag vanaf het derde kind, later werd dit vanaf het eerste kind en meer en meer begon de kinderbijslag een rol te spelen in het loon- en prijsbeleid, waarmee de oorspron kelijke rechtsgrond van deze maatregel feitelijk werd aange tast. Aanvankelijk was de bijslag ook al verschillend, naar gelang van het loon, en de reden daar van werd door de initiatiefnemer duidelijk gemotiveerd. Na de be vrijding is dat veranderd. Toen stak de gedachte van de nivelle ring al de kop op, die steeds ver der doorgevreten is. De commissie van het Centrum nu is van mening, dat wanneer het loon een sociaal minimum mogelijk moet maken dat voor de onderscheiden maatschappelij ke groepen verschillend is ook de kinderbijslag bij deze verschil len aansluiting moet zoeken. De kinderbijslag moet dus staan in een bepaalde verhouding tot de primaire beloning. Dit moet een juiste gedachte genoemd worden, die, zoals gezegd, in de memorie van toelichting van het wetsont werp van prof. Romme terug te vinden is. Dat ieder kind, in welk gezin dan ook, evenveel kost, is na tuurlek niet juist. Het gaat er maar om, of men aanvaarden wil en dat zal men toch zeker wel doen dat er verschillen van stand, van milieu, van opvoe- dingseisen enz. zijn en dat er lagere en hogere inkomens, sa larissen en lonen zijn. Terecht merkte een medewer ker in de „Nieuwe Dag" onlangs over deze kwestie op, dat iemand, die met vijf kinderen f 15.bij slag geniet, dus een derde van zijn inkomen, als dat f50.- be draagt, als bijslag ontvangt. Maar iemand, die f 100.- in de week verdient, zou voor vijf kinderen ook f 15.- ontvangen, dat zou zijn nog minder dan een zesde van zijn inkomen. Erkent men nu de redelijkheid van grotere „verdiensten", d.w.z. van inkomen of salaris, in ver band met het verschil in pres tatie e.d., van en voor sommige groepen van mensen, aanvaardt men derhalve het principe van verschil in beloning, voor ver schillende soorten van arbeid, dan moet men ook de consequen ties daarvan aanvaarden. Dan moet men dus ook aanne men, dat het Centrum thans ad viseert, terug te komen van de na de bevrijding ingeslagen weg, die leidde tot de nivellering. NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND BONN, 15 Juli (DPA) De Westduitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 3 millioen DM toegewezen voor invoer van groentezaden uit' Nederland. BERLIJN. De zuiveringsgolf, die men na de val van Lavrenti Beria achter het IJzeren Gordijn verwachtte, is in beweging gekomen. De eerste twee slachtoffers zijn meteen al figuren van formaat: Dekanozov, minister van Binnenlandse Zaken in de Sovjet-Republiek Georgië en Max Fechner, minis ter van Justitie in het Oost-Duitse marionettenkabinet. Deka nozovdie vóór de oorlog Sovjet-ambassadeur was in nazi- Duitsland, heeft zijn ontslag te danken aan het feit, dat hij voor zijn benoeming tol minister, chef van de veiligheids troepen in de republiek was onder Beria. Fechner heeft een- voudig-weg de beschuldiging van „staatsvijandige activiteit gekregen. Dekanozov is niet de enige in Georgië, die op het verkeerde paard, in casu Beria, heeft gewed. De zuiveringsactie heeft zo blijkt uit een uitzending van ra- dio-Tiflis bovendien functiona rissen als Rapava, Rukhadze, Ma- moelof, Shariya, Kaboelof en Mishteyn weggevaagd. Verschil lenden van hen vervulden het ambt van minister van de Georgi sche Sovjet-Republiek. Het gaat vlot met de zuiverin gen in Georgië. In April werd Roekhadze ontslagen als minister voor staatsveiligheid en tezamen met twee medewerkers gearres teerd. Eerder weggezuiverde mi nisters waren toen weer in ere hersteld. De zuivering in Oost- Duitsl. nd, Max Fechner, de Oost-Duitse mi nister van Justitie, is een revolu- tionnair van de oude stempel. Hij trad al op 16-jarige leeftijd toe tot de socialistische partij. Tijdens het nazi-bewind werd hij gevangen gezet in een concentratiekamp. Thans is hij als dank voor de vele diensten, aan het Sovjet- ideaal bewezen met zoon en schoondochter gearresteerd. Hij wordt als minister opgevolgd doof „rode Hilde". Hilde'gard Benjamin. Ook in Polen De voorzitter van de Poolse so cialistische partij in ballingschap, Ciolkosz, heeft Woensdag op het congres van de socialistische inter nationale te Stockholm verklaard, Zoon preekt bij Eerste Plechtige H. Mis van zijn vader NEW YORK. Father Claude Norton zal de feestpredikatie hou den wanneer zijn vader, Patrick Norton, zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt in het bisdom Du buque. Patrick Norton, vroeger een bekend zakenman uit Iowa, werd in December van het vorige jaar te Rome priester gewijd. Hij is sinds zeven jaar weduwnaar. Toen de thans 70-jarige geeste lijke na het beëindigen van zijn studies te Washington aankwam, werd hij daar opgewacht door 12 kinderen en 20 kleinkinderen. De bekende violist Louis Zimmerman, die vele jaren deel heeft uitgemaakt van het Amsterdams Concertgebouworkest viert Zondag 19 Juli a.s. zijn tachtigste verjaardag. dat de voormalige secretaris-gene raal van de communistische partij in Polen, Vladyslaw Gomolka, is vrijgelaten. Gomolka werd in 1951 gearres teerd op beschuldiging van natio nalistische afdwalingen en het sa boteren van het program voor collectivisering van de landbouw. Generaal Spyehalski, de voor malige onder-minister van Oorlog, die kort na Gomolka werd aange houden op beschuldiging van heu len met Westelijke geheime dien sten, zal binnenkort terecht staan, aldus Ciolkosz. Generaal Mark Clark in Korea PANMOENJOM, 16 Juli (A.P.) De communistische wapenstil standsdelegatie in Panmoenjom heeft om een dag reces verzocht. De bijeenkomst van vanmorgen duurde slechts 24 minuten en werd vervolgens verdaagd tot Zaterdag 2 uur n.m. (06.00 Ned. tijd). Gezaghebbende woordvoerders hadden gisteren de verwachting uitgesproken, dat de vergadering van vandaag beslissend zou zijn. Het lijkt waarschijnlijk, dat de geallieerden een nieuwe stap heb ben gedaan om de impasse te doorbreken, die naar verluidt is ontstaan, doordat de communisten krachtiger garanties eisen, dat president Syngman Rhee de be standsovereenkomst zal eerbiedi gen. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten gene raal Mark Clark is inmiddels uit Tokio in Korea gearriveerd. Hij beschuldigde de communisten er van, dat zij de geheimhouding van de wapenstilstandsonderhan delingen hebben geschonden. SEOEL, 16 Juli (Reuter) De verbondenen zijn vandaag tegen het aanbreken van de dag een tegenoffensief begonnen. Men spreekt aan het front van „het grootste offensief in twee jaar". Het is ingezet tussen „Sluipschut- tersheuvel" en de rivier de Poekhan. Er wordt „bevredigende voort gang" gemeld. Het tegenoffensief wordt gesteund door tanks, ar tillerie en vliegtuigen. Minister antwoordt Minister Staf heeft op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Vermeer (Arb.) geant woord, dat het niet meer is na te gaan op welke wijze het thans ondeugdelijk gebleken gietwerk van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" in 1942 en 1943 is beproefd. Toen kort voor de proeftochten de gietstukken met het oog op het schilderen nog werden gezand straald, zijn geen gebreken ge constateerd. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. het wetsontwerp aan vaard, dat de overheid tot 1962 de bevoegdheid geeft om militairen te verplichten zich te laten in enten en herinenten tegen pok ken en andere besmettelijke ziek ten. De communisten en Staat kundig Gereformeerden vroegen aantekening, dat zij tegen waren. Een met 49 tegen 19 stemmen aanvaard amendement-Bruins Slot (A.R.) verruimt de bepalingen die betrekking hebben op verzoeken tot vrijstelling uit hoofde van ge wetensbezwaren aan de godsdienst ontleend. Voor zover het om minderjarige militairen gaat kunnen dergelijke verzoeken zowel door de ouders als door de betrokkene worden gedaan. Ook kunnen verzoeken tot vrij stelling worden gedaan uit hoofde van geneeskundige overwegingen. Minister Staf deelde mede, dat deze commissie zal bestaan uit bevoegde deskundigen uit de me dische wereld. Een door de minis ter overgenomen amendement- Fens (K.V.P.) bindt de beslissing over dergelijke verzoeken ook met zoveel woorden aan het advies van deze commisie. Marinehospitaal. Een wetsontwerp waarbij f 250.000 wordt uitgetrokken voor de aankoop van het landgoed Eikenrode te Heemstede teneinde daar een marine hospitaal te bou wen (kosten 5 millioen), stuitte in Maart op ernstige bezwaren van de Kamer, vooral van de K.V.P.-afgevaardigde dr. Mol. Een nadere uiteenzetting in een uit voerige nota heeft blijkbaar ver helderend gewerkt. Van K.V.P.- zijde werd niets meer gezegd. Te genstand kwam nog slechts van V.V.D.-zijde en van de communis ten. De heer Ritmeester (V.V.D.) zou den Helder hebben willen kiezen, waar het hospitaal ook vroeger was gevestigd. De staats secretaris van Marine was van oordeel dat in de oorlog, toen het marinehospitaal werd weggebom bardeerd, wel gebleken was, dat dergelijke inrichtingen niet in kwetsbare plaatsen gevestigd moeten zijn. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen. V.V.D. en Comm. bleven tegen. De renners Bartali, Massip en Wagtmans in de Pyreneeën. De elfde etappe, die ging door het berglandschap van de Pyreneeën, werd gewonnen door de Franse renner Jean Robic. Hij legde de 115 km. tussen Cauterets en Luchon af in 3 uur 50 min. 6 sec. Hij ontfut selde hiermede de Zwitser Schaer de gele trui en plaatste zichzelf eerste in het alge meen klassement. LONDEN, 15 Juli De V.S., Engeland en Frankrijk hebben Woensdag de Sowjet-Unie uitgenodigd voor een conferentie van Ministers van Buitenlandse Zaken, eind van September. De drie Westelijke mogendheden ver klaren, dat overeenstemming van de vier mogendheden over Duitsland en Oostenrijk „een belangrijke bijdrage tot de vrede" zou zijn. In gelijkluidende nota's, die aan de vertegenwoordigers der Sow jet-Unie in Londen, Parijs en Washington zijn overhandigd, wordt voorgesteld, dat de confe rentie in een nader bij onderlinge overeenkomst, te bepalen plaats zal worden gehouden. Deze conferentie van beperkte duur zou omstreeks het einde van September kunnen beginnen op een nader overeen te komen plaats. De te bespreken onderwer pen zouden de volgende moeten zijn: 1. De organisatie van vrije verkiezingen in de federale repu bliek, de Oostelijke zone van Duitsland en in Berlijn. Dit zou In de knel. Over een wetsontwerp, dat een verlenging van de bestaande ex ploitatie-overeenkomst van de aan de staat toebehorende domaniale mijn te Kerkrade met de huidige exploitant, een particuliere N.V. inhoudt, zal op wens van de com munisten vandaag hoofdelijk worden gestemd. De socialisten zouden van deze gelegenheid ge bruik hebben willen maken om deze mijn bij het staatsbedrijf te voegen, aldus de heer van Lien- den (P.v.d.A.) die tevens mede deelde, dat de P.v.d.A. om deze reden haar stem niet aan het ont werp zal geven. De communisten zijn dezelfde mening toegedaan en de hoofdelijke stemming van vandaag biedt de communisten dus de gelegenheid om naast de P.v.d.A. tegen eenP.v.d.A.- minister te getuigen. Het is namelijk minister v. d. Kieft die dit wetsontwerp voor zijn rekening heeft te nemen. De communist Haken maakte het de socialistische bewindsman niet ge makkelijk door nog eens op het verkiezingsprogram van de P.v.d. A. te wijzen, waarin socialisatie van de mijnen wordt gevraagd. Het verweer van minister v. d. Kieft was mager. De vorige rege ring had de overeenkomst reeds gesloten. Dan nam uw voorgan ger het niet nauw met het pro gram, zei de heer Haken (com.). aan programma voor technische bijstand GENEVE, 15 Juli. De Sovjet- Unie heeft vandaag bekend ge maakt, dat een bijdrage van vier millioen roebel gegeven wordt aan het programma voor techni sche bijstand van de V.N., de eer ste Russische bijdrage sedert het programma drie jaar geleden be gon. De Sovjet-afgevaardigde A. Aroetioenian heeft dit zonder voorafgaande waarschuwing in een bespreking van de hulp van de V.N. aan achtergebleven gebie den meegedeeld. Aroetioenian zei, dat de Sovjet- Unie eveneens bereid is de dien sten van Russische deskundigen aan het programma bij te dragen. De Gasperi formeert ROME. 15 Juli Alcide de Gasperi heeft Woensdagavond zijn achtste achtereenvolgende rege ring gevormd. Zij bestaat geheel uit leden van zijn eigen christen democratische partij en zal de eerste regering van leden van één partij zijn sedert de oorlog. De nieuwe regering zal echter geen meerderheid in het parle ment hebben en afhankelijk zijn van het onthouden of de steun van andere groepen, zelfs voor een eerste vertrouwensstemming. Men verwacht, dat de Gasperi, met steun van de kleine liberale en republikeinse partijen, bij de vertrouwensstemming een krappe meerderheid zal weten te behalen, wanneer het parlement volgende week bijeen komt. Daarna zal het kabinet, zo meent men, echter voortdurend de kans lopen de ne derlaag te lijden. o.m. inhouden bespreking van de noodzakelijke waarborgen voor vrijheid van beweging, vrijheid van handelen voor politieke par tijen, vrijheid van pers en ver zekering van de voornaamste vrij heden aan alle Duitsers voor, tij dens en na de verkiezingen. 2. Voorwaarden voor de vor ming van een vrije regering voor geheel Duitsland met vrijheid van handelen in binnenlandse en bui tenlandse aangelegenheden. Dit zijn de voornaamste stap pen, die vooraf moeten gaan aan het openen van besprekingen met de Sowj et-Russische regering over een Duits vredesverdrag, op zich zelf een belangrijk element van een algemene regeling. De regeringen zijn ook van me ning, dat op deze eerste bijeen komst tenslotte een overeenkomst moet worden bereikt over het Oostenrijkse verdrag". BILKSEM SLOEG IN N.S.-SEINSTELSEL UTRECHT, 15 Juli. Om 17.40 uur is door blikseminslag een sto ring ontstaan in het seinwezen tussen Halfweg en Amsterdam, waardoor de treinen van Haarlem tot Amsterdam aanzienlijke ver traging ondervonden. De treinen in de richting Amsterdam en Haarlem rijden vrijwel op tijd, doch, daar de vertragingen de materieel-omloop verstoren, kon een aantal treinen van Amster dam via Haarlem in de richting Zandvoort-Bad en Uitgeest niet vertrekken. (Van onze parlementaire redactie) Minister Beel wedijvert met de Tweede Kamer wat de afhande ling van het ontwerp tot verho ging van de ambtenarensalarissen betreft. Een dag nadat het voor lopig verslag is verschenen heeft de minister van Binnenlandse Za ken reeds zijn Memorie van Ant woord ingediend. In de Memorie van Antwoord wordt gezegd, dat de ingediende voorstellen zeker ook voor de burgemeesters gevolgen zullen hebben. Voorstellen dienaangaan de kunnen worden verwacht zo dra is komen vast te staan in hoe verre de maatregelen ten behoeve van het rijkspersoneel door de Staten-Generaal worden aan vaard. Naar aanleiding van de desbe treffende vragen deelt de minister mede, dat in het aangevraagde bedrag van f 23.000.000 een bedrag van ruim f 400.000 is begrepen voor verhoging van de z.g. top salarissen. De minister geeft in zijn ant woord ook nog een overzicht van IN ZAAK-FONTEYN Er zijn geen stukken, betrek king hebbende op de zaak Fon- teijn, bij het ministerie van Ma rine vernietigd. Aldus heeft de minister van Marine op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Vermeer, geantwoord. Het dossier Fonteijn kan niet worden aangevuld aangezien een groot deel der marine-archieven door oorlogshandelingen is verloren ge gaan. de aan de zes hoofdgroepen ver bonden maximumlonen voor werklieden, in een eerste klasse gemeente, zoals deze golden in 1936, thans gelden en zoals deze zijn voorgesteld. 1936 1952 1953 Groep 1 f26.— f48.95 f49.51 Groep 2 f 27.36 f 51.72 f 52.28 Groep 3 f28.73 f54.51 f55.62 Groep 4 f30.10 f57.84 f59.50 Groep 5 f 32.84 f 62.29 f 63.96 Groep 6 f 34.66 f 65.61 f 67.28 REUSACHTIGE BRAND IN DJAKARTA PARIJS, 15 Juli. De Indo nesische radio-omroep heeft be kend gemaakt, dat een reusach tige brand een gehele wijk van Djakarta heeft geteisterd. Onge veer 300 huizen zijn verwoest. De schade wordt op ongeveer 1 mil lioen roepiah geschat. De ondernemingsraden De wet op de ondernemings raden gaat er vanuit, dat de on dernemingsraden er binnen twee jaar zouden moeten zijn. Deze termijn is binnenkort verlopen, maar de ondernemingsraden zijn er nog niet. Hoewel in verschil lende sectoren de voorbereidingen wel een stuk zijn gevorderd. Het wetsontwerp, dat gisteren met de stemmen van de communisten te gen, door de Kamer werd aan vaard, verlengt de termijn met een jaar. Prinsessen Beatrix en Irene te New York NEW YORK, 15 Juli. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chatham in de Ame rikaanse staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. De Prinsessen zullen Donderdag haar reis vervolgen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1