Gaan telefoon-truc-dieven 4 jaar de gevangenis in? RADIO MAGGI5 kippenbouillonsoep Financiën en Economie 48 ct Operatie „Hoogspanning" bij Katholiek Thuisfront WR1GLEY H Slachtoffers van de politie..." Tot het einde toe bleven zij hardnekkig ontkennen programma Scheepsberichten Haantje de Voorste! Voor de actie in Augustus Samenwerking met de E.H.B.O. Beurs ONSTERFELIJKE melodi ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de Amsterdamse kooplieden P. de J. en C. J. v. d. H., bepaaldelijk wat betreft hetgeen zij in Dordrecht, Roermond en Zwolle aan misdrijven zouden hebben ge pleegd. De officier van justitie mr. J. C. V. Meischke heeft op grond van de verklaringen van de beide ver dachten zelf, van de getuigen en van wat verder in de stukken was neergelegd, tegen elk van hen een gevange nisstraf van vier jaar geëist. De verdediger van de Am sterdammers, mr. J. W. Crefeld te Alkmaar, vroeg in alle gevallen vrijspraak, voor allebei. Gelijk de eerste dag ontkenden de kooplieden op de dagen van de gepleegde diefstallen in de ge noemde plaatsen te zijn geweest. Dordrecht: f 2.400. Op 7 Augustus 1952 verdween in Dordrecht ten nadele van de loodgieter M. v. d. S. naar deze verklaarde een bedrag van ruim f 3.000.De Officier van Justitie legde de verd. een diefstal van f 2.400.ten laste. De loodgieter vertelde dat hij op die dag bij een buurman werd opgebeld en dat zijn zaak onbeheerd bleef, terwijl hij telefoneerde. Op 8 Augustus ontdekte hij, dat het geld ver dwenen was. Een aantal getuigen verklaarde vervolgens, dat v. d. H. bij hen geld gewisseld had, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat hij op die wijze probeerde, de situa tie in de verschillende zaken en bedrijven op te nemen, om later toe te slaan. Het bleef echter bij de diefstal in het loodgietersbe- drijf. Roermond: f 1.681. Op 2 October van het vorige jaar werd ook de loodgieter J. H. van D. te Roermond het slacht offer van een diefstal. Hij vertelde hoe hij op 30 September bezoek had gekregen van v. d. H., waar bij over eventuele aankoop van badgeijsers was gesproken, hoe v. d. H. de daaropvolgende dag eenzelfde gesprek had gehad met zijn echtgenote en hoe hij op 2 October even na elf uur in de winkel door v. d. H. aan de praat was gehouden, terwijl vermoede lijk tegelijkertijd uit zijn kantoor, dat van de straat af te bereiken is, een bedrag van f 1.681.ver dween' uit een kistje, dat onbe- VRIJDAG 17 JULI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en lit, kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; '9.35 Symphonette- ork en sol.; 10.00 Gram.; 10.50 Gram.; 11.00 V. d. zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Land', en tuinb.meded.; 12.33 Sa- lonork. en solist; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Act.; 13.25 Piano duo en zang; 13.45 V. d. vrouw; 14.00 Strijkkwart.; 14.30 Metro- pole-ork.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Pianorecital; (tussen 16.00 en 17.45 Ronde van Frankrijk). 16.00 V. d. zieken; 17.00 V. de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Radio- philh.prk. en soliste; 18.00 Gram. 18.10 Franse chansons; 18.30 Streekprog.; 18.52 Act.; 19.00 Niéuws; 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; (Om 20.00 Ronde v. Frank rijk); 20.05 „Die Zauberflöte", opera (eerste bedrijf); 21.20 Bra bants halfuur; 21.50 Amus. ork. en sol.; 22.20 ,,lk wijk voor niets" klanikb.; 22.40 Gram.; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk"; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. kleuters; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10.20 Gram.; 10.45 Voordr.; 11.05 Gram.; AVRO: 12.00 Musette-ork.; 12.30 Land en tuinb.meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Rep.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Kook- praatje; 14,20 Pianorecital; 14.50 Voordr.; 15.10 Basbariton en pia- ??v, 15,30 Lichte muziek; VARA: 16.00 Lichte muziek; 16.30 Muz. raus:; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Fe licitaties; 18.45 „De intern, ar- beidsconferentie te Genève" caus.; 19.00 Kinderkoor; 19.15' Toeristische tips. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek'', caus.; 19.45 „Op bezoek bij anderen', caus.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 bopr. en piano; 20.30 „De Ver enigde Naties", caus.; 20.40 „Aanpassing", caus.; VARA: 21.U0 „Democratisch Socialisten aller anden bijeen", rep.; 21.15 Muz. caus.: 22.00 Buitenl. overz22 15 Lichte muz.; VPRO: 22.40 „Van- Vra,aS caus-; 22-45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 Or gelspel; 23.35—24.00 Gram. VRIJDAG 17 JULI AVRO 20.15—21.45 1. Act. 2. Weeroverzicht. 3. Televisie in Amerika. heerd op een stoel was blijven staan. Dit loodgietersbedrijf was gelegen aan de Neerstraat te Roermond, in. de nabijheid waar van door een getuige P. de J., staande naast een auto, was aan getroffen, omstreeks 20 minuten over elf. Zwolle: f548.— Tenslotte werd op 18 September in Zwolle bij de 65-jgraanhande laar J. W. B. een bedrag van f 548.ontvreemd. Deze ver klaarde, dat v. d. H. tevoren bij hem geld had gewisseld en dat hij overdag bij een van zijn buren aan de telefoon was geroepen. De adjudant G. Kerkhove, van de Streekrecherche te Amsterdam, die samen met de heer Tj. N. van der Berg van de Groep Rijks politie te Purmerend het gehele onderzoek geleid heeft, verklaarde nog, dat beide verdachten zeer handig waren in het snel verwis selen van kleding, hoeden, brillen etc. Hij herinnerde er vervolgens aan, dat P. de J. in 1951 was ver oordeeld wegens eenzelfde feit, als waarvoor hij thans terecht moest staan, gepleegd te Bever wijk. Beide verdachten waren al meer dan eens veroordeeld. Requisitoir Aan de hand van getuigenver klaringen en gegevens uit de dossiers gaf de Officier van Justi tie, Mr. J. C. V. Meischke van elk der gevallen afzonderlijk een reconstructie. In zijn inleiding tot zijn eigenlijke requisitoir zei- de hij, dat het na deze „Tour de Hollande" die men bij het on derzoek gemaakt had, voor de Rechtbank wellicht een tour de force zou zijn, om de heide ver dachten te veroordelen, omdat ze allebei pertinent blijven ontken nen, iets van de diefstallen af te weten. Het feit, dat zij ontkennen, in de verschillende plaatsen waar de diefstallen zijn voorgevallen, geweest te zijn, terwijl zij toch door meerdere getuigen zijn her kend, kon volgens de Officier al leen maar aantonen, dat zij juist Door autobus gegrepen en gedood Op de verbindingsweg tussen de dorpen Garderen en Uddel (resp. gemeente Barneveld en Apeldoorn) is Dinsdagmiddag de 61-jarige Joh. E. Haes uit Deven ter door een lijnbus van de Ve- luwse autodienst aangereden en gedood. H. reed op de fiets rechts van zijn broer, toen hij begon te slin geren. Juist op dat moment haal de de bus de fietsers in. H. was op slag gedood. Dr. H. Briining vestigt zieh in November te Keulen Zondagmorgen is de vroegere Duitse Rijkskanselier Dr. Heinrich Brüning uit Bremerhaven naar de Ver. Staten vertrokken. De vroe gere Rijkskanselier zal echter be gin November definitief naar Duitsland terugkeren en zich te Keulen vestigen. In de herfst zal hij zijn colleges aan de universi teit van Keulen hervatten. Het ligt niet in de bedoeling van de oud-Riikskanselier zich in de toekomst nog met de actieve poli tiek bezig te houden. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 15 Juli. Aange voerd 272 partijen. Prijzen: le soort f2.05f 2.14, 2e soort f 1.97 f 2.04, zware tot f 2.39. Handel matig. Heemskerk p 15 Gibraltar n Antwerpen; Hoogkerk 16 v Genua te Port Said verw; Karimata p 15 Finisterre n Algiers; Leersum 15 v Golf v Mexico te A'dam: Obe- ron 14 v Languaira n Puerto Ca- bello; Orion 14 v Beyrouth te Aghia Marina; Waterland 14 v Bahia n Las Palmas; Waterman 14 nm New York R'dam; Bacchus 14 v Tampa n A'dam via Ant werpen; Bloemfontein 14 300 m ZZW v Kp Palmas n Kaapstad: Caltex Utrecht (t) 14 v R'dam n Sidon; Graveland 14 v Rio Ja neiro n Vitoria; Heelsum 15 v Houston te Brownsville; Jagers fontein 14 v Port Elizabeth n Kaapstad: Laurenskerk 15 vm v Calcutta te R'dam; Maasdam vertr 15 4 x 1400 v R'dam n New York; Nieuw Amsterdam 14 v R'dam n New York 15 te Le Havré; Noor- dam 14 750 m WtN Flores n Rot terdam; Oranje p 14 Finisterre n Southampton; Oranjestad 14 v Madeira n La Guaira; Sibajak 14 v Aden te Suez; Soestdijk 14 nm v New Orleans te R'dam; Straat Makassar 16 vm v Hongkong te Kobe verw; Ternate 14 v Tilbury n R'dam; Willem Ruys 14 v R'dam te Priok. meer van de diefstallen moesten afweten. Dat de J. vertelde, dat hij wist, wie de personen waren, die wèl iets met de diefstallen te maken hadden, maar de namen niet wilde noemen, was een ele ment, dat de Officier verder niet in het geding wilde brengen. Wilde de J. volhouden, dat er ge heel andere personen in het spel waren, dan moest hij dat zelf weten. De Officier merkte in dit ver band op, dat het niet nodig was zijn naaste méér lief te hebben dan zichzelf, omdat dit, gezien het woord in de Bijbel, blijkbaar van geen mens wordt verlangd. De bewijzen in de zaak Pur merend achtte hij niet geleverd, noch ten aanzien van van der H. noch ten aanzien van P. de J. zo dat hij in dit geval om vrijspraak voor beide verdachten vroeg. In alle verdere gevallen achtte hij het wettig en overtuigend bewijs geleverd, dat ofwel de J. de dief stallen had gepleegd, terwijl v. d. H. deze door middel van een telefoon- of andere truc had uit gelokt, of omgekeerd. De Officier zeide tenslotte nog, dat de twee behoorden tot een groep van zeven personen, die in heel het land opereerde en in totaal reeds een bedrag van f17.000 had ontvreemd. Sinds de arrestatie van deze beide ver dachten, zo voegde hij er aan toe, zijn er geen telefoontrucs meer voorgevallen. Hij besloot zijn re quisitoir met voor elk der ver dachten een gevangenisstraf van vier jaar te eisen. De raadsman van beiden, Mr. J. W. Crefeld ging eveneens alle gevallen afzonderlijk na, de ge tuigenverklaringen met elkander vergelijkende en aangevende, hoe zij op meerdere punten met el kander in tegenspraak zijn, voor namelijk wat tijdstippen en sig nalement betreft. Hij concludeer de, dat in geen enkel geval vast is komen te staan, wie van bei den de feitelijke diefstal heeft gepleegd, noch dat de diefstallen gepleegd zijn op de momenten, waarop een van beiden heeft op gebeld, of in de buurt van het misdrijf is gesignaleerd, zodat dus ook niet concreet aangegeven is kunnen worden, wat voor het wettig bewijs noodzakelijk is en dat gold z.i. voor beide ver dachten dat zij de feitelijke diefstal hebben gepleegd, ofwel dat zij die door middel van een truc hebben uitgelokt, ofwel dat zij daaraan medeplichtig zijn. Hjervan ontbreekt volgens de verdediger elk spoor van bewijs. Tenslotte zeide de raadsman dat men elke diefstal afzonderlijk moest beoordelen omdat, wan neer men ze alle zeven als één geheel ging beschouwen, vast staande elementen uit de ene zaak voor de andere slechts als een vermoeden konden gelden. En een bewijs uit vermoedens is niet in overeenstemming met het Wetboek van Strafrecht. Tenslotte gingen beide verdach ten nog op enkele detailpunten nader in, trachtende de Recht bank van hun onschuld te over tuigen, waarbij v. d. H. felle cri- tiek leverde op de werkmetho den van de heren Kerkhove en v. d. Berg, die hem „verdacht hadden willen maken en van wier ijverzucht hij het slacht offer was geworden". Toen de President van de Rechtbank, Mr. A. D. van Regteren Altena aan zijn toespraak een einde maakte, had v. d. H. nog juist de gele genheid te zeggen, dat hij niet wilde, dat via hem een politie man een extra streepje zou krij gen, waarna de Rechtbank de uitspraak bepaalde over veertien dagen. (Advertentie) 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelli 1 Getrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even ge kruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet bet (Van een onzer verslaggevers) In het hoofdkwartier van het Nationaal Katholiek Thuisfront wordt over de „Operatie Hoog spanning" gesproken. Samen met de R.K. E.H.B.O. wordt een actie georganiseerd, Thuisfront en E.H.B.O. waardig. Het is weer een bijzondere actie, want op 16 Aug. verkoopt de E.H.B.O. bij de ker ken een zakje, waarop een ver pleegster staat afgebeeld. De week daarna 22 Augustus tijdens een straatcollecte en 23 Augustus Rallye van Monte Carlo van 18 tot 25 Januari 1954 MONTE CARLO, 16 Juli De Rallye van Monte Carlo zal in 1954 van 18 tot 25 Januari wor den gehouden. Athene, Glasgow, Lissabon, Oslo, Palermo, Stockholm en Monte Carlo zijn de startplaat sen. JEUGD EN VACANTIE Het zijn deze keer twee boeken, die wij bijzonder aan de jeugd zouden willen voorstellen, beide uitgaven van de Uitgeverij Hol- iandia te Baarn. Het eerste deel heet „Prelude" en beschrijft de jeugd van Eileen Joyce, de Australische pianiste, die ook in ons land om haar uit voeringen zowel in concertge bouwen als voor de radio bekend is. Eileen heeft geen gemakkelijke jeugd gehad en de muziek heeft zii inderdaad moeten ontdekken en veroveren. Haar omgeving in het nauwelijks beschaafde Tas- manië was 'daar allerminst gun stig voor. Maar met taaie vasthou dendheid en onverzettelijke vol harding heeft dit meisje volge houden en zich orhhoög gewerkt tot de beroemde .pianiste, die zii nu is. 'n Dergelijks levensverhaal is wel boeiend genoeg om onze jeugd te pakken. Het werd ge schreven door C. H. Abrahall en is in meerdere talen verschenen. De Nederlandse bewerking is van fPeter van 't Sant en Diet Kra mer, twee namen, die op zichzelf al een aanbeveling zijn. Het andere Hollandia-Jeugd- boek heet „Guusje Erica" en is geschreven door Martie Verde- nius. Het vertelt hoe een meisje van zeventien door haar eindexa men is geslipt. Zij zou er nu op uit willen trekken, de wijde we reld in. Haar overmoedige jonk heid wordt echter gelukkig in de goede richting gestuurd door een even onverbiddelijke als verstan dige moeder. Zij zal eerst een jaar de huishouding in gaan. Is het niet wat onze eigen pas ge slaagde jonge dochters aan den lijve ondervinden? Zij zullen in het verhaal van „Guusje Erica" als het ware haar eigen geschie denis en belevenissen verteld vin den Daarom is dit leuke jeugd boek met zijn aardige illustraties juist iets voor haar om met ge noegen te lezen. Vooral na de examens in de vacantie. Bibliothecaris (Advertentie) S^BgjSBjgSj aan de kerken, komt Thuisfront met dezelfde zakjes, maar daar staat een soldaatje op. Het is de bedoeling, dat de ver pleegster en de soldaat gaan sa menwerken. Hoe dat moet gebeu ren, wordt op Zondagavond 23 Augustus voor de K.R.O.-micro- foon bekend gemaakt. Voor een van de prijzen, en die zijn de moeite waard, zijn dus een ver pleegster en een soldaat nodig. Alleen dan is er een kans om een deel van de vijftigduizend gulden aan prijzen te winnen, die worden uitgeloofd. Zelfs de tiende prijs is er nog een van vijfduizend gul den. De bisdommen zijn nu al in een edele strijd gewikkeld om zoveel mogelijk zakjes te verko pen. Haarlem staat aan de kop, want in dat bisdom zijn al 80.000 zakjes voor de verkoop op 16, 22 en 23 Augustus besteld. Den Bosch nam er al 71.000 voor zijn rekening en Utrecht 50.000. Breda en Roermond moeten nog in vuur en vlam komen, want daar kun nen toch zeker meer zakjes wor den verkocht dan de al bestelde 97700 en 5100. En als u eens niets mocht winnen dan hebben E.H. B.O. en Thuisfront al iets voor u bedacht. In het zakje zit o.m. een verbandgaasje. De pleister op de wonde is er dus al zodra u een zakje hebt gekocht op 16, 22 en 23 Augustus. Nu al Kerstmis Behalve die grote actie heeft Thuisfront er nog een, die ten minste even goed moet slagen. Nog steeds zitten 6100 Neder landse militairen in Nieuw Gui nea, Suriname, Curasao en op schepen. Voor die jongens wordt het weer Kerstmis. En al is het pas zomer volgens de kalender, de boot doet er nog al lang over om die militairen hun kerstpak ket te bezorgen. Bovendien moet alles worden ingepakt: sigaretten, chocolade, shag; koek, een schaar tje, enfin allemaal zaken, die de militair graag krijgt en alles in tropenverpakking. Voor een waarde van vijftien gulden per pakket gaat weg. Ieder, die niet meer dan zegge en schrijve drie gulden stort op giro 520.000 van Nationaal Katholiek Thuisfront in Den Haag wordt afzender van zo'n pakket. De moeite waard, want u verdient dan even twaalf gulden. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit ten schrijnen^smeuea LEIDSE TEXTIEL FABRIEKEN GAAN SAMENWERKEN Meer dan één millioen verlies bij Van Wijk In een gehouden buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders van de Leidse Tex tielfabrieken Gebr. van Wijk en Co. N.V. is met algemene stem men besloten tot samenwerking met de N.V. van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek, eveneens te Leiden gevestigd, over te gaan. Tevens werd de directeur van Van Cranenburgh, de heer J. W. Heringa, met algemene stemmen tot directeur van Van Wijk be noemd. Nadat over het voorstel van gedachten was gewisseld, werd de Raad van Bestuur van Van Wijk gemachtigd een voorlopige overeenkomst tussen beide ven nootschappen aan te gaan. Boven dien kreeg deze raad machtiging de voorlopige overeenkomst met- lèrtijd ih een 'definitieve om te zetten. De president-commissaris deel de nog mede, dat de mede-direc teur van Van Wijk, de heer Hel- mi,g, op grond van gerezen moei lijkheden, heeft gemeend voor deze functie met ingang van 1 September a.s. te moeten bedan ken, een verzoek, dat door de N.V. is ingewilligd. In deze ver gadering heeft de mede-directeur, de heer J. M. Gorter, een over- zich gegeven van de gang van het bedrijf. Hieraan ontlenen wij het volgende: In de buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders van December 1952 is mededeling gedaan van het slechte resultaat over het eerste halfjaar van het boekjaar 1952/ 1953. Genoemd is toen een verlies van circa 1 millioen gulden zon der afschrijvingen. In aansluiting hierop en vooruitlopend op de publicatie van het jaarverslag over 1952/53, deelde de heer Gor ter mede, dat ook over de laatste 6 maanden van het boekjaar een exploitatie-verlies is geleden. Hoewel het juiste cijfer nog niet bij benadering is te zeggen, staat het wel vast, dat grote afschrij vingen nodig zijn en het totale verliescijfer over het afgelopen jaar zieker het reeds eerder ge noemde verlies van 1 millioen gulden over het eerste halfjaar, aanmerkelijk zal overtreffen. In verband met een noodzakelijke reorganisatie zijn in de achterlig gende maanden belangrijke kos ten besparende maatregelen ge nomen, welke ongetwijfeld -straks hun effect zullen sorteren. Met inkrimping van de eigen verkooporganisatie in het bui tenland zal worden voortgegaan. Bovendien zijn diverse ingrij pende maatregelen in de fabrie ken en op de kantoren genomen, welke geleid hebben tot een meer rationele bedrijfsvoering. Helaas gingen deze maatregelen gepaard met ontslag va.n circa 80 man fa- brieks- en kantoorpersoneel. Een aanvang is gemaakt met de in voering van een loonregeling, ge baseerd op een wetenschappelijk tarief naar prestatie. Hoewel de heer Gorter zich niet wenste te wagen aan het doen van voorspellingen (de binnen landse afzet laat zidh gunstig aan zien, terwijl men ruim van ex- portorders is voorzien) is hij de mening toegedaan, dat de vele bij de N.V. gedurende de afge lopen maanden genomen maat regelen, thans gevolgd door de samenwerking met de N.V. van Cranenburgh, de hoop wettigen, dat Van Wijk door de moeilijkste periode heen is en men met meer vertrouwen de toekomst tegemoet kan gaan. Suikercampagne op Oost-Java begonnen .De suikerondernemingen van Oost-Java zijn thans de campagne 'begonnen. Men is zeer tevreden over de tot nu toe behaalde resul taten. De oogstverwachting, die kortgeleden werd gesteld op 450.000 ton, is thans gestegen tot 600.000 ton, waarvan Oost-Java 364.860 ton voor haar rekening neemt. De suikeropbrengst per hectare is op practisch alle bedrij ven hoger dan het vorig jaar, nl. gemiddeld 25 procent. Het vorig jaar is nog 13 procent van de oogst gestolen. Thans zijn er geen klachten over diefstallen van enige omvang. Men verwacht, dat Indonesië zeker 150.000 ton dit jaar kan exporteren. Over de wijze, waarop dit zal geschieden, is officieel nog niets bekend, maar er doen geruchten de ronde, dat de Indonesische regering over weegt zo nodig export-premies te geven. Rotterdams Beleggings consortium N.V. In de gisteren gehouden bui tengewone vergadering van aan deelhouders van het Rotterdams Beleggingsconsortium N.V. werd met algemene stemmen besloten bet maatschappelijk kapitaal van 50 millioen gulden op 100 millioen gulden te brengen. Figee geeft nieuwe aandelen uit De Nederlandse Handel Maat schappij stelt op Donderdag 23 Juli a.s. de inschrijving open op 400 gewone aandelen van f 1.000 in de N.V. Haarlemse Machinefa briek v.h. Gebr. Figee te Haar lem, tot de koers van 105 pet., uitsluitend voor houders van oude aandelen, in de verhouding van 1 nieuw op 3 oude aandelen. De nieuwe aandelen delen voor de helft in de winst over 1953. Het prospectus vermeldt o,m., dat de winst na de oorlog een gunstig beeld vertoont. Sinds 1946 is bijna f 2.000.000 geïnves teerd. Dit is geheel uit zelffinan ciering verkregen, zonder aantas ting van de liquiditeit. De divi denden hebben zich tevens in stijgende lijn bewogen. Het pro gramma van uitbreiding en mo dernisering kan voorlopig als af gesloten worden beschouwd. Additionele aanschaffing van kapitale metaalbewerkingsmachi nes zijn echter noodzakelijk. Bo vendien houdt de directie er re- kenilng mee, dat voor de finan ciering van belangrijke opdrach ten in de toekomst meer dan voorheen een beroep op de eigen middelen zal moeten worden ge daan. Dit zijn de redenen waarom besloten is tot deze emissie. De resultaten in de eerste helft van 1953 zijn wederom gunstig, zo dat een bevredigend dividend waarschijnlijk is. Iets betere stemming AMSTERDAM, 15 Juli. In tegenstelling tot gisteren, toen de markt goed prijshoudend opende, maar daarna afbrokkelde, is het koersverloop vandaag niet tegen gevallen. Wel is het teleurstel lend, dat de zakenomvang de laatste dagen weer veel te wen sen overlaat. De aandelenomzet bedraagt amper f 2 millioen no minaal tegen meer dan f 3 min. op de drukke dagen Een „featu re" van de markt vormde van middag ongetwijfeld de Young- Obligaties. Reeds enkele dagen zijn deze rustig vast, de beurs ver wacht dat de Duitse schulden regeling spoedig ook van Neder landse zijde getekend zal wor- hoek gehandeld en steeg de koers met ruim 3 punten tot 103 3/4. Veel belangstelling ondervonden ook de suikerwaarden. Het be richt, dat de Java-suikeroogst ge taxeerd wordt op 600.000 ton en hervatting van de suikerexport mogelijk is, veroorzaakte enige kooplust voor deze papieren, H.V.A., Java Cultuur en Vorsten landen stegen 1 a 2 punten Ook de rubber en tabakscultures ver beterden vanmiddag een kleinig heid. Met ingang van heden is notering in de uitgelote conver teerbare obligaties Kon. Olie ver vallen, daar de omwisselingster mijn verstreken is. Dit bracht geen verandering in de prijs, de obligaties waren onveranderd 114. Aandelen Kon. Olie en de inter nationale industrieën waren ruim op peil. behalve A.K.U., die iets achterbleef Ook de scheepvaart afdeling toonde een lichte verbe tering. Claims Haarlemse Ma chinefabriek gebr. Figee werden geadviseerd op de theoretische waarde van ca. f 42.50. America Fund bracht het tot de eerste notering van f 529. Op de beleg gingsafdeling viel weinig te be leven. De stemming was hier prijshoudend, Amerikanen stil. FEUILLETON naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. Zo verwijderde zich snel Pieti-j keek haar na en merkte niet een? da1 zijn vrienc. Giuseppe zich weei bij hem had gevoegd, tiij schrok op. toen deze zei: „Ze heeft zich nogal met je bezig gehouden. Zou me niets vei wonderen al; je een wit voetje bij haar had. Moet je warm hou den mijn jongen Je weet nooit, wear het goed voor is. Intussen heb ik onze situatie gered. Ze heeft me een lire geleend nou ja „geleend...." Giuseppe lachte. Het ging Pietro wel een beetje door de ziel ,dat zijn metgezel er zo gemakkelijk over dacht, maar hij begreep dat het geen zin had om er zich op dit ogenblik verder zorg over te maken. Ze hadden iets gegeten en dit was aan het einde van deze zoveelste trooste loze dag het voornaamste. De volgende morgen kroop Pie tro laat uit zijn bed Het was koud. De bloemen stonden op de ruiten. Hij liep huiverend door de kamer en probeerde althans een paar warme handen te krijgen door een schamel restje hout en wat papier in de kachel te stop pen. Hij had uit zijn kast zoveel mogelijk oude rommel gehaald, die toch geen waarde had en in de vlammen wat warmte zou ver spreiden. Hij stond in gebukte houding voor de kachel, doch richtte zich plotseling op. In zijn hand hield hij een klein houten beeldje, dat een violist voorstel de. Het had tussen allerlei oude dingen gelegen, die hij van huis had meegenomen en hij herinner de zich. dat zijn moedér hem het beeldje jaren geleden had gege ven .toen ze merkte, dat hij dol op muziek was. Allerlei herinneringen kwamen bij hem op. Zij was het geweest, die vertrouwen in hem stelde en er kort voor haar dood bij zijn vader op had aangedrongen, dat hij zou mogen studeren in de mu ziek. Vooral nu„ in zijn benarde toestand, zag hij dit eigenlijk wanstaltige beeldje als een soort kleinood. Hij aarzelde geen ogen blik Zonder zich verder om de kou te bekommeren, zette hij zich aan de piano en begon te wérken. Het was of de nagedachtenis aan zijn moeder Pietro opnieuw moed had gegeven om zich tegen het lot te verzetten en er zich doorheen te slaan. Koortsachtig was hij enige uren bezig. Enkele muziekbladen vul de hij met de noten, die hij op de piano aansloeg en die stuk voor stuk een onderdeel vormden van de opera „Ratcliff", waarmee hij reeds lange tijd moeizaam bezig was. Hij vericritte zijn arbeid deze morgen zo ingespannen, dat hij niet hoorde, dat er werd geklopt en even later de deur van zijn kamer werd geopend Het drong eerst tot Pietro door, dat er iemand aanwezig was, toen hij op de schouders werd ge klopt. Hij draaide zich om en zag in de deuropening twee breedge schouderde mannen staan. Pietro voelde, dat zijn hart sneller ging kloppen. Hij begreep wat hem boven het hoofd hing. De man, die hem op de schouder had ge tikt, was de eigenaar van de pianohandel, waarvan hij het in strument had gehuurd. Indien hij nu niet de achterstallige termij nen betaalde, dan zou.... „Hebt u de huur?" De stem klonk onbewogen, zelfs uitdagend. Het was Pietro of er zich een afgrond voor hem opende. Hij kon niets betalen! „Geef u mij nog even uitstel," smeekte hij. „De uitgever heeft me geld beloofd, ik heb het alleen nog niet ontvangen." Terwijl hij de woorden sprak, wist hij, dat het niets zou uitha len. Immers, hetzelfde had hij al herhaaldelijk gezegd Koel klonk het antwoord. „Uu betaalt, of ik neem de piano. de man maakte een veelbetekende beweging in de richting van de twee wachtende mannen. „Als mijn werk af is. dan...." Pietro kreeg niet eens gelegen heid om zijn zin te voltooien. „Dat maakt u dan maar af op een an dere piano. U hebt drie maanden achterstand!" „Maar ik zit midden in mijn opera!" riep Petro vertwijfeld uit. „Hebt u geld?" Pietro zweeg. Hij ging als het ware beschermend met de rug tegen de piano staan. De man wenkte naar de kruiers. „Hé, jullie....!" „Neeniet meenemen „Breng 'm weg!" beval de man met een hoofdknik naar de piano. En het was in dit ogenblik dat Pietro één enkele seconde spijt kreeg van zijn houding tegenover professor Dé Lessis op het con servatorium. Nu werd hem iede re mogelijkheid ontnomen om te werken, terwijl hij door zich op het conservatorium te schikken, althans nog de kans had om in zijn vrije ogenblikken aan zijn opera te werken, Doch bijna te gelijkertijd verwierp hij deze ge dachte. Het was eerder te ver wachten geweest, dat zijn moder ne muzikaie opvattingen zouden zijn vastgelopen door het starre conservatisme van zijn leraar. Moedeloos nam hij de muziekbla den van de piano. Onmiddellijk sloegen de kruiers de riemen om het instrument en nauwelijks enkele minuten later werd het de kamer uitgedragen. De piano handelaar volgde de kruiers. Geen woord van verontschuldiging sprak hij Toen de deur dicht sloeg besefte Pietro, dat hij hier niet meer zou kunnen werken. Het vertrek leek ineens leeg De open plek langs de wand was als een troosteloze gaping. Het enige wat hem had gedreven om vol te houden en te leven van de ene dag in de andere was thans verdwenen. Pietro liep langszaam naar het raam. Hij keek door de beslagen ruit en zag dat de piano op een wagen werd gezet. Toen deze met zijn kostbare last uit hel gezicht was verdwenen, viel he' stukje wereld weg, waaraan Pie tro zich nog had vastgeklampt. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7