Zuid-K oreaanse infanterie houdt rode opmars staande In Oost - Duitsland opnieuw groeiend gromt verzet Hawker Hunter dook door de geluidsbarrière In Halle en Jena zijn duizenden arbeiders in staking De lerarensalarissen Dagblad voor Alkmaar en omgeving U.N.O.-bevel stelt eisen KNALLEN BOVEN SOESTERBERG 17.000 Chinezen lopen storm op sleutelstelling Koemhwa Zuivering gaat beginnen Minister Cals hoopt accoord vóór September te bereiken Tweede Kamer besluit: Argentijnse vijfling werd 10 jaar, maar zonder feestje „Sliedrecht" lek gestoten BIJ KAAPSTAD NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged, Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 17 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12832 SOESTERBERG, 16 Juli. Vanmiddag om kwart voor vier is boven Soesterberg voor het eerst de geluidsbarrière door broken. Het was de Hawker Hunter, het vliegtuig, dat bestemd is om de Nederlandse Meteors te gaan vervangen, dat met invlieger Neville Duke aan de stuurknuppel ergens tussen Amersfoort en Utrecht in de duik ging en door twee zware knallen aankondigde, dat de snelheid van het geluid over troffen was. En kort daarop schoof dit vlieg tuig met zijn pijlvleugels in een horizontale vlucht onhoorbaar op een hoogte van om en nabij de vijftig meter over het vliegveld heen. Bij ervaring weet ieder, welk een hels lawaai straalvlieg tuigen kunnen veroorzaken. Doch gisteren hoorde men niets, toen deze Hunter met aan de stuur knuppel de Engelse testpiloot Ne ville Duke voorbij vloog. Het vliegtuig ging sneller dan het ge luid en zodoende nam men pas de snerpende herrie waar, toen de Hunter alweer bijna uit het oog verdwenen was. Van 14.000 voet dook Duke naar beneden, tpen hij van het Engelse vliegveld Dunsfolk komend, in de buurt van Soesterberg kwam. „Je moet het altijd zo uitmikken, dat de mensen op het vliegveld het horen", zo zeide hij. „je moet re- ken:ng houden met de windsnel heid en nog wat factoren". Maar dat rekensommetje kent hij zo langzamerhand wel, want meer dan zeventig keren is hij nu reeds door de barrière gegaan, met alle gevolgen, die dit met zich mee brengt Vóór de zon uit.... Het trillen van het vliegtuig, het stoten tegen de geluidsmuur, en dan plotseling de vrije lucht weer, een andere wereld waarin tijd een begrip is geworden, waar de zon achteraan holt. Zo zelfs, dat men met een dergelijke snel heid om acht uur uit Amsterdam kan starten, om ver voor achten in New York te zijn. Duke, die tot Zondag in ons land blijft, vloog vandaag over om de generale repetitie van de grote NAVO-luchtvaartshow, die Zaterdag boven Soesterberg ge houden wordt, mee te maken. In de Lockheedfabrieken zal 't personeel, dat werkt in de af delingen waar de machines worden gemaakt, voortaan een kogelvrij „schort", gemaakt van stof, „gevoerd" met fiber- glas, moeten dragen. Het „vei- ligheidsvest" werd speciaal ontworpen, om hen te bescher men tegen de rondvliegende metaaldelen. Het vest is zo dun als slap bordkarton. Paul Scott, lid van de fabrieks- recherche en Marilyn Li-Pera, demonstreren hier de sterkte van het vest. Een 38-kalïber kogel ketst erop af. SEOEL, 17 Juli Om middernacht had de Zuid-Kore aanse infanterie de aanval van 17.000 Chinezen op het belangrijke verkeersknooppunt Koemhwa in het Oosten van Midden Korea tot staan gebracht. De Chinezen had den Donderdagavond twee divisies in de richting van Koemhwa aan de Westelijke flank bij de indeuking van Koemsong gedirigeerd. vandaag de Chinezen ruim ander halve km teruggeslagen hebben. Russische adviseurs Amerikaanse officieren hebben vandaag medegedeeld, dat Russi sche militaire adviseurs dienst doen bij sommige, Chinese divi sies, welke aan het front bij Koemsong een offensief zijn be gonnen. De officieren zeiden, dat de ge- uniformeerde Russen geïdentifi ceerd zijn als adviseurs van de divisies. Verder naar het Oosten hebben drie Zuid-Koreaanse divisies, voorafgegaan door tanks, terrein winsten van anderhalve km ge meld bij tegenaanvallen naar de rivier de Koemsong. De strijd golft zo snel op en neer, dat veel vijandelijke een heden zich van hun hoofdmacht afgesloten zagen. Koemwha is het voornaamste (Advertentie) -melk voor Uw uitstapjes I punt van de geallieerde linie in midden Korea. De inzet van de nieuwe veldslag is het vitale knooppunt ongeveer 25 km ten Zuidwesten van het front aan de rivier Koemsong, waar drie Zuid- Koreaanse divisies ongeveer 45.000 man ondersteund door Amerikaanse tanks en artillerie BERLIJN, 16 Juli Een grimmige zuivering, welke de communistische regering en partij van Oost-Duitsland in het hart zal treffen, is vanavond officiëel aangekondigd, terwijl duizenden opstandige arbeiders met stakingen en langzaam-aan-acties blijven strijden voor de ondergang van het gehate regime. Overal in de Russische zone rom melde het ten gevolge van een nieuwe, beginnende op stand, hoewel bij de industriële centra 300.000 Russi sche soldaten in alarmtoestand gelegerd zijn. Te Merseburg, bij Halle heb ben 14.000 arbeiders van de syn thetische Bunarubberfabriek de communistische politie reeds twee dagen lang getrotseerd met een sitdownstaking, aldus heeft de Amerikaanse radiozender RIAS vanavond omgeroepen. De arbeiders in de optische fa brieken van Zeiss te Jena zijn een langzaam-aan-actie begonnen na dat zij Dinsdag na een staking van drie dagen, gedwongen wa ren het werk te hervatten, omdat de Russische commandant ge dreigd had „iedere tiende staker neer te schieten", aldus het anti communistische verbond van vrije juristen. In andere industrieën in de Russische zone zijn korte stakin gen gehouden, die door de com munistische politie beëindigd werden. De stakingskoorts verspreidt zich echter weer door de zone. Opstandige arbeiders hebben de vrijlating geëist van alle kamera den, die op 17 Juni gearresteerd werden. Verder willen zij de af zetting van de marionettenrege- Kincleren uit rampgebied naar Hongarije AMSTERDAM, 16 Juli. Het „Landelijk Comité voor Volks- hulp" te Amsterdam deelt mede, dat het een aanbod van de Hon gaarse regering om kinderen uit het rampgebied een vacantie in Hongarije te laten doorbrengen, heeft aanvaard. Ruim 80 kinderen uit Dordrecht, Middelharnis, Strjjeh, Abbenbroek, Heenvliet, Middelburg, Ooltgensplaat, Zierik- zee, Schiedam, Temeuzen, Klun- dert en Nieuwe Tonge zullen he den in de vooravond uit Rotter dam vertrekken. De groep wordt begeleid door een tiental leiders en leidsters. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik blijf hopen, dat nog vóór het nieuwe leerjaar een accoord kan worden bereikt over de leraren-salarissen". Dit zei minister Cals gisteren in de Tweede Kamer tijdens de interpellatie-Roosjen (A.R.) over het uitblijven van de toegezegde regeling. De bewindsman had toevallig een roosje in zijn knoopsgat, een vriendelijke geste tegen over de interpellant Roosjen? De Anti-Rev. afgevaardigde hoopte het, maar het kwam anders uit. De bewindsman van O. K. en W. constateerde van zijn kant, dat ook de interpellatie-roos niet vrij van doornen bleek te zijn. En in derdaad: de heer Roosjen kwam met een motie, waarin de Kamer haar teleurstelling zou moeten uitspreken „over de trage wijze, waarop het overleg ten deze werd .V::vv-V Een maquette van het nieuwe Christelijk Lyceum, dat zal verrijzen in de Overdie te Alkmaar. gevoerd". De hele Kamer, met uit zondering van de K.V.P., scheen geneigd om dit stekelige bouquet op de regeringstafel te leggen, maar de minister Cal? stak er zich al bij voorbaat aan. „Ik kan niet aanvaarden", zei hij, „dat de re gering in gebreke wordt gesteld. Naar mijn mening 'is het uiterste ge.daan. En wij zullen in dit tempo blijven voortwerken". De jonge bewindsman stelde dus niet meer of minder dan de portefeuille kwestie. Na schorsing trok de heer Roosjen toen de motie in en met het motief „dat deze toch in feite aanvaard was en dat het dus geen zin had om er nog over te stemmen" Mag. Stokman (K.V.P.) was ten slotte de weinig benijdenswaar dige taak beschoren om temidden van de opgewonden gemoederen te komen verklaren dat de K.V.P. haar stem niet aan de motie- Roosjen (A.R.) zou geven. De te leurstelling, die hierin zou wor den geuit over de trage wijze waarop het overleg ten deze zou zijn gevoerd, was volgens de heer Tilanus (C.H.) geen uiting van wantrouwen. Hij zag er slechts een vriendschappelijke aanspo ring in. Mag. Stokman (K.V.P.) nam de tekst echter letterlijk en hij acht te deze niet billijk tegenover mi' nister Cals, die z.i. voldoende dui delijk had gemaakt, dat onder zijn verantwoordelijkheid wel degelijk de grootst mogelijke spoed is be tracht. Een aansporing om op deze weg voort te gaan, achtte hij evenmin nodig, omdat de minister reeds een dergelijke toezegging had ge daan. Tenslotte benadrukte Mag. Stokman nog eens, dat allen in de Kamer met spanning naar het ac coord uitzien en zeker de K.V.P., die het middengroepen-probleem gedocumenteerd aan de orde heeft gesteld. ring van premier Otto Grotewohl en vrije verkiezingen. Herman Axen, de nieuwe leider van de kaders van de socialisti sche (communistische) eenheids partij, heeft vanavond bekendge maakt, dat het centrale comité „in de komende dagen" een nieu we zuivering van de regering en partij zal beginnen. Het officiële Oost-Duitse pers bureau A.D.N. heeft vanavond in een furieus telegram verklaard, dat 40 procent van alle patroons van de restaurants in de Russi sche sector West-Berlijners zijn en dat het inkomen van 85 procent van de West-Berlijnse bevolking .ondraaglijk laag" is Maar de hongerende inwoners van de Sowjet sector lieten zich door alle communistische ge- De kortste route door de wol ken neemt deze tweemotorige Gloster Meteor 7, die lood- schreeuw niet weerhouden om naar de „voedselmarkt" te trek ken, welke door de West-Berlijnse burgemeester Willy Kressmann bij de sectorgrens georganiseerd is. Sinds Dinsdagmorgen heeft Kressmann door middel van deze markt reeds 15.000 Oost-Duitsers van levensmiddelen voorzien. In die dagen heeft hij 3.200 liter melk en 10 ton aardappelen ver kocht tegen een vijfde van de normale prijs aan Oost-Berlijners. Volgens een bulletin van A.D.N. kwam er in de middag een einde aan de markt van Kressmann om dat de aardappelen in Oost-Ber- lijn goedkoper te krijgen zouden zijn. Kressmann liet dit bulletin aan de Oost-Duitsers zien die op de Oraniënplatz om zijn stalletjes heenzwermden. Er werd cynisch om gelachen. „Wij hebben al weken lang geen aardappelen kunnen krij gen", zei een vermoeide moeder met een kind aan haar hand. „Wij hadden een beetje meel, meer niet". De Tweede Kamer heeft gisteren een bedrag van ruim 231/» millioen uitgetrokken voor de verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel. Begin Augustus wordt de verbetering een feit. De Kamer heeft gisteren voorts de radiodistributie definitief onder de P.T.T. gebracht. Aan de 800 particuliere exploitanten van voor de oorlog zal nog vier millioen gulden meer worden uitgekeerd dan oorspronkelijk was geraamd, zodat het totale bedrag op f24.464.000.— komt. A.s. Woensdagmiddag zal de Kamer een begin maken met de behandeling van het verdrag in zake de oprichting van de Euro pese Defensiegemeenschap. BUENOS AIRES, 16 Juli.— De Argentijnse vijfling de kinderen Diligenti is giste ren 10 jaar geworden, maai er is geen verjaarspartijtje gegeven. De beide jongens. Franco en Carlos en hun zusjes Ma ria Christina, Maria Fernanda en Maria Esther, brengen hun schoolvacantie door in Men- doza, waarheen hun vader, de welgestelde in Italië ge boren fabrikant Franco Dili genti, hen heeft meegenomen om met de rest van het ge zin een bezoek aan vrienden te brengen. Dit is het tweede jaar dat de vijfling het zonder ver- jaarsféestje moet stellen. Hun vader verklaart dat hij pro beert de kinderen groot te brengen als individuen en niet als een groep. Zij zijn nog op de vijf ver schillende Engelse kostscho len te Buenos Aires, waar hun vader hen het vorige jaar heeft geplaatst. Hij zeide toen dat hun saamhorigheid, die het moeilijk maakte hen on der de duim te houden, teveel was voor moeder, vader en onderwijzers en dat hij hen daarom, behalve tijdens de vacanties, van elkaar verwij derd hield, om hun eigen persoonlijkheden tot ontwik keling te laten komen. Volgens hun onderwijzers slaan de kinderen een goed figuur op school. De jongens zijn voetbalenthousiasten ge worden. Franco leert op de concertina spelen, terwijl Car los en de zusjes pianoles krij gen. Allen spreken vier talen: Spaans, Italiaans, Frans en Engels. Met hen vertoeven te Men- doza hun vader en moeder en twee oudere zusters, de 17- jarige Ana en de 14-jarige Mayda. IN PANMOENJON WASHINGTON, 16 Juli Het opperbevel van de V.N. heeft in krachtige bewoordingen van de Noordelijke onderhandelaars ge- eist, dat zij onmiddellijk besluiten recht stijgt, in de blauwe on- tot het doen van de nodige stap- eindigheid, de wolken ver pen voor het tekenen van een achter zich latend. Testpiloot wapenstilstand. Brian Smith, die de machine eeallieerde onderhandelaars verticaal deed opstijgen, kwam hebbef de Noordehjken medege- weer heelhuids, met de ma- deeld, dat zij voldoende waarbor- chine op de aarde terug. gen van het opperbevel der V.N. hebben gekregen, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea zal medewerken bij de naleving van de bestandsvoorwaarden. Verder is aan de Noordelijken te Panmoendjon medegedeeld, dat het geallieerde opperbevel niet van zins is, de Noordelijke eis in te willigen, dat meer dan 27.000 Noord-Koreaanse krijgsgevange nen, die de vorige maand op be vel van Rhee zijn vrijgelaten, weer gevangen genomen moeten worden. Hilaire Belloc overleden LONDEN, 16 Juli. De katho lieke Britse auteur Hilaire Belloc is in de leeftijd van 82 jaar over leden. Zondag j.l. kwam hij in zijn huis te King's Land (Sussex) te vallen bij een open haard. Hij liep daarbij brandwonden op aan hoofd en schouder en werd naar het R. K. ziekenhuis te Guildford vervoerd. De hier uitgevoerde operatie mocht niet meer baten. PROSIT! TAYLORSVILLE Boyd Adams nam zijn geweer op en liep de achtertuin van zijn schoonmoeder in om 'n kip voor het middageten te schieten. Hij richtte op een grote kip en schoot. Gevolgen: een nabijgele gen schuur vloog in de lucht. De ruiten in de boer derij sneuvelden. Adams werd 10 meter de lucht in geslingerd in het vier k.m. verder gelegen Taylorsvïlle trilden de ramen. De kogel was geketst en had vijf kisten dynamiet in de schuur tot ontploffing gebracht. De kip? Ongekwetst. HEFFING ZUIVELFONDS WORDT VERLAAGD DEN HAAG. Blijkens een rondschrijven van het Bedrijf schap voor Zuivel kan de heffing van het zuivelfonds IV, lopende van November 1952 tot November 1953, worden verlaagd. Zulks is mogelijk, omdat de uitgaven van dit zuivelfonds vermoedelijk met het reeds aanwezige saldo en de nog te verwachten inkomsten on geveer in evenwicht zullen zijn. Gedurende het lopende fonds zal, inplaats van de 30 cent per percent vet per 100 kilogram melk, slechts 20 cent worden be rekend. Per 100 kilogram boeren kaas zal f6.60 per 100 kilogram, inplaats van f 9.85 worden gehe ven. De reeds in rekening gebrachte hogere heffingen zullen, na publi catie van de betreffende verorde ning, spoedig worden verrekend. Men zal zich herinneren, dat over het zuivelfonds III, Nov. 1951Nov. 1952, aanzienlijke te rugbetalingen zijn gedaan. TSJANG'S TROEPEN VEROVEREN EILAND TAIPEH, 16 Juli. Uit natio nalistische bron te Taipeh (For mosa) is Donderdag vernomen, dat Chinese nationalistische gue rilla's het eiland Toengsjan heb ben veroverd in een onverwachte aanvdl van het eiland Quemoy uit. Quemoy ligt drie mijl uit de kust van Foekien en is in handen van de nationalisten. Toengsjan, dat na uren van verbitterde ge vechten zou zijn veroverd, bevindt zich ongeveer 80 mijl ten Zuiden van Quemoy en 35 mijl ten Noor den van Swatow. Het vaartuig dat in de baai voor anker is gegaan, bevindt zich niet in onmiddellijk gevaar. KAAPSTAD, 16 Juli. Het 10.560 ton metende Nederlandse tankschip „Sliedrecht" is Woens dagavond, toen het langs het wei nig gebruikte Noordelijke kgnaal de Tafelbaai binnenvoer, op een zich onder water bevindend ob stakel gestoten, waardoor er een scheur in de romp kwam. Ook in enige van de tanks, waarin in totaal 16.000 ton olie werden ver voerd, ontstonden scheuren, zo dat honderden tonnen olie in de zee vloeiden. Tomateniiivoer in Engeland wordt hervat LONDEN, 16 Juli. Het En gelse ministerie van Handel heeft na overleg met de ministeries voor Voedselvoorziening en Land bouw, medegedeeld, dat besloten is, dat de tomateninvoer uit West- Europa en bepaalde andere lan den met ingang van middernacht van 17 op 18 Juli hervat mag worden. De tomatenexport naaf Enge land zal met ingang van Zaterdag a.s. worden hervat. Met nadruk werd erop gewezen dat Vrijdag nog géén uitvoervergunningen zullen worden afgegeven. Op ver langen van Engelse zijde zal de tomatenexport aan een beperking onderhevig zijn, waarvan de re geling in de loop van Vrijdag wordt verwacht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1