Jongensstad zal ook dit jaar weer verrijzen rSfe De minderbedeelden en hün recht op arbeidsgeluk Jaarverslag 1952 van kaascon trolestation Het Rijk zal bijdragen in bouiv van 33 woningen Straalj in Bit AGENDA Mjjlf'l Buitenla notiti Schietstoel piloot 't 1< Aanmelden op 27 Juli jongenskledinf? Heren- en 10 korting! g 3 'T HEERTJE, Vereniging Volkshuisvesting MULDER Eenvoudige borstels: concretisering van belangrijk sociaal iverk Wat doen ze liier? PairinB 2 Vrijdag 17 Juli 1953 iets heerlijkers voor een jongen» dan zich aan het stuur van een heuse auto te kunnen wanen? ALKMAAR. Waarschijnlijk zullen velen zich nog wel van twee jaar geleden herinneren, wat we bedoelen. Toen werd namelijk door de afdeling Jeugdzaken van de gemeente, onder leiding van de heer Speur het initiatief genomen, om voor de jongens van acht tot vijftien jaar in de vacantie een gelegenheid te scheppen om eens echt op hun eigen manier vacantie te houden en daartoe ven waar het er om ging mate- werd toen de Jongensstad in het leven geroepen, die door de riaal bijeen te krijgen om de jongens zelf uit allerlei oude rommel, zoals oud hout, stukken zeil- Jongensstad op te bouwen. Al- doek, jute zakken enz. werd opgebouwd, en die vier weken lang leen, er is nóg niet genoeg. En En behalve dat van die auto hebben de mensen, die dit hele gebeuren in elkaar hebben gezet, prachtige medewerking gehad van allerlei instanties en bedrij- op het terrein naar de ingang van het Sportpark, waar vroeger de verkenners hun home hadden, bleef staan. Iedere week kwam er een an dere groep en de jongens von den het allemaal jammer, als hun week weer voorbij was. Vorig jaar was men al zo goed als gereed met de plannen voor de tweede Jongensstad, omdat de eerste zo voortreffelijk ge slaagd was, maar toen stak de kinderverlamming een spaak in het wiel en het feest ging niet door. Maar dit jaar zal de Jongens stad weer verrijzen op hetzelfde terrein en wel van 29 Juli tot en met 19 Augustus, dus drie weken lang. Iedere week ver wacht men een groep van onge veer tachtig jongens, en mis schien zullen het er nog wel meer worden ook. Ook nu weer zullen de jon gens zelf hun stad moeten op bouwen en iedere groep van tachtig zal een eigen burgemees ter, een commissaris van politie en een brandweercommandant kiezen, want. zeg nou zelf, zulke attributen zijn in iedere stad een noodzakelijk vereiste voor de goede gang van zaken. Kamperen in patrouille tent Behalve de jongens, die één week ingezetenen van Jongens stad zullen worden, bestaat voor die jongens, die in de vacantie werkelijk nergens anders naar toe gaan, die niet een week te logeren gaan of een paar dagen uit met vader en moeder, de ge legenheid om alle drie de weken in de stad te blijven wonen. Dit heeft men weer goed gezien, want er zijn inderdaad van .die jongens. Met die heeft men dan ook wel rekening gehouden. Van de andere jongens gaat het grootste deel 's avonds huistoe, om de volgende morgen weer in de stad te verschijnen. Maar dit jaar is er voor de eerste maal nog iets speciaals en voor de jongens zeer attractiefs bij gekomen. Van gemeentewege heeft men namelijk gezorgd voor een grote ruime patrouilletent, die wel plaats kan bieden aan twintig mensen, en die tent zal ook op het terrein van de Jon gensstad worden opgezet. Van iedere groep, die per week komt, zullen nu een achttal jongens worden uitgekozen, die ook des nachts op het terrein zullen blij ven kamperen, zodat de stad zelf onder een continue-„bewaking" zal komen te staan. Alleen zal om een plaatsje bij die acht ge lukkigen wel een heftige strijd worden gevoerd, want i welke jongen blijft er nu niet graag een hele week kamperen in een tent, met alle verdere genoegens, zoals b.v. het eten koken, een kampvuur enz., die er ook bij horen. Maar de „burgemeester' zal wel zorgen, dat de „verkie zingsstrijd" niet te hoog op zal laaien, geassisteerd door de „commissaris van politie". En als dat werkelijk nodig mocht zijn, dan wacht voor de verstoorders van de openbare orde de gevangenis. Die was er tenminste de vorige maal ook. en wat nog mooier was, hii was bijna nooit helemaal leeg! Maar misschien is het een aparte .sen satie om ook eens een keertie in de petoet te zitten. Andere attracties Behalve dat men net als de vorige keer de jongens weer aan het werk zal zetten met het bouwen van een circus, wat toen een geweldig succes wat met heuse circusartisten en een heuse piste, zal men dit jaar, dat eigen lijk helemaal in het teken van het veilige verkeer heeft ge staan, een soort verkeersspeel- tuin in elkaar fabrieken op een van de dagen, en in die verkeers- speéltuin zal de verkeerspolitie een steentje bijdragen aan de al gemene goede stemming. Hoe het precies zal worden weten we nog niet, maar, om het zo eens te zeggen, dat zit wel goed. heus. En verder heeft men de toe zegging gekregen van een firma, dat deze zal zorgen voor een oude auto, zo'n echt lekker oud geval, waar de jongens naar hartelust tegen tekeer kunnen gaan, zonder dat er wat aan te bederven valt. En is er nou (Advertentie) ^ujMBBiiBKrirsasrtio torn wu torn m m osJ0B 1 OP ALLE COURANTE j LAAT bij de Koorstraat dat is begrijpelijk, want reken maar dat die knapen heel wat aan kunnen. Potten en pannen om in te koken heeft men al gekregen, maar andere zaken, zo als panlatten. jute zakken, vaatjes, oude kisten en dozen, oude stukken board en triplex, zeildoek, palen enz., kortom alles wat meer dienen kan om mee te spijkeren en te bouwen, dat neemt de heer Speur heel gaar ne in ontvangst. Ook heeft men nog gebrek aan kookapparaten, zoals b.v. spiritusbranders en dergelijke. Wat de volwassenen betreft, deze stoten hun neus als zij ook eens een kijkje willen gaan ne men in Jongensstad, hetgeen trouwens voldoende blijkt uit de naam. Zij hebben geen toegang. De aanmelding tot deelname aan de Jongensstad 1953 is ge steld op 27 Juli a.s. van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur., en wij verwachten dat een groot aantal jongens weer van de partij zal zijn in deze Jon gensstad, waar. en dit voor de ouderen, de zelf-activiteit. het zelf-doen het allerbelangrijkste element is. 1 ALKMAAR Uit het jaarver slag 1952 van het Kaascontröle- station Noord-Holland nemen we het, volgende over: Op 31 Deo. 1951 bedroeg het aantal leden 106, n.l. 34 kaas- en boterfabrieken en 72 zelfkazende boeren. Precies een jaar later 33 kaas- en boterfabrieken en 60 zelfkazende boeren, Een totale hoeveelheid kaas met Rijksmerk van 21.565.128 kg ecónitroleerd, als volgt 6231 kaasmonsters werden geno men voor onderzoek o,p vetge halte en droge stof. In totaal Uit het politierapport ALKMAAR. Gistermiddag reed een wielrijder vanaf de Kanaalkade rechtsaf de Heeren straat in. Achter hem aan reed een 51-jarige wielrijdster, die op de helling, die daar ter plaatse nogal stijl is, niet remde, zodat zij tegen het achterwiel van de wielrijder aanbotste en kwam te vallen. Zij brak een arm. De eerste hulp werd haar verleend door een lid van de Rode Kruis- colonne; vervolgens werd zij per taxi naar het Centraal Zieken huis vervoerd. Door de politie is gisteren aangehouden een 28-jarige vrouw die over een tijdvak van onge veer een jaar allerlei kleine dief stallen pleegde, waarbij zij geld bedragen wegnam bij kennissen enz. In totaal beliepen deze dief stallen enige honderden guldens. Tegen de vrouw is proces-ver baal opgemaakt. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: J., d. v. G. de Heer en J. Brink man: J. N. P„ z. v. N. A. J. Visser en V. E. M. Keijsper; A., d. v. C. J. Jong en E. M. de Reus; P. J., z. v. P. J. Mijts en S. N. Molenaar; J. M„ d. v. J. F, Philips en M. J. Wiggerts. Ondertrouwd: C. D. Hoeboer en B. B. de la Rambelje; J. Broersen en C. A. Oud; E. Wo- nink en W. Visser; J. \Rade- maker en W. W. Treffers; A. v. d. Veer en M. A. Roodt; J. G. Lute en E. M. Stoop; E. Chape- lier en C. Spaargaren. Overleden: R. Bosma, 61 jaar, gehuwd met E. Brandsma. Geslaagd ALKMAAR. Op het dezer dagen te Utrecht gehouden exa men voor medisch analyste is geslaagd onze stadgenote mej. W. J. Heuseveldt. JUBILEUM BIJ DE N.V. DE ALKMAARSE WASSERIJ ALKMAAR Gisteravond kwamen de leden-aandeelhou ders der Vereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" ten Stadhuize bijeen voor de jaar lijkse Algemene Vergadering. De Voorzitter, Mr. M. G. L. van Schouwenburg, heette allen wel kom, waarna de secretaris de no tulen der vorige vergadering aan de vergadering voorlas. Bij de in gekomen stukken en mededelin gen was bericht ontvangen, dat het Rijk voor een bedrag van f 2.263,20 zou bijdragen aan de 33 woningen die gebouwd worden in de Paulkrugerstraat. De Voor zitter deelde mede, dat de huur van deze woningen ongeveer f 11.- a f 12.- per week zal gaan be dragen. Met het herstel van de wonin gen aan de Landdwarsstraat zal begonnen worden, en aan de be woners van deze woningen zal verzocht worden in verband met de kosten van de herstelwerk zaamheden toe te stemmen in een huurverhoging van f 1.De ver eniging had liever deze woningen geheel gesloopt en ze opnieuw opgetrokken, doch van B. en W. werd hiervoor geen toestemming verleend, zodat men tot deze op lossing is gekomen. De gemeente zal zorgdragen voor tijdelijke huisvesting van diegenen, die door de herstelwerkzaamheden voor enige tijd de woning zullen moeten verlaten. Met de aannemer van de 107 woningen aan de Jan van Galen straat, Jacob van Heemskerck- ALKMAAR Gisteren her- straat, welke woningen ernstige dacht de heer L. Schotvanger de dag dat hij 25 jaar in dienst was van N.V. De Alkmaarse Wasserij. Dit heugelijke feit is gistermor gen op de fabriek in het bijzijn van het gehele personeel feestelijk herdacht. Allereerst werd de ju bilaris toegesproken door de di recteur, de heer J. H. van Straa- ten, die de uitstekende verdien- werden hierop in 1952 onder- j sten van de jubilaris naar voren zocht 7217 monsters. I bracht en hem dank bracht voor «Strnt'maatrcsreien 2Ün beste krachten die hij aan Opgelegd werden de volgende i g|iukwe^L warln^ergezeld^an boeten: 1645 voor te. hage water- I»" gehalten. 589 voor een te laag vetgehalte in de droge stof. 20 wegens overtreding van de kaas- pasteurisatievoorschriften en twee wegens van kaas met te licht ge wicht. Het totale boetebedrag is f 67.595,50, VRIJDAG 17 JULI Bioscopen: HARMONIE: Een koningin wordt gekroond. CINEMA AMERICAIN: Pyg malion. REX: Les belles de nuit. VICTORIA: Saison in Salz burg. Voorstellingen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36; Apotheek P. J. Meurs Tentoonstellingen RUSTENDE JAGER, Bergen, tot 18 Juli schilderijen, teke ningen en gouaches Jaap Mooy en David Kouwenaar en in de bij zaal grafisch werk van werkende leden. (Niet Zondagsmorgens.) Gedurende 't zomerseizoen: „Huis met de Pilaren", Jac. J. Koeman (14.30—17.30 u.) Werkplaats „De Zeester" Zuidlaan 155, Bergen, tot 17 Augustus Kunstnijverheid en Beeldhouwwerken (1417.30 uur). Chante Merle, Kerkepad 1, Bergen, tot 31 Aug. (10— 12.30, 15—17.30 en 20—22 uur) Schilderijen, Perzische tapiiten. Beeldhouwwerk STADHUIS: 11 uur: Ont vangst door gemeente bestuur van directie Neder landse Spoorwegen ter ge legenheid van het in dienst stellen van de kaas-expres se. Waterstanden: Zaterdag: hoog water 11.15 uur; laag water 5.25 en 18.10 uur. een enveloppe met inhoud en een mooie mand bloemen. Tevens zegde de heer van Straaten hem toe een diploma voor 25 jaar trouwe dienst van de Bond van Wasindustriëlen in Nederland. Namens het personeel voerde WerHd i|efonnrleeka'as-a|hbneken - D? b?laPsr,per 31 ?eqcj Deze^lilt zifn'Mdtatfe's verge- verdeeld: 40 plus kaas. labneken 3iUnt op n bedrag van f 91.267,99 „ij van ppn monj kiPP(j en 56.69 pet.; zelfkazers 0.74 pet. to- Saldo f 34.780,18. De exploitatie- ;®nd kun^tvoorwe?n taal 57.43 pet; volvette kaas: fa- rekening op f 136.969,22. De be- Na no? enice tiid *ezellie te brieken: 42.53 pet zelfkazers groUn.g 1953 op f 109.68048. Bij- :{ijn samegnSeweest verliet de heer 0.04 pet. totaal 42.57 pet totaal dragon lodon. f 43.000. Onvoor- Schotvan^or do fabriok om do 42.57 pet. Aangezien er in het be- zien f 480,18. verdere dag thuis door te brengen, gin van 1952 zeer veel overtre- Totale kaasproductie 1952 met waar het hem niet aan taelang- •dingen werden geconstateerd van Rijiksmerk: Volvet 9.179.713 kg stelling heeft ontbroken. de vastgestelde maximum vocht- en 40 plus 12.385.415 kg. Totaal gehalten in kaas, werd besloten 21.565.128 kg. vlugger over te gaan tot herbe- Totale productie fabrieksbaas monstering en de boeteregeling j x952j Volvet 9.171.435 kg. 40 pl. Totaal 21.396.282 minicuscollege te Nijmegen slaag voor de ernstige gevallen te ver- 12.224.847 kg. zwaren, terwijl bovendien beslo ten werd, dat, indien een bedrijf de gestelde grenzen ernstig bleef overschrijden overgegaan zou worden tot een verscherpte con trole over dat bedrijf. Vier ta- j brieken zijn onder verscherpte controle geweest. Een hiervan zelfs tweemaal... Alle vier fa brieken behoren tot de kleinere bedrijven. In 1952 werden aan de leden in totaal uitgereikt 6.537.000 rijks- kaasmerken en merken voor randen kaas. 1652 controlebezoeken werden bij de leden afgelegd, waarbij Geslaagd ALKMAAR Aan het St. Do- hg. de voor het diploma Gymnasium Boerenkaas: volvet 8.278 kg. 40 A„ onze stadgenoot de heer Ge- plus 160.568 kg. totaal 168.846 kg. I rard van Veen. scheuren vertoonden, is in dier voege tot een accoord geko men, dat de scheuren gedicht zijn zodat de dringendste voorziening is geschied. Migratiegezinnen Voor de huisvesting van de mi gratiegezinnen, voor wier huis vesting de gemeente moet zorg dragen, is een nieuwe regeling getroffen mét de vier plaatselijke woningbouwverenigingen. Was de oude regeling zo, dat van het aan tal woningen, gebouwd door een woningbouwvereniging 50 pro cent ter verdeling aan de gemeen te werd verstrekt, bij de nieuwe regeling heeft de gemeente de beschikking over 70 procent, daar zij enigszins op achter is gekomen met de plaatsing van migratiege zinnen. Gezien het jaarverslag en de jaarrekening over het boekjaar 1952 met het rapport van de heren Commissarissen werd het divi dend over 1952 vastgesteld op 2 pCt. Van de heer W. Kerkmeer, die gedurende 30 jaar als bestuurs lid de belangen der vereniging heeft behartigd werd door de ver gadering bij monde van de Voor zitter met woorden van dank en waardering afscheid genomen, en als stoffelijk blijk van waarde ring, tevens als aandenken werd hem een boekwerk aangeboden. In zijn dankwoord verzekerde de heer Kerkmeer, dat hij altijd pret tige herinneringen aan zijn tijd als bestuurslid zou blijven hou den. en tevens wenste hij de Ver eniging het allerbeste toe in de toekomst, in het belang van de Volkshuisvesting te Alkmaar. Middenstandswoningen Naar aanleiding van de wen selijkheid tot het komen van de bouw van middenstandswoningen voor verhuur was door een com missie uit de Federatie van Wo ningbouwverenigingen een onder zoek ingesteld en een rapport samengesteld. De woningen zou den een inhoud moeten hebben van 300 en 375 kubieke meter. De bouwsom voor de eerste soort was berekend op ca. f 11.500,- en voor de tweede op ruim f 14.000,- terwijl de huurkosten resp. f 62.- en f 72.- zouden gaan bedragen. De comissie achtte de Vereni ging voor Volkshuisvesting de aangewezen vereniging om deze 'bouw ter hand te nemen, terwijl men als plaats voor de bouw de omgeving van de Talmastraat had gedacht. De toekomstige wonin gen zullen gebouwd worden on der premieregeling. De voorzitter zou, daar volgens dit rapport de financiële risico's uitsluitend voor de Vereniging zouden zijn, hierover gaarne overleg plegen met de gemeente en met Openbare Werken. TURNLUST Onderlinge ivedstrijden senioren dames ALKMAAR In het gymna stieklokaal aan de Nieuwesloot werden de jaarlijkse onderlinge' wedstrijden gehouden van de Se nioren Dames afdeling. Het is altijd aardig deze wedstrijden te zien, omdat zij. die vroeger heeft geturnd altijd weer laat zien het turnen niet verleerd te hebben. Hoewel natuurlijk geen toppre staties werden verricht stond het peil nog zeer hoog en werd met vee] animo om de eretitel gestre den. De voorzitter kon dan ook aan de volgende dames de prijzen overhandigen: le Graad: Mw. A. Mors-van Dijk le prijs, 33% pnt„ Mw. M. Janson-Bakker 2e prijs 32 pnt„ Mw. T. Pronk-ten Kiey, 3e pr. 31% pnt. 2e Graad: Mw. J. Schotvanger- Biemen le prijs 30 pnt., Mw. T. Moeyes-Kok 2e prijs, 29 pnt., Mw. G. Barten-Bijpost 2e prijs 29 pnt., Mw. M. Wolf-van Vegten 3e prijs 28 pnt. 3e Graad: Mw. H. de Groot- Wansink le prijs 2914 pnt., Mw. J. Hoogendoorn le prijs 29% pnt., J. Pluymers-Vasbindér 2e prijs 27y2 pnt., M. Koopmans-Knjnen 3e prijs 27 pnt. Straatwerk gegund DE RIJP Naar wij verne men is het door de gemeente aan bestede straatwerk bij de Doops gezinde Kerk thans gegund aan de laagste inschrijver, de fa. C. Nieuwenhuis te Heiloo. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUIEN Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere middag- temperaturen. (Advertentie) Luxe jacht wordt te water gelaten ALKMAAR Vrijdagmorgen 9 uur zal een fraai zeiljacht, ge bouwd voor rekening van de Fa, Conijn, op haar terreinen aan de Zaagmolenstraat te water worden gelaten. Het is een zeewaardig zeiljacht, voorzien van een diesel motor. Het schip is 14 meter lang heeft een mast van 16 m. Het jacht „Anne" gedoopt is op de meest moderne wijze voor ver blijf en bewoning ingericht. Het schip is gebouwd door de heer Rademaker. Een bijzonderheid bij deze tewaterlating is, dat het jacht per as zal worden vervoerd naar de Bierkade, waar het zal worden geplaatst op een dek schuit om dan naar de overzijde van het kanaal gebracht te wor den, waar het met een kraan van de scheepswerf te water zal wor den gelaten. Openbare verkoping ALKMAAR Ten overstaan van Notaris G. A. Verkade is gisterenmiddag in café Beemster aan het Waagplein de openbare verkoping bij afslag en definitieve toewijzing gehouden van het woonhuis met erf aan de Tous- saintstraat no. 6, groot 1.07 Are, huur f 34.75 per maand. Lasten incl. waterleiding per jaar f91.96. Het hoogste bod was f 3200.-. Er werd f 2000.- boven gevraagd. Afgemijnd op f 300.-. Stralende sterren in Openlucht-theater te Bergen BERGEN - Radio- en televisie sterren van dit ogenblik verschij nen ten tonele in het openlucht theater te Bergen op Dinsdag avond 21 Juli a.s., aanvang 8.15 uur. De ontdekking van Gerard van Krevelen, die haar ook zal begeleiden in Bergen, is Mieke Telkamp, het kantoormeisje uit Oldenzaal, met 'n stem als Vera I 'n. vervolgens Johnny Meyer, c keizer der accordeonisten, met zi.in vermaard kwartet en met zang van Max van Praag, die al z'n radio- en gramofoonsuccessen ten gehore zal brengen. Een grote attractie zal tevens zijn het optre den van The Kilima Hawaiians, die dan juist terug zijn uit het buitenland, waar zij een tournee van vijf maanden achter de rug hebben en die avond oude en nieuwe Hawaiian successen zul len brengen. Voor de uitbundige lach zorgen onze grote dwa zen De Wama's en de populaire humorist Kees Manders Nog meer artisten staan op dit' pro gramma. zodat gesproken kan worden van een show. die klinkt als een klok! Benoeming ALKMAAR Onze oud-stad genoot de heer L. Groothuizen is dezer dagen benoemd tot tech nisch tekenleraar aan de tech nische school Don Bosco te Am sterdam. Rijkspolitie Alkmaar wint' gewestelijke olleyballwisselbeker ALKMAAR Woensdag j.l. is het aan twee zestallen van „Alk maar R.P." gelukt om na felle strijd met. de zestallen van het District Amsterdam en Utrecht der Rijkspolitie, voor de derde maal in successie in het bezit te komen van de gewestelijke vol- leyballwisselbeker. waardoor de ze beker thans in eigendom is gekomen van „Alkmaar R.P." Dit jaar was organisatrice van het vólleyballtournooi de sport vereniging van het District Am sterdam, welke vereniging de be schikking had gekregen ove% de fraaie sportzaal van „A.P.G.S." in het Hoofdbureau van Politie te i Amsterdam, waarvoor A.P.G.S. alle hulde toekomt. De gewest commandant der Rijkspolitie, overste Meijer, alsmede de Dis trictscommandanten Alkmaar en Amsterdam, resp. Majoor Hoog kamer en van Steenis en de lui tenants Zijp en Buitendijk, lieten door hun aanwezigheid van hun belangstelling voor dit sportge beuren blijken. De uitslagen waren als volgt (er werden 3 games gespeeld): Utrecht IAlkmaar I 03; Alk maar IIUtrecht II 30; Alk maar IAmsterdam I 12; Utr. II—Amsterdam II 30: Utrecht I Amsterdam I 03; Amsterdam II-Alkmaar II 12. Voor Alkmaar en Amsterdam bleef tot aan de laatste game het tuornooi spannend (Utrecht was inmiddels uitgeschakeld), want de laatste wedstrijd Amsterdam HAlkmaar II was voor ge noemden beslissend, wie van hen in het bezit zou komen van de beker Na afloop van het tournooi reikte de Gêwestcommandant met een toepasselijk woord de prijzen aan de aanvoerders uit en met een slotwoord van de voorzitter van Amsterdam behoorde dit vol- leyballfestijn weer tot het verle den. ALKMAAR ISooit in de straten van Alkmaar een venterskar zien rijden, beladen met de meest keurig afgewerkte vegers, stoffers, besenis, matten, swabberskortom alle mogelijke, voor het huishouden onmisbare ingrediënten, die binnen de kortste keren het vuil moeten weren? Blijkbaar wel, want er zijn talrijke huismoeders, die de venter staande houden en ivat van hem kopen en helemaal niet, om die venter nou 'ns een plezier te doen, maar omdat alles waarmee hij zijn wagen heeft volgeladen, van prima kwaliteit is. Naast de borstelfabrieken die Alkmaar zelf heeft, telt onze goede stad nog een heel apart fabriekje en dat fabriekje is de Nazorg-Arbeidsinrichting op het Doelenveld. Van deze inrichting hebben we hiernaast een foto afgedrukt. Wat doen ze hier? Wat is die „Nazorg" eigenlijk? Om daar een antwoord op te geven, moeten we eerst wat anders vertellen, n.l. over de Verengiing „Zorg voor de leerlingen en oud-leer lingen van de school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs in Alkmaar", opgericht in 1926. Doel Deze verenigni» heeft o.m. de volgende doelstellingen: 1. Uit zending naar speciale vacantie- kolonies van zwakke kinderen I van de openbare school voor B.L.O. in Alkmaar; 2. Avond verzorging voor oud-leerlingen' van de school in het Victoria- park; 3. het onderhouden van de Nazorg-Arbeidsinrichting op het Doelenveld. De stad telt thans 600 oud-leerlingen, die voor de overgrote meerderheid in het vrije bedrijf werkzaam zijn. Zij. die pas in het vrije bedrijf zijn tewerkgesteld, geven echter nogal eens moeilijkheden. Begrijpelijk! In het vrije bedrijf zijn deze kinderen niet van minuut tot mi nuut onder contröle en het kan dus voorkomen, dat zij vallen in een fout, waar mee zij, gezien hun aard en aanleg het meest te kampen hebben. Daarom is de aanstelling van een Ambtenaar van de Nazorg, die dus hulp en bijstand aan deze kinderen moet geven, hard en hard nodig; deze aanstelling hoopt men echter binnen niet al te lange tijd te realiseren. Voor wie is deze inrichting? Er zijn echter oud-leerlingen, wier verstandel'iike vermogens dermate gering zijn, dat plaat sing bij 'n patroon niet mogelijk is gebleken. Deze kinderen leren in de Nazorg-Arbeidsinrichting eenvoudgie, nuttige arbeid. Dit belangrijke maatschappelijke werk wordt door Provincie en gemeente krachtig gesteund. Door hen eenvoi' 'ige, passende arbeid te gever .kunnen deze kinderen in de eigen huisgezin nen gehandhaafd worden. Dit de kinderen blijven in hun eigen, vertrouwde en natuurlijke milieu van huisgezin en kennissenkring. Daar vinden zij mensen, die hen liefhebben, d> hen van jongsaf- aan gekend en opgevoed hebben en hen met tact en niet aflatend* zorg en aandacht omringen. In dit geval behoeven de kinderen niet ingrijpend van levenswijze te veranderen. In de arbeidsin richting heeft men ook enkele oudere mensen. Voor hen geldt dit voordeel eigenlijk nog meer, omdat zij zich vaak nog moeilij ker kunnen aanpassen aan nieuwe levensomstandigheden. De meest onzelfzuchtige naturen on der hen 'vorden dan vereen zaamd. met alle gevolgen van dien. Op de tweede plaats is er het economisch voordeel voor de gemeenschap, want plaatsing in deze arbeidsinrichting voorkomt gestichtsopname. Gesteld,, dat deze arbeidsinrichting er niet zou ziin, dan zou zeker meer dan de helft van de 21 daar te werkge- stelden in een psychiatrische in richting moeten worden opgeno men. Wat doen zp hier? Er zijn twee afdelingen, een voor jongens, een voor meisjes De arbeidstijden zijn vastgesteld van half negen tot vijf uur met een middagpauze en de kinderen, die van buiten komen, blijven onder toezicht over (8). Door de arbeidstherapie wol' levert twee goede voordelen op: den de kinderen in goede banen geleid en gehouden .Geheel de dag brengen zit door met het maken van allerlei nuttige zaken voor huishoudelijk gebruik en de producten die zij afleveren, mo gen gezien worden. Hier worden vervaardigd matten ir, allerlei maten en vormen, alle soorten bezems en borstelwerk. De grond stoffen worden geleverd door de A.V.O. Ook houdt men de kinde ren bezig, door ze eenvoudige opdrachten te laten vervullen voor particuliere bedrijven in de stad, waardoor nu en dan een prettige afwisseling in het dage lijks werk ontstaat. Geheel de dag gaat een venter met de af gewerkte producten de huizen langs en hij maakt gopde zaken voor de inrichting. De hier tewerkgesteld en krijgen per week loon naar prestatie. Dit loon varieert tussen f 2,50 en f 15,per week. Het is natuur lijk vanzelfsprekend, dat men hier niet met de normale maat staven kan werken. Het verkrij gen van loon is dan ook niet de vooropgezette bedoeling. Het geestelijk goed dat hier achter schuil gaat is, dat de te- werkgcstelden door loon te ver dienen, werkelijke arbeids vreugde ondergaan en zich nuttig voelen. Op de bijgaande foto ziet men enkele weefgetouwen .waarop de matten gevlochten worden. Deze toestellen laten zich eenvoudig bedienen en met telkens terug kerende routinegebaren ziet men onder de nijvere handen van de jongens de matten als het ware zienderogen groeien. Cijfers Het is wel eens aardig om te zien, welke hoeveelheden deze kinderen per jaar leveren; zo doende krijgt men de indruk, hier inderdaad met een klein fabriekje te doen te hebben, dat een woordje meespreekt in het Alkmaarse arbeidsprocesOn der leiding van de heer H. J. Vis, die al vanaf 1932 de jongens instrueert, werden in 1952 ver vaardigd 500 matten, 5000 vegers, boenders, bezems etc. De weef kamer van de meisjes produ ceerde 300 handdoeken, 40 slaap kamerkleedjes, 200 diverse pit- rietproducten, 130 aanrechtdoek- jes, 30 paar pannelappen en 50 dweilen. Hoewel de prijzen van de hier vervaardigde artikelen hoger liggen dan in de winkel, gaan ze toch vlot van de hand. Vanzelfsprekend is ook dikwijls het motief van de kopers de Na zorg-Arbeidsinrichting te steunen en dat is wel nodig ook, want sinds 1952 zit het bestuur der Vereniging met een ernstig fi nancieel tekort, dat nog steeds niet is weggewerkt. Buiten de steun van Provincie en Rijk heeft de Vereniging dus nodig de steun van de Alkmaarders Het lidmaatschap dér Vereniging verkrijgt men tegen betaling van f 1,50 per maand. Men kan zich opgeven bij het Hoofd van de B.L.O. school en Hoofd van de Arbeidsinrichting, de heer H. de Winter .Bergerweg 134, Alkmaar. De kinderen mogen toch waarachtig wel verwachten, dat de stad, die hen heeft voortgebracht, waar zij wonen en werken, hun de steun zal bieden die zij nodig hebben, door hun verzorgers in staat te stellen het werk, dat zij (het vaste personeel daargela ten) geheel belangeloos ver richten, zullen kunnen voort zetten, zodat ook voor de gees telijk minder bedeelde mede mensen het leven waard is, ge leefd te worden.... Uitnodiging a De Grote Drie he uitgenodigd me conferentietafel ten om tot een opl: men inzake de Duit: tenrijkse kwesties, waarin dit verzoek zijn aan de Sovjetam Washington, Londer overhandigd. De bec eind September een te beleggen van de buitenlandse zaken Vier. In welingelic wordt Zwitserland a samenkomst aange agenda zou bevattei satie van vrije ver Duitsland en het he fundamentele vrijhei gehele Duitse volk, i aen voor het instel regering voor gehe die vrij is verdrage aard ook met het bi te gaan en als laat1 Oostenrijks vredesve Hoewel er nog f bevestiging is vangst van de ook geen antwoord mag worden aangem Russen met het voc houden van een i heden-bijeenkomst a Het eerste comment: Oost-Duitse radio gaf En een dergelijk cor zeker niet worden j der de goedkeuring stanties in Moskou. Het plan van Dull en Bidault betekent plaats een overwinn Franse en Britse stan van de V.S. Eisenhi niet voor te vinden huidige stadium van kelingen in Rusland menspraak te komei daarentegen opperde deel. Toch zal men lende Westerse polit niet bijster tevreden Indo-China is geen discussie gekomen, Fransen ook over di spoedig mogelijk tot tie van de E.D.G. c bepaald ontevreden punt van zaken hebt ton en Londen tege gestaan. Maar er is meer. bijeenkomst pl eind Septembes West-Duitse parleme gen, die op 6 Septem den gehouden, achtei heeft het misnoege: van de socialistische West-Duitse socialist lenhauer heeft de Ai beschuldigd van geh jectiviteit, omdat met van het tijdstip eini Adenauer in zijn ver wordt gesteund. En lijke bijeenkomst op waartoe thans is be niet ondergeschikt gi den aan partij-politi den, aldus Ollenhau: oppositie kant zich E.D.G. ratificatie. Uit de verschillei blijkt thahs dui meningsverschil] dens de besprekingen ton bestaan. Het is i verre hoopvol, dat r meest ernstige bezwe weer is heengestapt, mende conferentie ii de zoveelste zijn die op een mislukking u mag het een en ande zijn veranderd, maai niet voldoende om te veronderstellen, i kander vindt. De schillen zijn te groot niet altijd de goede waarachtige verlar vrede, die een stem op de internationale (Van onze sp verslaggeve „Ik kwam juist n: tl etst, om een hapje zei nog tegen mezel wat, van dat gepiep gen en met-dat-ik r kijk, zie ik het toeste beneden komen, dat schommelend, je „dronken". Ik was van m'n fiets af en z: tuig al pardoes miji binnen zwaaien. Enk: duurde het. De Glos afstand, want het tof met een klap van st vijver. Ik stoof dade struiken. Andere me achter me aan. We zaïj roods door de romp v; tuig sijpelen. De piloi ui, dachten we, waar selaar uit de buurt ee vliegtuig sloeg. Het rc bloed, maar vet of o dergelijks. Er zat nie vliegtuig. We zagen een parachute naar 1 men. De piloot was e baar uitgesprongen. 1 ongeval was de piloot Dit was dan het oo haal van een van c van de Pluvierenlaai ven, die de Gloster M jager gistermorgen on in de verversingsviji zwembad „Brandenbr hoven zag neerstorte stel, dat voor de traini

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2