Sensationele ontvluchting van Boedapester advocaat BippaBM Grote opruiming in de Soviet-Unie Straaljager stortte neer in Bilthovense vijver Buitenlandse notities Zakenman - gul en vrolijk door militair bestolen „Hongaarse voJk is ongerust en hoopt op de bevrijding U' Bulgaars Bisschop nog in leven Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Schietstoel redde piloot 't leven Duur uitstapje in de Residentie Geslaagde overval Franse commando's De toestand in de Suez-zone Kitty Janssen getróuwd Dronken man werd woesteling Twee Liftmasters voor de K.L.M. MEENKS POEDERS Vrijdag 17 Juli 1953 Paerina 3 Uitnodiging aan Moskou De Grote Drie he'bben Moskou uitgenodigd met hen om de conferentietafel te gaan zit ten om tot een o-plossing te ko men inzake de Duitse en de Oos tenrijkse kwesties. De nota's, waarin dit verzoek was vervat, zijn aan de Sovjetambassadeurs in Washington, Londen en Parijs overhandigd. De bedoeling is om eind September een bijeenkomst te beleggen van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. In welingelichte kringen wordt Zwitserland als plaats van samenkomst aangenomen. De agenda zou bevatten, de organi satie van vrije verkiezingen in Duitsland en het herstel van de fundamentele vrijheden voor het gehele Duitse volk, de voorwaar den voor het instellen van een regering voor geheel Duitsland, die vrij is verdragen van welke aard ook met het buitenland aan te gaan en als laatste punt, het Oostenrijks vredesverdrag. Hoewel er nog geen officiële bevestiging is van de ont vangst van de nota's en dus ook geen antwoord van Moskou, mag worden aangenomen, dat de Russen met het voorstel tot het houden van een vier mogend- heden-bijeenkomst accoord gaan. Het eerste commentaar, dat de Oost-Duitse radio gaf was gunstig. En een dergelijk commentaar zal zeker niet worden gegeven zon der de goedkeuring van de in stanties in Moskou. Het plan van Dulles, Salisbury en Bidault betekent op de eerste plaats een overwinning van het Franse en Britse standpunt op dat van de V.S. Eisenhower was er niet voor te vinden, om in het huidige stadium van de ontwik kelingen in Rusland tot een sa menspraak te komen. Churchill daarentegen opperde het tegen deel. Toch zal men in verschil lende Westerse politieke kringen niet bijster tevreden zijn. Over Indo-China is geen vast plan in discussie gekomen, terwijl de Fransen ook over de eis, om zo spoedig mogelijk tot de ratifica tie van de E.D.G. over te gaan bepaald ontevreden zijn. Op dit punt van zaken hebben Washing ton en Londen tegenover Parijs gestaan. Maar er is meer. Wanneer de bijeenkomst plaats vindt in eind September, dan zijn de West-Duitse parlementsverkiezin gen, die op 6 September a.s. wor den gehouden, achter de rug. Dit heeft het misnoegen opgewekt van de socialistische oppositie. De West-Duitse socialistenleider Ol- lenhauer heeft de Amerikanen al beschuldigd van gebrek aan ob jectiviteit, omdat met het bepalen van het tijdstip eind September Adenauer in zijn verkiezingsactie wordt gesteund. En een derge lijke bijeenkomst op hoog niveau waartoe thans is besloten, mag niet ondergeschikt gemaakt wor den aan partij-politieke doelein den, aldus Ollenhauer. Dezelfde oppositie kant zich tegen de E.D.G. ratificatie. WENEN, 16 Juli Een voormalige Boedapester advo caat, die met vrouw en kind over de zwaar bewaakte en gemineerde grens naar Oostenrijk is ontvlucht, heeft vandaag verklaard, „dat het Hongaarse volk ongerust is en hoopt spoedig bevrijd te worden". Geza Kapus, 38, heeft hier tijdens een persconferentie verklaard, dat hoewel het voedsel in Hongarije schaars is en het volk in het onzekere verkeert over de recente politieke com munistische veranderingen er geen openlijke tekenen van onrust in het land zijn. it de verschillende reacties blijkt thans duidelijk welke meningsverschillen er tij dens de besprekingen in Washing ton bestaan. Het is alleen in zo verre hoopvol, dat men over de meest ernstige bezwaren over en weer is heengestapt. Zal de ko mende conferentie in September de zoveelste zijn die uiteindelijk op een mislukking uit loopt? Er mag het een en ander in Moskou zijn veranderd, maar het is nog niet voldoende om bij voorbaat te veronderstellen, dat men el kander vindt. De belangenver- schillen zijn te groot en het zijn niet altijd de goede wil en de waarachtige verlangens naar vrede, die een stempel drukken op de internationale conferenties. Kapus' vrouw, Eva, 32, heeft een voet verloren toen een com munistische grenswacht een hand granaat naar de vluchtenden wierp toen zij de prikkeldraadver sperring overtrokken. De dokto ren in een Weens ziekenhuis heb ben verklaard te hopen dat zij beter zal worden. Kapus zei, dat de voedseltoe stand in de Hongaarse dorpen „zeer slecht" is maar de boeren houden vast aan hun R.K. geloof en gaan regelmatig naar de kerk. Toen de Hongaarse regering op 4 Juli een ommezwaai aankon digde waren de mensen „zeer blij". Maar afgelopen Zaterdag toen de nieuwe communistische politiek gewijzigd werd door de communistische baas Matyas Ra- kosi „vervloog hun hoop weer". Kapus, die zijn zesjarig doch tertje Eva bij zich had, zei dat hij in 1949 als advocaat ontslagen was „omdat hij geen communist was'. Een. jaar lang had hij geen werk. Daarna kreeg hij een rege ringsbaantje als boekhouder. In Juli 1951 moest hij binnen 24 uur Boedapest verlaten en werd gedeporteerd naar Vamosgyoerk, een Oost-Hongaars dorp. Hij en zijn gezin kregen een kamer in een boerenhuis. Om de kost te verdienen deed hij zware landarbeid. Hij ontving er zeer weinig voor, was vele maanden zonder werk en moest veel van zijn weinige bezittingen die hij had mogen meenemen uit Boedapest, verkopen. „Onder deze omstandigheden moest ik nagaan wat ik kon doen om te ontsnappen. Op 9 Juli ging het gezin in een auto op de vlucht. Op 16 kilometer van de grens lie ten wij de auto in de steek en gingen verder te voet, ons vaak verschuilend in de bossen. „Op een Zondag bereikten wij een punt 6,5 km van de grens. Ik moest zo goed als alles wat ik meegenomen had achterlaten om mijn kind op de rug te dragen. Na twee uur lopen bereikten we de grens. „Op handen en voeten krui pend, om de mijnenvelden te ont wijken, waren we tenslotte 20 meter van de prikkeldraadver sperring af, toen ik plotseling een ontploffing hoorde en mijn vrouw riep: „Ik haal het niet meer". „Ik wierp mijn dochtertje over het prikkeldraad en' hoorde twee schoten. Daarna trok ik mijn half bewusteloze vrouw, over de ver sperring en we waren in Oosten rijk. Vanaf de grens gingen wij naar Wenen". Amerikaanse autoriteiten heb ben meegedeeld, dat de medische onkosten voor mevrouw Kapus betaald worden door het Ameri kaanse vluchtelingencomité en dat naar andere wegen wordt uit gezien om het gezin Kapus te hel pen. Mgr. Bossilkoff niet ter dood gebracht WASHINGTON, 15 Juli (KNP) Pater Wilfrid Dufault, gene- raai van de Orde der Paters Assumptionisten, heeft te Was- hmgton (V.S.) verklaard, dat hii geen nieuws meer ontvangt van de priesters van zijn Orde, die in Roemenië en Bulgarije ver toeven. De generaal voegde hieraan toe, dat hij redenen had om aan te nemen, dat Mgr. Bossilkoff, bisschop van Nikopol in Bul garije, nog in leven is. Zoals men weet werd deze Bulgaarse bisschop in October 1952 te Sofia tot de doodstraf veroordeeld onder beschuldiging van „spion- nage". Begin 1953 werd het ge rucht verspreid, dat Mgr. Bos silkoff terecht gesteld was; later werd. echter te Rome medege deeld, dat dit bericht noch be vestigd noch ontkend kon wor den. (Advertentie) Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook (Van onze speciale verslaggever), „Ik kwam juist naar huis ge fietst, om een hapje te eten. Ik zei nog tegen mezelf: „je krijgt wat, van dat gepiep van die din gen", en met-dat-ik naar de lucht kijk, zie ik het toestel recht naar beneden komen, dat wil zeggen schommelend, je zou zeggen „dronken". Ik was in een wip van m'n fiets af en zag het vlieg tuig al pardoes mijn huiskamer bmnen zwaaien. Enkele seconden duurde het. De Gloster bleef op afstand, want het toestel plonsde met een klap van spatten in de vijver. Ik stoof dadelijk door de struiken. Andere mensen liepen achter me aan. We zagen toen iets roods door de romp van het vlieg tuig sijpelen. De piloot zit er nog in, dachten we, waarop een met selaar uit de buurt een gat in het vliegtuig sloeg. Het rood was geen bloed, maar vet of olie of zoiets dergelijks. Er zat niemand in het vliegtuig. We zagen in de verte een parachute naar beneden ko men. De piloot was er dus blijk baar uitgesprongen. Even na het ongeval was de piloot al hier. Dit was dan het ooggetuigever - haal van een van de bewoners van de Pluvierenlaan in Biltho- yen, die de Gloster Meteor-straal- jager gistermorgen om half twaalf in de verversingsvijver van het zwembad „Brandenburg" in Bilt- hoven zag neerstorten. Het toe stel, dat voor de training werd ge bruikt, was juist van Soesterberg opgestegen. Door een nog niet be kende oorzaak was de Gloster op een gegeven moment blijkbaar niet meer te houden geweest. De piloot de heer Smidt-Crans liet zich toen, nog boven de vliegbasis, met de schietstoel uit het vlieg tuig los en danste even later aan zijn parachute naar beneden. Volgens de berichten, welke ons van de zijde van de luchtmacht bereikten, is de piloot „O.K.E." op de begane grond terecht gekomen. was van de reis. Een der politie mannen herinnerde zich dat hij bij het surveilleren in het Bezuiden- hout een militair van dit signale ment vaak met een meisje had gezien, wier adres hij kende. Het meisje werd opgezocht. Bij de ondervraging vertelde zij, dat haar vriend de 31-jarige beroeps militair S. K. gelegerd te Ede haar die Zondagochtend in alle die zich dezer dagen in het rus- j vroegte had bezocht en haar een tige Haagje heeft afgespeeld. Het bedrag van f 200.gegeven had was een drama in zes bedrijven, f ee" «ieuwe iaPon te kopen. J Zij was al zo gauw mogelijk naar een schoonheidssalon gegaan en Schrijvers van shortstorles en detectiveverhalen zouden beslist hun schouders niet ophalen voor een originele oplichtingshistorie, de hoofdrollen werden vertolkt door een beroepsmilitair in de rang van korporaal, een zaken man uit Noord-Holland en een snuggere jeepagent. Zondagmorgen om vier uur meldde zich aan het politiebureau Huygenspark een taxi-chauffeur, die een dronken man afleverde, deze had zo diep in het glaasje gekeken, dat hij niet in staat was om te lopen, laat staan om te be talen. De politie liet de man in een cel zijn roes uitslapen. Om een uur of acht voelde hij zich weer fit en kleedde zich aan. Plotseling klonk een rauwe kreet: „Ze hebben m'n portefeuille met f 2200.gestolen". De recherche werd erbij gehaald en het volgen de verhaal verteld: De bestolene was een zakenman uit Noord-Holland, die in Zeeland handel had gedreven en met een dikke portefeuille op terugtocht naar huis in den Haag een stevig borreltje had gedronken. In plaats van de raad „neem een kamer en slaap je roes uit" op te volgen, liet hij zich naar Scheveningen brengen en zette het feest voort. Kwistig tracteerde hij de cafégasten tot sluitingstijd. Daarna kon hij zich slechts herin neren, dat hifln een taxi was ge stapt. Waar waren de f 2200. gebleven? had daar f150.uitgegeven, voor het blonderen van haar haren en andere schoonheidsbehandelingen. De overgebleven f 50.werden door de politie minzaam in ont vangst genomen. Nu de identiteit van de mili tair was vastgesteld, ging er een telefoontje naar het legerkamp in Ede. De korporaal werd Maandag morgen naar den Haag overge bracht, waar bleek, dat hij, niets vermoedend, de portefeuille van de zakenman nog bij zich droeg, er was nog f 1700.over en ook de autopapieren zaten er nog in. De zakenman heeft dit bedrag te ruggekregen. Daar hij niet wist hoeveel geld hij in de diverse café's had uitgegeven, kon het door de militair gestolen bedrag niet worden vastgesteld. De kor poraal zit nu bij zijn onderdeel in militair arrest, denkend aan zijn blonde meisje. DE RONDE VAN FRANKRIJK Het peleton in de Py reneeën. De twaalfde etappe van Luchon naar Albi (228 k.m.). werd gewonnen dooi de Fransman Darriga- de in 5 uur 40 min en 40 sec. Franqois Mahc veroverde de gele trui Wim van Est plaatste zich zevende in het al gemeen klassement. «SÉ g. 'vjspl èm Ife ÉÉIÉÉ& Viethmin vernield Installaties SAIGON, 16 Juli. Franse commandotroepen hebben Woens dag een aanval uitgevoerd op het kustgebied 220 kilometer ten Zuidoosten van Hue, de hoofdstad van Amman, en ongeveer 100 Vietminh-opstandelingen gedood. Voorts werden installaties van de opstandelingen vernield, aldus een bekendmaking van het Franse leger te Saigon. De troepen, 4 eenheden van tach tig man elk, landden aan de mond van de rivier de Song Cau, waar belangrijke concentraties sampans en jonken van de Vietminh-op standelingen waren waargéno- men. Heftige tegenstand van een Vietminhbataljon werd overwon nen met behulp van bommenwer pers, aldus heeft het Franse leger Donderdag te Saigon bekend ge maakt. De commandotroepen verwoest ten installaties van de opstande lingen en doodden 88 tegenstan ders, voor zij zich terugtrokken. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde te geloven, dat de verliezen der opstandelingen aanzienlijk hoger liggen als ge volg van het bombardement uit de lucht. Politieman viel uit auto De Apeldoornse oolitieman H.J. Rutgers is op de Êrouwersmolen- weg achterover uit een rijdende politie-bestelauto gevallen. In zorgwekkende toestand werd hij naar 't Juliana Ziekenhuis overge bracht. Het slachtoffer is waar schijnlijk door een samenloop van omstandigheden tegen de, blijkbaar niet goed gesloten, ach terdeur gevallen, die het op dat moment begaf. NEW YORK, 16 Juli. De zui vering door Moskou van twee Gnmiddenhk werd^de chauffeur minlsters van Binnenlandse Za ken van sleutelstaten in de S.U. opgespoord. Deze vertelde, dat hij de zakenman in zijn wagen uit Scheveningen had gereden. Maar niet alleen, want achter hem was een militair ingestapt. Deze liet de taxi in het Bezuidenhout stop pen en stapte uit. De chauffeur niet wetend wat hij met de dron ken passagier moest doen, leverde hem ten einde raad maar aan het politiebureau af. Toen echter kwam er een verrassende wen ding in zijn relaas. Vermoeid van de nachtelijke ritten wilde de chauffeur zichzelf in een café in de binnenstad om een uur of vijf zes op een kopje koffie tracteren. Binnengekomen vond hij daar. dezelfde militair, die met de dron ken man was meegereden. Deze speelde voor Sinterklaas en be taalde de rekening van de chauf feur. Ze vertrokken samen, de militair stapte echter in een an dere taxi en reed weg. De recherche wist al spoedig het nummer van deze taxi en de wagen werd gesignaleerd. Door agenten van een politiejeep werd hij op de Pletterijkade aangetrof fen. In een kort verhoor aldaar vernamen de agenten, dat deze tweede chauffeur de militair naar Ede had vervoerd, en juist terug De neergestorte Gloster Meteorwaaruit de piloot zich zo fortuinlijk wist te redden. ziet er naar uit als de eerste stap in de richting van een grote op ruiming die aile 16 republieken zal treffen. Het duidt er ook op dat de zuivering spoedig zal door dringen in de rijen van het rode leger. Zij dig geïnstalleerd werden na Stalin's dood zullen nu vermoede lijk gezuiverd worden als aanhan gers van de afgezette Berda, die minister van Binnenlandse Zaken was van de gehele S.U. De bekendmakingen van de zui vering in Georgië en de Oekraine wijzen er op dat de strijd om de macht een zeer grote hoogte be reikte in April toen klaarblijke lijk grote macht toegekend werd aan Beria. Hij was sterk genoeg om de mi nisters van veiligheid af te zetten en zijn eigen mensen er neer te zetten. Dit is een van de belang rijkste beschuldigingen die tegen hem ingebracht zijn. De minister van Binnenlandse Zaken voor de Oekraine, Pavel Y. Mesjik en die voor Georgië Vla dimir G. Dekanozov werden in April benoemd. Andere „Beria" mannen in de republieken die nu wel spoedig ontslagen zullen worden of mis schien een erger lot tegemoet gaan zijn: Wit Rusland: M. I. Baskakov. Armenië: G. P. Martiorov. Letland: N. J. Kovalcuk. Estland: V. L. Oskalenko. Littauen: P. K. Kondakov. Moldavië: Joseph L. Mordovets. Kozaken republiek: Vladimir V. Goebin. Oezbek republiek: Alexei P. Byzov. Al deze ministers werden in April benoemd. Ongetwijfeld zijn in andere re publieken soortgelijke recente be noemingen gedaan. Allen zullen vermoedelijk be schuldigd worden van het begun stigen van nationale gevoelens dat is verzet tegen Groot Rusland. De loop van de zuivering duidt er op, dat de C.P. met behulp van wat de Pravda noemt „de leger communisten" in volle gang is'. In de afgelopen weken waren de aanduidingen dat er een breuk was niet alleen in de partij maar ook in het leger. Meer dan 80 pet. van de offi cieren van het leger zijn partij leden maar van velen kan niet gezegd worden dat zij de partij en de staat boven al het andere stellen. Vele officieren hangen nog de oude legergeest aan en zullen zich verzetten tegen de interventie van politieke bureaucraten. Britse maatregelen verzacht CAIRO, 16 Juli Reuter De Britse commandant in Egypte, generaal Festing, heeft de Egyp tische autoriteiten meegedeeld, dat de controle van het -verkeer van en naar Ismailia zal worden gestaakt, maar dat enkele van de extra controleposten, die Maandag zijn ingesteld, uit vei ligheidsoverwegingen zullen worden gehandhaafd. Marktberichten Barneveld BARNEVELD, 16 Juli Pluimveemarkt: Aanvoer circa 49.000 stuks. Deze zeer grote aanvoer vond een slechte handel met vooral voor de slachtkippen aanmerkelijk lagere prijzen. Ook de jonge hanen deelden in de prijsverlaging. De grote aanvoer werd mede in verband gebracht met de lage eierprijzen van vo rige week Prijzen: slachtkippen, witte 1.40-1.50, andere rassen 1.30-1.45. jonge hanen, witte 1.90-2.an dere r, -sen 1.60-1.80, N. H. blau we kuikens 2.30-2.60, alles per kg. overige per stuk: oude hanen 2.25-3.75, oude eenden 0.80-1.50, tamme jonge duiven 0.70-0.85. tamme konijnen 3.6.50. Eiermarkt: Aanvoer ca 900.000 stuks. Handel vlua. Prijzen: kip peneieren 14,14.80, algemene prijs 14.30 per 100 stuks, kilo prijs 2.34. Henneneieren 8.00- 12.00 per 100 stuks. Veluwse eierveiling „Barne- veld-Ede". Aanvoer c.a. 675.000 stuks, waarvan er 250.000 ge veild werden. Prijzen: eieren van 40-50 gram 8.52-12,07, eieren van 53-60 gr. 12.82-14.05, eieren van 60-66 gram 14.27-15.61, alles per 100 stuks. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen boerenkaas. Handel matig. Prij zen: 1.94-2.04 per kg. Varkensmarkt: Aanvoer ca 140 stuks, Prijzen: Biggen 40.00-48.00. drachtige zeugen 275.00-350.000. alles per stuk. Handel kalm. VERTREK VAN DE PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO Te Castel Gandolfo is alles in gereedheid gebracht voor 't ver blijf van de H. Vader in Zijn zo merresidentie, waarheen de Paus dezer dagen zal vertrekken. Men verwacht dat de H. Vader voor Zijn vertrek uit het Vaticaan geen algemene audiënties meer zal geven en dat de eerstvolgen de algemene audiëntie in Castel Gandolfo zal plaatsvinden. In de R.K. kerk te Bentveld is gistermorgen het huwelijk ge sloten tussen de 23-jarige actrice Kitty Janssen van het gezel schap „De Nederlandse Comedie" en de 28-jarige fabrikant Dick van den Toorn uit Amsterdam. Tevoren had op het stadhuis te Amsterdam in intieme kring de burgerlijke huwelijksplechtig heid plaats. Uit de toneelwereld waren enige acteurs en actrices aanwe zig, o.a. de regisseur van de Ne derlandse film „Sterren stralen overal", de heer Gerard Rutten en het 10-jarige jongetje Edwin, dat in deze film als broertje van Kitty Janssen heeft gespeeld. Gisternacht kwam de 40-jarige monteur J.M., die woont in het oudste gedeelte van IJmuiden onder de invloed van sterke drank thuis en bedreigde zowel zijn vrouw als zijn dochter met moord en doodslag. De dochter riep om hulp en de politieman, die daarop verscheen, probeerde het huis binnen te dringen. Dit werd hem belet door M„ die boven aan de trap met zwaar meubilair stond te zwaaien. Toen de brigadier de trap wilde bestormen, werd hij door een stoel geraakt. Hij zag geen andere oplossing dan drie schoten te lossen op de woeste ling. Daarna kon hij de monteur overmeesteren. Met behulp van een toegeschoten marechaussee. Blijkbaar had de beschonken IJmuidenaar er nog niet genoeg van. De strijd laaide opnieuw op. doch in hét portaal werd ten slotte de vechtersbaas definitief ingetoomd, op een draagbaar be vestigd en naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. De vrouw had inmiddels de vlucht genomen. De dochter had zich zelf in een kamer opgesloten. Lichtgelovige Hagenaar Een 48-jarige Amsterdamse koopman is er in geslaagd een Hagenaar, de heer G. V. K. op te lichten voor f 40.000.De koop man had de gedupeerde verteld grote zaken in papier en olie te doen. De Hagenaar had zich voor deze zaken geïnteresseerd en de koopman in de periode van Mei 1952 tot Juli 1953 een bedrag van 40.000 gulden toegestopt, waarvan deze een royaal leven leidde. Toen de koopman weer geld no dig had, vertelde hij de Hagenaar, dat hij de opbrengst van zijn za ken had belegd in tapijten, welke in Marseille opgeslagen waren. Hij had nu nog f 10.000 nodig om deze te vervoeren, Eindelijk ver trouwde de Hagenaar het zaakje niet en deed toen aangifte bij de politie, die de 'oplichter wist te arresteren. Oplichter met geluk liep toch tegen de lamp Een 32-jarige Hagenaar, die chauffeur was geweest bij een ambassade, maar ontslagen was, omdat hij plezierritjes met de auto van zijn werkgeefster maak te, ging, om aan geld te komen, in de handel. Namens de ambassade kocht hij een veertiental autobanden en verkocht deze beneden de door hem te betalen prijs. De oplichter had echter geluk, want hoewel de bestelling door de bandenfirma werd gecontroleerd, wilde het toeval, dat de order door de am bassade werd bevestigd, want deze had eveneens tezelfder tijd banden gekocht. Toen later uitkwam, dat de chauffeur de firma had opgelicht, konden nog vijf banden worden achterhaald. Negen banden wa ren reeds verkocht, die tezamen ongeveer 1600 gld. waard waren. Pater Jansen volgt pater Dito op bij Unda Naar het KNP verneemt heeft de Z.E. Pater J. J Dito O.P. zijn functie bij het bureau der Unda, de Katholieke Internationale Or ganisatie tot Samenwerking op 't gebied van Radio en Televisie neergelegd. Om in de opvolging te voorzien heeft de voorzitter van de Unda, prof. Dr. J. B. Kors O.P., de Z.E. Pater Bonaventura Jansen O.P., tot heden prior van het klooster Albertinum te Nij megen, aangezocht voor de ver vulling van deze functie. 'S-GRAVENHAGE, 16 Juli. In Santa Monica (Californië) is vandaag de eerste DC-6-A Lift- master, het grootste na-oorlogse Amerikaanse vrachtvliegtuig voor de burgerluchtvaart, aan de KLM overgedragen. De KLM heeft eind 1951 twee van dergelijke toestellen bij de Douglas-fabrieken besteld. De tweede Liftmaster arriveert in November a.s. De KLM is de eerste luchtvaart maatschappij buiten de Verenigde Staten, die een Liftmaster in ge bruik gaat nemen. De toestellen. PH-TGA en de PH-TGB zullen de namen krygen van twee Neder landers, die veel hebben gedaan voor de ontwikkeling der burger luchtvaart. De PH-TGA, die van daag aan de KLM is overgedragen naar New York is gevlogen en dezer dagen op Schiphol zal arri veren (gezagvoerder is C. M. Ramsei) zal op 21 Juli a.s. worden gedoopt met de naam van „Dr. Ir. M. T. Damme", oud directeur- generaal van de PTT. De doop plechtigheid zal worden verricht door mevrouw E. A. Damme- Perzborn. BESPREKINGEN TUSSEN K.Y.P. EN C.V.P. Deze week voerden de partij leiding van de Chr. Volkspartij uit België en die der Katholieke Volkspartij in Den Haag bespre kingen. Behalve de algemene po litieke situatie in de beide lan den is tijdens deze besprekingen bijzondere aandacht gewijd aan de grote Europese vraagstukken die momenteel' in West-Europa in het middelpunt van de belang stelling staan. Nederlanders nog niet uit de Sovjet-Unie terug Het ministerie van buitenland se zaken te Den Haag deelt mede, uit Moskou bericht te hebben ont vangen, dat de aankomst van de groep van 34 personen van Ne derlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sóvjet-Unie bevonden als gevan genen of geïnterneerden en die dezer dagen in Berlijn voor re patriëring naar Nederland zou den komen, is vertraagd. Advertentie) speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN OUDHEIDKUNDIG MUSEUM OP SCHOKLAND kreeg honderdduizendste bezoeker SCHOKLAND Gisteren is de honderdduizendste bezoeker genoteerd in het vier jaar gele den geopende oudheidkundig museum voor het Zuiderzeege bied op het voormalige eiland Schokland. Er blijkt een toenemende be langstelling te bestaan voor de bodemvondsten uit de vroegere Zuiderzee en voor c|e prae- en proto-historie van het inpolde- ringsgebied. Sinds kort kunnen speciaal geïnteresseerden 'n blik slaan in de collectie scheepsves- ten. Ook een verzameling zwerf stenen en beenderen van prae- historische dieren zijn o.a. de be zichtigen. Belgische ploeg voor wereldkampioenschappen wielrennen De Belgische ploeg voor de wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan, die van 22 tot en met 26 Augustus te Zu rich worden gehouden, is als volgt samengesteld: Profs: Sprint: Gosselin, Pau wels, Verbruggen, reserves Ni- hant, Van de Wielle, Buelens: Achtervolging: Glorieux. De Beukelaer, reserves: Ochums Gielen. Stayers: Verschueren. Michaux Goethals, reserves: Leliaert, De Stobbeleire. Amateurs: Sprint: De Bakker, Gosselin Martens, reserves: Peeters, Mar tens. Achtervolging: De Paepe. Ray mond, reserves: Batsle, Varplaat se.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3