Jan Nolten en vier Franse gezellen snelden voor peloton nit naar zege Slou SPEELGOEDSTAD UIT EEN OPERETTE Poort van 't Oosten, vol tegenstrijdigheid Klein drama liep gunstig af op A „Keiharde" Tour de France eist weer vijf uitvallers NOG 83 VAN DE 120,.. PLOEGEN- KLASSEMENT Onze Nederlander? waren tevreden Parach vlug i Gedacht '11 domme Pagina 6 Zaterdag 18 Juli 1953 mmmmmtmsmmmm (Telefonisch van onze speciale verslaggever) NIMES, Vrijdagmorgen De krekels van Montpellier, die bij millioenen met hun eentonig gefluit het Tour- leger op de rand van een zenuwcrisis brachten, hebben het gros van de 88 overgebleven manschappen op de mars van Beziers naar Nimes, niet kunnen dwingen tot overmatige inspanningen. Integendeel, in een gefor ceerde dagmars over de lastige Cols van de Cevennes en onder de brandende zon, bereikte de hoofdmacht van avond het eindpunt, waar bijna een kwartier eerder het groepje der vijf dapperen-van-de-dag na een tocht van meer dan 200 kilometer was uiteengespat voor een kla terende eindsprint. Maar geen nieuwe klassementsleider zoals de voorgaande dagen, geen revolutie op de rang lijst. Tenzij dan de sprong, waarmee Jan Nolten van de dertigste naar de 21ste plaats is gestoven. om op zijn eentje de rust te ver storen. Nummer allerlaatst van het klassement, de Spanjaard Langa- rica, wilde natuurlijk deze gele genheid om wellicht een klein hompje van zijn 132 minuten ach terstand goed te maken, niet la ten voorbijgaan. En de Luxembur ger Schmidt, die ook al in de achterhoede thuis hoort, sloot zich bij het tweetal aan. Maar hoewel dit drietal ongestoord zijn gang mocht gaan als een stel school jongens op een vacantiedag, pro fiteerden zij niet van de gelegen heid. Gauthier, die tenslotte nog een naam heeft in Frankrijk, voelde zich weldra bezwaard door dit onbeduidende Luxemburgse Spaanse gezelschap en na enkele honderden meters maakte hij dan ook maar rechtsomkeert. Zijn twee gezellen volgden dit voor beeld en zo was de hoofdmacht weldra weer „au grand complet". Ook niet het traditionele ere rondje voor de koning van de Pyreneeën.Jean Robic was dood eenvoudig gedeserteerd. Op het romantische marktplein van Be ziers sloot maarschalk Goddet vanmorgen zijn grote appèllijst zonder dat de handtekening van de Breton erop voorkwam. Of het de blessures waren van de vorige dag, of die schamele 25ste plaats in het klassement, wij en u heb ben het raden er naar. Het leger ging in elk geval op mars zonder Robic. Dat de groten kennelijk het be vel gegeven hadden „op de plaats rust", moest er van de veertiende etappe van de Tour de France niet al te veel sensatie verwacht worden. Die is er dan, in tegen stelling tot de vorige dagen, niet gekomen ook, al zijn er deze Vrij dag toch wel boeiende dingen ge beurd. Gauthier in verkeerd gezelschap. Daar was vooreerst, nauwelijks buiten de poorten van Beziers, een ontsnapping van Bernard Gauthier, die met zijn 81ste plaats op bijna 2 uur van gele trui-drager Mallejac uiteraard niet tot de staatsvijanden kon worden gerekend en derhalve verlof kreeg Drie keer Nolten. Het begon er even anders uit te zien toen plotseling Nolten on miskenbare tekenen van agressi viteit ging tonen. Als de Limbur ger vorige week een nutteloze ontsnapping niet had moeten be talen met een diepe val in het klassement, zou een demarrage van Nolten ongetwijfeld groot alarm verwekt hebben. Nu be paalde de tegenstand zich tot een sprong van de Belg Impanis met enkele trawanten van Mallejac, Monaco: Het paleis van Rainier, prins van Monaco. in hetzelfde Monte Carlo, dat wel de belangrijkste plaats is van het vorsten dom, dat alles bij elkaar 150 hectares groot is, staat het Casino, het speelhuis De Monegaken, de inwoners van Monacomogen er zelf niet binnen en daarom is de man achter het bureautje in de vestibule de enige in dit landje aan wie de vreemdeling zijn paspoort tonen moet. Maar hij zal hem niet fouilleren. Wat hij teveel bij zich heeft, ver dwijnt immers toch op de tafels in de drukke speel zalen! De bevolking is er over het algemeen niet rouwig om, dat zij geen voet over de drempel van het speel- paleis krijgt; zij profiteert er toch al behoorlijk van. Van het tourisme dat het Casino trekt in de eerste plaats, maar daarnaast van de ontheffing van belasting. Niemand in Monaco betaalt één cent belasting. Het Ca sino brengt voldoende op voor de regering en het onderhoud van de kleine staat, waar men het licht van de zon eeuwig in pacht schijnt te hebben. lulOJVACO heeft geen dou ane en dus geen grens. Maar in 1815, na de val van Napoleon, hebben de gealli eerden zwart op wit uitge maakt dat Monaco een on afhankelijk Vorstendom is en dat is het gebleven. Het gemis van een dou ane doet daar niets aan af, het is zelfs een kenmerk van het eigenaardige vor stendom, dat als een juweel langs de blinkende Azuren kust ligt. Monaco is zoveel als de zoete inval, een speel- goedland, een stuk operette, het schijnt er speciaal neer geworpen om de touristen in een prettige stemming te brengen. En dat lukt ook meestal. Enkele malen per dag is er voor het paleis van Prins Rainier een kleurig vertoon van operettesoldaten, die de wacht aflossen. Het paleis zelf is nogal lelijk, al her innert het aan die onbe zorgde tijd, toen wij ons nog bezig hielden met de blok kendoos. Een eind verder, die met vereende krachten Nolten terug naar achteren sleurden. Maar de etappe-winnaar van Bor deaux had zich in het hoofd gezet vandaag eens te revolteren tegen alles wat een grote naam had. Hij telde ruim 40 minuten achter stand op Mallejac en dat was eigenlijk wel iets te veel naar de zin van de Limburger. Bovendien „ik heb niet op mijn vorm te passen" had hij ons Zondagavond gezegd. „Ik zie best kans om een heel brok achterstand weg te wer ken". En de energieke Nolten de marreerde dus voor de tweede keer. Doch opnieuw kleefde er onmiddellijk een pluk West-Fran se bloedzuigers aan zijn achter wiel. Zou er dan nog niets van komen? „Derde keer, goede keer", re deneerde Nolten en nog geen tien kilometer van de start plaatste hij nogmaals een sprong terwijl tegelijkertijd van Est, Roks en de overige Nederlanders aan de spits van de groep het tempo gingen drukken. Tot opluchting van de Fransen, die zich Donderdag zo druk had den gemaakt, demarreerden ook Le Guilly weg en achter hem de Parij zenaar Tonello. En zo was er plotseling heel wat perspectief gekomen in de actie-Nolten. Het drietal scheidde zich honderd me ter af en was niet van plan voor lopig nog een plaats in de hoofd macht in te nemen. Broederlijke tocht. Anderhalve minuut waren Nol ten, Le Guilly en Tonello weg toen nog twee regionalen het moe werden in de grote groep mee te marcheren. Het waren Rotta en Quennehen, die een stevige jacht ontketenden en langzaam de drie vluchtelingen naderden. Na 28 kilometer lag het groepje-Nolten drie minuten voor op de tros van de colonne en bevonden Rotta en Quennehen zich een goede halve minuut achter het ontsnapte drie- tal. Een paar kilometers verder I smolten de groepjes aaneen en j daar achteraan het rust-bevel nog steeds keurig werd opgevolgd, la gen de vijf koplopers na 35 kilo meter al meer dan 4 minuten voor. Toen de eerste hellingen van de 620 meter col Du Vent in het zicht kwamen, gaapte er al een kloof van ruim zeven minu ten tussen hen en de hoofdmacht. Over de smalle wegen, vaak am per berijdbaar door de losse grond, door de straten van de pe tieterige en benauwend armoedige bergdorpjes trok het vijftal in verstevigde pas verder: meer dan tien minuten voor na 60 kilometer rijden, juist waar de helling nog moeilijker werd en overging in een nauwe- spiraal naar de top. Nolten was nu weer in zijn ele ment. Hij klom als een eekhoorn en behalve Le Guilly, die in de Pyreneeën achter Robic een uit stekende scholing had gehad, had den de Fransen moeite om te vol gen. Het lief en leed op deze lan ge tocht werden overigens broe derlijk gedeeld en heel kameraad schappelijk lieten de Fransen ook uit hun busjes drinken. Op de top werd nauwelijks ge sprint om de punten van de berg prijs. Le Guilly kwam het eerst boven met Rotta, Tonello, Nolten en Quennehen in deze volgorde wiel in wiel. Quennehen had tegenslag. Bij de afdaling naar de 400 me ter lager gelegen dorpjes Madie- res haakte het noodlot een man los: Quennehen. Met tranen in de ogen moest hij zijn vier mede strijders verder laten gaan om zelf vliegensvlug een nieuwe tube te leggen. De Fransman dacht er echter niet aan zich terug te laten zakken naar de grote groep, doch zette onmiddellijk de achtervol ging in. Over het smalle pad, let terlijk in de rotsen uitgehouwen, stoomde hij als een Pullmann- locomotief het viertal achterna. Remmen in de bocht, dan weer in razende vaart over een nieuwe helling, steeds lager ensteeds dichter bij de groep-Nolten. Als een volmaakt athleet hees hij zich naar de volgende top, waar hij nog maar 25 seconden achter de koplopers lag en in de afdaling van de col Du Roque, opnieuw één verzameling van venijnige bochten door een laag muurtje gescheiden van diepe ravijnen, haalde Quennehen het viertal weer in. Opnieuw met zijn vijven, leg den de vluchtelingen er danig de zweep over. Dertien minuten moesten de inwoners van St. Hyp- polite na het passeren van Nolten en zijn mannen nog wachten voor de grote groep haar etenszakjes meepikte. Na 145 kilometer was het verschil opgelopen tot acht tien en een halve minuut, waar door Nolten de twaalfde plaats in het klassement in zijn bereik had. Toen kwam de wind als spelbreker optreden. Op de helling naar een volgen de col die niet meetelde voor het bergklassement, verloren de kra nige vluchtelingen enig terrein. Niet veel, maar genoeg om bij elke bocht in het parcours, waar de wind weer iets gunstiger stond, met verdubbelde energie de voe- veelste keer, nam de blonde Dar- rigade met Magni en van Est dicht op de hielen, de sprint om de zesde plaats voor zijn rekening te nemen. In de groep ontbraken Labertonniere, Chupin, Redolfi, Dierkens en Kirchen, die de pap pot van moeder de vrouw verko zen boven de afmattende mars door Frankrijk, zodat we vanaf deze Zaterdag nog slechts 83 Tour manschappen in de gaten hebben te houden. ten in de haken te drukken. Zo naderden Nolten en de vier Fran sen Nimes. Op 30 kilometer van de stad, waar als laatste bult op het moeilijke parcours nog een heuvel van 170 meter bestegen moest worden, liet de Nederlander zijn vier gezellen in de steek Honderd meter kwam hij voor, 200 zelfs, maar de Fransen spurt ten als bezetenen Nolten achterna. Hij moest zich gewonnen geven, maar enkele kilometers verder demarreerde hij opnieuw, doch weer maakten de Fransen, een drachtig samenwerkend, het gat dicht. Voltallig bereikte het groepje na zijn vlucht van meer dan 200 kilometer de boulevards van Ni mes, waar Tonello op 50 meter van de streep de indruk gaf, te zullen zegevieren, doch tenslotte toch nog gepasseerd werd door Quennehen, die ondanks zijn een zame jacht in de bergen nog vol doende energie had opgespaard. Nolten werd vierde, maar mocht naast zijn dagprijs ook de hon derd briefjes van duizend francs komen halen, die hij voor zijn strijdlust had .verdiend. Bijna veertien minuten later kwam de verzamelde hoofdmacht, die zich deg ehele dag aan het bevel der groten had gehouden, in Nimes binnen. En voor de zo- De uitslag 1 Quennehen (Fr. N.O.C.) 6.21..23; 2 Tonello (lie de France) z.t.; 3 Le Quilly (Fr.) z.t.;4 Nol ten (Ned.) z.t.; 5. Rotta (Fr. Z.O.) 6.21.32: 6 Darrigade (Fr. Z.W.) 6.35.17; 7 Magni (It.) z.t.; 8 Van Est (Ned.) z.t.; 9 Schaer (Zwits.) z.t.; 10 Baroni (It.) z.t. Op de elfde plaats ex aequo het grote peleton in dezelfde tijd als nummer 6 (6.35.17). Hierin be vonden zich alle resterende Ne derlanders, dus Roks, Suy- kerbuyk, Van Breenen, Wagtmans, Gerrit .Voor- ting en Adri Voortin g. Voorts de Italianen Astrua, Bartali, Corrieri Drei, Isotti en Rosello, de Zwitser Huber, alle Belgen, alle Spanjaarden, de Lu xemburgers Errizer en Diederich en de Fransen Lauredi, Bobet, Gauthier, Rolland. Geminiani, de Regionalen Diot, Renaud, Azile, Bauvin, Meunier, Walkowiak, Mahe en Mallejac. Deze laatste 'blijft drager van de gele trui. In de loop van de veer tiende etappe hebben opgegeven: Kirchen en Dierckens (beiden Lu xemburg), Labertonniere (Fr. N. O.C.), Redolfi (lie de France) en Chupin (Fr. W.). Het algemeen klassement na de 14e etappe luidt: 1. Mallejac (Fr. W.) 79.20.27 2. Astrua (It.) 79.21.40 op 1.13 3. Bobet (Fr.) 79.23.40 op 3.13 4. Bauvin (Fr. N.O.C.) 79.24.51 op 4.24 5. Close (Belg.) 79.25.08 op 4.41 6. Mahe (Fr. W.) 79.25.29 op 5.02 7. Auredi (Fr.) 79.26.22 op 5.55 8. Schaer (Zwits.) 79.26.35 op 6.08 9. Anzile (Fr. N.O.C.) 79.27.52 op 7.25 10. Rolland (Fr.) 79.28.16 op 7.49 11. Geminiani (Fr.) 79.28.42 op 8.15 12. Miranda (Fr. Z.O.) 79.34.31 op 14.04 13. Ernzer (Lux.) 79.34.37 op 14.10 14. Wagtmans (Ned.) 79.35.59 op 15.32 15. Gerrit Voorting 79.39.29 (Ned.) op 19.02 16. Bartali (It.) 79.40.47 op 20.20 17. Magni (It.) 79.43.35 op 23.08 18. Van Est (Ned.) 79.44.18 op 23.51 19. Roks (Ned.) 79.46.26 op 24.59 20. Rosello (It.) 79.47.04 op 26.37 21. Nol ten (Ned.) 79.47.48 op 27.21 27. S u y k e r b uy k (Ned.) 79.55.46 op 35.19 33. H. van Breenen (Ned.) 80.03.21 op 42.05 52. Adri Voorting (Ned.) 80.26.27 op 1.06.00 .Teav Robic Afgeschreven Vandaag naar Marseille MARSEILLE is, dat staat vast, de stad met het drukste reizigersverkeer en in ontelbare boeken en reis indrukken is zij van onder tot boven beschreven. Maar er is geen Franse stad die feitelijk zo weinig bekend is. Marseille is vol tegen strijdigheden. Hoewel zij de oudste Gal lische stad is, in 600 v. Chr even na Rome gesticht door de Grieken, is er bijna geen historisch monument te vinden. Zij is een centrum van kunst en letteren, maar men kent haar toch vooral als een handelsplaats. Mar seille is een hol van verderf, zegt men, maar boven de oude haven verheft zich de reusachtige beeltenis van Onze Lieve Vrouw Be schermster. Men zegt dat de Marseillaan lui is en over de Cannebière, de beroemde boulevard, lanterfanten in derdaad dagelijks honder den mensen, die niets an ders te doen schijnen te hebben, dan te vinden dat de zon een godsgeschenk is. Maar gaat u maar eens naar de haven. Daar ziet u wat anders en daar wordt het duidelijk dat deze zuide lijke plaats „de poort van het Oosten" genoemd wordt en „Koloniale Hoofdstad". De Kamer van Koophandel bestaat er over enkele maanden 455 jaar en ze heeft nog steeds geen ader verkalking. Marseille heeft de groot ste zeetunnel ter wereld, twee schepen van 1000 ton elk kunnen er elkaar ge makkelijk passeren en dat is wel nodig ook, want in de stad van de „luie" Mar seillaan komen handelspro ducten Europa binnen uit alle delen van de wereld. Maar dat wil allemaal toch niet zeggen dat het beeld van de Cannebière gezichtsbedrog is. De Mar seillaan houdt van 't leven, wat onder de wonderlijke blauwe lucht van zijn kust zo moeilijk niet is, hij ver moeit zich niet nodeloos en de bedrijvigheid van eeu wen heeft hem een levens tempo geleerd dat Ameri kaans snel is, voor zover het z'n werk betreft. Maar het leven bestaat nu eenmaal niet uitsluitend uit werken, vindt de zoon van Mar seille, zoals toch eigenlijk iedereen. J 'Hi':p. Deze zeven aardige kleine hond jes arriveerden zojuist in een spe ciaal honden-paradijs, tezamen met hun mama, Molly. Voor die aankomst in het paradijs, had zich een klein drama afgespeeld. De Amerikaanse schrijfster Olga But- teworth, die haar zomervacantie doorbrengt in Denemarken, kwam tijdens een autotocht over Noord- Seeland langs een huisje, waar zij toen zij er binnen ging ont dekte, dat de bewoners, een jonge man en zijn vrouw, ernstig ziek te bed lagen, en ook Molly, de hond, was er slecht aan toe. Molly had zojuist haar zeven babies ter wereld gebracht, maar de jonge mensen waren, door hun ziekte, niet in staat geweest haar te hel pen. Mejuffrouw Butteworth vond dat hier moest worden gehandeld, en zij pakte aan. Ze bracht de jonge man en zijn vrouw naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis en daarna keerde zij terug om Molly en haar zeven kinderen te verzor gen en hen nam zij mee naar haar kleine woning in het noor den van Kopenhagen. Totdat het echtpaar het ziekenhuis zal kun nen verlaten, hebben de honden een paradijs gevonden in het huis van de gastvrije Amerikaan se. Hier ziet U hen aan de maal tijd in de tuin. Het algemeen ploegenklasse- ment luidt thans: 1. Frankrijk Noord Oost Cen traal 236.41.11 2. Nederland 237.18.51 3. Frankrijk Nationaal 237.27.54 4. Frankrijk West 237.31.35 5. België 237.41.19 6. Italië 238.12.56 7. Ile de France 238.18.57 8. Spanje 239.15.12 9. Frankrijk Zuid Oost 239.15.15 10. Luxemburg 239.17.01 11. Frankrijk Zuid West 239.31.47 12. Zwitserland 239.36.40 AGENT WIST INBRAAK TE VERIJDELEN Een agent van politie heeft Donderdagavond in het noorden van Rotterdam een inbraak weten te verijdelen. Hij had in dit stads deel een man verdacht zien rond scharrelen en hield hem in de gaten. Toen de man onder een prikkeldraadversperring door kroop bij een chemicaliënhandel ging de agent eveneens in die richting. Hij waarschuwde een taxichauffeur, die postvatte voor net pand. Zelf ging de politieman naar d'e achterkant, waar hij de gezochte op het dak aantrof de man hees juist aan een touw een tas met een prima stel inbrekers werktuigen omhoog, doch liet die vallen toen hij zich ontdekt zag. Hij sprong aan de voorkant van het dak, waarna hij door de chauffeur werd gegrepen. Deze kon hem echter niet houden, maar de inbreker werd, nadat de agent een waarschuwingsschot had gelost, aangehouden. Het was de 38-jarige machine-bankwerker H. W. T. NIMES, Vrijdagavond. Jan Nolten is een type dat weinig zegt. Waarin hij misschien wel gelijk heeft, want in de Tour de France kom je er niet met een babbeltje. Over de prachtige vlucht, door hem op touw gezet, sprak hij na de aankomst dan ook nauwelijks. We moesten hem de woorden uit de mond sleuren. „Ja, ik heb in het begin drie keer gedemarreerd, en de derde keer was het pas raak. Onderweg hebben we elkaar geholpen en toen het op sprinten aankwam moest ik natuurlijk voor de Fran sen het loodje leggen, vooral om dat het zo'n lange sprint was Jammer van die mislukte sprong, dertig kilometer van hier". De overige Nederlanders heb ben vandaag geen bijzondere be levenissen gehad. Ze hadden zo veel mogelijk Nolten geholpen door af te stoppen, toen hij de derde keer demarreerde. En op deze wijze hun ploeggenoot het beste gesteund. In de sprint van de grote groep bezette van Est één der voorste plaatsen. Opnieuw bevestigde hij, wat wij al eerdei opmerkten, namelijk, dat de St Willebrordenaar steeds beter het wapen van de eindspurt gaat be heersen. Door zijn achtste plaats bracht van Est bovendien Neder land van de derde naar de tweede plaats in het algemeen ploegen- klassement. LANGSON, 17 J der Franse Unie gedurfde raids son, op nog geer Langson is het 1 de Vietminh. D< ringe tegenstand Zij bliezen alle bi rivier de Kycua, die Zuid-China verbind nielden alle weger door de Vietnam 1 en China. In één keer zijn h alle bevoorradings China en de Vietnai king gesteld. Volgej kregen de commun lijks 300 ton oorlog China via Langson. 5000 parachutiste: de operatie op slecl de Chinese provi: deelgenomen. Langson is gedur ken voor de oper; door Franse jagers werpers aangevallei tisten hebben de bombardementen a vage nog vergroot lijk geweldige depo opslagplaatsen in d< vliegen. Te Saigon heeft woordvoerder verk aanval op Langson ging was om blijvt gebied te bezetten. Als eerste doel i vernietiging van be raden oorlogsmater wijl „het tweede d nen, dat de Franser in het defensief zijr weer beginnen he handen te nemen" De parachutisten morgen om 8 uur 1 gedropt. Om zich Franse troepen aan len de parachutist Secr.-Generaa Europa om, PARIJS. 17 Ju Camille Paris, de de Raad van Eur< bij een auto-ongel tussen Marillac en het leven gekomei Camille Paris t cantie in de buurt door. Hij was 50 trad hii in de F: tieke dienst en be in Peiging. Washii Rome, voor de t oorlog. Tijdens di richtte hij missie, Amerika. Londen nog andere funct hebben werd hii noemd tot secr.-ge van Europa. Er is een prol bezig houdt. E waarvan we nie pen. Het kwelt ons de nachten de uren tellen. E tomen als angstl grijpen willen e En telkens opnie het gezicht van de klopgeest. Onze buurma', drie weken. Hij en hardnekkig; de vroege ochte avond. Het obje kozen heeft om op te bevredige: dingsmuur tusse het onze. Eerst dat onze buurmt maar een langd tie van zijn per van dit vermoec komen. Daarna dat onze buurmt daar, aan de an die muur. Er zi die men kan schilderijtje, e< een meisjeskop wenkopje, een en een kinderk ons toe, dat de buurman dan i hangen met k dodenmaskers staarden en elk verwijld het d doen kiezen. M ben wij iemanc vlucht zien ner deurwaarder. A maar iets op dt van ongerecht schien ook, dat verhangt hij st is hij orgineel e van het perpt Maar ook dit st oplossing. En onze buurman, en onweerstaa tisch en iritere er nog slechts willen weten: buurman aan i van de muur?"

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6