NOORDHOLLANDS Korea: einde nadert van drie jaar oorlog Felle brand in de Haagse Alexander-kazerne Amerikaanse mariniers gisteren overrompeld Engeland zal z'n grootste vliegtuigen slopen Reddingswerk in Japan koortsachtig voortgezet Een van de rijkste mannen ter wereld overleden Dagblad voor Alkmaar en omgeving De E.D.G. Diplomatieke betrekkingen Sovjets-Israël hersteld Wongsonegoro formateur „Brabazone"-experinient kostte 120 millioeii gulden Ketelhuis vau drukkerij ontploft Boeier sloeg stuk op „Pollen dam" Vuur verwoest grote garage met 20 voertuigen Weer een Brit in Egypte vermist Geestelijke nood in Duitse diaspora Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Riteevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 21 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12835 (Van onze parlementaire redacteur). WOENSDAG gaat de Tweede Ka mer het wetsontwerp behandelen, dat een bekrachtiging inhoudt van het verdrag inzake de oprichting van een Europese Defensie Ge meenschap. Deze eonseptie werd in Frankrijk uitgedacht. Frankrijk zit de vrees voor het Duitse mili tarisme in het bloed. Maar Frank rijk besefte ook, dat een verde diging van West-Europa zonder een Duits aandeel niet mogelijk is. In de oprichting van een Euro pese Defensie Gemeenschap meen de Frankrijk het compromis te kunnen vinden: ook Duitsland wordt ingeschakeld, maar niet met een nationaal leger. Evenals de andere partners levert het mankracht: het Duitse aandeel wordt met dat van anderen om gesmolten tot een Europese strijd macht en ook Duitsland draagt de bevoegdheden wat zijn deel be treft over aan een Europees gezag, dat boven deze strijdmacht zal worden geplaatst. De eerste in druk zou kunnen zijn, dat de Franse worsteling met het vraag stuk van de Duitse herbewapening aldus toch een zonder meer aan trekkelijke mogelijkheid heeft op geleverd, die van twee kanten positief benaderd kan worden. De verdediging van West-Europa wordt gewaarborgd en tegelijk wordt een nieuwe bijdrage gele verd aan de eenwording van Europa. Desondanks is de oprich ting van een Europese Defensie gemeenschap in alle voor deelne ming in aanmerking komende lan den op veel verzet gestuit. En Frankrijk gaat hierbij zelfs voor op. Het realiseert zich nu eerst goed, dat het creëren van een on der Europees gezag staand Euro pees leger niet alleen het Duitse aandeel daaraan ondergeschikt maakt, maar ook het eigen aan deel. En daarnaast komen toch ook nog weer de maar moeizaam overwonnen twijfels boven in zake een herbewapend Duitsland. In België worstelt men met soort gelijke twijfels. En ook daar aar zelen sommige groepen nog om de bevoegdheid over eigen leger uit handen te geven. In Duits land zijn het de socialisten, die zich fel tegen de Europa-politiek van Adenauer verzetten. De Nederlandse regering stond aanvankelijk evenmin sympathiek tegenover de Franse eonseptie, hoewel in ons land de noodzaak van een herbewapend Duitsland toch algemeen wordt erkend en Nederland toch ook graag zijn bijdrage levert aan de éénwording van Europa. Maar de vraag was juist of beide mogelijkheden nu ook inderdaad met de oprichting van een Europese Defensie Ge meenschap gediend zouden zijn. Stelde men voorop, dat de ver dediging van West-Europa en dus ook van het Nederlandse grond gebied zo spoedig mogelijk effec tief diende te zijn, dan leek de oprichting van een Europees De fensie Gemeenschap hierbij eerder een hindernis. Er is een Atlanti sche defensiegemeenschap, waar van alle Europese landen, met uit- zondering van Duitsland, al deel j uitmaken. Schakelde men hierbij nu ook Duitsland in, zij het dan met het niet te miskennen gevaar van een zelfstandig Duits leger, dan was de procedure vrij een voudig. Veel moeilijker en vooral veel langduriger scheen de weg, die via een nog geheel uit het niet op te bouwen Europese Defensie Gemeenschap tot het zelfde doel moest leiden. Tenslotte is echter gebleken, dat toch alleen de laat ste weg begaanbaar was. Frank rijk zal nimmer in een zelfstandig Duits leger willen berusten en van Amerikaanse zijde is voor dit standpunt een veel gewicht in de schaal leggend begrip getoond. Zie vervolg op pagina 3 PANMOENJON, 20 Juli Geallieerden en communisti sche officieren, onder wie voor het eerst de officieren, die op de naleving van het bevel „staakt het vuren" moeten letten, hebben vandaag gedurende negen geheime zittingen gewerkt aan de laatste details van een Koreaans bestand. Vanavond werden nog twee vergaderingen van de stafofficieren gehouden. Ondertussen wordt van com munistische zijde de laatste hand gelegd aan een gebouw, dat gebruikt zal worden voor de ondertekening van het historische document, dat een einde zal maken aan drie jaar oorlog. meer dan 5000 artillerie- en mor tierprojectielen. Vanmorgen konden de commu nisten waargenomen worden op de toppen van beide heuvels, ter wijl zij hun doden en gewonden wegdroegen. Het is niet bekend of iemand van de mariniers de aanval overleefde. De verdedigers behoorden tot de beroemde „Eerste Divisie", die na ook vroeger dit frontgedeelte te hebben verdedigd, gedurende korte tijd in reserve waren ge houden, doch op acht Juli hun oude stellingen weer hadden be trokken. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht heeft Maan dag bekend gemaakt, dat sedert het begin van de Koreaanse oor lof 1008 communistische vliegtui gen zijn vernietigd. Het duizend ste vliegtuig werd Zondag neer geschoten. 833 van de 1008 vlieg tuigen waren Migs. In het geheel zijn 108 vliegtui gen, waaronder 56 Sabre's, van de Verenigde Naties verloren gegaan, aldus het hoofdkwartier. DJAKARTA, 20 Juli De voorzitter van de Persatuan In donesia Raya, Wongsonegoro, is hedenavond benoemd tot kabi netsformateur. Hij deelde de pers mede, dat hij zijn benoeming aan vaardde met „bonzend hart". Hij zeide: „Ik zal mijn uiterste best doen mijn taak te vervullen." De opdracht van Wongsonegoro luidt, een regering te vormen met voldoende steun van het parle ment. Hij kreeg daarvoor zeven dagen. De opdracht is dezelfde als die, welke zijn laatste voor gangers werd gegeven. Wongso negoro zeide, dat hij een speciaal beroep zal doen op het nationale geweten van de politieke partijen. Hij zal alle partijen raadplegen. De 56-jarige formateur is oud minister van Onderwijs in de re- gering-Sukiman. Russische vrachtauto's stromen zuidwaarts langs de weg van Kaesong met hout en ander bouw materiaal. Alan Winnington, correspondent voor de Londense Daily Worker, heeft aan geallieerde verslagge vers meegedeeld, dat het nieuwe gebouw Donderdag gereed zal zijn. Het zal volgens de plannen plaats bieden aan meer dan 200 verslaggevers en fotografen. Er zijn geen officiële aanwijzin gen, wanneer een bestand gete kend zal worden, maar sommige waarnemers houden er rekening mee, dat dit binnen een week zal geschieden. 12 uur daarna zouden de gevechten gestaakt worden. De maandenlange impasse bij de onderhandelingen werd giste ren doorbroken door de bekend-- making. dat de communisten ge reed zijn om voorbereidingen te treffen voor de ondertekening. Drie Amerikaanse leden van de Militaire Bestandscommissie zijn hier onverwacht per vliegtuig aangekomen en hebben een on derhoud van bijna twee uur gehad met de communistische leden over de werkzaamheden van de com missie, waarin hoofdofficieren van beide partijen zitting hebben en die het toezicht zal hebben op de bufferzone tussen de twee strijd machten. De geallieerde officieren droe gen opgerolde kaarten bij zich, hetgeen er op wijst dat hun werk zal bestaan uit het vaststellen van een demarcatielijn. Radio-Peking heeft vandaag meegedeeld, dat Poolse en Tsje chische vertegenwoordigers, die zullen helpen het oppertoezicht uit te oefenen op het bestand, in Peking zijn aangekomen. Vertegenwoordigers van de twee andere leden van de daartoe bestemde commissie, Zweden en Zwitserland, zijn al in Tokio, in afwachting van een oproep, naar Korea te komen. Inmiddels hebben meer dan 2000 man communistische troe pen, gesteund door zwaar artil lerie- en mortiervuur, vanmorgen vroeg twee voorposten van de Amerikaanse mariniers op West- Korea onder de voet gelopen. De Amerikanen vroegen in hun laatste haastige boodschap vanuit de voorposten die Berlijn en Oost-Berlijn heetten om steun van hun eigen artillerie. Even voor de aanval speelden de communisten, om de verdedi gers te misleiden, Chinese en Amerikaanse amusementsmuziek over hun luidsprekers. Daarna vielen zij aan onder dekking van (Advertentie) LONDEN, 20 Juli. De twee grootste vliegtuigen van de we reld, de Brabazone I en de Bra- bazone II, zullen worden gesloopt, aldus heeft de Britse minister van Bevoorrading, Duncan Sandys, Maandag in het Lagerhuis bekend gemaakt. Van het Brabazone-project is afgezien, aangezien de seriebouw van dit reusachtige vliegtuig, dat enkele jaren geleden door Enge land werd beschouwd als de ver wezenlijking van een lang ge koesterde droom, economisch niet verantwoord wordt geacht» Het 126 ton wegende toestel, dat aan 72 personen plaats biedt, een actieradius van bijna 5000 km heeft en een vleugelwijdte van ongeveer 70 meter, werd ontwor pen door de Bristol vliegtuigfa brieken. Voordat het toestel echter in serie gebouwd kon worden, is het alweer verdrongen door 't straal- Vandaag begird de Vierdaagse weer in Nijmegen. Twee ve teranen hebben elkaar gisteren al weer bij de aanmeldings- bureaux gevonden: links de 71 -jarige heer W. A. Nijkamp uit Hengelodie voor de vijfde maal mee komt lopen, rechts de 59-jarige Haarlemmer P. Wiedijk, die er twaalf Vier- daagsen op heeft zitten en 't blijkbaar nog lang niet moe is. LONDEN Radio Moskou heeft Maandag meegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israel en de Sowjet-Unie zijn hersteld. De Israëlische ra dio heeft een dergelijk bericht omgeroepen. Op 12 Februari van dit jaar waren de betrekkingen afgebro ken door Rusland, dat de Israë lische regering verantwoordelijk achtte voor de bomaanslag, welke drie dagen tevoren op de Rus sische delegatie te TEI AVIV was gepleegd. Volgens radio-Moskou waren op 6 Juli, op verzoek van de Israë lische Minister van Buitenlandse Zaken, Sjarett, de onderhandelin gen begonnen, waarbij Israël ver klaard had niet te zullen deelne men aan enig bondgenootschap tegen de Sovjet-Unie. In het Russische bericht wordt verder gezegd, dat de Sowjet- regering in aanmerking heeft ge nomen, dat Israël zijn veront schuldigingen voor de aanslag te TOKIO, 20 Juli. Ploegen van het leger, de marine en de lucht macht hebben tot vandaag 2000 mensen gered, die op daken van huizen of in overstroomde huizen gevangen zaten door de tweede grote overstroming, die Japan binnen de laatste drie weken heeft geteisterd. De overstroming, die verleden week Vrijdag begon met een wolkbreuk, verzwolg gehele dor- De Hertog van Westminster, een van de rijkste mannen ter wereld, is Zondagavond te zijnen huize te Loch More (Schotland) in de leeftijd van 74 jaar gestorven. De hertog, Hugh Richard Ar thur Grosvenor, stond bekend als een grote kunstkenner.. Als jongeman was hij in de Boerenoorlog adjudant van veld maarschalk Lord Roberts. In de eerste oorlog is hij waarschijnlijk de eerste geweest, die met succes gebruik heeft gemaakt van ge vechtswagens in de woestijn oorlog. t De ramingen over zijn vermo gen lopen uiteen van 20 tot 60 millioen pond sterling. De hertog had grote landgoe deren in Schotland, Wales en Engeland en bezittingen in Lon den, Dit jaar nog kocht hij een eiland in de Fraser rivier in Brits Columbia en begon daar een industrieproject, dat naar schat ting 630 millioen gulden zou kosten. Zijn bezittingen in Londen al leen al werden voor de oorlog geschat op 200 millioen gulden en de waarde van de grond is sedertdien sterk gestegen. De hertog was een van de laat ste Britse aristocraten, die het „grote" leven in de .grote stijl leefden. Zijn vermaken waren paardenrennen, vissen, zeilen, schieten en jagen. Eenmaal nam hij 200 honden en 20 paarden mee voor een wildezwijnenjacht in Frankrijk. De hertog was reeds sedert enige weken ziek tengevolge van een hartaandoening. Hij heeft geen zoon. De titel gaat over aan een neef. Tel Aviv heeft aangeboden en dat, hoewel het onderzoek naar de schuldigen nog geen positieve resultaten heeft gehad, de naspo ringen voortduren. De onderhandelingen tussen Israël en de Sowjet-Unie werden gevoerd te Sofia tussen de Is raëlische zaakgelastigde Gershon Avoer en de Russische legatie al daar. Gisteravond om acht uur werd Wageningen opgeschrikt door 'n hevige knal, toen zich in het ketelhuis van de drukkerij ,.Vada" van Zomer en Keunig een ont ploffing voordeed, die een enorme ravage heeft aangericht. Het ke telhuis is geheel in elkaar gestort. De enige op dat ogenblik aan wezige man in het ketelhuis, de stoker Schneider uit Bennekom, werd in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis ver voerd. De vijf stoomketels in het ketelhuis zijn intact gebleven. Het werk in de drukkerij men was nog bezig in de koperdiepdruk afdeling is direct na het on geluk stilgelegd. Het ketelhuis bevond zich in de nieuwe vleugel van het ge bouw. vliegtuig de „Cornet" en de nieu we Bristol „Brittannia". De Brabazone maakte in Sep tember 1949 de eerste proefvlucht. In totaal is aan het project een bedrag van ongeveer 120 millioen gulden ten koste gelegd, hierbij inbegrepen de aanleg van extra- lange startbanen, die thans voor andere doeleinden gebruikt kun nen worden en de bouw van een constructiehal, die nu gebruikt wordt voor de bouw van de Brittannia. Duncan Sandys verklaarde, dat belangrijke wetenschappelijke ge gevens waren verkregen door deze prototypes, welke konden worden verwerkt bij het ontwerpen van nieuwe vliegtuigtypen. Hij voegde er aan toe, dat de Brabazone slechts bedoeld was geweest als een experimentele machine. Bemanning Stortemelk redde opvarenden (Van onze correspondent) HARLINGEN. De „Jarro", een boeier die onderweg was van Terschelling naar Harlingen, met vier Amsterdammers aan boord, w.o. de eigenaar de heer J. Th. H. Berghuis, sloeg Zaterdagmiddag op de „Pollendam" stuk, waarna het scheepje zonk. De opvarenden mochten zich gelukkig prijzen, dat op hetzelfde moment zich de „Stortemelk" van de rederij Doeksen in de onmid dellijke nabijheid bevond. De be manning van de „Stortemelk" nam de schipbreukelingen aan boord. Hoe roekeloos soms op de Waddenzee wordt gevaren, bleek ook nu. Niemand onder de opva renden van de boeier had ooit van de gevaarlijke zandbank de „Pollendam" gehoord. Later op de dag werd het scheepje geborgen. De boeier was niet verzekerd. pen in Wakayama in het centrum van het eiland Honsjoe, 360 km ten Zuidwesten van Tokio. De politie geeft als laatste schatting 273 doden, 433 gewon den en 2033 vermisten. Eerder had de politie het aan tal doden of vermisten op 6000 geschat, maar een woordvoerder heeft verklaard, dat vele cijfers tweemaal geteld waren tengevolge van de slechte verbindingen. Volgens de politie zijn 75.300 mensen dakloos geworden. Drie Amerikaanse vliegtuigen zijn vandaag opgestegen om nood rantsoenen en medicamenten te brengen naar gebieden, die door nieuwe overstromingen op Hons joe worden bedreigd. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse veiligheidstroepen in Japan heeft bekend gemaakt, dat „alle mogelijke hulp" zal worden geboden. De Amerikaanse ambas sadeur, John Allison, heeft een gift van ongeveer 60.000 gulden van de Amerikaanse strijdkrach ten overhandigd. De brandweer van Tokio treft voorzorgsmaatregelen bij een ri vier ter plaatse, daar nieuwe zware stormen worden verwacht. Ongeveer 330 huizen in het ge bied van Tokio hebben van het water te lijden. Verscheidene hui zen zijn ingestort. De grootste werkende vulkaan van Japan, de Aso op het eiland Kioesjioe, is gisteren, evenals Zondag, tot uitbarsting gekomen. Een asregen daalde op omliggen de plaatsen neer. Van slachtoffers is nog geen melding gemaakt. De laatste grote uitbarsting van de Aso was op 27 April. 27 men sen kwamen toen om het leven, raad bereikten. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 20 Juli Een van de grootste branden wellicht de grootste na de Paleisbrand aan het Noord einde heeft vanavond een ongeveer honderd meter lange garage op het terrein van de Nieuwe Alexander- kazerne te 's-Gravenhage met zijn volledige inventaris in vlammen doen opgaan. Toen de brandweer, die met zeven autospuiten, een materiaal- en twee ladderwagens was uitgerukt, tegen het aanbreken van de dag kon inrukken, stonden van het grote stenen gebouw nog slechts de resten van de muren omhoog. Twintig voer tuigen van verschillende grootte, in gebruik bij een afde ling luchtdoelartillerie, zijn mede verbrand. De oorzaak van de brand is .nog niet achterhaald. Op het terrein was de Auditeur-Militair bij de Krijgsraad-West, mr van Gilse, aanwezig. De Nieuwe Alexanderkazerne ligt langs de brede van Alkemade- laan, waar drommen mensen trachtten zover mogelijk tot het terrein van de brand door te dringen. Loeiend en gierend kwa men van alle Haagse stadsdelen de brandweerwagens naar het kazerneterrein, waar om vijf over tien de brand was ontdekt toen het vuur al uit het schuine pan nendak sloeg. Van verschillende zijden werden pogingen gedaan om met het eigen materiaal de vlammen meester te worden. Het brandpiket deed zijn best, maar kon niets uitrichten, omdat de druk op de waterleiding te gering bleek om met enig succes tegen 't vuur te kunnen optreden. Op het moment van de ontdek king was het al niet meer moge lijk zonder risico's de enorme garage binnen te gaan. Van de Officier van Piket kregen de mi litairen opdracht zich te onthou den van pogingen militair mate riaal buiten te brengen. Slechts één trekker kon nog in veiligheid worden gebracht. De rest on geveer 20 voertuigen van ver schillende grootte werd door het vuur aangetast. Stuk voor stuk laaide een hels vuur op wan neer de vlammen de benzinevoor- Onder deze omstandigheden was het voor de brandweer een haast niet te volbrengen taak de brand in te perken. Met een groot aan tal stralen werd het dak, dat over de hele lengte onder de pannen- bedekking brandde, bespoten. Maar als het even leek, alsof er een succes was geboekt, bleek later, dat het smeulende hout, aangeblazen door een vrij sterke Maandag werd te Londen mede gedeeld, dat er nog een lid van de Britse Luchtmacht in Egypte wordt vermist. In een brief van het Britse Mi nisterie van Luchtvaart aan de ouders van de vermiste militair, Stainton, werd gezegd, dat Stain- ton op 18 April met een personen auto is zoekgeraakt ,toen hij op weg was van Aboe Soeeir naar Is- mailia, een afstand van twaalf kilometer. Drama in de woestijn CAIRO Een gezin van vijf personen, waarbij drie kleine kinderen, is van dorst omgeko men in de woestijn 50 kilometer ten Zuiden van Aswan. Bij de lijken lagen drie dode geiten, een ezel en 12 lege wa terflessen. wind, voor nieuw vuur had ge zorgd. Eerst toen het materiaal in de garage was uitgebrand, kon van binnenuit het vuur worden aangepakt. De nablussing nam veel tijd in beslag. Het dak moest vrijwel geheel worden gesloopt om de laatste resten van het vuur te kunnen bereiken. PADERBORN, 20 Juli (KNP). Op iedere tien in de Duitse dias poragebieden stervende katholie ken kunnen er slechts vijf van de H.H. Sacramenten der Stervenden worden voorzien; van zes pasge boren kinderen worden er vijf niet meer gedoopt. Deze ontstel lende toestanden blijken uit het zo juist gepubliceerde verslag van het Centraal Bureau van de Duitse Bonifaciusvereniging, die zich speciaal bezig houdt met het verzachten van de noden in de diasporas treken. Het nijpend gebrek aan pries ters, dat in Duitsland heerst, doet zich het sterkst gevoelen in het bisdom Osnabrück, dat tengevolge van de stroom van uitgedrevenen en politieke vluchtelingen thans voor ruim drie kwart diaspora- land is geworden, met alle funeste gevolgen van dien. FRANSE MARINE LANDT IN MIDDEN-VIETNAM SAIGON, 20 Juli. Vier Franse marine-eenheden hebben een landing uitgevoerd ten wes ten van Quang Ngai (Midden- Vietnam), De eenheden, ieder 100 man sterk, kwamen te staan tegenover Vietminh-troepen ter sterkte van een bataljon. Onge veer 50 Vietminh-soldaten wer den gedood en 11 gevangen ge nomen. Een grote munitie opslagplaats werd vernietigd, evenals een aantal jonken. Kind onder wagen gedood Gistermiddag is het ander- halfjarige zOorttja van de graanhandelaar Scheepens aan de Woenselsestraat te Eindho ven door een met zakken graan beladen wagen overreden en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde op de plaats achter de woning van S., waar het ventje aan het spelen was.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1