Begin Augustus: proefmobilisatie Kardinaal Stepinac zeer ernstig ziek 20.000 burgers betrokken bij operatie Drietand K.V.P. neemt initiatief Kinderen uit vacantie in Zeeland met N.-Holland Franse student hing aan touw boven afgrond 14-jarige jongen maakte reis van 37.000 km. Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eindelijk gered tot gesprek99 met broeders uit K.N.P. en P.v.d.A. De straaljager ongelukken Steiger ingestort; metselaars gewond Dagenlange strijd om 'n mensenleven Britten arresteren zes Duitsers Nare vergissing van de brandweer NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 22 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12836 (Van een onzer verslaggevers Als U op een morgen in begin Augustus wordt gewekt door de roep „mobilisatie", schrikt dan niet. De berich ten, die de radio dan uit zal zenden, en de grote oranje kleurige en witte oproep-biljetten op schuttingen en aan plakborden, welke voor 20.000 burgers het sein zullen zijn om het burgercostuum voor het militair uniform te verwisselen en zich onmiddellijk bij hun onderdelen te melden, zullen slechts betrekking hebben op een proef mobilisatie, een ongeveer tien dagen durende oefening voor de Derde Divisie, die naar het mouwembleem van deze divisie „Drietand" is gedoopt. Zij wordt gecombi neerd met een proefvordering van ongeveer 500 parti culiere auto's en heeft ten doel de mobilisatie-maatrege len aan de practijk te toetsen en onze N.A.T.O.-partners te bewijzen, dat een Nederlandse divisie binnen zeer korte tijd onder de wapenen geroepen en in stelling ge bracht kan worden. De ongeveer 20.000 militairen, die tot de Derde Divisie behoren (dezelfde divisie heeft het vorig jaar in West-Duitsland deelgeno men aan de Nato-oefening „Hold Fast") hebben reeds in Mei be richt thuis gekregen, dat zij in begin Augustus voor een proef mobilisatie onder de wapenen moeten komen. Het mobilisatie bevel zal voor hen dus geen ver rassing vormen, al kennen ook zij niet precies de dag. Zij v/eten, waar zij zich moeten melden: dat staat in het militair zakboekje, dat zij bij het af zwaaien hebben meegekregen. Daarin bevindt zich ook een aan tal vervoerbiljetten, die gebruikt kunnen worden op lijnen, die niet door de Nederlandse Spoor wegen worden geëxploiteerd. Kunnen zij wèl per trein rei zen, dan geldt de lastgeving voor deze mobilisatie als ver voer biljet. Het boekje geeft verder nog een aanwijzing voor de volgorde van opkomst. Wie onder de groep BI of Q vallen, worden door oranje kleurige oproepbiljetten 't eerst onder de wapenen geroepen, om dat zij (in totaal 20 a 30 pet van de divisie) behoren tot het kader, de koks, de kwartiermakers of het technisch personeel. Kort na deze voor-mobilisatie volgt de algemene mobilisatie. Dan worden via de radio en door witte aanplakbiljetten degenen opgeroepen, die de letter C in hun zakboekje hebben staan. Vier phasen. De oefening „Drietand", die op 15 Augustus weer afgelopen zal zijn, zal bestaan uit vier phasen: het verzamelen in de opkomst centra, waarvan Den Haag, Assen, Roosendaal en Zeist de voor naamste zijn, de concentratie van de divisie „ergens in Nederland", een oefening te velde en de terug keer in de opkomstcentra voor het schoonmaken en inleveren van het materiaal. In de opkomstcentra worden de militairen voornamelijk in scho len gelegerd, die daartoe in over leg met het ministerie van O.K. en W. zijn aangewezen. Daar zul len bepaalde voorzieningen aan gebracht moeten worden, b.v. was- en kookgelegenheden. Doch dit wordt allemaal betaald door het Ministerie van Oorlog, evenals de schade, welke door het verblijf van de soldaten aangericht zou kunnen worden. DEN HAAG Naar aanleiding van de oproep tot eenheid onder de katholieken, door Kardinaal de Jong op 16 Mei gedaan, heeft het bestuur van de Katholieke Volkspartij aan het bestuur van de Katholieke Nationale Partij en aan dat van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid een brief gericht, waarin het meedeelt met deze beide lichamen contact op te willen nemen over en naar aanleiding van de verklaring van de Kardi naal. De tekst dezer brieven luidt als volgt: Zeer geacht Bestuur, Hierdoor mogen wij uit naam van het bestuur der Katholieke Volkspartij meedelen, dat wü gaarne contact met U zouden wil len opnemen over en naar aan leiding van de verklaring van Z.Em. de Kardinaal, afgelegd op 16 Mei j.l. Advertentie-opbrengst 600 millioen dollar Naar uit New York wordt ge meld, verwacht men dat de ad vertenties in de Amerikaanse bla den dit jaar het record bedrag van 600 millioen dollar zullen opbrengen. Jongen onder platen board gedood De 22-jarige J. van Geffen, te Rotterdam is gistermiddag onder een stapel hardboardplaten, die van een vrachtauto gleden, bedol ven en zo ernstig verwond, dat hij vrijwel op slag overleed. Indien ook Uwerzijds bereid heid tot dit contact Destaat, dan stellen wij ons voor na Uw des betreffende antwoord met U overleg te plegen over een pas sende datum. Een schrijven van gelijke inhoud verzonden wij he den aan het bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Met hoogachting blijve ik Uw dw., w.g. Dr. L. A. H. ALBERING, secretaris. Een van de moeilijkste proble men bij deze proefmobilisatie zal de voorziening met materieel zijn. Dit ligt opgeslagen in grote mobi lisatiemagazijnen en het over brengen vandaar naar de onder delen zal heel wat voeten in de aarde hebben. Een divisie heeft namelijk enorm veel uitrustingsstukken en een uitgebreid wagenpark. Een batterij 25 ponders, bestaande uit zes kanonnen, telt bijvoorbeeld al 1500 hoofduitrustingsstukken en in het wagenpark vindt men o.a. 1030 jeeps, 392 driekwart tonners en 743 drietonners. (Zie vervolg pag. 3) „HIJ MAAKTE HET NIET LANG MEER" Dat „kort" een zeer betrek kelijk begrip is, moge blijken uit het volgende: In 1861 ver telden doktoren aan de ouders van Henry Hooke, dat deze Henry een zwakke long had en „maar kort" zou leven. „Breng hem buiten de rook van de stad op het land, opdat hij tenminste een rustig leven heeft", was hun advies. Henry ging naar Canada en later naar New Yersey. Ver leden week heeft hij in zijn woning te Leonia in New Yer sey zijn 104de verjaardag ge vierd. Wout Wagtmans heeft de zeventiende etappe van de Tour de France, van Monaco naar Gap gewonnen. Glimlachend stormde hij over de finishlijn. (Telefoto) ALKMAAR Door bemid deling van Pro Juventute be gonnen gisteren 220 kinderen uit de door de watersnood getroffen gebieden hun vacantie in de steden en dorpen van Hollands Noorderkwartier. De kinderen, jongens en meisjes van de schoolplichtige leeftijd, kwamen hoofdzakelijk uit Numansdorp en Middelburg. In twee groepen arriveerden zij gisteren aan het station, te Alkmaar; de eerste groep met een half uur vertraging. Op het Stationsplein stonden de dames en heren van Pro Juventute ge reed, om de kinderen en hun geleidsters en geleiders te ont vangen. In twee grote Naco- bussen werden ze naar de Mu- ziektuin gebracht, waar zij in afwachting van hun vertrek naai de verschillende plaatsen in de kop van NoordHolland even op verhaal konden komen van de lange reis. Een glaasje ranja ging er met graagte in; de speeltuin trok direct grote be langstelling en voor zover er nog gelegenheid was. maakten de kinderen een wandelingetje door de mooie Hout, waarbij natuur lijk de hertenkamp een grote attractie was. Nadat was nage gaan, dat alle kinderen present waren, vertrokken zij in kleine groepjes in auto's naar de ver schillende plaatsen. In Alkmaar bleef een groepje, doch verder gingen er naar nagenoeg alle dorpen en stedekes in ons ge west; zowel naar de polders be neden Alkmaar als naar West- Friesland en naar de dorpen rond Schagen en naar de Lan- gedijk. f- De Prinsessen Beatrix en Irene op de veranda van de familie H. F. Feaver in Chatham (Massasuchetts) waar zij op het ogenblik logeren. 220 gezinnen hadden zich be reid verklaard de kinderen uit Zeeland een maand in hun mid den op te nemen en ze een pret tige vacantie te bieden. Een der meisjes. Neeltje Kop- penol uit Numansdorp was haar tasje kwijt geraakt. Misschien heeft een der andere kinderen het per abuis meegenomen; het meisje is ondergebracht in Lan- gendijk. Degene, die het tasje mocht vinden wordt verzocht het naar het gemeentehuis in Langedijk te sturen. Vragen van de heer Weiter Het Tweede Kamerid, de heer Welter, heeft aan de Minister van Oorlog schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Wil de Minister een opgave verstrekken van het aantal straal jagers, dat sinds 1 Juli 1952 is verongelukt, van het aantal per sonen, dat daarbij om het leven is gekomen, en van de schade, welke de Staat daardoor heeft geleden? 2. Acht de Minister de blijkens de dagbladberichten met een tra gische regelmaat voorkomende ongelukken met straaljagers een niet te vermijden consequentie van het gebruik van deze toe stellen door onze luchtmacht? 3. Zo ja, behoort dan niet tot het gebruik van andere toestellen te worden overgegaan? 4. Zo neen, welke maatregelen denkt de Minister te nemen of heeft hij genomen om het aantal ongelukken tot het uiterste te be perken? BRITSE ATOOMPROEVEN IN AUSTRALIë CANBERRA De Australische Minister van Bevoorrading, Beale, heeft meegedeeld dat voorberei dingen voor de komende Britse atoomproeven reeds enige maan den „op grote schaal" aan de gang zijn. De proeven zullen worden ge nomen in de woestijn van Mid den-Australië. VRIJHEIDSBALLONS BOVEN STJ.-SLOWAKIJE WENEN, 21 Juli De Tsje- choslowaakse regering heeft op nieuw geprotesteerd tegen de „vrijheidsballons" die door de Amerikaanse burgers worden op gelaten, aldus heeft radio Praag vanmorgen bekend gemaakt. In een nota overhandigd aan de Amerikaanse legatie in Praag, noemt de Tsjechische regering de massale loslating van deze ballons die propagandabiljetten vervoeren „een provocatieve daad bedoeld om de koude oorlog te verster ken". (Van onze correspondent) Gistermorgen is bij de bouw van 46 flatwoningen aan het Cre- merplein te Utrecht met donde rend geraas een steiger ingestort, juist even nadat een van de op perlieden een tas stenen naar boven had gebracht. Drie metse laars, die zich op de steiger be vonden, maakten een afschuwe lijke val, dwars door twee lager gelegen steigers heen. De 16-jarige leerling-metselaar J. M. S. kreeg zware in- en uitwendige verwon dingen, de 47-jarige A. K., brak enkele ribben en kneusde zijn knie, terwijl de derde, de 36- jarige W. den O., slechts licht werd gewond. Zij zijn in het Utrechts Stads- en Academisch Ziekenhuis opgenomen. VATICAANSTAD, 21 Juli Geruime tijd reeds gaan er de uiteenlopendste geruchten over de toestand van Kar dinaal Stepinac, waarvan er sommige op grond o.m. van liet feit, dat hij nog geregeld de H. Mis opdraagt het doen voorkomen, alsof de ziekte niet van zo'n veront rustende aard zou zijn. Vaticaanse kringen echter verhe len hun bezorgjdheid over de toestand niet. Het staat n.l. vast dat de Kardinaal lijdt aan een ongewone bloedziekte. Deze wordt nog verergerd door het gebrek aan beweging en de moeilijkheid, hem het voedsel en de geneesmidde len te verschaffen, die hij bij deze ziekte behoeft. Zijn kwaal is van dien aard, dat daarbij tijdelijk aanzienlijke verbeteringen kunnen optreden maar op zich genomen moet zij als uiterst ernstig en gevaarlijk worden be schouwd. Bewust van deze voor haar allesbehalve vleiende situatie poogt de Joegoslavische regering van dag tot dag door perscom muniqués en interviews de Kar dinaal in een slecht daglicht te stellen en hem ervan te beschul digen het „martelaarschap" te zoeken. Bovendien werkt men de tegenstrijdigheid van berichten moedwillig in de hand. Het K.N.P. verneemt echter uit betrouwbare Vaticaanse kring de volgende fei ten: Na een onderzoek, dat door een Staatscommissie enige weken terug is verricht, is de diagnose van de huisarts bevestigd, met dit verschil ,dat de regeringsdokters ook nog tuberculose aan de lin kerlong hebben geconstateerd. Toen heeft de regering de Kar dinaal twee verschillende ver blijfplaatsen aangeboden, doch provinciale autoriteiten wensten hem niet toe te laten. Daarop heeft Tito hem een verblijf in een badplaats aangeboden, hetgeen de Kardinaal op zijn beurt niet heeft geaccepteerd. Hij wilde in Krasic blijven, omdat hij in staat is daar de H. Mis te lezen. Vaticaanse kringen wijzen er op. dat Tito zijn heimelijke be doelingen bloot gegeven heeft in zijn verklaringen tegenover jour nalisten, die zich er over beklaag den de Kardinaal niet te mogen bezoeken. „Indien U Stepinac wenst te spreken, waarom over reedt U hem dan niet het land te verlaten? Dan kunt U hem zo vaak als U wilt ontmoeten". Zoals bekend is het steeds de bedoeling van Tito geweest de Kardinaal na diens vrijlating uit de gevangenis buiten de grenzen te krijgen. Deze heeft er zich ech ter steeds voor gehoed ook maar één stap te doen, waardoor Tito de kans zou krijgen de herder van zijn kudde te scheiden. Een tweede punt van wrijving tussen de Kardinaal en de Joe goslavische regering, blijft het feit dat Tito nooit bereid gevonden is de onrechtvaardigheid van het vonnis van 1946 te erkennen Kar- CHAMONIX Een Franse al pinist voerde gisteren een grim mige en uitputtende strijd voor zijn leven aan het einde van een touw, waaraan hjj reeds meer dan 48 uur bungelde boven een duize lingwekkende kloof. De alpinist Georges Barbachi, viel in de kloof toen hij „1'Aiguil le du Fou" wilde beklimmen. Po gingen van redders hadden tot gisteren gefaald. Barbachi had een slapeloze nacht doorgebracht aan het einde van het touw. De avond tevoren kon hij zich tussen de echo en de stille bergen verstaanbaar ma ken en bleek in goede stemming te zijn niettegenstaande zijn be narde positie. Een oloeg ervaren bergbeklim mers is gistermorgen uit Cha- monix vertrokken om hulp te bieden. De Aiguille du Fou maakt deel uit van een serie naaldach tige toppen die zeer gevaarlijk zijn. Lawines maken het werk nog gevaarlijker. De redders hoopten Barbachi op de dag in veiligheid te kunnen brengen. Barbachi's metgezel, Claude Chulliat, een technicus uit Parijs, viei dood in de kloof tijdens een hevige storm die Zaterdagmorgen over de Alpen trok. Barbachi is afkomstig uit Caen en student aan de universiteit van Parijs. Hij werd licht gewond toen hij met een bons tegen de vertica le wanden van de kloof opbotste. Hii heeft al drie nachten door gebracht in deze enerverende po sitie. Hij zei dat hij het niet nog een nacht zal kunnen volhouden. Het lijk van Chulliat is gevon den. Zijn horloge stond op 2.20 u. Barbachi werd gisteren tegen de middag uit zijn benarde positie bevrijd. Hittegolf in Italië In Italië heerst een hittegolf. Te Corato (Apulië) werd een temperatuur van 42 graden in de schaduw gemeten. öinaal Stepinac op zijn beurt wenst niet in onderhandeling te treden met een regering, die deze blaam op de Kerk, niet op zijn persoon, laat rusten. De onwrik baarheid van Kardinaal Stepinac op beide punten, die het recht van de Kerk betreffen, doet de regering van Joegoslavië naar het wapen der verdachtmaking grij pen door te spreken over „marte laarschap" en „pion in een schaak -spel". Spionnage voor Sovjets BONN. Op 9 Juli hebben de Britse autoriteiten zes Duitsers, onder wie twee vrouwen, gearres teerd op beschuldiging van spion nage voor de Sovjet-Unie, zo heeft de Britse Hoge Commissie Dins dag meegedeeld. Een van de vrouwen werkte tot voor kort als telefoniste bij het Britse leger. Onder de gearres teerde mannen bevindt zich een voormalige luitenant bij de „Luft waffe", die gedurende twee jaar lid van de Duitse communistische partij was. Vier van de arres tanten komen uit Brunswijk, de andere twee uit het gebied van de Lünenburger Heide. Voorts is op 11 Juli door de Duitse politie een Tsjechoslowaak gearresteerd, die eveneens van spionnage wordt verdacht. De Middelburgse brandweer heeft een uiterst onplezierige ver gissing begaan. Er was een grote brand in een lompenpakhuis gis termiddag (1000 balen geperste jute, 100 ton blank plaatijzer en 'n partij aluminium gingen ver loren) en omdat de druk op de waterleiding niet groot genoeg was om met zes stralen te kun nen spuiten, werd overgegaan op kanaalwater. Helaas werd daarbij vergeten de verbinding met het Middelburgse waterleidingnet af te sluiten, en omdat de druk van de brandspuit groter was dan die van de pompinstallatie van de waterleiding, liepen alle buizen vol kanaalwater.Het nare van de historie is bovendien, dat juist Zaterdag het laatste tankschip met drinkwater voor Walcheren na de watersnoodramp had kun nen vertrekken, omdat de voor ziening weer vrij normaal was. Gisteravond is de bevolking van Middelburg per geluidswagen be kend gemaakt, dat zij opnieuw het drinkwater moet koken, juist als in de rampdagen. De stad was over' een en ander tamelijk onthutst, om 't niet sterker te zeggen Met in zijn bagage souve nirs uit Midden- en Zuid- Amerika, een echte pijl en boog, een levensgrote som brero, een groot aantal mun ten en postzegels en nog veel meer, is Dieter Krupp, een 14-jarige Duitse schooljongen gistermorgen van Schiphol naar Hamburg teruggekeerd. Als millioenste koper van het plaatjesalbum „Mittel und Süd-Amerika", een uitgave van een Duitse margarine maatschappij, heeft hij een reis mogen maken naar de landen in kwestie en bij die gelegenheid 37.000 km door de lucht afgelegd. Drie weken nadat Dieter Krupp van bijeengespaard zakgeld een exemplaar van het plaatjesalbum had ge kocht ontving zijn gehele klas een uitnodiging tot het be zichtigen van de margarine- fabriek. Daar werd hem het heuglijke nieuws medegedeeld. Op 23 Juni stapte Dieter be geleid door de Derschef der fabriek in het vliegtuig naar Mexico waar het tweetal 14 dagen lang genoot van het klimaat aan de Carabische Zee. Van Mexico ging het via Venezuela naar Brazilië waar zij eveneens een paar weken doorbrachten. Dieter had al veel gelezen van de avonturen die te beleven wa ren in het amazonegebied, van de wilde Indianenstam men, van de gevaarlijke die ren die het gebied onveilig maken en kon dit alles nu met eigen ogen aanschouwen. Vandaag zit Dieter weer op school. Dan vertelt hij de meester en zijn klasgenoten van zijn vierweekse wereld reis die voor weinig jongens van zijn leeftijd is weggelegd Een cowboyriem voor zijn broertje heeft hij overigens in Amsterdam gekocht, ver telde Dieter ons.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1