NOORDHOLLANDS m Zuid-Korea wenst geen enkel bestand Rechtstreekse verlaging gevraagd van belastingen E.D.G. IN TWEEDE KAMER tanden! m Ma Contract tussen Rhee en Robertson verbroken Benelux-conferentie wordt Vrijdag geopend Beperking hulp van F.S. aan buitenland te ver m zee Gestort Rumoerig debat in begin van de middagzitting r Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nieuwe Britse atoomproef Gesneuveld op Korea R.A.F.-toestel jes passen Ver lieslij st van Japanse ramp Adres Katholieke sociale organisaties: Verlichtingen voorgesteld voor middenstand en exportivezen Eisenhower oordeelt: Wijziging Brits regentschap Franse communist in ongenade? Staat van beleg Duits-Poolse grens De Pravda tegen Westerse motieven Prodent - Chlorophyl (groen) Zeer grole tube 80 ct. Prodent-Dispergon (wit) Zeer grote tube 70 ct. Normale tube 44 ct. PCD 625-3 id. Waarom zoudt U g Is? Als U AL Uw Heijn haalt, bespaart igrijk bedrag, omdat srstaat het werkelijk veren. 100 gram 25 !S 100 gram 29 150 gram 19 5 voor 25 150 gram 39 kollie die iedereen zo ijgbaar bij Albert Heijn. aart de bode op FRANCO thuis 85 Telefoon 2582 telef. 4217 veg 115, tel. 4315 Grurantrog nieuws- \ls ik voor vechten sn de burcht op een denken, dat ik er een knap plan" riep :en de wachtslieden bent, die niet vech- koesteren ze natuur- misschien nog eens maatregelen, wel.., erwachten. Ik vraag ommen. Want ik heb elsprietjes." „O. Kom mee, man. We tad aangeland. Hier wel, zo'n echt vak- i we een paar extra itrog verheugd naar ;er was het stokoude jullie nog zo laat?" Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 R 2$90: Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. I Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Donderdag 23 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12837 SEOEL, 22 Juli (Reuter) - De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Tai, heeft mede gedeeld, dat Zuid-Korea een overeenkomst, gesloten tussen Eisenhower's gezant Robertson en president Syng- man Rhee, als verbroken beschouwt en dat Zuid-Korea géén wapenstilstandsovereenkomst zal nakomen. De minister zeide, dat de Ver enigde Staten door het doen van beloften aan de communisten in besloten zittingen te Panmoend- jon, de overeenkomst met Zuid- Korea hadden geschonden. „Ik ben blij, dat de communis ten ons lieten weten wat de Ver enigde Staten deden, voor het te laat was". Hij doelde op het feit, dat de jongste bijeenkomsten van de on derhandelaars achter gesloten deuren plaats vonden en dat de enige berichten over de onder handelingen door Radio-Peking werden bekend gemaakt. Pyoen verklaarde, evenals an dere Zuid-Koreaanse ministers, dat Robertson en Rhee het er over eens waren geweest, dat de politieke conferentie na het slui ten van een bestand niet langer dan 90 dagen mag duren, waarna de Amerikanen, ingeval er geen overeenstemming mocht zijn be reikt, de onderhandelingen zou den staken. Ook was overeengekomen, dat Indische en communistische ver tegenwoordigers in de commissie voor de krijgsgevangenen geen toegang zouden krijgen tot het grondgebied, dat onder gezag van de Zuid-Koreaanse regering staat, maar alleen de neutrale zone zouden mogen betreden. Minister Pyoen verklaarde nu echter, dat Zuid-Korea zich niet langer ge bonden acht aan de belofte om de Indische vertegenwoordigers tot de gedemilitariseerde zone toe te laten. Hij deelde mee, dat Zuid-Korea niet van plan is, verdere bespre kingen met de V.S. te vragen, doch hij voegde hieraan toe, dat zijn regering wel bereid is, on derhandelingen te voeren „met een ieder die onze toestand wil bespreken". Wapenstilstand niet aanvaard wordt Op de vraag, wat Zuid-Korea van plan is te doen, antwoordde de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken: „alles is mo gelijk. Wij zullen ons echter op geen enkel punt aan de wapen stilstand houden". Bom zal in Australië ontploffen CANBERRA, 22 Juli (Reuter) De Australische minister van be voorrading, Beale, heeft Woens dag te Canberra verklaard, dat in het woestijngebied in Midden- Australië een in Groot-Brittannië vervaardigde atoombom tot ont ploffing zal worden gebracht. Dii is de eerste maal dat officieel is medegedeeld dat het bij de reeds aangekondigde proefneming gaat om het tot ontploffing brengen van een atoombom. De ministeriële Benelux-confe rentie zal Vrijdag 24 Juli worden gehouden in de Trèveszaal op het Binnenhof. De besprekingen van gen om half elf aan. Aangenomen wordt, dat deze zich in hoofdzaak zullen bepalen tot het vinden van een oplossing voor de moeilijk heden in bepaalde Belgische be drijfstakken. Zoals bekend zijn daaraan reeds vele conferenties, in Valkenburg, Luik, Den Haag, Brussel en Luxemburg voorafge gaan, zonder dat men daarbij tot een afdoende oplossing is geko men. De ministers zullen thans tot een overeenstemming hebben te komen over de wijze, waarop men de moeilijkheden van het ogenblik en mogelijke moeilijk- Minister J. M. A. H. Luns is Woensdagmiddag in Neder land, per vliegtuig, terug gekeerd van zijn reis naar Australië, Indonesië en India. De terugkeer van Minister Luns op Schiphol. heden van deze aard in de toe komst zal kunnen oplossen. Het valt niet te verwachten, dat de andere belangrijke zaken, als de coördinatie van het han delsverkeer, het kapitaalverkeer en dergelijke Vrijdag aan de orcle zullen komen. De grote Benelux-conferentie hebben de deskundigen zich niet eerder gedacht dan in het eind van September of begin October van dit jaar. Het treffen van een regeling tot het oplossen van de hiervoor genoemde moeilijkheden zal daaraan in elk geval moeten voorafgaan. Zoals reeds eerder gemeld moeten de Belgische mi nisters nog dezèlfde avond in Brussel terug zijn in verband met een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van de Japanse kroon prins. 675 doden en 4190 vermisten TOKIO, 22 Juli (Beuter) - Vol gens de jongste verlieslijst, die door de Japanse politie is gepu bliceerd, hebben op het eiland Honsjioe bij de overstromingen 675 mensen de dood gevonden. 4190 personen worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt 4.507. Het water zakt nu en het weer is vandaag beter geworden. SCHOLIER TE DEN BOSCH VERDRONKEN De 16-jarige scholier Th. S. te 's-Hertogenbosch is bij het zwem men in de diepe gemeentevijver onder Orthen verdronken. Toen het slachtoffer werd bovenge haald, mocht kunstmatige adem haling niet meer baten. Het hoogtepunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de K.M.A. vormde Woensdag het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins nemen op het terrein van de K.M.A. het défilé van de cadetten af. De belastingverlagingen, welke thans zijn voorgenomen, hebben o.m. ten doel de werkgelegenheid op langere ter mijn te bevorderen. Met recht mag echter de vraag wor den gesteld of het nodig zou zijn deze fiscale stimulatie te creëren, indien bij een minder rigoureuze belasting druk de gelegenheid geboden ware op ruimere schaal te ondernemen en te investeren. In de hier ontwikkelde 0edach- tengang past- de aandrang om belastingverlaging, voor zover ze mogelijk is, rechtstreeks en bij voorkeur in de inkomsten- en vennootschapsbelasting te doen geschieden Ook wordt aange drongen op verlaging der vermo gensbelasting. Dit schrijven de fiscale deskun digen der Alg. Katholieke Werk geversvereniging, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de K.A.B., de Katholieke Middenstandsbond, St. Adelbert en de Werknemende Middenstand in een brief namens genoemde organisaties gericht tot de Twee de Kamerfractie der K.V.P. Behalve genoemde verlagingen vragen de adressanten ook om herziening van het fiscaal winst begrip. Aan de voorgestelde maatrege len zo gaat het schrijven ver der worde toegevoegd een maatregel, welke beoogt de be- President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de vermindering met 1 milliard dollar van de gelden voor de buitenlandse hulpverle ning, welke door de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden is goedge keurd, te ver gaat. De maatstok hiervoor moet zijn de eigen vei ligheid, zo meende de president. Het aangevraagde bedrag van 5.100.000.000 dollar was strikt nodig geweest. Een journalist vroeg Eisenho wer of het buitenlandse hulppro gramma na de besnoeiing door de genoemde commissie ook in ge vaar gebracht kon worden. Eisen hower zeide, deze zaak opnieuw ernstig in studie te hebben ge nomen. „Maar ook dan zal mijn uiteindelijke conclusie zijn, dat de verminderingsvoorstellen van de commissie onverantwoord zijn". De voedselvoorziening aan Oost-Duitsland Ondanks de Russische protes ten tegen de voedselzendingen van de V.S. naar de hongerende bevolking van de Oost-Duitse Sovjet-zóne, zal er geen moment over gedacht worden om deze hulpactie te staken. De V.S. zijn niet van plan, nu mensen in nood zijn, om voor de Russische bedrei gingen uit de weg te gaan. Korea Eisenhower verklaarde goede hoop te hebben, dat een Koreaan se wapenstilstand spoedig zal worden ondertekend. Hij was reeds op de hoogte gesteld van de dreigementen van Zuid-Ko reaanse zijde om in geen enkel geval onder de huidige omstan digheden aan het sluiten van een bestand mede te werken. lasting op niet-uitgekeerde resp. niet-opgenomen winsten te ver lagen met 20 pCt„ hetgeen voor de kleine bedrijven van groot belang zou zijn. Tegen de nivellering ten- druk ver- Verder wordt gevraagd minste stabilisatie van de der inkomstenbelasting in band' met de te verwachten ver hoging van het nominale loon- en salarispeil. De andere maatregelen zijn: af schaffing van de 10.000.- drem pel bij de investeringsaftrek, af schaffing van de z.g. temporise ring bij de vervroegde afschrij ving; invoering bij de verliescom pensatie van het principe „carry back" voor één of twee jaren, teruggave van de verevenings heffing en volledige omzetbelas ting bij export, aftrek van de vermogensbelasting bij inkomsten -belasting. Verlichting voor personen en gezinnen Om de zorgen van personen en gezinnen te verlichten stelt men voor de berekening van het per centage der buitengewone lasten in plaats van over het bruto, liever over het netto-inkomen te doen geschieden, waarbij dan bo vendien de studiekosten der kin- Hertog van Edinburgh regent? LONDEN, 22 Juli (Reuter) De Engelse waarnemende premier Butler, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de regering van plan is een amendement op de wet betreffende het regentschap in te dienen, voordat de koningin haar voorgenomen reis door het Gemenebest begint. Desgevraagd zeide Butler, dat de inhoud van het wetsontwerp absoluut aanvaardbaar zal zijn voor alle leden van het konink lijke huis. Volgens eerdere berichten zou koningin Elizabeth hebben voor- gestelei, dat de hertog van Edin burgh als regent zou worden aan gewezen, in plaats van prinses Margaret. deren tot de buitengewone lasten behoren te worden gerekend- Maar het meest radicale is wel het voorstel de personele belas ting af te schaffen, omdat deze niet meer past in het geheel van de nieuwere belastingwetgeving. PARIJS, 22 Juli (Reuter) - Ma- rius Patinaud, bestuurslid van de Franse communistische partij en afgevaardigde in de Nationale Vergadering, is uit het grootste deel van zijn partiifuncties ont zet. zo verluidt in politieke krin gen te Parijs. Dé reden hiervoor is niet bekend. Liet Stalin een „politiek testament" na? BONN, 22 Juli (Reuter) In het jongste nummer van het door de West-Duitse regering uitge geven voorlichtingsblad wordt verklaard dat de sleutel van de So wj et-Russische politiek t.a.v. Duitsland te vinden is in de toe spraak, welke wijlen premier Stalin in October 1952 op het negentiende congres der Russi sche communistische partij heeft gehouden. Stalin zou hierin on der meer hebben verklaard een voorstander te zijn van een laten schieten van Oost-Duitsland, met het doel het streven naar Euro pese eenwording te dwarsbomen, SCHEPEN VOOR PAKISTAN Op de N.V. Scheepsbouwwerf en Machinefabriek „De Klop" te Sliedrecht wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan het zeeklaar maken van een 24-duims cutterzuiger, de „Fafinatulhassan" welke tegelijkertijd met de even eens door „De Klop" gebouwde motortanklichter „Qaseemul-bahr" door de Internationale Sleepdienst van L. Smit en Co. naar Chitta- gong in Oost-Pakistan zullen worden gesleept. BERLIJN, 23 Juli. (A.P.) Het Russische leger heeft „als gevolg van de toenemende acti viteit der Poolse partizanen" in twee plaatsen langs de Duits Poolse grens opnieuw de staat van beleg afgekondigd en het internationale verkeer stilgelegd, aldus heeft de Nordwestdeutsche Rundfunk Donderdagmorgen be kend gemaakt. Conferentie Grote Vier MOSKOU, 23 Juli (A.P.). De Pravda is vanmorgen ver schenen met een hoofdartikel over vier kolom op de front pagina, waarin de motieven van de drie Westerse grote mogend heden voor het voorstellen van viermogendhedenbesprekingen in zake Duitsland en Oostenrijk aangevallen worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Korea gesneuveld zijn: le. Op 14 Juli j.l. de soldaat A. H. van den Hoorn, legernum- mer 30.10.26.084, geboren 26 Oc tober 1930. De soldaat Van den Hoorn was gehuwd en afkomstig uit Soester'berg. Hij behoorde tot het rgt. Van Heutz. 2e. Op 20 Juli j.l. de soldaat H. Roetert, legernummer 28.07.04.091, geboren 4 Juli 1928. De soldaat Roetert was gehuwd en afkom stig uit Dordrecht. Hij behoorde tot het rgt. Van Heutz. 3e Eveneens op 20 Juli j.l. de soldaat C. Jongenelen, legernum mer 27.10.06.196, geboren 6 Octo ber 1927. De soldaat Jongenelen was gehuwd en afkomstig uit Goes. Hij behoorde oorspronkelijk tot het rgt. genietroepen. Alle inzittenden gered LONDEN, 22 Juli (A.P.). Een viermotorig transportoestel, aan boord waarvan zich hoge tech nische deskundigen van de RAF bevonden, is vandaag ter hoogte van Noord-Afrika in de Middel landse Zee gestort, maar volgens de eerste berichten bevinden alle zestien inzittenden zich in veilig heid op vlotten. Er werden verschillende voorstellen ingediend om het debat te vertragen o.m. van com munistische zijde. Prof. Ger brandy (A.R.) en prof. Lemaire (K.N.P.) stemden met de com munisten mee. Zo ontstond ook meningsverschil over de toegeme ten spreektijd. Maar om twee uur begon het debat dan toch. Mr. v. d. Goes van Naters was de eerste spreker. En er volgden nog 13. „Waarom .wilt gij haantje de voorste zijn?", vroeg Gerben Wa genaar in een schreeuwerige re devoering. Mej. Klompé (K.V.P.) stelde daar tegenover, dat het Ne derlandse parlement, dat volgens de communisten bezig was een „Krol-opera" te worden, een eigen verantwoordelijkheid heeft. Wanneer dat parlement een be krachtiging van het verdrag juist voorkomt, behoeft het niet op an deren te wachten. De heren v. d. Goes van Naters en Bruins Slot verklaarden dat Rusland voors hands onberekenbaar blijft. En de vrede wordt het beste gediend door een overval op het Westen niet aantrekkelijk te maken. Mej. Klompé (K.V.P.) voegde hieraan toe, dat een sterk Europa de beste gesprekspartner is. De heer Korthals (V.V.D.) wees op het belang van een effectieve verde diging. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) waarschuwde voor een niet-verdedigd Duits land, dat hij levensgevaarlijk achtte. Duitsland moet dus herbewa pend worden. De Duitse socialis ten denken daar anders over dan hun partijgenoten hier en het was dan ook niet toevallig, dat de heer v. d. Goes van Naters zich de vraag stelde of men met de aan vaarding van het verdrag Aden auer in de kaart speelde. Nadat enkele sarcastische mededelingen over en weer waren gemaakt, waarbij mr. v.d. Goes van Naters zich afvroeg, of Malenkof nog aan het bewind was, pleitte de heer Korthals (V.V.D.) voor een ver wevenheid van Duitse troepen met andere eenheden. De communisten vonden het geheel maar een „smerige zaak" waarmede slechts de belangen van de Nederlandse aandeelhou ders in de Duitse bewapenings industrie waren gemoeid. Waarop de heer Vermeer (P.v.d.A.) her innerde aan het vroegere vriend schapsverdrag tussen Stalin en Hitier. Van een onzer verslaggevers De Tweede Kamer heeft zich gisteren tot laat in de avond zelfs na het uur van middernachtuitvoerig beziggehou den met de behandeling van het Europese Defensie Ver drag. De communisten verklaarden zich tegen. Ook prof. Gerbrandy bleek geen voorstanderevenals de Staatkun dig Gereformeerden. Het kernpunt in de debatten was wel de positie van Duitsland in het kader van de West- Europese verdediging. De K.V.P.-er mr. Blaisse vroeg zich af of het tijdstip van behandeling wel juist was. Avondvergadering In de avondvergadering verzette prof. Gerbrandy zich tegen het inperken van de souvereiniteit. Hij voelde meer voor een samen werking in N.A.V.O.-verband. De heer Fens (K.V.P.) sprak zich uit voor opnemen van West- Duitsland in de West-Europese verdediging. Hij wilde handha ving van de eed van trouw aan de Koningin voor officieren primair stellen boven de eed op Europa. Mr. Blaisse niet enthousiast De heer Hofstra (P.v.d.A.) zeide van oordeel te zijn. dat er een behoorlijke politieke supra nationale controle moet komen. Daarbij kart een supra-nationaal parlement niet worden gemist. De heer Blaisse (K.V.P.) zou zijn stem geven aan het wetsontwerp .uit harde noodzaak en zonder enthousiasme". Hij vroeg zich af. of dit verdrag in deze. vorm en op dit tijdstip wel een bijdrage betekende voor de Europese een heid. Op zichzelf is de E.D.G. we) van belang, maar ze is geen eco nomische of financiële integratie en van dit standpunt uit be schouwd, heeft ze weinig waarde aldus betoogde mr. Blaisse. Voorts informeerde hii naar dc betekenis van de Britse bijstands clausule. Z.i. kan Duitsland niet buiten het N.A.V.O.-verband wor den gehouden. Wijzigingen in het E.D.G.-verdrag zullen spoedig nodig blijken na de aanvaarding De minister komt heden aan het woord.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1