Het aroma eter Vierdaagse kon men zichtbaar proeven n 125-jarig bestaan van K.M.A. gevierd Minister Luns terug van reis naar Zuid-Oost-Azië Raadsverkiezingen in het rampgebied Gladiolenkwekers klagen over industriegassen Ned. koffiehandel had een bevredigend jaar Geredde bergbeklimmer vertelt sober relaas Aan Indonesië voortreffelijke herinneringen De dag der blaren Wijn flonkerde in bokalen in het Wijchense kasteel Groot aantal uitvallers Twee Nederlanders gearresteerd De tomatenzending naar Engeland Koninklijk Paar inspecteerde compagnieën Het afgeven van kentekenbewijzen Nederlands schip had aanvaring 96 H.A. land voor proefbedrijven Naar wij vernemen Donderdag 23 Juli 1953 Piarina 3 (Van een speciale verslaggever De uit tropisch Afrika geïmporteerde zon van de eerste marsdag gaf geen reprise, al legde zij tijdens het Maas en Waalparcours wel een nieuw laagje zonnebrons op veler huid. De eerste dag zijn ware verwoestingen aangericht in de karavaan der wandelaars, want de vijftig uitvallers van de eerste dag werden in de morgen van de tweede dag uitgebreid tot 140. Dit is een enorm hoog getal. Negentig tippelaars negeerden op Woensdagmorgen het geratel van de plichtsgetrouwe wekker en lieten het Wychense traject voor wat het was: een groene oase, breed uitwaaierend tussen grote rivieren. De stemmingsbarometer stond vandaag 100 procent beter dan de eerste dag, al hadden wij de indruk, dat de kamferspiritus wat nadrukkelijker geurde en het bla- renduiveltje veelvuldig sarrend over de sokkenrand naar binnen glinte. Van de 9532 deelnemers zaten er dus vanmorgen nog 9442 in de tinneltour. De tweede dag is ech ter van ouds ..blarendag", en vele kwamen op hun wenkbrau wen binnen Spirit en pit En toch proefden wij vandaag het eerste aroma van de echte vierdaagsesfeer op het puntje van onze tong. Er werden grappen ge maakt, er werd gelachen, er was muziek, er was een begin van stemming zoals we die gewend z'"n van voorgaande jaren, en Wychen was daarvan het juichen de middelpunt. Het actieve gemeentebestuur had in de vrot je ochtenduren verkenners uitgestuurd, die spoor slags de aankomst der eerste le gioenen meldden, waarop de pa leiswacht van het kasteelraad huis ijlings de ophaalbrug neer liet, de gracht schoonveegde, en de kanonnen ener bedrijvige ge meentepolitie naar binnen keerde. Reeds eerder was om kwart over zes de eerste deelnemer Druten gepasseerd met de snelheid van een ontijdig werkende zevenklap per en verbluffend snel rukten even na half acht de eerste scha ren Wychen binnen, waar de sta Is wekker juist afliep. Er zat spirit in de karavaan, zoals er pit zit in de L.S.K. man nen van Woensdrecht, die we nog niet anders dan zingende hebben gezien. De liederen voorraad van de vierdaagse is de wonderlijkste verzameling die er bestaat. Zij beweegt zich tussen Sinterklaas liedjes en de toffe jongens. En vriiwel elke groep spoort de Ne derlandse leeuw .an om niet in het openbaar in zijn hemdje te gaan staan, waar dat lieve dier een vreemde voorkeur voor schijnt te hebben. Oase In de plechtstatige zalen van het kasteel, centrum van Wychens gemeentelijke hartklop, waar eens Emilia, echtgenote van Don Ema nuel, Prins van Portugal, de his torische woorden sprak: „Ik zit hier hoog en droog, ik ga hier niet meer weg, vond de ontvangst der autoriteiten plaats met een overvloed van kostelijke wijn (en helaas een tekort aan stoelen maar soit' terwijl buiten de legioe nen voorbijtrokken en de mach tige marinierskapel van kanitein Nieuwland even de dieptetrommen probeerde, memoreerde Wychens loco-burgervader dat Wychen nog om andere redenen publiciteit verdient dan wegens haar lekke brandspuit en majoor Breunese zong de lof van het plaatsje, dat de oudste pleisterplaats vormt1 in de geschiedenis der vierdaagse. Buiten trok de bonte caroussel van muziek, kleur en zang voor bij. maar hier binnen de oude muren van Wychens imposante kasteel tintelde de wijn in de neer men soepwagens en eau de cologne ruikt en men zijn laatste boterhammen vergeet op te eten, dan is de finish nabij. Dan roe pen de jongens van Chasse uit Breda „niet zo vrolijk kijken" tegen collega's, die wat pips stoom zitten af te blazen op de rustplaats. Dan strijken de elf van de Bossche vierdaagse voor een op kikkerde neer rond de gloed nieuwe glans van hun verzor- gings station car, dan schieten JL de blauwe broekjes van de spor tieve Bata jongelui als vanzelf in de vouw en rechten de Leidse leden der vereniging tot vrijwil lige oefening in de wapenhandel de rug. Rond en buiten het traject ronken de verzorgingswagens van de Utrechtse verbindingsdienst en nationale reserve met bravour en elan op nato benzine met Mar shall hulp, en zenden de forma ties van Volkel en Gilze Riien hoog in de lucht 'n supersonische groet naar de karavaan der tip pelaars, die op de tweede dag een nieuw stuk afbeten van het lange traject dat tenslotte uit mondt in het finish-coronat-opus der laatste dag, met zijn bloemen corso en zijn klaterend applaus. Wanneer u dit leest is de „berg etappe" van deze zeven en dertig ste vierdaagse al reeds ingegaan en blaast de luchtmachtkapel in Groesbeek het stof van de weg. „Hoe gaat het?" vroegen wij de vijf en twintig van de nationale reserve Zuid Holland Noord uit Den Haag. De duim ging in de hoogte. Op de derde dag zullen in de dalen van de Meerwijk en de heuvels van de bosrijke plasmolen de puntjes op' de i zetten, want de derde dag is die van de humor en de kwinkslagen, de vrolüke prelude tot de laatste loodjes, waarbij wandelopa's en gouden kruisdragers op de Groesbeekse Stekkenberg van louter tiopel- energie overschakelen in de derde versnelling.. „Mijn reis van meer dan vijf weken naar Zuid-Oost-Azië, Indo nesië, Australië en Nieuw Guinea, heeft over het algemeen aan alle verwachtingen beantwoord", zo zei de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, toen hij gistermiddag met de K.L.M. Con stellation „Enschede" uit Karatsji op Schiphol arriveerde. „Die ver wachtingen waren, voor zover het landse Zaken door het staatshoofd wordt ontvangen. Dit is in Birma en op de Philippijnen, waar de ontvangst zeer hartelijk was, ook niet het geval geweest. Maar ge loof mij, er zijn weinig ontvang sten zo hoffelijk als die in Indo nesië. Aan alle vliegvelden ben ik door Indonesische officiële perso nen begroet. Ik bewaar aan Indo nesië voortreffelijke herinnerin gen en heb daar meer kunnen confereren dan in de andere lan- den. Vóór mijn vertrek naar Indonesië betreft, door het aldaar Australië heb ;Jk het met de In_ ontbreken van een regering, niet donesiërs, eerder nog dan met de op concrete resultaten gericht, maar ik ben bijzonder vriendelijk ontvangen en heb met vele lei dende figuren lange gesprekken gevoerd. Met mijn Indonesische collega Mukarto heb ik zelfs vrij diep gaand van gedachten gewisseld. Vele problemen en mogelijkheden, dit grote land betreffende, zijn mij nu veel duidelijker geworden", aldus minister Luns, die vervolg de: „Ook mijn bezoek aan Austra lië mag bepaald succesvol worden genoemd, binnen het beperkte doel dat ik mij had gesteld, t.w. besprekingen over technische en administratieve samenwerking tussen de twee delen van Nieuw Guinea. Zowel met de Australi sche regering als met kringen van de oppositie heb ik een vrucht bare conversatie kunnen voeren". Met nadruk sprak minister Luns een aantal geruchten tegen, die over zijn reis de ronde hebben gedaan. Zij waren zo hardnekkig, dat ik ze bijna zelf ging geloven", zeide hij geamuseerd. „Daar was in de eerste plaats de uit de lucht gegrepen toespeling op besprekin gen van militaire aard met Australië, of over het Anzus (AustraliëNieuw ZeelandUni ted States)-pact. „Voorts mijn vermeende „re buff' in Indonesië. President Su karno en vice-president Hatta zouden hebben geweigerd mij in Kasteel iinieiae ae wijn m ue - bokalen, en werden de woorden audiëntie te ontvangen Wel voor welgekozen. Bergetappe Wanneer men de banaangele verzorgingswagen van de Rijks luchtvaartschool listig ziet parke ren achter een stalletje onrüne appels en slappe tomaten, wan- alles was de heer Hatta ziek, zo dat hij in geen geval beschikbaar zou zijn geweest. Ook een audiën tie bij president Sukarno heb ik niet aangevraagd. Mijn bezoek was daarvoor te kort en het is ook geenszins een recht, dat een bezoekend minister van Buiten- In enige gemeenten in 't ramp gebied zijn gisteren gemeente raadsverkiezingen gehouden. In Herkingen was de uitslag: lyst 1 AR 229 stemmen, 3 zetels (in 1949 180 stemmen, 3 zetels); lijst 2 Staatkundig Gereformeerde Partij 176 stemmen, 3 zetels (in 1949 153 stemmen, 2 zetels); lijst 3 Christelijke Werkmans Partij 61 stemmen, 1 zetel (in 1949 105 stemmen, 2 zetels); lijst 4 Partij van de Arbeid 39 stemmen, geen zetel (in 1949 had de CHU 43 stemmen, geen zetel). Het aan tal uitgebrachte geldige stemmen is 505 (in 1949 481). In Ooltgensplaat was de uitslag oussen haakjes de uitslagen van 1949): aantal stemmen: 1. PvdA 462 (475), 2. Staatkundig Geref. Partij 174 (222), 3. CHU 343 (246), 4. AR 302 (378), 5. KVP 260 (259). Zetelverdeling: PvdA 3 (3), SGP 1 (1), CHU 3 (2), AR 2 (3), KVP 2 (2). Er zijn 1541 geldige stemmen uitgebracht (in 1949 1580). Bij de in Den Bommel gehou den gemeenteraadsverkiezingen zijn in totaal 965 geldige stemmen uitgebracht (in 1949 was dit 968). Hiervan werden uitgebracht op lijst 1 CHU 297 (207), lijst 2 KVP 220 (247), lijst 3 PvdA 201 (165), lijst 4 SGP 75 (95), lijst 5 AR 172 (212). De zetelverdeling is thans als volgt: CHU 2 (2), KVP 2 (2), PvdA 2 (1), SGP 0 (0), AR 1 (2). In 's-Gravendeel was de uitslag: lijst 1 AR, SGP en Chr. Volks partij samen 933 stemmen, 3 ze tels in 1949 1151 stemmen, 4 ze tels); lijst 2 PvdA 958 stemmen, 4 zetels (in 1949 706 stemmen, 3 zetels); lijst 3 VVD 433 stem men, 2 zetels (in 1949 453 stem men, 2 zetels); lyst 4 Christelijk Historische Partij 652 stemmen. 2 zetels (in 1949 451 stemmen, 2 zetels). Totaal aantal uitgebraeht- geldige stemmen 2956 (in 19' 2761). Australische ambassadeur, uitvoe rig gehad over de besprekingen, die ik daar zou gaan voeren. In persoonlijk contact heb ik ook de uit de lucht gegrepen beschuldi- ging_ kunnen weerleggen, als zou ik vóór mijn vertrek uit Singapore een slecht gekozen opmerking over Nieuw Guinea hebben ge maakt. Helaas was mijn voornaamste gesprekpartner, mijn Indonesische ambtgenoot Mukarto, zeer gepre occupeerd met het demissionaire kabinet en het vormen van een nieuw. Daardoor hebben de acht punten, die ik op mijn program ma had staan, zoals daar zijn de kwestie van de Unie, de transfer, de Ambonezen, de Indo-Europea nen, weinig concreets kunnen op leveren". In Italië De Italiaanse politie heeft in Genua twee Nederlanders gear resteerd op het ogenblik, dat zij zich aan boord wilden begeven van een schip om naar Tanger over te steken. Een der aangehou denen is de 29-jarige W.R., die woonachtig was in Heemstede, en wiens aanhouding door de Am sterdamse politie was verzocht in verband met een vermoedelijke verduistering van twee auto's. Volgens een mededeling van de Italiaanse politie is R. aangehou den, omdat hij een vervalst pas poort had. Van de tweede arrestant, zo deelt het persbureau Ansa mede. werd de naam niet bekend ge maakt. R. zou, vólgens deze. bron, zich in Italië bij een bende heb ben bevonden, die zich bezighield met het vervalsen van paspoor ten. Toen R. bemerkte, dat de politie hem op het spoor was, be gaf hij zich aan boord van een schip, dat op het punt stond naar Tanger te vertrekken, vanwaar hij hoopte zich naar Zuid-Ameri- ka te kunnen begeven. O Het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Voedselvoorziening heeft aan de Engelse autoriteiten verzocht bij voorkomende gele genheid eerder aan de Nederland se ambassade in Londen kennis te geven van een aanstaand invoer verbod, zodat het bedrijfsleven tijdig kan worden ingelicht. Dit verzoek is gedaan nadat verschillende zendingen tomaten hun bestemming in Engeland door een weigering van de Engelse regering niet heeft kunnen be reiken De Engelse regering heeft me degedeeld dat de invoer niet meer zo abrubt zal worden afgebroken. Er zal in nauw overleg met het bedrijfsleven en de Engelse auto riteiten getracht worden door vrijwillige exportbeperking te voorkomen, dat de prijsontwikke ling op de Engelse markt tot on tijdige stopzetting aanleiding geeft. IJMUIDEN De vele gladiolen- kwekers, die op de geestgronden rond Beverwijk hun bedrijf uit oefenen, kijken sinds enige jaren des zomers met een ongerust hart naar het Zuiden, waar zich tegen de horizon de contouren van de snel groeiende industrie afteke nen. Men vreest niet alleen de on ontkoombare expansie van Hoog ovens en Breedband, maar ducht een veel acuter gevaar: dat van de industriegassen, die bij Zuiden- of Zuid-Westenwind over de tuin- bouwpercelen trekken en onher stelbare schade berokkenen aan de tulpen en irissen in het orille vooriaar en de gladiolen des zo mers. Nu de gladiolen bijna bloei en, is de schade overduidelijk: haast overal zijn de bladeren aan de toppen geelbruin uitgevreten en de „enveloppen" zoals de kwe ker de dichtgevouwen bloemkel ken noemt, vertonen hetzelfde euvel. De schade, die verleden jaar voor het hele areaal op ze ventigduizend gulden werd ge raamd, zal naar de kwekers vre zen, nu het dubbele gemakkelijk halen, want het vochtige weer van de afgelopen maanden heeft de neerslagintensiteit van de in dustriegassen aanzienlijk vergroot. De grote bedrijven langs 't Noord zeekanaal erkennen de ernst van het probleem. Maar voor er over een eventuele schadevergoeding Churchill aan beterende hand Een Brits persbureau heeft ge meld, dat Churchill overweegt binnen een week van Chartwell voor verder herstel naar Che quers te gaan, het officiële bui tenverblijf van de Britse premier. Dit wordt beschouwd als een teken, dat het herstel van Chur chill snel verloopt. (Advertentie) Bij zonnebrand, doorzit- ten, schrijnen, smetten Voor de Nederlandse koffie handel moet 1952 weliswaar niet als een iaar zonder zorgen, doch wel als een bevredigend jaar worden gekenschetst, zo wordt medegedeeld in het jaarverslag van de Vereniging voor de Kof fiehandel. Het prijsverloop is vrijwel analoog geweest aan 1951, dus zeer stabiel. De New-Yorkse termijnprijzen tonen slechts een maximaal ver schil van 2 dollarcents per Ame rikaans pond. Dit bewijst echter niet. dat alles op de koffiemark- ten „pais en vree" is geweest. Onder het tegenwoordige econo mische bestel zijn er vele andere factoren, die evenzovele risico elementen vormen, zodat de rust veelal verre is te zoeken geweest. Ons land is nu eenmaal op de transito-handel in koffie aange wezen. Hoewel de koffie-distri- butie begin 1952 is opgeheven, is de jaarlijks verbruikte hoeveel heid bij lange na niet voldoende om Nederland de plaats, die het zich allengs in de wereldkoffie handel heeft veroverd, ook maar ten naaste bij te doen handha ven. aldus het verslag. De hierdoor veroorzaakte he vige concurrentiestrijd, nog be moeilijkt door vele maatregelen op financieel en handelspolitiek gebied, gaven de koffiezaken dan ook veelal een zeer riskant ka rakter. waartegenover slechts be perkte winsten stonden. Dat de Nederlandse koffiehandel noch tans zijn plaats heeft weten te handhaven, ja zelfs heeft kunnen verbeteren, stemt tot tevreden heid. De aanvoer in Nederlandse havens bedroeg b.v. 1.897.721 ba len, tegen 1.221.569 balen in 1951. Aangenomen mag worden, dat een niet onbelangrijk deel hier van geen rechtstreeks Neder lands belang vormde. Havens en scheepvaartmaatschappijen varen er echter wel bij, aldus dit over zicht. De invoer voor de Nederlandse consumptie bedroeg 342.434 ba len (van 60 kg.) fegen 222.207 balen in 1951. Uit Brazilië was "fkomstig 154 500. uit Afrika 18.467. uit r-"'.-asl en Z Timor 18.950 en uit andere lan den 250 balen. Over Indonesië en Timor zegt het verslag, dat al moge de po litieke en economische chaos ge durende 1952 enige verbetering aantonen, de algehele toestand nog steeds van dien aard was, dat de zo ernstig getroffen kof- fieproductie geen toeneming van enig belang vertoonde. gesproken kan worden, wil men aan die zijde onomstotelijk vast gesteld zien, waar de schuld ligt. De PEN-centrale te Velsen, die in eerste instantie als de grote luchtverontreiniger werd be schouwd, heeft inmiddels het een en ander aan de afvoer van gas sen en de samenstelling der brandstoffen gedaan, zodat vele tuinders niet langer aannemen, dat de oorzaak bü het PEN ligt. Maar er staan zoveel schoorstenen langs de horizon, dat een diagnose moeilijk lijkt. Daarom is het TNO in Den Haag in de arm genomen, dat een paar opvangbakken voor het schadelijke gas op de meest bedreigde percelen heeft geplaatst. Wanneer het onderzoek van de daarin opgevangen stoffen vol tooid is, kan er wellicht verder overleg gepleegd worden. BREDA. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der K.M.A. is gisteren een herdenkingsbijeen komst gehouden in de Grote Kerk te Breda. Hierbij waren o.m. aanwezig: vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine; dr G. J. M. Veldkamp, staatssecreta ris van Economische Zaken; secr.- generaal van Oorlog, de heer L. Rietveld; Jt.-generaal Aler, chef luchtmachtstaf; It.-generaal A. Th C. Opsomer, commandant le leger korps; lt.-generaal D. C. Buur man van Vreeden. Ned. territo riaal bevelhebber; ir F. Baron van Tuyl van Serooskerken, opper kamerheer van H.M. de Koningin; prof. dr J. E. de Quay, Commis saris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant; de kapt. ter zee Muller, commandant Marine instituut. verschillende andere autoriteiten en vertegenwoordi gers van de promotiejaren KMA sedert 1887. De bijeenkomst werd geopend door het Cadettenkoor, dat met begeleiding van de Kon. Militaire Kapel twee coupletten van het Wilhelmus zong. De gouverneur der Academie, brigade-generaal K. F. Puffius, leidde vervolgens met enkele woorden lt.-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, in, die de herdenkingsrede uitsprak. Generaal Hasselman legde de nadruk op de band tussen het Huis van Oranje-Nassau en de krijgsmacht. Aan het slot van een historisch overzicht van de Academie stelde spreker de vraag: „heeft de KMA in de achter ons liggende 125 jaar aan haar doelstelling beant woord?" Generaal Hasselman meende, dat deze vraag ongetwij feld bevestigend kan worden be antwoord. De Koninklijke Landmacht re kent het zich tot een voorrecht, zo zeide generaal Hasselman ver der, dat de officieren van het Niet alleen dat de koffiedief- stallen nog zeer'veelvuldig voor kwamen. doch ook de omstandig heden waaronder het plukken, de bereiding en de afvoer van het product moesten geschieden, wa ren veelal dermate ongunstig, dat daaronder zowel kwantiteit als kwaliteit van het geoogste pro duct zeer hadden te lijden. Het productiecijfer van Indo nesië beweegt zich nog steeds om en nabij de 600.000 balen, doch de exportabele hoeveelheid moet op slechts 250.000 balen worden geschat. Nauwkeurige enfers zijn nog steeds niet te ge ven, daar ook de smokkelhandel nog welig tiert. Maar het is in ieder geval een feit, dat de pro- minente plaats die Indonesië i bereiken vroeger onder de koffie-exporte- rende landen placht in te nemen, verloren is gegaan. En aangezien zeer vele, voor de koffiecultuur geschikte, gronden door de be volking in bezit zijn genomen, ziet het er naar uit, dat er ook voorlopig van een noemenswaar dige verbetering in deze situatie wel geen sprake zal zijn. ZESDE CAISSON VOOR DIJKHERSTEL AANGEKOMEN Een reuzen caisson, bestemd voor het diikgat bij de Schelp- hoek. is getrokken door twee sleepboten in Nederlandse wate ren aangekomen. Dit is het zesde reuzen caisson dat in ons land is gearriveerd. Zoals bekend heeft de Britse admiraliteit onlangs ze ven reuzen-caissons ter beschik- ten behoeve van het CHAMONIX, 22 Juli (A.P.). „Volhouden.... ik moet volhou den tot iedere prijs...." Dat wa ren de woorden die Georges Bar- backi zichzelf voortdurend heeft toegefluisterd, terwijl hij, han gend aan een touw, twee dagen en twee nachten op een smalle richel van de Aiguille du Fou doorbracht Vandaag deed de jonge Franse student, die met gekneusde en bevroren handen in het zieken huis van Chamonix is opgeno men, zijn sober relaas over de ontberingen die hij heeft onder gaan tijdens de twee dagen en nachten twee maanden leken het dat hij op redding heeft gewacht. Gistermiddag is hij door in structeurs van de nationale ski- school uit zijn benarde' positie bevrijd. Zijn metgezel, de 27- jarige Claude Chulliat, is bij een poging om af te dalen in het ravijn gestort en om het leven gekomen.' In de vroege morgenuren van Zaterdag gingen Chulliat en Bar- backi op weg om de Aiguille du Fou te bestijgen. Toen zij juist een bergspleet tussen de Aiguille du Fou en de Ciseaux bereikt hadden, werden zij door een he vige storm overvallen. Zij beslo ten in de spleet te overnachten, dicht tegen elkaar aangedrongen, om zich zoveel mogelijk tegen de snerpende koude te beschermen. „Toen Zondagmorgen de zon op kwam, bemerkten wij dat de berg gedeeltelijk met sneeuw en ijs overdekt was. Er was slechts één mogelijkheid: met mijn handen zou ik moeten afdalen; maar voor ik de onder onze schuilplaats zich uitstrekkende gletscher had be reikt, waren mijn handen ge kneusd en bevroren en mijn handschoenen vernield. Ik kon onmogelijk verder gaan. Op dat moment zag ik vlakbij me een richel en ik besloot me daarop te installeren in afwachting van betere weersomstandigheden. Zo goed en zo kwaad als het ging, hakte ik het ijs weg om me heen". Die hele verdere Zondag en de daaropvolgende Maandag heeft Barbacki gelegen op de richel, op zijn plaats gehouden door 't touw, dat om zijn lichaam was gesla gen. „Tevergeefs trachtte ik Clau de ervan te weerhouden de af daling voort te zetten, maar hij beschikte over goede handschoe nen en meende dat hij zonder veel moeite de begane grond zou Om vijf uur zette hij alleen de tocht voort. Ik heb hem niet terug gezien". 5nv>rik? 20 267, uit Indonesië en i 'jkl.e.stel in Zeeland. URANIUM BIJ MANILLA MANILLA, 22 Juli. (A.P.) Twee deskundigen van de Ame rikaanse commissie inzake de atoomenergie zijn hier aangeko men om een onderzoek te doen naar uraniumlagen, die door een Amerikaans scheikundige en diens vrouw zouden zijn ontdekt bij Los Banos ten Zuiden van Manilla Garry Davis naar V.S. SOUTHAMPTON, 22 Juli (AP) Carry Davis, wereldburger nummer een, die uit Engeland uitgewezen werd is vandaag aan boord van de Queen Mary naar zijn geboorteland, Amerika, ver trokken. De jonge alpinist, die diep zuchtte toen hij zijn ervaringen tijdens het vertellen opnieuw be leefde, zei dat hij duizendmaal liever de ontberingen van het ver blijf op de smalle richel onder ging, dan de kans te lopen in het ravijn te storten bij een poging om de afdaling voort te zetten. Van dorst kon hij niet omko men, want hij werd aan alle zij den omringd door sneeuw en ijs en verder had hij een potje ho ning bij zich, waarvan hij nu en dan een hap nam om dé ergste honger te stillen. „De nachten waren het ergst, want voortdurend werd ik dan opgeschrikt door het oorverdo vend lawaai van vallende rots blokken en kleine aardverschui vingen, vlak in mijn omgeving. Tegen de koude had ik als enige bescherming mijn trui. Een jas had ik niet bij me". Het eerste wat Barbacki zijn redders toeriep, toen ze hem be reikten was: „Ik heb honger". Minister beantwoordt vragen De achterstand in de afgifte van kentekenbewijzen is ontstaan aldus heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer de Ruyter door de veel grot'ère aankoop van nieuwe auto's dan verwacht kon worden en door een toenemende sterkere vraag naar kentekenbewijzen in deze zomermaanden. De gemiddelde duur van afgifte is gestegen van ongeveer 3 tot 5 dagen tot onge veer 8 tot 14 dagen. De minister zegt in zijn ant woord, dat de aanvragers vaak door hun schuld voor vertraging in de afgifte zorgen door het dik wijls onjuist en onvolledig invul len van de aanvraagformulieren. Het komt zelfs voor, dat op formulieren het adres van de aanvrager onjuist is of geheel ontbreekt zodat het zelfs niet mo gelijk is contact met de aanvra ger op te nemen. Op het ogenblik worden er we kelijks 4000 kentekenbewijzen door het centraal bureau afgege ven. Er zijn maatregelen getroffen om met een grotere bezetting de achterstand in te lopen en terug te keren tot de normale toestand. „ORANJE" VRIJDAG WEER NAAR INDONESIë Het m.s. „Oranje" van de Maat schappij Nederland zal Vrijdag 24 Juli weer naar Indonesië ver trekken. Onder de 700 passagiers bevin den zich de echtgenote van de Indonesische ambassadeur in In dia, mevrouw J. P. Palar-Volmers, de apostolisch-vicaris van Atam- bua op Timor, Mgr J. F. M. Pes- sers en ds W. J. Gunning, predi kant bij de stichting Prot. Kerken in Indonesië in Djakarta. Voorts keert met de „Oranje" naar Indonesië terug de heer Su- jud Ranusudirdjo van het Indo nesische ministerie van voorlich ting, die in Europa een studie heeft gemaakt van de relatie tus sen overheid en pers. voormalige Kon. Ned.-Indisch Le ger haar gelederen zijn komen versterken en dat zij, diepe te leurstellingen ten spijt, met volle toewijding de landmacht dienen, Na de eisen te hebben nage gaan, waaraan een cadet bij zijn benoeming tot officier moet vol doen, besloot spreker met de woorden: „generlei ontwikkeling der historie van ons vaderland of van Europa zal ooit vermogen in enige zinledige formule de eed te dissolveren, die ons officieren, en in ons heel de krijgsmacht, aan de troon van Hare Majesteit ver bindt. Het is ons een behoefte en mij persoonlijk een voorrecht, zulks op deze dag, in volle staats rechtelijke draagwijdte, jegens Hare Majesteit uit te spreken". Des middags inspecteerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op het terrein van de KMA twee compagnieën van de cadetten met het vaandel en de drumband van de Academie, in nieuw gemaakte gala-uniformen gestoken. De ko ninklijke gasten maakten daarbij tevens een rondgang door het gebouw. Het 5215 brt. metende stoom schip „Stad Arnhem" van de Hal cyon lijn N.V. te Rotterdam, dat op 18 Juli j.l. van Quebec naar Nederland is vertrokken, is onder weg in aanvaring gekomen met de Newfoundlandse trawler „Za- rina". Het Nederlandse schip kreeg schade aan de steven. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Landbouw Hogeschool te Wageningen heeft 96 ha land no dig voor de inrichting van proef bedrijven. Van de benodigde op pervlakte moeten thans nog onge veer 80 ha worden aangekocht of onteigend. Voor wat de onteige ning betreft is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. In de toelichting op dit wets ontwerp wordt uitvoerig het nut van de proefbedrijven verklaard. Door het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek een staatsdienst zal op een drietal verschillende grondsoorten gras- landonderzoek plaats vinden, waarbij zowel de reactie van het gewas op maatregelen ter verho ging van de productie als de in vloed van deze maatregelen op de productiviteit en gezondheid van het vee kan worden nagegaan De ervaring heeft reeds geleerd, dat het effect van bepaalde maatre gelen zeer afhankelijk is van de geaardheid van de grond. Juist om deze reden zijn proeven nodig op rivierklei, zandgrond en laag- veen, omdat hiermede de drie bodemtypen vertegenwoordigd zijn die het overgrote deel van het Nederlandse grasland typeren. Alleen de beste kalivrije klei grond ontbreekt, maar deze grond is in ons land zeer overwegend als bouwland in gebruik en op dit bodemtype levert de grasland intensivering ook minder moei lijkheden op. is gisterochtend in de haven van Rotterdam het Finse schip „Bjar- mia" binnengelopen, met aan boord een dertiental Finse houten huizen, die bestemd zijn voor Oude Tonge. Met het vervoer van de huizen is reeds een begin ge maakt is gisteren een jongeman bij een onbewaakte overweg tussen Schie dam en Rotterdam aangereden door een trein, die van Amster dam kwam en via Schiedam naar Rotterdam /erder rijdt. De jon gen overleed na in een ziekenhuis te zijn opgenomen. is met het Russische vrachtschip „Krymov" de eerste zending Rus sische personen-automobielen van het merk „Moskovitsch" in Ne derland aangekomen, die binnen kort onder de naam van M.K.V nog deze week in de handel wor den gebracht is de heer U. P. Than, plaatsver vangend inspecteur-generaal var de Birmaanse politie, gisterer voor een bezoek in ons land aan gekomen. Hij werd op het vlieg veld Schiphol verwelkomd dooi de heer J. W. Kallenborn. com missaris der Rijkspolitie heeft de Nederlandse ploeg op het vliegveld Bremen tijdens df internationale wedstrijd voor mo delvliegtuigen de tweede prijs ge wonnen. Er werd aan deze wed strijd deelgenomen door ploegei uit Duitsland, Oostenrijk en Ne derland. is gisterochtend in het Kurhau te Scheveningen het congres ge opend van de Nederlandse Che mische Vereniging. Meer dan 251 personen nemen aan dit congres deel, onder wie buitenlanders uit tien verschillende landen aanwe zig zijn

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3