melodie De wereld een grote Ark van Noë Financiën en Economie a sprintjes HET VERRE OOSTEN Aperitief en voorgerecht programma -k Scheepsberichten Beurs ONSTERFELIJKE Telef. 2609 H.WALKER x voor jp«^j .lie leettijaen. gemakkelijke lties geven te 14 dagen jrkoop e goederen >g in voor- e ZOMER EN ig en maakt alingssysteem korting Tel. 3318 ■i Hl a 1.— m 1.— a kg; a 1 iak- BB ook- 1 5 p. 5 rten P«j- 5 uwe tuks M onze 1 ma- B» per 1.— 5 M 5 J ir U ;omt S bij iers s a van a rdag 1 olein de S Uw g aolie 0 Nederlandse l Amsterdam uur, nadat zij in ikomen, zullen de dnemers aan cle ikriik ook de i het Olympisch terdam gehuldigd alle Nederlandse ten in een crite- delsmot„ren tegen se" ploeg, waarin Kunst, Wierstra, ihoï, Stakenburg, Ab Donker en de och, de 50 k.m. amateurs, die in zijn debuut als lakt. Er worden 1 elk 25 km. ge- door een „kleine" finale, eveneens i. Het programma ;teerd met wed- lateurs en nieuwe- vast op gerekend )-Gap te winnen. Fiorenzo beweert na alle rustdagen n. Inderdaad: Op rde dit en ook m Wout Wagtmans ;ni een schone il- len. 1 de Valferriere Dinsdag) hebben reporters zich woest gemaakt rlanders. Op de en vele suppor- en consorten. Zij om flesjes drank lan hun vermoeide 3e Belgische ren- i lang weg. dat ze n van de flessen i ze maar snel aan iers gaven. De nalisten woedend t. technisch leider s ploeg heeft Rol land moeten geven vele brieven en ran ontevredenen, at hii Rolland te ht deed fungeren zeggen dat Bidot ziin geld gekozen and vrij heeft ge- eigen koers te ru- Lyon in zicht komt land heeft daar zi.in Donderdag 23 Juli 1953 Paai na 7 Er doen zich in ons leven moeilijke en malle gevallen voor en zo is het vandaag met mij gesteld. Ik moet van daag enige tienduizenden families bezoeken en ik heb nog nooit kennis met hen gemaakt. Nu heb ik één geluk: het zijn allemaal prettige, sappige, goedmoedige Braban ders en dat stelt mijn hart gerust. Toch weet ik niet heel goed, hoe ik zal aanvangen. Maar daar schiet me iets te binnen! Ik heb n.l. een grote partij cadeautjes bij me, van een goede kennis, die me vroeg de complimenten te gaan doen van hun oud-oom en zo ben ik dus besloten van wal te steken! En dus maar vol moed aangeklopt bij de familie Jansen. Mevrouw doet open en ik zeg: „Me vrouw Jansen, mag ik eens binnen komen? Ik kom namelijk U allen de groeten brengen van een heel oude en goede familie van ver weg. Die verzocht mij wat cadeautjes voor JJ allen mee te nemen. Ziezo, beste famiie allereerst zal ik eens het een en ander uitpakken voor de goede huismoeder. Kijk eens aan, mevrouw, hier is een flink zakje prima rijst voor een pudding! Hier een pak geurige koffie en ook thee. Verder heb ik nog allerlei specerijen voor een geurige gekruide maaltijd met uw familie En nu krijgt meneer een extra beurt! Een heerlijk pak tabak, zo geurig als u nooit hebt ge rookt. U schildert veel, hoor ik en dat past dan juist bij wat ik ook voor u meebracht, n.l. en kele blikken lak van alle kleu ren Tussen haakjes, ik zal er meteen een paar extra fijne kop jes en schoteltjes bij geven, zo komt u ze alle dagen niet tegen! Oh. ja. nog een baaltje riet suiker en kinine, dat mogelijk maar onverhoopt te pas komt als u eens koorts mocht krijgen. En nu de jongens en meisjes be dacht. Een paar fijne fietsban den voor de boys, of hebben jullie liever een stel autoban den? En dan voor de dames jullie raadt het nooit een prachtige kruik reukwater, eau de Cologne als u wilt, wat heer lijke rijstpoeder en een onvol prezen regenmantel, echt water dicht! Ja, er is nog heel veel meer. maar me dunkt dit kan De lezers zullen zich her inneren, dat wij indertijd enige bijdragen hebben geplaatst van pater L. J. A. v. d. Bergh, voorheen in Den Helder, die missionaris was in China. Hij is thans sinds geruime tijd ge troffen door een zware bezoe king, maar zijn blindheid heeft hem niet zijn blijmoedig heid en niet zijn wilskracht ontnomen. Pater v. d. Bergh heeft zich volledig hêt Braille schrift op de schrijfmachine eigen gemaakt en hii heeft ziin publicistische arbeid hervat. Vandaag plaatsen wij de eerste bijdrage van deze „bijzondere medewerkers", die nog enige tijd zijn bijdragen in ons blad zal vervolgen. De situatie in China maakt zijn beschouwin gen in deze tijd wel actueel bovendien. VRIJDAG 24 JULI Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoon 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 u. Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon; 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoon; 10.30 u. morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Gramofoon; 12.30 u. Land- en tuinbouwmededelinger. 12.33 Gramofoon; 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws; 13.15 Banjo-orkest; 13.45 Gramofoon: 13.55 Idem: 15.15 Van oude en nieuwe schrij vers; 15.35 Gev. muziek; 16.00 u. „Een paar mooie zomerbloeiende heesters", causerie: 16.15 Gramo- loon; 16.35 Idem; 17.05 Koorzang 17.30 Mil. rep.; 17.40 Gramofoon; 17.45 Fries programma 18.00 uur Cello en piano; 18.30 Promenade orkest; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.10 Regermgsuitz.: „Verklaring en toelichting"; 19.30 Gramofoon; 20.00 u. Radiokrant; 20.20 Kerkconcert; 21.00 „Het kistje met de rode Camelia's, hoorspel; 21.40 Viool en piano; 21.55 Gramofoon; 22.00 Radio Philh. orkest; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.15 Evangelisatie uitzending in de Duitse taal. 23.3024.00 Gramofoon. Hilversum 2. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 uur VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoon; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoon; voor de huisvrouw; 9.00 Gymna stiek voor de vrouw; 9.10 Gra mofoon; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Kinde ren en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon 10.50 Voordracht; 11.10 Gramo foon; 11.40 Pianoduo; 12.00 Lich te muziek; 12.30 Land- en tuinb. mededelingen; 12 33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon; 13.20 Lichte muziek 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Strijkkwartet; 14 50 Voordracht; 15.10 Orgelconcert; 15.30 Gramo foon; 15.50 Sport; Tussen 16.00 en 18.00 reportage van de Ronde van Frankrijk; 16.00 Orgelspel; 16.30 Muzikale causerie; 17.10 u. Voor de jeugd; 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties 18.45 „Het NVV en de tbc-be- strijding", causerie; 19.00 Vrou wenkoor; 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 uur Kamerkoor; 20.30 „De Verenigde Naties',", causerie; 20.40 „Aan passing", causerie; 21.00 „Uitlo pers van de Parnassus", klankb.; 21.30 „Het leven betrapt", klank beeld; 21.50 Beschouwing over de Ronde van Frankrijk; 22.00 uur Instrumentaal kwartet: 22.25 uur Buitenlands weekoverzicht; 22.40 „.Vandaag", causerie; 22.45 uur Avondwijding; 23.00 uur Nieuws 23.1524.00 Kamerorkest. Televisieprogramma VRIJDAG 24 JULI 1953 N.C.R.V. 20.1521.45 i. Journ.; 2. Weer- ber.; 3. Folkloristisch progr. uit öuriname en de Antillen; 4. Fragm. uit „Boefje"; 5. Dag sluiting. er voorlopig wel mee door. Ja. ja. uw oom Sem is inderdaad een bovenstbest mens!" „Allemaal prachtig," zegt vader Jansen tenslotte, „maar meneer, ik ken geen oud-oom in verre landen die Sem heet! Heb jii soms een oom Sem in de familie, vrouw?" vraagt hij aan de moe der, „denk eens goed na!" Maar moeder kent ook geen familielid van die naam. En daarom neem ik weer het woord en begin de onbekende goede oom Sem aan allen voor te stel len. U kent toch wel het ver haal van de oud-vader Noë? Goed, en deze stapte uit de ark met drie zonen, namelijk Sem. Cham en Japhet. We spreken natuurlijk van tientallen eeuwen geleden, maar feit is toch dat deze drie mannen, na geruime tijd ergens in Armenië te heb ben gewoond, uitgetrokken zijn. Sem trok oostwaarts, vermenig vuldigde en bevolkte het wereld deel, dat we thans Azië noemen en dat noemen we ook wel het verre Oosten. Cham stak de Mid dellandse Zee over en bevolkte het land van Afrika. En de derde zoon Japhet ging westwaarts en vestigde zich met zijn nageslacht in onze landen, die we Europa plegen te noemen. Ik ben dus eigenlijk niet gelogeerd bij de familie Jansen, maar bij de Ja- phetieten, die weer allemaal ne ven en nichten zijn van de Sem- men! Ja. ja, de wereld zit goed be zien vreemd in mekaar, ,,'t Is eigenlijk net een bos haar," zei de kapper. Maar de wereld is feitelijk veel meer een grote ark van Noë! Men vindt er alle kleu ren van de regenboog en allerlei vormen! De Afrikanen zijn git zwart geworden, de Aziaten va riëren van licht geel, brons, brum tot donker, de honderden rassen van het verre Oosten, die uiterst belangrijk en zeer leerzaam zijn. Men spreekt hier veel van „rare Chinezen", maar vergeet niet, dar dit een geheel valse en sche ve voorstelling is van een volk van minstens vierhonderd mil- lioen mensen, wier beschaving tot enige duizenden jaren voor Christus terug gaat, d.w.z. ze had den reeds een zeer hoge bescha ving. toe'n onze voorvaderen nog bier dronken uit de afgekapte schedels hunner vijanden, zoals het gezegde luidt. En deze be schaving bezit het Chinese volk noé. al is die door allerlei vijan dige elementen besnoeid en ge beukt, ook helaas door onze twij felachtige boodschappers der Westerse beschaving! Ja, bont en verscheiden is ons wereldje als de ark van Noë. maar het is tevens een diep mv- sterie. ver boven ons begrip en alleen ontworpen in de oneindige Wijsheid van God. De gehele ba kermat deb volkeren lag vrijwel in het Oosten. Daar woonde het volk dat zo bij uitstek was uit verkoren boven zovele anderen. Daar vond ook plaats het gehele verlossingswerk door God's eigen Zoon. Daar begon de onschatba- Twee jongens (broers) verdronken Dinsdag zijn in de Noord bij het Nieuwe Veer onder de ge meente Ridderkerk de gebroeders B. en A. C. van der Ven, resp. 11 en 10 jaar oud, bij het spelen te water geraakt en verdronken. Na een paar uur dreggen heeft men de lijkjes gevonden. ZETEL INTERNATIONALE TARWE-RAAD NAAR DEN HAAG? Tot de onderwerpen van de aanstaande besprekingen van de Internationale Tarwe Raad te Londen behoort mogelijk een nieuwe vestigingsplaats van dit lichaam. Het gemeentebestuur van 's- Gravenhage heeft doen weten, dat vestiging van de zetel van dit lichaam te Den Haag op prijs wordt gesteld. re stroom van Gods genaden te vloeien, daar zijn de Sacramen ten ontstaan, daar grondvestte Christus Gods kerk. daar ont sprong de bron van wetten en geboden, de Zedeleer voor het mensdom en daardoor ook de ware beschaving en cultuur des Christendoms. Daaruit vloeide weer voort de verheffing van het mensdom; ziin wetenschap en kunst kon zich in hogere banen ontplooien. Dat alles en nog heel veel meer werd in het Oosten ge- bcien. maar het Westen werd door Gods leiding uitverkoren om de geplante boom tot volle wasdom te brengen. Het Oosten werd dus ook aan de zorgen van het Westen toevertrouwd door Gods plannen. Maar bij de ker stening van het Oosten door het Westen was ook de duivel in vol le actie en deze maakte heel dik wijls gebruik van het Westerse rapalje om zijn doel te bereiken. Hij kende het ware spreekwoord: Corruptio optimi pessima". dat is „een slechte Christen kan meer kwaad doen dan tientallen goeden". En natuurlijk maakt de duivel gaarne gebruik van der gelijke elementen! En zo werd 't arme Oosten ontsticht en ver bitterd tegen hen. die het moes ten leiden tot een oneindig ho ger doel. U ziet wel, lezers, wat een uiterst interessante ma terie hier wordt aangesneden en ik hoop dit te doen op een ma nier, die geëigend is aan de le zers en lezeressen van dit mooie dagblad. Elk dus op zijn tijd wat wils en tevens gedachtig aan de wijze les van de oude Horatius: „Hii zal de hoogste prijs behalen, qui miscuit utile dulci. d.i. die het nuttige mengt met het aan gename! Tot ziens, beste familie Japhet! en de groeten van uw verre oud-oom! waarbij ik ook de mijne voeg. TOENG SIENG FOE. Nieuwe Directeur-Generaal voor de Arbeid Per 1 September is, zo verne men wij, de benoeming te ver' wachten van mr. Ph. Valentgoed tot directeur-generaal voor de Ar beid. Mr. Valentgoed zal in die functie ir. Z. Th. Fetter opvolgen, die 's rijks dienst wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd in Augustus gaat verlaten. De nieuwe directeur-generaal is momenteel hoofd van het eerste district van de inspectie van de Havenarbeid te Rotterdam. R.K. Mulo-exauieiis Te Alkmaar slaagden voor R.K. Mulo-examen, diploma A: A. S. de Groot; B. N. Keijser; B. P. Klaver; L. W. Koot; P. L. Kraak man; W. F. Krom; M. A. v.d. Lans J. T. N. v.d. Lem; J. P. Ligthart (A en B); F. M. Zegers; G.M. Zoon J W. Zwagerman; G. H. Admi raal; C. Bakker; M. L. J. Bel; C. M. Bijl; L. H. Boots; C. Broersen; C. W. M. Abbo; P. J. M. Bel; A. A. E. M. Beeuwsher; A. C. v.d. Berg; W. J. Dekker; M. J. M. Dorresteijn; H. M. Eenhoorn. J. T. Keijzer; G. J. Louter; P. J. Masteling; F. T. G. v.d. Mey; F. H. M. Nijpels; A. M. Opdam; A. T. J. M. Overtoom; W. C. M. Opdam; J. W. Overtoom; G. N. M. Pedroli; T. Roozendaal; C. Schotten; J. N, van Stralen; A. M. Groot; C. T. van Veen; M. J. H W. Nuijens; J. M. M. v.d. Idsert M. M. Kaandorp; C. M. A. v.d. Drift; G. E. Jonkers; M. E. M. Keuss; C. M. Dimselman; E. V. Koningsbruggen; G. M. Ligterin- gen; G. M. Luijkx; H. J. M. Rej- hons; A. C. Aggenbach; M. M. A. Erinkman; B. V. Hermes (A en B); G. J C. Limonard; M. A. Orii: H. E. B. Struijke (A en B); A. M. J. de Voogd; A. C. J. Swin- kels; T. C. Tamis; J. C. Ursem; E. S. P. van Veen; J. de Wit; J. A. Groot; M. C. Groot; G. M. Keuter; E. A. M. T. Verhagen; M. J van Os; G. C. M. Mok; D. M. Koenes: M. J. Leek; G. A. Nannes C. M. de Nijs; H. M. Schouten; P. M. J. A. Pijnenburg; C. J. A. Put man; A. C. A. van Straaten; A. M. Smiers; W. E. Waelpoel. Afgewezen: vier. Middenstandsexamens Bij de te Alkmaar gehouden examens vor het Middenstands diploma slaagden: G. Otte en C. P. Melker, Akersloot; J. C. Ko nijn, Schermer (Gem. Akersloot) S. C. M. Mooy, A. Meijer, M. C. NijmanOud, C. W. v.d. Meer, H. G. Licher; G. J. Leek, C. P. Leek, D Langenberg, A. B. Kroese, A. Kommer, A. N. Koelman en J. F. Knol, allen te Alkmaar, D. Mulder en C. Laan, Assendelft, Y. C. Oldenburg, J. Oldenburg en E. J de Munk, Bergen, J. Oosterloo, R. v.d. Meulen, D. de Man, W. M. Maalman, J. J. M. Maalman, H. VEELBELOVENDE KLEUTERTJES Twee Hilversumse kleuters van drie jaar oud hebben kans gezien zich in een schoolge bouw dicht bij hun huis te laten insluiten, toen de leer lingen vertrokken voor een schoolreisje. Voor de eerste maal op school zijnde, hebben de twee ondernemende knapen een speurtocht door de lokalen ondernomen, welke op een ware verwoesting is uitgelo pen. Toen buurtgenoten en politie het zoeken konden 'be ëindigen, omdat de school van het reisje was teruggekeerd en de peuters waren ontdekt, kwam men tevens tot de con clusie, dat verdeeld over di verse lokalen 72 flessen melk aan gruzelementen wa ren gegooid en tientallen schriften en boekjes aan snip pers gescheurd.... Beverwijk, D. Koffeman, Broek on Langendijk, J. P. de Nijs, W. A. Nanna, C. P. Martens, P. A. Lief- ting, C. N. Liefting en L. Kopnes allen te Castricum, H.J. Nieuwen- huizen, Den Helder, J. H. Meeaik, en E. Koopman, Egmond aan Zee, J. J. Oudejans, Graft, G. P. Lim- men, C. J. van Lieshout en J. G. de Laat, Heemskerk, J. Th. Mul, en M. G. Klaver, H.H. Waard, H. N. Komen, Heiloo, C. M. Kleys en E. Klein, Hippolijtushoef, J. Muileboom, Kalverdijk, C. M. Nuijens, Limmen, S. P. Langen dijk, Oudkarspel, C. M. de Ko ning en W. J. Obdam, Oudorp, C. J v.d. Oordt en P. G. Louwe, Schoorl, N. Oudejans, Uitgeest, J. de Man, Velzen, P. J. Mink, War- menhuizen en D. W. Koorn, Wie- ringen. Afgewezen 21 candidaten. Lector Katholieke Economische Hogeschool Door het curatorium der Katho lieke Economische Hogeschool is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot lector in de wijsge rige en normatieve sociologie en de methodologie van de sociolo- Nationale Bedevaart van bet Heilig Hart Voor de 13de keer gaat dit jaar de Nationale Nederlandse Bede vaart naar Paray le Monial. De bedevaart vertrekt bp Maandag 17 Augustus. De reisweg loopt door het Noord-Franse land naar Parijs, waar overnacht wordt. De volgende dag gaat ze door naar Paray le Monial. Er is een op onthoud van enkele uren in Nevers, waar het ongeschonden lichaam van de H. Bernadette Soubirous, de zienster van Lour- des, voor iedereen zichtbaar be waard wordt in de kapel van het Moederhuis van de zusters van Nevers, St. Gildard. In Paray le Monial is het Heilig Hart van Jezus verscheidene malen verschenen aan de Zalige Margaretha Maria Alacoque. Daar gaf het Heilig Hart Zijn beloften. Van daaruit verspreidde de H. Hart- devotie zich over de wereld. Het klooster der Visitandinnen, de cel van de Heilige, de klooster tuin en de kapel, waarin de ver schijningen plaats hadden, zijn zo goed als onveranderd bewaard gebleven. De bedevaart staat onder lei ding van pater Medardus Schmiermann SS. CC., nationaal directeur van het Intronisatie- werk in Nederland. Voor het programma en de opgave voor deze reis kan men zich melden bij: Secretariaat Liefdekoning, Ginneken. West-Europese televisie LONDEN, 22 Juli (Reuter). De Britse nationale radio-omroep BBC heeft medegedeeld, dat ver tegenwoordigers van Britse, Franse, West-Duitse, Nederlandse en Belgische omroeporganisaties in de loop van de volgende week te Londen zullen vergaderen ter bespreking van een plan voor het vestigen van permanente televisie verbindingen. Er zal tevens worden gespro ken over de televisie-program ma's voor de Kerstdagen van dit jaar. De besprekingen beginnen vol- A. Konijn en S. Klous, allen te O.P. te Zwolle. gische vakken: Dr M. G. Plattel I gende week Dinsdag. Zij zullen drie dagen duren. De West-Duitse autoriteiten hebben Woensdag de volgende bedragen toegewezen voor invoer uit Nederland: 2,5 millioen DM voor vlas, 2,25 millioen DM voor heren- en dameshoeden, 600.000 DM voor katoenen gordijnstof en tule, 400.000 DM voor tapijten uit jute en cocos, alsmede 335.000 DR voor kurkwaren, textielfabri- katen en blousen. (Advertentie) Minister Witte bezocht West-Duitsland De Nederlandse minister^ van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir. H. B. J. Witte, heeft Woensdag te Düsseldorf een be zoek gebracht aan de eerste minis ter van Noordrijnland-Westfalen, Karl Arnold. Volgens de voor lichtingsdienst van deze West- Duitse staat hebben de ministers gesproken over de woningbouw in Noordrijnland-Westfalen en het vluchtelingenvraagstuk. Caltex the Hague 22 Sidon/ R'dam; Cernonia p. 21 Mona eil./ R'dam; Rotula 21 Curacao/Al- giers; Agatha 23 Singapore verw.; Aletta 21 Penang/Telokanson; Caltex Pernis p 21 Algiers/R dam; Caltex Utrecht p. 21 Malta/Sidon; Gadila 20 Gladstone verw.: Liseta 21 Surabaja/Pladju; Marisa 21 Singapore; Merena 1 Aug. Mena- lahmadi verw.; Myonia 22 Berre verw Taria 27 Menalahmadi verw.; Kieldrecht 21 Yokohama/ Ótaru. Passagiersschepen Johan van Oldenbarnevelt 22 205 NO Diego/Fremantle; Sibajak n. 22 Burlings/R'dam; Bonaire 21 1Ó90 m WZW Madeira/Barbados; Cottica 21 105 m Z Fayal/Ply- mouth; Groote Beer 21 70Ó m WtZ Valentia/Ouebec: Maasdam 21 210 m OtN Kp Race/New York; Nieuw Amsterdam 22 New York: Oranjestad 21 350 m NO Barba- dos/Laguaria; Veendam 21 90 m OZO Nantucket/Southampton: Waterman 22 R'dam: Willemstad 21 810 m WZW Madeira: Bloem fontein 21 12,0 m NW Kaapstad; Rijndam 21 720 m W Valentia/ Cobh. Vrachtvaart: Eendracht 23 Alexandië verw Kota Agoeng 22 R'dam; Lang- koeas 21 Dieddah/Pt Sudan: Ma- Éaram p. 21 Vlissingen/Londen: Tiberius 22 A'dam: Wonosari 22 Pt Said; Arkeldijk 21 New York: Slamat p. 22 Perim/Belawan; Samarinda 22 Pt of Spain verw.: Rijnkerk 22 Antwerpen: Lisse- kerk p. 22 Gibraltar/Antwerpen; La wak 22 Seattle verw.: Groote- kerk 21 Antwerpen; Gaasterkerk 22 Pt Said/Genua; Edam 21 Al- bany/Newportnews: Blijdendijk p. 21 Scilly eil./New York; Helder 22 A'dam; Hoogkerk 21 Aden/ Colombo: Tomori 21 Manilla/ Hongkong. De „Industrie" boekte teleurstellend resultaat De N.V. „Industrie" (v.h. van Lohuizen en Co) te Vaassen heeft over 1952 teleurstellende resulta ten geboekt. Het exploitatiesaldo is gedaald van f 1.419.476 tot f 477.645. Na diverse voorzienin gen, waaronder normale afschrij vingen ad f 478.193, resteert een netto verlies van f 98.697. De ijzer- en metaalgieterijen, en wel speciaal de grotere, hebben een zeer moeilijk jaar achter de rug. De maatschappij ondervond in sterke mate de gevolgen van de algemene achteruitgang in haar bedrijfstak, aldus het verslag. Over de vooruitzichten is de directie niet pessimistisch ge stemd. De gang van zaken in de eerste maanden van 1953 geven alel aanleiding de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Sumatra-Rubber verhoogt dividend De N.V. Sumatra-Rubber-Cul- tuur-Maatschappij heeft over 1952 een saldo winst behaald van f 83.824. Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet. (3 pet.). De rubberoogst heeft bedragen 1.253.032 kg tegen 739.928 kg in 1952. De gang van zaken op de onderneming wordt over het al gemeen niet ongunstig genoemd. Wel werd op grote schaal gesto len. Voorts is door de bevolking een areaal van circa 750 ha on wettig geoccupeerd. De raming van de oogst 1953 bedraagt 1.300.000 kg. Tot en met Mei zijn verkregen 464.000 kg, hetgeen beneden het begrotings cijfer blijft. Uit de rubberoogst 1953 is inmiddels verkocht 805.474 kg. Hoewel de verkoopprijs bo ven de tegenwoordige notering ligt, moet er rekening mee wor den gehouden, dat de exploitatie dit jaar een aanzienlijk minder resultaat zal geven dan in 1952. Op de Nederlandse winst- en ver liesrekening zal dit echter in 1953 nog niet tot uiting komen. Van de in 1952 behaalde winst is voor een bedrag van rp. 570.000 transfer aangevraagd. Hiervan is de helft (f 95.564) inmiddels ontvangen. N.V. Teerunie De N.V. Teerunie te 's-Graven- hage heeft in het eerste jaar van haar bestaan na afschrijving van f 7.267.031 op vaste activa en van de oprichtingskosten ten bedrage van f 223.000 een winst geboekt van f 458.333. Voorgesteld wordt hieruit een dividend van 5>/2 pet. uit te keren. In het jaaryerslag wordt mede gedeeld dat de fusie van de be drijven der N.V. Utrechtse As- phaltfabriek en de N.V. Teerbe- drijf Uithoorn aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. De markt voor producten der Teerunie vertoonde een dalende tendens, welke daling aan het einde van het jaar nog niet tot staan was gekomen. Lusteloze markt AMSTERDAM, 22 Juli. De Vierdaagse in Nijmegen en de Tour de France zijn van middag dankbare onderwerpen van gesprek geweest op de Am sterdamse effectenbeurs. Belang, rijke gebeurtenissen op politiek of financieel terrein zijn. er niet, het is vacantietijd en de orders waren dan ook weer met een lantaarntje te zoeken. Dit gebrek aan activiteit was er wel de voornaamste oorzaak van, dat in vrijwel alle afdelingen een klein verlies ontstond. Kon. Olie kon het in het begin aardig bolwer ken en opende onveranderd op 317. Ook hier ontbrak echter de ware animo, zodat dit fonds al spoedig op 315% belandde, slot- notering 316. Unilever was nage noeg prijshoudend op 189%. A KU, Philips en met hen cje Ge hele locale afdeling, kwamen op een iets lager niveau. De scheep, vaartafdeling vertoonde even eens een bescheiden achteruit gang. Lusteloos was ook de stem ming op de Indonesische sector. Alleen in de Deli ontwikkelde zich af en toe een bescheiden handel, maar ook hier hadden de transacties eigenlijk weinig om het lijf. De voornaamste suikers, rubbers en tabakken bleven een tot twee punten achter bij giste ren. Op de beleggingsafdeling werd de vriendelijke stemming geprolongeerd, hetgeen vandaag vooral bij de investeringscertifi caten tot uiting kwam. Deze pa pieren stegen 1/8 tot 99 1/16 Amerikanen stil. Nationale bedevaarten naar Lourdes en Fatima Dinsdag 4 Aug. a.s. vertrekt de 54e Nat. Bedevaart naar Lourdes. Deze z.,g. vacantiebedevaart s.taat onder leiding van Z.H. Exc. Mgr. .T. P Hqibe-f - o lem, erevoorzitter van de Nat. Bedevaar' i>' - der wie 100 zieken, nemen aan deze bedevaart deel. Des namidr dags om 14.30 uur zal de grote extra trein van Roosendaal uit de reis naar het Zuiden van Frankrijk beginnen. De 55e Nat. Bedevaart naar Lourdes vertrekt Donderdag 10 September met vier extra trei nen,, waarvan drie uit Roosen daal. en een uit Maastricht. Dit is de grote Nat. Bedevaart, waaraan ruim 200o pelgrims zullen .deel nemen én onder wie zich 300 zie ken bevinden Het is tevens de jubileum-bedevaart van de Boe- rinnenbond. Deze bedevaart staat onder leiding van Z.H. Exc Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch. Hoewel de officiële slui tingsdatum voor deze bedevaart op 16 Juli was gesteld, bestaat er nog tot Zaterdag 25 Juli a.s. een laatste gelegenheid zich hiervoor te melden, echter' alleen voor de treinen, die uit Roosendaal ver trekken. De tweede Nat. Bedevaart naar Fatima (via Lourdes) zal op 1 Oct. a.s. vertrekken en op 18 Oc tober terugkeren. Gezien de vroegtijdige reserveringen m Frankrijk, Spanje en Portugal en het beperikt aantal plaatsen, wor den de pelgrims geadviseerd hun aanmelding zo spoedig mogelijk in te zenden aan het Bureau der Nat. Bedevaarten te Den Bosch De „Sibajak" Zaterdag te Rotterdam verwacht Het m.s. Sibajak van de Kon. Rotterdamse Lloyd wordt, onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. uit Indonesië in Rot terdam verwacht. De ontscheping van de 767 passagiers, onder wie een groot aantal repatriërende le den van de opgeheven Nederland se Militaire Missie 'in Indonesië zal dan Zaterdagochtend om 8 uur aan de Lloydkade een adnvang nemen. Kaasmarkt Woerden WOERDEN, 22 Juli. Aan gevoerd werden 170 partijen. Prij zen eerste soort 2.092.16, 2e srt 1.992 08, zware tot 2.41. De han del was matig. FEUILLETON naar de Italiaanse film „Melodie Innnortali" uitgebracht door Standaard Films. 11. Lina kon zich later niet meer herinneren wat ze voelde, toen Pietro dit in het openbaar ver klaarde Alleen was dit er het resultaat van: Ze onderging de sensatie, dat alles ineens anders werd en dat ze in de toekomst niets meer te vrezen zou heb ben. Toch kwam ze zó onder de indruk van deze onverwachte verklaring, dat ze vuurrood werd en fluisterde: „Wat hebt u gezegd?" Pietro sloeg nu beide armen om haar heen, trok haar in tegenwoordigheid van allen naar zich toe en zei: „Begrijp je nog niet. dat ik ie wil trouwen?".... De kleine artistenwereld rea geerde spontaan. Het werd een wisselen van handdrukken en een uiten van gelukwensen. De onverwachte ontknoping van het „drama" hield allen zó bezig, dat de repetitie werd afgelast en er een kleine feestviering op volg de. Zelfs directeur Navarra nam hieraan deel Alleen Vanda was er niet bij en niemand voelde zich geroepen om haar te halen. Men begreep, dat dit voor Pietro slechts pijnlijk zou zijn. Voor het overige veranderde het huwelijk, dat Pietro en ^ina vrij spoedig sloten, niets aan het leven van jongeman. Hij voelde zich alleen overgelukkig in het bewustzijn, iemand bij zich te hebben, die wezenlijk iets voor hem betekende. Maar het reizen en trekken bleef. Treinen voer den hen door heel Italië om voorstellingen te geven: Savona San Remo La Spezia Parma Lucca Pisa Lina vergezelde haar man overal neen. Een vaste woon plaats hadden ze niet. Ze zorg de zo goed mogelijk voor hem en de enige wanklank in hun bestaan vormde het ontbreken van vast tehuis, waar ze hem na gedane taak als een liefhebbende echtgenote tegemoet kon treden. Bovendien leerde ze in de loop der maanden de grote teleurstel ling van zijn leven kennen, namelijk dat hij door gebrek aan tijd niet meer in staat was aan een of andere compositie, en ïn het bijzonder aan ziin opera, te werken. Schrijnend kwam dit tot uiting toen ze na een jaar toevallig de geboorteplaats van Pietro. Li- vorno. passeerden. Hij had aan ziin vader en aan enige oude vrienden geschreven en ge vraagd of "ze op het perron wil den komen tijdens het opont houd, dat de trein zou hebben. Toen hij verlangend uit het portierraam keek. terwijl de trein stopte, ontdekte hij weldra ziin beide vrienden beiden dichter Menasci en Targioni maar niet zijn vader. Deze vertelden hem. dat de oude heer nadrukkelijk had geweigerd om zijn zoon te komen begroeten. Hij had hem het conflict op het conservatorium te Milaan nog niet vergeven en zag ziin zoon als een mislukkeling. Het gesprek met zijn oude vrienden deed Pietro goed en hij was in de wolken over de complimenten. die ze Lina maakten. Met de openhartigheid var, bohémiens verklaarden ze. dat ze Pietro benijdden. Maar al deze vriendelijke woorden waren niet in staat de teleurstelling te verdrijven die hij voelde voor de stiifkoppighei'd van ziin vader. Toen de trein zich in beweging zette, wierp een der vrienden nop snel een boekje naar bin nen. als „lectuur voor Lina" tijdens de reis. Alleen in de coupé keek Lina naar de titel. „Cavalleria" las ze. Doch ze nam er verder weinig notitie van. Ze zag dat Pietro met gefronst voorhoofd naar bui ten staarde. ,,'t Was een grote teleurstel ling voor je, hè?" Pietro knikte. „Ja. Om vader.... en om mijn leugens. Ik vertelde mijn vrien den, dat mijn opera bijna klaar is, maar je weet zelf. dat ik er in maanden niet naar heb om kunnen kijken." En mistroostig besloot hij: „Ze zal wel nooit afkomen." Lina bewaarde enige ogenblik ken het stilzwijgen en zei toen op besliste toon: „Je maakt je opera af en gaat haar opvoeren! Ik wil.... dat ons kind een beroemde vader heeft. Met een schok schoot Pietro rechtop. Hij zag Lina aan, uitte toen een kreet en nam haar in zijn armen. Deze mededeling van Lina opende een nieuwe we reld. In het stadje Cerignola hin gen overal de affiches: „Avond ter ere van Maestro Pietro Mas- cagni Dirigent Maestro Cre- pitone". Dat betekende een soort re clamestunt van directeur Navar ra. Het was namelijk al herhaal delijk gebeurd, dat er in de pers in loffelijke bewoordingen extra werd geschreven over het diri geren van de jonge maestro Mascagni. Navarra meende hier in „geld" te zien. Het was ech ter zijn gewoonte niet, om het publiek af te tasten in de grote steden. Hij begon meestal in de kleine plaatsen om te zien hoe de bezoekers reageerden. Van daar, dat hij in het stadje Cerig nola een reclame had laten ont werpen, waarin Maestro Mascag ni extra in het zonnetje werd gezet. Het liep hem ditmaal echter niet mee, want nauwe lijks was de tekst van de af fiches opgegeven of Pietro kwam hem vertellen, dat Lina waar schijnlijk op de avond van de voorstelling haar kind verwacht te, dus dat hij dan onmogelijk zou kunnen dirigeren. Navarra zwichtte voor dit ar gument en wist op het laatste ogenblik beslag te leggen op de dirigent van de plaatselijke fan fare, een zekere „maestro Cre- pitone". Om de teleurstelling niet te groot te maken, liet hij verkondigen, dat de voorstelling toch ter ere van maestro Mas cagni zou 4ijn. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7