Om 4i R.K. Ambachtsschool PELS Iedere dag De rundveefokkerij in Noord-Holland over 1952 Programma zomeractie Anna Pauker overleden Buitenls notiti r Paeina 2 Vrijdag 24 Juli 1953 Toenemende industrialisatie maakt stich ting wenselijk Aanvullende argumenten VRIESMAN ZN Morgei? 3 NIEUWE BESSEN Autobus beschadigt historisch raadhuis Omzet groenteveiling Mr Berkhouwer behaalde eerste prijs Kaas-expres in Wereldomroep Harmonie St Caecilia K.F.C.-keuringen THUISKOMST VIERDAAGSE-LOPERS Rijwielbedevaart naar Heiloo Toelating Europese vluchtelingen tot V.S. Richtprijs voor koolzaad onveranderd De proefmobilisatie en de vacanties ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" weer nieuwe koopjes IN DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING F 300.gerold MULDERJ DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 26 JULI DE POLDER KRIJGT ZIJN MARKT KRUPP WIL BRUG OVER BOSPORUS BOUWEN AGENDA LANGESTRAAT 16—18, ALKMAAR Markt en Beurs Nieuwe arr in Oost-Dui ALKMAAR. De Stichting R. K. Ambachtsschool „Sint Wïllibrord", die in Maart 1950 in het leven werd geroepen en in 1951 tevergeefs een beroep op de gemeenteraad deed, om de verklaring, bedoeld bij art. 25 van de Nijverheids onderwijswet, af te geven, volgens welke de oprichting van een R. K. Ambachtsschool noodzakelijk zou zijn geoordeeld, heeft zich met een nieuw adres tot de raad gewend, waarin aanvullende argumenten worden aangevoerd, om het verzoek kracht bij te zetten. volgende jaren zal deze vermeer dering nog sterker gelden. In de drie hoofdvakken is nu reeds geen plaats meer; hoe zal men deze toename dan kunnen opvangen zonder nog meer parallelklassen te maken? Het bestuur van de ambachts school is er trouwens zelf van overtuigd, dat het de groei van het leerlingental binnen zeer kor te tijd niet meer kan verwerken. De thans nagenoeg gereed geko men verbouwing was echter niet bedoeld om de schoolcapaciteit te vergroten. Ook het bestuur van de am bachtsschool wijst (in zijn 57ste jaarverslag) op de geleidelijke uitbreiding van de industrie in Alkmaar en omgeving waarmee in de naaste toekomst, vooral wat betreft de opleiding van metaal arbeiders, rekening moet worden gehouden. Het bestuur had ook gebruik cunnen maken van de door de N.O.wet geboden mogelijkheid, om zich, na afwijzing van het verzoek rechtstreeks tot Hare Ma jesteit te richten (hetgeen het ongetwijfeld wel zal moeten doen, als het verzoek opnieuw zou wor den afgewezen), doch was van mening, dat de raad aan de hand van de nieuwe door de Stichting verzamelde gegevens ingelicht diende te worden, omdat deze ge gevens h.i. de noodzakelijkheid van een tweede ambachtsschool duidelijk aantonen, zodat de ge meenteraad de gelegenheid heeft zich opnieuw hierover te beraden. Naar aanleiding van de bedoel de afwijzing door de raad heeft de Stichting in totaal 55 verzoe ken uit de kringen van de R.K. Stands- en Vakorganisaties ont vangen, om een hernieuwde po ging te doen, om te komen tot oprichting van een nijverheids school. Van diverse gemeentebe sturen werd eveneens een derge lijk verzoek ontvangen, terwijl een enquête onder de hoofden' van R.K. Scholen eveneens tot het hernieuwen van deze poging sti muleerde. Weerlegging bezwaren. Vooraf weerlegt de Stichting de argumenten, welke in 1951 door afwijzend staande meerder heid van het College van B. en W. werden aangevoerd. Deze meerderheid vreesde een ontvol king van de bestaande ambachts school tot ruim de helft en was van mening, dat deze school de eventueel toenemende belangstel ling voor het nijverheidsonderwijs gedurende nog een vijftal jaren zou kunnen verwerken. Voorts werden bezwaren van financiële aard aangevoerd en achtte de meerderheid de tijd nog niet gekomen, om nieuwe investe ringen te doen. Wat de gevreesde ontvolking van de bestaande ambachtsschool betreft, wordt o.m. het volgende aangevoerd: De capaciteit van de ambachts school is blijkens het officiële rap port van de Econ. Technologische Dienst ongeveer 700. Blijkens een ministeriële nota inzake het Nijverheidsonderwijs komt de opvoedkundige waarde van een school in het gedrang, wanneer zij door meer dan 500 leerlingen wordt bezocht. Daarom wordt in het algemeen getracht de omvang van de lagere nijver heidsscholen te beperken tot ten hoogste 700 leerlingen; een school met een grotere capaciteit acht de minister zelfs een beletsel voor goed onderwijs. In Augustus 1952 bedroeg het aantal leerlingen aan de bestaande ambachtsschool 695, waarmee dus practisch de top-capaciteit was bereikt. De drie hoofdvakken, waarmee de R.K. Ambachtsschool j Financiële bezwaren? De beoordeling t.a.v. de finan ciering van een nijverheidsschool geschiedt door het Rijk en het ligt daarom volgens de Stichting niet op de weg van een gemeentebe stuur om financiële motieven aan zijn beslissing ten grondslag te leggen; dat is niet de bedoeling van de Nijverheidsonderwijswet. Er wordt door de wet slechts om een noodzakelijkheidsverkla ring gevraagd en in aanmerking genomen, dat de bestaande am bachtsschool slechts voor 34 pet. door leerlingen uit Alkmaar wordt bezocht, dus in zeer sterke mate een streekschool is, zoals ook met de Kath. Ambachtsschool het geval zal zijn zouden, wan neer een oordeel over de kosten moet worden gegeven, ook de bui tengemeenten, die ook financiële verantwoordelijkheid in deze voor haar leerlingen te dragen krijgen, hierin betrokken moeten worden. Gezien de verzoeken van ver schillende gemeentebesturen, zou den deze, desgevraagd, zeker een gunstig advies geven. Tenslotte zijn de economische en financiële moeilijkheden niet van overwegende betekenis. Een bestaand gebouw is per Augustus 1954 voor de Stichting Sint Wille- brord beschikbaar; dit gebouw zal tegen de minimale kosten onder Dec. '54) een bedrag van f 34.045 nettokosten beloopt. Deze begroting is aan het Min. van O. K. en W. toegezonden, in de hoop, dat op de Rijksbegroting van 1954 een subsidiebedrag voor de Kath. Ambachtsschool te Alk maar wordt uitgetrokken. Aanvullende argumenten. Na deze weerlegging van de in eerste instantie door de tegenstan ders in het College aangevoerde argumenten, voert de Stichting in haar adres aan de Raad nog nieu we argumenten aan. Het aantal inwoners, betrokken bij het rayon van de op te richten Kath. Ambachtsschool bedraagt 158.027, waarvan er 68.109 Katho liek zijn, d.w.z. 43 pet. Dit rayon wordt ten Noorden begrensd door; Anna- Paulowna en Breezand; ten Noord-Oosten door Slootdorp, Wieringerwerf; ten Oosten door Ursem, Obdam en Hoogwoud en ten Zuiden door Schermerhorn, Beemster, De Rijp, Akersloot en Limmen. De hoofden van R.K. Scholen binnen deze grenzen verklaren, dat zeer waarschijnlijk hun leer lingen de op te richtën Kath. Ambachtsschool te Alkmaar zul len bezoeken. Den Helder, dat de afstand te groot aëhtte, is niet in dit onderzoek opgenomen. Castricum en Berkhout zijn niet in dit onderzoek opgenomen, om dat die plaatsen vallen onder de activiteit van de Kath. Ambachts scholen in hun omgeving; hetgeen nog niet wil zeggen, dat uit deze plaatsen geen leerlingen de Kath. Ambachtsschool te Alkmaar zul len bezoeken. Uit Castricum be zoeken n.l. tal van leerlingen ver schillende middelbare scholen en scholen voor V.G.L.O. alhier. Uit de enquête betreffende de mannelijke schoolgaande jeugd blijkt, dat gemiddeld 216 R.K. leerlingen per jaar uit bedoeld rayon ambachtsonderwijs volgen, waarvan 50 leerlingen aan andere scholen dan die te Alkmaar. Alkmaar centrumplaats. De wensen van verscheidene gemeentebesturen rond Alkmaar die de oprichting van een Kath. Ambachtsschool steunen, zullen met aandacht-bezien moeten wor den, waarbij te overwegen valt, dat Alkmaar als centrumplaats de meest-aangewezen gemeente van vestiging van de nieuwe am bachtsschool is. De vrees, door sommige raads leden geuit, dat het bestaande ge bouw van de ambachtsschool voor een deel buiten gebruik zal ko men, lijkt de Stichting niet juist. Immers: vooreerst zal in 1954 slechts een geschat aantal van 121 leerlingen worden onttrokken en in 1955 een geschat aantal leerlin gen van 221, zodat voor de dag school 474 leerlingen overblijven, zulks dan in de veronderstellling, dat de belangstelling voor het nijverheidsonderwijs niet zou toe- Advertentie) GEEN MICA, MAAR GLAS in uw haarddeur! Alléén ver koop: Verdronkenoord 99 Tel. 2469 ALKMAAR Rijkscontrole verbouwd worden I temen, maar dat is niet te ver tegen een geschatte' som van f 15.000.terwijl de begroting voor het jaar 1954 (slechts Aug. (Advertentie) begint de verkoop van per liter f 5.65 Het eerste aftreksel van deze geurige zomerdrank, het beste wil beginnen, werden gevolgd f. tka"s Yfrzekert door 63 Kath. leerlingen (van de 150) voor machinebankwerken; 35 Kath. leerlingen (van de 58) voor timmeren en 23 Kath. leer lingen (van de 61) voor electro- technisch instrumentmaken. Ontvolking voor de helft komt de Stichting zeer overdreven voor; van de 695 leerlingen van Aug. '52 waren er 309, ofwel ruim 44 pet. Katholiek. Volgens de maatstaf van 1952 zouden, daar de R.K. Ambachts school met slechts drie vakken: machinebankwerken, timmeren en electrotechnisch instrumentmaken gaat beginnen, in 1954 slechts 121 Katholieke leerlingen aan de be staande school worden onttrok ken. Hierbij zouden nog 28 leer lingen komen, die thans nog an dere scholen bezoeken, waarbij dan nog komen het moeilijk te schatten aantal leerlingen, die alleen nijverheidsonderwijs willen volgen, als er een Katholieke Am bachtsschool is. Dit laatste grondt de Stichting op de verklaring van 24 onderwijzers, dat vele ouders hun kinderen geen nijverheids onderwijs laten volgen, omdat er geen Katholieke Ambachts school is. In 1955 zou volgens dezelfde maatstaf aan de tweede klas-1952 een aantal van 100 Katholieke leerlingen onttrokken worden, zo dat eerst in 1955 een totaal van 221 leerlingen onttrokken zal wor den; men zou dan 474 leerlingen overhouden. Er wordt vervolgens op gewe zen, dat het onttrekken van leer lingen aan de bestaande am bachtsschool door de ambachts school te Schagen zich reeds her steld heeft, hoewel een achteruit gang door het bestuur van de ambachtsschool verwacht was. Grotere toename aantal leerlingen. Aan de hand van de verzamel de cijfers bestrijdt de Stichting voorts de bewering van B. en W., dat de bestaande school een even tueel toenemende belangstelling voor het nijverheidsonderwijs nog vijf jaar zal kunnen verwerken. Het aantal leerlingen van de zesde klas der lagere scholen ver- loont de laatste jaren een stijging. In het rayon van de toekomstige R.K. Ambachtsschool bedraagt het thans 681; volgend jaar 829; in de U van deze primeur! Telefoon 2585 wachten. Alles wijst er integen deel op, dat deze belangstelling stijgende is, gezien de bevolkings aanwas en mede gezien de vraag naar geschoolde arbeiders, zodat de school binnen zeer korte tijd weer boven de 500 leerlingen zal komen. Ervaring in andere plaatsen leert, dat twee nijverheidsscholen in éénzelfde plaats meer leerlin gen opleveren dan één school. Het gebouw wordt thans intensief ge bruikt en zal door het verlies van dit kleine aantal leerlingen niet ondergebruikt raken. Daarbij zal een vermindering van het aantal leerlingen het onderwijs ten goede komen. Er wordt voorts op gewezen, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat jongens, die zich voor de am bachtsschool opgeven, in een an der vak worden geplaatst dan het welk zij ambiëren. De ouders zijn dan wel gedwongen hun jongen in een vak te doen bekwamen, dat zij eigenlijk voor hun kind niet wensen. Blijkens de enquête zijn in de laatste twee jaren 'n kleine twin tig Katholieke leerlingen wegens plaatsgebrek afgewezen; wellicht waren dat jongens, waarvan de ouders zich geen vak lieten op dringen. Gezien de vele verklaringen in agrarische kringen bestaat een toenemende behoefte aan tech nisch onderwjjs, aangezien voor alle jongens uit dit milieu in het agrarische beroep geen plaats is en de algemene tendenz duidelijk wijst op een verschuiving van het agrarische naar het industriële en ambachtelijke milieu. Bijna alle verklaringen van de kringen uit land- en tuinbouw wijzen hierop. Toenemehde industrialisatie De Stichting wijst voorts op uitlatingen in een rapport van de Econ. Technologische Dienst van Maart '52, waarin de verwachting wordt uitgesproken, dat Alkmaar nog een verdere industriële ont wikkeling tegemoet gaat. En in hun toelichting op het uitbreidingsplan wijzen B. en W. eveneens op de toegenomen indus triële structuur van Nederland; zij spreken daarbij de verwach ting uit, dat Alkmaar de stijging van het aantal werkers in de in dustrie met meer dan regionale afzet ongeveer tweemaal zo groot zal zijn als de bevolkingstoename en tenminste 40 pet. zal kunnen zijn in de periode 19501970. Vooral de metaalnijverheid wacht volgens B. en W. een grote uit breiding. In de industrie in het algemeen wordt, regionaal gezien, een toe name verwacht van het aantal werkers tot 75 pet. Hieruit concludeert de Stich ting, dat de industrialisatie sterk zal toenemen waardoor méér ge schoolde werkkrachten nodig zul len zijn. Voorts zal het aantal leerlingen voor het Uitgebreid Technisch Onderwijs afhankelijk zijn van het aantal geschoolde ar beiders. Een Katholieke Am bachtsschool zal ook het aantal van deze leerlingen doen toene men. De Stichting is er van overtuigd dat het aangevoerde cijfermate riaal en de daarbij behorende conclusies op zichzelf reeds de urgentie van egïi R,K. Ambachts school te Alkmaar wettigen. Daarbij merkt zij op, dat de Katholieke leerlingen de beroeps vorming, waarop zij recht hebben, slechts goed kunnen ontvangen aan een school van eigen Katho lieke richting. Hierbij citeert de Stichting de Inspecteur-Generaal van het Nijverheidsonderwijs, Mr. Ir. M. Goote, die verklaarde, dat het Ministerie van Onderwijs zich op het standpunt stelt, dat wat buiten het vakonderwijs aan de leerlingen wordt bijgebracht zelfs hoger moet worden aangeslagen, dan het bijbrengen van vakkennis en technische vaardigheid. DE RIJP. De bus van de lijndienst Amsterdam-Alkmaar heeft bij het draaien op de Dam het historische raadhuis ernstig beschadigd. De autobus, diede draai te kort nam, raakte met de deuren de geveltrap van het ge meentehuis en vernielde de op deze trap gebouwde muur ge deeltelijk. Het gevolg was, dat de blauw-stenen deklaag naar be neden viel en een gedeelte van de muur in elkaar stortte. De deuren van de autobus werden ontzet. Daar de passagiers juist allen waren uitgestapt, kreeg nie mand enig letsel. De Rijkspolitie, die de zaak in onderzoek heeft, maakte proces-verbaal op. Het is te hopen, dat het herstel van de trap niet lang op zich zal laten wachten, temeer nu zovele toeristen in hun vacantietijd het raadhuis plegen te bezichtigen. Z.O. BEEMSTER De omzet van de Groentenveiling beliep tot 15 Juli j.l. f 864.908.93 tegen 929.925.22 in hetzelfde tijdvak in 1952. Alzo minder in f 65.016.29. 1953 ALKMAAR Het bestuur der Vereniging „Handelsrecht" schreef onlangs een prijsvraag uit, waar aan Mr. C. Berkhouwer deelnam met een bijdrage over 'n rechts vergelijking en critisch onderzoek naar de maatstaven, welke in de wetgeving en rechtspraak de grens bepalen tussen toelaatbare en om toelaatbare reclame in het be drijfsleven. Hij zond zijn bijdrage in onder het motto: Suo Quisque Mercurio, hetgeen betekent: Iede re zakenman make reclame uit eigen kracht. De heer Berkhouwer behaalde met zijn inzending de lste' prijs. ALKMAAR Op 7 Augustus komt de Wereldomroep met de Kaas-expres naar Alkmaar, om zowel van de Kaas-expres als van de kaasmarkt zelf, een uitzending voor te bereiden naar 't buiten land. Voorts ligt het in het voor nemen van de V.V.V. Alcmaria om op 31 Juli des middags 4 uur op de Steenebrug een dansdemon- stratie te laten geven door groe pen Finse en Duitse volksdan sers, die ons land zullen bezoe- sken. Nadere bijzonderheden zul len hierover nog volgen. ALKMAAR Morgen, Zater dag 25 Juli, worden alle leden om precies 18.45 uur verwacht op de Paardenmarkt, vanwaar we vertrekken om een Neomist, n.l. een zoon van ons ere-lid, de heer J. v.d. Put, in te halen en een serenade te brengen. Ondanks de bouwvakvacantie verwacht 't be stuur, dat allen zoveel mogeliik present zijn. Woensdag a.s. 29 Juli is er geen repetitie, ook niet voor de leerlingen. 5 Augustus worden allen wederom op de repetitie verwacht. HET BESTUUR. ALKMAAR: Cinema Americain De vloot op stelten", alle lft.; Harmonie-theater: „Robin Hood" 14 jr.; Rex-theater: „Somebody lov-es me", ale 1ft.; Victoria-thea ter: „Verdorven jeugd", 18 jaar, ,Lach en vergeet", alle lft. ALKMAAR Morgen, worden de Alkmaarse Vierdaagse-lopers feestelijk ingehaald. Om circa half vijf zullen de drie plaatselijke wandelsportverenigingen, De Jeep, De Kaaskoppen en H.V.Z. zich op het Canadaplein opstellen en met muziek voorop naar het station wandelen, alwaar de deelnemers aan de Vierdaagse om ca. 5 uur arriveren. Daarna stellen de deel nemers aan de Vierdaagse zich op achter de muziek, en daarachter de leden der wandelsportvereni gingen; gezamenlijk gaat men dah naar Café Tom op het WaagDlein. waar de lopers gehuldigd worden. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Pieter vorenbè'doild'é proefmobilisatie BURGERBRUG. De uitge stelde bedevaart naar Heiloo van de R.K. rijwielclub „Pius XI", zal nu worden gehouden op Zon dag 26 Juli a.s. Vertrek vanaf de kerk om acht uur. Op de aanwezigheid van alle leden wordt gerekend. WASHINGTON, 23 Juli (AFP) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag haar goedkeuring gehecht aan een door president Eisenhower ingediend wetsontwerp, dat beoogt 240.000 vluchtelingen uit Europa tot de V.S. toe te laten. Het ontwerp is doorgestuurd naar het Huis. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor de koolzaad-oogst '54 de richtprijs vastgesteld op 55 per 100 kg. Deze prijs geldt voor koolzaad van gezonde doorsnee kwaliteit met een vochtgehalte van 13 procent en een zuiverheid van 97 procent, bij levering door de teler en franco pakhuis han delaar. De koolzaadprijs voor de oogst 1954 is derhalve gelijk aan die, welke werd vastgesteld voor het oogstjaar 1953. De proefmobilisatie van de derde divisie in de eerste helft van Augustus leidt er in sommige gevallen toe, dat een werknemer zal moeten opkomen in de be- drijfsvacantie De Stichting van de Arbeid wil met het oog hier op de betrokken werkgevers in overweging geven, hun voor de ALKMAAR Zondag 26 Juli a.s. is Olympus present in Be verwijk met een dames- en he- renploeg, om deel te nemen aan de clubkampioenschappen athle- tiek, van de Ned. Kath. Sport bond. De wedstrijden beginnen om 2 uur en het vertrek is vastge steld op 12.10 uur, per bus vanaf station Alkmaar. De nloegen zijn samengesteld als volgt: Dames: 100 m. A. van Alphen, N. van Velzen; 200 m. T. Schuyt, A. Nieuwenhuizen; Hoog: N. de Waard, M. Broek; Ver: T. Schuyt, A. van Alphen; Discus: T. Huting, T Mooy; Kogel: N. de Waard, T. Mooy; 4 x 100 m: N. van Velzen, N de Waard, A. van Alphen, T. Schuyt. Heren: 100 m. J. Bolten, F. Stam; 400 m. J. Kroon, G. Kroon; 800 m. P. Tromp, Roozendaal; 1500 m. B. Sleeker, G. Fransen; 5000 m. J. Borst, P. Bleeker; Hoog: P. Schuyt Ver: P. Schuyt, F. Stam; Kogel: F. v.d. Schot, Roozendaal; Discus: F v.d. Schot, P. Tromp; Est: 4 x 100 m. Ol. est. De herenploeg van de Olympi sche Estafette zal wederom trach ten het bestaande clubrecord te verbeteren. Veel succes! (Advertentie) ■f: Y'S.-" zn. van P. H. Borgman en C. M. Hollander; Pieter z.v. P. C. Hoek- meijer en D C. Oly; Catharina M. G., d.v. J. J. M. Jong en A. M G. Limmen; Cornelia M d.v. W. D. Kokke en A. W. Marbus; Ingrid, d.v. A. F. Rotteveel en N Ha'biecht; Tilly, d.v. P. Oppe- laar en M. Hoet, Erna d.v. A. J. Bruin en J. Booy. Ondertrouwd: Adrianus J. Kra mer en Johanna G. v. Riel. Gehuwd: Johannes H. B. Kem perman en Wilhelmina J. M. IJpma. van VVV Egmond Binnen pgeroepen personeel in de ge- egenheid te stellen in een ander ujdvak zijn vacantie op te ne men. Bij de politie is aangifte gedaan dat in een groot magazijn in de Haagse binnenstad een inwoner een portefeuille inhoudende 300.is ontstolen. De porte feuille werd uit een handtas ge rold. IV eersverwachting Medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig vai Vrijdagavond tot Zaterdag avond. TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met morgen enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen zuid-west en zuid. On geveer dezelfde temperaturen (Advertentie) Te Wenen z;in berichten ont vangen, dat familieleden van de vroegere Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Anna Pau ker, die in ongenade is gevallen, al sinds vele maanden geen brie ven meer van haar hebben ont vangen. Een vooraanstaande communis te te Wenen, een vroegere vrien din van Anna Pauker, zegt dat zij dood is. (Alleen voor spoedgevallen) Rayon West-Friesland: Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296—204. Dokter Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297—215. Dokter Mulder te Midwoud, tel K 2291—225. Avenhorn-Berkhout: Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294—225. ANNA PAULOWNA A.s. Za terdag zullen er op de Sluis be halve de kermistentjes ook een vijftigtal marktkraampjes staan. Achter die stalletjes zal men dan de plaatselijke middenstanders hun waren horen aanpriizen. Op deze wijze willen de plaatselijke middenstandsverenigingen hun le den en klanten ter wille zijn. Men zal pratende, kijkende, keurende en natuurlijk kopende over de markt kunnen lopen. Men kan od z'n gemak zoeken in de verschil lende artikelen die liggen uitge spreid. Natuurlijk zullen er altijd koopjes te halen zijn. Voorlopig gaat alles op proef. Zaterdag a.s. is het aan de Klei ne Sluis, de week daarna in de Snoorbuurt en dan in Breezand. Wie weet welk een aantrekkings kracht deze markt op de bewo ners van de Polder zal uitoefenen! Misschien zal het zelfs kijkers en kopers trekken uit de verre om trek. ESSEN, 23 Juli (D.P.A.) Luidens berichten uit Essen heeft de firma Krupp de president van Turkije een voorstel voorgelegd van het bouwen van een brug over de Bosporus. De totale kos ten voor het plan zouden onge veer 60 millioen dollar bedragen. Krupp heeft het plan aan Tur kije voorgelegd ter gelegenheid van het feit dat de Turken 500 jaar geleden Konstantinopel heb ben veroverd. Dezer dagen verscheen 't jaar verslag van de Geregistreerde Rundveefokkerij in Noord-Hol land. Bij een 'doorlezen van dit 142 pagina's tellende boekje, viel op de allereerste plaats op, dat - - - stam- EGMOND-BINNEN. Door de V.V.V. afd. Egmond-Binnen werd met medewerking van onder staande verenigingen een grootse zomeractie georganiseerd, waar- i bij (je stierenkeuring op van wij het programma van de eerste week laten volgen. De medewerkende verenigingen zijn: „Achilles" uit Egmond a. Z.. Rijver. „St. Willibrordus", „Zee vogels", „St. Bavo", DIO, AOG, Brandweer, Fanfare „Eensgezind heid", Middenstand, Sportvereni ging ,,St. Adelb.ert" afd. Hand- en Voetbal. Vrijdag 24 Juli: REX: Somebody loves me. CINEMA: De vloot op stelten. VICTORIA: Verdorven Jeugd. HARMONIE: Robin Hood. BERGEN: Openluchttheater 8 uur: Keita Fodeba's „Donker Afrika" Apotheken: NACHTDIENST: Hartong van Ark, Langestraat 1. Waterstanden: Zaterdag: hoog water 6.35 en 19.10 uur; laag water 0.20 en 13.05 uur. VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR Gisteravond om 10 uur kwam op de kruising Stationsplein Spoorstraat een motorrijder in botsing met een uit de Spoorstraat komende tapi. De motorrijder passeerde een bus van links en was in overtreding. Hij kwam te vallen, doch kwam er persoonlijk goed af. De motor en de taxi werden beschadigd. De motorrijder was niet tegen schade verzekerd. Om acht uur gisteravond reed een auto vanaf de Oude Gracht de Nieuwlanderbrug op .waarbij de bestuurder te laat zijn stuur naar rechts omhaalde, zodat hij tegen de balanssteun van de brug reed. De brug werd niet be- GESLAAGD >r het pr; Handelsc tijkexamen Engelse Handelscor respondentie van de Ned. Ver eniging van Leraren „Brittannia" te 's-Gravenhage slaagde de heer C. N. Bruin te Alkmaar (met lof). OUDORP Voor het hoofd- acte-examen onderwijzer slaagde te Haarlem de heer B. Vader voor het B-gedeelte en de heer H. Bleij endaal voor het A-ged. HEERHUGOWAARD Onze plaatsgenoot Th. Doodeman slaaf de voor het gezellendiploma vak bekwaamheid. in het herenkap- schadigd, de auto daarentegen I persvak. Tevens slaagde hij dezer wel. Procesverbaal werd opge- dagen voor het Middenstands- maakt. 1 diploma. Zaterdag 25 Juli: Rijwieltocht door het duinter rein van het P.W.N. met behulp van een routekaart. Deze tocht zal eenvoudiger zijn dan vorig jaar, om allen een goede kans op succes te geven. Voor kinderen t.m. 14 jaar een aparte waardering en een afzonderlijke prijzengroep. Ge start wordt om 2 uur vanaf café Swart. 's Avonds om 7 uur concert met openluchtbal op het plein van de St. Adelbertusschool. Zondag 26 Juli: Demonstratie van de Landelijke Rijver. „St. Willibrordus", Alk maar en Omstreken, op het sport veld en wel om 2 uur. Hierna eerste wedstrijd van het Handbal- tournooi, nl. tussen Zeevogels en A.O.G. Dinsdag 28 Juli: Wandelstertocht door het dorp Alhoewel dit iets nieuws is, ver wacht men, dat de deelne mers (sters) even enthousiast zul len zijn als vorig jaar na de tocht per fiets door het duinterrein. Gestart wordt vanaf café Swart om 7 uur. Woensdag 29 Juli: Om 7 uur de tweede handbal wedstrijd van het tournooi. Nu tussen D.I.O. en „Sj. Adelbert". De winnaars van vorengenoemde wedstrijden komen uit in de finale op Dinsdag 4 Augustus. Donderdag 30 Juli: Athletiekdemonstratie door de Athletiekver. „Achilles" uit Eg mond aan Zee, op het terrein van J. Groen, in de Abdijlaan. Daarna openluchtbal op het schoolplein, waaronder prijsuitreiking van de wandelstertocht. Zaterdag 1 Augustus: Voetbalwedstrijd Veteranen Zo mergastenVeteranen „St. Adel bert". Uit het verslag van de Provin ciale Commissie voor K.I. blijkt, dat alle stieren die rijkspremie- waardig zijn, zonder overleg met de Prov. Commissie kunnen wor den goedgekeurd. In 1950 telde de grootste K.I.- boekwaardigheid in tótaal 59 vereniging in N.H. 13.760 runde- stieren werden afgekeurd, 171 ren, de kleinste 2128 runderen, werden goedgekeurd voor de In totaal bestaan er thans in N.H. "11 K.I.-verenigingen. Nog steeds breidt de K.I. zidh regelmatig uit. In Noord-Holland werden verscheidene goed ingerichte K.I. stations ingericht, o.a. te Oost huizen. De K.I. staat in Noord- Holland als no. 3 op de ranglijst van geheel Nederland. eisen, gesteld in liet Provinciaal Slierenreglement, 301 goedge keurd voor het N.H. register en 361 voor NRS. Deze keuringen werden gehouden op 41 plaatsen verspreid over de gehele provin cie. Deze verhoudingen mogen niet ongunstig worden genoemd. Door de Prov. Commissie is overigens in de loop van '52 besloten, geen stieren te keuren, tenzij vol- LANGEDIJK, 24 Juli. Aan doende melkende nakomelingen Voer 48.000 kg aardappelen 13.30 aanwezig zijn. Ook de beoorde- __i4.oo, doré 15.3016.10, eigen- ling van kalveren en pinken heimers 14.80—15.40, bl. eigen- wordt achterwege gelaten heimers 13.20—15.00, grof 12.60 De gemiddelde dagopbrengst j 13.40, drielingen 6.60—7.90, van vet per dier in de provincie, 6000 kg witte kool 3.60—4.70, bedroeg 520 gram. Het grootste 26.000 kg rode kool a 5.40—9.70, aantal ingeschreven dieren van j b 5.30—5.90, 11.000 kg gele kool .1— w„„„ a 5 30—7 10. 600 kg slabonen 41.0045.00, 140 kg tomaten 48.00-50.00, 2100 kg zilvernep 30.00—33.00, 1100 stuks bloem kolen al 65.0073.00, a2 33.00 53.00. Zwarbont veeslag, lag na Wees' perkarspel "(1716) in Stompetoren 1706 dieren. De melkopbrengst was over de provincie gemiddeld 4603 kg per dag per dier. In het gedeelte ten Noorden van het IJj werden in 1952 inge schreven: koeien S en R 3629; koeien KS 418; stieren 1 jaar 255; stieren 2 jaar 94; stie ren oudere 13. In totaal 4409 dieren, tegenover het gedeelte ten Zuiden van het IJ, totaal 165 dieren. Uit het verslag van de Hoofdcommissie van de PMD in Noord-Holland over 1952 blijkt, dat het aantal verenigingen daal de met 1, door fusie van de ver enigingen Spanbroek en Opmeer. De contrölevereniging Haring- huizen werd toegestaan om te schakelen tot rundveefokver- eniging. Het aantal geregistreerde bedrijven bedroeg m 1952 4607. Het aantal onder controle staan de koeien was 70.070. Na een onderzoek aangaande het onder kennen van dieren door middel van schetsen, die in de monster boekjes worden aangebracht, werd aan die verenigingen, die dit wensen, toestemming verleend alleen met deze schetsen te vol- Vie'r verenigingen kregen in 1952 de beschikking over een goed ingericht laboratorium. Ne- fen en twintig verenigingen heb- en momenteel een eigen dienst woning. N.-SCHARWOUDE, 24 Juli. 73.000 kg aardappelen: eerste lingen 13.1013.70, eigenheimers 14.2016.50, bl. eigenheimers 13.80—14.70, bonken 12.00—13.20, drielingen 5.106.40, kriel 4.10, 650 kg slabonen 40.00—43.00, 13.500 kg zilveruien 5.006.00, drielingen 15.00—20.00, nep 25.00 34,00, 3200 kg roten a 5.00, b 4.00, 1400 kg rode kool 5.00 6.00, 730 stuks bloemkool a2 46.00 —57.00: b2 22.00. afw. 18.00. WARMENHUIZEN, 24 Juli 41000 kg aardappelen, eerstelin gen 13.50—14.30, grove 12.60—13, drielingen 9.6010.60; Kleine 6.20 w. eigenh. 13.30—14.90, bl. eigh. 133013.70; 300 kg zilvernep 32 36, 50 kg slabonen 38. HOOGKARSPEL, 23 Juli. 40.000 kg aardappelen: grof 13.10 13.60, groot 13.80—14.10, kriel 4.00—5.50, klein 6.00—7.20. ALKMAAR, 24 Juli Aange voerd 22.000 kg. 5 stapels boeren kaas 1.76 per kg. 11 stapels fa- briekskaas 1.75 per kg. Handel goed Beperk landse PRESIDENT Eis< ditmaal op z: persconferentie van zijn misnoegen over de maatregel van Afgevaardigden het buitënland met dollar te beperken, oordeelde enige tijd dit doel een bedrag lioen dollar nodig, de behandeling in Afgevaardigden ,wa om in geen geval h< bedrag te besnoei schouwde de ruim als een strikt minir dit dringend verz hoogste gezagsdrage meende het Huis het aangevraagde bi ten afnemen. Geen De republikeinen, di geestverwanten van die de meerderheid ben geen hand ui Eisenhower te steu ben er eerder aar dat op de hulp aan keren, die de bon van de V.S., een zuiniging werd to thans is gebeurd 1 beschouwd worden troverse tussen Ei zijn kabinet enerzijd blikeinse fractie in Afgevaardigden an minder plezierige beide partijen, waa tieke tegenstanders craten nogwel eens slaan. WANNEER er i( te wijzen, die bevoegd is, w opzicht nodig is 01 kaanse bondgenote uit te rusten dan i generaal Eisenhower malig hoofd van strijdkrachten juist werken met de hulp het democratische Truman hem ter stelde. De president één nacht ijs gegaai tegenover de pers digers zijn teleurste gang van zaken beeft het object me bestudeerd en achtte grootste belang aan voorgestelde bedrag den, temeer omdat een garantie is vo< heid van de V.S. ze standers zullen ziel lijk beroepen op de die op de schouders lastingbetalers druk zij zich zorgen ma economische positie ER is nog een kle de senatoren, straks over het ben te oordelen, eer ning zijn toegedaan het standpunt van d zullen overhellen, voordeel betekenen Europese landen, die zonder de Amerike stroom niet in staat ganisatie in het lev< die èn militair èn voldoende krachtig tegen een eventuele verweren. Met belai dan ook de behani Amerikaanse Senaat zien worden aan de de Atlantische Oces BERLIJN, 23 Juli Ruim tweehonderd zijn, volgens een bei Amerikaanse blad „N sedert het begin va: in het gebied van uraniummijnen in O in hechtenis genomei Als reden voor de: zou „openlijk oproei zetten tot provocat gegeven. Volgens het blad v afgelopen week in he de uraniummijnen 1 botsingen met de vo komen. Prinses Marijke kre die deel uitmaakte Vinkeveen, Rotterd de Koningin op Pi waarin zij dadelijk van der Velden (82 uit Zoetermeer, di bleken het net zo Prinses Marijke H.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2