Bobet, als laatste renner, ontnam van Est eerste plaats in tijdrit Alle lonen en salarissen moeten met de huren omhoog Algen* klasserr PARIJS... IS PARIJS DE LEGE KOLENMIJN Verhoging bindend voor heel het bedrijfsleven Benelux- conferentie Wout Wagtmans klimt op naar eerste zes in algklassement Nederland leidt nog steeds! PLOEGEN- KE ASSEMENT Eén programma der R.K. Sociale Organisaties De „klapdeur" is gesloten Nederland laat 12 Jappen vrij T ussensprintjes Amerikaanse arts naar J.-Slavië Zaterdag 25 Juli 1953 ZATERDAG 25 JULI (Telefonisch van onze speciale verslaggever) ST. ETIENNE, Vrijdagavond Op de zandbaan rond de groene grasmat, waarop Kees Rijvers de laatste jaren zijn triomfen heeft gevierd, zijn vanavond twee andere Ne derlanders gehuldigd, wier dagprestatie nog meer sprak tot de verbeelding van de duizenden sportminnaars van St. Etienne. In gezelschap van de grote Louison Bobet, oppermachtig in de race over de weg der 1200 bochten vanuit Lyon, reed Wim van Est, getooid met de duurste bloemen van Rhone en Loire, zijn ereronde. Achter de twee kampioenen uit de vermoeiende strijd tegen het onverbiddellijke uurwerk deelden de twee lichtgewichten van de Tour de France: Frits Schaer en Wout Wagtmans, derde en vierde, in het huldebetoon. Wederom dus twee landgenoten op een ereplaats. Terwijl stormachtige toejuichin gen weerklonken voor de vier besten uit de twintigste etappe van de Ronde van Frankrijk, hield zich een kleine Nederlandse groep journalisten bezig met ze nuwachtig gecijfer. Zou de „sec- tie-Pellenaars" met twee man schappen bij de eerste vier er opnieuw in geslaagd zijn de ploe- gen-dagprijs te veroveren en daardoor haar prachtige positie in het algemeen klassement te ver stevigen? De minuut bonificatie voor Bobet heeft tenslotte de doorslag gegeven: met slechts 54 seconden waren de Franse natio nal en eerste. In de totale rang schikking echter moesten zij de eer en het uitzicht op de millioe- nenprijs nog steeds aan de Ne derlanders laten.... Doodstil werd het ineens op de tribunes van het bouwvallige sta dion toen rond half vijf de tijd bekend zou gemaakt worden van Bobet over zjjn eerste 48 kilo meter van het traject. Een half uur eerder had van Est op her haald en met veel nadruk uitge sproken verzoek van de Fransen al een voorlopige ereronde ge maakt. In één uur vijftig minuten en 45 seconden had „La Locomo tive", zoals de luidsprekers het uitschalden, de lastige weg over de rups afgelegd, de beste tijd tot dan toe. Eén uur 21 minuten en even veel seconden had de St Willi- brorder nodig gehad om de top van de But d'Arpin op 48 kilo meter van de start t^ bereiken. Ook de kortste tijd van de mid dag, meer dan een minuut korter zelfs dan de wonderlijke Span jaard Lorono, die zich in de Alpen aan een tweegevecht met Bobet had gewaagd, Donderdag deel had uitgemaakt van de vluchte- lingengroep die in Lyon de voor ste plaats zou bemachtigen en die. totdat van Est als 62ste ren ner het zware karwei van de tijdrit had volbracht, trots aan de kop had geprijkt. 1 van Est, 2 Lorono, was de stand op het moment, dat de luidsprekers om stilte verzochten. Louison Bobet had in één uur en 20 minuten de But d'Arpin be reikt. Doordraaiende in hetzelfde tempo zou hij ongetwijfeld van Est van de eerste plaats verdrin gen. „Bobet, Bobet" en „Louison", klonken de spreekkoren, die nog machtiger gescandeerd werden, toen kort daarna gemeld werd dat de charmante drager van de gele trui, hoewel hij onderweg een nieuwe band had moeten leggen, de Belg Close, die vier minuten voor hem gestart was, had ingelopen. De nieuwe zege van het Franse idool, de bevesti ging van zijn frappante verove ringstocht op de Izoard, moest nu wel zekerheid zijn. De stem van de omroeper klonk plechtig toen hij na het waar schuwende fluitje aan de ingang van het stadion, aankondigde: „Et voici l'arrivee de Louison Bobet, le maillot jauna". Als had Sint Etienne op één middag 't Franse voetbalkampioenschap en de na tionale beker gewonnen, zo kolkte van de tribunes het applaus op toen de gele figuur zichtbaar werd. Gedragen op de toejuichingen reed Bobet ten laatste rond. Ge zeten op de grasmat wachtte van Est gespannen de bekendmaking van de tijd af. „Une heure, 49 minutes.juste". Bobet had zijn leiderspositie dus met ere ver dedigd, hij had, opnieuw bewezen de beste renner uit de tour-co lonne te zijn. Eén minuut en 45 seconden ging hij van Est vooraf, die op zijn beurt ruim een mi nuut voorsprong telde op Schaer. En een goede halve minuut ach ter het Zwitsertje eindigde Wagt mans. De Bredanaar had niemand minder dan de grote Magni, die een jaar geleden in de tijdrit het hele tourleger had geslagen, in gelopen. Wie wist daarop weer te vertellen dat Wagtmans nooit geschikt is om een etappewed strijd te rijden? Het allermerkwaardigste par cours had maarschalk Goddet be stemd voor de zeventig kilometer race tegen het horloge. Stel u een wollen draad voor, die wordt op- gefrommeld en vervolgens ergens weggesmeten, zet u een mier aan net ene einde van de draad met de opdracht, de draad volgend, het andere einde te bereiken. De weg tussen Lyon en St Etienne was zo'n draad in het groot. Het was een lange slingerbocht, die nu eens enkele meters daalde, vervolgens vijftig meter steeg en dan weer naar beneden voerde. Het enige wat de renners te doen hadden was trappen, remblokjes verslijten en schakelen. Een prachtig terrein om het uithou dingsvermogen te peilen, doch zeker niet een geknipte weg om de capaciteiten der temporenners te meten. Ze moesten er vandaag allemaal een beetje acrobaat bij zijn om behendig door de bochten te kunnen slieren. Stuurvastheid was wel de allereerste eis. De in de Alpen onttroonde klassements leider Mallejac ging het op de duur zo duizelen voor de ogen SMNOffoT jy DOND23Rjvu BRIANCON* Zjjjr fLawuw** ST. Hltra.1ir-N.fMX «Trfjl-A. <skss%.r LAHgs, woensdag 22 JULI UBfe,, lts** sevM€i«Aipes .\10NACG NIMES «ffSfe, "INSDAC WfUr SUR V9BWS BEZIEKS VRIJDAG 17JUU pARIJS is de zon op de Seine-oevers, die vol dromende mannetjes zitten. De bouquinistes op de kade- muurtjes bij de rivier, die nooit iets verkopen uit hun qroene boekenkisten. De breiende dienstmeisjes in het reepje park onder de Sacré Coeur. Het atelier meisje met Het Adderklu wen" van Mauriac op een stoeltje in een grauw-groe- ne wagon van de métro op een spitsuur. De kinderen die langs de wijde vijver draven in het Jardin du Luxembourg, om hun blin kende bootjes veilig aan wal te krijgen. De moeders die met heldere, blije ogen de kleine stuurlieden volgen bij hun spel. De Champs Elysées, waar het altijd Za terdagmiddag is. De restau rants om zes uur 's avonds. De bistro vijf uur later met politieke beschouwingen over een glas bij het eeuwig en onverstoorbaar breiende standbeeld van de dikke waardin op de tapkast. De „caves" van St Germain des Prés rond middernacht, waar jonge mensen zich met alle geweld van kleurige excentriciteit en knarsende, piepende en hijgende mu ziek trachten wijs te maken dat leven langzaam sterven is. Dat de dromende man netjes met hun voeten in het gore water zitten van de grauwe rivier. Maar 's morgens vroeg ontsteekt de zon feestelijk een glanzend licht in de top van de kermismast van de Eifeltoren. Parijs, lichtstad, hoofdstad van Europeanen Negers, Aziaten, Amerika nen; hoofdstad van de we reldstad van de Are de Triomph, van de Eifeltoren, van Montmartre, van wuft vermaak, van simpele vreugde. Wie noemt de naam voor deze stad? Lichtstad? Mode- stad? Ach, Parijs is Parijs. door het volgen van de lange kronkeldraad, dat hij in Sint Etienne pardoes tegen het hek omhoog reed. Met de hulp van een serie flesjes spuitwater kon hij zover op dreef worden ge bracht dat hij het einde haalde. Zijn landgenoot Esnault had on derweg een aanrijding met een kat. „Beide betrokkenen kwa men er zonder ongelukken af", vermeldde het koersrapport. De Zwitserse veteraan la Franchi. die met zijn gepensionneerd gezicht een der bezienswaardigheden van de tourcolonne is, bleek na af loop tengevolge van al dat draai en vergeten te zijn, dat hij nog remmen had. Om te voorkomen dat de brave jongen nog een paar rondjes extra aan zijn zeventig kilometer zou toevoegen, sleepte men hem maar met vereende krachten van zijn fiets af. Toen zich tien renners hadden onderworpen agn deze vreemde proef, bleek de Luxemburger Schmitt, die als eerste vertrok ken was en dus een stimulans had gemist om een tegenstander voor zich in te halen, met 1.56 09 bovenaan te staan. Drie toursoldaten hadden toen al meer dan twee uur voor zich laten noteren, waaronder Gau- thier, geen schaduw van wat hij ooit voor de Franse rennerij heeft betekend. De elfde die St Etienne binnen reed, Morvan, verwees met 1.53.39 meteen alle illusies van Schmitt naar de andere we reld, maar op zijn beurt moest Morvan zich terugtrekken voor Lorono, die als 22ste renner het karwei had voltooid en daarvoor 1.52.56 bleek te hebben nodig gehad. Lieden, die alles over de Tour menen te weten, vertelden al dat Bobet, van Est, Magni en nog een hele reeks temporenners gemakkelijk vijf minuten onder de Spanjaard zouden blijven, doch nadat de lange serie middelma- tigen met tijden tussen de 1.55 en de 1.59 zich had gepresenteerd, was het allang duidelijk dat er zeker geen 300 seconden verschil zouden zijn tussen de besten en Loronq. Wel drukte van Est de Spaanse klimkoning resoluut naar de tweede plaats en kwam tot aller verrassing Wagtmans met een prachtige 1.52.25 uit de bus, zodat hij zich tussen de St Willibrorder en Lorono plaatste en in het algemeen klassement de zesde plaats zou bemachtigen, doch daarna was het met de prachtige tijden weer even ge daan. Schaer, de hele Tour een en al activiteit en nog steeds in de groene trui van het punten klassement, kon zich met 1.51.47 tussen de twee West-Brabanders inschuiven, tot als allerlaatste groot en slank Bobet de baan opreed met de stralende glim lach van de overwinnaar. Toen bleek dat Lorono bij de beste vijf was geweest, want Astrua had het slechts tot 1.53.13 gebracht. Rouer, die als laatste eindigde, kreeg 2.06.53 achter zijn naam staan, bijna achttien mi nuten meer dan de grote Louison. v.v.;.;.;.;.;. De uitslag Bobet (Fr.) 1 uur 49 min. van Est (Ned.) 1.50.45. Schaer (Zwits.) 1.51.47. Wagtmans (Ned.) 1.52.25. Lorono (Spanje) 1.52.56. Bauvin (Fr. N.O.C.) 1.52.57. Astrua (It.) 1.53.13. Morvan (Fr. West) 1.53.39. Close (België) 1.53.42. Mallejac (Fr. West) 1.53.43. Rossello (It.) 1.53.52. Mirando (Fr. Z.O.) 1.53.56. Massip (Spanje) 1.54.20. le Guilly (Fr.) 1.54.34. Rolland (Fr.) 1.54.37. Ernzer (Lux.) 1.54.45. Molineris (Fr. Z.O.) 1.54.48. Meunier (Fr. N.O.C.) 1.54.57. Bartali (It.) 1.55.01. Mahe (Fr. West) 1.55.22. G. Voorting (Nederland) 1 55 25 Nol ten (Ned.) 1.56.19. Suykerbuyk (Ned.) en Roks (Ned.) 1.59.23. van Breenen (Nederland) 2.01.10. Het algemeen klassement na de 20ste etappe is: 1. Bobet (Fr.) 113.17.19. 2. Mallejac (Fr. West) 113.31.27, op 14.08. 3. Astrua (It.) 113.32.20, op 15.01 4. Close (België) 113.34.56, op 17.37. 5. Schaer (Zwits.) 113.36.03, op 18.04. 6. Wagtmans (Ned.) 113.38.58 op 21.39. 7. Rolland (Fr.) 113.40.22, op 23.03. 8. Lauredi (Fr.) 113.41.25, op 24.06. 9. Geminiani (Fr.) 113.44.37, op 27.18. 10. Mahe (Fr. West) 113.45.45, op 28.26. 11. Bartali (It.) 113.49.19, op 32 min. 12. Mirando (Fr. Z.O.) 113.52.04, op 34.45. 13. van Est (Ned.) 113.56.19, op 39.00. 14. Serra (Spanje) 113.57.51, op 40.32. 15. Magni (It.) 113.59.37, op 42.18. 16. G. Voorting (Nederland) 114.01.52, op 44.33. 17. Bauvin (Fr. N.O.C.) 114.02.26, op 45.07. 18. Ernzer (Lux.) 114.04.00, op 46.41. 19. Nol ten (Ned.) 114.05.11, op 47.52. 20. Anzile (Fr. N.O.C.) 114.07.57, op 50.38. 29. Roks (Ned.) 114.30.42, op 1.13.23. 36. Suykerbuyk (Nederland) 114.48.43, op 1.31.24. 37. van Breenen (Nederland) 114.53.03, op 1.35.44. Het algemeen ploegenklasse- ment is: 1. Nederland 339.29.04. 2. Frankrijk 339.36.14, op 7.10. 3. Frankrijk N.O.C. 339.51.33, op 22 29 4. België 340.20.06. 5. Frankrijk-West 340.32.58. 6. Italië 340.37.19. 7. Spanje 341.19.43. 8. Frankrijk Z.O. 341.54.20. 9. Ile de France 342.03.20. 10. Zwitserland 342.23.24. 11. Luxemburg 343.56.19. Frankrijk Z.W. niet meer ge klasseerd. Vandaag naar Montlu§on |N het grote dal van de Cher strekt zich, op beide oevers van de rivier, de stad Montlugon uit. De kern heeft al heel wat eeu wen zien komen en gaan, de nieuwe wijken zijn er snel omheen gegroeid toen de industrie hier de vleugels uitsloeg. Het is een indus triestad en veel oude monu menten vindt men er niet, behalve de vele houten hui zen in de oude stadskern en het oude slot van de Bour bons, dat boven de hele stad uitsteekt. Maar met dat slot hebben de inwoners dan toch iets waarop zij trots kunnen zijn. En zij zijn het dan ook terecht. „De omgeving van Mont lugon is een paradijs voor wie er van houdt buiten te leven", zeggen de folders. En dat is geen onwaarheid. Het is inderdaad een land om er het hele jaar door in een tentje te wonen, midden in de vrije natuur, die het industriestadje zo weelderig omringt. De industrie heeft het be volking s getal van Montlu gon in minder dan 'n eeuw vertienvoudigd. Voorname lijk toen bij Commentry, enkele kilometers verder, steenkool in de bodem ge vonden werd, tegen 't eind van de vorige eeuw. Er kwamen hoogovens en me taalbedrijven en het be loofde heel wat, tot men in 1930 ontdekte dat de steen koollaag leeg was. Maar de industrie bleef in Montlugon. Er zijn nu bui- zenfabrieken, constructie werkplaatsen, fabrieken van vuurvast aardewerk, vloei bare gassen, chemische pro ducten, synthetische garens, rubber en spiegelglas. De gezamenlijke Katholieke sociale organisaties hebben overeenstemming bereikt over een programma van maat- regélen ten aanzien van de huurverhoging, de compen satie daarvan, de opheffing van de zgn. consumptie beperking en de voorgestelde belastingmaatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid op lange termijn. Een samenvatting van hun opvattingen hebben zij aan de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. doen toekomen. De medewerkende organisaties zijn de katholieke standsorgani- saties, n.l. de werkgevers, de boeren en tuinders, de KAB, dc Middenstand, St. Adelbert en de werknemende Middenstand. Hun opvatting hebben zij als volgt geformuleerd: 1. Een volledige compensatie van de huurverhoging en wel in de vorm van een algemene loon- en salarisverhoging zonder in achtneming van een loongrens. 2. Een integrale opheffing van de z.ig. consumptiebeperking. 3. Bij het bepalen van de om vang van de loonsverhoging, be nodigd voor de uitgangspunten 1 en 2 wordt rekening gehouden met de verlaging van de kosten van het levensonderhoud, die het gevolg zijn van de maatregelen voorgenomen in de wetsontwer pen tot verlaging van de suiker accijns, de verlaging van de per sonele belasting en de afschaffing van de omzetbelasting op schoei sel en huisbrand. 4. De benodigde loonsverhoging voortvloeiend uit de onder 1, 2 en 3 genoemde maatregelen, die nen in het algemeen bindend voor hst gehele bedrijfsleven te worden opgelegd. Kinderbijslag dient met een aan die loonsver- ïoging evenredig percentage te worden verhoogd. 5. Indien en voor zover uit een advies van de S.E.R. mocht blij ken dat de onder 4 genoemde loonsverhoging nadelige reper cussies zou hebben op de werk gelegenheid, de betalingsbalans situatie en op de positie van het kleinbedrijf, dienen de uit de loonsverhoging voortvloeiende lasten van het bedrijfsleven te worden gecompenseerd. Hierbij wordt o.m. gedacht aan de ver laging oftewel de afschaffing van de vereveningsheffing. 6. De hierboven genoemde pun ten worden als een onverbreke lijk geheel gezien -in die zin, dat indien een van deze maatregelen zou wegvallen, een gëheel nieu we situatie ontstaat, welke nieuw overleg zal vorderen. 7. Bij het bestuderen van de opheffing van de consumptiebe- iperking dient bijzondere aan dacht te worden geschonken aan het vraagstuk van de onevenre dige achteruitgang van 't reëel, inkomen van de grote gezinnen. 8. In nauwe samenhang met de hierboven genoemde punten dient de directe verantwoordelijkheid voor de loonvorming, welke nu berust bij de overheid, college v. Rijiksbemiddelaars, te worden overgedragen aan de S.E.R. De positie van de overheid in deze constructie terzake van aange legenheden, de loonpolitiek be treffende, wordt gelijk aan de verantwoordelijkheid, welke de overheid draagt, respectievelijk welke voor de overheid is voor zien ten aanzien van de activiteit van de lagere publiekrechtelijke organen. 9. Met betrekking tot de voor gestelde belastingverlaging wordt over een aanvulling en verfij ning van deze voorzieningen na der overleg gepleegd tussen tech nische experts. 10. De uitkeringen der Nood wet Ouderdomsvoorziening van de sociale voorzieningsregeling en de Invaliditeitswet dienen eveneens te worden verhoogd. 1 Daarnaast moeten de loongren zen voor de wachtgeld- en werk loosheidswet, de ziektewet en 't ziekenfondsenbesluit aan deze I verhoging worden aangepast. De gezamenlijke katholieke so ciale organisaties menen er op te mogen wijzen, dat de onder 1 tot en met 10 genoemde maat regelen belangrijke consequen ties hebben voor de verdeling van het nationaal inkomen. Bij deze verdeling is de positie van meer groepen van de bevolking in het geding dan die van werk gevers en werknemers. Met na me wordt hier gewezen op de positie van de z.g. middengroe pen, de huiseigenaren, de gepen- sionneerden en de zelfstandigen. Gat bij Kruiningen dicht GOES, 24 Juli Op enkele dagen na een half jaar na de rampnacht is vanochtend het stroomgat op Zuid-Beveland met een 7500 ton metend, uit Enge land afkomstig caisson, gedicht. Om precies kwart voor negen kondigden de stoomfluiten van* meer dan 15 sleepboten aan. dat de trossen met het 62 meter lan ge, 18.9 meter brede en 18.25 m. hoge gevaarte waren losgegooid, nadat het als laatste in de rij van kleinere caissons in de veerhaven van Kruiningen was gemanoeu vreerd en het geïnundeerde wa terschap Kruiningen (1468 ha) van het water afgesloten. De operatie „klapdeur" was tot een succesvol einde gebracht. De slotphase van de operatie „klap deur" was allerminst sensatio neel. Van het moment af. dat 7 sleepboten de caisson om 10 mi nuten voor half 7 door de nauwe ingang van de veerhaven van Kruiningen manoeuvreerden, tot dat 2 uur later de eerste kantel- bak zijn lading stortsteen in het water had doen verdwijnen, deed het bijna onwerkelijk aan. dat hier een uiterst moeilijk werk werd voltooid. Zo zeker werd de betonnen reus naar zijn plaats gedreven, dat geen moment ook maar de gedachte aan een mis lukking bij de honderden toe schouwers opkwam. Oorlogsmisdadigers TOKIO, 24 Juli Nederland heeft Japan laten weten, dat het heeft besloten, 12 van de onder zijn jurisdictie vallende 218 Ja panse oorlogsmisdadigers van de klassen B en C op erewoord vrij te laten. Dit werd vandaag meegedeeld door het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De oorlogsmisdadigers bevin den zich in de Sagamo-gevange- nis te Tokio. Het ministerie gaf te kennen, dat deze maatregel „ongetwij feld zal bijdragen tot de bevor dering van het begrip tussen de volken van beide landen". Mevrouw Bobet stond Louison te bewonderen in zijn fraaie gele trui. „Mooi, nietwaar?" vroeg Bobet. „Ja. maar ik heb ook wat moois", zei vrouwlief, die haar Louison meenam naar een prach tige Amerikaanse slee, die ze maar vast gekocht had. De be taling kon wachten tot na de Tour, had de verkoper gezegd. Louison's plezier was goeddeels vergald. Lucien Lazarides beweert dat hij vandaag in de rit naar Mont- lucon voor een verrassing zal zorgen. Er komt, volgens Lucien, een verandering in het algemeen klassement.... in de rangen ach ter Bobet, wel te verstaan. Een renner die hulp vraagt en geduwd wordt, krijgt boete. Maar als de coureur ongevraagd bij stand krijgt, dan ontvangt hij geen straf. Men kan begrijpen, dat er heel wat renners te ver staan geven: „Ik ben moe". Hulp vaardige lieden krijgen medelij den en duwen. Om dat duwtje is dan niet gevraagd, snapt u, de coureur merkte slechts op, dat hij moe was Van de Bruijne (België) gaat het volgende verhaal: Hij tui melde in een watertank. Twee keer ging hij kopje onder en toen verscheen de gevreesde strafuit- deler Boudard, die Fred de Bruijne na hem leeggepompt te hebben strafte wegens be voorrading buiten de officiële post. Rossello kreeg van zijn Italiaanse aanhang chianti. „De anderen ook wat geven", riepen de supporters. Maar Rossello dronk alles zelf op, waarna hij zich ontpopte als iperazanger en als balletmeester, want na aankomst danste hij alleen de quadrille. ARIE DE VROET TRAINT BE QUICK GRONINGEN Met ingang van 1 Augustus zal Arie de Vroet zich met de training van het Groningse Be-Quick belas ten. De ex-Feijenoorder speelde zo als bekend mag worden veron dersteld geruime tijd als profes sional in Frankrijk. Frans Ho- genbirk, de huidige trainer, blijft eveneens bij Be-Quick in dienst. voor Mgr. Stepinac BERKELEY (Californië). 24 Juli Dr John Lawrence, spe cialist op het gebied van de ra dio-actieve geneeskunde aan de universiteit van Californië. is per vliegtuig naar Joego-Slavië ver trokken om kardinaal Stepinac hulp te verlenen. De kardinaal lijdt erg aan po lycythemia, een zeldzame bloed ziekte, die dikwijls dodelijk is. De ziekte, die voortspruit uit een te grote hoeveelheid rode bloed lichaampjes, veroorzaakt het op zetten van de milt en de klieren. Vroegere behandelingen zijn voor het merendeel zonder suc ces gebleken, maar Lawrence heeft een methode ontwikkeld waarbij hij radioactieve phos phor gebruikt hetgeen in sommi ge gevallen hielp. Op de conferentie is besloten de moeilijkheden rond de con- fectie-industrie naar de arbitrage te verwijzen. Een overlegperiode van twee maanden is nog gelaten aan de industrieën op het gebied van rayonweefsels, charmeuze damesonderkleding, emaillewaren, handbreigarens, leren schoenen en beschuit. Indien de onderne mers in deze bedrijfstakken niet binnen die periode tot overeen stemming zijn gekomen en ook de regeringen geen oplossing kun nen vinden, zullen ook deze in dustrieën naar de arbitrage-pro cedure verwezen worden. Volgens de procedure kiezen de landen, wier industrieën of land bouworganisaties moeilijkheden met elkaar hebben, een scheids rechter, die niet tot een van de Beneluxlanden behoeft te beho ren. Kan men niet tot een keuze geraken, dan kan de hulp van het Internationaal Gerechtshof worden ingeroepen. Deze arbi trageregeling zal pas van kracht kunnen worden, wanneer de par lementen van de Beneluxlanden er hun goedkeuring aan hebben gehecht. Teneinde in de over gangsperiode toch de arbitrage procedure te kunnen hanteren is afgesproken, dat de beslissingen van de scheidsrechters in die tijd het karakter van adviezen zullen hebben, adviezen die men ver plicht is na te komen. Heel dit complex van maatregelen zal voorlopig voor twee jaar gelden. Interparlementaire Beneluxraad Wat de Interparlementaire Be neluxraad betreft is overeenge komen dat de leden van deze raad door de leden der drie lan den benoemd zullen worden. De raad zal in totaal uit 35 leden bestaan, 15 Belgen, 15 Nederlan ders en 5 Luxemburgers. De re geringen kunnen de raad om advies vragen. Zij moeten advies vragen, indien het parlement van een der drie landen de wens daartoe te kennen geeft. De hierboven geschetste beslui ten werden ons van gezagheb bende Nederlandse zijde geken schetst als compromissen, die ge zien de aard van de moeilijkheder van 'de laatste maanden bevre digend genoemd kunnen worden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6