Vierdaagse-leger hield grandioze intocht Friese zeilen op Hollandse wateren Waarom Vervaecke een flesje drinken van een dame kreeg Kent IJ West-Friesland zoals 'tis en... was? Vlekken? CETREX! Foetsie Aller-, allerlaatste energie was voor het blarenbal Rijwielbedevaart naar Kevelaer Voor de twintigste maal: 'n bundel Kaag- en Sneekweek Revanche tijdens de Sneekweek? Markt en Beurs Vijftig jaar Tour de France (XV) In 1936 deden Nederlanders hun intrede in de Tour Zaterdag 25 Juli 1953 Pagina 9 Een jonge vrouw, toonde zich niet betreft een met >aste zelfs het des oor deze gelegen- ikleding van haar i belle et la béte-' en de jury waar- raxi goed geklede :ren. Soms klemde eheersbeestje vast elke als garnering de. Een volgende op haar arm een rd door een paar den vergezeld, rijd in schoonheid welke telken jare enige tijd geleden bassadeurs plaats /an de beker was lie Jeanne Lefèvre telijke Duitse dog- lange robe, waar met stroken kant n de Statistiek ;rie in Engeland ikend gemaakt, de fabrikanten n Engeland met lullen zien op Van September i werd niet min- send m2 vlagge- at ten opzichte voor een toene- 930 duizend m2 oude kluizenaars utten stonden een jandeling door het nee. Zo nu en dan vas het een groot altijd in gebed en m maaltijd hielden lat niet altijd vlot. nf Ze waren altijd '.en tegen de ander ar de ander wim- EERST JIJ, DAN het brood breken rs zou er van eten en meisjes van de hoeft ook niet. Als onniken leren, dat 5 we op onze beurt Dan ruimen we kaar op en oefenen lastenliefde. tste. Afgesprokent i andere kant van :aan land möest Hij meende, dat dië zou zijn, maar vergiste hij zich Hij was namelijk k naar een zeeweg Indië. Maar die hij niet gevonden, ntdekte een heel werelddeel, dat later Amerika e. Eigenlijk had ind de naam van bus moeten heb- )at zou dankbaar- eweest zijn. Maar bus zullen we on- dat wel niet ver- heeft men er ru- er gemaakt, waar Dte ontdekker ge- is. Nu is het wel dat het Genua is l tussen 26 Augus- 31 October van lar 1451. Tussen a 1485 maakte Co- s vele reizen naar ;al, Vlaanderen, nd en IJsland. 3 tus 1492, als hij 41 ud is, vangt z'n réis aan. Half Oc- ongeveer komt hij nieuwe wereld- in en 15 Maart van >lgend jaar is die reis afgelopen, maakt hij nog drie naar Amerika om in Spanje te ster- Is hij 55 jaar oud (Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN De vierde en laatste dag van de Vierdaagse heeft in het oude Novimagum een enthousiasme losge laten zoals wij dit geen enkel voorgaand jaar hebben meegemaakthoe ongelofelijk het misschien ook lijktreeds Donderdagmiddag hadden duizenden en dui zenden stoelen, banken en klapzittingen langs de route van de intocht geplaatst om zodoende op de eerste rang de w andelheerscharen een intocht te bereiden, als hadden zij het Romeinse rijk gered van de ondergang tegen de barbaren. Bedolven onder een kleurige bloemenzee en overweldigd door hagen van applaus, wekte dit beeld van de Vierdaagse-intocht herinneringen aan de intocht der gladiatoren in de laatste dagen van Keizer Augustus. Laten wij U eerst vertellen dat vier heren de hele barre nacht van Donderdag op Vrijdag op een om gekeerde bierton heoben zitten klaverjassen langs het traject, om verzekerd te zijn van een goede plaats. Ailerwege waren tribunes opgericht langs het parcours voor de laatste gang der tienduizend in een bont carnaval van bloemen, muziek, vlaggen, charmante meis jes en enthousiast applaus. Achttien deelnemers verschenen op de morgen van de laatste dag met aan de start Zij strandden in het zicht van de thuishaven. De rest marcheerde opgewekt naar de laatste loodjes en weer bleek, dat wat D.D.T. is voor pruimenluis, kamferspiritus en jodium zijn voor de bloedlbaar. En zo men malaria bestrijdt met kinine, bindt men de strijd tegen de ki lometers aan met voetpoeder. Al vroeg in de morgen over spoelde het legioen de oude ves tingstad Grave, waar de Graafse deelnemers, meesters in de wan delsport gebukt gingen onder een spontane bloemenhulde. Vandaar gmg het bijna zonder rust op Cuyk aan, waar de gemeente sub sidie had verleend op het draaien van Tiroler walsen en het brengen van lustige hoempapa op een ma nier, dat zelfs de hardnekkigste blaar er draaierig van werd. Cuyk was deze vierde dag weer excellent: een uur vroeger dan gepland, namelijk om tien uur in de morgen, werd de pontonbrug ingelegd door de mannen van Geertruidenberg en Soesterberg, die al een paar dagen de wacht aan de Maas hadden betrokken vanuit hun 100 man bergend ten tenkamp. Tot twee uur in de mid- uag was alle scheepvaartverkeer in de Maas gestremd. De minister van Oorlog gaf te zamen met vele ambassadeurs en militaire attaché's acte de presen ce op 't pittoreske Cuykse markt plein. Burgemeester Louis Jansen bleek weer in staat van zijn ge meenteambtenaren charmante gastheren te maken, en het was goed toeven binnen de muren van het oude raadhuis. De fanfare Caecilia verzorgde voor de Ko ninklijke Marinierskapel het vo lume en blies de muzikale omlijs ting samen met de harmonie. APOTHEOSE En wat nu te vertellen van de apotheose van de vierde dag.... Voor ons was het een defile van alle charmante meisjes en toffe Mi'1 Vnstandsexamens Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het Middenstands diploma slaagden: J.G. Ver duin Akersloot; E. A. M. Ursem. W. P. Vis, K. Visser, J, J. Vredenburg, F. E. de Vries, J. de Vries, C. J. Warmer, H. v. Wees, C. P. v.d. Werf, J. J. M. Willemse, E. Wouters, L. Zwak- man; W, Zwart, en N. Zwetsloot allen te' Alkmaar; J. P. Wokke, Bakkum; G. Penningsde Vries Bergen; J. H. Wester, P. A. J.J. Wissentgirg en S. Verganet te Beverwijk; Th. L. Weiboren te Castricum; J. S. Wezelenburg te Driehuizen; Th. Witte Den Burg (Texel); C. P. de Wildt en G. Zonneveld Heemskerk- J. J. Vlie gendehond en J. N. Vokers H.H. Waard; N. W. Zentveld en A. J. Zoon te Heiloo; J. N. de Vries, M. de WitBroertjes en A. Zo merdijk te De Rijp; H. Woudstra Slootdorp; N. J. en P. de Wit te Texel; A.M.A. Vos, C. J. de Vries, S.S. de Vries en W.H. de de Wildt te Uitgeest; A. Zeven bergen en J. B. van Zijp te Vel sen-N.' P. J. Vlam Warmenhui- zen; M D. Tijsen Wieringen; A. Valk. K. Veenis en C. W. v. 't Veer Wormerveer; J.A. v.d. Ven Castricum en P. Zijp te Zuid- Sdharwoude. DUITSE KINDEREN NAAR NEDERLAND AMSTERDAM, 24 Juli De ziekenfondsraad deelt mede: Deze zomer worden ongeveer 1000 kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, afkomstig uit Ber lijn err West-Duitsland, voor een periode variërende van 3 weken tot 3 maanden, in Nederlandse pleeggezinnen ondergebracht. De uitzending van deze kinde7 ren, die vooraf medisch worden gekeurd, ges#iiedt onder toezicht van het Rooms-Katholiek Neder lands Huisvestingscomité te 's- Hertogenbosch en de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht. De voorzitter van de zieken- fcmdsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen verzocht, deze kin deren, voor zover zij verblijven in gezinnen, die bij een algemeen ziekenfonds verplicht of vrijwil lig verzekerd zijn, kosteloos onder de verzekering van hun pleeg ouders in te schrijven. Benoeming LIMMEN Met ingang van 1 Sept is onze plaatsgenoot, de hr. G. Mok, drs in de Romaanse taal en letteren, benoemd als leraar aan het R.K. Lyceum voor meis jes te Amsterdam. jongens, waarmee we weer vier dagen in sportieve geest lief en leed hadden gedeeld. En daarom good luck, Belgische grasbroekjes, die jullie potteke bier weer gaan opzoeken en good luck, stevige boys van het Luxemburgse para dijsje. Maar ook: tot ziens jongens ter zee, te land en in de lucht. En dat er geen stagnatie mag komen in jullie pensioenuitkering, spor tieve wandelopa's. En volgend jaar zullen de meisjes weer even leuk zijn om te zién als dit jaar en zullen we weer rendez vous geven op dat enorme Vierdaagse- bal, wanneer we er nog even de aller, allerlaatste energie uitleven Hulde aan Den Haag, dat dit jaar wederom met zijn groot aantal groepen en individuelen de rugge- graat vormde van de Vierdaagse en hulde aan de humor en de kos telijke leut der Brabanders, die ons hart hebben gestolen, evenals de Utrechtenaren, de bescheiden maar kundige tippelaars van pro fessie. En zoals o.a. mannen uit Hoorn een brug legden van de Brabantse oever naar het Lim burgse bij het bouwen van de ponton, zo zullen wij het volgend jaar weer een brug leggen van hart tot hart, in de 38ste Vier daagse So long. En als ge dezer dagen iemand moeizaam door Nij- megens straten ziet strompelen,' weet dan dat wij dat zijn. Want onder onze voeten steken de bla ren, en in onze dromen zingen wij nóg de lof van het Vierdaagse- lied. Geslaagd ALKMAAR Te Alkmaar slaagden voor het diploma A, Mulo: G. C. Stam, Hoorn; V. M. Terra, Wognum; P. M. Tros, Hoorn; A. van Wees, Hoorn; N. W. Zuurbier, Spanbroek; J. Stam, Wognum; F A, Ammerlaan, Bloe- mendaal; G. J. A. Arink, Heem stede; E. A. de Groot, Egmond a. d. Hoef; M. M. Schouten, Alk maar; M. C C. Rood, Heerhugo- waard; E. G. Stoop, Waarland; A. Meiten, Uitgeest; W. A. van de Ven. Castricum: C. C. J. van Roon en W J, M. van der Sluijs, Beverwijk; K. Timmer, Velsen-N.; H. G. Ursem, Uitgeest; C. J. A. van de Ven. Castricum; R. J. M. van de Pol. J A. Vendel, P. H. J. J. Wissenburg en J. IJzenbrandt, Beverwijk; G. J. de Zeeuw, Bak- in He sX l w wZhll kum= p-' M- Zuurbier, Velsen-N.; in de Samba van het blarenbal. afgewezen: drie. De R.K. Rijwiêlclub „Maria Ke velaer" te Alkmaar pelgrimeert dit jaar naar de grootste bede vaartplaats van Duitsland, Keve laer. Hiermede is een aloude tra ditie in ere hersteld. Hieraan kan elke man en jongeman deelne men, die over een rijwiel be schikt. Na het bijwonen van de H. Mis op 15 Augustus in de Deke nale Kerk van Alkmaar tot inten tie van de pelgrims, zal gezamen lijk worden ontbeten, waarna deze mooie bedetocht per fiets zal worden ondernomen. Zij zal vijf volle dagen in beslag nemen. In In de loop van 19 Augustus kun nen de pelgrims des middags worden terugverwacht. Iedere dag wordt de H. Mis bijgewoond, terwijl verschillende malen per dag tijdens de reis de Rozenkrans zal worden gebeden. Hiervoor kunnen de deelnemers zelf hun eigen intenties opgeven, waarvoor dus door allen gezamenlijk zal worden gebeden. Te Kevelaer zal aan alle plechtigheden worden deelgenomen. Daar zal de Hoog mis worden bijgewoond; des mid dags predicatie in de basiliek of kaarsenkapel, lichtprocessie. Kruisweg, zegening der rijwielen enz. Voor een prima verzorging tij dens de reis en het verblijf te Kevelaer wordt gezorgd, terwijl tevens een rijwielhersteller meè- pelgrimeert, óm eventuele repa raties gratis te verrichten. Aanmelding en inschrijving staan nog open tot en met Maandagavond a.s. (laatste post bestelling van 27 Juli 1953) of eventueel mondeling tot Maan dagavond 27 Juli uiterlijk 9 uur. Secretariaat: de heer G. F. Hou- tenbos, Baanstraat 3, Alkmaar. (Advertentie) VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER (Van een speciale verslaggever) Er is in de zomertijd geen mooier en edeler sport denkbaar dan de zeilsport. Het spel van de witte zeilen bollend in de wind, de slanke scheepjes snijdend door de watervlakten, zwenkend en wendend als de witte meeuwen in de blauwe lucht. Een spel van schoonheid en gratie in de meest karakteristieke gedeelten van ons vaderlandje, de wijde watervlak ten met de verre horizon onder de prachtige massieve Nederland se wolkenluchten. Wat betekenen daarbij verge leken zwetende wielrenners of ronkende en krijsende motoren in het stof en het vuil van de wegen? Het zeilen is een sport, die bijkans zo oud is als de mens heid zelf, maar die in de loop der eeuwen nog niets aan schoon heid en aantrekkingskracht heeft ingeboet. Twee centra van de zeilsport in Nederland hebben reeds sinds jaren elkaar gevon den bij het organiseren van wed strijden, twee centra, waar de zeilsport tot een kunst is uitge groeid, de Kaag en Sneek, Hol lands en Frieslands watersport centrum. In de Kaogweek komen de Friezen naar Holland en in de Sneekweek komen de Hollanders naar Friesland. En daaruit zijn vanzelf de traditionele Holland- Friesland wedstrijden voortgeko men. De individuele wedstrijden, waarbij de Hollandse en Friese zeilers elkaar de eer betwisten, maar even vanzelfsprekend de teamwedstrijd, waar het niet om de persoonlijke overwinning gaat maar alleen om de overwinning van de groep. En dat is veel moeilijker. Want de zeiler is uit de aard der zaak individualistisch. Dit brengt de zeilsport uit haar eigen aard mee, de zeiler is op zijn tochten alleen. Met zijn boot in de oneindigheid, moet geheel op eigen initiatief en kunde ver trouwen en moet profiteren van ieder voordeel dat wind en water hem kunnen bieden om een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. In de wedstrijdsport moet hij bovendien nog opletten dat deze voordelen hem niet door een concurrent ontnomen worden. In de teamwedstrijd is dat anders. Daar moet hij iedere gelegenheid benutten om zijn ploegmakkers vrije baan te geven en de tegen standers de wind uit de zeilen te nemen, ook al zal hij daardoor zélf een eervolle plaats in het klassement verspelen, doch dit mag geen naam hebben, wanneer een teamgenoot dan maar een goede plaats weet te bemachtigen. Dit vraagt opoffering en sportivi teit, maar het geeft dan ook een zoveel grotere voldoening wan neer de toeleg gelukt en de team overwinning een feit is. Ditmaal Friese zege Deze keer hebben de Friezen weer gewonnen, 'n Team van zes regenbogen was voor deze wed strijd in de Kaagweek afgevaar digd. Klaas Vrolijk met Hendriks, de beide Sneker bakkers- en re genboogspecialisten, „dokter" v. d. Zijpp, J. Alberda, de jachtbou wer en een der kundigste zei lers uit de jongere garde, C. de Jong, de man van het D.E.-jacht en Priester. Woensdagavond zijn zij weer in Sneek teruggekeerd. Wij hadden het genoegen een hunner aan de praat te krijgen en daarbij her leefde weer de heroïsche strijd om de eer tegen de Hollandse zeilers met klinkende namen als Hofland, Theunissen, Bergsma enz. De moeilijkheid was om de ware teamgeest toe te passen, daar juist bij de Friezen nog wel eens het alternatief wil gelden van „als ik zelf maar een goede plaats heb, moeten de anderen zelf maar hun boontjes doppen". In dit opzicht waren de Holland se zeilers altijd iets beter op el kaar afgestemd. Maar deze keer werden er ook door de Friezen goede staaltjes van teamgeest en tevens van zeilkunst vertoond. Zo wist Alberda, die aan de kop bedreigd werd door een Hollan der zodanig te manoeuvreren dat zijn teamgenoot De Jong uit der de positie de weg naar de eerste plaats vrij kreeg. Na de eerste dag leidden de Friezen door een eerste en tweede plaats van Al berda en De Jong plus een vijfde en zesde plaats van Vrolijk en Priester met 42.1 tegen 30 pun ten. De tweede dag wisten zij hun voorsprong te vergroten, het luk te enige keren een tegenstander „weg te brengen" of een „sme rige" wind te bezorgen, zodat de Friezen de overwinning nage noeg al in de zak hadden. Wel wisten de Hollanders door enige protesten te winnen, de achterstand te verkleinen, maar de voorsprong was nog zodanig dat de Friezen de derde dag al leen maar op een remise behoef den té zeilen, eén toeleg die vol komen gelukte. De eindstand was 1151^ tegen 109. Nu de Sneek-week En nu is het wachten op de revanche in de Sneek-week. De Friezen hopen op harde wind, waarbij zij hun beste re sultaten boeken. Ook de afgelo pen Kaagweek was in dit op zicht gunstig verlopen. Het kostte Hendriks een zeil, dat echter in een record-tijd van enige uren was gerepareerd, en Alberda een fok, maar de pech werd tamelijk gelijk verdeeld, daar bij de Hollanders o.a. een mast doorknapte. „Maar liever zo dan een drijf- partij", zeggen de Friezen, dan hebben wij tegen de Hollanders geen kans. Hierbij spelen ver moedelijk ook de financiën een rol. Verschillende Hollandse deel nemers hebben diverse tuigages voor alle soorten wind. Vergelijk nu daar mee één der Friese deel nemers, die dit jaar zijn boot op knapte, terwijl de hoognodige vernieuwingen van het tuigage tot volgend jaar moeten wach ten, want „het zit er niet aan". Wij wensen de Sneek-week ideaal zeilweer en een spannen de Holland-Friesland race. Examens C.I.O.S. OVERVEEN Voor de specia lisatie-examens van het Centraal Instituut voor de Opleiding van sportleiders (C.I.O.C.) te Over- veen zijn geslaagd: Gymnastiek: R. F. van Barne- veld, Den Haag; R. P. Boodt, Naarden; A A. Eenhoorn, Oude Niedorp; W. H. Linterman, Bever wijk; F. R. van der Ploeg, Den Haag; C. W. van Vleuten. Bergen (N.H.). Voetbal: H. V van Brug, Aarle Rixtel; A. J. van Dijk, Hilversum; W. A. J. Enterman, Geldermalsen; R. H. Gouswaart, Middelharnis; G. Hubers. Borculo; E. Mur, Loosdrecht; C Rotscheid, Drieber gen; W. J. van Weenen, Castri cum; B. G. van der Voort. Apel doorn; A. Wiersma, Sneek; C. J. L. Willeboordse, Souburg; W. Wouda, Marum. Zwemmen: W B. Elschot, Dor drecht' J. Tettêlaar, Rotterdam; Fr. Vile. Eindhoven. Jiu Jitsu en Judo: H. T. Pauka, Amsterdam; J. B. Revalk, Aer- denhout. Schermen: K. R. Herrebout, Maastricht; R F. Jansma, Sche- veningen. Volleybal: S. Polak. Laren (N. H.): C. W. van Vleuten, Bergen (N.H.); H. J. van Brug. Aarle Rix tel; J J. de Leeuw, Akkrum; L. F. M. Lenferink. Tubbergen; B. G. van der Voort, Apeldoorn: A. Wiersma, Sneek: F. Vile. Eind hoven: P. Roodhart. Bloemendaal; J. B. Revalk, Aerdenhout; R. F. Jansma, Schéveningen; J. de Vries, Overveen. Schoonspringen: R. G. van Bar- neveld. Den Haae: C. W. v. Vleu ten. Bergen (N.H.); W, Wouda. Marum: F. Vile, Eindhoven; J. B. Revalk. Aerdenhout. DE GEVAARLIJKE ZEE 's-GRAVENHAGE, 24 Juli Gisteren is om 17 uur in de buurt van Kijkduin de 21-jarige Man fred Hill, afkomstig uit Menden, in zee verdronken. De jonge man vertoefde met een groep Duitse kampeerders in Ockenburg. Bij het zwemmen in zee werd hij door de stroom gegrepen en dreef af. De 16-jarige Jan van der Wal uit Utrecht heeft nog een poging gedaan Hill te redden, maar hij is daar niet in geslaagd. Een uur tevoren werd tussen Kijkduin en Scheveningen uit zee gered de 13-jarige Rupert Reschke uit Berlijn. De jongen was in levensgevaar komen te verkeren en werd door een agent van po litie aan land gebracht. De knaao bekwam enkele kleine verwon dingen. Hij vertoefde in een kam- peerderskamp in Kijkduin. HOORN Voor de twintigste maal is er een z.g. bundel uitge komen van het Historisch Ge nootschap „Oud-West-Friesland", bet genootschap, dat zich bezig houdt met het bewaren van het volkseigene in dit gewest en het bestuderen van het rijke en vaak bewogen verleden van de steden en dorpen, die zich uitstrekken van Enkhuizen tot Schagen, Me- demblik tot Alkmaar. En daar blijft het niet bij. Het genoot schap interesseert zich bovendien voor de historie van het omlig gende land tot in verre omtrek. Een verbazend interessant ter rein. De twintigste bundel kan na tuurlijk binnen het kader van zo'n honderd pagina's niet al te veel geven. Toch bevat het ge- BLOKKER, 24 Juli Vroege aardappelen 6,3013,80; éiglh. 6- 15,40; uien 1820; bieten 46; gele kool 12,4013,60; rode kool 48,50; slabonen 3848; snijbo nen 5072; peulen 3576; toma ten 3767; rabarber 810; arr- dijvie 412; sla 612,70; bloem kool 3073; komk. 1218; per ziken 331; Franikèntlhaler 155 157; rode bessen 4256; prolefic 7491; Winham 4486; Engelse witte 37—67; zwarte bessen 40 69; golden Japan 98136; Yel low transparante 3453. GROOTEBROEK, 24 Juli Eersteling grof 13.3014.60 groot 13,50—14,30; klein 6,50—7,40; veevoer 4,204,60; Rode eerste ling .grof 12,80; groot 15,10; Doré grof 13,80- groot 14,7015,40; Saskia grof 13,80; groot 13,20; eigh. grof 1212,80; groot 12,90 —14,50; klein 7,10; blw. eigih grof 11,60—12; groot 13,60—14,30; klein 55,90; Voran grof 12,30 aanvoer 82.000 kg; bloemkool B 38—50; Bil 21—29; stek 8-9, aan voer 800 stuks. ALKMAAR. 24 Juli Schotse muizen 1214; BI. eigh. 1416; slabonen z.dr. 3247; stoksnijbo- nen 5075; stamsnijbonen 20 50; tuinbonen 410; doperwten 3245; komk. 817; tomaten A 5071; tomaten bonken 2234; 'bloemkool 2066: rode kool 57 groene kool 6—7; spinazie 18-46; postelein 1730; sla 2,5015; an dijvie 7,5016,50; rabarber 10 11,50; rode bieten 58,50; bos- peen 821; waspeen 816; uien 813; soepgroente 611,50, selie 5,508,50; rode aalbessen 4894; zwarte bessen 5557; pruimen 510; 3544; perziken 431; witte druiven 2,70. noeg om de belangstelling voor de zaak van hét genootschap le vendig te maken. Daar is op de eerste plaats een verslag van de onderzoekingen, die prof. E. A. van Giffen heeft ingesteld naar drie grafheuvels uit de bronstijd in de gemeente Grootebroek. Deze heuvels dateren uit de tijd van rond 1000 voor Christus en onder vele vernemenswaardige bijzonderheden heeft ons eigen lijk het meest de bekendmaking getroffen van het feit, dat deze heuvels ruim anderhalve meter onder Amsterdams Peil liggen. Aangezien de graven bij het aan leggen ervan zeker ruim boven de zeespiegel hebben gelegen, is wel duidelijk, hoe sterk in de loop van 3000 jaar de bodem van ons land is gedaald. Rector B. Voets beschrijft in een prettig-leesbaar artikel hoe het Westfriese volk tijdens de Middeleeuwen leefde. En pal daarop volgt het verhaal van Jan Roselaar over ,.'t Negen-cen's- man.je". een historie in onver valst Westfries, van „Traintje en Piet, diê zo'n beetje 't vaifde wiel an de wagen wazze...." M. Zwaagdijk neemt het grote paneel van Pieter Breugel, „De kinderspelen", bij de ko-> om uit te vissen, welke spelen, die on dit schilderij zijn afgebeeld, ook in ons gewest hebben bestaan of nog bestaan. Nico Rost maakt met burge meester Pesman en ons éen plezierige wandeling door de winterse Beemster. Er staan nog meer verhalen in dit boekje. En foto's ook al bij voorbeeld. Een van het oude Bangerter-rad, dat de schuiten uit de vaart, over de weg en weer in een andere vaart trok en grote uitslaande schetsteke- ningen van de opgravingen te Grootebroek. Uitgeverij Wést-Friesland le verde dit Westfriese allerlei keu rig af. De Nederlandse uitvoer van eieren De Nederlandse uitvoer van eieren heeft volgens mededeling vah het Nederlands eiercontróle- bureau in de eerste helft van dit jaar 677.009.460 stuks verse kip peneieren bedragen, waarvan ruim 550 millioen naar Duitsland. Voorts werden nog uitgevoerd 2.705.600 stuks 2e soort kippen eieren, 3.488.811 broedeieren en 11.682.750 stuks verse eenden eieren. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 24 Juli Koolzaad 4557 per 100 kg. De stemming prijshoudend. Veemarkt Leiden LEIDEN, 24 Juli. Aange voerd: stieren 10, melkkoeien 50, vette koeien 210, vare en andere koeien 113, vette kalveren 49, nuchtere kalveren 68, vette scha pen 100, weideschapen 283, lam meren 606, varkens 39, schram men 276, biggen 553, paarden 1 veulens 1, geiten 11, totaal 2370. Notering: stieren slacht 800 1030, schoon 2.352.50: melkkoei en 8251150; vette koeien 800 1100, schoon 2.10—2.80; vaarzen 650800; vare koeien 560—780; vette kalveren levend 200260; nuchtere kalveren slacht 4062. levend 115—135. fok 65—95; vette schapen 80105; weide schapen 7095; lammeren, zuig- 6080. weide- 4055: varkens, drachtig 250350; schrammen 5595; big gen 3248; geiten 1540. Handel voor stieren, melk- en vare koeien, vaarzen: slepend; voor vette koeien, vette en nuch tere en fokkalveren: matig. Scha pen en lammeren: zeer kalm; zeugen, schrammen en biggen: traag; geiten: matig; t.b.c.-vrije afdeling: 12 stuks; Texelse lam meren 120 stuks van 4055. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 24 Juli 116 stieren 2,562,75 per kg sl.- few. 115 vette koeien, le soort ,652,87 per kg slachtge wicht; 2e soort 2,592,64 per kg slaeht- gewioht; 3e soort 2.352,58 per kg sLgew.; 676 melk- en kalf- koeien 7001110; 50 pinken 250- 475; 255 graskaiveren 200310; 178 nuchtere kalveren 3062; 354 vette en weideschapen 60 120: 490 lammeren 3062; 367 v. varkens oude 1,551,65 per kg; vette biggen 1,751,80 per kg; zouters 1,731,76 per kg 260 big gen en lopers, biggen 2045; lo pers 4680; 40 bokken en geiten geen notering. 111 paarden 450 1050; totale aanvoer 3052. OVERZICHT: Stieren: aanvoer minder: stemming williger; prijs houdend. Melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer; stemming kal mer; prijzen iets lager. Pinkeri: aanvoer klein, stem ming kalm, prijzen als vorige week. Graskalveren: aanvoer klein; stemming kalm; prijzen als vorige week. Nuchtere kalve ren: aanvoer klein: stemming willig; prijshoudend. Varkens: aanvoer klein; stemming lui prij zen als vorige weeik. Biggen en lopers: aanvoer klein; stemming zeer traag; prijzen als vorige week. Schapen: aanvoer ruim; stemming kalm; prijzen niet ho ger. Lammeren: aanvoer ruim; stemming kalm; prijzen niet ho ger. Paarden: aanvoer ruim; de stemming kalm; prijzen niet ho gen. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT. 24 Juli. Aange voerd 12 partijen kaas, zijnde 516 stuks en wegende 3534 kg. De prijzen waren voor de le kwa liteit 1.972.05 per kg, tweede kwaliteit 1.901.96 per kg. De handel was matig. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 24 Juli - Gou da volvet 1.90-1.91: Edammer 40 plus 1.72-1.73; Broodkaas 40 plus 1.72-1.73. Stemming goed. Voor Nederland zal 1936 steeds als mijlpaal in de historie van de Tour de France worden beschouwd. Daartoe vooral aangezet door de grote wielersport journalist Joris van den Bergh, die van nabij de hele ontivikkeling van het wiel rennen in ons land had meegemaakt, besloot Henri Des- grange dat jaar ook enige Nederlanders een kans te geven. Een ruime plaats was het niet, want de oranje equipe bestond slechts uit vier man: de in Frankrijk woonachtige gebroeders Anton en Albert van Schendel, Albert Gijsen uit Putte en de man,d ie elf jaar later wereldkampioen zou worden: Theo Middelkamp. Naast Nederland mochten ook. Joego-Slavië en Roemenië met viermansploegen meedoen. De Italianen bleven afwezig (hel was in de dagen van het fascisme! Het Nederlandse debuut in 's werelds grootste wielerwed strijd viel bepaald niet tegen. Wel staakte Gijsen, die door zijn lichaamsgewicht al spoe dig in moeilijkheden raakte en door zijn achterstand ontmoe digd werd, in de 12de etappe de strijd, maar de andere drie hielden tot het einde stand en bemachtigden de vierde plaats in het landenklassement ach ter België, de Spaans-Luxem burgse equipe en Frankrijk, die elk uit tien renners had den bestaan! Bovendien verbaasde Mid delkamp op de zevende dag de hele wielerwereld door de zware 230 km. lange rit van Aixles-Bains naar Grenoble, waarin notabene de Galibier beklommen moest worden, te winnen! In het eindklassement bezette de Kieldrechtenaar de 23ste plaats, Albert van Schen del was 15de en zijn broer An ton 32ste. Overigens was de Tour van dat jaar vooral een Belgische aangelegenheid. Silvère Maes, de tegenwoordige Beligsche ploegleider, die in 1935 zijn landgenoot Romain Maes zo iwars gezeten had, was dit jaar de held. Nadat de Zwitser Egli de eerste rit (over overstroom de wegen) had gewonnen en Arcihambaud (Fr.) vervolgens de gele trui had bemachtigd, sloeg de energieke Maes in de aergen toe. De enige, die hem oedreigde, was Antonin Magne, maar die reed een band aan larden toen een al te geest driftige postbode een waterkan net voor zijn fiets smeet. Zo liep de Franse aanval dood en toen de geweldenaar Felicien Vervaecke zijn landgenoot een handje kwam helpen, kon Sil- vèr Maes eigenlijk „in de fau teuil" de tocht naar Parijs voortzetten. Vervaecke verloor de tweede plaats nog, omdat hij op een bergtop van een dame een flesje drinken had aangepakt. Des avonds kwam aan het licht, dat het zijn eigen vrouw was geweest! Door de strafminuten, die bij zijn tijd werden opgeteld, zak te hij naar de derde plaats en Magne. de winnaar van '31 en '34, werd tweede. Payma bewaren In 1937 was het Nederlandse Toercontingent tot zes man uitgebreid: de twee Van Schendels, Middelkamp, Van de Ruit, van Nek en John Braspennincx. Sléchts een van hen haalde de finish, nl. Anton van Schendel. Vanaf de tiende rit was hij de enige Nederlan der geweest. Omdat Desgrange de poli tiek buiten de sport wilde hou den, deden de Italianen weer mee. Ook Engelsen waren van de partij, waaronder de gentle man Holland, die elke dag zijn pyama en tandenborste, bij Desgrange in bewaring gaf! Overigens lag hij er in de ber gen al direct uit, hoewel voor het eerst versnellingsapparaten waren toegestaan. Achtereenvolgens droegen Majérus (Lux.), Marcel Kint en de Duitser Bautz de gele trui, maar in de Alpen kwam SILVèRE MAES „in de fauteuil" naar Parijs de toen 22-jarige Bartali op dagen. Hem was de faam van een goed klimmer voorafge gaan en hij bewees dat dit geen bluf was van macarom- land was geweest, want na de eerste bergrit droeg hij de gele trui! Een valpartij kon hem nog niet onttronen, maar toen nam de hele Belgische equipe de strijd tegen de Italiaan op en hij wist het daartegen niet te bolwerken. Silvère Maes kwam zo weer in het bezit van de leiderstrui. Zijn grote te genstander was Roger Lapébie, die zijn achterstand van bijna een half uur wist terug te brengen tot ruim een minuut en daarna de grote aanval opende. Er ontstond een verbitterd gevecht tussen de Belg en de Fransman. De sportiviteit was ver te zoeken, vooral omdat het publiek zich met de zaak moeide en uiteraard de partij van Lapébie koos. In diens woonplaats Bordeaux kwam het tot ernstige incidenten en de Belgische ploeg, bekend ais het „Zwarte Escadron", staakte in haar geheel geheel de Tour! Lapébie hield de gele trui tot in 't Pare des Princes. Tweede was Vicini, derde de Zwitser Amberg. Deze Tour werd met een gemiddelde snelheid van 31 km. 741 m. gereden, een nieuw record.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9