Sovjet-Unie bereid naast het kapitalisme" te leven Met een oude pantserwagen de vrijheid tegemoet Nederland no. een in ploegenstrijd Hedenmiddag 2 uur (Ned. tijdwordt het vuren aan het front gestaakt Dagblad voor Alkmaar en omgeving Plechtigheid zonder emotie PANMOENJON, 27 Juli 1953 - Hedenochtend om 02.01 uur Nederlandse tijd is te Panmoenjon het wapenstilstandsver drag tussen de in Korea strijdende communisten en het opperbevel van de U.N.O.-troepen ondertekend. Rhee berust Voor de opvoering der productiviteit De Luchtmacht uit! pakt Graanhandelaar gearresteerd Het rapport over Mr Engels Opnieuw grote turfbranden Langdurige vrede gewenst; aandacht voor eigen defensie Aardverschuiving in Japan 7 doden en 107 gewonden TOUR DE FRANCE: FINI Louison Bobet eerste individueel Toeriste gedood door rovers NOORDHOLLANDS J Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 27 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12840 WAPENSTILSTAND OVER KOREA Hiermede is een einde gekomen aan de oorlog in Korea, die sinds 25 Juni 1950, de dag, waarop Noordkoreaanse strijdkrachten op elf punten de 38ste breedtegraad over schreden, heeft gewoed. De eerste bestandsbesprekingen begonnen indertijd op 10 Juli 1951 te Kaesong. Zij wer den op 25 October daarop te Panmoenjon hervat. Het vuren aan het front wordt om 14.00 uur hedenmiddag (Ned. tijd) gestaakt. Lt.-generaal Wil liam K. Harrison tekende voor het U.N.O.-bevel. De te onderteke nen documenten lagen op een lege tafel in het midden van de kamer. Harrison was erg zake lijk. Ook de Noord-Koreaanse generaal Nam II was onbewogen. Beiden gebruikten voor elk docu ment een aparte pen. Tijdens de plechtigheid kon men op een gegeven moment de Noord-Koreanen in de hall luid horen lachen. De Chinezen keken onbewogen en met ondoorgron delijke gezichten toe. Filmcame- PRINS BERNHARD KOOPT EEN FERRARI TURIJN, 25 Juli. Prins Bern- hard der Nederlanden is gister avond per auto te Turijn aange komen. Vanmorgen bracht hij een bezoek aan de beroemde Pinin-Farine-fabriek, waar voor hem een speciale, zwarte Ferrari- wagen met twee zitplaatsen wordt gebouwd. Later bezocht de Prins de Fiat-fabriek. Prins Bernhard vertoeft strikt incognito in Turijn. Omtrent zijn verdere plannen is niets bekend. Millioenen dollars 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Zoals reeds eerder is bekend ge maakt, werd onlangs tussen de Amerikaanse en Nederlandse regering overeenstemming bereikt over een dollarschenking van 1.500.000 dollar uit 't z.g. Moody- fonds. Thans kan worden mede gedeeld, dat het destijds door de Amerikaanse regering in 't voor uitzicht gestelde bedrag van eveneens 1.500.000 dollar inmid dels ook is toegewezen, zodat aan Nederland een totale schenking uit dit fonds is toegewezen van 3.000.000 dollar. Van het thans aan de Neder landse regering ter beschikking staande bedrag is f4,1 millioen bestemd voor het in het leven roepen van productiviteitscentra resp. voor de bouwnijverheid (f 1,1 millioen), de confectie- industrie (f 1,2 millioen) en de kleinmetaalindustrie (f 1,8 mil lioen), f 1,2 millioen voor de ver betering van de productiviteit in een aantal sectoren van het Ne derlandse distributie-apparaat, f 2 millioen, waarvan f 1,5 millioen in de vorm van leningen, voor het verbeteren van de afzet van vis in Nederland, terwijl een be drag van f3 millioen voorlopig gereserveerd zal blijven. SOESTERBERG. 25 Juli. In tegenwoordigheid van tal van hoge gasten heeft luitenant-gene- raal-vlieger I. A. Aler vanmid dag ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht de lucht machttentoonstelling op de vlieg basis Soesterberg geopend. De tentoonstelling is in een reusachtige tent ondergebracht en geeft een overzicht van de ontwikkeling van de luchtmacht alsmede van de burgerluchtvaart van haar ontstaan tot heden. Ook buiten op de grond was er nog heel wat te bewonderen, terwul in de lucht de gehele middag demonstraties door Thundenets. Meteors en Spitfires werden ge geven. Een vliegtuig van de R.A.F. doorbrak om kwart voor vier de geluidsbarrière. ra's ratelden. Een groot aantal fotografen en televisie-reporters was druk in de weer. Om 10.11 (02.11 uur Ned. tijd), één minuut na Harrison was Nam II klaar met de ondertekening van alle documenten. Hij raad pleegde zijn horloge, stond toen ineens op en wandelde uit de bestandshut zonder ook maar naar Harrison te kijken. Harrison stond ook op en ver liet het gebouw. Tot de erewacht bij de onder tekening vandaag in Panmoendjon behoorde de Amsterdamse soldaat Harry Kaspers, en de Belgische soldaat Oscar L. Semal uit Fleu- rus. Verder waren vertegenwoordigd: Australië, Engeland, Ethiopië, Frankrijk, Griekenland, Nieuw-r Zeeland, Thailand en Turkije. De bestandsovereenkomst werd getekend in een geel-geschilderd, pagode-achtig bouwsel, dat door de communisten is opgetrokken. Het is een houten gebouw met een overhangend dak en matten langs de muren. Boven de toe gangen tot de grote zaal waren oorspronkelijk drie anderhalve meter grote vredesduiven van Picasso aangebracht, maar die waren op verzoek van de U.N.O.- delegatie weer verwijderd. Ove rigens was best te merken, dat het gebouw inderhaast is opge trokken. Het dak lekt op een half dozijn plaatsen; communis tische correspondenten vertelden dat alle lekken zich aan de kant van de U.N.O. bevonden. De Zuid-Koreanen De Zuid-Koreaanse regering heeft na het ontvangen van de mededeling, dat de wapenstil stand zou worden getekend, be kend gemaakt, dat de Zuid-Ko reaanse strijdkrachten zich twee kilometer van de huidige front linie zouden terugtrekken, in overeenstemming met de bepa lingen van het bestand. Zuid- Korea zal gedurende 180 dagen na de van kracht wording niets doen om een wapenstilstand te doen mislukken. Het zal geen maatregelen nemen tegen het be treden van het gedemilitariseerde gebied door Indische of commu nistische militairen, die deel uit maken van de commissies die zich bezig houden met de repatriëring van krijgsgevangenen, die niet naar hun (communistische) land willen terugkeren. De commu nisten krijgen 90 dagen de ge legenheid hun landgenoten tot andere gedachten te brengen. Over het lot van hen die blijven weigeren, zal na 90 dagen wor den beslist op een politieke con ferentie. Mocht deze conferentie binnen 30 dagen geen resultaat hebben opgeleverd, dan zijn de betrokken gevangenen burgers geworden, die kunnen gaan naar het neutrale land van hun keuze Vermoedelijk zal reeds Donder dag of Vrijdag met de uitwisse ling der krijgsgevangenen worden begonnen. De algemene vergade ring der V.N. komt 17 Augustus a.s. bijeen om plannen op te stel len voor de politieke conferentie, die binnen 90 dagen na het slui ten van het bestand moet begin nen en waarin over de toekomst van Korea zal worden gesproken. De verliezen De verliezen der communisten in de Koreaanse oorlog worden geschat op 1.400.000 man. De geallieerden verloren tot Woensdag j.l. 72.000 gesneuvelden, 25.000 gewonden en 84.000 gevan genen of vermisten. De Amerikanen verloren 24.965 gesneuvelden, 13.285 vermisten en 103.760 gewonden, van wie 2392 zijn gestorven. Tonnen graan verduisterd 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Uit een aantal pakhuizen in Cu- lemborg, waarin graan van de Nederlandse regering is opgesla gen, zijn in de loop van enige tijd grote partijen verduisterd. Met de controle en het beheer over de partijen graan, die in Culemborg in ongeveer vier pak huizen zijn opgeslajgen, was be last de graanhandelaar R. uit Rhenen. In totaal waren aan zijn zorgen ruim 1000 ton graan toe vertrouwd. Dezer dagen werden bij een controle honderden tonnen ter waarde van f 140.000 vermist. Na een eerste verhoor van R. be kende deze zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Hij is gearresteerd. DE NEDERLANDSf PLOEG IN DE TOUR DE FRANCE Hier zien we de Ne derlandse Tour de France-ploeg na de aankomst te Parijs. Gewapend met bloemen en vrolijke gezichten zij wer den eerste in het landenklassement poseren hier v.l.n.r. WagtmansRofcs, v. f| Breenen, van Est, Pellenaars, Sonnet, Swykerbuyk, Voor- ting en Nolten. (TELE Foto A.N.P.) 's-GRAVENHAGE^ Tijdens een kort geding tusSen mr Engels en het dagblad „De Telegraaf" is onlangs een rapport ter sprake gekomen, waarin weinig-vriende lijke dingen over Si rol van mr Engels in de z.g. Velser-affaire werden gezegd. Minister Donker heeft thans op vragen van het Tweede Kamer lid mej. Tendeloo (P.v.d.A.) ge antwoord, dat een dergelijk rap port inderdaad is samengesteld, maar dat het slechts voor ver trouwelijk gebruik bestemd was. Het is de minister een raadsel, zo wordt in het antwoord gezegd, hoe het in de handen van derden is geraakt. EMMEN. Gisteren zijn er weer geweldige turfbranden ge weest, waartegen de brandweer van Emmen de hele dag en een groot deel van de afgelopen nacht heeft gestreden. Verbrand zijn: 150.000 persturven aan de Eerste Groendijk, eigenaar de vervener Haak uit Emmer Erfscheidenveen; 600.000 persturven en zes stobbe baggerturf in het Smeulveen, eigenaar de vervener Knegt; en 100.000 persturven op een daar naast gelegen veenplaats, eigen dom van de vervener Dijks. Deze laatste turven waren niet verze kerd. De vlammen zo zegt men waaiden over.... MOSKOU, 26 Juli Zondagmorgen is te Moskou de be langrijkste politieke verklaring van de communistische partij der Sovjet-Unie gepubliceerd sinds de rede, welke Malenkov tijdens de begrafenisplechtigheid van Stalin heeft uitgesproken. REGENSBURG, 25 Juli. Een Tsjech is Zaterdag met een opge lapte Britse gevechtswagen door het ijzeren gordijn naar de vrij heid gereden. Hij bracht in de wagen met zich mee de Tsjechi sche vrouw van een Amerikaanse oudstrijder, zijn eigen gezin, een oude tuinman en twee soldaten. De gevechtswagen, die van een schroothandel afkomstig was, werd Zaterdagmorgen vroeg ge reden door de 32-jarige automon teur Vaclav Uhlik. De Tsjecho- slowaakse grenswachten bleven stomverbaasd achter. De wagen blijkt een pantser auto te zijn, door de monteur zelf in twee jaar clandestien van oude auto-onderdelen gebouwd. De auto leek uiterlijk bedrieglijk op een tank van het Tsjechische le ger, met rupsbanden en al ze was met looftakken gecamou fleerd en de Tsjechische grens wacht was wel verbaasd plotse ling een tank door de prikkel draadversperring te zien rijden, doch kwam niet in het geweer en schoot niet in de mening dat het een patrouilletank met een of andere speciale opdracht was. Het huzarenstukje was het re sultaat van drie jaar van zorg vuldige voorbereidingen met de 30-jarige mevrouw Libuse Cloud, de echtgenote van een Ameri kaanse oudstrijder, die vier jaar geleden door de communisten van haar man gescheiden werd. Zaterdagavond was zij vrij en deelde zij tijdens een persconfe rentie mede zo spoedig mogelijk Tsjecho-Slowaakse grens wachters bleven stomverbaasd achter naar haar man Lennart Cloud in Sioux City, Ioaa te willen gaan. Opeengepakt Acht personen zaten opeenge pakt in de oude rupsbandauto. Zij waren Uhlik met zijn vrouw en beide kinderen, mevrouw Cloud, de 62-jarige tuinman Josef Pisa- rek en twee Tsjechische soldaten. Mevrouw Cloud vertelde haar echtgenoot te hebben leren ken nen toen hij in 1945 met het Amerikaanse leger in Tsjecho- Slowakije was. In 1949 keerde hij terug om met haar in het huwe lijk te treden, maar na drie maan den werd hij gedwongen Tsjecho- Slowakije te verlaten en haar achter te laten. Sindsdien hebben zjj elkaar steeds geschreven, ter wijl zij de vlucht voorbereidde. De vluchtelingen werden door de Duitse politie naar Wald- Muenchen gebracht en daarna overgenomen door de Ameri kaanse inlichtingendienst te Cham. Hun namen en verblijf plaats zijn niet bekend gemaakt. Aan een der Duitse grenswach ten had de monteur verteld, dat hij uit Pilsen kwam, waar hij een zaak had, die in 1951 door de communisten was „genationali seerd". Hij had toen besloten met enige vrienden te vluchten. Met zorgvuldig verborgen gehouden auto-onderdelen had hij zijn „tank" 's nachts vervaardigd. Za terdagmorgen om 2.00 uur waren de vluchtelingen eindelijk op weg gegaan. Ze hadden een machine geweer en een pistool bij zich. Ze bedekten de „tank" met tak ken en bladeren en hadden noch in Pilsen, noch onderweg naar de grens last gehad van de politie. Men zag de wagen kennelijk voor een echte tank van het Tsjechi sche leger aan, die om een of andere reden op patrouille was. Om 5.00 uur kwamen ze bij de grens. Op een geschikte plek gooide de monteur het stuur om, reed van de weg af het veld in en brak door de prikkeldraad versperring. In deze verklaring, die door twee belangrijke organen van het centrale comité van de commu nistische partij is uitgegeven, wordt verklaard, dat de Sovjet- Unie een langdurige vrede wenst en naast het kapitalisme wil le ven, maar dat het land in ver band met de „imperialistische provocaties" aandacht aan de landsverdediging moet schenken. De belangrijkheid van deze politieke verklaring schuilt hier in, dat zij uitgegeven uit naam van twee organen van het cen trale comité in de praktijk een richtlijn vormt van de partijlei ding aan elke partij-afdeling in het gehele land. In de verklaring, waarin wordt opgeroepen tot een buitenlandse vredespolitiek met de noodzake lijke aandacht voor de versterking van de defensie des lands en een „actieve verdediging tegen de vijanden", wordt verklaard, dat de hoofdzaak van de binnenlandse politiek de verhoging van het Russische levenspeil is. In de verklaring wordt onthuld, dat aan het economische front Negen padvinders gedood TOKIO, 26 Juli. Tengevolge van een reusachtige aardverschui ving in de bergen op 65 kilometer ten zuiden van Tokio zijn negen padvinders levend begraven. Ongeveer 15 gelovigen, die in het gebouw de Daiyuzzn Sai- joji-tempel aanwezig waren, wisten zich te redden. Velen hunner waren echter gewond. De tempel, die 1000 meter bo ven de zeespiegel bij het berg plaatsje Hakone ligt, werd bedol ven door een muur van aarde, die 800 meter lang en 4,5 meter hoog was. Deze lawine kwam vlak bij een kampeerhuis, waar 200 studenten uit Tokio verbleven, tot staan. HET PARADIJS HONGARIJE WENEN, 26 Juli De Hon gaarse regering heeft vandaag een algemene amnestie afgekon digd en de opheffing van alle concentratiekampen in het land. Bovendien zijn de belastingen geschrapt voor boeren, die be reid zijn op de collectieve boer derijen te werken. niet alles op rolletjes loopt. Toe gegeven wordt, dat er in be paalde takken van nijverheid achterstand bestaat en dat be paalde agrarische districten in een verwaarloosde toestand ver keren. Een verbetering van deze toestand wordt geëist. Kabel-treinramp MADRID, 25 Juli. Op een kabelspoorweg nabij Barcelona heeft zich Zaterdag een drievou dige botsing voorgedaan, waar door zeven personen om 't leven kwamen en 107 werden gewond, van wie 22 ernstig. De remmen van een der trei nen weigerden, waardoor hij met een grote vaart langs de kabel naar beneden stortte en tegen een andere trein botste, die op zijn beurt in botsing kwam met een derde. (Van onze sportredacteur) PARIJS, Zondagavond. Zo juist zijn zes en zeventig renners de Lichtstad binnengereden. Met de Italiaan Magni voorop, die met de winst in de laatste etappe van de Tour de France het leed van zijn Italiaanse ploeg iets ver zachtte. Maar niet heelde. Want trots reed Louison Bobet, het idool van alle Fransen en Fran- caisen, temidden van zijn „Na- tionalen" nauwelijks een minuut later de wielerbaan op. Louison Bobet, minutenlang bejubeld als een nationale held, dus winnaar, verdiende winnaar van de Tour 1953. Maar even trots op hun presta ties mogen onze Nederlandse jongens zijn, die onder de be kwame leiding van Kees Pelle naars geen seconde prijs gaven van de voorsprong, die ze als het werk. Het werk, dat voort gezet moet worden. Want volgend jaar is er een nieuwe Tour de France. En dan verwacht het bui tenland wat van ons. Opnieuw een ploegenzege? Of zal Kees Pellenaars nog verder willen mikken? Goddet heeft het ge zegd: „Wel Pellenaars, ge hebt het materiaal voor een ronde zege". Maar voorlopig gaan we van avond in het Olympisch Stadion in Amsterdam om acht uur al die jongens huldigen voor hun schit terende prestaties. Niet alleen de zeven die aankwamen, maar ook de andere drie, die op moesten geven. Want ook zij hebben mee gewerkt aan het mooiste wieier- succes sedert jaren. En dan gaan we pas weer voor uit kijken naar de volgende Tour PERPIGNAN (Frankrijk), 25 Juli. Gewapende bandieten hebben vandaag in de Pyreneeën bij de Spaanse grens een Lon- dense dame vermoord en haar ploeg in het algemeen klassement echtgenoot, dr Peck, zwaar ge- bezaten. Gauthier bij de eerste groep, die binnenkwam? Gerrit Voorting zorgde voor het even wicht. Bobet en Rolland bij de tweede ploeg? Wim van Est en Jan Nolten zaten in het zog van de twee andere nationalen. Zo reden zeven dappere, be kwame en fiere Hollandse jon gens hun ereronde. De ereronde van heel het Nederlandse wieler- dom. De ereronde van jarenlang zwoegen van een Joris van den Bergh en een Kees Pellenaars. Dat moment, daar gistermid dag in Parijs was de kroon op wond. Volgens de mededelingen van de echtgenoot aan de Franse po litie sprongen öp de Tosapas twee mannen, die met machinepistolen gewapend waren, plotseling ach ter enige rotsblokken vandaan op de weg. Zij hielden Peck's auto aan en vuurden enkele salvo's af. Peck, die ernstige kogelwonden in de borst opliep, sprong uit de auto en rolde in een greppel. Volgens de politie is mevrouw Peck, die negen keer in de borst getroffen werd, vermoedelijk op slag dood geweest.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1