Louison Bobet en Nederlandse ploeg door Parijs als overwinnaars geëerd „Op de Izouard win ik de Ronde, ik en geen ander", voorspelde Silvère Maes iaagse y andvastig weer Ook Suikerprijs ging naar een Nederlander: Wagtmans Grote vreugde bij equipe-Pellenaars Vijftig jaar Tour de France (XVI) Bartali bergkoning ondanks scheldende Vervaecke PLOEGEN- KLASSEMENT T ussensprintjes Maandag 27 Juli 1953 Paffina R rsverivachting wachting, medege- het K.N.M.I. te De van Maandagavond gavond (opgem. te KELE BUIEN lijke bewolking met enkele buien en een rnweer. Overwegend id tussen Zuid-West its warmer. 27 Juli 1953 ;lt mede: Het is gedurende het eleidelijk meer onder een uitgebreid de- bij Schotland geko- :ht van Zaterdag op ngen koelere lucht- het Zuidwesten uit inen, hetgeen plaatse- weer vergezeld ging. /aren de maximum i op sommige plaat- Westen van het land den lager dan Zater- een nu en dan krach- tussen Zuidwest en e luchtlaag, die over roomde was Zondag juist niet dik genoeg biliteit te gering om i buien mogelijk te bleef er aanvoer van htmassa's over de len aanhouden, waar rum van de depressie eer naar het Oosten ot gevolg, dat in de Zondag op Maandag eit toenam en plaat- flinke buien voor- rwacht mag worden, ressiegebied zich ko- i nog verder naar het jitbreiden. andstoringen zullen buiigheid beurtelings en en afnemen. aturen blijven aan de 9? s te Heiloo met 4815 Olie te Heiloo met :elneemster was mevr. kmaat, Heiloo. Oudste vas dhr. A. N. K. Heiloo. omende deeln. Mevr. Oosterheert te Hol en Mej. B. Heeres rdinge. ;n werden uitgereikt ndse gasten n.J. mevr. akarta, Indonesië; dhr irk te Sunstedt über 31d.). voor hen die de we deelnemers aan ren voor: Tyni Kosters (vijf); Mevr. Steen en Mevr. èder met drie deel- :ef men nog geruime ïste stemming en een 1. tournooi V.Z.V. as de jeugd, welke toekomst genoemd de verenigingen uit in volle actie tijdens igd juniorentournooi. crs aan dit tournooi Zwart, 't Zand; Con land- Grasshoppers, n V.è.V., 't Veld. dstrijden luidden de tCon Zelo 62; shoppers 32; Gras- in Zelo 56; Geel- 7. 2—2. emde wedstrijd werd 't nemen van straf- 1. elk der partijen 5. bleek hierin het in en kwam alzo ais uit het strijdperk, irdige beker- kon de van Geel-Zwart mee men. -ond a.s. speelt derde nederlaagwed- ;l tegen de naburen lorp I. De wedstrijd uur precies. De prijs staat, is wederom n bal. gels L.O. Onze plaatsgenoot A. W. v. d. Linden, te Warmenhuizen, r dagen voor de akte belandde het trottoir Vrijdagavond om- uur naderde op de sg een Volkswagen n» Liirim i "in ter „Ter Coulster" plot- ïjaarde wielrijder de- iorrangsweg overstak, tuurder kon, door 3 wijken, ternauwer- anrijding voorkomen, iet verhinderen, dat het linkertrottoir op een lindeboom, die :ifer afknapte, kwam anzienlijk beschadigd De chauffeur kwam chrik af. loodcafé SOOG De heer f. Alkmaar heeft aan rzocht om een nood- n openen voor de tijd landen, ofwel zoveel nodig blijkt. Dit an afhangen van het op het nieuwe hotel- nt wordt opgeleverd. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) PARIJS, Zondagavond De Tour de France est fini. Na een onvergetelijke tocht tussen dichte hagen van menig ten, die al in de vroege morgen de millioenenstad hadden verlaten om zich in de onafzienbare rijen te scharen van Dourdan langs het laatste gedeelte van de weg Bordeaux- Parijs tot aan de poorten van het Pare des Princes, is de colonne Zondagavond over de finish gemarcheerd. In haar midden voerde zij de wielerkunstenaar, die Louison Bobet is, de Tourrenner met de meeste klasse en de veel- zijdigste kwaliteiten, de glansrijke triomfator en in een recordtijd van 34.605 km per uur van het veertigste pronkstuk uit de rijke Rondehistorie. Maar in haar rijen ook de zeven kranige manschappen van kapitein Pelle- naers, die als equipe de topprestatie leverde: vijf etappe- overwinningeü, vijf tweede plaatsen en een lange serie „vroege" prijzen. Met als kroon op het werk de overwin ning in het ploegenklassement. Kon het anders dat de tranen van ontroering zichtbaar werden in de ogen van deze Nederlanders, toen voor hen het Wilhelmus weer klonk en een laaiende storm van toejuichingen opstak tijdens hun triomfantelijke ereronde? De Ronde van Frankrijk is ge ëindigd, maar 1953 zal voortle ven als een jaar waarin de Ne derlandse wielerwereld groeide tot een nog niet mogelijk geachte hoogte en waarin Wout Wagtmans wiens familie in het Prinsensta dion was gekomen om deze grote dag van nabij mee te maken, de beste individuele Nederlandse tourprestatie in de geschiedenis heeft geleverd. Hij verbeterde de vroegere met nog drie plaatsen door een gewaagde ontsnapping in de etappe van Zaterdag naar Montluchon, waardoor hij vijfde werd in de einduitslag, slechts een halve minuut achter nummer 4, de door diens ploeggenoten practisch in de steek gelaten Belg Alex Close. Men had Bobet te week van gestel geacht voor een overwinning in de jubileumronde. Hij is te „fijn" voor het krachten slopende werk dat in 22 lange etappes verricht moet worden, hadden velen geoordeeld. De drievoudige kampioen heeft on dubbelzinnig antwoord gegeven op die motie van wantrouwen. Hij heeft getoond een briljant renner te zijn, die de aanval niet schroomt en die in de gruwelijke rit over het barre bergland van de Izoard zijn zege zelf ging be vechten. In de tijdrit bewees hij ten overvloede de enige te zijn die aanspraak mocht maken op de eindoverwinning. Als een grootmeester van de wielertactiek hield hij in de twee slotetappes het hele leger bijeen. Zijn plaats was vooraan, waar hij graag elke aanval, die als laatste wanhopige poging nog zou kunnen worden opgezet, in de kiem kon smoren. De val van Koblet en de desertie van Robic doen aan de overwin ning van Bobet niet de minste afbreuk. De Zwitser had zich reeds in de etappes, vóór de Alpen belast met veel te zwaar werk om op het toppunt van zjjn forme het bergkarwei te kunnen aan pakken. En de kleine Robic die ij del genoeg was om zich in het Prinsenpark te laten huldigen in de rij der vroegere tourgloriën is, al heeft hij nog altijd kwa liteiten, lang niet de wielerartist van de klasse-Bobet. Het onthut send gemak waarmee de char mante Fransman de zwaarste hin dernissen in deze ronde wist te nemen, stempelt hem tot een groot kampioen, de erelijst van de belangrijkste etappewedstrijd van het jaar volkomen waard. Wie een maand geleden voor speld zou hebben dat de sectie- Peilenaars bij haar terugreis naar Nederland een 70 kilo zware bronzen beker mee zou voeren voor de winnaars van de ploegen- rangschikking, liep kans voor een fantast te worden versleten, voor iemand zonder een nuchtere kijk op de zaak. Deze zege zou echter niemand meer verrassen sinds het vanaf de eerste ritten de Neder landers waren die de offensieve krachten bundelden en daarbij een strijdlust aan de dag legden die heel duidelijk liet blijken met welke bedoelingen zij aan dit wielertournooi deelnamen. Eerst begonnen Wagtmans en Roks, in de rit naar Rijssel nam Gerrit Voorting met van Est hun taak over en daags daarna nam de Roosendaler al revanche voor de tegenslag in de „hel van het Noorden". Suykerbuyk en van Breenen vielen de volgende dagen aan en in Bordeaux zorgde Nol ten voor een tweede voorste plaats. De Pyreneeën brachten een kleine terugslag, maar de volgende dagen herstelde de ploeg zich radicaal en achtereenvolgens kwamen Adri Voorting en van Est de hele colonne duidelijk ma ken dat Nederland zich zou blij ven handhaven. Wagtmans kwam terug met een etappezege in Gap. Nolten reed de Spanjaarden en Regionalen uit het wiel op de Izoard om op de eerste ereplaats achter Bobet beslag te leggen. En met de tweede plaats van „La Locomotive" in de tijdrit en een nieuwe zege van Wagtmans in Montlucon werd de overwinning in de landenrangschikking op een nog hechter fundament geplaatst. Dit was de Nederlandse wielren- wereld op haar best: de triomf van de ploeggeest onder de be zielende leiding van een captain waarop elke tegenstander jaloers was. Met twee wandeletappes tus sen de rijwielstad St Etienne en Parijs is de historie van de Tour 1953 geëindigd. Op het vrij ge makkelijke traject van Zaterdag, waarin de drie „bergen" van de derde categorie vergeleken kon den worden met onschuldige heu vels, kwam het eerst na 170 kilo meter tot schermutselingen. Al. die tijd vooraf had de colonne zich onder de brandende zon bedacht zaam voortgespoed. Slechts één keer werd alarm gegeven, toen Rolland en Deledda de schuchtere poging waagden om de rangen vaarwel te zeggen. Doch Suyker buyk, die aangewezen was om een Franse stoot te pareren en de ploegenprijs in eerste instantie te verdedigen, zoefde meteen met de twee tricolores mee en een paar kilometer verder hadden de Fran sen het hele idee al uit hun don kere hoofden gezet. De eerste twee cols waren al wandelend be klommen, toen in het zicht van de derde, de Montigue, de Italiaan Rossello de benen nam. Twee regionalen voerden de soldaat van Binda netjes terug naar zijn plaats, doch het atten- tiesein bleef gehesen, want er kwamen drie andere regionalen Bober, Bauvin en Meunier, op de voorgrond. Moeten we nog zeggen, dat direct een soldaat van de witte sectie paraat was? „Vooruit, Wout, mee," riep Voor ting. Op hetzelfde moment sprong Wagtmans naar het Franse drie manschap, schudde er Bober en Meunier af en draafde vervol gens in gezwinde pas met Bau vin voort naar Montlucon, het verlossende eindpunt van deze rit bij schroeiende hitte. Terwijl achter dit tweetal Nolten de wacht betrok bij Mollineris en Renaud, die ook belust waren op de etappeprijzen, schoven Van Est en Voorting de grendel voor de hoofdmacht. De zege van Wagtmans was vrij eenvoudig: hij nam op 150 meter van de kalklijn resoluut de kop, hield Bauvin niet naast, maar achter zich en tracteerde in de laatste meters de verzamelde menigte te Montlucon op zo'n brok krachtspurt, dat de Fransman nog van het wiel moest. Nolten was derde op ruim twee minuten en daarmee was Marcel Bidot weer eens voor een fait accom pli van een Nederlandse ploeg- zege geplaatst. Met uitzondering van Roks (veel last van de hitte) en Suijkerbuijk (gevallen) kwa men de overige witte grenadiers met de hoofdmacht aan. Uitslag 21e etappe 1. Wagtmans (Ned.) 6.20.08; 2 Bauvin (Fr. N.O.C.) z.t.; 3. Nol ten (Ned.) 6.22.19; 4. Molineris (Fr. Z.O.) z.t.; 5. Renaud (Fr.) 6.22.24; 6. Isotti (It.) 6.22.37; 7. Vietta (Fr. Z.O.) z.t.; 8. Magni (It.) 6.22.42; 9. Darrigade (Fr. Z.W.) z.t.; 10. Baroni (It.) z.t.; 11. Corrieri (It.) z.t. Op de twaalfde plaats ex aequo volgde in dezelfde tijd als Magni (6.22.42) het peleton met onze landgenoten Suykerbuyk, Voor ting, Van Breenen, Van Est. de Italianen Astrua, Bartali, Drei en Rossello, de Zwitser Schaer, de Belg Close, de Spanjaard Lorono en de Fransman Bobet. 56. Roks (Ned.) 6.26.18. MontluconParijs op Zondag was nog van veel simpelere makelij. 280 km defileerde het Tour-leger over de brede weg naar het noorden. Bourges, het middelpunt van Frankrijk .en Orleans werden au grand com plet veroverd. Nadat in Dourdan een der knooppunten van Bor deauxParijs, de etenszakjes in ontvangst waren genomen, kwam er enige deining. Bobet zelf, al tijd strijdvaardig, waagde spe lenderwijze een sprong.maar de show kon er zo dik niet op- liggen of Nolten wou van het hete applaus, waarin de Tour winnaar werd ondergedompeld, mee profiteren. Ook Magni, die van vuurwerk tot besluit van het feest hield, drong naar voren. Bobet echter vond dat de sprong al ver genoeg gereikt had en liet zich inlopen. Van Est en Bober namen ver volgens de taak op als baanbre kers te fungeren, doch zij gaven deze rol uit handen toen de Ita liaan Baroni zich bij hen voeg de, doch weigerde om zijn deel „kop" te doen. Tien kilometer voor het einde kwam het ten slotte tot een ontsnapping pro forma, waarvan Voorting deel uitmaakte. Het zevental, hierbij betrokken, nam nauwelijks een halve minuut, doch het was vol doende om bij de entree op de wielerbaan de volgepropte tri bunes in laaiende gloed te zet ten. Magni won met de sprint ook de laatste rit en binnen Twaalf bergen telde het parcours van de Tour de France 1938. Op acht toppen kwam de 24-jarige Bartali het eerst boven! Een groter meesterschap op de cols had nog nooit een Tour-renner aan de dag gelegd. Geen wonder, dat zelfs Henri Desgrange in L'Auto dagelijks hulde bracht aan de adelaar van Florencetegen wie niemand opgewassen bleek als het op klimmen aan kwam. Hij was een klau- teraar van nature, zoals hij dat ook later, zij het zonder no8 zÜn krachten te bezitten van de vooroorlogse jaren, zou blijven. Een groot verschil met Felicien Vervaecke, die tegen een berg omhoog zwoegde en slechts kon volhouden, omdat hij zichzelf op de vreselijkste wijze uitschold, tel kens als hij voelde dat hij verzivakte. Een energie-renner, de laatste eigenlijk van de grote „Flandriens". Nederland telde zes man in deze Tour: de broers Van Schendel, Middelkamp, Schul te, Van Nek en Hellemons. Samen met zes Spanjaarden vormden ze een ploeg, maar de samenwerking liet alles te wensen over. Schulte won de 8ste etappe, maar staakte daarna de strijd, Anton van Schendel zegevierde in 't tweede deel van de tiende rit. d°ch voltooide de Tour niet en Van Nek hield er in de achtste rit mee op. De overige drie eindigden ver in de achter hoede: Middelkamp, die daags voor Schulte de etappe had gewonnen, werd 43ste, Albert van Schendel 50ste en Helle mons 55ste. Het was dus de Tour van Bartali. hoewel Gino eerst in de bergen het zware geschut voor de dag haalde. Tevoren had zowaar Leducq, die zes jaar eerder de Tour op ziin naam had gebracht, nog even de gele trui gedragen. Hii reed overigens slechts mee als „ka- det". een categorie van indivi duele rijders. In de rit Pau-Luchon be reikte Bartali het eerst de top van de Aspin. maar bii het dalen brak zijn wiel. Vervae cke nam de gele trui over. „Eindelijk kan ik mijn eigen kansen verdedigen" riep de Vlaming, die immers de voor gaande jaren in dienst van Silvère Maes had gestaan. In de tijdrit, die op de Pyreneeën volgde, vergrootte hij zijn voorsprong op Bartali tot bij na vier minuten Maar toen kwamen de Al pen! Hier voelde de Italiaan zich thuis. Onweerstaanbaar beklom hij de toppen, de Vars. de Izouard, de Iseran. telkens kwam hii het eerste boven! Op 500 a 600 m van de top demarreerde hii en dan was er niemand die ziin wiel kon houden, ook Vervaecke niet. De Antwerpenaar Wardie Vis sers bleef het langst achter de Italiaan, maar kon evenmin in zijn kielzog mee naar boven. Zo legde Bartali in de Alpen de grondslag voor zijn eerste Tour-overwinning. Vervaecke werd tweede. Cosson derde. En de laatste etappe werd gewonnen door veteraan Leducq. die arm in arm met Magne door de tun nel van de Prinsenbaan op de finish afreed! Vietto verslagen Geen Italianen aan de start in 1939. Wel twee Belgische ploegen en een complete equi pe van acht Nederlanders, voor het eerst met een ploeg leider, Joris van den Bergh! Gommers en Sijen gaven on derweg op, maar de andere zes bereikten Parijs na op tal van mooie plaatsen beslag gelegd te hebben. Jan Lambrichs be haalde het fraaiste resultaat dat ooit een Nederlander in de Tour de France mocht boe ken: 8ste in het eindklasse ment! Albert van Schendel was 15de, De Korver 28ste, Anton van Schendel 38ste, Do- minicus 39ste en Hellemons 46ste. Vietto, „le Roi René", die ja ren daarvoor Magne naar de overwinning had gevoerd, droeg het eerst de gele trui. Maar in de bergen kwamen de Belgen weer naar voren! Sil vère Maes, de winnaar van 1936. was tot kopman van de ploeg uitgeroepen, maar Ward- je Vissers had bij de beklim ming van de Tourmalet de tweede plaats in het klasse ment en wilde ziin eigen kans verdedigen. Hij reed een solo- rit van liefst 200 km. doch werd achtervolgd door Silvère Maes! „Op de Izouard win ik de Tour. ik en niemand anders" vertelde deze laatste bij het begin van de Alpenritten. Hij hield woord, want Vissers voelde de weerslag van ziin krachtsinspanning in de Pyre neeën, en Vietto werd door de Belg van het wiel gereden. Eerst kwam de Fransman. WARDJE'VISSERS „kon niet in het kielzog van Bartali blijven.. die nóg de gele trui droeg, terug bij Maes. maar opnieuw demarreerde de Belg. Nog maals haalde Vietto zijn ach terstand in.... tot op twee meter van de man, in wie hii ziin meester moest erkennen. De Fransman kon niet verder, ontmoedigd liet hii zich terug zakken en bleef slechts zijn tweede plaats verdedigen, welke hij tot Parijs zou hou den. Silvère Maes won dus ziin tweede Tour de France, ziin landgenoot Vlaemynck werd derde. Een maand later be gon de tweede wereldoorlog.. ruim zes minuten waren alle manschappen voor de ceremonie protocolaire. waarin Nederland, dat drie jaar geleden nauwe lijks de eer kreeg om in het Tour-avontuur aan te treden, een der belangrijkste plaatsen toebedeeld kreeg. Wagtmans als strijdlustigste renner van de hele Tour mocht een extra ereronde maken. Tal rijke Nederlanders, waaronder vrienden en familie der renners, die in het Pare des Prinsces aan wezig waren, deelden in de hul de aan onze ploeg. Want vanaf deze Tour is het voldoende in Frankrijk om te zeggen: „Je suis Hollandais" om aanstonds schou derklopjes te incasseren en met blikken vol bewondering beke ken te worden. Zo gaat dat. als Nederland zijn woordje gaat meespreken. Uitslag 22e etappe 1. Magni (It.) 9 uur 42 min. 53 sec.sec.; 2. Baroni (It.); 3. Fores- tier (Fr. N.O.C.) 4. Couvreur ,B.) 5. Morvan (Fr.W.); 6. Gauthier (Fr.); 7. Drei (It.); 8. Molineris (Fr.Z.O.) 9. Gerrit Voorting (Ned.) allen z.t.; 10. Rolland (F) 9.43.23 11. Bobet (F) 12. Cor rieri (It.); 13. Nolten (Ned.); 14. Sdhaer (Zwits.); 15. Ernzer (Zwits.); 16. Impanis (Belg.); 17. Schmidt (Lux.); 18. Van Geneug- den (Belg.); 19. Bober (lie de France); 20. Quentin (lie de Fr.) 26. Van Est allen z.t.; op de 32e plaats ex aequo in de zelfde tijd als Rolland (9.43.23) volgde een groep, waarin onze landge noten Wagtmans en Suy kerbuyk; 50. Van Breenen (Ned.) 9.45.21; 61. Roks (Ned.) 9.48.24. Het eindklassement van de ploeg wedstrijd luidt: 1. Nederland 387.42.54: 2. Frankrijk 387.54.01; 3. Frankrijk (Noord-Oost-Cen- traal) 388.06.16; 4. België 388.37.51; 5. Frankrijk (West) 388.50.45; 6. Italië 388.52.29; f 7 Spanje 389.43.02; 8. Frankrijk (Zuid-Oost) gQO 1 1 2Q' 9. Ile'de France 390.21.19; 10. Zwitserland 390.41.39; 11. Luxemburg 392.23.53; Het eindklassement van de Ronde van Frankrijk 1953 luidt; 1. Bobet (Fr.) 129.23.25, gemid delde snelheid 34.616 km per uur. 2. Mallejac (Fr. W.) 129.37.43, op 14.18. 3. Astrua (It.) 129.38.26, op 15.01. 4. Close (België) 129.41.00, op 17.35. 5. Wagtmans (Ned.) 129.41.30 op 18.05. 6. Schaer (Zwits.) 129.42.09, op 18.44. 7. Rolland (Fr.) 129.46.28, op 23 03. 8. Lauredi (Fr.) 129.49.28 op 26.03. 9. Geminiani (Fr.) 129.50.43, op 27.18. 10. Mahe (Fr. West) 129.51.51, op 28.26. 11. Bartali (It.) 129.55.25. 12. Mirando (Fr. Z.O.) 130.01.46. 13. van Est (Ned.) 130.02.25. 14. Serra (Sp.) 130.03.57. 15. Magni (It.) 130.04.12. 16. Bauvin (Fr. N.O.C.) 130.05.28. 17. Gerrit Voorting (Ned.) 130.07.27. 18. Ernzer (Lux.) 130.10.06. 19. Nolten (Ned.) 130.10.54. 20. Anzile (Fr. N.O.C.) 130.14.03. 21. Lazarides (Fr.) 130.15.41. 22. Rossello (It.) 130.18.12. 23. Impanis (België) 130.22.37. 24. Trobat (Sp.) 130.27.55. 25. Bober (lie de Fr.) 130.31.41. 26. Teisseire (Fr.) 130.36.22. 27. Meunier (Fr. N.O.C.) 130.38.08. 28. Couvreur (België) 130.39.29. 29. Roks (Ned.) 130.45.24. 30. le Guilly (Fr.) 130.45.35. 31. Quentin (lie de Fr.) 130.47.40. 32. Huber (Zwits.) 130.48.27. 33. van GeneChten België) 130.52.59. 34. van Geneugten (België) 130.53.42. 35. Suykerbuyk (Ned.) 130.54.49. 36. Deledda (Fr.) 131.00.49. 37. van Breenen (Ned.) 131.01.06. 38. Darrigade (Fr. Z.W.) 131.02.34. 39. Molineris (Fr. Z.O.) 131.02.41. 40. Gorrestier (Fr. N.O.C.) 131.03.40. Van de 119 renners, die te Straatsburg op 3 Juli waren ge start. zijn er 76 te Parijs aange komen. Het gemiddelde van Bobet (34.616 km/h) betekent een nieuw record. Tot dusver stond dit op naam van Bartali, die in 1948 een gemiddelde van 33.404 Ikm/h) reed. f <s\ BOBET, de winnaar van de Tour de France 1953, rijdt zijn ererondje Eindklassement Bergprijs 1. Lorono (Spanje) 54 pt 2 Bobet (Frankrijk) 36 pt 3. Mirando (Fr. ZO) 30 pt 4. Bauvin (Fr. NOC) 25 pt 5. Le Guilly (Frankrijk) 24 pt 6. Schaer (Zwitserland) 22 pt 7. Astrua (Italië) 20 pt 8. Serra (Sparde) 19 pt 9. Nol ten (Nederland) Huber (Zwitserland) 14 pt 11. v. Genechten (België) 12 pt 12. Wagtmans (Ned.) 11 pt 13. Deledda (Fr.; 10 pt 14. Dacquay (Fr. NOC) 9 pt 17. G. Voorting (Ned.f 7 pt 26. van Est (Nederland) 4 pt VAN EST EN ROKS gezonde Tourrenners Als in deze tour een klasse ment ingevoerd was voor de gezondste renner, zouden de Nederlanders daarin ook de voorste plaatsen bezet hebben. Volgens dokter Berthy, de arts, die alle renners dagelijks on derzocht, waren de vier ge- zondsten: Louison Bobet, Wim van Est, Thijs Roks en Hi- laire Couvreur. NEDERLANDERS „MILLIONNAIRS" PARIJS, Zondagavond. „Ik hoop het volgend jaar weer mee te kunnen doen", dit was een van de eerste dingen, die Van Est vanmiddag aan het einde van de ronde van Frankrijk zei. Toch zijn de St. Willebrordenaar en zijn ploegmakkers blii. dat het karwei er op zit. Ze hebben zich tot het laatste willen onderscheiden als de beste ploeg en dat bracht veel verplichtingen mee. In de komende weken zullen de Nederlandse renners de vruchten plukken van het op de Franse wegen gepresteerde werk. En ka pitein Kees Pellenaars zal de af rekening nakijken. Zijn mannen slepen een bedrag van vele mil- lioenen francs in de wacht. In Bordeaux werden ze al de „milli- onnairs" van de tour genoemd. En wat is er sindsdien al niet bijgekomen? Wagtmans, die Zaterdag stra lend van vreugde in Montlucon in de bloemen was gezet, brak in de rit van Zondag een pedaal- haak. Desondanks reed hij door, maar de groeven van het metaal stonden diep in zijn schoen ge drukt. Suykerbuyk reed in deze rit of zijn leven er van af hing. Als de nood aan de man kwam zou hij zijn fiets aan Wagtmans hebben moeten geven. Van Est had uiteraard weihig lof voor Baroni, die weigerde ac tief deel te nemen aan de ont snapping. Maar hij en al zijn makkers konden hun vreugde niet op, toen plechtig werd aangekon digd dat de zegevierende ploeg haar ereronde zou maken. „Ze hebben nu wel gezien dat we even goed als wie ook een tour kun nen rijden", glunderde Gerrit Voorting. „En klimmen ging ook best, al waren de bergen van de eerste categorie voor de meesten van ons iets te zwaar." Na de huldiging, waaraan geen einde scheen te komen, snelden de Nederlanders naar hun familie om zo spoedig mogelijk naar huis te rijden. In hun eigen land zul len ze in de komende dagen de hulde genieten, die ze zo royaal verdiend hebben. Magni kreeg voor zijn start in de tijdrit nog herrie met de wed- strijdcommissaris. Hii wiide wie len gebruiken met 24 spaken in laats van de voorgeschreven 32. Bovendien had hij reservebanden zónder binnenband. Hetzelfde trucje probeerde Sdhaer en dit alles om enkele onsjes lichter te zijn bij de strijd tegen het hor loge. De Spaanse ambassadeur in Parijs heeft Loreno de hand ge drukt. om hem met zijn mooie prestaties te feliciteren. Evenals vorig jaar doen nu na de sdhitterende prestaties van de Nederlandse ploeg weer geruchten de ronde dat de kara vaan Goddet in 1954 Maastricht of Breda zal bezoeken. Sdhaer protesteerde, omdat iemand hem in de sprint aan de trui had getrokken. „Kijk maar eens naar mijn trui", zei hij te- §en de commissarissen. Inder- aad vertoonde het shirt een uit gerekt stuk. „Misschien hebt ge er wel mee tussen uw ketting gezeten", concludeerde de jury leden. „Protest afgewezen". Teisseire, die omkeek of Bobet wellicht hulp nodig had, reed tegen een toeschouwer op. Gevolg Beiden in de sloot. Een nat pak, maar verder geen schrammetje.^ Het leerzaamst voor de journa listen is de tijdrit geweest, omdat ze de renners in alle talen hoor den steunen: „Ik kan niet meer". De Belg Richard van Genech ten kreeg in de laatste rit 'n bij in zijn oog. Hij moest afstappen, om zijn gezicht te betten. Ge lukkig had het beest geen tijd gehad om te steken, want anders waren er meer dan,twee minuten voor hem verloren gegaan. Misschien krijgt de N.W.U. wat meer interesse in de Tour, want de voorzitter, jhr. v. d. Bergh van Heemstede, maakt thans, als gast van Goddet, deel uit van de volgerskaravaan. Deledda stapte af en nam gauw een fles water weg van enige lieden, die langs de weg kampeerden. Hij werd beboet met 400 francs. Robert van der Stockt gaat nooit meer mee met de mannen van Sylvere Maes. Zelfs al is hij in prima conditie dan doet hii het nog niet. Zo'n bewering moet u met veel zout nemen, want een mens is veranderlijk.... Hugo Koblet komt volgend jaar terug in de Tour. Zijn ver wondingen zijn van dien aard dat hij dit seizoen aan geen enkele wegwedstrijd meer zal deelnemen. Wagtmans en Van Est in Bordeaux-prijs PARIJS, Zondag. Hoewel de deelnemerslijst van Bordeaux- Parijs (5 September) nog niet ge heel vaststaat, schiint het toch wel zeker dat de „derby van de weg" een prachtiger bezetting kriigt dan ooit tevoren. Want ter wijl waarschijnlijk Wim van Est voor de vierde keer zal starten, zullen ook Fausto Coppi, Ferdi Kuebler en Stan Ockers, drie gro ten, die niet aan de Tour hebben deelgenomen, zich aan deze mon sterrace wagen. Met Magni wor den nog onderhandelingen gevoerd en wellicht krijgt ook Wagtmans, van wiens deelname vorig jaar geen snrake was, een kans in dit geweldige wieleravontuur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3