Zal Bond voor het Gezin activiteiten beperken R.K. Rijwielbond trok naar Heiloo RADIO m Bestand is niet gelijk aan verzekerde vrede Sterk gestegen winst in 1952 bij de Spoorwegen Geen nieuwe wereld zonder Katholieke Kerk 1.1.1 elodle Overleg op komst met de standsorganisaties Om meer naastenliefde9 rechtvaardigheid en zuiverheid programma Scheepsberichten Hengelaar sloeg 3 man neer Noordelijken zullen 12736 gevangenen vrijlaten Dulles waarschuwt Opmerkelijk voorwoord bij Pauselijk jaarverslag UW PllZZLE van vandaag ONSTERFELIJKE Maandag 27 Juli 1953 Paarina5 UTRECHT In alle geledingen van de Bond voor het Gezin, welke 20.000 leden telt, is een streven merkbaar om bij het ondernemen van uiterlijke acties het hoofd accent te verleggen van het materiële en sociaal-economi sche naar het spirituele en zuiver geestelijke. Daardoor zou een groot strijdpunt worden weggenomen, hetwelk nog altijd bestaat tussen de Bond enerzijds en de K.A.B. en andere standsorganisaties anderzijds. Telkens wan neer er redelijke en vervulbare verlangens zouden zijn, zou de Bond voor het Gezin zich tot hen kunnen wenden. Deze in de Bond voor het Ge zin zo levendige kwestie is door voorzitter dr. J. H. Gilissen aan geroerd tijdens de centrale raads vergadering, welike Zaterdag en Zondag te Utrecht is gehouden. De Raad ging acooord met het plan om met de stadsonganisaties te overleggen of een betere taak verdeling niet aanbeveling zou verdienen. In zijn uitvoerige openingsrede heeft dr. Gilissen moeten consta teren. dat er hier en daar terug gang in de Bond te bespeuren is geweest. Deze was een terugslag van de vorig jaar ingevoede con- tibutieverhoging. Nochtans heeft de nieuwe promotor, pater Mas- sop. Assumptionist, kans gezien tijdens de korte periode na zijn aanstelling meer dan 4000 nieuwe leden te doen aanwerven. Zijn blik werpend op het ter rein, waarop de Kath. Bond werkzaam is, constateerde de voorzitter, dat vooral in Limburg belangrijke maatregelen zijn ge nomen om het gezin te nelpen. De gemeente Geleen b.v. schenkt bij de geboorte van het vijfde kind af vijftig gulden. Weert en andere gemeenten in het land van Maas en Roer hebben een uiterst gunstige spaarregeling in het leven geroepen, waardoor het ■mogelijk is gezinnen aan een eigen woning te helpen. Nadat de strijd om de kinder bijslag in ons land nog in het kórt de revue was gepasseerd en er niet zonder leedwezen aan herinnerd was, dat België voor di probleem reeds een veel gun stiger regeling had ingevoerd, legde de voorzitter de centrale raad een plan van actie voor, ge baseerd op de beginselen van de encycliek Casti Connubii. Zo so aórde dr. Gilissen de afdelin gen aan, meer persoonlijke be langstelling te organiseren bij de geboorte van een kind. Heel warm pleitte hij voor de opridh- ting van gezinshulp, die ten goede zou komen aan de bloeien de gezinnen. Het dienstbode- vraagstuk dat hier nauw verband mee houdt, dient zo zeide hij In directe en radicale bewoor dingen keerde de voorzitter zieh tegen de moderne stromingen in onze maatschappij, die de huwe lijkstrouw van haar natuurlijke bescherming beroven. Het dan sen van gehuwden 'met anderen dan de echtgenoten ter gelegen heid van kermissen en vasten avonden, alsmede de al te grote vrijheid t.a.v. de kleding, onder vonden zijn afkeuring. Verschillende voorstellen zijn daarna in de vergadering ter sprake gekomen en vaak aan uitvoerige eritiek onderworpen. Vooral het orgaan had het zwaar te verduren, daar velen de over tuiging aanhingen, dat het vaak ongelezen ter zijde wordt gelegd. Een commissie zal nu dit pro bleem onderzoeken. Ook de steun, welke afdelingen zouden moeten ontvangen van wege het hoofdbestuur, diende naar het oordeel van de centrale raad te worden herzien. Men is na ampele besprekingen het er over eens geworden, dat alle af delingen tegen overlegging van hun bewijzen van kosten voor speciale acties gemaaikt, zullen worden geholpen tot een maxi mum van 25 cent per lid. De voorzitter van het Katho liek Onderwijizersverbond, de 'heer Derksen, spoorde de leden aan' mee te werken met de enquête, welke het K.O.V. houdt onder de ouders. Daardoor zal men trachten een juist beeld te krijgen van de gedachten der ouders over het huiswerk en van de pracMik ervan. Dr. K/>mer werd gekozen tot nieuw lid van het hoofdbestuur, de aftredende leden zagen zich herkozen. De vergadering besloot ook, nadat bekend was geworden dat vanwege Mgr. Montini een telegram van gelukwens was bin nengekomen voor de nieuwe pro motor, pater Massop, een tele gram te zenden aan de pauselijke pro-secretaris, aan Z. Em. Kar dinaal de Jong en aan H.M. de Koningin. Tenslotte diende een der leden, een plan in om te komen tot stichting van een recreatie-oord voor moeders. Daar de vergade ring daarover niet terstond wen ste te beslissen, stelde zij een commissie in daarover te rappor teren. HEILOO Begunstigd door mooi zomerweer trokken de leden van de R.K. Rijwielclubs uit Zwaag en Waarland, Langedijk en Heerhugowaard en vele andere plaatsen Zondag per fiets op naar het Genadeoord van Maria ter Nood in Heiloo. Om tien uur werd de Plechtige Hoogmis opgedra gen door de nieuwe Bondsadvi- seur de Weleerw. Heer J. A. J. Adank. De celebrant werd geas sisteerd door twee Priesterstu denten. invoering van een arbeidsdienst,, maar door opvoeding van de jonge vrouwen in een geest van christelijk hulpbetoon, voorlich tingsavonden en ontwikkelings cursussen t.a.v. de opvoeding be horen evenzeer door de afdelin gen te worden georganiseerd. De Bondsadviseur hield de pre- niet opgelost te worden door dicatie, waarin hij zei: Maria ziet ---;j-j:- met welgevallen op U neer, om dat Zij vandaag-het offer van uw. tijd en het offer, van uw spier kracht geeft om Haar te eren. Wij zijn hier echter niet alleen voor onszelf maar voor ons gehele volk, ja voor de hele wereld. Daarom hebben we een intentie die de Paus steeds aan alle mensen voor houdt n.l. meer rechtvaardigheid, meer naastenliefde en meer zui verheid van leven. De Paus wijst ons er qp dat we leven op een keerpunt van de tijden. Velen proberen geluk te brengen in het leven, zonder God. Zij gaan uit van het standpunt dat het leven duurt van de wieg tot het graf. Ook wij katholieken laten ons meeslepen door hun leu zen en daardoor verliezen we de ware Christelijke inhoud van het leven. Christus moeten we navol gen. Hij is in staat om sterke man nen van ons te maken die voor niemand de ogen behoeven neer te sjaan. In het heiligdom van Maria moeten we hier wel over DINSDAG 28 JULI HILVERSUM 1, 402 meter 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws, 7.10 Gramfoon, 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gramofoon, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 uur Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoon. 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Gramo foon, 9.40 „Lichtbaken", causerie, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gramofoon, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Kamerorkest, 12.00 Angelus, 12.03 Gramofoon, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Gramofoon, 13.25 Gramofoon, 13.35 Amusements muziek, 14.00 Lichte muziek, 14.35 Gramofoon, 15.00 Gramofoon, 15.30 „Ben je zestig?", 16.00 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.45 Regerings uitzending: jhr. mr. Th. K. M. J. van Sasse van Asselt: „Nationali teit in Nederland en de Over zeese Rijksdelen", 18.00 Ham mondorgel met rhythmische be geleiding; 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd, 18.52 Actua liteiten, 19.00 Nieuws, 19.10 Gra mofoon, 19.15 Uit het Boek der boeken, 19.30 Gramofoon, 20.30 „Die Zauberflöte", opera, 22.05 „Giuseppe Rivella, een Romeins kellner", causerie, 22.15 Viool en piano, 22.45 Avondgebed en litur gische kalender, 23.00 Nieuws, 23.1524 Gramofoon. HILVERSUM 2, 298 meter 7.00 A.V.R.O.. 7.50 V.P.R.O., 8.00—24.00 A.V.R.O. 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon. 9.00 Morgen wijding, 9.15 Giramofoon, 9.30 Voor de huisvrouw, 9.35 Water standen, 9.40 Gramofoon, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken, 11.30 Tenor en piano, 12.00 Lichte muziek, 12.30 Land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.40 Piano- duo, 13 00 Nieuws, 13.15 Mede delingen of gramofoon, 13.20 Lichte muziek, 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop, 14.30 Caba retliedjes, 15.00 Radio Philhar- monisch orkest en soliste, 15.45 Gramofoon. 16.30 Voor de ieugd. 17.30 Lichte muziek, 17.50 Gra mofoon. 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.25 „Paris vous par- le 18.30 R.V.U.: ir. J. Volmul- ler: „Internationale technische hulp van de Verenigde Naties in Bolivia". 19.00 Fanfare-orkest, 19.20 „Van Groenlanders en Es kimo's", causerie, 19.30 Bas en piano, 20.00 Nieuws, 20.05 Ween- se muziek, 20.45 „Om een baga tel hoorspel. 21,50 Lichte mu ziek, 22.25 Mededelingen, 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Gra mofoon, 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling, 23.20—24.00 Weense muziek. Tankvaart Cleodora 25 Stanlow verw., Malea 25 Thameshaven, Caltex Utrecht 24 Sidon/R'dam, Clavella p. 24 Las Palmas/Kaapstad, El- mina p. 24 Finisterre/Dakar, Alu- dra p. 24 Perim/Pt Said, Armilla 25 Lientsjin verw., Caltex Neder land p. 24 Kp de Gata/Sidon, Caltex Pernis p. 24 Finisterre/ R'dam, Enggano 24 Karachi/Bom bay, Felipes 25 Pladju/Padang, Ondina 24 Pladju/Surabaja, Perna 24 Miri/Singapore, Woensdrecht p. 24 Perim/Singapore. Passagiersschepen Johan van Oldenbarnevelt 25 650 m. WZW Cocos eil./Fre- mantle, alwaar 31 verw.; Oranje 25 Southampton, Rijndam 25 R'dam, Sibajak 25 R'dam, Veen- dam 30 Southampton/Le Havre verw., Waterman 31 Halifax ver wacht, Westerdam 25 New York/ R'dam, Willem Ruys 27 Colombo, 4 Aug. Pt Said verw.; Willemstad 27 Plymouth of Le Havre verw., Zuiderkruis 27 A'dam/Kaapstad, Bloemfontein 21 Kaapstad, Bo naire 27 Barbados verw.. Bosch fontein 26 Genua verw., Boskoop 6 Aug. Antwerpen verw., Cottica 27 Plymouth verw., Groote Beer 26 Montreal verw., Indrapoera 25 Tj Priok/R'dam, Jagersfontein 3 Aug. Southampton verw'., Maas dam 29 Hamilton verw., Nieuw Amsterdam 31 Southampton/Le Havre, Noordam 25 R'dam/New York, Oranjefontein 27 Antwer- pen/A'dam, Oranjestad 25 Cura sao verw. Vrachtvaart Callisto 26 Huil verw., Heems kerk 25 Vlissingen/Halmstad, Wo- nosari p. 25 Messina/Genua, Boissevain 26 Singapore verw.. spreken omdat we Maria niet be ter kunnen eren dan door Haar zoon na te volgen. Na de H. Mis werd door alle deelnemers uit volle borst het Bondslied gezongen. De Zeereerw. Heer Pastoor Drost hield de pre- dicatie bij de Kruisberg. Hij zei: Wij zijn hier gekomen om op de eerste plaats met onze eigen, per soonlijke nood te knielen bij de Lieve Vrouwe ter Nood. Staande onder het Kruis, waaraan haar zoon te sterven hing werd Maria de Vrouwe ter Nood. Zij geeft haar gunsten aan alle lijdenden. Velen komen hier met de licha melijke nood waaronder ze gebukt gaan.. Velen gaan gebukt onder hun geestelijke nood. Jonge men sen die wel goed willen leven maar door de verleiding van de wereld te zwak zijn om staande te blijven. Maria is hier de toe vlucht van de zondaars. Zij kan en wil ons helpen en geeft de jonge mensen het houvast dat ze nodig hebben. Velen komen hier met hun tijdelijke nood. Moeilijk heden in het gezin, moeilijkheden in zaken. Van Maria vragen we uitkomst in onze nood. Maria kan ons helpen. Haar liefde is machtig. Maria is zelf niet ge spaard gebleven voor nood en daarom moeten we naar Haar op zien staande onder het Kruis. De grote ramp van onze tijd is dat we ons teveel laten neerdruk ken door de beproeving. De men sen zeggen: „Eerst dit lijden over, eerst deze beproeving, deze beko ring, deze nood weg en dan.... zal ik geloven. Dat is geen zui vere godsdienstzin. Maria onder het Kruis geloofde vol vertrou wen in Haar Zoon. Haar leven was ontgoocheling op ontgooche ling, teleurstelling op teleurstel- ing. Toen Christus verheerlijkt werd op de berg Tha'bor, toen Christus gehuldigd werd bij zijn intocht in Jerusalem was Maria er niet bij. Maar toen Christus te sterven hing aan het Kruis, toen was Maria onder dat Kruis en Zij was de enige die geloofde. Met Maria kunnen we ons lijden dragen, kunnen we onze offers brengen. Nadat gedefileerd was langs 't monument van de Bond van Rij wielclubs werd een Plechtig Lof gehouden met Processie. Bij het rustaltaar bad de Zeereerw. Heer Pastoor Drost smeekgebeden en het gebed van „Maria's biddend leger." In de kapel teruggekeerd zong men het Te Deum met het Danklied als slot van de bede- Vechtpartij in Kolhorn Eén zwaar gewonde KOLHORN In de luttele mi nuten dat een Nacobus op de dijk voor café Heldingen te Kol horn stopte voor het in- en uit laten van passagiers, heeft zich ter plaatse een vechtpartij met zeer ernstige gevolgen afgespeeld. De juiste toedracht is niet precies na te gaan, aangezien de om standers en andere getuigen met het oog op de „reputatie" van alle betrokkenen zelfs tegen de politie de juiste toedracht wel niet durven vertellen. Dezerzijds bestaan n.l. een serie volmaakt tegenstrijdige lezingen over de toedracht van de vecht partij. Volgens de ene dan, zou den twee Wieringers die geducht geborreld hadden, on hun motor klimmen om naar hun eigen ker misterrein terug te keren. Daar dit nogal stuntelig gebeurde begon een uit Den Haag afkomstige hen gelaar, die op het punt stond de bus in te stappen, hartelijk te lachen. De Wieringers keerden hun motor en vielen de hengelaar aan. Voordat zij evenwel goed beseften wat er gebeurde waren beiden door de visjesverschalker met enkele welgeplaatste meppen gevloerd. De Kolhorner A. W., overigens heel niet beducht voor een vecht partijtje meende dat het nodig was tussen beide te komen. Maar in minder dan geen tijd tuimelde ook hij over het dijkplaveisel. Inmiddels bleek een der Wierin gers de heer P. T. tengevolge van de mep precies met zijn hoofd op de achterbumper van de bus ge vallen te zijn. Na onderzoek door een arts bleek de man een zeer zware hersenschudding en ver moedelijk ook een schedelbasis- fractuur te hebben oneelooen. In zeer zorgwekkende toestand is hij daarop naar het Centraalzieken- huis te Alkmaar vervoerd. De hengelaar was inmiddels in de bus gestapt en is aldus spoor loos verdwenen. Kinderen Finaly naar Israel PARIJS, 25 Juli. De twee oorlogswezen Gerald en Robert Finaly, om wier verdwijning een geschil tussen de katholieken en joden in Frankrijk ontstond, zijn Zaterdagavond vergezeld van hun tante Judith Rosner per vliegtuig naar Israël vertrokken. NEW YORK, 27 Juli (Reuter) Volgens New Yorkse radioberich ten uit Moensan hebben de Noor delijken de verbondenen medege deeld, dat zij 12.376 krijgsgevan genen zullen vrijlaten. Volgens de berichten zal het ge noemde aantal o.a. 3.313 Amerika nen ,922 Britten, 228 Turken, 12 Fransen, een Griek en een Belg omvatten. ANTONINI Matinee voor jong en oud ALKMAAR Tijdens de va- canties is het gewoonte geworden dat de directie van het Gulden Vlies te Alkmaar enige prettige kindermiddagen organiseert. Donderdagmiddag a.s. vindt de eerste plaats met de beroemde Goochelaar en buikspreker An- tonini, in een vroliike goochel- show, ook met „August", de lo pende, levende en sprekende pop. Tenslotte nog steeds een attractie voor jong en oud het „Oud-Hol lands Poppentheater". WASHINGTON, 27 Juli (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft er Maandag voor gewaarschuwd, dat de Koreaanse wapenstilstand „in geen geval gelijk is te stellen met een verzekerde vrede". De Minister, die een verklaring uitsprak naar aanleiding van het ondertekenen van het bestand, zeide, dat „alle vrije landen" zich vrijer konden voelen, omdat de communistische aanvallers in Ko rea een „verschrikkeliike afstraf fing" was toegediend. Hij ver klaarde, dat het Noordkoreaanse leger „vrijwel uitgeroeid" was, en dat de Chinese en Koreaanse com munistische legers ongeveer twee millioen slachtoffers telde. Voorts waren van de tien millioen in woners van Noord-Korea drie op de tien personen omgekomen door de oorlog en door de „on menselijke veronachtzaming" van De N.V. Nederlandse Spoorwe- finitieve herstel en de modernise- gen heeft over 1952 een winst van 5.475.430 tegen 99.696 behaald in het voorafgaande jaar. De to tale ontvangsten bedroegen in het verslagjaar 354 millioen tegen 331.9 millioen in 1951. Dit is 22,11 millioen meer dan het vorig jaar. Deze gunstige ontwik keling is mede te danken aan de op 1 Februari ingevoerde ver hoging van de tarieven. De totale kosten stegen met f 16,7 millioen tot 348,5 millioen (1951 ƒ331,8 millioen). Met het jaar 1952 is een zeer belangriike periode van herstel en vernieuwing afgesloten. Na het voorlopig herstel van de oorlogs schade in de jaren 19451947, is in de vijfjarige periode, die in 1949 begon, een urgentieDrogram- ma uitgevoerd, waarin de meest noodzakelijke werken voor het de- VATICAANSTAD. „In de activiteiten van de H. Stoel steekt niets geheimzinnigs en niets ob scuurs", zo luidt het in het voor woord van het Jaarverslag over de werkzaamheden van de H. Stoel in 1952. „Het werk der Kerk geschiedt in alle openhaarheid. Pers en radio verbreiden Haar daden, documenten en woorden op ruime schaal. De Kerk is nooit bevreesd geweest voor het oordeel van scherpzinnige gees ten, maar zoekt het juist. Zij kan echter altijd het oordeel van de geschiedenis afwachten". In dit opmerkelijke voorwoord, dat klaarblijkelijk de bijzondere aandacht wii vestigen op de zui vere intentie van het handelen der H. Stoel, wordt verder ge zegd: „De Kerk dringt aan op de studie van de geheimen der sacramenten en Van de geloofs schat en sDOort daartoe aan. Ins gelijks doet zij ten aanzien van de geschiedenis der Kerk en Haar organisaties, welke een helder licht werpen op de door Haar verrichte arbeid op geestelijk, op- (Advertentie) KraBBen en peuteren maakt de kwaal steeds Huid- erger. De helder vloeibare Uil3iai| D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN vaart die velen heeft gesterkt om voort te gaan op het goede pad, de rechte weg die ons, ofschoon bezaaid met offers, lijden en tra nen voert naar ons einddoel de hemel. Tot God. voedkundig en sociaal gebied. Van uit deze hoek moet men de „kerkelijke poltiek" bezien en on derzoeken. In deze zin is de Kerk dan ook onafgebroken geestelijk en lichamelijk in beweging. Zij is altijd op tocht met haar missiona rissen naar die gebieden, waar de verkondiging van het geloof nog niet geslaagd is. Zij gaat altijd rond, zoekend naar het hartelijke gesprek in de onderlinge ver standhouding met Haar vrienden en vijanden, met onverschilligen en verslapten. In de wetenschap van Gods bijstand blijft de Kerk altijd optimistisch. Zij volhardt in het vertrouwen op 's-mensen rechtschapenheid en scherpzin nigheid en Zij stelt Haar hoop op de vruchtbaarheid van directe be trekkingen". „De Kerk wenst in deze voor het lot der cultuur zo gevaar lijke periode zo gaat het voor woord verder deel te nemen aan internationale conferenties, welke zich ten doel stellen de strijdvragen tussen de volkeren op te lossen en de grondslagen te leggen voor de maatschappij van morgen. Op die manier kan zij Haar ervaring van twee-duizend jaren hierbij in dienst stellen." „De Kerk beoogt vóór alles te wijzen op de noodzaak, dat het recht van de geest beschermd dient te worden. Immers wanneer dit geschiedt, houdt het de op lossing van alle vraagstukken in, maar indien .het wordt verwaar loosd, staat het gelijk met smar telijke dwalingen. Wanneer, zoals vaak betoogd wordt, werkelijk een nieuwe wereld in wording is. dan zou het voor de mensheid een groot ongeluk zijn, als deze tot stand kwam buiten de Katho lieke Kerk of zelfs tegen Haar in." Met deze woorden besluit het voorwoord van het Jaaroverzicht. ringen waren opgenomen. In deze jaren is, de her-electrificatie bui ten beschouwing gelaten een aan tal lijnen met een gezamenlijke baanvaklengte van 363 kilometer geëlectrificeerd. Bovendien is men begonnen met de electrifica- tie van de lijn Amhem-Zwolle. Ter voltooiing van het herstel en van de modernisering in de komende jaren zal nog een aantal werken worden uitgevoerd en ma terieel worden aangeschaft. Dit zal voorlonig niet geschieden door de electrificatie, maar door diese- lisatie. Electrificatie acht de di- ectie nog nodig voor de belang rijkste verbindingen tussen Ne derland en België, de lijn Roosen- daal-Antwerpen en Maastricht- Luik. Hiertoe wordt overleg ge pleegd met de Belgische spoor wegen. Indien de besprekingen tot een gunstig resultaat leiden, zal de electrificatie van het N.S.-net nog worden uitgebreid met de baan vakken Roosendaal-grens en Maastricht-grens. Het is de be doeling de stoomtractie geheel te doen verdwijnen. Ter modernise ring van de goederendienst zijn 156 dieselelectrische treinlocomo- tieven en 90 dieselelectrische ran geerlocomotieven besteld. Een aanzienlijke besparing op de ex ploitatiekosten zal hiervan het ge volg zijn. De spoorwegwerken te Lisse,. Rotterdam, Eindhoven en Arnhëm zullen in de genoemde periode worden voltooid. Vernieu wing en verdubbeling van de Moerdijkbrug is eveneens in de plannen opgenomen. PRONK DOOR SCHORN GEKLOPT Een te Boehum gehouden in ternationale stayerswedstrijd is door de Duitser Schorn gewon nen. In de eerste manche werd hij eerste in 28 min. 53,8 sec over de 30 km, met onze land genoot Pronk op 10 m op de 2e plaats. Wierstra eindigde met 390 meter achterstand als vijfde. Schorn bracht ook de tweede manche, die over 40 km ging, op zijn naam. In 38 min. 50 sec werd hij eerste vóór Pronk, die op. 15 meter wederom op de 2e plaats kwam. Op 60 meter werd Wierstra derde. Eén beenbreuk op 450 voetbalwedstrijden Blijkens het jaarverslag van de Gelderse Voetbalbond kwamen in het afgelopen sei zoen 16 beenbreuken voor d.i één op iedere 450 wed strijden. schiedenis gin.g het ledental Voor het eerst in de ge- (500) en het. aantal elftallen (40) in dalende lijn. omdat, zo wordt geconcludeerd de be oefening van de voetbalsport zo duur is geworden Een pleister op de wonde was de hogere koerswaarde van ef fecten, wat dg Gelderse Voet balbond een voordeeltje van f 1445.63 opleverde. hun leiders, aldus minister Dulles Dulles verklaarde de wapenstil stand toe te juichen. Hij hoopte, dat de communistische leiders hun goede wil zullen bliiven to nen. Maar totdat zij dit hebben getoond, zal de waakzaamheid niet verslappen en „wij zullen onze kracht in Korea niet ver zwakken, voordat de ontwikke lingen aantonen, dat dit verant woord is", zo zeide de minister. Volgens Dulles zal onmiddellijk na het bestand worden begonnen met de herstelwerkzaamheden in Korea „indien de hereniging kan Zuid-Korea en zelfs in geheel worden tot stand gebracht". Hij wees er op, dat niets de overtui ging heeft kunnen veranderen, dat het schiereiland dient te worden herenigd, en dat dit eerder langs politieke weg, dan door geweld dient te geschieden. Op de politie ke conferentie zal worden ge tracht een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding. Het was de eerste maal in de geschiedenis, dat een internatio nale organisatie was opgetreden tegen geweld, aldus de minister. En de aanvaller, die aanvankelijk aan de winnende hand was, be heerste thans minder gebied dan toen de aanval begon. KRUISWOORDPUZZLE 214 Horizontaal: 1. deel 4. strook 7. bergruimte 8. projectiel 10. persoonlijk voornaamwoord 12. nieuwe wereldtaal 14. deel van de hals 15. groente 16. muziekterm 18. waterhoogte 19.kleur 22. na (Frans) 24. deel van een servies 25. lans 26. kits, vaartuig (Engels) 28. eminentie (afk.) 30. lidwoord 31. voorzetsel 33. soort papegaai 35. ontkenning 37. inhoudsmaat 38. lijfeigene 40. verlaagde toon 41. menselijk geluid 42. grond Verticaal: 1. smalle weg 2. godsdienst 3. inhoudsmaat 4. .elasticiteit 5. stofmaat 6. geneesmiddel 7. band 9. mal 11. zuivelproduct 13. opstoken 15. vorm van spruiten 17. schoenmakerswerktuig 18. vrucht 20. boom 21. zware bijl 22. woonschuit 23. enzovoort (afk.) 25. plaats 27. schor 29. tijdperk 32. indien 33. bergweide 34. vis 36. belofte 38. selenium (afk.) 39. zangnoot Oplossing Kruiswoordraadsel 213 Horizontaal: 1. Rotterdam; 7. re; 8. mo; 10. eo; 11. va; 13. ieder; 16. gebit; 18. er; 19. peper; 21. na; 22. bel; 23. lo; 25. curie; 27. er; 28. alias; 30. draad; 32. kp; 33. ir; 34. ri; 36. cc; 37. Duitsland Verticaal: 2. troep; 3. te; 4. rm; 5. dover; 6. friesland; 9. ontaarden; 10. ed; 12. ab; 14. er; 15 rebus; 16. gelid; 17. in; 20. per; 24. ol; 25. capri; 26. erica; 27. ea; 29. ik: 31. ar; 35. it; 36. cl. FEUILLETON Helena 25 Trinidad, Lekhaven 25maaikte in het componeren van Suez, Lombok 26 Portland, Marie- zijn „Ratcliff" en verheidden met naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 14. eert huiswaarts keerde, vergezeld Dé fanfare-dirigent werd zijn van enkele enthousiaste bewon- afkeurende houding zelf zo kwa- j deraars, bleef hij op enige afstand lijk genomen, dat de kapper, waar van zijn woning verbaasd staan, hij zich liet scheren, uit wraak Zijn verbazing ging over in vreug- een gedeelte van zijn majestueuze de toen hij merkte, dat zijn zoon- snor wegschoor, hetgeen bij de tje, zorgvuldig bewaakt door Lina, kortaangebonden en omvangrijke de eerste onzekere stapjes deed „musicus" zo'n woede-aanval ver oorzaakte, dat hij zijn tegenstan ders in het openbaar voor „sluip moordenaars" uitmaakte. Dergelijke incidenten deden echter aan de populariteit van de nieuwe burger van Cerignola geen afbreuk. Ingewijden leefden mee met de vorderingen, die Pietro kerk en Meliskerk 25 Genua, Roe- biah 25 Frisco, Java 25 Semarang, Lieve Vrouwekerk 25 Madras, Tawali 25 Singapore, Waterland 25 Las Palmas. ongeduld het ogenblik dat hij zijn werk voor een of andere wed strijd ter beoordeling zou inzen den. Toen Pietro na het eersite con- in zijn richting. Met een kreet van verrukking snelde hij haar het kind toe, nam het op en tilde het boven zijn 'hoofd. „Flink zo, jongen.... zo mag je vader het zien.... De eerste stap pen'zonder hulp!" Plotseling liet hij het kind zak- Het is mijn sdhuld...." hijgde „Ach, zwijg toch," gebood hij. Het Pietro Ik was zo blij, toen ik kind bewoog zich onrustig.Hij 'hem net als andere kinderen zag boog zich over de kleine: „Wees lonen maar zoet. hier is vader. wat In dë kamer werd de kleine «er jongen?" Op deze tedere behoedzaam^ op bed gelegd. De t°on sprak hij, overgaande in, het Piétro werd een beetje kwaad, mate hij langer in het plaatsje werkte kreeg hij ook meer begrip dienstbode Ripalta, een jong meis je nog, dat vol verering naar- Lina en Pietro opkeek en rieiro opxee^ en dol W6rktë MrdTnèt zijn Philharmo was op het kind, kwam ijlings nje en ^ad vooraj veei genoe- met het medicijn aan. Pietro g°°t j gen jn een twaalf-jarige jongen, enige druppels tussen de samen- r0cco, die bij de violen zat, doch groot muzikaal gevoel de monstreerde. zo groot zelfs, dat Pietro hem dikwijls bij zich thuis liet komen om niet hem te oefe nen. Pietro had een wiegelied ge componeerd en Roceo deed niets liever dan dit te speléh voor de kleine Mascagni, die met wijd open oogjes lag te luisteren naar de klanken, die de jongen aan zijn instrument ontlokte. Totdat hét lied „werkte" en hij in slaap viel. Lina en Pietro hadden hierin het grootste genoegen. Pietro kreeg zelfs zoveel vertrouwen in zijn leerling dat hij hem een keer op de schouder klopte en zei: „Ik geloof, dat jij mijn zoon nóg eens beter maakt." Deze lof prijzing verrukte Rocco Aan lessen had Pietro geen ge brek. De gegoede families van Cerignola lieten hun kinderen door hem piano-les geven en steeds meer viel het hem op ook al bij de kinderen, dat de ge middelde muzikaliteit in Cerig nola op een hoog peil lag. Naar- zochte neuriën van een wiegelied, tótdat de kleine in slaap viel. Dé dagen gingen voorbij. Pietro ken. Zijn.gezidht verstrakte. Lina "SdStiiuf oïte vSö: M wist onmiddellijk wat er aan de rnaak hem niet aan ^et sclirïk- h-and was. Ze ging hem ijlings ^en voor naar binnen. Pietro volgde jyfaar. Ripalta sprak door. haar het kind m zij-n armen. „Alleen de Heilige kan hem De kleine liet de armpjes slap redden.. U.. u wordt omringd hangen en de huidskleur vertoon- i door afgunst.'t Kind heeft geen de weer de verraderlijke blauwe 1 ziekte.Het is het boze oog." geperste lipjes. Met ingehouden adem wachtte het drietal op het teken van terugkerend leven. Allen slaakten een zucm van verlichting, toen het kind ineens diep ademhaalde en de blauwe kleur week De ouders keken elkaar aan en haalden verruimd adem. Maar het dienstmeisje Ripalta bleef ondanks de terugkeer van de levenstekenen bij het kind met een terneergeslagen uitdrukking op het gezicht bij het bed staan. „Steeds weer medicijnen en toch kwijnt hij weg," klaagde zij. Bruusk wendde ze zich tot Pietro. „Breng hem bij de H. Ripalta. Er komt 'n processie., daar wordt hij beter." Zii sprak met stemver heffing en dat was voor Pietro voor het enthousiasme, waarmede hij was „binnengehaald". Hij prees de hemel, dat hem dit ge luk was te beurt gevallen. Op een middag spande Pietro zich in om het jongste dochtertje van de notaris de eerste begin selen van het piano-spel bij te brengen. Weliswaar behoorde dit niet tot de prettigste taken, die de ambitieuze musicus had te ver vullen, doch hij begreep, dat hij zich om wille van de sympathie, die hij in Cerignola genoot, een klein offer moest getroosten. Aangezien hij zich nog niet de weelde had kunnen veroorloven om een piano aan te schaffen, gaf hij zijn lessen bij de leèrlingen thuis. Het was een warme dag en de vensters op de eerste verdieping van de notariswoning stonden wijd open. Juist toen hij bezig was het kind een uiteenzetting té geven hoe 'ze haar handjes op de toetsen moest plaatsen, hoorde hij buiten roepen: „Pietro! Pietro!.... In hemels naam.. kom direct!". Hij snelde naar het raam en zag beneden in de straat Lina staan Haar gezicht vertolkte een en al ontsteltenis en voordat hij iets kon zeggen, riep ze hem toe: „Ripalta en het kind zijn weg!" Zonder aarzelen snelde hij naar beneden, de straat op waar Lina op hem toevloog: „Ze hebben haar zien lopen in de richting van het kerkje aan de Via Ripalta."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5