Enorme waarschuwingsborden markeren neutrale bufferzone Noordelijken zullen 12.763 sgevangenen vrijgeven krijgsj Kardinaal Stepinac verkeert niet in levensgevaar Totale verliezen in Korea bedragen ruim tivee millioen man „Mariner", oefening van negen NAVO- Goedkope Nederlandse roomboter naar Rusland Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vuurwerk De laatste... Boeren betalen verlies zelf... Grote voorraden in Niemandsland Geallieerden zenden 74.000 man terug 4000 postduiven zoek geraakt Amerikanen en Chinezen blazen uit in de zonneschijn Amerikaanse artsen zijn vol optimisme Vijf Duitsers voor Brits Hof Vijf Alpinisten gedood De Delftse tanden NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 28 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12841 Na ondertekening van het bestand TOKIO, 27 Juli. Radio-Pjong- jang meldt, dat maarschalk Kim il Soeng, de Noordkoreaanse op perbevelhebber en minister-pre sident, Maandagavond te 10 uur plaatselijke tijd (d.i. 2 uur des middags Nederlandse tijd), de wapenstilstandsdocumenten met zijn handtekening heeft bekrach tigd. Bij de ondertekening door ge neraal Clark te Moensan was o.a. tegenwoordig de Zuidkoreaanse generaal Choi Duk Shin. Aller ogen waren op hem gevestigd. Hij zat kaarsrecht, met geen en kele uitdrukking op zijn gelaat. Vuurwerk. Zowel de Geallieerde, als de Noordelijke troepen aan het wes telijke front hebben het staken van het vuren met een ge ïmproviseerd vuurwerk gevierd. Honderden groene, gele en blau we lichtkogels werden op het ogenblik, dat het bevel werd ge geven tot staken van het vuren, de lucht ingeschoten en wierpen een helder schijnsel over de tus sen de verbondenen en Noorde lijken gelegen vallei. MOENSAN, 27 Juli De gezamenlijke militaire wapen- stilstandscommissie van de Verenigde Naties zal morgen om 03.00 uur Nederlandse tijd voor de eerste maal offi cieel de communistische commissieleden in Panmoenjon ontmoeten. De commissie bestaat uit vijf geallieerde en vijf communistische officieren en zal belast worden met de supervisie op de naleving van het bestand en zal even tuele bestandsschendingen beoordelen. Er zal een neutrale bufferzone geschapen worden van ongeveer vier kilometer breed. Officieren hebben aan correspondenten mee gedeeld, dat er zulke enorme voorraden uitrusting liggen, dat zij onmogelijk in de 72 uur die in de wapenstilstandsovereenkomst hiervoor toegekend wordt, afge voerd kunnen worden. Langs de grenzen van de ge demilitariseerde zóne, die de bei de legers gedurende de wapen stilstand van elkaar zal scheiden, zullen reusachtige waarschu wingsborden geplaatst worden. Het commando van de Verenig de Naties zal de Zuidelijke grens van de zöne aangeven met behulp van borden, die gedurende de laatste twee dagen van Japan uit per vliegtuig naar Korea zijn overgebracht. In rode letters op een wit fond staat in het Engels, Koreaans en Chinees geschreven: ..Gedemili tariseerde zöne. Zuidelijke grens. Verboden toegang". MOENSAN, 27 Juli Thans is bekend gemaakt, dat de communisten aan de Geallieerden hebben medegedeeld, dat zij 12.763 krijgsgevangenen zullen teruggeven, o.w. 8186 Koreanen en 3313 Amerikanen. Verder 922 Britten, 12 Fransen, 228 Turken, één Griek, één Belg, 6 Zuid-Afrikanen, 14 Canadezen, 15 Australiërs, 40 Fillipino's, 22 Columbianen en 3 Japanners. De Geallieerden hebben toegezegd ongeveer 5.000 Chinezen en 69.000 Noord-Koreanen te zullen terug geven. De Ver. Naties zullen ongeveer 7800 Noord-Koreanen en 14.500 Chinezen overdragen aan de neu trale repatriëringscommissie. Deze gevangenen willen niet naar hun land terugkeren. De communisten hebben toe gezegd dagelijks 300 krijgsgevan genen te zullen overdragen, o.w. zieken en gewonden. De Ge allieerden zullen dagelijks 2400 gezonden en 360 zieken en ge wonden overdragen. (Advertentie) De wapenstilstandsovereenkomst schrijft voor, dat alle krijgsge vangenen die naar hun land wil len terugkeren, binnen 60 dagen na de ondertekening zullen wor den uitgewisseld. Zij die niet terug willen, gaan naar kampen in de gedemilitariseerde zone. Zij zullen door troepen uit India be waakt worden, terwijl rode af gezanten mogen proberen hen er toe te bewegen wel naar hun land terug te gaan. Een functionaris van de Ver Naties verklaarde, dat de eerste groep Noordkoreaanse gevange nen Dinsdag per schip van het eiland Koje naar Intsjon zal vertrekken. Van deze Zuid- Koreaanse havenstad zal de reis per trein worden voortgezet naar Panmoendjon, waar zij onder de hoede van de repatriatiecommis- sie van de neutrale landen zullen worden gesteld. Soekarno verlengt termijn voor kabinetsformatie DJAKARTA, 27 Juli. Presi dent Soekarno heeft Maandag avond op verzoek van formateur Wongsonegoro de aan hem ver leende termijn voor het vormen van een kabinet met drie dagen verlengd. DEN HAAG, 27 Juli De oefe ning „Mariner", die op 16 Sep tember begint en die negentien dagen zal duren, is de eerste oefening van de strijdkrachten van de Noordatlantische verdrags organisatie, waarbij alle drie be velhebbers van de gebieden van het Noordatlantisch Verdrag, n.l. van de Atlantische Oceaan, Euro pa en van het Kanaal, zijn be trokken. Zee- en luchtstrijdkrachten van België, Canada. Denemarken, Frankrijk, Gr.-Brittannië, Noor wegen, Portugal, de Verenigde Staten en Nederland zullen aan deze oefening deelnemen, zodat officieren en manschappen van negen van de veertien Noordat lantische landen in deze oefening zullen samenwerken. Het gebied, waarin de oefening „Mariner" zal worden gehouden omvat de Noordelijke Atlantische Oceaan, begrensd door de wate ren tussen Groenland en Noorwe gen enerzijds en die tussen het Zuiden van de Ver. Staten en Portugal anderzijds. Voorts om vat dit gebied het Kanaal en ge deelten van West-Europa. Hoogtepunten in oefening „Ma riner" zullen zijn aanvallende vloot-operaties in de Atlantische Oceaan onder leiding van Admi raal McCormick en bescherming van verbindingslijnen ter zee en de regeling in oorlogstijd van de scheepvaart door de marine in 't Kanaal onder leiding van Admi raal Edelsten. AMSTERDAM, 27 Juli. Vrij dagavond zijn 6000 postduiven per trein van \msterdam naar Mons in Noord-Frankrijk ver voerd, waar ze Zondagmorgen om acht uur zijn gelos,. Tengevolge van slechte weersomstandigheden, men vermoedt, dat een kopnel duiven boven Limburg door een onweersbui uit elkaar is gesla gen, zijn er maar enkele vogels teruggekeerd. Bij een duivenhou- der b.v., die 35 vogels had los gelaten, zijn er maar drie binnen gekomen. In totaal zijn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoek geraakte vogels in de noordeliike provincies zijn terechtgekomen. Degenen, bij wie duiven zijn bin nengekomen, wordt verzocht de naastbijgelegen nolitiepost hiervan in kennis te stellen. Oude duiven kunnen namelijk, wanneer ze ge voederd zijn, weer worden losge laten. Thans gaat het om jonge duiven, die eerst aan hun derde vlucht toe zijn. Deze vogels schij nen namelijk op de plaats te blij ven, waar ze zijn neergekomen. De nieuwe militaire demarca tielijn waarover de geallieerden en de communisten het bij hun geheime besprekingen te Pan moenjon eens zijn geworden heeft de communisten bijna alle terrein gelaten dat zij onlangs bij hun grootste offensief sinds twee jaar in de zak van Koemsong ge wonnen hebben. Verliezen Volgens de laatste geallieerde schattingen hebben de commu nisten 1.897.000 man verloren en de geallieerden 430.000, onder wie 139.272 Amerikanen; van de Ame rikanen zijn er 22.227 gesneuveld. De landen die aan de oorlog deelnamen waren Engeland, Tur kije, Canada, Australië, Frank rijk, Thailand, Griekenland, de Philippijnen, Nederland, Ethiopië België, Luxemburg, Columbia, N.- Zeeland, Zuid-Afrika en Amerika. Radio-Moskou meldt, dat de Noordkoreaanse regering heeft bepaald dat Dinsdag a.s. een na tionale feestdag in Noord-Korea zal zijn. In het gehele land zal, ter gelegenheid van de onderte kening van de wapenstilstand, ge vlagd worden. H.M. de Koningin bij 650 jaar Waalwijk WAALWIJK, 27 Juli. H.M. de Koningin zal op 21 Augustus a.s. naar aanleiding van het 650- i - - Waalwijk, deze1 verkeert SEOEL, 27 Juli. Kapitein Ralph Parr heeft vandaag op de laatste dag van de oorlog boven Noord-Korea een tweemotorig vliegtuig van Russische makelij neergeschoten. Waarschijnlijk zal dit het laat ste vliegtuig zijn, dat wordt neer geschoten boven Korea, omdat om 2 uur de order tot het staken van het vuren van kracht wordt. Parr deelde bij terugkomst op zijn basis mede, dat hij ongev. 10 mijl ten Zuiden van de Yaloe- rivier het communistische vlieg tuig neerschoot. Het toestel was van het type IL12, een machine, die niet veel gebruikt werd boven Korea. SEOEL, 27 Juli. De ka nonnen zijn tot zwijgen geko men 37 maanden nadat de communisten dofod en ellende hebben gezaaid over het Aziati sche schiereiland met de invasie van Zuid Korea. Hiermee is dus voor het ogenblik tenminste een oorlog geëindigd, die de tegen standers bijna 2.5 millioen mensen gekost heeft. Het ogenblik voor het staken van het vuren was vastgesteld op 22.00 uur. De mannen van het leger, bestaande uit man nen uit 17 landen, heradem den, hoewel zij door hun be velhebbers gewaarschuwd wer den dat dit alleen een wapen stilstand is, geen vrede. Nabij de berg „Oude Kale" bittere herinnering bij de noordelijke invasieweg naar Seoel, kwamen de Amerikaan se soldaten uit hun loopgraven in de heldere zonneschijn, wandelden in de open lucht, rookten en spraken kalmpjes met elkaar. De Chinezen, die hen van de „Oude Kale" verdreven had den, zonden een groep man nen, om 14 lijken uit nie mandsland op te halen. Aan het Westelijke front groetten de Chinese commu nisten en de Amerikaanse mariniers elkaar met lichtfak- kels, waar zij slechts enkele uren tevoren nog elkaar ge dood hadden. De Chinezen kwamen ook te voorschijn, om zich op de rot sen te ontspannen. Nu is de stand zo, dat een Noord-Koreaans leger van 'n millioen man staat tegenover een Gealiieerd leger van 700.000 man, niet ver van de 38ste breedtegraad, waar het Noordkoreaanse leger, buiten gewoon goed uitgerust door de Russen, op 25 Juni 1950 tot de aanval overging. ZAGREB, 27 Juli Twee Amerikaanse doktoren heb ben vandaag verklaard, dat Kardinaal Stepinac, de gees telijke leider van de Joegoslavische Katholieken, „goede" medische hulp ontvangen heeft en „niet in levensgevaar jarig bestaan van stad bezoeken efa de internatio' nale tentoonstelling schoenen ledermode (S.L.E.M.) aldaar openen. WEGENS SPIONNAGE DÜSSELDORF, 27 Juli. 5 Duitsers, die ervan beschuldigd zijn bij Britse geheime militaire installaties in Duitsland gespion- neerd te hebben voor Rusland zul len vastgehouden worden voor be rechting door een Brits Hof in Duitsland. Vandaag werden vier van hen weer in preventieve hechtenis te ruggezonden na een voorlopig verhoor van twee dagen. De vijf de werd na het eerste verhoor op Vrijdag vastgehouden. De beklaagden hebben waarde volle geheimen aan de Russen doorgegeven. In ondertekende verklaringen hebben de beklaagden vandaag toegegeven, dat zij bij de Britse strijdkrachten gespionneerd heb ben. Maar drie van hen hebben verklaard, dat zij gedwongen waren zulks te doen, Dit rapport is afkomstig van dr. Johan H. Lawrence, direc teur van het Donner Laborato rium aan de Universiteit van Californië en specialist voor bloedziekten en dr. John F. Rusic, chef van de chirurgische staf van Holy Cross College (Chi cago, 111.). Zij v/aren hier per vliegtuig aangekomen op verzoek van Aartsbisschop Joseph Hurley van St. Agustine (Florida), voor malig Pauselijk Nuntius bij Joe goslavië en persoonlijk vriend van Kardinaal Stepinac. Zij hebben beiden Kardinaal Stepinac onder zocht en Joegoslavische doktoren die hem verzorgden geraad pleegd. De Amerikaanse doktoren heb ben de pers meegedeeld, dat de familieleden, die in Oost-Duits- land wonen bedreigd worden. Hofmeesteres Indrapoera vermist ROTTERDAM, 27 Juli. Naar de gezagvoerder van het lloyd- schip „Indrapoera", dat op Zater dag j.l. uit Djakarta vertrok naar Rotterdam, aan zijn rederij heeft getelegrafeerd, werd vanmorgen kort voor aankomst van het omdat hun schip te Singapore, de 23-jarige hofmeesteres, mej. K. uit Schie dam, vermist. Zaterdag j.l. werd te Maastricht de jaarlijk se grote Limburgse Rode-Kruisdag gehou den. Diep in het hart kardinaal lijdt aan polycythemia, een bloedziekte die voortspruit uit een long- of hartaandoening; de ziekte heeft tot gevolg een grote overvloed van rode bloed lichaampjes en kan fataal worden indien er niet voor gezorgd wordt. Dr. Lawrence heeft verklaard, dat de kardinaal „er goed uit ziet." „Wij zijn optimistisch. Met moderne behandelingsmethoden kunnen mensen die aan een der gelijke ziekte lijden, bij normaal werk nog 10 tot 15 jaar leven." AUCKLAND, 27 Juli. Vijf jonge mensen drie vrouwen en twee mannen zijn om het leven gekomen en twee meisjes zijn in een ziekenhuis opgenomen als gevolg van een ongeluk bij het bergklimmen, dat gisteren op een afgelegen, ongeveer 2760 meter hoge top, heeft plaatsge vonden. De zeven mensen gleden bil hun terugkeer van de top op een hoogte van ongeveer 1850 meter uit over bevroren sneeuw en stortten langs een steile helling van ongeveer 15 meter naar be neden. Andere klimmers zagen het on geval gebeuren en reddingsploe gen werkten tot middernacht in een sneeuwstorm. Men verwacht, dat beide over levenden zullen herstellen. De Nederlandse roomboter, waarmee de Russen binnenkort hun brood kunnen besmeren, zal enkele dubbeltjes per kilo goed koper zijn, dan dezelfde room boter, die in Nederland wordt verkocht. Dit is het gevolg van het feit, dat de Nederlandse zui velindustrie ettelijke tonnen roomboter naar Rusland gaat exporteren tegen een prijs, die beneden de kostprijs ligt. Het verlies, dat op deze export wordt geleden, zal niet door de Neder landse regering, maar door de boeren zelf uit het Zuivelfonds worden bijbetaald. Dat de Nederlandse boeren be reid zijn met verlies naar Rus- land te exporteren, komt niet van de St. Pieter, een voorj. ujt een behoefte om de Russen in verband met hun vre desoffensief „boter op 't hoofd te leggen". Zij zitten namelijk met een grote voorraad boter, die op het ogenblik niet kon wor den afgezet. Deze voorraad be droeg onlangs nog 13.000 ton. Sindsdien hebben de Engelsen er wel enige tonnen van over genomen, maar deze verminde ring was niet voldoende om tot een betere voorraadpositie te ko men. Een voor een leek voor de hand liggende oplossing afzet tegen gereduceerde prijs in eigen land kan niet verwezenlijkt worden, omdat een dergelijke verlaging een ongunstige invloed zou hebben op de prijs van an dere zuivelproducten en omdat de verlaagde prijs van de boter een maximum-verlaging van acht cent per half pond een pakje roomboter zou dan nog altijd f 1.04 kosten voor de Ned. huis vrouw niet aantrekkelijk genoeg zou zijn, om meer roomboter in- plaats van margarine te gaan ge bruiken. De Nederlandse boeren zullen zich overigens in het na jaar geen zorgen meer behoeven te maken over hun boter-export, want dan wordt van Frankrijk, „natuurlijke" schuil kelder in oorlogstijd, was een noodhospitaal ingericht, waarbij een volledige bloedtrans fusie-afdeling hoorde. Felle lampen verlich ten deze ruimte in de St. Pietersberg, de hel der witte kleding van de verpleegsters en de verplegers steekt af tegen de grauwe mer- gelwanden; thans een eigenaardige plaatsom een ziekenhuis in te richten, in de oorlog een paradijs van vei ligheid. Duitsland, België en Engeland uit meer vraag naar roomboter verwacht. Aan die vraag zullen de Denen, onze grootste concur renten op zuivelgebied, niet kun nen voldoen, aangezien zij zich contractueel verbonden hebben om 75 pet. van hun overschot naar Engeland te exporteren. Van de resterende 25 pet. hebben zij reeds een deel aan de Russen toegezegd. Schooltandartsen met de handen in het haar DELFT, 27 Juli De school- tandverzorging te Delft is in een impasse geraakt. Er is een niet in te halen achterstand als ge volg van het zeer grote vullings gemiddelde dat 2.6 bedraagt, ter wijl op een vullingsgemiddelde van 1 was gerekend. Na tussen komst van dr. J. J. Backer Dirks, directeur van de sectie school- tandverzorging van de Ned. Ver. voor Sociale Tandheelkunde, heb ben besprekingen tussen het ge meentebestuur. de Stichting voor Schooltandverzorging en de Delft- se ziekenfondsen ertoe geleid, dat in ruimere mate de kinderen naar de eigen tandartsen kunnen worden verwezen (dus zonder bij betaling door de ouders), waar door de schooltandartsendienst ongeveer de helft van het te ver richten werk ter uitvoering zal krijgen. JAPANSE KROONPRINS IN NEDERLAND 's GRAVENHAGE. 27 Juli. Kroonprins Akihito, de oudste zoon van de Japanse keizer, is hedenmiddag met ziin gevolg om kwart voor zes aan het H.S. uit Brussel aangekomen. De 19-jarige kroonprins, die zijn intrek neemt op „Kasteel Oud-Wassenaar" zal een viif-tal dagen in ons land verblijven. Hij vertrekt op 31 Juli van Schiphol naar Frankfurt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1