Na 3 jaren oorlog in Korea thans wapenen gestrekt De Nederlandse vrijwilligers in de strijd om Korea Na hevig artillerievuur is stilte gedaald over Korea ITEN Van Cairo tot... Panjon. maar geen oplossing van conflict De Koninklijke Marine en de strijd in Korea Wapenstilstand brengt Bloedige fase in strijd tegen wereldcommunisme ijke steun LAPTIM dstrijden te an Zee MISSEN: svereniging Het voorspel De strijd De toekomst Eén man verloren In Korea gesneuveld geen economische inzinking H rwachting iting, medege- K.N.M.I. te De n Dinsdagavond vond (opgem. te 9 BEWOLKT bewolking met eid optredende wegend matige 'est en Zuidwest, ering in tempe- De gezamen- itercongregaties in ben unaniem be- lledige steun en e geven aan de missiereisvereni- t initatief is reeds en zelfde stap van gregaties, terwijl congregaties der gieuzenl die in de lam zijn, wordt zij spoedig een zullen nemen. dere dan Neder- ïeeft Raptim de marijke steun on- rel van de Souve- Orde van Malta, nt vangt van de van eén millioen onder de missio- et Raptim naar ed vertrekken. -E BOEF e Franco Conté, aatselijke gevan- conogi in Italië d op zeer goede cipier. m bij kleine kar- t soms bij hem i verlangde naar in slaagde er in tt in de cipier wist woning te Turijn >n smeekte hem, lie 23 jaar lang laten ontsnap- het ongeluk te de toe en toen ■am, liet hij zich nemen. bben, kunnen dan rs dan tegen hoge WOUDE 46.000 erstelingen 13.50 .50; eigenheimers bl. eigenheimers bonken 12.5015; 508.30; kriel 4; men 4955; 7600 23; drielingen 11 -27; 2200 kg rode 000 kg witte kool gele kool A 5 st. bloemkool A 2 ijkenden 1718. 11.000 kg witte JIZEN 47.000 i, eerstelingen 13.80 13.3013.80; drie- ,60; blauwe eigen- -15.20; witte eigen- -15.20; rode eerste untjes 13.2013.70; 5.80: meerlanders kg zilvernep 23.70 lingen 7.3(1—7.40; 1 4; 30 kg slabo- 27 Juli: Sohot- ïiddel 10.0014.90; 0—10.10; bl. eigen- el 15.20; slabonen 5.00; stöksnijbonen tamsnijbonen 20.00 men 4.60—6.20 al- kg.; komkommers 100 st.; tomaten A 100 kg.; bloemkool 100 st.; rode kool inazie 16.0034.00 32.00 p. 100 kg.; p 100 st.; Andijvie barber 4.006.00; 10—6.00 p. 100 kg.; —24.00 p. 100 bos; uien 12.0019.00; len 41.00—105.00; 55.00—67.00; klap- 44.00 per 100 kg.; -17.00 per 100 st.; 220.00- Yellow 21.0049.00; Krui- 6.00—34.00 p. 100 28 Juli 25.000 leien 12.8014.80; bl. eigenh. 14.10 80; driel. 5.507.50; 2 kool A 6.107.50; B.20; 18.000 kg. gele 1.30; 2300 kg. slabo- 0 bloemkolen A 49; 29; 500 kg. tomaten n B 52; idem C 45; ■nep 2528. ORD-HOLLAND iMPIOENSCHAP JSTUS a.s. ur .2.30 uur. 5 bij De Grand, isloot. Toegangs- en aan de kassa CANTEN. 1- en 2- Ook KINDER- zijn bijzonder wel- Dinsdag 28 Juli 1953 Pasina 3 kw j-ly» W Wanneer iemand vóór de 25ste Juni van het jaar 1950 aan zijn medebewoners op het Westelijk halfrond de vraag stelde: „Waar ligt Korea en wat weet ge daar in grote trekken van te vertellen?", kreeg hij in negen van de tien gevallen helemaal geen, of minstens een vaag en ontwijkend antwoord. „Korealigt dat niet ergens in Azië. Was het al een dergelijk be scheid, dan lag het nog mijlen hoog boven de gemiddelde kennis van hel grote pu bliek. Laat staan, dat de gewone man in de dagen voordat de naam Korea de voor- Korea werd een begrip toen op die gedenkwaardige zomerse Zondag nu meer dan drie jaar geleden, de radio-stations en telex-apparaten het nieuws over de Noord-Koreaanse agressie tot aan de uithoeken der aarde bekend maakten, spoedig gevolgd door de berichten van het bijeen soepen van de Veiligheidsraad. Geen mens heeft in die ogenblikken kunnen vermoeden, dat de oorlogsgod Mars de tol zou eisen van ruim Z'A millioen doden, gewonden, gevangenen en ver misten, waaronder ook Nederlanders. Nauwelijks hekomen van het leed en de verwoestingen van Wereldoorlog II hielden de volkeren in de komende weken de adem in toen bleek, dat hier onmogelijk sprake kon zijn van een geschil op kleine schaal, maar men ge confronteerd werd met een moderne oorlog in optima forma; een strijd tussen Oost en West, tussen de lansknechten van de commu nistische heersers en de legers der Vrije Volkeren. Een graotse, maar niet minder tragische episode, besloten tussen die eerste dag van het uitbreken der vijandelijkheden en het recente moment, waarop de wapenen werden gestrekt, werd aan de wereldhistorie toegevoegd. Enwat zal de toekomst brengen? van de heersers in het Kremlin en in hun geheime documenten. Eerste Russische obstructie. Kort na de ratificatie van Potsdam kwamen de V.S. met enige voorstellen om zowel eco nomisch, als op het terrein van de bestuursvormen en de wet geving voor het gehele land een geldend systeem op te bou wen. Moskou gaf niet thuis met de boodschap dat dit een aan tasten betekende van het Rus sisch gezag ten noorden van de breedtegraad. Alle verdere be sprekingen bleken doelloos. Rus. land had hiermede te kennen gegeven dat het Noord-Korea beschouwde als een soort van mandaatgebied. Een nieuwe po ging in Augustus 1947 om door middel van, een Viermogendhe- denconferentie de V.S., Enge land, Rusland en China toch nog uitvoering te geven aan de besluiten van Cairo en Potsdam werd getorpedeerd door het Kremlin. Het was het begin van de tragiek. Het voorsoel tot de worsteling .die de naam zou dragen van .De oorlog in Ko rea". De V.S. namen vervolgens hun toevlucht tot 3e Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties. Met 43 tegen 0 stemmen werd in deze zitting, het was inmiddels 14 November 1947 ge worden, een resolutie aangeno men waarin het voorstel werd gedaan een tijdelijke commissie te benoemen voor de ten uit voerlegging van de maatregelen, die de V.N. nodig achtten. Ongeveer een half jaar later werden onder toezicht var., deze commissie verkiezingen op de mocratische grondslag in Korea gehouden. Echter alleen in Zuid- Korea. In Noord-Korea kreeg men daar niet de gelegenheid voor. Er kwam een regering voor Zuid-Korea tot stand en op 29 Juni 1949 werden de Ameri kaanse troepen naar huis gezon den. Wie zou toen geweten hebben dat een jaar later de soldaten en mariniers zouden terugkeren? Nu niet om het land te bezetten, maar om in een verschrikkelijke strijd te worden gewikkeld, die pagina's van de wereldpers sierde, ook ■naar enigszins op de hoogte was van het bestaan van de Jaloe, of het verschil kon aantonen tussen Seoel en Harderwijk. En wie onzer zou voor die bekende datum ooit het flauwste benul hebben gehad, dat de 38ste breedtegraad die je overigens niet kunt zien minstens zo vaak een onderwerp van gesprek zou worden in de huiselijke kring als de overbelaste waslijn van de buurvrouw op een Zondagochtend? Een lijn die je terdege kunt zien. tienduizenden jonge Amerikanen het leven zou kosten. Mobilisatie in Noord- Korea. De Russen zaten inmiddels niet stil. In de eerste helft van 1950 werd het Noord-Koreaanse volk met behulp van de Russen gemobiliseerd. Russische instruc teurs namen de opleiding in handen en Chinese soldaten stroomden Noord-Korea binnen, gevolgd door modern Russisch oorlogsmateriaal. De strijdmach ten werden gelegerd aan de 38ste breedtegraad en de eerste con signes voor de hoofdofficieren uitgegeven. Generaal Ridgway In de oorlogsjaren van 1940 1945 werd de nagm Korea in de diplomatieke kringen herhaalde malen genoemd, peciaal in de acten van de buitenlandse kan selarijen van de V.S., het Britse Gemenebest en het Nationalis tisch China. Op 1 December 1943 kwamen vertegenwoordigers van deze geallieerde landen in de Egyptische hoofdstad Cairo bij een om onderling van gedach ten te wisselen over de stand van zaken en nieuwe plannen te be ramen voor de komende stap pen. Korea, dat een rol speelde in de strijd tussen Japan en de tegenstanders van de As-mogend- heden, stond in Caïro op de agenda. Men werd het volmondig eens over een vrij en onafhan kelijk Korea in de toekomst. Een afspraak, die door volgende conferenties bevestigd zou wor den. Want nog geen 2 jaar la ter werd de overeenkomst van Cairo door dezelfde mogendhe den in de zgn. „Declaratie van Potsdam", waar zich inmiddels ook de Russen om de confe rentietafel haitïen geschaard, vastgelegd. De staatslieden be loofden elkander plechtig over en weer de overeenkomst van Cairo ten uitvoer te leggen Op 8 Aug. 1945 twee weken na de conferentie van Potsdam maak te de Sovjetunie na het openen der vijandelijkheden tussen Mos kou en Tokio, bekend: „De Sovjet-regering verklaart zich, getrouw aan haar verplich tingen als bondgenoot, accoord met het voorstel van de Gealli eerden en sluit zich aan bij de Declaratie van de Geallieerde Mogendheden d.d. 26 Juli." Tussen de Kerstdagen en Oudejaar van 1945 werd de De- claratie van Potsdam geratifi ceerd. Voor het gehele Koreaan se gebied zou een democratische regering worden ingesteld om aan Korea de gelegenheid te ge ven zich als onafhankelijke staat in de rijen der overige volkeren te scharen. De 38ste breedte graad zou slechts een scheiding vormen tussen de gebieden waar de verschillende Japanse legers zich aan de Geallieerden moesten overgeven. Een andere bedoeling 5 ij. breedtegraad als denk beeldige scheidingslijn niet! Er was geen enkele aanduiding te vinden in de pauerassen van de dip^maten om Korea in staats rechtelijk opzicht in twee delen te splitsen. Heeft het al bestaan, dan slechts in de achterhoofden In de morgenuren van de 25ste Juni gooiden de communisten het masker af. Tanks trokken het gebied van Zuid-Korea bin nen en de defensie van Zuid- Korea stortte als een kaarten huis ineen. De hoofdstad Seoel was het eerste doelwit van de vijand. Het nieuws bracht een schok in de wereld teweeg. Pre sident Truman nam krachtige tegenmaatregelen. De Veilig heidsraad besloot de president bij te staan. Generaal MacArthur zag zich een nieuwe post toege wezen. De vijand bleek sterk. De Ver bonden troepen moesten zich vier weken lang terug trekken. Eindelijk gaf de Amerikaanse ge neraal Walker het sein „stand houden of sterven". Het gebeur de voor Taegoe. Toen kwamen de landingen van, zee uit. Een plan van MacArthur. Hevige ge vechten volgden, waarbij de druk van de Chinezen, die zich bij de Noord-Koreanen hadden aangesloten voor de Amerikanen bijna ondraaglijk werd. Vlak voor Kerstmis 1950 kwam ge- Generaal Clark Kolonel M. P. A. Den Ouden gesneuveld in de strijd. neraai Walker om het leven. Ridgway werd zijn opvolger als bevelhebber van het achtste le ger. Ridgway bracht een tegen offensief tot stand en het initia tief kwam aan de Verbondenen. De vijand werd teruggedreven tot de 38ste breedtegraad en op 24 Maart 1951 nodigde Ridgway de communisten uit om te onder handelen over een bestand. Een voorstel dat de communisten af sloegen. Controverse Truman MacArthur Intussen had MacArthur voor gesteld een tweede front te ope nen, met behulp van Chinese nationalistische troepen. Het paste niet in de lijn van de politiek van Truman en Mac Arthur kreeg zijn ontslag. Ridg way werd nu beiast met het totale opperbevel. Een groot voorjaarsoffensief van de Chi nezen liep dood op de weerstand van de mar,nen van generaal van Fleet. De communisten wer den achter de 38ste breedte graad teruggeworpen. Eerste voorstel bestand. voor een Malik de Sovjet-vertegenwoor diger bij de V.N. deed op 23 Juni 195-1 aan de vooravond van de eerste verjaardag van de oorlog in Korea het voorstel om te geraken tot besprekingen over een wapenstilstand. De strijd was inmiddels vastgelopen, met over en weer wisselende suc cessen. Het werd een stellingoorlog, die geruime tijd zou duren. Tot in Maart 1953 opnieuw de ge vechten oplaaiden. De Chinezen ondernamen een poging om met een grootscheepse actie de Ver bondenen terug te slaan. Het werd een mislukking. De Chi nese premier kwam terug op een voorstel van de V.N. om ge wonde en zieke krijgsgevangenen uit te wisselen. De wereld herademde en een flauwe hoop leefde in de har ten van zovelen die in deze hel hun leven in de .waagschaal stel den. Over de politieke zijde werd niet gesproken. Van. Cairo tot. De belofte van Cairo bleek steeds vager te worden. Wan neer men de verschillende uit spraken die op deze belofte be trekking hebben, met elkaar ver gelijkt, dan is het enigszins te begrijpen, waarom de Zuid- Koreaanse premier Syngman Rhee met wantrouwen de laatste ont wikkelingen heeft gevolgd. In Juni 1951 noemde Dean Acheson de 38ste breedtegraad een .geschikte grens om de oor log te beëindigen." Over ee" hereniging van Noord- en Zuid- Korea werd voor de eerste maal niet gerept. Tpzelfdertiid kreee generaal van Fleet bevel niet verder dan de 38ste breedtegraad op te rukken Een jaar later werd te ken- DEN HAAG, 27 Juli In de strijd, die ruim drie jaren op Ko rea heeft gewoed, hebben de Ne derlandse vrijwilligers, zo is de algemene opinie van de V.N.-le- gerleiding Korea, een eervol aan deel gehad. Het van Heutzbatal- jon, dat op 26 Oct. 1950 onder 't commando van de later gesneu velde, luitenant-kolonel M.P.A. den Ouden naar Korea vertrok, bestond uit goede soldaten, 650 man, gekozen uit ruim 2.000 vrij willigers die aan de oproep van de regering hadden gehoor gege ven. Op 25 Juni 1950 trokken de Noordkoreanen over de 38e breed tegraad en vielen zij de Zuidko- reanen aan. reeds op de 4e Juli daarna vertrok het oorlogsschip Hr. Ms. „Evertsen" naar de Ko reaanse wateren om deel te ne men met de Verenigde Naties in de strijd tegen de Chinese legers. Het Nederlandse detachement, dat werd ingedeeld bij het 38e regiment van de 2e Amerikaanse infanterie divisie, heeft in de af gelopen jaren voor hete vuren gestaan, het heeft harde en zware gevechten moeten leveren tegen aanvallende Noordk-oreanen, en tegen guerillabenden. Moeilijke weken van verbitter de strijd hebben de Nederlandse vrijwilligers doorleefd in de eer ste weken van 1951. In die dagen werd er fel en meedogeenloos ge vochten in de streken van Wonju. Later is het detachement voor z'n verdiensten in deze strijd onder scheiden met het „Distinguished Unit Citation". April en Mei 1951 brachten het sterke voorjaarsoffensief van de Noordelijke legers, die met vijf corpsen tevergeefs tracht ten de tweede divisie van de Ver. Natie-strijdkrachten te vernieti gen. Nadat in dat jaar militairen van het van Heutz detachement waren gerepatrieerd en nieuwe vrijwil ligers waren aangekomen werden de Nederlanders weer in de strijd ingezet o.m 'bij de gevechten bij Kun ii Sung Ridge en Mundingin Valley. De „IJzeren Driehoek", tussen Ch-orwon en Kumhwa vormden in October 1951 de plaats waar de Nederlanders ver beten vochten. In Maart 1952 werd het Ned. bataljon met het 38e regiment naar het eiland Kojedo gezonden om het grote krijgsgevangenen kamp aldaar te bewaken. Dit kamp, waar steeds weer ernstige onlusten uitbraken, moest gezui verd worden. In Juli 1952 trokken de Neder landers weer naar het frontge bied. Het zijn voor de soldaten op Korea harde en moeilijke tijden geweest. nen gegeven, „dat de eenheid van Korean niet meer ter sprake zal komen vóór drie maanden zijn verstreken, na een wapen stilstand." En president Eisen hower verklaarde nog deze zo mer: „Wij beschouwen oorlog niet als een middel om de ver plichtingen, die wij over de gehele wereld hebben aange gaan na te komenJ' De toestand aan het front bleef in de laatste twee jaar ongewijzigd, waar generaal Clark de taak van. Ridgway had over genomen. Moeizaam waren de onderhandelingen over de vrij lating van de krijgsgevangenen. Rhee zette zich schrap. Hij liet 26000 krijgsgevangenen vrij en negeerde de orders van de UNO. De verhouding tussen Washing ton en Rhee werd met de dag stroever. Eisenhower stuurde zijn persoonlijke vertegenwoor diger Robertson, maar het order- houd tussen de laatste en Rhee bleek geen onverdeeld succes. Totdat gistermorgen de wapen stilstand een feit werd. Waarom? Omdat de Amerikanen oorlogs moe zijn geworden en in Noord- Korea zich een kentering vol trekt waarbij de pro-Russische elementen aan de kant worden gesehroven? Althans dit kan één verklaring zijn. Al moge het uiteindelijke doel dan niet zijn bereikt, het plegen van de agressie bleef niet on gestraft. En de oorlog in Korea bï«ft als een waarschuwing voor hen. die opnieuw mochten trach ten de vrijheid geweid aan te doen. De velen die hun leven gaven zijn niet voor niets ge vallen. Voor Korea breekt thans een moeilijke tijd aan. Het land is verwoest en economisch ont wricht De rode infiltratie in Noord-Korea blijft een bedrei ging voor het Zuiden. En bij dit alles denkt men onwillekeurig aan het oude gezegde dat in elke vrede de kiem van een nieuwe oorlog ligt besloten. Dat de wereld en het mensdom hier echter voor gespaard mogen blij ven. Mac Arthur conflict met Truman Een heeld, zoals dit 3 jaar lang het front in Korea typeerde. De tanks zijn tot stilstand gebracht, maar de puinhopen zullen de eerste tijd een blijvende herinnering zijn aan wat geweest is. De Koninklijke Marine heelt in Korea één man verloren. Dit gebeurde ioen een Nederlandse sloep naar een Zuid-Koreaans eiland ging voor hulpverlening aan gewonden. Bij vergissing vuurde de Zuid-Koréaanse bezet ting van het eiland op de sloep waarbij een Nederlandse marine man gedood werd en de Zuid- Koreaanse liaisonofficier ernstig gewond. Vier Nederlandse -oorlogsbo dems hebben zich achtereenvol- fens in de Koreaanse wateren ezig gehouden met patrouille diensten en beschietingen van doelen aan de wal. Hr. Ms. tor- pedobootjager „Evertsen" vertrok in Juli 1950 van Surabaya naar Korea en werd in April 1951 af gelost door Hr. Ms. torpedoboot- jager „Van Galen". In Februari 1952 verliet de „Van Galen" Korea om te worden vervangen door Hr. Ms. torpedobootjager .Piet Hein" en als laatste ver trok het fregat „Johan Maurits van Nassau in Novermber 1952 uit Nederland naar Korea. De „Piet Hein" heeft met suc ces een aantal treinen beschoten, de „Van Galen" is zonder veel kleerscheuren uit een typhoon gekomen en de „Evertsen heeft, toen hij op een rif liep, schade opgelopen, die ter plaatse kon worden hersteld. 'S-GRAVENHAGE 27 Juli - In tot-aal zijn in Korea 111 Nederlandse militairen omge komen. Daarvan zijn er 106 gesneuveld: vijf zijn door an dere oorzaken overleden. 3188 Nederlandse militairen zijn sinds 26 October 1950 naar Korea gegaan. Op 6 Juli i.l waren er nog 1106. Naar Nederland teruggekeerd zijn er 1936. 35 militairen zijn in Korea of Japan gedemobili seerd en van daar uit ge ëmigreerd. Volgens officiële inlichtingen worden nog 4 personen vermist. De familie leden zijn op de hoogte ge steld. Er is volgens financiële deskun digen, geen reden om te veronder stellen, dat de wapenstilstand op Korea een inzinking in de econo mische toestand van de wereld met zich mee zal brengen. De markten hebben zich reeds sedert enige maanden kunnen aanpassen in verband met de vooruitzichten voor deze wapenstilstand. Het is zelfs mogelijk, dat deze aanpassing de laatste dagen haar einde heeft bereikt met de prijs dalingen voor producten, zoals tin, rubber en copra. De landen van het Westen kun nen thans vermoedelijk hun aan dacht gaan besteden aan con structieve nieuwe ontwikkelingen. Zo zal bijvoorbeeld de inwissel baarheid van het pond sterling vermoedelijk, officieel of niet of ficieel, worden besproken. In een verbeterde wereldatmos feer zou het mogelijk voor de Amerikanen aantrekkeliik kunnen zijn als een eventuele methode voor het uit de weg ruimen van de bestaande belemmeringen op valuta en wereldhandel. De Amerikaanse uitgaven voor defensie zullen in het komende jaar waarschijnlijk even hoog zijn als in het afgelopen jaar. Het be drijfsleven zal dus evenveel steun ondervinden ais tot nu toe. Ter compensatie voor een eventuële daling elders, bestaan er moge- liikheden voor meer handel met de landen van het Sovjetblok, vooral met China. Er zijn duide lijke aanwijzingen, dat de Sovjet- Unie handel met het Westen wil drijven en mogelijk Westerse hulp nodig heeft voor de industrialisa tie van China en de Oost-Europe- se landen en mogelijk ook voor Rusland zelf. SEOEL, 27 Juli Vanavond om tien uur plaatselijke tijd (twee uur Ned. tijd) is de order tot het staken van het vuren van kracht geworden en is plotseling een einde gekomen aan de 37 maanden oude strijd, die dood en verderf heeft gezaaid in Korea. Hoewel de strijd te land in de laatste uren reeds volkomen stil lag, bleven de com munisten tot de laatste minuut het artillerievuur op de geallieerde stellingen onderhouden en sneuvelden nog enkele geallieerde soldaten. Om klokslag 10 uur echter werd 't vuren gestaakt en daal de de vrede over de Koreaanse heuvels. Het leek alsof een ma gische hand plotseling stilte had geboden. Menige zucht van verlichting werd door de soldaten geslaakt, maar toch bleven zij op hun hoede, alsof zij de stilte niet ver trouwden en ieder ogenblik weer het doffe dreunen der kanonnen verwachtten, maar toen het stil bleef, terwijl de wijzers van de klok hun ronde traag vervolg den, werden zij moediger. Correspondent John Randolph meldde van de centrale sector van het front: „De order tot het sta ken van het vuren werd in de centrale sector van het front van kracht, nadat het schieten reeds enige tijd had opgehouden. In de namiddag hadden de communis ten hun vuurmonden op de Geal lieerde stellingen gericht en ont spon zich een artillerieduel dat langzamerhand in hevigheid toe nam, tot het kort voor tien uur in de avond zijn climax bereikt scheen te hebben. Om kwart voor tien werd hier het laatste schot gelost en in een angstig aandoen de stilte wachtten wij op het tijd stip dat de order tot het staken van het vuren van kracht zou worden. Volgens Randolph werd het laatste schot om 13 minuten over half tien gelost. Tot een paar minuten over tienen bleef het stil en daarna hieven de Amerikaan se soldaten een wild vreugdege- huil aan, dat de doodse stilte verstoorde. Ten Oosten van Koemwha hebben de communistische ka nonnen en mortieren op deze laatste dag van de oorlog zonder ophouden hun vernietigende in houd uitgebraakt over de Geal lieerde stellingen. De intensiteit van het vuren nam zelfs toe in de loop van de dag, zodat tegen de avond vier granaten per minuut neerdaal den op de Geallieerde posities. De Geallieerde artillerie schoot terug, in de hoop het vijandelijk geschut tot zwijgen te kunnen brengen. Zelfs na het van kracht wqr- den van de order tot het staken van het vuren, reden de Geal lieerde ambulanceauto's nog af en aan en werden gewonde sol daten naar het hospitaal vervoerd Vijf minuten vóór de commu nistische kanonnen plotseling zwegen, probeerden de Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse ar tilleristen nog even hen voor altijd het zwijgen op te leggen. Gebruikmakend van de zwaarste ladingen openden twaalf batal jons artillerie tegelijkertijd het vuur. Het leek een macaber vuurwerk, terwijl de felle steek vlammen de bezwete gezichten der soldaten verlièhtten. Bijna onmiddellijk na dit ge weldige salvo van de Geallieer den zwegen de communistische kanonnen en mortieren. Wanneer de communisten het artillerievuur op de Geallieerde stellingen niet gehandhaafd had den, zou er vandaag waarschijn lijk geen schot meer gelost zijn. Het achtste leger had alle commandanten opdracht gegeven alleen uit verweer te schieten. Deze order had ten doel zoveel mogelijk levens te sparen. Gejuich. Overal langs het front kwamen na het invallen van de stilte vermoeide soldaten uit de bun kers kruipen. Zij schudden el kaar de hand, juichten en haal den de flessen voor de dag, die zuinig bewaard waren totdat dit ogenblik zou zijn aangebroken. Thans zullen beide legers zich binnen 72 uur terug moeten trek ken uit de zóne die volgens het bestand gedemilitariseerd zal worden. Op de weg van Seoel naar Pan- moenjon rijdt de hele dag een onafgebroken rij vrachtauto's, die bouwmaterialen, tenten, draad, electrische installaties en andere benodigdheden vervoeren voorde verschillende commissies, die toe zullen zien op de uitwisseling van de krijgsgevangenen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3