Vrijwel uitverkocht Stadion huldigde de Tour-jongens IILCKNANN Voor de eerste keer viel in 1947 pas in de laatste etappe de beslissing DAVERENDE KOOPJES! flinke verkoopster Jongens en Meisjes WONDERDAG Nü kunt U nog profiteren van de vele spotkoopjes 23° X| co Ti- 348 En floot KNWU-afgevaardigde even hartstochtelijk uit Joris v. d. Bergh werd herdacht Hed. de Vries Afwezig tot 15 Aug NET MEISJE Hotel Kreb R.K. meisje Vrouwl. administratieve kracht leerl. of halfw. stoffeerder behanger flink jongmens Maakt dat V erbij komt! J. ZIJLSTRA Hz. N.V., NU 1.98 NU 8.78 0.58 Koopt nu uw linnenuitzet! Extra voordelig! 0.59 0.78 0.89 1.59 1.98 3.98 3.68 15.83 2.98 2.48 Ringers' Cacao- en Chocolade fabrieken N.V. WOENSDAG mmmmm vaste boeren arbeider Vijftig jaar Tour de France (XVII) Duel Bartali-Bobet eindigde met Italiaanse zege Van honger naar huis chauffeurs-hulp Eerstelingen S-pootgoed B.M.W. 750 cc W. Prins Encyclopaedie Gefeliciteerd Plastic badtassen, diver- <*68 se trisse tinten 1.88 I Jarretelles, prima elas tiek, roestvrije clips, nu Houten colliers, in vele modekleuren, nu 09 Machinegaren, no. 50, opmaak 500 yards, alleen zwart, nu Restanten Herenover hemden, met vaste boord, in uni kleuren IJzersterke Politie- en brandweerbretels, oa Prima kwaliteit poplin kinderjacks, met capu chon, met 50 ct stijging per maat, maat 60 s co Dames sweaters, met lange mouw, pracht kwaliteit badstof O co lx Wollen damesbadcos- tuums, in diverse maten en kleuren, bijzonder koopje, van 11.75 nu 688 Fantasie interlock damesslips, wit, in een prima kwaliteit, alle q/ c moten, nu 7Ö Dames fantasie schor ten, een mooi model, in de nieuwsie dessins, nu |38 Graslinnen slopen, een flinke maat en prima <*28 afgewerkt, nu I Extra zware witte mol ton dekens, maat 140 x 180 cm., nu :80 Velvet karpetkleedjes, perzische dessins, 18 maat 40 x 70 cm., nu "fr Wilton Karpetten, perzische dessins, maat 190 x 290 cm., nu OJi" Drinkserviezen, 30-delig, rijk geslepen kristalglas, «IQ43 van 24.50 nu \r Petroleumkannen, emaille, inh. 2 liter, met *}28 opschrift, van 3.25 nu JL Afwasborstel, met los- >|Qc se kop, van 29 ct nu IO Sigarendozen, bakelite, prac fraai, van 3.95 nu bakelite, pract[sch_ en ,|38 EXTRA KOOPJE. Wollen moquette tafel kleden, perzische dessins, maat O*)80 140 x 170 cm. w/ ALKMAAR l'aiiina 4 Dinsdag 28 Juli 1953 (Van onze sportredacteur) Ge hadt net zo gelukkig moeten wezen als die vijftig dui- eend. die gisteravond in het Olympisch Stadion te Amster dam tien gelukkige Tourrenners en Kees Pellenaars een onvergetelijke ovatie brachten voor de prestaties in de gouden Tour de France geleverd. Ge hadt ze dan kunnen zien in die drie sleeën van auto's, bedolven onder de bloemen en het gejuich, dat maar van de tribunes bleef klateren Ge had tenslotte mee kunnen lachen om de malle capriolen, die Wout Wagtmans, boven op de auto staande, maakte en kunnen huilen om het nijdige afkeurende gefluit, waarmee de felicitatie woorden van de waarnemend voorzitter van de K.N.W.U Viruly werden begroet. Een juiste beloning voor de „magere" belangstelling, die de K.N.W.U. de hele Tour door had getoond voor de jongens, die zich zo weerden in 't verre Frankrijk? Het zal wel de bedoeling ge weest zijn van het oh zo licht ontvlambare wielerpubliek. Of het hier de juiste plaats was, om zoiets te tonen, is echter een tweede. Maar daarna was het weer feest, toen Dick Bessem alle jon gens feliciteerde en lieftallige dames, plus bloemen, plus kus, er het hunne toe deden. Iedereen kreeg een beurt, zelfs Jan Cot- taar werd niet vergeten. Jan Cottaar, die breed glim lachend, nu eens niet hoefde te praten, maar dat kon overlaten aan Dick van Rijn, die de volke kond deed, wat er allemaal in het Olympisch Stadion gebeurde. Het begon zo prettig. Daar wa ren eerst enkele sprintwedstrij den over 1000 meter voor ama teurs, waarvan ge de uitslagen hieronder kunt lezen en daarna kwam de intocht. Als overwin nende gladiatoren in een Ro meinse arena, voorafgegaan door een muziekcorps, dat er wezen mocht en vooralles ingeleid door bazuingeschal van de Marathon tribune. Daar kwamen ze dan: Wout Wagtmans, Jan Nolten, ietwat verlegen lachend, Wim van Est, tanig en de „forme" op zijn ge laat, Gerrit Voorting, breeduit lachend en zo bruin als een nik ker, zijn broer Adri, nog hinkend met zijn voet, Sjefke Jansen, Henk Stevens, Adri Suykerbuyk, Thijs Roks en Hein van Breenen. Tien jongens, die in „la douce France" de naam van ons land zo hoog hadden gehouden. Daar reden ze, met Pellenaars en zijn zoon onder de daverende toejuichingen van het dankbare publiek. En waarachtig, ze verdienden het, zo ontvangen te worden. Zo gefêteerd te worden voor hun prestaties. We dachten eens even terug naar die triomphale thuiskomst van Fanny BlankersKoen in 1948 uit Londen, aan die „we gaan naar Rome stemming" uit de tijd, dat Karei Lotsy een groot Nederlands voetbalelftal uit de grond had gestampt. Grote prestaties op sportgebied, groot medeleven van het Neder landse volk. Het moge een voor beeld zijn voor velen, die wel de capaciteit bezitten, maar niet de mentaliteit en het doorzettings vermogen om het zover te bren gen. Dat begreep heel medelevend Nederland en ook duizenden an deren. die belangstelling toon den. dat begreep niet, (misschien niet) de K.N.W.U.. Genoeg daar over. Het was de enige dissonant van deze prachtige avond waar op Dick Bessem op treffende wij ze de kortelings overleden Tour- pionier Joris van dér Bergh, her dacht in een muisstil stadion. Daarna. Ach daarna hebben de tien Tour-jongens achter handels motoren gezeten, in strijd met 10 andere renners. Er is hard ge juicht door een publiek, dat ken nelijk plezier had in de wedstrij den, waarin vooral tussen Wier stra. Lakeman en Wim van Est hardnekkig strijd werd geleverd. Het was heel, heel laat, eer er een punt achter werd gezet. De huldigingstocht door Neder land was op glorieuse wijze in de bakermat van de baansport, het Olympisch Stadion, ingezet. De uitslagen: Wedstrijd achter handelsmoto ren voor professionals: le rit over 20 km: 1. Lakeman 20 min. 33 sec.; 2. Wierstra; 3. Van Est; op een ron de 4. Adri Voorting, op twee ron den 5. Van der Kamp. 2e rit over 20 km: 1. Wagtmans 19 min. 54 sec., op een ronde 2. Kunst; 3. Gerrit Voorting; op twee ronden 4. Koch en 5 Stakenburg. Kleine finale over 10 km.: 1. Stevens 10 min. 14 sec.; 2. Van Breenen; 3. Janssen: 4. Faanhof; 5. Donker; 6. Tolen; 7. Suykerbuyk; 8. Fransman; 9. Roks; 10. Nolten. Grote finale over 20 km: 1. Wagtmans 19 min. 1 sec.; 2. Lakeman; 3. Kunst; op twee ron den 4. Wierstra; 5. Adri Voorting: op drie ronden 6. Van der Kamp; 7 Koch; op vijf ronden 8. Staken burg; 9. Van Est; op zes ronden 10. Gerrit Voorting. Sprint voor amateurs: 1. Hijzelendoorn 13 sec.; 2. Daan de Groot; 3. Van der Berg. Sprintwedstrijden voor nieuwe lingen: 1. Post 13 sec.; 2. Van der Ruit; 3 Bakvis. Tandarts - Alkmaar gevraagd voor direct Breelaan 16 Bergen Gevraagd in- een gezin van 3 kinderen te Am sterdam Zelfst. kunn. werken. Br. no. N667, bur. van dit blad. RINGER'S Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. vraagt voor haar afde ling Cartonnage aan de Lindegracht voor spoe dige indiensttreding voor loonberekening en voorraad-administratie. Opleiding: MULO A of daarmede gelijk te stel len onderwijs. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven aan de afdeling Personeelszaken Noorderkade 27. Alkmaar Gevraagd Woninginrichting TIM MERMAN, Fniasen 109. Alkmaar. Gevraagd een in bezit van rijbewijs voor expeditie en alle voork. werkzaamheden. Aanm. na 7 uur Firma Appel en Adolf, Helder- seweg 3, Alkmaar. Wij vragen voor onze winkel te ALKMAAR Langestraat 33 nog 'n 18—23 jaar. Gunstige loon- en vacantie- regeling en prettige werkkring in moder ne winkel. Mondelinge soli, in winkel Langestraat 33. Groot-Levensmiddelenbedrijf Heren Dames- Baddoeken Polo-shirts camisoles Reclameprijs Alle maten en kleuren 150 x 230 4.68 Extra zwaar 160 x 230 5.98 Extra groot 180 x 240 5.98 Geborduurd 150 x 230 5.75 Dito 160 x 230 6.35 Dito 180 x 240 7.25 Bijp. slopen 2.20 THEEDOEKEN grote maat PRACHT THEEDOEK van 0.98 nu Prima sloop, mét overslag 1.28 Sloop, rijk geborduurd 1.88 LAKENS, ongezoomd: Zwaar graslinnen 180 x 240 5.58 Zwaar ongebleekt 165 x 240 5.68 Prima flanel, 225 lang 4.98 Washandjes 0.39 0.35 0.24 0.15 S Heren Dames Verpleeg Heren Pyama- broeken en camisoles sters- overhemd vele dessins hemden en direct. schorten vaste boord prachtig extra grote prima, alle 4 kleuren nu nog interlock maten, nu maten alle maten flanel. Enorme partij coupons en restanten: bijna voor niets! Natuurlijk.... WOLLEN DEKENS zware kwaliteit gebloemd Koopt bij voorkeur in de morgenuren Iedere dag nieuwe koopjes MOLTON DEKENS extra voordelig Haast U! die nu of later in ons bedrijf willen werken, kunnen zich dagelijks aanmelden aan de fabriek NOORDERKADE 27 ALKMAAR Zij, die zich Woensdagmiddag 29 Juli om 2 uur aanmelden, kunnen dan tevens het bedrijf bezichtigen Wonderlijk voordelig!!!" en steeds beter en billijker ROKKEN, schitteren de wollen kamgaren. 2 zakken en achter- plooi, moderne glad de rok, in zwart en bruin, i f50 van 22.50 nu HEREN ZWEM BROEKEN, 100 pet. badwol, sportief mo del met riem en em bleem, maten 6, 5 en 4 nu C90 6.90 6.50 f THEEDOEKEN, beter dan best en extra groot, het bekende merk D D D D D J24 nu slechts Mooie wollen kamg. ROKKEN met zij- plooi en knopen, een zeer speciale aan bieding van 1 Q70 18.50 nu voor KRISTAL NYLONS lste kwaliteit 15 de nier, moderne fanta- siehiel. een glans- nummér der kousen show *95 van 6.50 nu CONFETTI kinder- camisoles en slips, leuk sterk onder. 7(| goed vanaf Met kleine stijging. De Engelse Minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is vergezeld van zijn echtgenote weer in Engeland terugge keerd. De Minister werd te Boston, in de V.S., geopereerd aan de galblaas. Eden zal nog enige tijd rust nemen voordat hij zijn werk weer hervat. Men verwacht, dat hij Minister-President Churchill op het buitengoed Chequers, waar deze verblijfhoudt om te herstellen van zijn inzinking, zal bezoeken. Gevraagd best kunnende melken. Woning disponibel. J. RUÏTER „De Witte Hoeve", Hauwert. De surrogaat-ronde van Frankrijk, die tijdens de oorlogs jaren gehouden werd, verdient eigenlijk de naam Tour de France niet. Uiteraard kon van geen echte Ronde sprake sijn en bovendien miste men de bezielende leiding van Henri Desgrange, de schepper van 's werelds grootste weg- course. In 1940 was hij in zijn villa te Beauvallon gestor ven. Een groot verlies voor sportief Frankrijk, want als oprichter en directeur-hoofdredacteur van L'Auto had hij zijn land niet alleen voor de ivielersport, maar voor elke vorm van lichamelijke oefening en ontspanning warm gemaakt. Dat vele takken van sport in Frankrijk tot hoge bloei zijng ekomen is niet het minst aan „Papa" Des grange te danken, nltussen was L'Auto met nummers van beperkte omvang blijven verschijnen en in 1942 kon men er de aankondiging in lezen van de 34ste Tour de France. Deze hele course was maar een ersatz-geval. Ze ging slechts over enkele etappes en dagelijks staakten tientallen renners de strijd...van de honger. De Luikenaar Neuville was vrijwel de enige die over bleef. Hij bracht de course dan ook op ziin naam. In 1945 bij de bevrijding werd de verdere verschijning van L'Auto verboden. Maar de geest van Desgrange zou blij ven voortleven in het nieuwe sportdagblad L'Equipe. dat on der de bezielende leiding van Desgranges schoonzoon Jac ques Goddet geboren werd. In korte tiid verwierf deze krant zich een even grote do- Dulariteit als L'Auto en nog in 1945 werd, in afwachting van het herleven van Tour-tra ditie. een wedstrijd Bordeaux- Grenoble gehouden in viif etappes, in 1946 gevolgd door de wedstrijd MonacoParijs, waai in René Vietto en zijn leerling Apo Lazaridès de la kens uitdeelden. Buitenlanders kwamen er niet aan te pas. Dappere Sjef Janssen De eerste echte na-oorlogse Tour de France werd in 1947 georganiseerd, grootser nog van opzet dan de Ronden van vóór 1939. Vooral het reclame element ging een grote rol in de karavaan spelen, maar te genover de riiwielf abrieken bleef Goddet hetzelfde stand punt innemen als ziin schoon vader sinds 1930: de Tour blééf een landenwedstriid! Zes Nederlanders kwamen aan de start in een internatio nale equipe maar slechts één van hen bereikte het eind punt. de dappere Sjefke Janssen, die nog datzelfde jaar de 3e plaats zou veroveren in het wereldkampioenschap! De vijf andere landgenoten gaven stuk voor stuk op. De Korver en Albert van Schendel reeds in de 3de rit. Arie Vooren, die goed begonnen was een dag later. Schellingerhout in de 7de etappe en Siien in de achtste. Blijkbaar kon dat jaar de Nederlandse beroepsrenner, verwend in tientallen gemak kelijke en goedbetaalde crite ria, zijn krachten nog niet me ten met 't internationale ster rencorps. Vietto. nu een veteraan (dertien jaar eerder speelde hij al een rol in de Tour!) veroverde de gele trui in de eerste rit. die te Brussel ein digde, verdedigde ziin plaats krachtig in de Alpen en de Pyreneeën doch kreeg een in zinking na de bergritten, waardoor hij de leiding kwijt raakte aan Brambilla. Deze droeg de gele trui nog op de dag van de laatste rit. Onderweg demarreerden plotseling Robic (die in de bergen een hoofdrol had ge speeld) en Fachleitner. De reactie van Brambilla bleef uit en daardoor konden de twee vluchtelingen zo'n grote voorsprong nemen, dat ze be slag legden op de eerste twee plaatsen in het eindklasse ment: 1 Robic: 2 Fachleitner en 3 Brambilla. Voor het eerst in de Tourhistorie was de be slissing eerst op de allerlaatste dag gevallen! Honderdtwintig renners startten in 1948 voor de vijf- en-dertigste Tour de France: slechts 44 voltooiden de wed strijd. Zes Nederlanders reden samen met evenveel Luxem burgers. doch opnieuw kwam er van oranje-successen wei nig in huis. Sjef Janssen en de Ruiter (42 lekke banden) konden het tot de 36ste en 42ste plaats in de einduitslag brengen. Bakker. Pauwels en Franken gaven nog voor de tiende rit op en Henk de Hoog werd in de zeventiende etappe uit de strijd genomen krach tens 't „guillotine"-reglement. dat bepaalde dat dagelijks de JEAN ROBIC .laatste etappe Tour gewonnen laatste renner van het klasse ment moest ophouden. Bartali was de held van deze Ronde. Hii ging in de bergen het gevecht aan met Bobet, die een week de gele trui droeg, en met Robic. In de etappe Briangon-Aix les Bains door regen en sneeuw en over beslijkte wegen won de Italiaan definitief het pleit. Hii bracht dat iaar V van de 21 etappes op zijn naam en zegevierde precies 10 jaar na ziin eerste Tour-overwin ning. IJzeren Brik Schotte werd tweede en Lapéble junior derde. Bij de Kaashandel-Mij. „Gouda" N.V. te Alk maar kan geplaatst wor den een Leeftijd 1718 jaar. Pers. aanm. Woensdag 29 dezer tussen 5 en 6 uur n.m. ten kantore Wolfpad 24. Dagelijks ,,'N ZEE VAN KOOPJES" en 's Woensdags zeer in het bijzonder Alkmaar Langestr. 22-23, Den Helder, Koningstr 63 Te koop aangeboden in maten 2835 en 35 55. Bel. aanb. Stam- selectiebedrijf Jb. BES. SELING Berkhout A 336 Te koop aangeboden: Rustenburgerweg 4 te Heerhugowaard, telef. K2266—281. Bod gevraagd op 18 dl. laatste druk. Nog te versch. 2 dl. voor rek. verkoper. Int. prijs voll. uitg. thans f 495. Br. no 291, bur. v. d. bl. Waarmee? Hoef je dat nog te vragen, zeker een verjongingskuur ondergaan, je loopt zo vief, ik kan je haast niet bijhouden. Ja, ik zal je zeggen, ik heb kort geleden bij W y d e m a n 'n paar schoenen ge kocht met een ruim te voor wel zes tenen, 's Jonge, wat heb ik daar een ple zier van. Nu kan ik weer uren lopen, zon der de minste last aan mijn voeten. En voor de allermoeilijk ste voeten heeft hij de Form a-N at u r a in verschillende breedte maten. VOETVERZORGING MASDALBNENSTRM TEL 14<7 DOELTREFFER Gevraagd MEISJES als hulp in de handweverij. Aanm. tot 6 uur T. J. de Rover, Doorntjes 22, Bergen. O O

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4