Woedende wijn verbouwers namen beft in eigen handen Vierde tactische Luchtmacht houdt waeLt aan de Rijn BANDEN r en Verbroedering in Korea A mbtenarensalarissen vóór reces in de Senaat Belgische pers acht problemen onopgelost :.C.B. Buitenlandse notities Noodweer in Oostenrijk is ■expositie toretto meenten- altournooi Wijnoorlog in Zuid-Frankrijk Hoofdwegen gebarricadeerd met karren en wijnvaten De Vlag halfstok Oefening Coronetin West-Duitsland Grondstof door de lucht vervoerd Ben de-act i viteit in Purwokerto Staatlozen straks weer Nederlanders De Beiieluxcoiiferentie Woensdag 29 Juii 1953 Pagina 3 rwachting door het KNMI Ldig van Woens- Donderdagavond. ÏRANDERING 'ERATUUR. bewolking met e buien. Weinig n temperatuur, ïatige wind tus- en West. RIJWIEL 8 MOTOR rkende stad, doch ;hoonheid van het dam. Bijzondere en wij voor zijn ;n. waarmee Snap- n graficus van be- i. Een bezoek aan len wij deze week bevelen. 95 De zomer-expositie :to" welke tot 2 e bovenzaal en het t Dorpshuis te be- (zie de dagelijkse t een prettige, min ijke indruk. Voor olieverfschilderijen tekeningen geëxpo- •n zomeridylle tot oben, uitgevoerd in ke tinten, en die de vreemdelingen eten wijzen op de plekjes, welke ïrschoon rijke dorp al bezit. van Til is met een iantal inzendingen iigd. Er liggen tal •ht getinte, aquarel- mooie plekjes van imiddellijke omge- rangen er van hem irijen, veelkleurig houden vrolijkheid, van Veen is ver te met knappe pente- ■ak van opzet en nap geëtst" op het t veel belangstelling linste detail. Naast an de heer Dw. men aquarellen en n de heer Jan Dek- sommige, zoals een t Heilooërbos (olie- naar luchtige vir- veelzijdigheid. De d is vertegenwoor- arellen en een olie dat boeit om zijn loriet. de snuisterijen hier de bovenzaal opge- ïrk van mei. Fran- lier treft men voor ballpoint-tekeningen eer C. N. Troosthei- imaakt heeft op een r Duitsland en over uit Heiloo. Het is hoe aardige effec- balpointpen, mits hanteerd, zijn te be entoonstelling is ze- te van een bezoek tevens nog een aar- lag" aan verbonden. - In het raam van ntenrvoetbaltournooi, Noordhollands Dag zen beschikbaar stel- e eerste wedstrijden Dinsdag gehouden te erste wedstrijd Heer Bergen eindigde in —2 en werd na het strafschoppen door d gewonnen. De ngedijkHeiloo ein- voordeel van 12 Gisteravond werd liezersronde gespeeld ïdij.k en Bergen die or Bergen werd ge- winnaarsronde Hei- rgowaard werd door 0 gewonnen, rijden verliepen in ame sfeer, waarbij eladhen dan dat men verkeerde. De strijd langstelling uit de 4 die met bussen en gekomen, neester van Bergen jens, reikte de prij- afé Nieuwendijk, en e kennen dat hij het stelde dat de amb- geestelijke arbeid af- voor lichamelijke tining, de sport, ir tegenwoordig veel van hen wordt ge hoopte dat indien ingen van hen wordt j het ook kunnen, zonder dankte hij de irs voor hun belang- :rking. Teitsmauit Heiloo rste prijs, een wissel- e 4 burgemeesters in lemen, alsmede een de Alkmaarse Cou- er Straathof ontving oor Heer Hugowaard; irtstandaard, bescfhilk- door 'het N.H.D., de oor Bergen de 3e prijs beker, eveneens door beschikbaar gesteld, medaille van het Poedelprijs" aan Lan- toegekend. Na het Bestand Het zou een verkeerd beeld ge ven van de thans in het Verre Oosten ontstane situatie, om de in Korea gesloten wapenstilstand met een vredescontract op één lijn te stellen. Zover is het nog niet. Dit is ook de reden waar om, in de dagen zowel voor als na het ondertekenen van het be stand, bij herhaling in Westerse kringen de nadruk is gelegd op het beperkte karakter van de wa penstilstandsclausules ten opzich te van 't totale complex der ge schillen en gespannen verhoudin gen in de werelddiplomatie. Want, ondanks de aan het Ko reaanse front ingetreden rust zijn er nog genoeg wrijfpalen overge bleven, die stuk voor stuk op nieuw aanleiding kunnen worden tot gewapende conflicten. Het moge pessimistisch klinken, de werkelijkheid is nu eenmaal niet anders. En in de internationale politiek heeft men met het laat ste eerder rekening te houden dan met wensdromen en idealen, hoe aanlokkelijk die ook zijn. Slechts een vluchtige bestudering van de verhoudingen in het Verre Oosten leert, dat de kwes- tie-Korea in het strategisch plan van de communisten om geheel Azië te onderwerpen slechts een onderdeel is. De wereld mag van geluk spreken, dat de V.N. op 25 Juni 1950 de knoop doorhakten en besloten zich met hand en tand te verzetten tegen de aggres- sie. Was dit niet gebeurd dan zouden de communisten geheel Azië onder de voet zijn gelopen en indachtig hun succes ook een poging hebben ondernomen een dergelijk avontuur in West-Euro pa te herhalen. Bij alle leed en ellende, die de oorlog in Korea met zich mee heeft gebracht, is dit het grootste winstpunt. Zij, die in agressie en ongeoorloofde da den van geweld hun heil zoeken, om op deze wijze hun zucht naar macht te bevredigen hébben een harde les ondervonden. Het valt moeilijk te zeggen wie van de twee strijdende partijen als over winnaar uit de arena naar voren is getreden, maar het staat wel vast aan de hand van het be schikbare cijfermateriaal, dat de communisten gevoelige verliezen boekten in de afgelopen drie ja ren, wat zonder enige twijfel op hun medewerking aan het hestand van invloed is geweest. 4e communisten hebben sedert het einde van Wereldoorlog II pogingen in het werk gesteld het Westen uit de Aziatische ge bieden te verdringen. En ze zijn hier nog mee bezig. Want ook al mocht er op de komende politieke conferentie, die 90 dagen na het ondertekenen van het bestand wordt gehouden, een resultaat uit de bus komen zelfs wan neer men het over en weer eens zou worden over de hereniging van Noord- en Zuid-Korea dan nog blijft er het probleem van 't al dan niet toelaten van Rood- China tot de V.N.. om over de oorlog in Indo-China maar te zwijgen. Terwijl het nog steeds niet Ondertekend vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Japan een hindernis vormt voor volle dige' rust in dit deel van de we reld. En volledigheidshalve kan dan ook nog gewezen worden op de eigenaardige status van Natio nalistisch China, waar men moei lijk weg mee weet. Daar komt nog bij dat in de Westerse landen over deze tere vraagstukken al lesbehalve gelijk wordt gedacht. Washington en Londen staan lijn recht tegenover elkaar m.b.t. het aan de hand doen van een oplos sing voor Rood-China in de inter nationale samenwerking. In Lon den gaan reeds stemmen op, om met de overige landen yan het Britse Gemenebest een verenigd front te vormen tegen de V.S.. Het is een zuiver meningsverschil over de vraag wat de juiste koers is, om het communisme een halt toe te roepen en vooral de invloed van Moskou in Azië tegen te gaan. Het Britse standpunt Rood- China wel toe te laten tot de V.N. wint de laatste tijd weer aan kracht van argumentatie nu er sprake is van een verkoeling tus sen Rusland en de Chinese com munistische leiders, wat valt op te maken uit de verwijdering van de pro-Russisch gezinde figuren in de hoogste politieke regionen in Noord-Korea. En wie Rood- China noemt, denkt direct aan de rivaal Nationalistisch China en de biizondere betekenis die de Ame rikanen toekennen aan Formosa, als strategische voorpost in het stelsel van de militaire verdedi ging van de Pacific. Zo blijft 't Verre Oosten 'alsnog een haard van conflicten en is het van gan ser harte te hopen, dat het histo risch gebeuren van Maandag j.l. een stap in de goede richting is. PARIJS28 Juli Woedende ivijnverbouwers hebben vandaag het heft in eigen handen genomen en overal in Zuid-Frankrijk wegbarrières opgeivorpen als protest te gen de weigering van de regering om het surplus aan wijn op te kopen. Langs de hoofdwegen zijn 500 barrica des opgeworpen, welke bestaan uit wagens en met water gevulde wijnvaten. Om 06.00 uur vanmorgen gaven de kerkklokken het sein voor actie en binnen een paar minu ten stonden kilometerslange kolonnes wagens en vracht auto's langs zulke belangrijke verkeersaders als de weg tussen Nimes (75000 inwoners) en Montpellier (80.000 imvoners). Het Franse Ministerie van Bin- nenl. Zaken heeft in een com munique meegedeeld, dat „alle nodige maatregelen" genomen zouden worden om het verkeer doorgang te doen vinden, maar dit lijkt erg veel op een lege be lofte. Tien vrachtwagens met politie verschenen bij een wegbarrière ten Noorden van Nimes en de bevelvoerende officier zei: „Mes sieurs, ik eis, dat u deze wegver sperringen wegneemt." Burgemeester Brunei Bruneau van het kleine plaatsje Lunel antwoordde: „Wij weigeren dit. Gebruik indien u wilt geweld." „Ik zal dit met mijn meerderen moeten bespreken", antwoordde de officier en zocht via de radio contact met zijn hoofdkwartier. De politiemannen begonnen toen moeizaam de weg vrij te maken, zodat hun konvooi kon passeren. Maar dit was nog niet uit het gezicht verdwenen, of de boeren bouwden de barrière weer op. De woede van de wijnverbou wers is ontstoken door de weige ring van de regering om het sur plus aan wijn op te kopen tegen 300 francs voor elke liter pure alcohol, welke uit het druivensap is gedistilleerd. Volgens een schatting zou dit de regering een kleine 30 milliard francs kosten en bovendien heeft de regering reeds zo een grote voorraad alcohol, dat zij er geen weg mee weet. Daarbij komt nog, dat de rege ring zich zorgen maakt over de cijfers, waaruit blijkt, dat steeds meer Fransen sterven als gevolg van alcoholisme. Frankrijk is im mers het land, waar het gebruik aan „absolute alcohol" per hoofd van de bevolking 32 liter per jaar is, vergeleken met 13.5 in Italië en bijna 7 ltr. in Engeland. De burgemeesters van practisch alle dorpen in de wijnverbou- wende departementen Herault, Aude en Oostelijke Pyreneeën ne men aan de actie deel en één van de deelnemers in Lunel was Leon Jean, socialistisch afgevaar digde in de Nationale Vergade ring. De burgemeesters zijn veel al zelf wijnboeren. Als op Zondag. Het leek in de wijndorpen wel een Zondag. Alle boeren en werk lieden wandelden rond in de nauwe straatjes en niemand dacht er aan te gaan werken. Bij de plaatsen waar de belha mels de barricaden op de weg bouwden, stonden honderden nieuwsgierigen toe te kijken. Vanaf bijna alle plaatselijke rijks gebouwen hing de vlag halfstok en op de gemeentehuizen was geen sterveling te vinden, omdat ieder aan de actie deel nam. De wijnboeren hebben zelfs bekend gemaakt, dat deze dag gerekend zal worden als een betaalde va- cantiedag voor hun knechts. Er hebben zich geen botsingen voorgedaan, ondanks de alarme rende geruchten die door som mige toeristen en vrachtrijders werden rondgestrooid. Om 10 uur in de morgen wer den de barricades door de boeren weggehaald en konden de wach tende auto's hun tocht voortzet ten door het rijke wijnland, dat de boeren zelfs zoveel heeft op geleverd, dat zij van de laatste twee oogsten ruim een milliard liter wijn overgehouden hebben, waarvoor geen afzet meer te vin den is. In Montpellier heeft Louis Ser vant, de president van de Ver- SEOEL, 28 Juli. Ze hadden al een poosje staan kijken naar de Amerikaanse soldaten en ze waren het er kennelijk niet over eens of ze het zouden doen, of niet. Maar eindelijk vatte een van die kleine Chinezen moed: hij stak zijn hand op en wuifde. Het gebaar was een beetje aarzelend, alsof het niet helemaal van harte ging, maar ach, het is ook een beetje vreemd, om de ene dag te schieten op mensen en hen de andere dag als oude vrien den toe te wuiven De Amerikanen wuifden terug en toen was het ijs gebroken. „Kom eens buurten," wenkte de Chinees. En een ogenblik later wandelden zes in de oorlog geharde G.I.'s door het niemandsland, om met hun Chinese collega's een praatje te gaan maken. Het werd een geanimeerd bezoekje. De Chinezen omhelsden hen vriendschappelijk en dansten verheugd om de ietwat verbouwe reerde Yankee's heen. Daarna werd de fles voor de dag ge haald, om een glaasje Chinese wijn op de vriendschap te drinjcen. Een van de Chinezen, die een woordje Engels kende, ver klaarde plechtig: „Vroeger waren we jullie bondgenoten, daarna moesten we tegen elkaar vechten, maar nu zijn we weer vrienden." De Chinezen waren teleurgesteld, toen hun nieuwe vrienden na een half uurtje aanstalten maakten te vertrekken. Ze haalden allerlei geschenken voor de dag. Een Amerikaanse soldaat werd door een Chinees zelfs bedacht met een lap van blauwe zijde, waarop met gouddraad de woorden waren geborduurd: „Amerikaanse soldaten, we wensen jullie een voorspoedige thuisreis." De Chinezen waren opgetogen over de sigarettenaanstekers, die hun door de Yankee's werden aangeboden en met kinderlijke nieuwsgierigheid proefden zij van de Amerikaanse lekkernijen. Beladen met souvenirs, sigaretten en Chinese wijn namen de Amerikaanse soldaten tenslotte afscheid en, terwijl zij voorzich tig tussen de granaattrechters door scharrelden, om hun eigen kampement weer op te zoeken, werd er gewuifd, gelachen en geschreeuwd: „Kom nog eens langs." eniging ter bevordering van de wijnbouw verklaard, dat de ac- i tie van de wijnboeren een succes I is geworden. „Wanneer de rege- ring niet spoedig toegeeft zullen I v/ij de actie opnieuw beginnen I en dan op nog groter schaal. Dit- j maal namen veertigduizend wijn- j gardeniers aan de actie deel. i Door het Ministerie van Bin- nenlandse Zaken is intussen een communique uitgegeven, waarin met afkeuring wordt gesproken over de pogingen van de wijn boeren om de politie te belem meren in de uitvoering van haar plicht. In de buurt van Carcassone werd een politieconvooi door de bevolking met stenen bekogeld. De mannen van de wet ant woordden met traangas en het resultaat was een lichtgewonde aan beide zijden. Wisseltruc met een wasmachine AMSTERDAM, 28 Juli. Uit de Javastraat te Amsterdam is dé ontvreemding gemeld van een wasmachine die volgens gewoonte voor „wasdag" in huur was be steld. Zodra het apparaat was af geleverd en de verzorger ver trokken meldde zich aan hetzelf de adres iemand om te vragen of het die dag iets vroeger dan ge bruikelijk mocht worden terug gehaald. Te half twee kwam een onbekende de machine inderdaad weghalen, zodat de wettige ver huurder kort daarna niet anders kon doen dan zich tot de politie wenden. SCHULTE NIET NAAR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Gerrit Schulte heeft aan de se cretaris van de Sportcommissie van de K.N.W.U., de heer J. van Eek, medegedeeld, dat hij niet in aanmerking wenst te komen voor ploennschnappennate Zürilh'en^u- ben witte, gele of zwarte vlaggen op neus en vleugels) gano. Schulte was van plan om uit te komen in de ronde van Duitsland, welke wedstrijd hij als een goede training beschouwde voor de we reldkampioenschappen te Lugano. De data van deze ronde zijn even wel verschoven en wel zodanig, dat de ronde van Duitsland na Lugano op het programma zal ko men te staan. De Bosschenaar is thans van mening, dat hij niet voldoende training zal hebben om met enig kans op succes aan het wereldkampioenschap te Lugano deel te nemen. WENEN, 28 Juli (Reuter) Door wolkbreuken, hagelbuien, storm en onweer is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de provincie Neder-Oostenrijk grote schade aangericht. Een vrouw kwam om het leven, doordat zij door een afgeknapte hoogspan ningsdraad werd getroffen. Door blikseminslag in 'n trans formator van een belangrijke spoorlijn lag het verkeer uren lang stil. Van Amerika naar Engeland in vier uur 45 minuten LUCHTBASIS FAIRFORD, 28 Juli. Een Amerikaanse B 47 straalbommenwerper heeft van daag de Atlantische Oceaan over gestoken van de Ver. Staten naar Engeland in een tijd van vier uur en vijf en veertig minuten. De met zes straalmotoren uit geruste bommenwerper, die het snelste vliegtuig ter wereld wordt genoemd startte van het vlieg veld Limestone en vloog de 3120 mijl naar Fairford zonder tussen landing met een gemiddelde snel heid van 609 mijl per uur. De recordtijd van vijf uur en 22 mi nuten, die op 6 Juni j.l. werd ge maakt met een andere B 47 is hiermede 37 minuten verkort. DJAKARTA, 28 Juli (P.I.- Aneta) In de gebieden ten Zuiden en ten Westen van Pur wokerto hebben de laatste tijd tienduizenden personen hun wo ningen verlaten in verband met de toenemende activiteit van ben den. Zij hebben bescherming ge zocht in veiliger streken. Het kantoor voor sociale zaken in de residentie Banjumas deelt mee, dat tot 19 Juli 10.116 evacue's uit de gebieden Madje- nang, Tjilatjap, Kroja en Karang- putjung werden geregistreerd. In de eerste zes maanden van dit jaar werd een bedrag van 135.000 rupiah uitgegeven ter le niging van de nood van de vluch telingen. Dezer dagen werden nog vierduizend evacué's geregistreerd uit Grandrungmangung en Wana- radja. Tot Mei j.l. waren 21.783 evacue's geregistreerd uit Tegal en Brebes. Intussen is het treinverkeer •ussen Bandung en Jogja via "andjar, dat wegens vernielingen oor benden onderbroken was, met ingang van heden weer her vat Dekkers zegeviert te Schoten Een te Schoten in de omgeving van Antwerpen gehouden weg wedstrijd om het kampioenschap van de provincie Antwerpen voor profs, waaraan ook buitenlandse renners deelnamen, is gewonnen door onze landgenoot Hans Dek kers. Met een tijd van 5 uur 14 min. voor de 208 kilometer ging hij als eerste over de eindstreep, ge volgd op 20 meter door de Belg Leo Buyst, die daarmede de kam pioenstitel op zijn naam bracht. Derde werd De Baere (Belg.). De Nederlander Witteveen eindigde ex aequo met een grote groep op de 14e plaats. Ook vierde testmatch eindigde in een draw LEEDS 28 Juli De vierde testmatch tussen Engeland en Australië is, evenals de drie vo rige ontmoetingen, in een draw geëindigd. Nadat de Engelse bats- lieden op voortreffelijke wijze 't tweede inningstotaal op 275 had den weten te brengen, stonden de gasten aan het einde van de speeltijd in de tweede innings op 147 voor 4. Zij kwamen daarmede precies dertig runs tekort voor de overwinning. Russen naar Europese kampioenschappen Rusland heeft de Deense Roei- bond ervan in kennis gesteld, dat het aan alle nummers van de Europese roeikampioenschappen, die van 13 tot en met 16 Augustus a.s. te Kopenhagen worden gehou den, zal deelnemen. De Franse ploeg voor het W ereldkainpioenschap op de weg Marcel Bidot, die belast is met de samenstelling van de Franse ploeg voor het wereldkampioen schap op de weg voor profs, zal 12 renners aanwijzen uit wie de definitieve ploeg van acht zal worden gevormd. Hij heeft reeds zes renners van de selectieploeg van twaalf geko zen. het zijn Geminiani, Louis Bobet, Mahe, Mallejas, Robic en Rolland. De Mos succesvol in het Slazenger Proftournooi SCARBOROUGH, 28 Juli. In de derde ronde van het Sla zenger prof-tournooi, dat te Scar borough werd voortgezet, heeft onze landgenoot J. de Mos de Spanjaard Galvan een nederlaag toegebracht. Hij won met 60, 6—0, 6—0. De Nederlander Parlevliet werd uitgeschakeld. De Zwitser Huonder sloeg onze landgenoot met 6—3, 62, 97. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer gaat het reces tegemoet. Volgende week komt de Senaat voor de laatste maal in het zittings jaar bijeen. Dan zal o.m. het wetsontwerp behandeld wor den, dat een verbetering inhoudt van de financiële positie van de ambtenaren. Voor de derde maal zal het wets ontwerp „rechtshandelingen met betrekking tot land bouwgronden" op de agenda prijken. Vorige week kwam de Senaat tot het antwoord van de minister. Gisteren kreeg minister Mansholt hiertoe eerst om zes uur de gelegenheid. Minister Mansholt moet zich I den hebben gegeven. Men vroeg bij de verdediging van het wets ontwerp, dat de Grondkamers Je bevoegdheid geeft om toezicht te houden op de grondprijzen en om te waken tegen on-econo- mische versnippering, vooral tot de christelijk-historisehe senator Kolff richten. Deze had de vorige week betoogd, dat deze regering in strijd kwam met zijn beginse len. Hoe nu? vroeg de bewinds man. Gij zijt toch de man uit de Betuwe, die vecht voor herver kaveling, voor een betere af watering enz. Al deze zaken moet de overheid bevorderen En nu zou de overheid niet deze regelen mogen treffen, die toch eveneens de bedoeling hebben om tot economisch verantwoorde bedrijven te komen? De heer Hoogland (P.v.d.A.) gaf hij gelijk, dat deze regeling slechts een heperkt effect kan hebben. Zij ruimt geen moeilijk heden op, zoals die o.a. in Noord holland bestaan. Daar moet de oplossing komen door middel van verkaveling en sanering. Maar als de toestand eenmaal gesaneerd is, waakt het toezicht van de Grondkamer voor het be houd hiervan. Voor de land arbeider wordt het inderdaad veel moeilijker om tot een eigen bedrijfje te komen. Maar in de praktijk is zulks al het geval. Hiervoor zullen andere moge lijkheden gezocht moeten wor den. Wegneming staatloosheid Eerder was het wetsontwerp behandeld, dat de 40.000 per sonen, die door dienstneming bij de Duitsers staatloos werden, de mogelijkheid biedt om het Neder landerschap te herkrijgen. Vol gens het ontwerp van minister Mulderije zou dat ten behoeve van allen met een pennestreek zijn gebeurd, maar minister Don ker heeft het zo gewijzigd, dat alle gevallen stuk voor stuk door de zeef zullen gaan. zodat de ergste gevallen er buiten blijven. De senaat was met deze wijzi ging, anders dan de Tweede Kamer, niet bijster ingenomen. De heren Diepenhorst (A.R.), Beaufort (K.V.P.), Kolff (C.H.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) lieten duidelijk blijken, dat zij aan de oorspronkelijke regeling verre de voorkeur zou- zich af of dit in feite niet nog weer een nieuwe zuivering is. die tevens nieuwe administra tieve rompslomp oproept. De communisten hadden de grief, dat de oud-Spanjestrijders uit het oorspronkelijke ontwerp waren gelicht. Desondanks werd het ontwerp met 29 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen de twee commu nisten, prof. Diepenhorst (A.R.) en de heren Louwer en De Vos van Steenwijk (V.V.D.). In plaats van prof. Gerretson (C.H.) werd de heer Kolff (C.H.) in de vaste commissie voor de buitenlandse betrekkingen geko zen. Amerikaanse specialisten naar Indonesië NEW YORK, 28 Juli. Gou verneur Dewey van de staat New York heeft bekend gemaakt, dat zijn staat binnen het kader van een federale actie krachtens het punt-vier-programma tot hulpver lening aan in ontwikkeling ach tergebleven gebieden specialisten op het gebied van de volksgezond heid zal uitlenen aan Indonesië. De eerste groep deskundigen zal in de herfst vertrekken voor een dienstreis van twee jaar. Doel is: het verbeteren van de hygiënische omstandigheden en de volksgezondheid in de Indone sische republiek. Vijfde Nederlandse Lederwarenbeurs geopend AMSTERDAM, 28 Juli. De burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, heeft vanmorgen de Vijfde Nederlandse Lederwa renbeurs geopend, die tot en met 31 Juli a.s. in de kleine zaal van het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Deze tentoonstelling, georgani seerd door de Coöperatieve Ver eniging „Koffer- en Lederwaren- belangen" bevat o.m. een verza meling historisch schoeisel uit alle delen van de wereld. Voorts wor den de diverse stadia der bewer king van leer en kunststoffen (vooral plastic wordt door deze industrie veel gebruikt) getoond. BRIJ EGGEN, 28 Juli (Van een speciale verslaggever) Wij zijn vandaag in het gebied van de vijand geiveest. Met een neutraal vliegtuig (de beide strijdende partijen heb- zijn wij geland op het vliegveld Spangdahlim, waar wij ontvangen werden door vier Amerikaanse sergeants, die dreigend de loop van hun geweer op ons richtten. De be manning van onze „Anson" werd onmiddellijk meege nomen voor ondervraging en de passagiers mochten geen stap buiten de cabine doen. Het was net als in een echte oorlog en het dreigend gezicht van de dikke sergeant aan de cabinedeur versterkte nog deze impressie. Na een half uurtje mochten wij weer weg, toen bleek, dat de piloot dit vliegveld voor het even verder gelegen Bitburg had aangezien, waar wij verwacht en dienovereenkomstig behandeld werden. Bitburg is eveneens een standaard Navo- basis, waar plaats is voor 1500 gezinnen van Amerikaans lucht- machtpersoneel en waar er thans reeds 850 wonen. Zo'n basis wordt na enige tijd een compleet dorp, waar de Amerikanen al gauw 'n bioscoop neerzetten, waar mili taire clubs en sportvelden zijn. Een complete Amerikaanse neder zetting in het hart van Duits land. Het verschil met de vlieg velden in de Britse en Ameri kaanse zone is op het eerste ge zicht wel dit, dat de Engelsen trachten te opereren met een mi nimum aan faciliteiten, terwijl de Amerikanen er nog eens wat speciaals bij hebben. Zo hebben de Amerikanen op hun bases extra hangars gebouwd, die dan niet uit het Navo-potje komen, maar door henzelf worden gefi nancierd. Voorts hebben alle ba ses in de Amerikaanse zoneG.C.A. (Ground Control Approach) een landingsradarsysteem, waarop de piloten, ook bij goed weer, ver plicht zijn te landen. Ten Westen van de Rijn Alle Amerikaanse operationele bases zijn ten Westen van de Rijn, zo zeide ons een Amerikaanse officier, wat een aanwijzing kan zijn voor de strategie, die men bij de verdediging van West-Europa denkt te voeren. Zo langzamerhand ligt over dit gebied een net van vliegvelden, waartussen zich honderden zgn. airstrips bevinden, die gebruikt kunnen worden voor noodlandin gen. Alleen al tussen Bitburg en de Franse grens b.v. zijn er 120 van deze strips, aldus vertelde men ons. Op Bitburg ligt een Amerikaanse jachtwing, ongeveer 75 straaljagers van het type F-84 (Thunderjets). Daarbij behoort dan uiteraard een grote grond- staf, radiowagens, vrachtauto's, jeeps, generatoren enz. Verplaat sing van dit gehele onderdeel ge schiedt bij de Amerikanen geheel door de lucht. Dan komen de reusachtige Flying Boxcars voor rijden en daarin wordt al het materiaal geladen, dat op de vol gende standplaats weer nodig is. Zoveel gaat mee, dat de wing ge durende een periode van 30 dagen zelfstandig kan opereren, waar hij ook neergezet wordt, met ra diowagens, electrische energie, brandstof en voedsel. Taalprobleem overwonnen De Amerikanen maken, zoals bekend, tezamen met Fransen en Canadezen deel uit van de vierde geallieerde tactische luchtmacht, die voor een deel ge-integreerd is, wat inhoudt, dat het personeel gelijkelijk over de sleutelpositie, zich verdeelt en dat in de opera- tionrooms mensen van drieërlei nationaliteit zitten. Ook de ver keersleiding is geïntegreerd. In dit verband vroegen wij een Amerikaanse piloot of hij door zijn radio kon horen, welke landsman aan de anderê kant zat te praten. „Nee", zei hij, „ik weet werkelijk nooit of het een Frans man, een Canadees of een Ame rikaan is. Ons luchtvaartengels is zo internationaal, dat in de lucht vrijwel niemand er moeite mee heeft". Ditzelfde geluid hoor den wij ook in de Britse zone, waar Engelsen, Nederlanders en Belgen samenwerken en waar het taalprobleem ook geheel over wonnen schijnt. Muntverschil een moeilijkheid Integratie dus in de ware zin des woords, wat men lang niet zeggen kan van de privé finan ciële problemen der vliegers. „Kijk nou eens", zei een Ameri kaanse kapitein, terwijl hij een greep in zijn broekzak deed. „Hier heb ik nu dollars,francs en marken, en als ik toevallig in de Engelse zone ben komt daar nog Engels bezettingsgeld bij. Ik ben er nog steeds niet achter en heb er de grootste moeite mee". Waarmee hij onbewust misschien het grote probleem der Europese integratie symbolisch in zijn hand voor zich had. NEDERLANDSE EENHEDEN BIJ „MARINER" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 28 Juli. Aan de NATO-oefening „Mariner" (zee man) die van 16 September tot 4 October in de wateren rond West- Europa worden gehouden zullen van Nederlandse zijde verscheide ne schepen uit smaldeel V en en kele squadrons van de Marine Luchtvaartdienst deelnemen. Ook is het niet onmogelijk, dat Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman", die dit jaar tot dusver re aan de kant heeft gelegen, bij deze grote oefening zal worden ingeschakeld. Spionnage voor nylon LüNEBURG, 28 Juli. Een jonge Duitse vrouw is hier aan geklaagd van spionnage ten be hoeve van de Russen om aan nylonkousen te komen. Het bureau van het Openbaar ministerie heeft medegedeeld, dat mevr. Elli Erhadt (31) van San- gershausen in de Sowjetzone, voor haar spionnage tien paar nylon kousen heeft ontvangen. Zij zal worden beschuldigd van het inwinnen van inlichtingen be treffende Russische uitgewekenen in West-Duitsland voor de Rus sische geheime dienst. BRUSSEL, 28 Juli (A.N.P.) Bij een nadere beschouwing van de protocollen van Den Haag komen verschillende Belgische bladen tot de conclusie, dat, hoe wel een stap voorwaarts gedaan is, de grote vraagstukken niet of niet volledig zijn opgelost. „La Métropole" heeft de me ning van een vooraanstaande fi guur uit industriële kringen ge vraagd, die veel critiek bleek te hebben. Het economisch protocol, aldus deze zegsman, somt enige beginselen op, maar die zijn zo geformuleerd, dat de drie rege ringen niet verplicht zijn ook maar iets in haar loonpolitiek te wijzigen. Er is geen enkele aan wijzing dat de Nederlanders be sloten hebben de lonen te verho gen. De criteria voor de bescher ming van Belgische industrietak ken zijn voor geen enkele be drijfssector te hanteren. Zij zijn slechts theorie. De contingenteringen ter be scherming van Belgische bedrij ven zullen geschieden op basis van de periode tussen 1 Januari 1952 en 30 Mei 1953: een periode waarin de Nederlandse concur rentie abnormaal was. Deze maat regel heeft alleen tot gevolg, dat de toestand niet nog ernstiger wordt, maar handhaaft de abnor male toestand, die de klachten der Belgische industrie heeft uit gelokt. De ernstige lacune achtte deze zegsman, dat bij de criteria voor de beschermingsmaatregelen niet wordt gesproken over het ver schil in loonpeil en derhalve in- productiekosten. Het katholieke „Volk" schrijft, dat in ruimere zin het Benelux- probleem onopgelost blijft, door dat de loonverschillen niet zijn weggewerkt. Gunstige factoren acht het blad: dat de omzetbe lasting niet langer aan Neder landse exporteurs zal worden terugbetaald, dat werkgevers en werknemers zich hebben uitge sproken voor vrije loonvorming en dat iedereen gewonnen schijnt te zijn voor loonsverhoging als compensatie voor de huurverho ging- Ten aanzien van de protocol len schrijft „Het Volk", dat de Nederlanders weliswaar het Bel gische standpunt hebben aanvaard en dat er onmiddellijk iets ten gunste van het Belgische bedrijfs leven zal gebeuren, dat echter zal blijken hoe moeilijk*de vast gestelde procedure is als er nieu we moeilijkheden komen. Volgens de kath. „Standaard" heeft de conferentie positief werk geleverd voor de verdere poli tieke en economische maatrege len ter bescherming van de ge troffen Belgische bedrijfstakken is het resultaat zeer mager. De ministers schijnen zelf nog niet te v/eten wat er gedaan zal wor den voor die bedrijfstakken. De pseudo-vogelpest in Nederland 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. In de week van 20 tot 26 Juli j.l.# werd pesudo-vogelpest geregi streerd in: prov. Groningen: aan tal gem. 1, aantal bedrijven 1; prov. Friesland: aantal gem. 0, aantal bedrijven 0; prov. Drente: aantal gem. 1, aantal bedrijven 1; prov. Overijssel: aantal gem. 1, aantal bedrijven 1; prov. Noord- Holland: aantal gem. 0, aantal be drijven 0; totaal aantal gem. 16, aantal bedrijven 23. In de week van 1219 Juli werd in 7 gemeenten op 9 bedrij ven pseudo-vogelpest geconsta teerd. Taft is ziek NEW YORK, 28 Juli. De ge zondheidstoestand van senator Robert A. Taft is achteruitgegaan, aldus is vandaag bekend gemaakt in een communiqué van het zie kenhuis, waar hij wordt ver pleegd. Korte tijd geleden onderging de republikein uit Ohio een diagnose operatie en werd de buikwand onderzocht, in verband met zijn voortdurende klachten over heup pijnen. Dit communiqué is het eerste dat 'n pessimistische klank laat horen over zijn toestand.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3