Sovjet-ambassade Stockholm broeinest van spionnage? Coppi sprak over „opgeven"toen de bergen nog niet in zicht waren Selectiewedstrijd voor wereld-titel ploegen Afd. N. Holland maakt concept-indeling bekend Hechtenis van Polak verlengd Rus schrijft beschuldigende brief aan Zireeds dagblad En de boerhij ploegde voort Japanse kroonprins bezoekt Nederland Vijftig jaar Tour de France (XVIII) Huilende Magni in gele trui moest Ronde verlaten Ockers brak een pink Eerste klassers: „Let op Uw saeck" Huisvesting departement Markt en Beurs Woensdag 29 Juli 1953 Pagina 5 ngeveer 370 M. iep is. i op Schouwen v een klinken- l op het wrede nnenpolder ligt rater, maar de gat bij Stevens- en duidelijk be is zo triest uit- i land droog zal i onverzettelijk ct en doorge- water verslagen ig van Zeeland gaan naar het ia aan het hart >e emigranten mada ÏE, 27 Juli. ill a.s. om 19.10 Ier Hilversum I, imissaris voor de B. W. Haveman, mden naar aan- recente reis naar j groeten over- scheidene Neder- nfamilies, die hij heeft bezocht. tentie) naar In vele an- lep de bedrijvig- )it proces zet zich idernemingen rt verlies pij voor onderne- onesië N.V. heeft uitgebracht over In 1951 kon het et f 44.582 gere- tot 301.662. In riles met 261.974 Dracht tot 39.688. p de ondernemin- digend, behalve in tn „Patuahwattee". ■erbetering valt te n de arbeidspre- eel te laag niveau, van de nog steeds de 40-urige werk- t verslag. Met ge- vermeld dat de toriteiten een open r de moeilijke po- xportproducent en bben genomen om ;n te verlagen. >rting van de Surabaja nader telegrafisch onesië is de uitlo- procent lening Su- gesteld op verzoek terie van Binnen- De reden hiervoor aaide formaliteiten worden, waarover ins gaande is. erd dividend l.R.K. !-Indonesische rub- cultuur maatschap- na diverse voor- 1952 een winst be- 246.390 259.114). ardt een onveran- van 10 procent, agjaar zijn op de geoogst 643.616 kg. quintale koffie, kg. thee, 3.920 kg. .455.697 klapperno- s voor 1953 luiden: Dber, 2000 qt. kof- g. thee en 1.560.000 drietal deelnemin- ;t dividend ontvan- het boekjaar 1953 ten goede komen, preekt de wens uit woordelijke autori- Dnesië spoedig een cunnen maken aan >nder orde en rust nu eenmaal niet komen, aldus het er een windvlaag rek, zo sterk zelfs, e kaarsen doofden, as Pietro van zijn omen of hij reali- »t de stilte om hem matuurltjk karakter et kil was. Hij keek van het slaapver- zoontje was openge- Dndefinieerbare on- :ich van hem mees- op, snelde naar de boog zich over het duister om het kind nen onderscheiden hij een staande pe- aan. Hiermede licht- kleine lag beweging- jes waren gesloten, Ide geen adem. Een hartaanval had een kt aan dit kinder- ikte een kreet. Hij ssendeur open, die af met zijn slaap- riep: „Lina! Lina! tond ze naast hem. ogen keek ze naar ije roerloos lag diepe slaap. Hoewel kerheid hadden, dat id was, haalde Pietro t zijn bed. Als alle ten zij zich vast aan n van hoop. Mis- Wordt vervolgd. STOCKHOLM, 28 Juli De Sovjet-ambassade in Stock holm wordt, in een brief die vandaag bekend gemaakt werd, ervan beschuldigd een broeinest te zijn van „vol gelingen" van Beria, de afgezette chef van de Sovjet- geheime politie. De brief was in het Russisch geschreven en gericht aan de hoofdredacteur van „Dagens Nylieter", het grootste Zweedse dagblad en ondertekend met de naam Anatoly Kovalev, een chauffeur op de ambassade De schrijver zei, dat hij naar Rusland teruggebracht werd, on der escorte, na geweigerd te hebben als spion tegen Zweden te werken. „Beria zelf zit nu drie weken in gevangenis, maar hij heeft veel volgelingen in Stockholm en zelfs meer, natuurlijk, in Moskou" al dus de brief die gedateerd was 12 Juli. Vastgesteld is dat een Sowjet chauffeur Anatoly Kovalev gehe ten op 14 Juli uit Stockholm ver trok met het Russische schip „Bellostrov". Hij was vergezeld van zijn vrouw en een Sowjet diplomaat die in de brief beschreven, wordt als een „politieke commissaris". Indien de 'brief echt is is het de eerste maal dat ooit in dit land een Sowjet burger zich ge wend heeft tot een „kapitalistisch blad" om Russen aan te brengen. Kovalev sprak deze beschuldi ging uit tegen kolonel Ovan Tsjoumak, de Sowjet militaire attaché in Stockholm en ver schillende leden van zijn staf. Andere Sowjet diplomaten hier werden eveneens aangevallen. De brief werd door het blad op 15 Juli ontvangen maar nog niet gepubliceerd omdat men een en ander nauwkeurig wilde con troleren. Vanmorgen verscheen hij groot opgemaakt op de frontpa gina van Dagens Nyheter. De grote vrees uitdrukkend dat hij in de handen zou vallen van volgelingen van Beria bii zijn te rugkeer naar de Sowjet Unie, vroeg de schrijver de hoofdredac teur de brief onmiddellijk af te drukken „omdat hij anders ver loren zou zijn". „Ik vind niet dat ik mijn va derland met deze brief enige schade toebreng, maar in tegen deel een dienst bewijs", aldus de schrijver want ik onthul deze groep baantjesjagers en verwoes- ters die daar geplaatst zijn door de vijand van mijn land, Beria". De Sowjet ambassade noemde de brief „een provocatie". Het blad deelde mee, dat zo- v.el de Zweedse veiligheidspolitie als het ministerie van buitenland se zaken de brief als „bedrog" beschouwden maar voegde er aan toe: „Er bestaat geen twijfel aan dat de brief geschreven moet zijn door iemand die zeer goed op de hoogte is met de omstandigheden op de Sowjet ambassade". De brief, die meer dan duizend woorden lang was, was getekend: Nanatoly Kovalev, eenvoudig Sowjet burger en Hriider voor de vrede". In bijzonderheden werden Ko- valev's pogingen beschreven hoe hij zich van het spionnage werk waartoe hij gedwongen werd door de Beria volgelingen op de Sow jet ambassade wilde losmaken. Hij schreef verder, dat hij op zettelijk zijn auto vernielde ten einde naar Rusland teruggezon den te worden. Eens werd hij gedreigd, dat Beria zich zelf met hem bemoeien zou en hem naar Siberië zou zenden. De schrijver deed verbitterde aanvallen op vijf functionarissen van de Sowjet ambassade die hij ervan beschuldigde „volgelingen van Beria" te zijn. Dagens Nyheter noemde alleen hun titels en initialen maar deze konden gemakkelijk gecontroleerd worden. In de brief werd verder be weerd, dat een van de leden van de staf van de ambassade hem leerde fotograferen en hem op droeg vliegvelden in en buiten Stockholm te fotograferen. Allen die aangegeven werden door hun initialen waren er door Beria ge plaatst om te spionneren. „Zij zullen mij meenemen om 15.00 uur op 15 Juli met ons schip „Belostrov". Ik weet niet wanneer ik u deze brief zal kun nen zenden" aldus de schrijver. Het bestaan van de brief was in perskringen sedert de afgelo pen week bekend. Er werden offi ciële Russische pogingen gedaan de publicatie ervan te voorkomen N.O.-POLDER. Gistermiddag klokslag een uur stonden 16 trac toren, elk met een twee-scharige ploeg, te daveren langs de rand van kavel H 27 in de eindeloze uitgestrektheid van het polder land, nabij het dorp Espel. 16 Jon ge boeren bestegen hun tractoren om het in de zon schitterende kouter door het land te trekken teneinde elkaar te bekampen en in aanmerking te komen afgevaar digd te worden naar de wereld kampioenschappen ploegen in Ca nada. De deelnemers aan de ploeg- wedstrijden waren van heinde en verre met hun landbouwgereed schap naar de N.O.P. gekomen. Voor het eerst werden in Neder land dergelijke wedstrijden gehou den. De zegswijze „onbekend maakt onbemind" was hier van toepassing, want buiten de deel nemers en enkele belangstellen den, zagen we slechts bestuurs leden van de organiserende bon den en leden van jury en diverse commissies. Dat de belangstelling in het bui tenland groter is voor dergelijke wedstrijden blijkt wel hieruit, dat bij een vorig jaar in Ierland ge houden wedstrijd 14.000 personen aanwezig waren, terwijl op de wedstrijden om het wereldkam pioenschap, welke in October a.s. gehouden worden te Coboury (Ca nada) 200.000 belangstellenden worden verwacht. Iedere deelnemer moest 'n per ceeltje van 300 x 20 m lucerne- klaver „omgooien", terwijl de diepte 1318 cm moest bedragen. Zenuwachtig werden de eerste voren getrokken, herhaaldelijk on derbroken, daar de ploeger zijn gereedschap op de juiste diepte en breedte van de voor moest in stellen. De eindvoor bracht vele moei lijkheden mee en was beslissend voor de prijstoekenning. Na afloop werden in de „Beurs" te Emmeloord door de heer U. D. Kalverkamp uit Wageningen de uitslagen bekend gemaakt. De twee best geklasseerden zul len worden afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen. De eerste vijf ontvingen een medaille. 1. J. T. L. van Gaaien, Hoofd dorp, met 402 punten op tractor David Braun en ploeg Maring. 2. W. de Lint, Zevenbergsche- hoek, met 395 punten op tractor Fordson Major en ploeg Huward. 3. W. van Kempen, Achthuizen, op tractor Ferguson, ploeg Rumpf- stad. 4. A. van Dijke, 's-Heerarends- kerke op tractor Fordson Major, ploeg Maring. 5. G. Schipper, Garsthuizen op tractor Fordson, ploeg Ransomes. REISDEVIEZENBOEKJE BIJNA OVERBODIG 's GRAVENHAGE, 27 Juli. Wanneer men reisdeviezen aan koopt tot ten hoogste de tegen waarde van 1000.- heeft men voor deze aankoop geen reis- deviezenboekje of in- en uitreis formulier meer nodig. Aldus blijkt uit een vandaag in de Staatscourant gepubliceerde ver gunning van de Nederlandse Bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men alleen verplicht monde ling op te geven hoeveel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft, terwijl zowel bii vertrek als bij terugkomst mon deling aan de douane de totale waarde van de reisdeviezen moet worden opgegeven en desver- langd getoond. DEN HAAG Na op het landgoed „Ter Horst" te Wasse naar zijn opwachting gemaakt te hebben bij het Koninklijk Paar, heeft kroonprins Akihito van Japan Dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan het Mauritshuis, het Vredespaleis en het minia tuurstadje Madurodam. Zijn komen en gaan verwekte alleen enig opzien door het luid. ruchtige motorescorte van tien marechaussees. Het publiek liep nergens te hoop, het was even onbewogen als het gezicht van de jonge prins. In het Mauritshuis werd de kroonprins en zijn gevolg, waar. onder zich ook de Japanse am bassadeur, de heer S. Okamoto bevond, rondgeleid door dr. S. Guslaugson van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documen tatie. Deze voerde zijne keizer lijke gast allereerst naar de rijke Rembrandtcollectie van het museum, waar hij in, voortreffe lijk Engels een toelichting gaf op de kostbare doeken. Zoals zijn vader 32 jaar gele den, doorliep de prins zwijgend enkele zalen en gangen totdat hij in de bibliotheek van het paleis kwam, waar een kleine tentoonstelling was gearrangeerd van boeken, die op Japan be trekking hadden. Enkele wer ken van de beroemde Japanse rechtsgeleerde Adatci, legde h:; zonder belangstelling ter zijde. Des te meer interesse toonde hij echter voor een groot boekwerk, dat in 1650 bij Jacob de Meurs in Amsterdam is uitgegeven en handelt over het diplomatiek contact tussen Nederland en Japan. Het onverbiddelijke tijdsche ma elk bezoek mocht slechts twintig minuten duren dwong de prins verder te gaan. Hij be keek nog even de Japanse bij drage aan het Vredespaleis een vijftal wandtapijten in de Ja panse zaal en begaf zich toen na in het gastenboek met school se, hoekige letters, zijn naam gezet te hebben naar Maduro dam. Daar was het echter zo druk en zo warm dat de prins maar weinig plezier van dit uit stapje beleefd kan hebben Dinsdagavond heeft kroonprins Akihito in hotel de Wittebrug gedineerd. Op dat diner dat hem door de Japanse ambassa deur werd aangeboden, zijn geen Japanse specialite's geserveerd, want de kroonprins geeft aan de Europese keuken de voorkeur boven de Japanse. Vandaag brengt hij een bezoek aan Leiden en Amsterdam. De Belgisch-Luxemburgse verliezen in Korea BRUSSEL. 28 Juli (A.N.P.) Gedurende de oorlog in Korea zijn 94 Belgen en 2 Luxemburgers gesneuveld. De Luxemburgers maakten deel uit van het Bel gische bataljon. Zes vrijwilligers worden vermist. Het aantal ge wonden bedraagt 349. In totaal hebben 2750 vrijwilligers, onder wie 89 Luxemburgers, aan de strijd deelgenomen. V.S.-vaartuigen worden uitgeleend WASHINGTON, 27 Juli (A.P.) Het Amerikaanse congres heeft vandaag goedgekeurd, dat twee Amerikaanse onderzeeërs aan Ita lië en een klein vliegkampschip aan Frankrijk worden uitgeleend. Verder kreeg de President toe stemming 25 kleine Amerikaanse Marinevaartuigen aan bevriende landen in het het verre Oosten te lenen of te geven. De Italianen haalden in de Tour de France 1949 een sprankelender zege dan ooit te voren. Alfredo Binda en ie met vaardige hand zijn twaalf mans-equipe naar de dubbele overwinning in het algemeen klassement: 1. Cop- pi, 2. Bartali, en bovendien legde de Italiaanse ploeg, die m haar geheel het eindpunt bereikte, beslag op de eerste plaats in de landenrangschikking. Geheel anders liep het met "e zes Nederlandse deelnemers. In de vijfde etappe gaven Be Korver en Lambrichs dep ijp aan Maarten, een dag later stapte ook Sijen voor goed af en de tiende rit dracht voor De Hoog, Pauwels en De Ruiter het einde van de lour i"PejTouï, aedeelte- Ii.lk dopr België, Spanje, Italië en Zwitserland. Jacques God- det had de Galibier uit het parcours geschrapt, maar de fameuze rit van Pau naar Lu- cfton over de Pyreneeën stond opnieuw op het .programma, twee. maanden vóór de start was in Italië de reclamecam pagne rond de deelname van Goppi en Bartali al begonnen, doch m de Ronde zelf deden de twee matadoren. die ieder over vijf helpers beschikten, het aanvankelijk kalm aan. Coppi het zich zelfs het woord „opgeven ontvallen, want het poterde de eerste dagen niet in zun ploeg, die van alle kan ten door Fransen. Belgen en Spanjaarden werd belaagd. Ti j kleine Marinelli van de tie de France-ploeg veroverde de gele trui en hield die om de schouders tot aan de voet van de Pyreneeën. Intussen had Ockers bp een val een pink gebroken, wat hem overigens niet belette de wedstrijd voort te zetten. r. .Verjaardagscadeau Opk dit laar was Robic de koning in de Pyreneeën, maar slechts doordat de twee campi- omssimi hun beurt afwachtten die immers in de Alpen wel zou komen. En inderdaad: toen de karavaan eenmaal van de Middellandse Zee Noordwaarts was gezwenkt, begon de Itali aanse equipe met het grote bombardement. Allen, die tot nu toe in het klassement vóór hen hadden gestaan, verdwe nen naar de achtergrond, be halve Marinelli. Omdat Barta li jarig was liet Coppi zijn oudere landgenoot in een etappe zegevieren, maar de volgende dag toonde hij zijn geweldige overmacht. In de tpdrit was hij ongenaakbaar en zijn eindzege stond vast! In 1950 schenen de kansen voor de Nederlanders beter te staan, al bleef Van Est, die toen voor het eerst Bordeaux- Parijs had gewonnen, achter wege. Het bandenprobleem. waarmee men in 1949 danig gesukkeld had, scheen opgelost en onder leiding van Piet van Ierland en Jan Pijnenburg zouden onze landgenoten de schade van een heel jaar te voren wel eens gaan inhalen. Het liep echter allemaal heel anders uit. want door te genslagen overmand en geteis terd door inzinkingen lieten De Hoog, Vos. Janssen, Voor- ting en Wagtmans het voor tijdig zitten. Alleen de Ruiter voltooide de Tour-taak: 27ste in Parijs. Om de spanning niet te vroeg te doven had Goddet een nieuwe premie ingevoerd: honderdduizend francs per dag aan de drager van de gele trui. De Luxemburger Goldschmidt was de eerste die dit geld kreeg. Hij won in de sprint de eerste etappe te Metz. De volgende dagen kwam Gauthier opdagen en vóór de lange colonne de berg paden koos, was het hardgele kledingstuk nog enige malen van drager gewisseld. In de eerste rit over de cols zege vierde echter Bartali en zijn landgenoot Magni (Coppi was dit jaar niet van de partn) veroverde de leiding in het algemeen klassement. Maar 's avonds kwam de campionissimo met de grote sensatie: „Ik leg het er bii neer. Tegen Franse wieier- dwazen is niets te beginnen" kwam hij in het hoofdkwar tier van de Tour vertellen. Op de top van de Aspin hadden heethoofdige Franse suppor ters de Italiaan van zijn fiets geslagen! Dat dergelijke uit barstingen van chauvinisme in zijn eigen land schering en inslag zijn, vergat Bartali.... Maar de zaak werd serieus opgevat. Jacques Goddet en Alfredo Binda confereerden urenlang in een hotelkamer te St Gaudens en het liep er tenslotte op uit, dat de hele Italiaanse ploeg terug naar MARINELLI alleen jagend achter Coppi huis ging. Magni met roodbe- huilde ogen vanwege de gele trui en de dagelijkse honderd duizend francs! Voor ploegleider Silvère Maes van de Belgen was de complete aftocht van de Itali anen het sein óm in de op mars te gaan. doch zijn man nen misrekenden zich aan de kracht van Kübler. die juist dit jaar in zijn grote Tour- forme „zat". Alleen Ockers zou de Zwitser nog partij kun nen geven, maar „dolle Ferdi" die dit gevaar besefte, gooide het met de Antwerpse „boek houder" op een accoord. En het eindresultaat van deze Tour werd dan ook: 1 Kübler: 2 Ockers: 3 Bobet. (Van onze sportredacteur) Het officieel orgaan van deze week vermeldde een aantal con cept-indelingen voor het nieuwe seizoen. We zullen er op dit ogenblik nog geen uitvoerig commentaar aan verbinden, doch alleen wil len we er onze diepe teleurstel ling over uitspreken, dat de eer ste klassers weer afwijkend schij nen te hebben gereageerd op het voorstel van de afdeling Noord holland, om toch eindelijk eens tot een wat „frissere" indeling te komen, waarbij de drie en dertig eerste klassers niet vastgeroest zijn aan de geografische verde ling van de provincie. Jammer, driewerf jammer, dat de clubbesturen niet over de be zwaren van misschien iets min dere ontvangsten en iets hogere reiskosten hebben kunnen heen stappen. Want de afdeling zou zelfs bij een dergelijke indeling wel degelijk rekening kunnen houden met de wensen van de clubs, dat ze bepaalde traditionele nabuur-derby's met daaraan ver bonden hoge recettes zouden be houden. Enfin, het is nog een concept indeling. Het is te hopen, dat de clubs alsnog tot andere gedach ten zullen komen en het seizoen '53-'54 een aanzien zullen geven in de eerste klasse, waarvan men zal kunnen zeggen: „Kijk, dat zijn nu eens clubs, die aan de verbe tering van hun spelpeil willen werken, en dus aan hun eigen belang." Hier volgen tenslotte de con cept-indelingen van de le, 2e, 3e en res. Ie, 2e en 3e klassen. We hopen er spoedig uitvoerig op terug te komen. IA (11): Alkmaar: Berdos; Ber gen: Egmondia; ODIZ; RCZ; Uit geest; Meerv. Z.; Zaanlandia; Zaanse Boys; Zeevogels. 1B (11): Berkhout; Blokkers; Flevo; KGB: RKDVO; RKEDO; St. George; St. Victor; Sijbekars- pel; Valken; SEW. IC (11): Hugo Boys: JVC; Kaagvogels; LSVV: N. Niedorp; Randers; SRC; VIOS; WGW: Vrone- Wieringerwaard. IIA (11): Beemster: DREO; Gr. Schermer: Foresters; Jisp; Knollendam: PSCK; Purmerland: RKSVS: WBSV: Westzaan. IIB (10): Con Zelo; DWB: HEO; HOSV: Spartanen; Strand vogels; RKVVS: Westfriezen; Woudia Zwaagdiik. IIC (11): Callantsoog; Duin- randers: Geel-zwart; Hollandia-T: Koedijk; Kolp. Boys; Petten; Schoorl; Tex. Boys; Zeemacht. 3 A (11): Graftdiik: Kwadijk; Oosthuizen; Oudendijk; SDÓB: St. Adelbert; St. Bavo; SSV; Ur- sem: WVSV: Zuiderwoude. 3 B (11): AGSV; ALC: KSV: MOC; Reiger Boys: Schellinkhout Sporters: Twisk: VADA; Wit Rood WSW. 3C (11): Cocksdorp; Dirkshorn: DWOW; De Koog: Oosterend: Sint Boys; Vesdo: Winkel; Wiron; ZDH. Res 1 A (11): Assendelft 3; IVV 2; Meerv. '31 2; OSV 4; Purmer- steyn 2; Purmerend 2: RCZ 2; Volendam 4; VVZ 2: Zilvermeeu- VAN MARINE DEN HELDER. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeu ring van een verlenging der huur van het door de staat gehuurde kantoorgebouw aan de Toren straat nr. 172 te 's-Gravenhage. Aan de memorie van toelich ting is het volgende ontleend: Ten behoeve van de huisves ting van diensten van het de partement van marine werd met ingang van 1 Augustus 1952 voor de tijd van 10 jaar het kantoor gebouw aan de Torenstraat nr 172 te 's-Gravenhage, gehuurd tegen een jaarlijkse huurprijs van f 116.972,45 (van de Naamloze Vennootschappen: N.V. Nederl. Maatschappij der „Nillmij van 1859" te 's-Gravenhage eh N.V. Levensverzekering Mij. „Arn hem). Ingevolge artikel 2 van de desbetreffende huurovereen komst heeft de huurder het recht mits zijn wil daartoe schriftelijk uiterlijk drie maanden vóór de afloop van voormeld tienjarig tijdvak wordt kenbaar gemaakt, na het verstrijken van dat tijd vak de huur voor 5 of meer jaren doch ten hoogste voor 10 jaren, te verlengen tegen een huurprijs van f 98.972.45 per jaar. Terwijl voorts werd bepaald dat bij eerder gebruik maken van dit recht gedurende het eerste huur- tijdvak voor de jaren, volgende op dat, waarin deze verklaring is gedaan, eveneens slechts een jaarlijkse huurprijs van f 98.972,45 in plaats van f 116.972,45 zal zijn verschuldigd. Het verlengen van. deze huur overeenkomst betekent voor de staat derhalve een jaarlijkse besparing van f 18.000. Aangezien kan worden aange nomen, dat het departement van marine ook na het verstrijken van het 10-jarig tijdvak in 1962 nog gebruik van dit gebouw zal maken en het bovendien wel vaststaat dat. indien dit depar tement t z. t. geen behoefte meer aan dit gebouw zou hebben, dit zeker zal kunnen worden be nut voor het onderbrengen van rijksdiensten, welke in woon huizen of op inefficiënte wijze gedecentraliseerd zijn gehuis vest, komt hef de minister van wederopbouw en volkshuisves ting wenselijk voor dat thans reeds tot verlenging van de huur met een tijdvak van 10 jaren wordt overgegaan. Hi.i heeft de verhuurder "dan. ook medegedeeld dat de staat - behoudens goed keuring door de wetgever van het recht tot verlenging van de huur met tien jaren gebruik maakt. wen 3; ZVV 2. Res. IB (10): Alcmaria 3; GVO 2; Helder 2; KFC 5: KW 3; QSC 3; RKAFC 2; USVU 2; Westfrisia 3; WSV 3. Res. 1 C (11): Alcmaria 4; Alkm Boys 3; BKC 2; DTS 2; Grass hoppers 2; Helder 3; Hollandia 3; Kaagvogels 2; Succes 2; WW 2; Westfrisia 4. Res. 2 A (11): EVC 2; Monni kendam 2; OSV 5; OFC 2: P'steyn 3; QSC 4; Volendam 5; Zaandijk 4: Zaanlandia 3; ZVV 3; ZFC 6. Res. 2 B (10): GVO 3; KFC 6; KW 4; Meerv. Z. 2; OFC 3; RCZ 3: SVA 2; WFC 5; Zaanlandia 2; ZFC 5. Res. 2C (10): Alkmaar 2; Ber dos 2; CSV 2; Egmondia 2; HSV 2: Limmen 2; RKAFC 3; SVW 2; Uitgeest 2; Zeevogels 2. Res. 2D (11): BKC 3; Holl. T 2; HRC 2: SRC 2; Texel 2: Vios 2; Vrone 2; VZV 2; Waterv. 2; WGW 2; W'waard 2. Res. 2E (10): Alw'. Forward 3; Andijk 2; Blokkers 2; DREO 2; Hollandia 4; De Rijp 2; St. George 2: St. Victor 2; Westfriezen 2; Zouaven 2. Res. 3 A (8): IVV 3; EVC 3: Purmerend 3: Graftdijk 2; OSV 6; Purmerland 2- P'steyn 4; Beem- StGT 2 Res. 3B (10): Assendelft 4; KFC 7; Odiz 3: WFC 6; Westzaan 2; VVZ 3; ZVV 4: Zaanlandia 4; Zilvermeeuwen 4; QSC 5. Res. 3C (10): Assendelft 5; GVO 4; WFC 7: KFC 8; Odiz 2: Vitesse 3: Uitgeest 3; CSV 3; Zil vermeeuwen 5: Alcmaria 5. Res. 3D (11): Alkm. Boys 4; Bergen 2; Foresters 2; HSV 3; Alcmaria 6; Duinranders 2; Ran ders 2; Schoorl 2; Vitesse 4; Kolp. Boys 2; Limmen 3. Res. 3 E (9): HRC 6: JVC 2: Helder 4; Succes 3; Texel 3; Wa tervogels 3; ZAP 2; Geelzwart 2: Schagen 3. Res. 3 F (9): Kaagvogels 3; Winkel 2: ZAP 3; VZV 3; Con Zelo 2: AGSV 2; DWB 2; Sijbe- karspel 2: Flevo 2. Res. 3 G (9): Hollandia T 3; Hugo Bovs 2; Bergen 3; LSVV 2; Vios 3: Victor 2: RKEDO 2; Alw. Forward 4: N. Niedorp 2. Res. 3 H (10): MFC 2; Valken 2; Witrood 2; Woudia 2: Zouaven 3: Zwaagdiik 2; Andiik 3; SEW 2: Strandvogels 2; VVW 3. SISTER M. FRANCESCA OVERSTE ST. MARY'S ABBEY De Eerw. Zuster M. Francesca is benoemd tot Overste van het Klooster der Franciscanessen van Mill Hill, St. Mary's Abbey te Londen. Sr. Francesca werd te Alkmaar geboren en vertrok in 1918 vanuit Hoorn naar Engeland; zij was de eerste Nederlandse, die intrad in de congregatie der Zusters Fran ciscanessen van Mill Hill. Ruim dertig jaar verbleef zij in de Missie der Fathers van Mill Hill in Uganda, waar zij in de zieken verpleging (melaatsenkolonie) en 'het onderwijs werkzaam was. Vo rig jaar keerde, zij naar het moe derhuis te Londen terug, waar van zij nu tot Overste is geko zen. Sr. Francesca, die enige ja ren de enige Nederlandse zus ter in deze Engelse missie-con gregatie was, komt binnenkort voor een bezoek van enkele we ken naar ons land, waar zij con tact hoopt op te nemen met meis jes, die willen intreden in de congregatie der Franciscanessen van^ Mill Hill, die thans reeds verscheidene Nederlandse zusters telt. Haar correspondentie-adres is dan Wassenaarseweg 116, Den Haag. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht heeft met ingang van 7 Augustus a.s. benoemd tot pastoor te Uithuizen de zeereerw. heer A. B. Copier en tot pastoor te Vrie- zenveen de weleerw. heer A. J. M. van Rijn, die kapelaan was te Arnhem (H. Eusebius). Burgemeesters benoemingen Bij K.B. is benoemd tot bur gemeester van de gemeente Klimmen drs. H. P. M. Schmed- ding te Maastricht, thans adjunct- inspecteur bij het ministerie van maatschappelijk werk, en tot bur gemeester van de gemeente Huls berg de heer J. J. Kengen, hoofd commies ter gemeentesecretarie van Heer. Beide benoemingen zijn geschied met ingang van 16 I Augustus a.s. Pater CI. Vrijmoed O.F.M. te Heerlen overleden In het Sint Jozef Ziekenhuis te Heerlen is Maandagmorgen pater Clementinus Vrijmoed O.F.M., 'n bekende figuur in de Limburgse onderwijswereld, overleden. Pater Vrijmoed was leraar Frans aan het Bernardinus-College der Franciscanen te Heerlen. Hier kwam hij in 1916. Grote verdiens ten verwierf hij zich voor de Ka tholieke gymnastiek en athletiek- organisatie in het Bisdom Roer mond. Kruis opgericht in Berlijn tegenover Sovjet-Russisch monument Een monument ter herinnering aan de 1.944 slachtoffers van de opstand der Oost-Duitse bevolking in Berlijn en het gehele gebied der „D.D.R." is in West-Berlijn opgericht. Het monument, dat tegenover het bekende monument voor de Sowjet-Russische tank troepen in Berlijn-Zehlendorf in de Amerikaanse sector zijn plaats heeft gekregen, bestaat uit een eenvoudig houten Kruis van in drukwekkende hoogte, geplaatst op een bronzen voetstuk met het opschrift: „Ter nagedachtenis aan de slachtoffers en onverschrokken strijders voor de rechten en de waardigheid van de mens, voor waarheid en vrijheid". CELLE. Het „Oberlandesge- richt" te Celle heeft besloten het Westduitse Staatsgerechtshof om uitspraak te verzoeken in de zaak tegen de Amsterdammer Polak, een der gevangenen, die in De cember j.l. uit de gevangenis te Breda wist te ontsnappen. Het Staatsgerechtshof zal moeten beslissen of Polak de Duitse na tionaliteit bezit, of hij een vluch teling is, zoals omschreven in artikel 16 van de Westduitse Grondwet, en daarom niet mag worden uitgeleverd, en of tussen de Bondsrepubliek en Nederland wederkerigheid bij uitleveringen gewaarborgd is. In artikel 16 van de Westduitse Grondwet wordt o.m. bepaald: „Geen Duitser mag aan het bui tenland worden uitgeleverd. Po litieke vluchtelingen genieten 't recht van asyl." In afwachting van de beslissing van het Staatsgerechtshof is de hechtenis van Polak verlengd. DE KAPELAAN VOETBALT MEE ENTER - Het mag wel als een bijzonderheid vermeld wor den, dat een kapelaan, opgeno men is in het eerste elftal van „Enter", een club uit de vierde klasse in district Oost van de KNVB Het betreft hier de wel eerw. heer A. P. van Diemen, die in Augustus van het vorig jaar benoemd werd tot kapelaan van de H. Antonius Abt parochie te Enter. Alras bleek dat hij de sport een bijzonder warm hart toedroeg. Hij woonde vrijwel alle competitiewedstrijden te Enter bij en stond op de beste voet met de spelers. Zelf trapte hij ook graag een balletje. De kapelaan, die over een goed schot beschikt en technisch aar dig is onderlegd, heeft enige we. ken getraind onder leiding van de oefenmeester van „Enter". Iedere Woensdagavond kon men hem in sportkleding aan het werk zien met de andere spe lers van. het eerste elftal. De elftalcommissie heeft thans een parig besloten hem een kans te geven en heeft hem opgesteld als midvoor in de Zondag 2 Aug. te Enter te spelen vriend schappelijke wedstrijd Enter VDO (Uithoorn). Calcutta zonder kranten CALCUTTA, 28 Juli (A.P.) 23 bladen van Calcutta zijn vandaag niet uitgekomen als protest tegen een Woensdag door de politie tegen verslag gevers en fotografen in Calcut ta uitgevoerde charge. Hierbij weden 18 journalisten gewond, van wie enige ernstig. In verband met de heftige protesten in de pers is van hogerhand opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het politie optreden. De plaatselijke afdeling van de .iournalistenfederatie eist ech ter, dat de hoofdcommissaris van politie en zijn medewer kers in afwachting van de uit slag van het onderzoek ge schorst worden. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 28 Juli Aan voer 222 partijen. Eerste kwaliteit 2,10 tot 2,17, tweede kaliteit 2,02 tot 2,09, extra 2,40. Handel matig. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 28 Juli Aanvoer 324 vette varkens. Notering zware 193—188, lichte: 185—180, zouters: geen notering; zeugen 168178, handel slepend, af loop minder, enkele boven note ring. Bovendien 6 nuchtere kal veren. Veemarkt Groningen GRONINGEN, 28 Juli Kalf- en melkkoeien 9751075, 825 900, 700800, kalfvaarzen 800— 825, 625675, zomer kalvende koeien 800850, 625700, vare koeien 750825, 550650, stieren 2.352.40, 2.052.25 per kg slacht- gew., kalveren en pinken 150 525, slachtvee 2.50—2.55, 2.20—2.35, 1.80,1.90 per kg. slachtgew., wei- deschapen 5570. vete lammeren 4760, vette schapen 7590, loop varkens 45—80, biggen 3538, 26 32, vette varkens 1.76—1.80, 1.55 1.70 per kg. levend gew., zouters 1.721.76 per kg. levend gew. Aanvoer: 505 runderen, 309 kalveren, 553 schapen, 427 var kens, 408 biggen, 34 bokken en geiten. 2236 totaal. Overzicht: De handel in kalf- en melkvee verliep uiterst langzaam met voor de beste soorten nog vrijwel onveranderde prijzen. Voor het slachtvee, hetwelk veel min der goed de aandacht trok, liep gedurende het marktverloop de prijs terug. De hoge prijzen ble ven voor de nuchtere kalveren gehandhaafd, terwijl ook nu weer enkele zware soorten boven de notering opbrachten. De wolvee handel had over het geheel in alle soorten een zeer langzaam en nauwelijks prijshoudend ver loop. Op de afdeling varkens was de handel levendig met iets hoger prijzen. Voor zouters gingen even eens de prijzen iets hoger. De big- genhandel had een traag verloop met onveranderde prijzen. Graanbeurs Groningen GRONINGEN, 28 Juli Bin nenlandse granen (prijzen per 100 kg. voor boeren partijen franco Groningen, incl. provisie). Rode tarwe, witte tarwe, rogge en wintergerst niet genoteerd. Wintergerst voer (nieuwe oogst) f 23.75—25.00. Witte Haver (oude oogst) 28.00—29.75, 24.00— 28.25), Karwijzaad (oude oogst) f 45,50—53.00 (45.50—53.50) nieu we oogst 42.50—51.00 (40.50— 52.00), Koolzaad (nieuwe oogst) 50.35— 57.85 (45.35—57.60).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5