EUN Engeland zal Mao voorlopig buiten de Y.N. houden Oostduitse hongertochten ondanks massa-arrestatie Vrouw vermoord op Katendrecht Nederlands-Australische samenwerking in N. Guinea iloft I Mars I i Dagblad voor Alkmaar en omgeving Lesvliegtuig verongelukt Conferentie der Grote Vier Van der Neut gegrepen Gaat Churchill heen Chaos dreigt in Italië Massaproductie van Russische lange afstand bommenwerpers? jptocht Z Instemming met Amerika en Frankrijk Maar begeeft zich terug in rijke markt van China Op „De Ramp" geen omzetbelasting DE NOOD IS STERKER DAN DE Rode politie neemt papieren - geen leeftocht - in beslag Grotewohl wil voedsel kópen Nederland wil Mao nog niet in Uno MINISTER LUNS VOERDE BESPREKINGEN Geen militaire afspraken Mogelijkheden in Indonesië IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIMIS justiis de Donderdag bij s jegangskaarten s X.Program- vanaf Zondag- z IN DE TENT iiihiiiimiimiihiihiiiiiP e weef een paar lit te geven. Een boodschappen bij dan wint U aan p Uw uitgaven. 500 gram 9S 250 gram 14S )S per beker 50 250 gram 25 per blik 25 per pak 25 3 rollen 25 100 gram 25 150 gram 25 .100 gram 19 150 gram 22 r stuk 47-33-25 lies 130-110-89 ie die iedereen ze ar bij Albert Heijn i de bode op RANCO thuis Telefoon 2582 ei. 4217 115, tel. 4315 iestond geringe be- wenals voor fokzeu- :ld van ed paarden- narkt was niet veel angveremgmg Jacobus" ORN De R.K. ïg „St. Jacobus" doet ip allen die kunnen >ij de vereniging aan is gebrek zowel aan leren. De repetitie- steld op Woensdag- acht. -rapporten stond ver koor in de toekomst liet kan ontberen. Geslaagd Op het een dezer iden examen in het Ziekenhuis slaagde Dekker voor de aan- aamverzorging. iiiiiiiaiiiuiuim» S Ja. *i en trholen rustig de Marsakkers acht e iemand verrast e gestalte van de andere bewoners doen. Om niet zo en beetje gebukt Toen hij de grote vrije veld liep, s zijn melkbussen le boer uit. „Fol e boer trok daar bü. Smidje Ver- riaar hij begreep e goede man had in de buurt van NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) Donderdag 30 Juli 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12843 Het oude stadje Franéker viert feest. De reden hiervan is het 100-jarig bestaan van de Permanente Commissie, de commissie welke telkenjare de grote P.C.-kaatswedstrijd or ganiseert. De oude Academiestad is zeer fraai verlicht en bij avond vormt zij voor velen een trekpleister. Hier ziet men een gedeelte van de illuminatie. Rechts de oude pröfesso- renhuizen, welker gevels in een zee van licht zijn geplaatst. Naast deze huizen het Mar- tenahuis met koepeltje), het gemeentehuis van de gemeente Franékeradeel. Links op de foto de verlichte spits der St.-Maartenstoren. ENGELAND EN HET E.D.G.-VERDRAG LONDEN, 29 Juli. Engeland heeft vandaag beloofd te zullen helpen communistisch China bui ten de V.N. te houden ten minste voor het ogenblik maar tevens doen weten dat het zich langzaam in de rijke markt van China zal terugbegeven. De waarn. premier R. A. But ler en de waarn. minister van Buitenlandse Zaken Lord Salis bury hebben in het Parlement verklaard: 1. De eisen van communistisch China op lidmaatschap van de V.N. moeten wachten totdat de Koreaanse vredesconferentie be gint. 2. Engeland zal voortgaan de internationale embargo's op de uitvoer van strategische goede ren naar communistisch China te eerbiedigen. Butler verklaarde verder in het Lagerhuis, dat het Engelse stand punt altijd is geweest dat de erkenning van communistisch China door de V.N. „niet auto matisch volgt op de sluiting van een wapenstilstand, maar dat daarover beslist moet worden door een politieke conferentie". Lord Salisbury verklaarde in het Hogerhuis, dat Engeland in stemt met Amerika en Frankrijk, dat het „voorbarig en onprac- tisch" zou zijn onmiddellijk de deuren van de V.N. voor commu nistisch China open te zetten. Hij voegde er onmiddellijk aan toe: „Maar deze kwestie kan na der bestudeerd worden in het licht van de wapenstilstand". Een hoge regeringsleider, die niet met name genoemd wilde worden, zei: „Communistisch China moet be- PILOOT OMGEKOMEN SCHEVENINGEN. Op de vliegbasis Woensdrecht is Woens dagmiddag een fokker F-ll les- vliegtuig tijdens een oef en vlucht verongelukt, waarbij de bestuur der, de 27-jarige sergeant-majoor vlieger instructeur H. Thierry uit Voorburg om het leven kwam. Sergeant-maj. Thierry was ge huwd. reid zijn zich goed te gedragen, indien het van Engeland ver wacht dat het zijn verzoek om lidmaatschap zal steunen. Zijn toekomstige houding ten opzichte van Indo-China zal een goede maatstaf zijn." Hij zei verder, dat de houding van Engeland wat betreft het naleven of schrappen van het em bargo op de vrije handel met China bijna geheel afhangt van het gedrag van de regering van Peiping ten opzichte van Indo- China. Wat de handel in niet strategi sche goederen betreft zei hij: „Wij willen zo veel mogelijk handel met China drijven. De Britse zakenlieden willen iets terugkrijgen van de grote belan gen die zij hadden voordat de communisten aan de macht kwa men. De regering steunt dit." Salisbury sprak hierover in ge lijke termen in het Hogerhuis. De Staat zal geen omzetbelas ting heffen op het boek „De Ramp". Dit deelt de minister van Financiën mede aan de Eerste Kamer. PARIJS. Woensdag is te Parijs van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen, dat de Brit se regering bezig is met het op stellen van een overeenkomst, waarin de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Europese verdedigingsgemeenschap zullen worden vastgelegd. Wens van Engeland en Rusland LONDEN, 29 Juli. Premier Churchill heeft vandaag bij mon de van zijn voornaamste waarne mers het Huis van Afgevaardig den laten weten, dat Groot-Brit tannië nog steeds aanstuurt op het houden van een viermogend- heden-conferentie op hoog niveau en dat dit streven geenszins in strijd is met de Amerikaanse hou ding. Volgens het Engelse blad „Dai ly Sketch" zou premier Malen- kow de Britse premier, Sir Win ston Churchill, telegrafisch me degedeeld hebben, dat hij het voorstel tot het houden van een conferentie der Grote Vier op het hoogste plan steunt. HANNOVER. Te Uslar, een stadje nabij Goettingen in West- Duitsland, is een man gear resteerd, van wie vermoed wordt, dat hij de uit Breda ontsnapte gevangene v. d. Neut is. Hij werd nog dezelfde dag voor het kantongerecht gevoerd, waar een bevel tot inhechtenisneming tegen hem werd uitgevaardigd wegens misbruik van identiteits papieren. Vervolgens werd de gear resteerde naar het Huis van Be waring te Goettingen overge bracht. De gearresteerde heeft tegen over de procureur-generaal in Goettingen toegegeven, dat hij v. d. Neut is. Hierop heeft de procureur-ge neraal een bevel tot inhechtenis neming tegen hem uitgevaardigd. Van der Neut heeft ongeveer zes maanden in Vahle onder de naam van Wilhelm Braun ver toefd. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA WASHINGTON. De Ameri kaanse strijdkrachten in Korea hebben 140.546 man verloren. Er zijn 22.359 Amerikanen gesneu veld en 104.698 gewond, terwijl 13.489 personen worden vermist. De verliezen van de laatste dagen vóór de wapenstilstand zijn hier bij nog niet inbegrepen. Eden plaatsvervanger? LONDEN, 29 Juli. Een hoog geplaatste Britse regeringsautori teit 'heeft vandaag verklaard, dat Churchill het einde van zijn po litieke loopbaan nadert. De last van het premierschap is blijkbaar de 78-jarige veteraan te zwaar geworden. Dezelfde zegsman liet door schemeren, dat Anthony Eden 'n andere functie zal gaan bekleden, wanneer hij deze herfst zijn werk hervat. Hij zei dat de post, die Eden zou gaan bekleden, een zeer hoge zou zijn. Onmiddellijk is hieruit de con clusie getrokken, dat Eden waar schijnlijk als waarnemend pre mier een gedeelte van de taak van Churchill zal overnemen en dat een ander de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal overne men. BERLIJN, 29 Juli De Oost-Duitse grenspolitie lieeft vandaag een groot aantal mensen gearresteerd, die met voedselpakketten uit West-Berlijn naar de Oostzone terug keerden. Maar zelfs deze terreurmaatregel weerhoudt de Oost-Duitsers er niet van de voedseltocliten naar het Wes ten voort te zetten. In de loop van de dag is de commu nistische politie begonnen de terugkerende Oostduitsers te arresteren, in de hoop op deze wijze de hongerigen ervan te weerhouden naar het Westen te gaan om voed sel te halen. Volgens het West-Berlijnse blad „Der Kurier" neemt de commu nistische politie alle identiteits papieren van de arrestanten in beslag, wetend dat op vertoon van deze papieren de levensmiddelen worden verstrekt door de West- Duitse distributiecentra. Wel werden de arrestanten spoedig weer vrijgelaten, maar hun identiteitskaarten werden ingehouden. De voedselpakketten mochten zij houden. Kennelijk durven de commu nisten het voedsel niet te confis- ceren, uit vrees daardoor een nieuwe opstand te ontketenen. In de communistische bladen verschijnen eindeloze naamlijsten van mensen die de liefdadigheid van het Westen geaccepteerd heb ben en ook de communistische radio dreunt lange reeksen na men af. In bedekte termen worden fie voedselhalers er zelfs op attent gemaakt, dat het niet onmogelijk is, dat zij zich straks als spionnen voor het gerecht zullen moeten verantwoorden. Grotewohl heeft intussen heftig gefulmineerd tegen de voedsel pakketten die door de West-Ber lijnse autoriteiten worden uitge reikt ten behoeve van de Oost- Duitse bevolking. Hij noemde de actie een pure Amerikaanse pro vocatie. „Het voedsel, dat Oost-Duits- land nodig heeft, zal uit Rusland komen", aldus' Grotewohl. Hij voegde hier echter aan toe, be reid te zijn voor een waarde van 15 of 50 millioen dollar voedsel te kopen van Amerika tegen de normale wereldprijs. Ondanks de dreigementen van de communistische wraak neemt het aantal mensen, dat in West- Berlijn voedsel komt halen, met het uur toe. De mensen blijken steeds dieper uit de Sowjet-zone te komen. Communisten hebben vandaag de eerste autolading Amerikaanse levensmiddelen voor Oost-Duits- land tussen Helmstedt en Berlijn in beslag genomen. Later is de zending vrijgegeven. ROME, 29 Juli. In Italië dreigt een politieke cbaos te ont staan tengevolge van de val va» het achtste kabinet van de Gas- peri. In hoge politieke kringen is men zelfs in twijfel over wat de toekomst brengen zal. Vanavond is de 79-jarige Presi dent Einandi begonnen met het zoeken naar een nieuwe forma teur. Het is niet uitgesloten, dat Einaudi tenslotte de Gasperi op nieuw zal vragen een regering te vormen. De Nederlandse regering acht het op het ogenblik niet oppor tuun, zo vernemen wij van ge zaghebbende zijde in Den Haag, om communistisch China tot de UNO toe te laten. Ook het denk beeld, dat bij sommige landen leeft, nl. om Peiping-China naast Formosa-China lid te doen zijn van de Verenigde Naties, wordt van Nederlandse kant niet toege juicht. WASHINGTON. Volgens een Amerikaans luchtvaarttijdschrift is Rusland begonnen met de mas saproductie van lange-afstands- bommenwerpers met straalaan drijving. De bommenwerper, de TUG-75, zou atoombommen kunnen ver voeren naar elke belangrijke plaats in de Verenigde Staten. Het blad schrijft, dat het Sow- jet-Russische strategische com mando van de luchtmacht voor lopig van plan is 400 van deze zes-motorige bommenwerpers te bouwen. Het toestel zou kunnen worden vergeleken met de Ame rikaanse intercontinentale zware bommenwerper, waarvan de pro ductie niet vóór 1954 zou begin nen. De Sowj et-Russische bom menwerper zou een snelheid kun nen ontwikkelen van ruim 800 KM per uur en ongeveer 10.000 KM aan één stuk kunnen vliegen ROTTERDAM. 29 Juli Een jong meisje heeft vandaag omtrent liet middaguur op Katendrecht te Rotterdam een gruwelijke ontdekking gedaan. Het kind, dat gewoonlijk boodschappen doet voor een 28-jarige vrouw in de Atjehstraat, vond deze vrouw op haar zolderkamer, twee hoog achter, vermoord naast haar bed, gewikkeld in een deken. Het slachtoffer was met een handdoek of een zakdoek gewurgd. Het slachtoffer van de moord staat bij de politie gesignaleerd als de 28-jarige Bertha Hendrika Mentjox, die geboren is in Slo ten. Er is maar weinig van haar verleden bekend, doch volgens de politie had zij uitgelaten, dat zij de weduwe was van een Surina mer, die in Korea is gesneuveld. Gisteravond heeft men de vrouw nog gezien en haar hospita heeft haar op haar zolderkamer horen stommelen. Niemand heeft gezien of er iemand bij haar binnen is gegaan. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. De politie zet het onderzoek voort. Bij de uitreiking van voedselpakketten, beschikbaar gesteld door de V.S. aan Oost^-Duitsers, kwam het soms tot tragische taferelen. Van heinde en verre kwamen de Oost-Duitsers naar .West-Berlijn, om een voedselpakket te bemachtigen Vele vrouwen vielen flauw door de grote hitte, de honger en het lange staan. De Rode-Kruisverpleegsters hadden handen vol werk met het verzorgen van de flauw gevallen Oost- Duitsers. Met het oog op eventuele repressaïllemaatregelen heeft men de gezichten van de omstanders onherkenbaar gemaakt. „Tijdens mijn recente oriëntatie-reis door het Verre Oosten en Australië heb ik met Australische autoriteiten alleen gesproken over de hoofdpunten van een Neder lands-Australische samenwerking op Nieuw Guinea op het gebied van verkeer, de administratie, de ontginning en de hygiëne. Militaire afspraken zijn er niet gemaakt." Dit verklaarde Woensdagmiddag de minister zonder por tefeuille mr J. M. A. H. Luns op een persconferentie in Den Haag. Minister Luns wees er op, dat de besprekingen over Nieuw Gui nea niet tot doel hadden van een geografische eenheid een politieke eenheid te maken. Daar is niet over gesproken. Er zijn alleen richtlijnen ontworpen voor een nauwer contact op verschillend gebied, richtlijnen, die niet in een tractaat zullen worden vast gelegd. Zo is o.m. besloten de luchtlijnen op het Australische en het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea op elkaar te doen aansluiten. Verder is men overeengekomen ervaringen en resultaten van on derzoeken op het gebied van de gezondheidszorg, boringen en dergelijken uit te wisselen. Aldus zal Nederland aan Australië een nieuw anti-malaria geneesmiddel ter beschikking stellen, dat zo doeltreffend schijnt te zijn, dat er in de laatste negen maanden geen malaria meer is gesignaleerd bij de garnizoenen op Nederlands Nieuw-Guinea. Desgevraagd verklaarde de mi nister nog, dat de politiek van Nederland ten aanzien van de toelating van Japanners op Nieuw-Guinea „uiterst gereser veerd" zal zijn. „De laatste oorlog ligt nog te dicht bij en wij weten nog te weinig van de wijze, waar op Japan zich zal gaan ontwik kelen." Over Indonesië sprekend ver klaarde minister Luns, dat er in dit mooie eilandenrijk nog steeds grote economische mogelijkheden liggen voor Nederlands kapitaal en Nederlandse werkkrachten. Vele initiatieven voor een nut tige samenwerking worden thans echter afgeremd door een zeker wantrouwen, niet bij de leiders maar bij de grote massa, ten aan zien van de bedoelingen van de Nederlandse ondernemers. Men vreest, dat Nederland via beleg gingen proberen zal de macht van vroegere jaren te heroveren. Deze vrees is ongegrond, zo zei mr. Luns.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1