Alkmaar krijgt college op brede basis, zonder P.v.d. A. Is er in Alkmaar plaats voor R.K. Ambachtsschool? r Rus ze Losse gedachten rond seizoen-opruiming Inspecteur TS.O.en G adviseren bevestigend Sovjets voor Vier op het AGENDA Groots opgezet zee-festival te Egmond aan Zee Socialisten nemen met één wethouderszetel geen genoegen Wf ALKMAAR Mosl Douane Pagina 2 Vrijdag 31 Juli 1953 ALKMAAR Het ziet er naar uit, dat de P.v.d.A., die, evenals de K.V.P. 10 leden in de nieuwe gemeenteraad telt, niet door een wethouder vertegenwoordigd zal zijn in het nieuwe college van B. en W., dat op Dinsdag 1 Septem ber gekozen zal worden. De onderhandelingen over de samenstelling van het nieuwe college, door de KVP als grootste partij geopend, hebben vele weken in beslag genomen. Buiten de C.P. N„ die met nog één lid in de nieuwe Raad vertegenwoordigd zal zijn, waren alle overige frac ties bij deze onderhandelingen betrokken. Al deze fracties stel den zich op het standpunt, dat er wederom vier wethouders moes ten komen, waarvan twee van de K.V.P. Over de bezetting van de twee andere wethouderszetels wa ren de meningen echter verdeeld. De P.v.d.A. meende wederom aanspraak op deze twee zetels te kunnen maken. De overige frac ties stelden zich echter op het standpunt van de brede basis, zulks uit het oogDunt van alge meen belang en waren van me ning, dat slechts één zetel toe kwam aan de P.v.d.A. (gezien het feit, dat de burgemeester, die ook deel uitmaakt van het college, tot de P.v.d.A. behoort) en éen zetel aan een der overige partijen, de V.V.D. of de Prot. Christelijken Deze laatsten waren voorts van mening, dat de vierde wethouder uit hun midden behoorde te wor den gekozen, terwijl de V.V.D. eveneens aanspraak maakte op deze vierde zetel. Tenslotte gaf de fractie van de Prot. Chr. te kennen, dat zij bij de bezetting van de vierde zetel de voorkeur gaf aan een wethou der van de V.V.D. boven een van de P.v.d.A„ indien de meerderheid van de Raad er ook zo over dacht. De K.V.P. gaf echter de voorkeur aan een lid van de Prot. Chr. fractie als vierde wethouder. De P.v.d.A. heeft uiteindelijk, nadat de K.V.P. harerzijds een be reidverklaring van de P.v.d.A., om Klaverjassen voor een goed doel ALKMAAR De klaverjas- club „In 't Klein" organiseert t.z.t. voor de 6e maal als van ouds in ,;'t Wapen van Heemskerk" een groot klaverjas-tournooi ten bate van de patiënten in Zweedse Pa viljoens en Lighallen van alle ge zindten. Klaverjassers die niet bij de Alkmaarse Klaverjasbond zijn aangesloten zijn voor dat lief dadig doel ook van harte welkom. Inlichtingen bij het Bestuur van de Klaverjasclub „In 't Klein." D okter sdiensten Dokter Van der Linden te Berk hout, telef. K 2295-264. Dokter Barnhoorn te Blokker, telef. K 2292-533; Dokter Pool te Hoog woud, telef. K 2263-297Dokter De Vries te Benningbroek, telef. K 2299-251; Dokter Lohman te Obdam, telef. K 2265-231; Dokter Kenter te Wervershoof, telef. K 2288-255. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Cinema Americain: Tijgerhaai, 18 j.; Harmonie; De held zonder geld, alle leeft.; Rex: De Rode Pimpernel, 14 j.; Victoria: De wraak van Hakim, 18 jaar. VRIJDAG 31 JULI Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Tijger- haai. REX: De Rode Pimpernel HARMONIE: De Held zonder geld. VICTORIA: De wraak van Ha- kim. Voorstellingen: 8 uur. Apotheker: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar: Apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritsevoort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. Tentoonstellingen: K.C.B. Bergen: tot 31 Juli: Jan van Herwijnen en Rein Snap per; 10.30—12.30; 14.30—17; 19.30—22 uur. TINTORETTO-DORPSHUIS Heiloo: tot en met 2 Aug.: Zaterdag 25; Zondag 1012 25 en 810; werkdagen 8 10. PIET STENNEBERG, Voordam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.30-17.30, gedurende zomer seizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 uur), tot 17 Augustus. MEDISCHE DIENST Heiloo, Limmen en Akersloot: Week enddienst Dokter P. Nijen- huis, Akersloot, tel. K 2513- 309. RETRAITEHUIS „St. Petrus Canisius". Bergen: 29 Juli1 Augustus Gereserveerd 14 Augustus Dienstplichtigen. Waterstanden: Zaterdag: hoogwater 10.55 en 23.35 uur. laagwater: 5.05 en 17.55 uur. alsnog mét of zonder program op basis van twee wethouders van de K.V.P. en twee wethouders van de P.v.d.A. samen te werken, voor kennisgeving had aangenomen, 'n weigerend antwoord gegeven op het aanbod van de overige frac ties, om één wethouderszetel te bezetten. Het nieuwe college zal dus straks worden gevormd door de burgemeester, twee wethouders van de K.V.P., één wethouder van de Prot. Chr. fractie en één van de V.V.D. Dit afwijzend antwoord zal onge twijfeld door de overige fracties worden betreurd; zij waren van mening, dat een samenstelling van het college, zoals door haar werd voorgestaan, een zó eervolle en belangrijke plaats aan de P.v.d.A. liet (zij had toch evenals de andere grote fractie twee stem men in het college), dat weige ring nauwelijks mocht worden verwacht uit oogpunt van alge meen belang, dat door alle frac ties bij deze onderhandelingen werd voorgestaan. Over de personen der nieuwe wethouders kan nog niet veel positiefs vermeld worden; aange nomen mag echter wel worden, dat de Prot. Christelijken de heer Hoytink als wethouder zullen voordragen, terwijl verwacht wordt, dat de V.V.D. met de heer Holsmuller naar voren zal komen. Met welke personen de K.V.P. uit de bus zal komen, staat nog niet vast; wél vernamen wij, dat weth. van Slingerland voornemens is zijn plaats voor een jongere be schikbaar te stellen. Wij verheugen ons erover, dat de K.V.P.-fractie, die vier jaar geleden reeds pogingen deed, om te komen tot een college op brede basis, ditmaal voet bij stuk heeft gehouden. Dat de P.v.d.A. door .geen enkele wethouder in het col lege zal zijn vertegenwoordigd, was noch haar bedoeling, noch die der twee andere fracties. Aan genomen mag wel worden, dat hoofdzakelijk de ervaringen, die de K.V.P. in de thans eindigende periode van samenwerking met de P.v.d.A. heeft opgedaan, haar huiverig hebben gemaakt, om weer, ditmaal voor vijf jaar, uit sluitend met de P.v.d.A. in zee te gaan. ALKMAAR Het is merkwaardig te constateren, dat de Braderie, die begin Juli in Alkmaar werd gehouden, op de seizoen-opruiming, welke 11 Juli begon, niet een in ongunstige zin in het oog lopende invloed heeft uitgeoefend. Misschien zou men kunnen stellen, dat in de'seizoenopruiming gemist werden de kopers, die tijdens de Brade- riedagen reeds aan al hun behoeften hebben voldaan, maar zeker is, dat de Braderie geen bedreiging, noch een aantasting van de seizoen opruiming is geweest. Enkele figuren uit de Alkmaarse winkelstand achten het wenselijk, dat de Braderie op een eerder tijdstip wordt gehouden, dan dit jaar het geval is geweest, om daardoor aan de seizoenopruiming nog méér kansen te geven. De seizoen-opruiming in Alk maar kan dit jaar wederom als geslaagd worden beschouwd. De omzetten waren over het alge meen gesproken hoger dan in normale maanden. Wie natuur lijk de grootste rol speelt in de seizoen-opruiming, dat is de huisvrouw, die juist in zulk een tijd in koopstemming wordt ge bracht. De koopjes, die worden aangeboden, de veelheid van toch altijd nog aantrekkelijke goede ren. in de etalages opgestapeld, trekken allereerst enorm veel kijkers en hoe meer kijkers, hoe meer kans voor de winkelstand dat er wordt gekocht. In zulk een tijd krijgt iedere zaak min of meer het karakter van een wa renhuis. waar men vrij in en uit kan lopen, al heeft men er ook niets gekocht, doch waar men en passant gemakkelijker iets aankoopt, dat in het voorbij gaan de aandacht heeft getrok ken, in al zijn aantrekkelijkheid te pronk staat, uitnodigend tot kopen, zolang totdat de betrok kene haast geen weerstand meer kan bieden en naar zijn porte- monnaie grijpt Zo werken in de seizoenoprui ming ook de étalages van de winkeliers. De damesconfectie en manufacturiers hebben het meest belang bij de seizoen-opruiming. De huisvrouw immers is geneigd, om in de aanvang van het zo merseizoen haar inkopen te doen, wijl zij zich gebonden voelt aan de steeds op en neer gaande mo de. Voor herenmodezaken daar entegen en ook voor vele andere branches zou een seizoenoprui ming gevoeglijk gesteld kunnen worden in het midden van de maand Augustus, als het dus uit gesproken zomer is. omdat de man over het algemeen geneigd is, in dit geval zijn zomerkleding pas aan te schaffen, op het mo ment, waarop hij er zijn behoefte aan heeft. Hoe het komt. dat de koop kracht van het publiek vrij gun stig schijnt, terwijl toch tegelij kertijd de tendenz voelbaar is. dat de gemiddelde Nederlander de kleding duur acht, hetgeen z'n oorzaak vindt in de lage lonen, - in dit opzicht is het interessant om te zien, dat buitenlanders, die ons land bezoeken, hier handen vol geld aan kledingaankoop uit geven, en dikwijls nog de duur ste artikelen - en zie maar eens, hoe vooral in de eerste dagen van de seizoen-opruiming het grote publiek afvliegt op de koopjes, is moeilijk aan te geven. Het is dikwijls zelfs zo, dat wan neer de sensationele aanbiedin gen hun werk hebben gedaan en de klanten naar binnen hebben getrokken, de goedkopere artike len en goederen van minder kwaliteit achteloos worden voor bijgegaan en het duurdere goed het meest in trek is. Verschillen de winkeliers hadden deze erva ring opgedaan. Speurt men naar de oorzaken van het slagen der seizoenoprui- ming. mag aangegeven worden, dat het toerisme een belangrijke rol speelt. Zowel badgasten als buitenlanders, die Alkmaar be zoeken zullen met zijn allen aan zomerartikelen menige gulden in ^lkmaar achterlaten. In tegenstelling tot wat ver schillende winkeliers menen over de Braderie, zeggen anderen weer, dat de Braderie zeker nog gedurende een half jaar zijn doorwerking heeft en nu het pu bliek in de omgeving van Alk maar gezien heeft, wat Alkmaar biedt, komt het ook op de sei zoenopruiming kijken, naar wat er weeral te koop is. Ongetwijfeld is een van de be langrijkste factoren ook de kin derbijslag-uitkering. De wijze van uitbetaling is voor vele be drijven en groepen van bedrij ven en instellingen zeer diffe rent. Wanneer de huisvrouw haar korte periode inééns ontvangt en wel vóór de aanvang van de seizoenopruiming. dan is het ze ker, dat duizenden guldens, die aan kinderbijslag zijn uitbetaald, aan aankopen in de opruiming worden aangewend. Dit is temeer zeker, daar ver schillende huismoeders er zich tegenover zakenlieden over heb ben uitgelaten het jammer te vinden, vóór de opruiming nog geen kinderbijslag ontvangen te hebben, zodat zij er niet aan toe kwamen nog te profiteren van de koopjes, die er in de aanvang te halen waren. Vandaar dat 't uit sociaal oog punt wel aanbeveling verdient, dat de werkgevers, de particulie re instellingen of bedrijfsvereni gingen hiermee rekening houden en eigenlijk is het aanbevelens waardig. dat overal een uniforme regeling wordt opgesteld omtrent het tijdstip van uitbetaling, hier dan voornamelijk geredeneerd uit het oogpunt van de winkelstand. Uitslag etalagewedstrijd CASTRICUM Door de jury bestaande uit de heren Dingerdis, Eggers en Reinders zijn de vol gende prijzen toegekend in de eta lagewedstrijd welke was uitge schreven door de plaatselijke VVV Y. van Exter, eerste prijs; J. C. Cools,deelname buiten mededin ging; J. Twisk, eervolle vermel ding; Fa. Welkers, eerste prijs met eervolle vermelding; J. Plas, eerste prijs met ereprijs le etala ge; J. Tiebie, eerste prijs; S. J. Schram, tweede prijs; C. Beentjes, eerste prijs met eervolle vermel ding; C. Marjot, eerste prijs; N. Stiemer, eervolle vermelding; N. de Jonge, tweede prijs met eer volle vermelding: P. Stuifbergen (Bakkum) tweede prijs: Vishandel Klepper, tweede prijs met eervolle vermelding; J. Heideman, tweede prijs; H. Groot Schoenhandel, eerste prijs; W. Alleman, eerste prijs; B. Zonneveld, derde prijs; K. C. Leeuwerik, derde prijs; Jan Mul, eervolle vermelding; Twisk, (Bakkum), eervolle vermelding; C. Brandjes, eervolle vermelding. Volgens de jury is de algemene indruk zeer gunstig, er was zeer veel goeds te bewonderen hetgeen dan ook in de toekenning der prijzen wel tot uitdrukking is ge komen. De jury zou het aanbeve lenswaardig gevonden hebben, als door middel van een aanduiding in de etalage naar buiten was ge bleken dat men aan de wedstrijd deelnam. Dit had h.i. de belang stelling van het publiek zeer ze ker verhoogd. Het is de jury nog maals gebleken, dat het voor onze middenstand alle aandacht ver dient, zorg aan het etaleren te be steden. KERMIS EN VOETBAL OUDORP De kermis is weer in aantocht. Met het opstellen van de vermakelijkheden is men be gonnen op het terrein hoek Mun- nikenweg. Aangezien het enige café met de kermis de bezoekers soms bezwaarlijk kan plaatsen, is naast het café een flinke dans tent geplaatst, want het bezoek en een rustig zitje ongetwijfeld zal bevorderen. De voetballiefhebbers kunnen volop genieten. Naar wij verne men, komt Con Zelo uit Waarland Zondagmiddag om 3 uur een be kerwedstrijd spelen tegen Kolping Boys. Deze wedstrijd, waarin twee sterke ploegen tegen elkaar uitkomen, zal zeker een bezoek waard zijn. Zondagavond om 7 uur vindt een wedstrijd op het Kolping Boys terrein plaats tussen de Brand weer en de leden van het Zang koor. Het is genoegzaam bekend, dat dergelijke wedstrijden met krachten van zeer uiteenlopende kwaliteit op zich zelf al zeer in teressant zijn, maar hier wordt tevens een mooi doel nagestreefd. De baten nl. van deze wedstrijd zijn bestemd voor de ouden van dagen, zodat grotebelangstelling verwacht mag worden. Geslaagd NRD SCHARWOUDE Onze plaatsgenoot de heer C. Bruin Cz. slaagde dezer dagen voor 't Prak tijk diploma Boekhouden. (Advertentie) Wij leveren V alles wat bij zo'n heerlijk verfrissend bad behoort. PROGRAMMA voor de 2e week van de Zomeractie V.V.V. EGMOND-BINNEN Zondag 2 Augustus: 13.15 uur: Voetbal wedstrijd St. Adelbert 2St. Ba- vo 2; 15 uur: St. Adelbert 1St. Bavo 1. Na afloop prijsuitreiking in Café Swart. Dinsdag 4 Augustus: 19 uur: Handbalfinale tussen DIO en AOG; daarna openluchtbal op het plein van de St. Adelbertusschool. Woensdag 5 Augustus: 14 uur: Kinderspelen voor kinderen van 6 t/m 14 jaar en 's avonds voor de ouderen op het terrein van J. Groen in de Adbijlaan. Donderdag 6 Augustus: 19.30 u.: Ronde van Egmond-Binnen. Dit is een loopnummer. Het ligt in de bedoeling 2 groepen te laten uit komen; een groep geoefende en een groep minder getrainde. Daar na demonstraties van de Brand weer. Na afloop concert van het Fanfarecorps „Eensgezindheid." Aan de ronde kunnen ook niet- plaatsgenoten deelnemen. _Na af loop prijsuitreiking in café Mooy. Zaterdag 8 Augustus: 14 uur: 2e Sterrit. Dit is een zeer aantrekke lijke route, maar moeilijker. Men heeft al een mooie oefening gehad op Zaterdag 25 Juli. 19 uur: Voet bal wedstrijd Veteranen St. Adel bertVet. Zeevogels. Tijdens de rust estafette, indien er voldoen de deelname is. Zondag 9 Augustus: 20 uur: Prijsuitreiking Sterrit in café Apeldoorn, daarna sluitingsbal. (Advertentie) Opbrengst collecte EGMOND-BINNEN De op brengst van de Anjercollecte in Egmond-Binnen (Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef samen) f 73.77. Weersverwachting Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land nog enige regen, later opklaringen en enkele verspreide buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Gerda, d. v. E. J. Kraak en A. Bakker. Ondertrouwd: J. de Graaf en P. v. d. Kuyt; T. de Rijk en A. Blom; J. Bakker en G. G. de Visser; J. Meyer en E. M. Blan- kenstein; W. G. Klaas en G. H. Marwitz; H. P. van Huysteeden en A. H. M. Hushen; B. J. Min en C. A. T. Belt. Getrouwd: C. D. Hoeboer en B. B. de la Rambelje. Overleden: J. F. Arrachaut, 79 jaar, weduwnaar van J. M. van Hugten. TENTOONSTELLING IN K.C.B. BERGEN Op Zaterdagmid dag 1 Augustus om 4 uur zal de heer J. Schekkerman in de Kunst zaal van „De Rustende Jager" te Bergen de tentoonstelling openen van het werkend lid van 't Kun stenaars-Centrum, de kunstschil der Henk van den Idsert. De ex positie van aquarellen, tekenin gen en houtsneden van Rein Snapper in het bijzaaltje, waar van in de afgelopen week een groot gedeelte werd verkocht, blijft ook tot en met 7 Augustus nog te bezichtigen. EGMOND AAN ZEE Er staan voor de komende week grote dingen te gebeuren in het zomerse Egmond aan Zee. Er wordt een vierdaags Zee-festival gehouden voor ieder die er maar aan mee wil doen: inwoners en badgasten, dames en heren, jon gens en meisjes, jong en oud, rijk (vooral rijken) en arm. Het festival staat in verwijderd ver band met het gouden jubileum, dat de parochie van Egmond aan Zee volgend jaar hoopt te vieren. Maanden van voorberei ding zijn er aan voorafgegaan en wij zeggen niet te veel, als wij mededelen, dat dit Zee-Festival attracties zal te zien geven, die hier en in heel Noord-Holland nog nooit vertoond zijn. Woensdagavond om half 8 zal burgemeester Niele het Zee-fes tival openen. Het festival wordt gehouden op het terrein van de parochieschool en in het school gebouw zelf. Ook de duinpannen aan weerszijden van het St. Jo- seph-koloniehuis worden in het feestterrein opgenomen, want hier zullen drie grootscheepse schatgraverijen worden georga niseerd, voor de jeugd van Eg mond, voor de kinderen van alle vacantiekolonies en voorts voor jong en oud, gasten en in woners van de badplaats. komt de aanvraag om medewer king in de raadsvergadering van 20 Augustus wederom in behan deling. Wij vrezen, dat het resul taat evenals de vorige keer weer negatief zal zijn, daar de P.v.d.A. - wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker nog steeds afwijzend staat tegenover het verzoek en in deze wel gevolgd zal worden door zijn fractiegenoten en de V.V.D. Er zal de aanvragers dus niets anders resten dan beroep bij de Kroon. Niettemin lijkt het ons dienstig aan de argumentatie, zowel van het G.A.B. als van de inspecteur een en ander te ontlenen. De wnd. directeur van het G.A. B. wijst er dan op, dat er de laatste jaren geen grote en lang durige werkloosheid onder de jeugd is; het bedrijfsleven trekt gaarne jeugdige werkkrachten aan vooral als deze zich in het bedrijf verder willen bekwamen, om ge schoolde krachten te worden. Het opnemingsvermogen van de arbeidsmarkt is toegenomen; on der de timmerlieden heerst alleen gedurende de winter seizoenwerk- kinderbijslag over een niet al te loosheid, terwijl onder machine- ALKMAAR Van de zijde van het G.A.B. werd aan B. en W. advies gegeven over de wenselijkheid van oprich ting van een R.K. ambachtsschool te Alkmaar. Blijkens het schrijven van 18 Juni '53 van de wnd. directeur van het G.A.B. aan de burgemeester komt eerstgenoemde tot de conclusie, dat een ruimere opleiding voor timmeren en machinebankwerken in een behoefte zal voorzien. Voorts heeft de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die t.z.t. aan de minister zal hebben te adviseren, het bestuur der „Stichting R.K. Ambachtsschool St. Willi- brord" zijn persoonlijke visie kenbaar gemaakt, onder mededeling, dat hij t.z.t. in gelijkluidende termen aan de minister zal adviseren. De inspecteur acht de oprich ting van een R.K. ambachtsschool verantwoord, aan vaardbaar, ja zelfs gewenst. Zoals wij reeds bericht hebben, bankwerkers de werkloosheid ge- - ring is. Technisch geschoolden vinden gemakkelijker hun weg buiten de gemeente; migratie en emigratiekansen zijn dus groter. Alkmaar grenst voorts aan een belangrijk industriegebied, dat sterke aantrekkingskracht op de arbeiders uitoefent. Jongens, opgeleid tot timmer man en machinebankwerker kon den tot dusver, als zij de ambachts school verlieten, vlot in eigen omgeving geplaatst worden. Het aanbod van gegadigden is potentieel voldoende, om tot uitbreiding van de opleidings mogelijkheden in de vakken timmeren en machinebank werken over te gaan; toeloop van gegadigden zal in de ko mende jaren, gezien het aan tal geboorten, vermoedelijk 'n uitbreiding ondergaan. Verplaatsbaarheid op latere leef tijd in aanmerking genomen, gelet ook op de werkgelegenheid in Alkmaar en omgeving enerzijds en de toeloop van gegadigden an derzijds, kan aangenomen worden, dat een uitbreiding van de oplei ding timmeren en machinebank werken voor meerdere daarvoor in aanmerking komende jongens de weg kan openen tot een levens positie op eigen of vreemde bo dem. o Meer positiever drukt zich de inspecteur uit, die als een terzake kundig man mag worden aange merkt: Ter staving van zijn standpunt, dat de oprichting van een R.K. Ambachtsschool voor Alkmaar ver antwoord is, voert de inspecteur o.m. de volgende motieven aan: 1) het aantal Katholieken is zó groot, dat de zekerheid bestaat, dat de school behoorlijk bevolkt zal zijn. 2) Hoewel de bestaande am bachtsschool uit technisch oogpunt uitstekend is te noemen, is de in specteur ervan overtuigd, dat deze te groot gaat worden,, waardoor gevaar ontstaat t.a.v. de meer per soonlijke vorming. In een brief van 9 Juli aan B. en W. gaat de inspecteur nader op dit punt in. Hij wijst op de bevolkingsaanwas en de in de jaren 1957—1958 te verwachten stijging, die voor de totale jeugd wel op 30 tot 40 pCt. kan worden geschat. Er zal voorts een sterke groei van het leerlingenstelsel verwacht kunnen worden. Alkmaar zal als centrumplaats van het Noordelijk deel van Noord-Holland zeker 'n belangrijke rol spelen en de be staande school zal bij deze ont wikkeling de leerlingen moeten kunnen opvangen. De reorganisa tie en de toekomstplannen van het ambachtsonderwijs zullen in de toekomst meer lesruimte vor deren. Indien geen tweede school in Alkmaar wordt opgericht, zal over enkele jaren de hui dige school, die nu reeds, wat dagonderwijs betreft zijn aan vaardbaar maximum heeft be reikt, deze aanwas niet meer kunnen opvangen. Reeds thans moeten wij daarom aldus de inspecteur, klein begin nen met een tweede school. Daar misschien wel iver jaren zal duren alvorens de tweede school in een eigen gebouw zal zijn ingericht, zal de overgang zeer soepel zijn, hetgeen ook belangrijk is t.a.v. het aantrekken van leraren. Zowel de toenemende industria lisatie als de emigratie maken het nodig vaklieden op te leiden. De industrie zal zich hier gemakke lijker vestigen als zij voldoende vaklieden aantrekken. Sociaal gezien is vakopleiding ook veel meer verantwoord dan terugdringen naar U.L.O. enz. met het risico van nog een groter aantal kantoor- en handelsbedien den, die veel eerder tot armoede komen, waar zij nooit meer uit komen. Daarom is de inspecteur voor uitbreiding der mogelijkheden der vakopleiding. De inspecteur wijst er tenslotte nog op, dat de verbouwing van de bestaande ambachtsschool niet een uitbreiding was, doch een ver betering der behuizing. De school blijft dus vol. Omstreeks 1958 zullen er, gezien de bevolkings aanwas, zeker 30 tot 40 pCt. meer leerlingen zijn dan thans het ge val is; we moeten dus vooruit zien. Zou de bouw van een nieuwe ambachtsschool over plm. twee jaar een feit zijn, dan heeft men rekening gehouden met de toe komst; iets wat men in vele plaat sen niet doet. Een tweede ambachtsschool doet ook de belangstelling voor het nij verheidsonderwijs toenemen; zo b.v. in Grootebroek. Verwacht werd, dat deze school een afzui ging van Hoorn zou bewerkstelli gen; het tegendeel bleek, want ondanks, dat Grootebroek 120 leerlingen kreeg, nam Hoorn met 30 leerlingen toe. De inspecteur concludeert hier uit, dat er een z.g. sluimerende behoefte bestaat; sommige ouders weerhouden thans hun kinderen van het ambachtsonderwijs, omdat er geen Kath. ambachtsschool is. Is die er straks, dan zullen zij wél hun kinderen dit onderwijs laten volgen. Uitbreiding der electriciënsop- leiding acht de inspecteur voor lopig ongewenst; hij acht het vol doende, dat de nieuwe ambachts school start met twee eerste klas sen machine-bankwerken en één eerste klas timmeren. Het Stich tingsbestuur, is dan ook voorne mens dit advies te volgen en voor lopig nog niet beginnen met het vak electrotechnisch instrument maken. o Uit een en ander moge wel blijken, dat ontvolking van de bestaande ambachtsschool niet ver wacht behoeft te worden en an derzijds stichting van een tweede ambachtsschool met het oog op de toekomst alleszins verantwoord, ja gewenst is. In en rond het schoolgebouw zullen circa 30 attractieve stands komen. Het Rad van Avontuur zal draaien, terwijl de bekende heer Steef Schagen uit Alkmaar met zijn assistenten de daverende prijzen aan de man (en de vrouw) zullen brengen. Er komt een sweep-stake, een knijper stand en een sleutelstand; deze laatste attractie is iets nieuws, dat iedere festivalbezoeker in de gelegenheid stelt straffeloos in te breken. Een bijzonder interes sante stand zal de ondergrondse kolenmijn zijn, nog maar één maal in ons land vertoond en zo juist uit het buitenland terugge keerd. Wij komen hier nader op terug. Een schat van prijzen staat klaar voor de Zee-festival-bezoe kers: fietsen, autopeds, driewie lers, kinderskooters (nog niet in de handel) en een cassette gero- zilver. Er komt een speciaal dameskwartiertje viermaal op 'n avond waarbij nylon-kousen, nylon-blouses en jago-shawls voor een kwartje worden uitge deeld. Bij de drie schatgraverijen worden 200 tot 300 prjjzen in het zand begraven; wie ze weet te ontgraven, zal zijn moeite ruimschoots beloond vinden. Ok hier komen wij nog op terug. Er is voorts een gratis loterij, waarvoor reeds honderden loten zijn uitgedeeld op verschillende scholen; iedere middag zullen via deze loterij 'n 50 prijzen worden uitgedeeld. Na het vuurwerk op Zaterdag avond op de boulevard, gaat heel Egmond met muziek naar het Zee-festival, waar die avond een exclusieve Weense avond wordt gegeven, met muzikale op luistering door het West-Graft- dijker accordeonorkest met Ger- brand Hof aan de speciaal door de fa. Ypma beschikbaar gestelde concertpiano. Er zal hier luchtige Weense concertmuziek ten gehore wor den gebracht in een originele Weense sfeer. Sophie Vlugge, be kend van de radio, zal haar Weense liederen laten horen. Zondagavond is er nog een ex clusief bal tot sluiting van het festival; U moet daar beslist naar toe gaan, want het wordt een avond vol sfeer en vrolijkheid. Vermelden wij nog, dat de Egmondse houtsnijder, de heer Wijker, tijdens het Festival zijn kunstwerken zal exposeren. Van zelfsprekend is er ook een grote consumptietent op het feestter rein en elke avond kan men er een dansje maken, onder de vrolijke klanken van The Musi cal Lovers. Het geheel zal gezet worden in een feeërieke feest verlichting verzorgd door de fa. Pedroli. Wij menen te mogen aannemen, dat onze lezers ervan overtuigd zijn ,dat er in Egmond aan Zee werkelijk iets bijzonders staat te gebeuren. U moét er vast eens gaan kijken. TENNISTOERNOOI TE BERGEN AAN ZEE BERGEN AAN ZEE Al en kele jaren werd in tenniskringen de wens geuit, het zogenaamde Badgasten-tournooi te Bergen aan Zee weer in ere te herstellen. Thans kunnen wij, waarschijnlijk tot groot genoegen van de ten- nisliefhebbers beriohten dat dit tournooi dit jaar definitief door gaat, en wel van Donderdag 6 t/m Zondag 9 Augustus. Vóór de oorlog werd door de familie van Reenen regelmatig te Bergen aan Zee een tournooi gehouden, dat in de loop der tijd een zeer sterke bezetting kreeg en bovendien een zeer goede klank had in de ten niswereld. Indien de omstandig heden enigszins meewerken, kan men nu dan ook weer een boeiend tournooi verwachten onder leiding van de heer Lau. Er wordt ge speeld in A en B-klasse, met be perkte C-deelname, terwijl de in schrijving sluit op Woensdag 5 Augustus 12 uur v.m. WENEN, 30 Juli Oostenrijk hebbe laten weten, dat zi bezettingskosten i schap van de grot regering werd pt ambassaderaad bi bondskanselarij o De Russen volgen voorbeeld, dat de V geleden gesteld hebbi hun bezettingskosten talen, welke tot dan 1 van de Oostenrijk; waren gekomen. Sinds het einde va tot eind 1952 heeft i door ongeveer 44.00 militairen de Oostem kist 2.735 millioen s kost (22'/2 millioen i jaar). De Britse en Franst kosten worden nog Oostenrijk betaald. De tekst van de luidt: „In overeenstemmi: door de Oostenrijkse kennen gegeven wens regering van de Sov; als mogelijk erkend houdskosten voor de per, in Oostenrijk m.i. tus 1953 te dragen Oostenrijkse begrotin kosten te ontheffen". Geen besp „verkort i Eerder vandaag had Oostenrijkse regering of zij bereid was af de besprekingen over lijke voorstel voor e verdrag", om aldus e verkrijgen voor her va' Viermogendheden b over een vredesverdra In Oostenrijkse re gen werd vernomen hoogst waarschijnlijk tenrijk zal instemmei eis. Het laten verval bezettingskosten wore schouwd als een conc Oostenrijkers te bewe; ze eis in te stemmen. Behalve dat Oostem sische bezettingskoster talen, is het land ach de Russen geplunderd ïioenen zijn fabriel weggesleept, terwijl d van 300 fabrieken en Protestants kl in Frankri Een groep Hervormde ten heeft in Cluny, w jaar geleden van de bi dij der zonen van Si tus de bekende her weging over het toenn telijke Avondland ui „kloostergemeenschap' De leden willen de tergeloften op de bas Evangelische raadgevi gen en door een m niet slechts de eigen verkrijgen, maar ook 1 te werken voor de i protestantse Kerk. Radio bracht onlangs reportage over deze onder de titel: „Een klooster in Frankrijk' TERNEUZEN, 30 Ji Inspectie Terneuzen voerrechten en Accij met de vier smokkela als reeds gemeld, in di Dinsdag op Woensdag Vlaanderen zijn geari grootste slag sedert he de oorlog geslagen. De gearresteerden jarige C. V., eaféhou var. Gent, de 43-jarij der A. de N., caféhoi veneecken (België), c veehandelaar A. S. ui diens 27-jarige knec eveneens uit Hulst, caféhouders zijn de van het smokkelcomp meer lieden van het ei uitmaken is niet bel viertal, dat weigert ee nis af te leggen, Za voor de Officier van Middelburg worden g De smokkelaars reeds sedert Januari i gebied, zo is uit het onderzoek komen vas De Inspectie Invoerre Accijnzen in Terneuzi pantserauto en de vee: mee de smokkelaars i reeds enkele malen g( doch men slaagde er inzittenden op hetend: trappen. Dat gelukte Woensdagnacht. Omstr arriveerde tussen Za, Axel, op een afstand kilometer van de Belgi de veeauto. Er bevoni 2-jardge vaarzen in. D den werden verwelkoi mannen, die zich intn

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2