Rusland draagt voortaan zelf bezet tin gskosten Toen de koude oorlog aanving, begon in Rusland een ijzige wind te waaien Sovjets roofden in 8 jaar voor milliard dollar Franse verpleegster vindt doodgewaande zoon Vier veesmokkelaars op heterdaad betrapt U.S.A. atoomwapens aanzienlijk verbeterd Nederlandse wielerploeg festival Zee Etna -wer. kt voor wereldkampioenschappen Moskou doet concessie aan Oostenrijk Na tien jaar Douane sloeg een goede slag ZES DODEN BIJ „CORONET MEENK'S POEDERS TIEN MAANDEN OP VEERBOOT sverivachting achting medegedeeld C.N.M.I. te De Bilt, t Vrijdagavond tot ond. OPKLARINGEN elijk zwaar bewolkt melijk in het Zuiden nd nog enige regen, aringen en enkele buien. Dezelfde en als vandaag of Zwakke tot matige end naar richtingen t en Noord. erlijke stand R Geboren: Gerda. Kraak en A. Bakker, iwd: J. de Graaf en tyt; T. de Rijk en A. Sakker en G. G. de /leyer en E. M. Blan- r. G. Klaas en G. H. P. van Huysteeden I. Hushen; B. J. Min Belt. C. D. Hoeboer en Rambelje. i: J. F. Arrachaut, 79 vnaar van J. M. van )ONSTELLING V K.C.B. Op Zaterdagmid- stus om 4 uur zal de kkerman in de Kunst je Rustende Jager" te entoonstelling openen •kend lid van 't Kun- rtrurn, de kunstschil- an den Idsert. De ex- aquarellen, tekenin- iutsneden van Rein het bijzaaltje, waar afgelopen week een Ite werd verkocht, >t en met 7 Augustus ntigen. ad het schoolgebouw 30 attractieve stands Rad van Avontuur terwijl de bekende Schagen uit Alkmaar istenten de daverende i de man (en de en brengen. Er komt stake, een knijper- en sleutelstand; deze actie is iets nieuws, 'estivalbezoeker in de stelt straffeloos in Een bijzonder interes- zal de ondergrondse :ijn, nog maar één- land vertoond en zo t buitenland terugge komen hier nader op at van prijzen staat de Zee-festival-bezoe- n, autopeds, driewie- skooters (nog niet in en een cassette gero- komt een speciaal iertje viermaal op waarbij nylon-kousen, :s en jago-shawls wartje worden uitge- e drie schatgraverijen I tot 300 prijzen in igraven; wie ze weet en, zal zijn moeite beloond vinden, omen wij nog op rts een gratis loterij, :eds honderden loten eld op verschillende ere middag zullen via 'n 50 prijzen worden uurwerk op Zaterdag- de boulevard, gaat id met muziek naar ival, waar die avond ieve Weense avond ren, met muzikale op- loor het West-Graft- deonorkest met Ger- aan de speciaal door i beschikbaar gestelde lier luchtige Weense sk ten gehore wor- ht in een originele :r. Sophie Vlugge, be de radio, zal haar deren laten horen. 1 is er nog een ex- tot sluiting van het aoet daar beslist naar want het wordt een sfeer en vrolijkheid, wij nog, dat de ïoutsnijder, de heer ans het Festival zijn zal exposeren. Van- 1 is er ook een grote ent op het feestter- e avond kan men er maken, onder de nken van The Musi- Het geheel zal gezet een feeërieke feest- verzorgd door de fa. n te mogen aannemen, ;zers ervan overtuigd in Egmond aan Zee ;ts bijzonders staat te 1 moet er vast eens ISTOTRNOOI *GEN AAN ZEE AAN ZEE Al en- werd in tenniskringen euit, het zogenaamde ournooi te Bergen aan in ere te herstellen. ien wij, waarschijnlijk enoegèn van de ten- rs berichten dat dit t jaar definitief door- 'el van Donderdag 6 I 9 Augustus. Vóór de 1 door de familie van elmatig te Bergen aan urnooi gehouden, dat Ier tijd een zeer sterke :eeg en bovendien een klank had in de ten- Indien de omstandig- szins meewerken, kan ook weer een boeiend rwachten onder leiding ;r Lau. Er wordt ge- en B-klasse, met be- lelname, terwijl de in sluit op Woensdag 5 2 uur v.m. Vrijdag 31 Juli 1933 Pagina 3 WENEN, 30 Juli (A.P.) De Russische autoriteiten in Oostenrijk hebben vandaag de Oostenrijkse regering laten weten, dat zij met ingang van 1 Augustus hun eigen hezettingskosten in Oostenrijk zullen betalen. De bood schap van de grote, nieuwe concessie aan de Oostenrijkse regering werd persoonlijk door A. M. Timoshtsjenko, ambassaderaad bij de Sovjet-ambassade in Wenen, op de bondskanselarij overhandigd. De Russen volgen hiermee het voorbeeld, dat de V.S. zes jaar geleden gesteld hebben door zelf hun bezettingskosten te gaan be talen, welke tot dan toe ten laste van de Oostenrijkse regering waren gekomen. Sinds het einde van de oorlog tot eind 1952 heeft de bezetting door ongeveer 44.000 Rusissche militairen de Oostenrijkse schat kist 2.735 millioen schilling ge kost (22</2 millioen gulden per jaar). De Britse en Franse bezettings kosten worden nog steeds door Oostenrijk betaald. De tekst van de Sovjet-nota luidt: „In overeenstemming met de door de Oostenrijkse regering te kennen gegeven wensen, heeft de regering van de Sovjet-Unie het als mogelijk erkend alle onder houdskosten voor de Sovjet-troe pen in Oostenrijk m.i.v. 1 Augus tus 1953 te dragen en dus de Oostenrijkse begroting van alle kosten te ontheffen". Geen bespreking over „verkort verdrag" Eerder vandaag had Rusland de Oostenrijkse regering gevraagd, of zij bereid was af te zien van de besprekingen over het Weste lijke voorstel voor een „verkort verdrag", om aldus een basis te verkrijgen voor hervatting van de Viermogendheden besprekingen over een vredesverdrag. In Oostenrijkse regeringskrin gen werd vernomen, dat het hoogst waarschijnlijk is, dat Oos tenrijk zal instemmen met deze eis. Het laten vervallen van de bezettingskosten wordt hier be schouwd als een concessie om de Oostenrijkers te bewegen met de ze eis in te stemmen. Behalve dat Oostenrijk de Rus sische bezettingskosten moest be talen, is het land acht jaar door de Russen geplunderd. Voor mil- lioenen zijn fabrieksinstallaties weggesleept, terwijl de productie van 300 fabrieken en de oliepro- Protestants klooster in Frankrijk Een groep Hervormde protestan ten heeft in Cluny, waar duizend jaar geleden van de beroemde ab dij der zonen van Sint Benedic- tus de bekende hervormingsbe weging over het toenmalige chris telijke Avondland uitging, een „kloostergemeenschap" gesticht. De leden willen de oude kloos tergeloften op de basis der drie Evangelische raadgevingen afleg gen en door een monial leven niet slechts de eigen heiliging te verkrijgen, maar ook bevruchtend te werken voor de geest in de protestantse Kerk. De Beierse Radio bracht onlangs reeds een reportage over deze beweging onder de titel: „Een protestants klooster in Frankrijk". ductie naar Rusland ging. Volgens 'n Amerikaanse schat ting hebben de Russen voor een bedrag van één milliard dollar in Oostenrijk geroofd. Gaan Sovjet-troepen naar huis? De Sovjet-concessie volgt op de afschaffing in Juni van de grens controle r»jor Oostenrijkers, die tussen de Sovjet-zone en de Wes telijke zones van het land reizen. In de laatste weken hebben de Russen ook verscheidene andere kleinere concesises aan de Oos tenrijkers gedaan. Het was nog niet mogelijk van een hoge regeringsfunctionaris commentaar te krijgen op deze voor Oostenrijk uiterst belangrij ke concessie. Enige lagere ambtenaren zei den, dat zij de concessie zien als een aanwijzing, dat de Sovjet- Unie „werkelijk" haar troepen uit Oostenrijk wenst terug te trek ken, indien tussen de Grote Vier overeenstemimng bereikt kan worden over een vredesverdrag. Anderen waren echter van me ning, dat het te vroeg was reke ning te houden met de mogelijk heid van de terugtrekking van de Sovjet-troepen. De afschaffing van de Russi sche bezettingskosten zal van groot belang zijn voor de econo mische toestand in Oostenrijk. Het land zou hierdoor in staat kunnen zijn te beginnen met de verwezenlijking van de plannen voor de bouw van hydro-electri- sche centrales en met de aanleg van een autobaan van Salzburg naar Wenen. De Amerikaanse regering heeft tot dusverre Oostenrijk voor een bedrag van 1.419 miilioen dollar aan hulp verleend, terwijl de Amerikaanse troepen en autori teiten, naar schatting, per maand voor een bedrag van drie millioen dollar uitgaven in Oostenrijk doen. MARSEILLE, 30 Juli (A.P.). Een verpleegster in een zieken huis te dezer stede, mevr. Coste, vertelde verheugd, dat zij een brief had ontvangen van haar zoon, Jean Claude, die naar zij meende als jongen van veertien jaar door de Nazi's was terecht gesteld. Zij deelde aan de verslaggever van een Marseillans blad mede, dat de brief uit Philadelphia, Pennsylvania, kwam, waar haar zoon woont met zijn vrouw en zoontje na in Korea bij de Ame rikaanse marine te hebben ge diend. Mevrouw Coste, die in het zie kenhuis waar zij werkt onder behandeling is wegens een on geval, dat haar bij haar werk zaamheden is overkomen, ver telde hoe zij in het laatst van 1943 door de Nazi's was ge arresteerd terwijl zij lid was van een Franse ondergrondse ver zetsgroep. Zij werd, naar zij mededeelde, met haar zoon op het Gare de l'Est te Parijs gevat. Beiden wer den naar Berlijn overgebracht, waar een Duitse militaire recht bank haar en haar zoon ter doqd veroordeelde, omdat zij de Nazi's geen inlichtingen wilde geven over haar verzetsgroep. „Als gij niet spreekt zullen wij uw zoon voor uw ogen dood schieten," zou een Nazi-officier hebben gezegd. Maar haar ant woord luidde: „Dat zou ver schrikkelijk zijn, maar ik kan de 3000 man van onze verzetsbewe ging niet verraden, zelfs niet om mijn eigen zoon te redden." als collega-smokkelaars. Zij ga ven de bestuurder van de tien- tons GMC 16 pantserauto (met 12 mm pantserplaat), die hierna ar riveerde, aanwijzingen, toen deze poogde de achterzijde van de pantserwagen tegen de laadbak van de veeauto te parkeren. Dat gelukte. Toen men een aanvang maakte met het overladen van 't vee in de pantserauto, die voor het verdere transport naar België zou moeten zorgdragen, ontpop ten de pseudo-smokkelaars zich als twee commiezen van de In spectie Invoerrechten en Accijn zen. De handen van het viertal gingen de hoogte in. Het spel was uit: zij waren op heterdaad betrapt. Voor ontvluch ten was geen kans meer, want een van de oplettende pseudo- smokkelaars had het contactsleu teltje reeds in de zak. De acht vaarzen, afkomstig uit 's Hertogenbosch, die door de Prov. Voedselcommissaris in Zee land zullen worden verkocht, vertegenwoordigen een waarde van zes mille. TERNEUZEN, 30 Juli. De Inspectie Terneuzen van de In voerrechten en Accijnzen heeft met de vier smokkelaars, die zo als reeds gemeld, in de nacht van Dinsdag op Woensdag in Zeeuws- Vlaanderen zijn gearresteerd, de grootste slag sedert het einde van de oorlog geslagen. De gearresteerden zijn de 56- jarige C. V., caféhouder te Sas var. Gent, de 43-jarige caféhou der A. de N., caféhouder te Ze- veneecken (België), de 32-jarige veehandelaar A. S. uit Huist en diens 27-jarige knecht de R., eveneens uit Hulst. De beide caféhouders zijn de kopstukken van het smokkelcomplot. Of nog meer lieden van het complot deel uitmaken is niet bekend. Het viertal, dat weigert een bekente nis af te leggen, Zal Zaterdag voor de Officier van Justitie te Middelburg worden geleid. De smokkelaars opereerden reeds sedert Januari in 't grens gebied, zo is uit het voorlopig onderzoek komen vast te staan. De Inspectie Invoerrechten en Accijnzen in Terneuzen had de pantserauto en de veeauto, waar mee de smokkelaars opereerden, reeds enkele malen gesignaleerd, doch men slaagde er niet in de inzittenden op heterdaad te be trappen. Dat gelukte eerst j.l. Woensdagnacht. Omstreeks 1 uur arriveerde tussen Zaamslag en Axel, op een afstand van negen kilometer van de Belgische grens, de veeauto. Er bevonden zich 8 2-jarige vaarzen in. De inzitten den werden verwelkomd door 2 mannen, die zich introduceerden De volgende morgen, zo ver telde zij vervolgens, werd haar zoon door de Nazi's voor haar ogen met een executiepeleton weggeleid. Van een afstand zag zij de vuurstralen van de ge weren en zij meende de jongen te zien vallen. Blijkbaar zo zeide zij was dit door de Nazi's in scene gezet om haar te intimideren. De rest van de oorlog bracht zij in een concentratiekamp door. Zij deelde mede, dat in de brief van haar zoon werd ver teld, hoe hij er in was geslaagd uit een Nazikamp te ontsnappen en naar de Amerikaanse linies te komen. Hij bleef bij een Ame rikaanse afdeling en ging met deze terug naar de Verenigde Staten, waar hij dienst nam bij de marine. „De brief was met de machine geschreven," zeide mevr. Coste, „maar zijn handtekening is niet veranderd, het is dezelfde hand tekening die hij als kind had." Zij deelde mede dat haar zoon pas was teruggekeerd uit Korea, waar hij twee jaar had gediend. Hij heeft beloofd haar foto's van zijn vrouw en zoontje te sturen. Mevr. Coste vertelde dat zij erg blij is om dit alles, maar dat zij nu Jean Claude wil zien. Van 24 Aug. t.m. 23 October 1953 zal P.T.T. -•peciale Rode Kruis postzegels - met toe- slag boven de fran- keerwaarde - verkrijg baar stellen. De zegels verschijnen in de vol gende waarden: 2+3 ct., voorstellende: een kruis (sepia), ontwer per P. Wetselaar6+4 I ct., voorstellende man met lamp donker vio let), ontw. F. Montens, 7+5 e., voorst, waters nood grijs-groenont werper F. Montens; 20+5 e., voorst, bloed- transfusie (rood) ont werper F. Montens, en 25+8 ct., voorst, vlag- genparade (staalbl.), ontw. P. Wetselaar. De kruisen in alle waarden zijn rood. De grootte van de beeldrechthoek is 21,25X38,55 mm, de grootte van de zegel 24,25x31,55 mm. De kamtan ding is 12,5:12. WASHINGTON, 30 Juli. De Amerikaanse regering heeft be kendgemaakt, dat 'n grootscheep se productie van materialen voor waterstofbommen voor de eerste maal nabenkomt. Verder heeft zij verklaard, dat in het eerste halfjaar van 1953 aanzienlijke vorderingen gemaakt zijn met de ontwikkeling van de atoomwa pens. Verklaard werd, dat in deze periode meer kernsplitsingsmate riaal vervaardigd was dan in enig voorgaand halfjaar. Verder heeft de Regering be kendgemaakt, dat zij streeft naar de ontwikkeling van een uiterst snelle, door atoomkracht voortbewogen duikboot, hoewel de twee atoomduikboten, die hun voltooiing naderen en veel snel ler dan gewone duikboten moeten zijn, nog niet eens proefgevaren hebben. De atoomenergiecommissie heeft in haar halfjaarlijks verslag aan het Congres verklaard, dat de proefnemingen, welke dit voor jaar in Nevada gehouden zijn, dermate waardevolle inlichtingen CATANIë, 30 Juli. De lava in de Etna rijst. Er bestaat ech ter nog geen onmiddellijk gevaar, dat de lava over de rand van de krater zal lopen. Gisteravond kon de rode gloed van de mond van de krater uit Catanië gezien worden. De laatste uitbarsting heeft zich voorgedaan in December '51. opgeleverd hebben, dat de voor dit najaar beraamde grootscheep se proefnemingen niet nodig zul len zijn. Die proeven, aldus de commis sie, „hebben verscheidene zeer nuttige wegen naar nieuwe en verbeterde wapens" gewezen. Hierdoor ontstaat voor de Veren. Staten „de gelegenheid om te ko men tot een aanzienlijk groter atoomwapen vermogen". „DE GOUDEN POORT" Bloemenlusthof in R.A.I .-gebouw AMSTERDAM, 30 Juli. „De Gouden Poort" is de naam van de grote bloemen- en fruitten- toonstelling, die van 4 tot en met 9 September a.s. in het RAI-ge- bouw te Amsterdam wordt ge houden. Deze expositie wordt ingericht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Ver bond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland en het 35-jarig bestaan van de Bond van Volks tuinders te Amsterdam. Voor de tentoonstelling is een ere-comité gevormd, dat bestaat uit minister-president dr. W. Drees, de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning S. L. Mansholt, de minister v. Sociale Zaken J. G. Suurhoff, de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting H. B. J. Witte, de Commissaris van de Koningin voor de provincie Noord-Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, burgemeesters van Amster dam, Gouda, Groningen. Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Zaandam, enkele wethouders van de hoofd stad. voorts enige bestuursleden van bloemen- en fruitteeltorga nen en -organisaties. BRUEGGEN. Bij de oefening „Coronet" zijn in totaal vier vliegongelukken gebeurd, waarbij zes toestellen werden vernield. Zes piloten verloren hierbij het leven en twee moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, aldus het Hoofdkwartier van de luchtstrijdkrachten, die deelne men aan de oefening. (Advertentie) speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Etui a 6 poeders Postzegels met bijslag voor Ned. Rode Kruis 'S GRAVENHAGE, 30 Juli. Het Nederlandse Rode Kruis gaat een postzegelactie op touw zetten. Er zullen van 24 Augustus tot en met 23 October a.s. speciale post zegels met afbeeldingen, die op het Rode Kruis betrekking heb ben, worden uitgegeven, met een bijslag boven de normale fran- keerwaarde. De zegels zullen verschijnen in de waarden van 2, 6, 7. 10 en 25 cent met bijslagen van resp. 3, 4, 5 en 8 cent. Paspoortperikelen te Hongkong HONGKONG, 30 Juli. Dit is de vreemde geschiedenis van Michael Patrick O'Brien, die na tien maanden op de veerboot, die tussen Hongkong en Macao (Por tugees) vaart, „gewoond" te heb ben, vandaag eindelijk toestem ming kreeg om in Hongkong voet aan wal te zetten. O'Brien, een vroegere barkee per in Sjanghai, was tien maan den geleden in Macao aan boord gegaan, nadat het hem gelukt was om zonder paspoort maar met behulp van papieren van het Rode Kruis door China te reizen. Macao liet hem binnen op voor waarde, dat hij onmiddellijk weer zou vertrekken, en toen ging O'Brien op de veerboot naar Hongkong. Maar de autoriteiten van Hongkong weigerden hem toe te laten, omdat zijn papieren niet in orde «varen. En zo bleef hij tien maanden lang heen en weer varen, elke dag 40 monotone mij len. Een paar weken geleden kreeg hij ruzie met de kapitein. Hij werd in een kleine cel ge stopt, waaruit hij vandaag be vrijd werd. Onder politie-escorte ging hij van boord. Hij hoopt nu een visum te krijgen. Zijn Russische vrouw en kind zijn onlangs Hongkong gepasseerd op weg naar Zuid-Amerika. O'Brien is 57. Hij heeft ver klaard dat zijn echte naam Steve Ragan luidt en hij gelooft een Amerikaans onderdaan te zijn, maar toen hij 25 jaar geleden naar Sjanghai ging, heeft hij zich geen zorgen gemaakt om een pas poort te verkrijgen. De Sportcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft de ploeg, welke ons land zal vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen op de baan (Zürich) en op de weg (Lugano) in de tweede helft van Augustus, als volgt samengesteld: Baan: Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Hijzelendoorn zal alleen wor den uitgezonden, indien hij niet wordt geschorst wegens het niet PARIJS. Toen de koudedicht bij mij zat en er uit zag Toen gebeurde er op een mor- nnrln,t nnnrinv he«nn uit het als een lyPe uit de Partlj, hui-gen na een erg gezellig feest een oorlog aanving, begon uit net verde Hij keek naar het mij jjVeliki skandal" een onbehoor- voorkwam zeer achterdochtig lijk incident. om zich heen en richtte zich totgen jongeman van de Ameri- De zeven maanden oude vee auto, die evenals de pantserauto in beslag werd genomen, is 6 a 7 mille waard. De waarde van de pantserauto wordt geschat op 3 mille. De pantserauto hebben de smokkelaars waarschijnlijk ge kocht in een Belgische dump. Verkoop uit dumps van pantser wagens is in België nl. toegestaan mits het pantser wordt gesloopt. De inbeslag genomen pantserauto was een Amerikaanse infanterie- wagen Het is reeds de achtste die in 2 jaar tijds in Zeeuws- Vlaanderen in handen van de douane is gevallen. Kremlin van Joseph Stalin een ijzige wind te ivaaien, die elke zwakke hoop op samenwer king en het ontstaan van vriendschap tussen de V.S. en Rusland deed bevriezen. En de wind uit Washington was nu ook niet precies warm. Het zou niet juist zijn, te zeggen dat de Amerikanen te Moskou zelfs ten tijde van de vriendschappelijkste woor den gedurende de oorlog door de communistische rege ring op de handen werden ge dragen, maar bij het volk wa ren wij populair en vergeleken bij wat later gebeurde leidden wij een verrukkelijk leven. Op een morgen is het zelfs ge beurd, dat ik om tien minuten voor half drie een officiële partij verliet, arm in arm met een man, die thans Maarschalk in het Sow- jetleger is. Met andere Russen en buiten landers van enkele ambassades gingen wij naar mijn woning. Deze hoge militair, die eens mijn bescheiden verblijf met zijn tegenwoordigheid vereerde, stak de kaarsen aan, draaide de lam- MIJTS VERBLUF IN DE SOVJET-UNIE" door Eddy Gilmore pen uit, ging voor de piano zitten en speelde tot het aanbreken van de dag. Dat alles leek in die tijd niet zoveel bijzonders. Op een andere keer nam ik deel aan een groot Russisch diner. Meer dan 60 personen wa ren gezeten aan één lange tafel. „Eddy Eddyowitsj", zei mijn gastheer, „ik heb iets voor je op de kop getikt", en trots bracht hij een fles Schotse whiskey te voorschijn. Een kleine donkere man, die een generaal-majoor van 't Sow- jetleger met de woorden: „Kame raad generaal, Schotse whisky („Shetlandsky voskey" noemde hij het in het Russisch) mag voor sommige mensen goed zijn, geef mij maar Russische wodka, wat u?" De generaal, die juist een flinke bel „Shetlandsky voskey" in zijn rechterhand had, wierp hem een koele blik toe en zei: „Neen, ik ben niet zo chauvinis tisch." Als je Russen in je woning uit nodigde, dan kwamen er ook enkelen en sommigen van hen nodigden je op hun beurt uit om hen te komen opzoeken. Je kwam ais gast op echt Russische par tijtjes en je ontmoette daar al tijd een hele hoop Russen. Je mocht de mensen wel en ze sche nen jou ook wel aardig te vinden. Ik spreek nu niet over de kleine groep Russen, die waren aan gewezen voor het contact met de buitenlanders, die waren er ook altijd en ze waren beleefd, vaak charmant, gezellige praters, maar niettemin mensen, van wie je voelde dat ze een meer dan nor male belangstelling hadden voor wat werd gezegd en de onder werpen, waarover werd gespro ken. Nëen, ik spreek niet over gewone Russen, en sommigen, die helemaal niet zo gewoon waren, maar toch geen „aangewezen" he ren van gezelschap. Buitenlanders konden van Moskou uit in alle richtingen het platteland in trekken en of schoon het nu niet bepaald de Franse Rivièra is, waren er en kele plaatsen, waar men heerlijk kon zwemmen, hetgeen vooral aangenaam was na feestpartijen in de zomer. De zigeuners. En dan waren er de zigeuners. Ik geloof dat de beste Russi sche feesten zonder zigeuners op het eind zoals champagne bij het einde van een diner on denkbaar zijn. Wel, we hadden ze in die tijd. kaanse ambassade hij behoor de niet tot het diplomatieke per soneel bracht een zigeuner meisje thuis, ik meen in een taxi. Hij vertelde dat zij niets van zijn attenties had willen weten, maar zij schreef aan een krant, dat zij woedend was over zijn po gingen tot toenadering. Het blad sprak afkeurend van „Amerikaanse lompheid" en „ge brek aan eerbied voor de vrou wen". Nu ben ik een groot bewonde raar van zigeuners en ik heb er heel wat ontmoet in mijn tijd. Ik denk dat de Amerikaan erg on handig is opgetreden of dat men hem opzettelijk vals heeft be schuldigd, want ik heb nooit ge hoord, dat zigeuners over zulke persoonlijke dingen naar de krant schrijven. Toen kwam dat gevalletje van een andere jonge Amerikaan, wiens auto van achter werd ge ramd door een Russische wagen. Hij stapte uit en er ontstond een uitvoerige ruzie. Toen de Rus aanstalte maakte om weg te rij den, sloeg de Amerikaan een van de zijraampjes stuk. Dat waren tekenen van de tijd. De koude wind begon killer te worden. Geen zigeuners en wei nig Russen meer op partijtjes. Vervolgens helemaal geen Rus sen meer op feestjes en tenslotte geen Russische vrienden meer. Alle buitenlanders werden aan reisbeperkingen onderworpen en de diplomatieke koers van de dol lar werd verlaagd van 12 tot 8 roebel. Daarop kwam de „geld- sanering" en de koers werd vier roebel per dollar. Dat was en is geen wisselkoers maar bijna confiscatie. Alle buitenlanders werden zoals de echtgenote van de voor malige Amerikaanse ambassadeur admiraal Alan G. Kirk zo snedig opmerkte op een vlot bij el kaar gedreven. Sommigen konden dit niet uit houden. Op zekere dag zeide een jonge attaché van de Ambassade tot de koude oorlog. ambassadeur: „Gisteravond had den ze me bijna te pakken. Ze hebben geprobeerd me uit het raam te gooien." Enkele dagen later was hij op weg naar huis. Een Noor heeft zich op een avond doodgeschoten. Een jonge man, die verbonden was aan de Britse ambassade, maakte amok in een dinerzaal van het Metro poolhotel. Hij sloeg op verschil lende Russen vier stoelen kapot, gooide twee tafels ondersteboven, smeet borden stuk en kwam ten slotte in de gevangenis terecht. Twee ambassadeurs ontdekten microfoons in hun gebouw. Ze leken niet pas aangelegd, maar ze waren „bedrijfsklaar" ge maakt. Wij gingen nog zachter praten met elkaar en de mensen be klaagden zich bitter over het le ven in Moskou. Uit de aard der zaak veroor zaakte deze door de Sowjet-auto- riteiten tot stand gebrachte vol ledige isolering van de buiten landers onder een deel van deze grote ontstemming. Tegen de weinige Russen, met wie zij nog contact hadden voornamelijk huishoudelijk personeel kon den zij soms zeer ruw optreden en dikwijls hebben wij zelfs in tegenwoordigheid van mijn vrouw, die zelf Russische is, krachttermen als: „Die verd.... Russen" en erger moeten horen. Maar dit waren uitzonderingen. De meeste buitenlanders be handelden hun personeel vriende lijk. ongeacht hoe koud de oorlog werd en zij hielden zich prachtig tegenover mijn vrouw en de Russische vrouwen van andere buitenlanders, die zich zeker in een vreemde positie bevonden. Zij waren Sow jetburgers, maar andere Sowjetburgers kwamen haar zelden of nooit in haar wo ningen bezoeken. Een geünifor meerde politiebeambte stond dag en nacht op wacht voor de straat deur van het flatgebouw waar ik woonde, weer of geen weer. Als een Rus ons had willen bezoe ken, zou hij door deze uniform drager zijn teruggestuurd vóór hij de drempel had kunnen over schrijden. Dat was nu een proefje van de nakomen van een contract. Deze aangelegenheid is nog in onder zoek. Sprint professionals: Derksen en v. Vliet. Achtervolging amateurs: Van Heusden en de Groot. Reserve: Vreeswijk. Achtervolging professionals: Derksen. Stayers: De Best met gangma ker v. d. Bosch en Pronk met gangmaker de Graaf. Reserve: Bijster met gangmaker Wiersma. Dit jaar mogen slechts twee stayers worden ingeschreven. Weg Amateurs: Voorlopig zijn aan gewezen v. d. Brekel, Paymans, de Groot, Konings, Cuyten, Pauw Post, Tonny Peters, v. Steenselen, de Jong, van 't Hof en Wolfs. Na de laatste amateurklassieker, de Ronde van Kempen, welke binnenkort zal worden gereden, zal definitief worden bepaald, welke 6 renners naar Lugano zul len gaan. Beroepsrenners: Van Est, Ger- rit Voorting, Adri Voorting, Wagtmans, Roks, Suykerbuyk, v. Breenen, Dekkers, Haan, Henk Stevens en Nolten. De verrichtingen van deze ren ners zullen in de komende weken nog nader onder de loupe worden genomen. Te zijner tijd zal een definitieve keuze voor 8 man worden gedaan. Chef d'Equipe is J. van Eek. De heer M. Koot is aangewezen door de Technische Commissie van de Union Cycliste Internatio nale als commissaris voor de weg bij de amateurs. Verder zullen in de delegatie, welke naar Zwitserland zal gaan, mede ter bijwoning van het con gres van de U.C.I., zitting nemen de heren J. D. Viruly, J. Stol J. H. Martin en C. J. de Voogd. Joop de Mos uitgeschakeld In de kwartfinales van het Slazenger proftournooi, dat te Scarborough werd voortgezet, is onze landgenoot Joop de Mo? door de Ecuadoriaan Segura me' 75, 61, 61 uitgeschakeld. Het Nederlands polo- zevental voor Zaandam Het Nederlands waterpolo zevental, dat Zondag 2 Augustu. te Zaandam tegen België speelt is als volgt samengesteld: doel: Van Gelder (H.Z. en P.C.); achter: Bijlsma (Haarlem) aan voerder. Keetelaar (Robben) en Korevaar (Merwede); voor: Cabout (G.Z.C.) Van Feggelen (Meeuwen) en '-mol (H.Z. en P.C.). Wie nemen deel aai mobilisatie-oefening 3de divisie? 'S-GRAVENHAGE, 30 Juli. Naar aanleiding van vele bij bui gemeesters binnenkomende ver zoeken om inlichtingen word medegedeeld, dat voor de mobili satie-oefening van de 3e divisie alleen die groot-verlofgangers on der de wapenen moeten komen, die enige tijd geleden een per soonlijke schriftelijke waarschu wing hebben ontvangen, dat zij rekening moeten houden met een oproeping in de eerste helft van Augustus voor de mobilisatie oefening 3e divisie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3