Indonesië*^ positie na 3V2 jaar onafhankelijkheid Adenauer steekt verdreven Sileziërs hart onder riem Armoede in zonnig Italië Mond- en klauwzeer in Nederland overwonnen? Twee oude dames aan gasverstikking overleden Eeuwfeest vestiging van Noorse Hiërarchie Nieuwe Staatslening van 400 millioen Rente 3,5 pet., looptijd 30 jaar Politieke onstabiliteit speelt communisten in de kaart Felle nationalisten sloten met hen 'n zeer gevaarlijk monsterverbond Nog altijd terreur van Daroel Islam Sociale eisen van Duitse K.A.B. Uitlevering van van der Neut Natuurlijk recht op geboortegrond mag niet worden aangetast" Tragisch gebeuren in Utrecht V.S.-bommen- werper verongelukt Vrijdag 31 Juli 1953 Pagina 5 DJAKARTA (A.P.). De trein sukkelde langzaam door de groene vallei, die zich door de West-Javaanse bergen kron kelde, langs terrasvormig aangelegde rijstvelden en thee plantages, temidden van het schoonste landschap ter wereld. Plotseling werd de vredige stilte verscheurd door 't kwaad aardig geratel van machinegeweervuur. Lieden met bruine uniformen sprongen uit een hinderlaag te voorschijn toen de trein schokkend tot stilstand kwam voor een primitieve barricade op de rails. Enkele soldaten van het Indonesische leger in de trein probeerden tevergeefs de aanval af te slaan. Passagiers, die zich verzetten, werden neergeschoten en toen de aanvallers, na de trein te hebben geplunderd, aftrokken, waren negen mensen gedood en 37 gewond. De fanatieke Daroel Islam, die strijdt voor een streng theocratische Moham medaanse staat, had weer eens toegeslagen. gevaarlijk beneden het vooroor logse peil. De onveiligheid, veroorzaakt door benden als die van de Da roel Islam, is slechts gedeeltelijk aansprakelijk voor dingen als de teruggang van de suikerproductie met 99 en van de theeproductie met 44 procent. De politieke lei ders met het grootste verantwoor delijkheidsgevoel sporen het volk aan, harder te werken en de ge dachte te laten varen, dat de bevrijding van het Nederlandse juk ook de bevrijding van hard werken betekent. Op politiek gebied is de chro nische onstabiliteit van de rege ring tot uiting gekomen door het aftreden op 3 Juni van het coalitiekabinet van dr Wilopo, een der leiders van de Nationa listische partij (PKI). De val van dit kabinet is ver oorzaakt door Wilopo's eigen partij met de geestdriftige steun van de 16 communistische parle mentsleden. Geen enkele partij heeft de meerderheid in het uit 210 leden bestaande parlement en de communisten zitten op de wip. Het Indonesische parlement, waarin 18 of 19 partijen zijn ver tegenwoordigd, lijkt in menig op zicht op de Franse Nationale Ver gadering, met dit verschil, dat in Indonesië nooit parlementsverkie zingen hebben plaats gevonden. Zolang daar geen verkiezingen worden gehouden, is het weinig waarschijnlijk, dat een kabinet met een krachtige politiek lang in het zadel kan blijven. Deze Vier jaar lang heeft het ge disciplineerde leger van de Da roel Islam, dat ongeveer 5000 ge- wapenden telt gesteund door duizenden volgelingen een zo goed als volledige heerschappij in West-Java uitgeoefend. Aange voerd door de felle 46-jarige Mo hammedaan Kartosoewirjo, heeft de Daroel Islam 40.000 man van het Indonesische leger bevochten in overrompelende aanvallen, ge volgd door snel terugtrekken en in een gebied, dat ruw geschat 240 km lang en 64 km breed is en zich niet ver van Djakarta uitstrekt, zijn eigen „regering" uitgeoefend. Het vorig jaar is de Daroel Islam verantwoordelijk geweest voor de dood van naar schatting 2000 mensen en het verlies van meer dan twaalf millioen dollar door het platbranden van dorpen, het plunderen van plantages en aanvallen op goederentreinen en transporten langs de weg. Dit heeft geleid tot een demon stratie van 2000 leden van het onder communistische leiding staande spoorwegpersoneel voor het paleis van president Soekar- no. Zij eisten een drastischer op treden tegen de Daroel Islam. De demonstratie was een be wijs van de toenemende macht van de numeriek kleine commu nistische partij. Gedurende het laatste jaar hebben de commu nisten de economische en poli tieke onrust uitgebuit en met steun van de ambassade van communistisch China alle andere partijen in propagandistische acti viteit overtroffen, terwijl elders in de hoofdstad de elkaar bestrij dende leiders van het hopeloos verdeelde parlement, hun vijfde kabinet sinds Indonesië drie en een half jaar geleden zijn onaf hankelijkheid van de Nederlan ders heeft afgedwongen, in elkaar trachtten te zetten. Dit alles heeft zeer kort gele den plaats gevonden en de Indo nesische leiders hebben niet veel hoop op een spoedige, belangrijke verbetering. De aanvallen van de Daroel Islam, de agitatie van de commu nisten, het gewroet om macht in een parlement, dat niet door ver kiezingen is samengesteld, zijn de toenemende moeilijkheden van de grootste en naar haar mogelijk heden rijkste natie van Zuid- Oost Azië. De snelle Japanse invasie in de tweede wereldoorlog heeft de door een 300-jarige Nederlandse heerschappij opgetrokken facade van schijnsuperioriteit van de blanke man uit het Westen boven de 80 millioen bruine mensen, voor altijd omlaag gehaald. In 1945 heeft een in gerafelde lom pen gehuld maar vastbesloten nationalistisch leger voor de 18.000 over de tropische zeeën verspreide eilanden, de onafhan kelijkheid afgekondigd. Daarop zijn vier jaar revolu- tionnaire strijd gevolgd, tot de Nederlanders, onder druk van de UNO, op 27 December 1949 de souvereiniteit aan de Indonesi sche Republiek overdroegen. Thans beletten een fanatieke Mohammedaanse guerilla-oorlog en handige manoeuvres van in Moskou opgeleide communisten, dat Indonesië's dromen van wel vaart en geluk in onafhankelijk heid bewaarheid worden. Temidden van dit alles staan super-nationalistische politici, die de verantwoordelijkheid uit de weg gaan en in een gevaarlijk spel om politiek voordeel, zowel met uiterst links als met uiterst rechts coquetteren. Toch moet men niet denken, dat de nieuwe natie in een chao tische toestand verkeert, want dat is niet het geval. Het eiland Bali trekt nog altijd toeristen. Onbezorgde Indonesiërs tappen elders hun rubberbomen, gaan op de visvangst in hun kleine bootjes en beploegen hun rijstvelden achter de log aan stappende Indische buffel, zoals zij dat tientallen jaren lang heb ben gedaan. Ernstige jonge studenten gaan in groeiend aantal naar scholen en universiteiten om te trachten te voorzien in de nijpende be hoefte aan artsen, ingenieurs, landbouwspecialisten en technici op dozijnen gebieden. Te Djakarta is kort geleden voor het eerst sinds elf jaar het verbod om 's nachts buitenshuis te vertoeven opgeheven en de veiligheid is in verscheidene de len van het eilandenrijk weer normaal te noemen. Economisch gaat Indonesië ech ter mank en de productie staat toestand is koren op de molen van de communisten, die met hun 16 zetels op twee na de sterkste der in het parlement vertegen woordigde partijen zijn. Dit verklaart, hoe de partij van Wilopo zelf het kabinet heeft kunnen doen struikelen over een betrekkelijk weinig belangrijke kwestie als de herplaatsing van arbeiders, die zich hadden geves tigd op tabaksplantages in Noord- Sumatra. De communisten gre pen de gelegenheid om hieruit propagandistische munt te slaan, met beide handen aan en stelden de regering voor als een harte loze kliek, die arme boeren van hun land verdreef, ofschoon deze mensen in feite andere stukken grond in de nabijheid kregen. De felste nationalisten, die meer zeg genschap in de regering wilden hebben, sloten zich bij de com munisten aan en het kabin,et trad af, liever dan het te laten aan komen op een stemmen in het parlement. Het verbond tussen nationalis ten en communisten wordt door sommige politieke leiders in In donesië beschouwd als de gevaar lijkste gebeurtenis in de laatste maanden. Nationalistische leiders verklaren, dat zij de communisten alleen „gebruiken" praat, die waarnemers uit het Westen her innert aan de dagen, die in Tsje- cho-Slowakije en andere Euro pese landen aan de machtsover neming door de communisten vooraf gingen. De twee voornaamste partijen, welke in het parlement tegenover elkaar staan, zijn de Masjoemi, die steunt op Mohammedaanse godsdienstige groeperingen en over 38 zetels beschikt en de nationalisten met 37 zetels. Aangezien de bevolking van Indonesië voor 97 procent tot de Islam behoort, verwacht men dat de Masjoemi meer dan 50 procent van de stemmen zou krijgen als ooit verkiezingen zouden worden gehouden. De Masjoemi staat een soepele politiek tegenover de fa natieke Daroel Islam voor en haar houding ten opzichte van buitenlandse beleggingen in het land is over het algemeen aan de gematigde kant. De socialistische partij, onder leiding van de voormalige pre mier Soetan Sjahrir, beschikt over 14 zetels en gaat gewoonlijk sa men met de Masjoemi. De meeste partijen stemmen in met de „neutrale" buitenlandse politiek van Indonesië. Evenals India en Birma wil Indonesië zich verre houden van de internatio nale strijd rond het communisme. MUENCHEN-GLADBACH, 30 Juli 1953 (K.N.P.) De Katho lieke Arbeiders Beweging van West-Duitsland houdt haar jaar lijks congres dit jaar in het Rijn landse München-Glad'bach, en wel in de tijd van 18 tot 20 September. Als hoofdthema van de bijeen komst werd bepaald de „Rangord- nung der Werte"( de onderlinge verhouding van de waarde van de sociale vooruitgang). Inleidingen zullen worden gehouden door Heinz Budde over het onderwerp: „De geordende maatschappij een waarborg voor de sociale vrede"; door Joseph Gockeln over het onderwerp: „Een sterke staat dienaar van het volk"; en door Johannes Even over het thema: „Gebonden economie welvaart voor allen". Nederland vraagt: (Van de ANP-correspondent) BONN. 30 Juli. De Nederl. ambassadeur in Bonn heeft he den aan de Westduitse regering de uitlevering gevraagd van de eergisteren in Üslar gearresteer de Bredase vluchteling Van der Neut, b:--enaamd de beul van Amersfoort. Van der Neut werd pas 24 uur na zijn arrestatie ontmas kerd als een van de vluchtelingen De Nederlandse ambassade heeft zich ook met de Britse bezet tingsautoriteiten in verbinding gesteld, teneinde te verzekeren, dat Van der Neut door de be- zettingspolitie zal worden uit gewezen indien van Duitse kant geen' uitwijzing zou worden toe gepast. METEN KOSMISCHE VAN STRALEN WASHINGTON (A.P.) Een groep Amerikaanse militaire en civiele geleerden zal de volgen de week proberen de kosmische straling boven het noorden van Groenland te meten met behulp van raketten, die op grote hoog te uit ballons afgeschoten wor den. Zij hopen de raketten 90 km de stratosfeer in te zenden KEULÈN, 30 Juli (K.N.P.) Ik ben er diep van over tuigd, dat recht, recht blijven zal, en dat gij, indien gij uw Silezische vaderland, het Duitse Silezië, niet in de steek zult laten, eenmaal naar uw land zult kunnen terug keren". Deze bemoedigende woorden sprak dr. A. Adenauer, bondskanselier van West-Duitsland, tot meer dan 200.000 uitgeweken Sileziërs, die dezer dagen voor de vierde maal na de oorlog bijeen waren gekomen. Silezië, met de hoofdstad Bres. lau is gelegen in de Oost-zóne van Duitsland. Vroeger heeft het meermalen aan Polen behoord en door deze wisseling van „eigenaar", vormen de bewoners een hechte eenheid die, zoals in deze jaren blijkt, zelfs nu zij van hun geboortegrond ver dreven worden, niet verloren gaat. Wij wilen geen oorlog zo verzekerde Adenauer hen, toen zij op het Keulner Feestterrein waren verzameld. Wij willen er met geduld, volharding, beleid en doorzettingsvermogen voor zorgen, dat uw natuurlijke recht op uw geboortgrond niet wordt aangetast. Binnen de ontwikke ling van de Europese eenheid zal er ook voor u Sileziërs een dag van terugkeer naar uw eigen haardstede aanbreken. Ondanks deze geruststellende woorden van Adenauer over de houding van West-Duitsland t. o. v. Silezië eiste de voorzitter van het Silezische „Landmann- schaft" in West-Duitsland dr. Walter Rinke een activering van de Oost-Duitse politiek der Bondsregering. Ook sprak hij zich uit voor de oprichtiijg van een afdeling Oost-Duitsland aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn, de erkenning van de Landsmannschaften als officiële organen en de afvaardi ging van de Duitse staten aan gene zijde van het ijzeren gor dijn. als' niet r agerechtigde le den in de Bo- 'suag. Een ver tegenwoordiging van de verdre ven Sileziërs die woonachtig zijn in Amerika prof. Paul Richter uit Chicago wees er op, dat Amerika zich in toenemende ma te interesseert voor een Duits Silezië." Feestpredieatie. Ook van andere dan staatkun dige zijde werd de Sileziërs ge durende hun bijeenkomst een hart onder de riem gestoken en wel door pater Urbanus Plotz- ke O.P. die voor meer dan 80.000 katholieke Sileziërs een feest predikatie hield onder de plech tige H. Mis, die tijdens de mor genuren in de Keulse Dom werd opgedragen. „De weg naar het vaderland voert niet door bloed," zo zeide hij. „Paus Pius XII heeft steeds betoogd, dat door de oorlog alles verloren en door de vrede alles gewonnen wordt. Het vaderland vertegenwoordigt voor de chris ten een reële waarde, die ech ter niet overschat mag worden. Pater Plotzke riep de jeugd op het geloof van hun vaderen te behouden, want slechts in het geloof ligt de kracht om te overwinnen. In een grenzen- loos vertrouwen op de macht van de waarheid en het recht moet zij bereid zijn alles te herbouwen. De da" van de te rugkeer naar het vaderland kent God alleen." (Van onze parlementaire redactie) Dank zij de massale inenting van de veestapel schijnt het mond- en klauwzeer in ons land voorlopig volledig te zijn onder drukt. Deze conclusie is te trek ken uit de laatste ongave van de Directie van de Landbouw, volgens welke voor de twaalfde week in successie geen qnkel geval van mond- en klauw zeer in Nederland is voorgeko men. Dit voor onze veestapel zo verheugend resultaat is te dan ken aan de Veeartsenijkundige Dienst van het Ministerie van. Landbouw en aan de zuivelfa brieken. die met name de (Van onze correspondent) Twee oude dames, van wie de één bij de ander logeerde, zijn in de nacht van Maandag op Dins dag tengevolge van gasverstik king op tragische wijze te Utrecht om het leven gekomen. De slacht offers zijn de 78-jarige weduwe E. M. Kragtende Groot, Vosse- gatselaan 65 te Utrecht en de 82- jarige mevr. Reeder, Wijnaldu- merstraat 31 te Leeuwarden. In de woning van de weduwe Krag ten zijn zij beiden door het gas verrast en overleden. Hoe laat de beide dames door jiet ontsnappende gas zijn over vallen is niet bekend, aangezien het ongeluk eerst gistermorgen werd ontdekt. Toen n.l. een agent van een naburige politiepost om acht uur het bureau verliet, werd hij aangehouden door enige men sen, die hem vertelden, dat zij ter hoogte van het perceel Vossegat- selaan 65 een sterke gaslucht waarnamen. Onmiddellijk ging de agent tot actie over. Bij het bureau haalde hij een andere agent op, waarna beiden zich via een achteringang door het inslaan van een ruitje toegang tot de woning verschaf ten. Bij de gasmeter troffen zij toen één van de beide dames aan, maar zij bleek reeds over leden te zijn. Bij hun speurtocht door het huis troffen de agenten in een van de slaapkamers boven de tweede vrouw op bed aan. Direct werd zij naar 'buiten, in de frisse lucht gebracht, waar kunstmatige ademhaling werd toegepast. De ijlings gewaarschuwde G.G. en G.D. nam deze bezigheid van In Japanse zee gestort TOKIO, 30 Juli (A.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een Ame rikaanse bommenwerper van het type B-50 gisteren tijdens een oefenvlucht boven de Japanse Zee verloren is gegaan. De B-50, een viermotorige bommenwerper heeft gewoonlijk een bemanning van 10 koenen. Een marine-schip heeft de 2de piloot uit zee opgepikt. Naar de overige leden van de bemanning wordt nog steeds gezocht. de beide agenten over, maar de pogingen waren tevergeefs. Dok ter Stolker, die met de G.G. en G.D. was meegekomen, consta teerde reeds spoedig de dood. Over de oorzaak van het tra gische ongeval vernemen wij van de zijde van de politie het vol gende: Eergisteren heeft een ploeg ar beiders van het Utrechtse gasbe drijf, het G.E.B.R.U., in de Vosse- gatselaan een nieuwe buis aan gelegd. De z.g. dienstleiding echter, die van de buis onder de straat naar de gasmeter loopt, be hoefde niet vervangen te worden en deze werd toen op de nieuwe buis aangesloten. Nu is waar schijnlijk tijdens deze werkzaam heden als gevolg van het kloppen, timmeren e.d. een scheur in de dienstleiding ontstaan. Het vermoeden is gerezen, dat het personeel van het G.E.B.R.U. verzuimd schijnt te hebben de no dige veiligheids- en controlemaat regelen te treffen. ROME, 21 Juli Van elke negen gezinnen in Italië leeft er een in zeer grote armoede. In een op de dertien gezinnen wordt nooit vlees gegeten, wijn gedron ken of suiker gebruikt. Dit blijkt uit statistieken van een parlementaire commissie die een onderzoek instelt naar de ar moede op dit schiereiland van grote contrasten waar 37 procent van de bevolking bij de laatste verkiezingen voor de communis ten stemden. De commissie, die deze cijfers na lang onderzoeken publiceert, verklaart te hopen ,dat zij een basis zullen vormen voor wetten, voor sociale hervormingen. Van de 11.592.000 gezinnen, al dus het rapport, leven er 1.357.000 of 11.7 procent in omstandigheden van uiterste nooddruft „op het laagste levenspeil". In minder acute armoede leven 1.345.000 gezinnen of 11.6 procent, in gematigde omstandigheden 7.616.000 gezinnen of 65.7 procent en 11 procent of 1.274.000 gezin nen leven in goede omstandighe- den- j i Ongeveer een vierde deel van de bevolking heeft geen voldoende woongelegenheid. Twee procent leeft in kelders of op vlieringen, 0.8 procent woont in barakken of holen. Meer dan 9 procent woont met drie personen in een kamer en 12 procent woont met twee personen in een kamer. In totaal 869.000 gezinnen of 7.5 procent kan geen vlees wijn of suiker betalen en 1.032.000 gezin nen gebruiken hiervan minimale hoeveelheden. In het rapport werd een be kend staand feit nogmaals onder streept: de grootste armoede in Italië vindt men in het Zuiden, waar men juist is begonnen aan een eerzuchtige hervormingspro gramma. TRONDHEIM, 30 Juli '53 (K. N.P.) De viering van het 8e eeuwfeest van de vestiging der hiërarchie in Noorwegen is ten einde. Vele van de 5000 katho lieken in dit land hebben er aan deelgenomen tezamen met de bisschoppen van het land en kardinaal Griffin, aartsbisschop van West-Minster. Met bijzonde re erkentelijkheid heeft men de verheffing van mgr. Mangers tot bisschop van Oslo gevierd, als het grootste geschenk van deze herdenking. „Wij mogen gerust zeggen zo verklaarde mgr. Mangers tij dens een preek in de Technische Hogeschool van Trondheim dat de verheffing van Noorwe gen tot een zelfstandige kerk provincie. één _van de mooiste geschenken is van de H. Stoel. Op deze wijze immers wordt Noorwegen een volledig ver enigde en onafhankelijke natie en staat het gelijk met de ove rige volkeren van het christelijk Europa. Kardinaal Griffin heeft tijdens de feestviering ook meer dan eens het woord gevoerd. Hij wees erop dat het aantal katholieken in Noorwegen slechts 5000 be draagt, maar dit cijfer betekent een groot offer en grote volhar ding. Bovendien is het aantal niet zo belangriik, het is het geloof dat meetelt. „Hebt moed zeide hij daarom, want uw aan tal zal groeien en uw tijd zal komen Gij hebt nu reeds weten te bereiken, dat gij een erkend deel in het leven van uw volk bent." De kardinaal zeide voorts, dat Engeland's katholieken het zich tot een eer rekenen de priesters van Noorwegen, Denemarken en Zweden te mogen opleiden. Ter gelegenheid van. de her denking heeft de Noorse radio ook een lezing over de katholie ke kerk in Noorwegen uitgezon den. Ook werd een bedevaart gehouden naar Stiklestad, waar St. Olaf gedood werd bij een op stand van de heidenen. Kardinaal Griffin is door ko ning Haakon ontvangen, nadat hij per vliegtuig in Oslo was aangekomen. Ook daar heeft hij verschillende plechtigheden bij gewoond. In het Zuiden en op de eilan den, in het bijzonder Sicilië en Sardinië leeft meer dan 80 pro cent van de gezinnen in uiterste armoede. Van de gezinnen die enige over heidsbestand krijgen, bedraagt het gemiddelde inkomen van een ge zin van negen personen in het Zuiden per maand 10.000 lire (on geveer 60 gulden) vergeleken met 32.000 lire (190 gulden) in het Noorden. Analphabetisme in het Zuiden en op de eilanden is ongeveer 50 procent. In het gebied van Milaan (industriegebied) bedraagt dit echter ongeveer 1/3 procent. Voor geheel Italië variëert het percen tage tussen de 10 en 20. In Napels, de grootste stad in Zuid Italië waar het Zuid Euro pees opperbevel van de NAVO gevestigd is. wonen 19.000 gezin nen zonder dak boven het hoofd, in barakken of in holen Ezio Vigorelli. een sociaal de mocratisch lid van de Kamer van Afgevaardigden heeft het rapport uiteengezet. Hij zei, dat Italië niet het geld heeft om een groot her vormingsplan ten uitvoer te bren gen. De commissie zal echter aan dringen op een bespoediging van het sociale hervormingsprogram ma dat aan de gang is. NAGUIB ZOU MET CHURCHILL WILLEN CONFEREREN CAIRO (A.P.) Premier Na- guib heeft verklaard: „Ik ben bereid waar dan ook een bespreking met mr. Churchill te hebben, indien hij daartoe het verlangen uit. Als voorwaarde stel ik echter, dat óns onderhoud gebaseerd zal zijn op het Egyp tische standpunt in de Brits- Egyptische kwestie". Naguib legde deze verklaring af om eerdere verwarde berichten over een onderhoud met Churchill op te helderen. BIJ DOODT MAN. SPOLETO, Italië, 30 Juli. Mario Marchetti maakte zijn mond open om een hap brood te nemen. Hij viel op de grond en overleed binnen een paar minuten. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat een bij in zijn mond gevlogen was en hem in de keel gestoken had. Hij overleed tengevolge van ver stikking. 'S-GRAVENHAGE, 30 Juli Blijkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de minister van financiën besloten tot de uitgifte van een 314 procent Nederlandse staatslening 1953, tegen de koers van 100 procent. Het bedrag van de lening is mede met het oog op de gelden, welke de rijksfondsen en -instel lingen op de z.g. voorinschrijfre- kening bij 's Rijks schatkist heb ben uitstaan vastgesteld op f400 millioen. De lening wordt uitgegeven krachtens de lening- wet 1949 en de lening wet 1953. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 30 jaren, gerekend van 1 September 1953. Onder voorbehoud van versterkte of al gehele delging zal, te beginnen op 1 September 1954, aflossing op deze lening plaatsvinden in 30 jaarlijkse termijnen, afwisselend 3 procent, 4 procent en 3 procent per paar, zodat telkenmale in drie opeenvolgende jaren 10 pro cent der lening wordt afgelost. De rente gaat in op 1 September 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 Maart en 1 September. Sohuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven Nationale Gebedsweek van 15 tot 22 Augustus Van 15 tot 22 Augustus zal in Nederland een gebedsweek wor den gehouden, georganiseerd door het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria. De intenties van deze bidweek zijn, dat aan alle vol keren de vrede en aan de kerk de vrijheid zal worden geschon ken. Persoonlijke intenties voor de H.H. Missen in de Gebeds week kunnen worden opgegeven aan het Nationaal Apostolaat, Carmel Clarastraat 22. 's-Her- togenbosch. in stukken van f 1000,- en f 500,-, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterin schrijvingen kan geschieden tot bedragen van tenminste f 100.000. De inschrijving staat open op Woensdag 12 Augustus 1953 van 9 tot 6 uur, bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. De opneming van deze lening in de notering ter beurze van Am sterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. W ereldkampioenschappen schaatsenrijden in Japan DAVOS, 29 Juli. Het secre tariaat van de InternaSionaJle Skating Union heeft de data en de plaatsen bekend gemaakt van de kampioenschappen voor het volgend seizoen. De Europese kampioenschap pen in het hardrijden zijn vast gesteld op 6 en 7 Februari a.s. te Davos. De wereldkampioen schappen voor heren zijn door het bestuur van de I. S. U. aan Japan gegeven. Deze titel wed strijden zullen op 16 en 17 Jan. dus vóór de Europese kampioen, schappen te Sapporo worden gehouden. Tevens heeft de I. S. U. be kend gemaakt dat Nederland en Rusland het recht hebben zes rijders op deze titelwed- strijden te laten starten, Noor wegen en Zweden kunnen vijf schaatsenrijders uitzenden, Oos. tenrijk en Finland elk 4, alle overige landen 3. Uit deze be slissingen van het bestuur van de I. S. U. blijkt wel heel dui delijk, dat de Nederlandse schaatsensport internationaal op het hoogst bereikbare niveau wordt aangeslagen. „Sommelsdijk" had vertraging Het m.s. „Sommelsdijk" van de HollandrAmerika-Lijn, dat op 21 Juli j.l. te Suez arriveerde, heeft daar ruim een week ten an ker gelegen, omdat er een nieu- we krukas moest worden ingezet, merk Victoria. coöperatieve sector krachtig hebben geijverd voor algemene inenting. Het resultaat is des te opmerkelijker, omdat in na buurlanden als België nog veel besmet vee rondloopt en Belgi sche ondermelk regelmatig naar ons land word uitgevoerd. Deze factoren en de mogelijkheid, dat er een nieuwe ontwikkeling komt in de geheimzinnige ziekte, dwingen echter tot voortdurende waakzaamheid. Daarom zal voortgegaan dienen te worden met de periodieke algemene in enting. Naast deze strijd in eigen land hecht men in zuivelkringen zeer veel waarde aan een Europese mond- en klauwzec bestrijding, waartoe onlangs te Rome op een onder minister Mansholt gehou den vergadering de basis is ge legd. Op deze conferentie heb ben negen landen toegezegd de constitutie tot oprichting van de Europese mond. en klauwzeer- bestrijdingscommissie te zullen aanvaarden. Hoeveel gewicht aan deze gemeenschanpelijke bestrij ding gehecht moet worden, bliikt wel uit het feit, dat het mond en klauwzeer op het vasteland van Europa tot dusverre naar schatting een verlies van ander half milliard gulden heeft ver oorzaakt. REDEVOERINGEN EN RADIOBOODSCHAPPEN VAN DE PAUS! GASTEL OANDOLFO 30 Juli (K.N.P.) Mgr. Petrus Cani- sius van Lierde, Sacrista van de H. Vader en vicaris-generaal van het bisdom Rome, heeft aan de Paus het XlVde deel aangebo den van de redevoeringen en radiotoespraken van de H. Vader dat bij de Vaticaanse Drukkerijen :s uitgegeven. Grieks-Russische handel LONDEN, 30 Juli. (A.P.) Volgens radio Moskou hebben Rusland en Griekenland een nieuw handelsverdrag gesloten. Rusland zal in ruil voor tabak, katoen en rijst Griekenland olieproducten, anthraciet en hout leveren. Nieuwe V,S.-ambassadeur in Thailand WASHINGTON. 30 Juli (A.P.) Gen. majoor William Donnovan, die tijdens de oorlog hoofd was van de strategische inlichtingen dienst, is benoemd tot Ameri kaanse ambassadeur in Thailand, een belangrijke post in de in ternationale strijd tegen het communisme. Veemarkt Delft DELFT Aanvoer: 27 runde ren, 21 nuchtere kalveren, 498 biggen, 271 varkens, 7 geiten. Prijzen: runderen 600850; nuchtere kalveren 4555; biggen 35—48; lopers 70115; drachtige zeugen 250350; rundvlees per kg. slachtgewicht 2.40 a 2.60; var kens levend gewicht 1.801.90 Handel traag. Markten Barneveld BARNEVELD. 30 Juli Pluimveemarkt. Aanvoer circa 38.000 stuks. De handel in slacht- kippen was vlug met iets hogere prijzen dan vorige week. In jonge hanen was de handel rede lijk. Prijzen: Slaohtkippen, alle ras sen, 1.501.65, jonge hanen witte 2.05—2.20, andere rassen 1.80 2.00, N.H. blauwe kuikens 2.45 2.65. alles oer kg. Overige per stuk: oude hanen 2.754.00 oude eenden 0.851.75, tamme konijnen 2.756.75. tamme jonge duiven 0.700.85. Eiermarkt. Handel vlug. Aan voer circa 1.000.000 stuks. Prij zen: kippeneieren 16.2517.00 algemene prijs 16.60 per 100 stuks, kiloprijs 2.70. Henneneie- ren 11.2513.50 per 100 stuks. Veluwse eierveiling. Barneveld Ede. Handel vlug. Aanvoer circa 675.000 stuks. Prijzen: eie ren van 41/50 gram 11.0013.92, eieren van 50/60 gram 14.41 16.70, eieren 60/66 gram 16.70 17.70 per 100 stuks. Varkensmarkt. Aanvoer circa 130 stuks. Handel redelijk. Prij zen: biggen 42.0054.00. 8 drach tige zeugen 275.00325.00. alles per stuk. Nog een bromfiets als rijwiel beschouwd 'S-GRAVENHAGE, 30 Juli - In de Staatscourant van heden wordt nog een merk bromfiets genoemd, dat als rijwiel moet worden beschouwd, namelijk liet

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5