Radarbeschermiiig en contact met grond zwakke plekken Melbourne zet thans spoed achter de voorbereidingen K.V.C. wacht met smart op Rijkssubsidie Schietoefening voortaan in huiskamer Inbreker na belegering van tivee uur gepakt Werkgevers willen gedachtenwisseling D.e lessen van Coronet Nederland sloeg goed figuur Jeugdherbergen en vacantiehuizen beleven een hoogseizoen Franse lof voor Ned. Tourploeg Centrale training begint 25 Aug. Olympische Spelen 1956 Vinding van Haags politieman Werkzaamheden beginnen na bezoek van Koningin Elizabeth Naar een vrijere loonpolitiek Zaterdag 1 Augustus 1953 Pagina 7 BRUGGEN (A.N.P.), 31 Juli Airchiefmarshal sir Robert Foster, commandant van de tweede geallieerde tactische luchtmacht, heeft hedenmorgen een kort over zicht gegeven van de lessen, die de tweede tactische lucht macht thans reeds uit de oefening „Coronet" heeft kun nen trekken. De zwakke punten zijn nog steeds, zoals ook wel te verwachten was, de radarbescherming en de verbindingen, waarbij vooral de vaste lijnen, de vaste ondergrondse en bovengrondse lijnen. Deze worden voor 70 procent van het bestaande civiele appa raat in de deelnemende landen betrokken. Het is gebleken, dat het militaire apparaat zelf veel meer verbindingsapparatuur moet meevoeren om niet teveel afhan kelijk te zijn van het burgercom municatienet. In dit verband zei de Belgische generaal te Zoomere, waarnemend commandant bij de ze oefening, dat de militaire ver bindingsapparatuur tussen België en Nederland een jaar ten achter is. De tweede moeilijkheid voor de tactische luchtmacht was, land- en luchtoperaties te com bineren in twee geheel verschil lende gebieden en het bleek dat hier nog een groot aantal proble men ligt. Zeer gunstig heeft in dit verband het gecombineerde landmacht- en luchtmachthoofd kwartier gewerkt. De vliegtuigtypes Wat de vliegtuigtypes betreft hebben de Sabre en de Yenom zeer goed voldaan en vooral de laatste heeft bewezen een uitste kende aanvaller van hoofddoelen te zijn. De noodzaak om zo snel mogelijk de nieuwe typen vlieg tuigen, die aan de geallieerde luchtmachten zijn toegewezen, te gaan gebruiken, dringt overigens wel zeer. De moderne oorlog leidt er toe, dat de nachtoperaties minstens even belangrijk, zo niet belang rijker zijn geworden dan de dag operaties. Zaak is het daarom de techniek van de nachtoperaties verder te ontwikkelen en speci aal ook om geschikte vliegtuigen daarvoor te vinden. De Canberra's hebben in dit opzicht in de oefe ning voortreffelijk werk gedaan. Bemanningen van de vliegtui gen, die behoren tot de Neder landse en Belgische luchtverdedi ging hebben in deze oefeningen uitstekend werk gedaan, zo zeide Chiefairmarshal Foster. Ze rea geerden schem en waren zeer canabel, maar hun vliegtuigen zijn op dit moment niet meer voldoende om tot de hoogste prestaties te komen. Dit geldt dus voor de Meteors, die bij de Belgen en Nederlan ders vöor de luchtverediging in gebruik zijn. „Als we straks de nieuwe vliegtuigen krijgen zullen de Hollanders en Belgen zeker een belangrijke bijdrage leveren tot de verdediging van West- Europa", aldus Foster. De moderne oorlog kan niet meer gevoerd worden zonder ra- dar-apparatuur en het is in „Co ronet" wel duidelijk gebleken, dat de oude apparatuur verre infe rieur is aan de nieuwe, die b.v. de Amerikanen in gebruik heb ben. De andere geallieerden heb ben echter nog veel oud materiaal in dienst. „En totdat we nieuwe apparatuur krijgen zitten we wat dit betreft nog in moeilijkheden". Hoewel er bij deze oefening 'n aantal ongelukken is gebeurd, wijzen de cijfers uit, dat dit aan tal bij iedere oefening naar ver houding afneemt. Het merendeel van de ongelukken bij „Coronet" was het gevolg van vliegfouten. Het militaire personeel, dat aan de oefening meegewerkt heeft, noemde Foster zeer goed ën be langrijk boven het gemiddelde. „Ik ben zeer tevreden met het type mensen, dat ik onder me heb, Hollanders, Engelsen en Bel gen en dit geldt ook zeer zeker voor het grondpersoneel, dat. vooral waar het in het veld en buiten zijn eigen basis heeft moeten werken, een grotere effi ciency en paraatheid heeft ge toond dan onder voor hen gun stiger omstandigheden". Voorts deelde hij in dit verband mede. dat het Engelse ministerie van luchtmacht een project bestudeert dat hogere beloning van specia listen, speciaal op radargebied be oogt. Het corps luchtmachtdienst in Nederland en België heeft vooral bij aanvallen op lage hoogte zeer effectief gewerkt en in Westduitsland is men thans bezig aan de oprichting van een dergelijk corps, dat bemand zal worden met Duits burgerperso neel. Papieren landschap De Engelse generaal Colville gaf tenslotte een overzicht van de papieren luchtmachtoorlog, die tezamen met „Coronet" is ge voerd. waarhij ook hij wees op de grote waarde van een geïnte greerde staf, die een geheel vormt met de luchtmachtstaf. „Hier hebben niet drie of vier naties alleen samengewerkt, zo zeide hij, er was feitelijk één luchtmacht en één leger. De Britse luchtmachteenheden gaan thans naar Engeland, waar ze deel zullen nemen aan de oefe ning „Momentum", die binnen kort begint. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 31 Juli 120 vette stieren 2.562.75 p. kg. sl. gew. 82 vette koeien, le kw. 2.65 —2.87, 2e kw. 2.59—2.64, 3e kw. 2.35—2.58 p. kg sl. gew. 700 melk en kalfkoeien 7001125, 45 pin ken 250475, 254 graskalveren 200310; 307 vette en weide- schapen 60—110; 203 nuchtere kalveren 3060. 372 vette var kens. oude varkens noteren 1.60 1.70, 623 lammeren van 3060, vette biggen 1.751.82, zouters 1.741.77, 262 biggen en lopers. Biggen 2045, lopers 4680. 47 bokken en geiten geen notering. 85 paarden 4501050. Totale aan voer 3100. Overzicht: Stieren, aanvoer vrij goed, stemming vast. prijs houdend. Melk- en kalfkoeien. aanvoer matig, stemming kalm. prijshoudend. Pinken, aanvoer klein, stemming zeer kalm, prij zen minder, nuchtere kalveren, aanvoer klein, stemming kalmer, prijzen lager. Graskalveren, aan voer klein, stemming zeer kalm. prijzen minder. Varkens, aanvoer klein, stemming williger, alle soorten hoger in prijs. Biggen en lopers, aanvoer klein, stemming williger, prijshoudend. Schapen, aanvoer ruim, stemming kalm, prijzen niet hoger. Lammeren, aanvoer matig, stemming kalm, prijzen niet hoger, paarden aan voer ruim, stemming zeer kalm, prijzen niet hoger. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 31 Juli Gouda volvet 1.911.92, Edam mer 40 plus 1.74—1.75, broodkaas 40 plus 1.751.76, stemming goed. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. 31 Juli Wintergerst 1823; zomergerst 2025; koolzaad 4559 p. 100 kg stemmnig kalm. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 31 Juli Notering: goudse zware tot 241, goudse 1ste soort 209217, goudse 2de soort 200208, leidse le soort tot 212. Handel: goudse lui: leidse lui. Aanvoer 77 partijen goudse, 9 partijen leidse. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT. 31 Juli Aange voerd: 16 Partijen, zijnde 626 st.. wegende 4091 kg. De prijzen wa ren: eerste kwaliteit 201208, tweede kwaliteit 195—200. De handel was vlug. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De Katholieke Vacantiehuizen- en Jeugdherber gen Centrale, die zich ten doel stelt o.a. door de oprichting en instandhouding van vacantiehui zen en jeugdherbergen mede te werken aan een goede vacantie- besteding van de Katholieke jeugd, heeft dit jaar haar leden tal van 10.000 tot 12.500 zien stij gen, ofschoon hierbij wel in aan merking moet worden genomen, dat er tal van jongeren zijn, die zich slechts voor één jaar als lid komen aanmelden, teneinde in dat jaar goedkoop op vacantie te kun nen gaan. De K.V.C. zou overigens gaarne zien, dat de jongeren in dit op zicht wat verder zouden durven kijken dan hun eigen vacantie lang is en door een blijvend lid maatschap zouden willen mee- en verder bouwen aan dat instituut van de K.V.C., welks zegenrijk werk nauwelijks in geld is uit te drukken, maar intussen handen vol geld kóst. Nog steeds moet de K.V.C. het zonder subsidie van Rijkswege doen zo werd op een dezer dagen gehouden persconfe rentie medegedeeld ofschoon er goede hoop is, dat deze sub sidie in 1954 zal worden toege kend, met name tot leniging van de aanmerkelijke kosten, waar mee de opleiding en de vorming van jeugdleiders en -leidsters voor de vacantiehuizen en jeugd herbergen gepaard gaan. Terwijl de K.V.C. zich nog ge plaatst ziet voor tal van andere moeilijkheden de internationale ontwikkeling van het Katholiek jeugdwerk op het stuk van trek ken en kamperen bij voorbeeld, is moeizaam, terwijl in eigen land de niet van zorgen gespeende, maar intussen noodzakelijk ge worden verdere uitbouw van het net van .gemengde"jeugdherber gen en vacantiehuizen niet uit de verf kan komen tengevolge van de reserve, die het Zuiden nog tegen „het gemengde" in acht neemt heeft het trekken van de jeugd dit jaar weer het hoog seizoen bereikt. De vacantie- spreiding schijnt alleen nog maar een mooi woord op een prachtig affiche te zijn. In de praktijk is er nog niet veel van te bemerken. Terwijl de jeugdherbergen en vacantiehuizen van de K.V.C. twee weken geleden nog slechts een beperkt aantal gasten opna men, is het ganse K.V.C.-apparaat op dit ogenblik volop in bedrijf en moeten hier en daar zelfs de „reserves" van boerenschuren worden aangesproken om de hon derden trekkers en treksters des nachts te kunnen herbergen. Op meer dan veertig fraaie plekjes van ons land waait de oranje-witte K.V.C.-vlag in de zo merwind: in Oude Wetering bij „De Meerkreuk" pardoes aan de Veemarkt Leiden LEIDEN, 31 Juli —"Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op Vrijdag 31 Juli: Aantal stieren 12, melkkoeien 50, vette koeien 280, vare e.a. koeien 136, vette kalve ren 35, nuchtere kalveren 62, vette schapen 293, weide schapen 100, weide lammeren 608, varkens zeugen 41, schrammen 269, biggen 534, paarden 1, geiten 41, totaal 2464. Notering: stieren fok 500 700, slacht 8001000, schoongew. 2,352,50, vette koeien 8001080, schoongew. 2,102,70, vare e.a. koeien 550780, vaarzen 350650, vett kalveren levend 200240, nuchtere kalveren slacht 4060, levend 115125. Melkkoeien 700 1000, vette schapen 80100, weide schapen 70100, zeuglam meren 5075, weidelammeren 40 50, schrammen 5595, levend 180190, biggen 3048. Geiten 15-40, zeugen drachtig 225325. Handel voor stieren, melkkoeien en varekoeien stil, voor vette koeien stug, voor vette kalveren matig, voor schapen en lammeren zeer traag, voor zeugen stil, voor schrammen en biggen levendig, tbc-vrije afdeling 19 stuks. boorden van het Brasemermeer, in Baarlo bij de hutten van palen en stro, in Öisterwijk, midden in het land van de vennen, voor een molen, die door de gemeente werd opgeknapt en aan de K.V.C. in huur werd afgestaan, in Amster dam aan de gevel van een deftig herenhuis (waar intussen geen heren worden toegelaten, omdat Amsterdam jammer genoeg alleen nog maar een meisjes-jeugdher berg heeft). Het is juist die verscheiden heid in de K.V.C.-tehuizen, welke onze jeugd zo aantrekt, tegelijk met de sfeer die overal hetzelfde is. De sfeer van je er thuis te voelen: en de stijl, een eigen katholieke stijl. Dat in de jeugdherbergen en vacantietehuizen en met name in: die, waar onder bepaalde voor waarden zowel jongens als meis jes worden toegelaten, de leiding een verantwoordelijke taak heeft, is evident. Het K.V.C.-werk valt of staat met die leiding. In dit opzicht is er nog veel te doen. De K.V.C. zou haar plannen veel eerder verwerkelijkt zien, wan neer in de eerste plaats een sub sidie uit de bus zou komen en zij daarnaast ook mocht rekenen op een daadwerkelijke en meer con stante medewerking van jongeren, die zich als jeugdleider of leid ster of kookster voor andere jongeren-op-vacantie dienstbaar zouden willen maken. Inderdaad: dit laatste is als een stille wenk bedoeld In l'Equipe wijdt Pierre Chany een uitvoerig artikel aan de ver richtingen van de Nederlandse renners in de jongste Ronde van Frankrijk. Hij heeft grote waardering voor de ploeg als geheel, en noemt als meest interessante elementen Wagtmans (de dynamische Wout) Nolten, van Est en Gerrit Voor- ting, en in mindere mate Adri Voorting, van Breenen en Suy- kerbuyk. Chany meent dat Nol ten vooruit is gegaan, in weerwil van zijn onverstandige krachts verspilling in sommige etappes, en dat de Limburger het volgend jaar tot de favorieten moet wor den gerekend. Wat bij de Neder landers het meest frappeerde was volgens Chany hun evenwichtig heid, zowel tijdens de strijd als op de rustdagen. „Bij hen zo schrijft hij geen spoor van ner vositeit, van die koortsachtige op winding welke toegeschreven moet worden aan het gebruik van niet altijd aanbevelenswaardige medicamenten. De Nederlanders van Bellenaars slapen, fietsen, eten smakelijk, drinken melk, maken grapjes, slapen weer, fiet sen weer, zijn altijd goedgehu meurd en.... hebben nooit last van steenpuisten". Een dergelijk regiem laat zich aanvevelen, meent Chany. Nederlandse amateurs in ParijsDolhain Behoudens goedkeuring door de K.N.W.U. zullen de Neder landse amateurs Yan de Brekel. Nieskens, Leo Stevens, Schoen makers, Boelhouwers en Steen bakkers starten voor de etappe wedstrijd ParijsDolhain welke van 14 tot en met 16 Augustus a.s. gehouden wordt. Hieraan nemen verder zes Franse en vijf Belgische ploegen van zes ren ners deel: De etappes zijn: 14 Augustus: ParijsReims (148 km), 15 Au gustus: ReimsVirton (142 km) en 16 Augustus: VirtonDolhain (179 km). DEN HAAG, 31 Juli. De centrale training van de Neder landse elftalclub zal op Dinsdag 25 Augustus worden hervat. Te zijner tijd zullen door de Technische Commissie* de spelers worden aangewezen, die voor deze training in aanmerking ko men. Zoals de laatste jaren het geval is geweest, zal de centrale trai ning in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. Het ligt in de bedpeling deze trai ning voort te zeéten tot aan de eerste landenwedstrjj d van dit seizoen, de onfmöeting tegen Noorwegen, welkëéop 27 Septem ber te Oslo zal worden gespeeld. Op 9 Sept. zal, naar bekend is, te Rotterdam een oefenwedstrijd plaats vinden van het voorlopig Nederlands elftaltegen een nog nader aan te wijzén tegenstander. Reg Harris weer in training Reg Harris, die onlangs bij een val tijdens wedstrijden te Zürich de pezen van zijn rechterarm verrekt heeft, is wederom in training gegaan. Alhoewel de arm nog pijnlijk is, zal Harris waarschijnlijk aan het wereld kampioenschap sprinten. Zater dag 22 en Zondag 23 Augustus a.s. op de Oerlikon-baan. kunnen deelnemen. (Van onze Haagse correspondent) De technisch opzichter b. van de Haagse politie W. Elissen heeft een systeem bedacht, waarbij het mogelijk wordt in de huiskamer schietoefeningen te houden. Bur gemeester en wethouders hebben de uitvinding beloond met een tevredenheidsbetuiging en een gratificatie van driehonderd gul den. In samenwerking met de adju dant van de rijkspolitie P. G. Hoensler heeft de opzichter Elis sen enige hulpmiddelen tot ont wikkeling gebracht, waardoor het mogelijk is met allerlei soorten wapens, waar men vroeger op de schietbaan mee moest oefenen, thans kamerschietoefeningen te houden, aldus het orgaan voor het gemeentepersoneel. In de eerste plaats geldt dit voor de bij de Haagse politie in gebruik zijnde vuistvuurwapens, maar de uitvin ding kan ook worden toegepast bij de stengun, de jungle-karabijn en verschillende typen geweren. De hulpmiddelen bestaan uit 'n stalen insteekloop en eèn aantal holle stalen laadpatronen. Deze patronen hebben dezelfde afme tingen als de voor het betrokken wapen bestemde scherpe munitie. Ze worden geladen met een klein, speciaal voor kamerschietoefenin- Drs. van Baars algemeen secretaris Kath. Jeugdraad Het Bestuur van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland heeft met ingang van 1 September 1953 benoemd tot Algemeen Secretaris van haar vereniging: Drs. A. W. B. van Baars te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature Mr. Custers. gen vervaardigd patroontje, dat door een buitenlandse fabriek op de markt wordt gebracht. De eerste oefeningen met de nieuwe hulpmiddelen worden thans bij de Haagse politie ge houden. Voor de opleiding van adspiranten hebben zij het grote voordeel, dat deze nu direct kun nen worden geoefend in het han teren van hun eigen wapen. Vroe ger werden zij eerst getraind op speciale kamerschietoefening-pis tolen dan wel meteen met .scherp". De uitvinding dient dus zowel de veiligheid als een be sparing van enkele honderden guldens per jaar, een besparing die voor het veel grotere corps rijkspolitie van nog meer bete kenis is. PLECHTIGE FEESTELIJKHEDEN IN BANNEUX BANNEUX, 30 Juli (K.N.P.) In Augustus zal te Banneux, het genadeoord van de H. Maagd der Armen in België op feestelijke wijze de twintigste gedenkdag van de verschijning van Maria worden herdacht. Op Vrijdag 14 Augustus om tien 's avonds zal te Banneux een nachtwake beginnen in de kleine kapel van de basiliek, die tot 4 uur 's morgens duurt. Op Zaterdag 15 Augustus, Maria Hemelvaart, celebreert Mgr. Kerk hof, bisschop van Luik een pon tificale H. Mis op de Esplanade. Tijdens het octaaf wordt iedere dag een Pontificale H. Mis opge dragen door een bisschop of ge mijterd abt. Op de navolgende da gen zullen zij te Banneux offi ciëren: Zondag 16 Augustus. Mgr. L. Creusen, Vicaris Generaal van Luik, Dinsdag 18 Augustus, P. Malmendier, Vicaris-Generaal van Luik; op Woensdag 19 Augustus, Mgr. J. Broekx, directeur der So ciale Werken van Limburg; op Donderdag 20 Augustus, Vader Abt van Bouhay; Vrijdag 21 Au gustus, Vader Abt van Val-Dieu en Zaterdag 22 Augustus, Vader Abt van Achel. De voorbereidende maatregelen met betrekking tot de organisatie van de Olympische Spelen in 1956 hebben een vlot verloop en rapporten over de stand van zaken ivorden geregeld aan het I.O.C. gezonden. Tot hoofdver- tegenwoordiger van het organisatiecomité met uitgebrei de bevoegdheden, zodat de gehele verantwoordelijkheid voor de organisatie en het verloop der Spelen op zijn schouders komt te rusten, is onlangs benoemd luit.-gene- raal W. Bridgeford, de voormalige opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Britse gemenebest in Korea. Hij is 58 jaar en heeft een grote naam als soldaat, diplo maat en administrateur. Zijn voornaamste medewerkers zijn P. W. Nette voor administratieve en E. J. Holt voor technische aangelegenheden. Voorts is een bouwcommissie benoemd die de nodige maat regelen zal treffen voor de aan leg en de inrichting van stadions en velden, terwijl een technische commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van alle Olym pische takken van sport, haar werk heeft aangevangen onder leiding van de heer Holt, die zijn sporen verdiend heeft bij de or ganisatie van de Londense spelen in 1948. Een speciale commissie houdt zich bezig met het ont werpen van plannen voor de inrichting van telefoon- en tele graaf, telex- en radioverbindin gen op alle terreinen waar wed strijden worden gehouden. Voor aangelegenheden van transport, huisvesting, medische verzorging, proviandering en ontvangst van deelnemers en bezoekers zullen later sub-commissies worden be noemd. Melbourne het centrum Met uitzondering van roeien en kano zullen alle nummers van het program op velden en in stadions in de onmiddellijke nabijheid van Melbourne worden verwerkt. Het Olympische Sta dion, het zwembad en nog vijf andere terreinen zijn minder dan drie kilometer van het centrum van de stad verwijderd. De regering van de staat Vic toria zal zorgen voor de bouw van een Olympisch dorp met accommodatie* voor zesduizend deelnemers en officials. De fede rale regering verstrekt hiertoe een voorschot van twee millioen Australische ponden. Zoals bekend is men terugge keerd tot het oorspronkelijke plan om de beroemde cricket- ground te gebruiken als Olym pisch Stadion en hét veld" aan te passen aan 'de technische voor schriften van de internationale amateur athletiek federatie. Er komt een loopbaan van 400 meter waarvan het noordelijke rechte stuk van 150 meter acht banen krijgt. De rest van de baan krijgt er zeven. Onmiddellijk na het bezoek van Koningin Elizabeth in het begin van 1954 zullen de werk zaamheden beginnen voor de op voering van de capaciteit van de cricket-ground. Een grote be staande tribune zal worden af gebroken en vervangen door een moderne van staal en beton, die plaats zal bieden aan 43.000 toe schouwers en voor het grootste deel overdekt zal zijn. De totale capaciteit van het stadion wordt hierdoor van 85.000 gebracht op 120.000. Het stadion ligt ongeveer an derhalve kilometer van het cen trum van de stad, en is omringd door terreinen die ruimte in overvloed bieden voor de opstel ling van de ploegen op de ope ningsdag en voor het parkeren van auto's. Vanzelfsprekend zul len de openings- en sluitings plechtigheden zich in dit stadion afspelen en ook de athletiek- wedstrijden, alsmede de finales van het hockey- en voetbaltour- nooi en van de hippische wed strijden zullen er worden gehou den. Vlakbij het hoofdstadion, op de noordelijke oever van de Yarra- KATHOLIEKE CHARITAS HELPT JAPAN Oproep Landelijk Sociaal- Charitatief Centrum In verband met de zware over stromingsramp, welke Japan en in het bijzonder het Bisdom Fukuoka heeft getroffen, heeft het Japanse Hoogwaardig Episcopaat terstond een oproep gedaan tot een natio nale geld en goedereninzameling, terwijl de Japanse Katholieke Ca ritas, onder leiding van Mgr. Do- minik Fukahori, Bisschop van Fukuoka, onmiddellijk met een actie tot hulpverlening is begon- Evenals zulks .is geschied bij de overstromingsramp, welke ons eigen land heeft getroffen, heeft de internationale charitas-organi- satie te Rome een beroep gedaan op allé bij haar aangesloten lan den om aan Japan hulp te ver lenen. De Katholieke Caritas van Ne derland een land, wat zelf zo zwaar van het water te lijden heeft gehad heeft een bedrag ten behoeve van de getroffenen in Japan, beschikbaar gesteld. On getwijfeld zullen velen in deze gift wensen bij te dragen. Zij kun nen dit doen door storting op girorekening nr. 34348 van het Nederlandse R.K. Huisvestings comité, Hekellaan nr. 6, 's-Her- togenbosch, onder vermelding „Hulp Japan rivier, zal op een terrein dat al jaren lang een athletiekcentrum is geweest en „Olympic Park" heet, een zwembad worden ge bouwd dat aan de F.I.N.A.-be palingen voldoet en 300.000 Australische ponden zal kosten. Volgens de plannen moet het in de loop van 1955 gereed komen. In hetzelfde park wordt een wielerbaan aangelegd met tribu nes voor 5000 toeschouwers. De kosten worden op 120.000 Austra lische ponden geschat. Een be staand terrein in het park zal worden ingericht voor de trai ning van athleten die aan de spelen deelnemen. Een dagelijks tijdrooster voor de athletieknum- mers is ter goedkeuring aan de I.A.A.F. gezonden. Voor de andere Olympische wedstrijden zijn o.m. de volgen de plaatsen aangewezen: worstelen de tentoonstel lingshal, het grootste gebouw van Melbourne; gymnastiek en basketball het Glaciarium. een overdekte schaatsbaan: voetbal en hockey voorron den op terreinen in de omgeving van Melbourne, finales in het Olympisch Stadion; zeilen de baai van Port Phillip, de grote baai van Mel bourne waar geen riffen zijn en men geen last heeft van het getij roeien en kano het Wen- douree Meer bij Ballarat, 112 km van Melbourne, in het binnen land. Er is een baan van 2000 meter, uitgezet op stil water dat overal 1.75 meter diep is: geweer- en pistool-schieten de schietbaan van Williamstown, 16 km van het centrum van de stad; moderne vijfkamp het paardrijden op een terrein bij Melbourne, de overige onder delen in de voorsteden. De Rotterdamse politie heeft, na een belegering van bijna twee uur, de 22-jarige varensgezel D. B. uit Leiden ingerekend, die per trein naar Rotterdam was geko men om ergens in te breken. Hij koos gisternacht daarvoor het huis uit van de farailie B. aan de Statenlaan, waarvan de bewoners met vacantie zijn. Een buurman, die gestommel in de woning van de familie B. hoorde, verscheen gisternacht om twee uur bij de politie, die er onmiddellijk op uit trok en het pand afzette. Nog meer politie mannen verschenen en beklom men zelfs het dak. Schijnwerpers brachten licht in de duisternis. Met spanning volgden tal van buurtbewoners de escapades van de politie. De inbreker dreigde ieder neer te schieten, die het zou wagen het huis binnen te gaan. Af en toe verscheen hij voor een raam en dan werd met een zacht lijntje geprobeerd hem tot andere gedachten te brengen. Op zeker ogenblik kwam hij de trap af met een kaars en weer werd hem aangeraden te capitu leren. Hij antwoordde er niet aan te denken, maar hij zou even met zijn maat overleggen, doch die voelde er ook niets voor. Toen greep de politie in en een keukenraam werd ingeslagen. De politiemannen klauterden naar binnen, begeleid door duisternis, want de stoppen van de meter bleken te zijn losgedraaid. Dit werd verholpen en men ging de man zoeken. Alle kamerdeuren waren afgesloten. De inbreker had de aftocht geblazen en had zich op een zolderkamer ver- schanst. doch dreigende getrok- I bij Ma Ghau Dong in A-nam ken pistolen brachten hem ten- i (Indo-Ohina). Hendriks had zich daar de kamers op slot waren, viel dat niet mee. Ladders wer den tegen de gevels gezet, uit elke ruit een hoekje verwijderd, zodat de vensters omhoog kon den worden geschoven. Toen bleek, dat de man had opge schept. want hij was alleen ge weest. De varensgezel bleek ge zocht te worden door de Leidse politie. Landbouwprijs- indexcijfers Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde 't land bouwprijsindexcijfer (basis 1946- '47 1949-'50 100) van 119 in Mei tot 117 in Juni (1.7 °/o). Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwproducten bleef voor Juni nagenoeg gelijk aan dat voor Mei nl. 153 respectievelijk 154. Bij de veehouderijproducten werd de prijsstijging voor var kensvlees overtroffen door de prijsdalingen voor alle andere pro ducten, waardoor het groepsin dexcijfer daalde van 108 in Mei tot 106 in Juni (1.9 °/o). Het groepsindexcijfer van de kostenfactoren steeg van 134 tot 135. IN INDO-CHINA GESNEUVELD Het gemeentebestuur van Maas tricht ontving van de Franse con- sulngeneraal te Rotterdam be richt. dat de 25-jarige J Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maas tricht, op 17 Mei is gesneuveld slotte tot een juist inzicht en hij gaf zich over. Toen bleek, dat hij ongewapend was. Daarna ging men naar zijn maat zoeken, doch Noord-Afrika. met een vriend ongeveer twee jaar geleden aangemeld bij het Franse Vreemdelingenlegioen in In een radiorede over „De werkgeversverklaring inzake de loonpolitiek" heeft mr, A. J. R. Mauritz, secretaris van het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond gezegd, dat met deze verklaring niet wordt bedoeld het nu reeds zich losmaken door de werkge versbonden van de huidige vorm van loonpolitiek. Ook is niet be doeld, dat men geen verder over leg wil plegen over vraagstukken van deze aard in de Stichting van de Arbeid. Het is evenwel de taak van de centrale organisaties om zich van tijd tot tijd uit te spreken over algemene beleidsvragen. Het over leg in de Stichting van de Arbeid of elders zal na zulk een uitspraak in dezelfde sfeer van weder zijds begrip en goede verstand houding kunnen worden voortge- Wat zijn nu de voornaamste punten, die in de verklaring van de werkgeversbonden worden ge noemd? In de eerste plaats de voorge stane herziening van de loonpo litiek in die zin, dat de verant woordelijkheid voor de loonvor ming meer dan dusverre komt te vallen bij het bedrijfstaksgewijze overleg. Hierbij kan dan zonodig een grotere differentiatie in de lo nen bedrijfstaksgewijze of per on derneming worden aangebracht. Het tweede belangrijke punt in de verklaring is, dat men van werkgeverszij de de algemene loonmaatregelen in de zin van „loonronden" wenst beëindigd te zien. Ten onrechte heeft men hieruit afgeleid, dat van werkgeverszijde bij voorbaat werd opgezegd elke medewerking aan de uitvoering van loonmaatregelen van welke aard dan ook, zelfs het opstellen van richtlijnen e.d. In het onder linge verband met de overige in houd van het stuk is het echter duidelijk, dat de werkgeversbon den bedoelen algemene „loonron den" in de zin van voor 't gehele bedrijfsleven geldende algemene loonwijzigingen. De gedachten van de werkgeversbonden gaan in de richting van een gecoördi neerde loonpolitiek, d.w.z. een vrijere politiek, waarbij de cen trale organen en de organisaties van het bedrijfsleven de loonvor ming in zekere mate beïnvloeden, o.a. door richtlijnen vast te stel len, maar waarbij toch ook de no dige vrijheid wordt gelaten aan de naaste betrokkenen, de werk gevers- en werknemersorganisa ties in de bedrijfstakken. Van werkgeverszijde wenst men met de arbeidersvakcentralen en de overheid spoedig een nadere gedachtenwisseling over dit on derwerp. Het overleg over de compensa tie voor de huurverhoging, de mogelijke opheffing van de nog resterende verbruiksbeperking en enkele andere in het stuk nog niet genoemde maatregelen, ver keert in de Stichting van de Ar beid nog in een beginstadium. Hei overleg zal vervolgens met de re gering moeten worden voortgezet Beoogd werd slechts in het ver band met deze verklaring te ken nen te geven zij het met het nodige voorbehoud met het oog op de nog niet vastgestelde om vang van de totale lastenverzwa ringdat men ditmaal nog zijr medewerking aan een dergelijke algemene loonmaatregel niet zou onthouden. Deze maatregel wensen de werk geversbonden echter beschouwd te zien als de afsluiting van een bepaalde periode in de Neder landse loonpolitiek.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7