bier! Oost-Duits regiem gaat over tot hongerblokkade V.S.-troepen zullen helpen bij wederopbouw van Korea prijsj Mars Communisten verbieden om naar Berlijn te reizen Prins Bernhard vertrok op weg naar A ntillen Overeenstemming over globale loonsverhoging Christen-democraten opnieuw aan bod voor man art Kant Dagblad voor Alkmaar en omgeving Lesvliegtuig neergestort Oefening „Drietand" LOTERIJ 1953 Woedende menigten op spoorstations Churchill aan beterende hand Nederlandse auto verongelukt Het beroepsvervoer over de weg Sitdownstaking in Sur aba ja Rhee hecht geen waarde aan beloften der communisten Botsingen in Perzië Staatsbegrafenis voor senator Taft Kindersterfte in Nederland gedaald De Italiaanse kabinetsformatie ..Begrijp me goed. versta me wel, de zaak is deze er moesten nog meer bierdrinkers wezen!" vindt Kobus Rarekiek, de acteur R. d. G. n TREKKING der RIJZEN op: v.v. f 7000.(te Lie- e 3 G no 49484 prijs lt). 3. Serie 6 A no Rotterdam). 4. Serie 195.(te Oldenzaal). v.v. f 750.(te Wes- 25 prijs t.w.v. f 585. no 18367 prijs t.w.v. Serie 2 D no 14116 •spel Goor). 9. Serie 0.(te Amsterdam), is t.w.v. f 250.(te j no 23871 prijs t.w.v. Serie 6 E no 48103 sest). innen 3 weken ver net drukken en de ;en nemen in totaal gek. b. Min besl. v. 1.520/261 A. iaakt in de zomer een glas koele kker en gezond... eten tegelijk! id en versterkend, alkweg voor rdelige voeding. de broodmaaltijd i glazen vol! snauwde deze jk zo'n waarde- n de buurt was, eten hebben" net leek, of er •el liep? Zojuist >eg de man met t met die klets- „Jij lijdt aan [arsakker in de met zijn vrien- „Misschien de verrekijker liet. Ik ga naar er wat ik heb imandant ervan itposten te ver- op alles voor- NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Maandag 3 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12846 BERLIJN, 2 Aug. (A.P.) De communistische rege ring van Oost-Duitsland heeft een zware slag toegediend aan de gratis verdeling van Amerikaanse levensmiddelen in West-Berlijn. In de eerste plaats is voor de 18 millioen Oost-Duitsers een hongerblokkade afgekondigd, door een verbod per trein voortaan naar Berlijn te reizen. Ver der hebben leden van de communistische politie de men sen de levensmiddelenpakketten afgenomen. Duizenden hongerenden die door het onverwachte reisverbod ver rast werden probeerden deson danks West-Berlijn te bereiken. Sommigen kwamen te voet of per fiets langs allerlei omwegen naar de stad. De meesten waren meer dan een dag onderweg om iets te bemachtigen. Overal waren de stations van de bovengrondse sooorlijnen door de politie afgezet. Alle passagiers uit Oost-Duitsland die uit treinen kwamen, werden gedwongen zich bij de politie aan te geven, waar hun papieren wer den onderzocht. Hartroerende tonelen. Op de stations speelden zich hartroerende tonelen af. Met ge weren en revolvers bewapende manschappen van de Volkspolitie hielden vrouwen en kinderen te gen. Wenende vrouwen schudden de vuisten tegen de agenten en honderden arbeiders uitten ver wensen aan het adres van de rege ring. Ooggetuigen verklaarden, dat er zich op tientallen stations in Oost- Duitsland demonstraties voorde den van woedende menigten. Het reisverbod was Zaterdag, kort voor middernacht afgekondigd. Vandaag (Zondag) kwamen steeds meer berichten binnen over op standen in somige kleine steden en dorpen. Arbeiders, die kans hadden gezien, de grenzen van West-Berlijn te bereiken waren van oordeel, dat er nieuwe stakin gen en grote protestdemonstraties de komende dagen zijn te ver wachten. Het schijnt ook bijzonder roerig te zijn aan de Poolse gren zen. De hoge commissaris der V.S., dr. Conant verklaarde, dat de hulpverlening zal voortduren, overeenkomstig het programma van president Eisenhower. Nog gedurende 9 weken zullen weke lijks 5000 ton aan levensmiddelen worden gezonden. „Het feit, dat de communisten tot deze dras tische maatregelen zijn overge gaan, bewijst de doeltreffendheid van het hulpprogramma," aldus dr. Conant. Burgemeester Ernst Reuter van West-Berlijn en de minister voor zaken geheel Duitsland betreffen de, Jacob Kaiser uit Bonn hebben toespraken gehouden tot 25000 vluchtelingen. „Wie wind zaait. zal storm oogsten," zeide burge meester Reuter. „Ulbrieht, Pieck en Grotewohl zouden er goed aan doen speciale vliegtuigen in ge reedheid te houden om zich uit de voeten te maken, wanneer hun tiid straks is gekomen. Wij heb ben de Sovjets het initiatief uit handen geslagen en zij zullen moeten oppassen." Minister Kaiser was van mening dat de communisten met hun on menselijke maatregelen hun zwak te en vrees hebben getoond voor de hereniging van Duitsland. Een hereniging, aldus de minister, die hun einde zou betekenen. Vuur geopend. Hedenavond hebben de commu nisten zwaar gewapende infante- rie-bataljons ingezet om hun „honger-blokkade" te verscherpen. Volgens ooggetuigen openden de troepen het vuur, toen een menig te het gesloten plaatskaartenbu reau van het station te Cottbus, in Brandenburg bestormde. Kogels vlogen over de hoofden der woe dende menigte, zes personen wer den gearresteerd. In Jena, Potsdam, Gera en Rathenow verjoeg de volkspolitie met gummistokken weerbarstige arbeiders, die probeerden in de trein naar Berlijn te komen. Nadat bericht was, dat arbeiders van de Leuna-Werke in Sachsen- Anhalt en bloc op weg waren naar Berlijn langs de grote autowegen, werden troepenpatrouilles uitge zonden om ze tegen te houden. Uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin is Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond om 22.20 uur met de DC-6B „Jan Huyghen van Linschoten" (gezagvoerder F. C. Bik) van Schiphol naar New York vertrokken. Zoals bekend zal de Prins twee dagen in Cape Cod bij de twee daar logeren de Prinsessen Beatrix en Irene doorbrengen en de 6e Augustus in Willemstad aankomen. LONDEN, 2 Aug. (A.P.) Premier sir Winston Churchill is hedenavond op Windsor Castle door Koningin Elizabeth II in audiëntie ontvangen. Deze audiëntie wettigt de ver onderstelling, dat de 78-jarige premier spoedig weer geheel zal zijn hersteld en al zijn werk zaamheden zal hervatten. Over de opdracht waarmee de Prins in zijn kwaliteit van in specteur-generaal van de Kon. Marine naar de Nederlandse An. tillen gaat zijn geen mededelin gen gedaan. De Prins wordt ver gezeld van zijn adjudanten, ma joor C. C. Geertsema en luite nant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Bij het vertrek was ook aan wezig minister ir. C. Staf, die volgens protocol zowel het mi nisterie van oorlog als dat van overzeese rijksdelen vertegen woordigde, daar minister Kern kamp pas morgen in Nederland terugkeert. Het toestel, waarmee de Prins reist, vertrok ruim een uur te laat. Koningin had graag mee gewild. „Het spijt mij, dat ik niet mee kan gaan,' zei de Koningin, toen zij zich voor het vertrek met de K.L.M.officials onderhield, ..want De aardgasboring bij Tubbergen Naar het A.N.P. nader ver neemt, zal de voorgenomen aard gasboring door de Nederlandse aardoliemaatschappij niet geschie den ten Noorden van Ootmarsum, zoals eerder werd gemeld, maar ten Westen van Tubbergen. Onder prachtige weerscondities zijn Zaterdag te Loosdrecht de zeilwedstrijden in het raam van de „Hollandweek" begonnen. Voor zeiler en toeschouwer was het een genot het fraaie schouwspel van water, wolken en schepen gade te slaan. Onze foto geeft een beeld van de Lnnsdrerhtse Plassen gedurende het weekeinde het is niet prettig de kinderen zes weken te moeten missen. Zij zullen het enig vinden, dat va der er is ,als Prinses Irene op 5 Aug. verjaart Ik krijg veel brie ven van de Prinsessen, waaruit blijkt, dat zij het erg naar hun zin hebben, dat kan ik heel goed begrijpen. Ik ben goed bekend met de mooie streek, waar zij verblijven, want ik ben daar tij. dens de oorlog zelf geweest. in omgeving van Ypenburg In de omgeving van het vlieg veld Ypenburg is Zaterdagmor gen een één-motorig lesvliegtuig Tiger Moth van de Nationale Luchtvaartschool neergestort. Het werd bestuurd door de 19- jarige leerlingvlieger van de L. S. K., J. Laarhoven uit Arnhem, die tengevolge van het ongeluk enige verwondingen opliep, o.m. aan het hoofd. Het toestel werd vernield. Een piloot van een Ri per Cup-vliegtuig zag het ongeluk en maakte een landing. Het toestel viel onmiddellijk na de start, van een hoogte van ongeveer 200 voet, uit een vrille, naar beneden en kwam terecht in een weiland van een proef- boerderij van de oliefabrieken Calvé te Delft, bij de weg langs Rijswijk tussen de Hoornbrug en Ypenburg. Een daar werkzaam zijnde boerenknecht was het eerst bij het verongelukte vlieg tuig en kon de piloot uit de wrakstukken, waartussen deze bekneld zat, bevrijden. in Zweden STOCKHOLM, 2 Aug. Tien personen zijn Vrijdag gewond bij een botsing tussen een Neder landse en een Zweedse auto bij Oerebro in midden-Zweden. De vier ernstigst gewonden zijn in het ziekenhuis in Oerebro opge nomen. Eén van hen is de bestuurder van de Nederlandse auto. de 34- jarige heer A. G. F. E. Regout uit Itteren bii Maastricht, die een bekkenfractuur en wonden aan zijn voorhoofd en rechter voet heeft. De Nederlandse auto was op weg naar Karlskoga in Vaermland. De bestuurder scheen te hebben vergeten, dat volgens de verkeersregels in Zweden, waar men links houdt, de andere auto voorrang had. De chauffeur van de Zweedse auto bleek geen rijbewijs te hebben. Beide auto's zijn totaal vernield. Gisteren is in Opmeer een oud-Westfries bruiloftsfeest gevierd. Bij de talrijke gasten in hun historische costuums was ook burgemees ter H. J. M. Keyzer, die hier zijn gelukwens tot het bruidspaar uitspreekt. Naast hem zit burgemeester J. Posch van Oterleek, voorzitter van „De Schermer Dansers", welk gezelschap aan het folkloristische festijn medewerkte. Naar wij vernemen is bij een bespreking Zaterdagmiddag van partijen betrokken bij het „Be roepsvervoer over de weg" met de looncommissie van de Stich ting van den Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars, overeenstemming bereikt over een globale loonsverhoging, wel ke per 1 Augustus zal ingaan. Een voorlopige wijzignig van de bestaande loonregeling zal dezer dagen in de Staatscourant ver schijnen. Het overleg tussen par tijen wordt voortgezet ten aan zien van een aantal detailpunten. Naar het A. N. P. nader ver neemt is bij de overeenstemming ten aanzien vgp de loor.,voor waarden voor het wegvervoer het volgende bereikt: Door het college van Rijksbemiddelaars zijn verhogingen met ingang van 3 Aug. bindend opgelegd voor (voor de eerste gemeenteklasse van f2.70 per week voor loon schaal 1 tot f 4.09 per week voor loonschaal 6). Bovendien zal de pensioendispensatie, die voor taan f 2.35 per week zal bedra gen ook volledig gaan gelden voor de loonschalen 5 en 6 (deze de loonschalen 1 tot 6 variërend dispensatie bedroeg voorheen DJAKARTA, 2 Aug. (Pi Ane- ta) Het KPM-personeel in de haven van Surabaja heeft Za terdag gedurende drie uur een sitdown-staking gehouden. Nier- mede wilde men zijn ontevre denheid uiten over de betaling van de toeslagen over 1952 voor loonschaal 5 slechts de helft en gold voor loonschaal 6 in het geheel niet). In de praktijk komt voor de loon schalen 1 tot 6 de regeling neer op een verhoging die varieert van 6 tot 7,4 pet. Voor de maandsalarissen en voor de conductrices zal een dienovereenkomstige oplossing op korte termijn nader worden besproken. Voor deze groepen zal de nieuwe regeling ingaan op 1 Augustus. JAPAN VRAAGT NED. DESKUNDIGEN TOKIO, 1 Aug. (Reuter) Het Japanse ministerie v. Land bouw neeft besloten Nederland uit te nodigen een aantal deskun digen op het gebied van landaan winning naar Japan te zenden om advies uit te brengen over plannen die op het ogenblik wor den voorbereid bedragende naar schatting ruim 25 millioen pond cfor* 1 i Tl P" (A.JNTP.) Zoals men weet, heeft de Japanse regering ruim een week geleden besloten een aantal Japanners naar Nederland te zenden ter bestudering van de Nederlandse methoden van land aanwinning. Prof. Christine Molirmaim 50 jaar In alle eenvoud heeft prof. dr. Christine Mohrmann., buiten gewoon hooglerares in oud chr., vulgair en middeleeuws latijn en oud-christelijk-Grieks aan de universiteit te Nijmegen haar 50e verjaardag gevierd. Prof. dr. Chr. Mohrmann heeft onder meer ook gastcolleges in Frankrijk, Italië, Engeland en Duitsland gegeven. WASHINGTON, 1 Augustus (Reuter) Foster Dulles heeft Zaterdag te Washington verklaard dat president Eisenhower zijn goedkeuring heeft gehecht aan een plan, dat er in voorziet dat de Amerikaanse troepen in Korea zullen worden ingeschakeld bij de wederopbouw van het land. Foster Dulles drong er bij de andere landen, met strijdkrachten in Korea, op aan dat zij zullen overwegen insgelijks te doen. Hij zeide dit op een besloten bijeenkomst van diplomaten de zer staten, die op gezette tijden te Washington wordt gehouden. Zijn mededelingen werden later niet-officieel door Amerikaanse bambten, die deze bijeenkomst hadden bijgewoond, openbaar ge- nici&kt Foster Dulles zeide voorts, dat de Verenigde Staten van mening zijn dat zij hun werk in Korea voortaan via de Verenigde Naties moeten laten lopen. Hij verzekerde de diplomaten der verbonden staten, dat het verdrag tot wederzijdse hulpver lening. waarover hij met presi dent Syngman Rhee van gedach ten zai wisselen, géén belemme ring zal ziin voor bet sluiten van latere overeenkomst, die indien dit wenselijk zou worden, zou voorzien in een terugtrekken der Amerikaanse strijdkrachten in Korea. Hij zeide te verwach ten, dat het eerstgenoemde ver drag zal voorzien in het legeren van Amerikaanse troepen in Korea. Rhee nog ontevreden President Rhee van Zuid- Korea beeft betoogd, dat de com munisten zullen proberen ver warring te stichten onder de vrije volken door ze te beschul digen van schending van de wapenstilstand, door propaganda. TEHERAN, 2 Aug. (A.F.P.) De invloedrijke, gewezen voorzit ter van de Perzische Tweede Ka mer Kasjani heeft te Teheran op een persconferentie onder meer verklaard: „De regering-Mossa- deq is onwettig. Dit heeft tot ge volg dat alle oveeenkomsten, wel ke zij eventueel met andere sta ten zal aangaan, in de ogen van bet Perzische volk geen rechts grond zullen bezitten Sprekend over de botsingen voor zijn woning tussen zijn aan hangers en volgelingen van Mos- sadeq zeide Kasjani: „De rege ring wil mij laten vermoorden". V, A.SHINGTON. 2 Aug. Het stoffelijk overschot van senator Taft is Zondag per vliegtuig naar Washington gebracht, waar het in het kapitool zal worden op gebaard Senator Taft zal op staatskosten worden begraven. Luchtmachtaffaire voor Hoog Militair Gerechtshof Voor het Hoog Militair Ge rechtshof zal op 8 September om 14.30 uur terecht staan de lt.-kol. B. van de Kon. Luchtmacht, die door de Krijgsraad veroordeeld was tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst wegens zijn aandeel in de malversaties bij de luchtmacht-aanschaffingsdienst. intimidatie, beledigingen en las ter. Bij de besprekingen met Walter Robertson was men het er over eens geworden, dat Zuid- Korea gedurende enkele maan den zijn streven zou staken. In die tijd zou president Eisen hower zijn eigen plan. Korea door politieke middelen te ver enigen, trachten uit te voeren. „Wij zullen ons aan deze af spraak houden en hopen, dat president Eisenhower's plan zal slagen." „Het is pijnlijk te voelen, dat wij een volledige overwinning hadden kunnen behalen zonder grotere offers dan reeds waren gebracht." zei Rhee. Volgens een statistiek van, de Wereldgezondheids-organisatie is de kindersterfte sedert 1938 sterk achteruit gegaan. In Nederland is de kinder sterfte vergeleken met voor de oorlog met 50 pet. gedaald. 8.jarige jongen verdronken te Rotterdam Op onverklaarbare wijze is te Rotterdam de 8-jarige Herman Bagijn uit de Bergpolderstraat te Rotterdam, die niet kon zwem men in het diepe gedeelte van het zwembad in Hillegersberg terecht gekomen en verdronken. Een zwemmer zjg de jongen op de bodem liggen en een zwem onderwijzer bracht hem uit het water. BEGONNEN 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Hier volgt de oproep van de Chef van de Generale Staf, welke he denmorgen om 7.10 uur voor de eerste maal via de radio is be kendgemaakt. De militairen van de Koninklij ke Landmacht, die een oranje waarschuwingsbericht „proefmo- bilisatie" hebben ontvangen, moe ten nu onmiddellijk in werkelijke dienst komen. Zij moeten handelen overeen komstig de lastgeving, die in hun zakboekje voorkomt. Hetzij op blauw papier gemerkt met de let ter Q, hetzij op oranje papier ge merkt B 1. Deze oproeping is dus alleen be stemd voor hen, die een waar schuwingsbericht „proefmobilisa- tie" van oranje kleur hebben ont vangen. De militairen van de Ko ninklijke Landmacht, die een wit waarschuwingsbericht „proefmo- bilisatie" hebben ontvangen moe ten er rekening mee houden, dat zij spoedig in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen. Ieder wordt verzocht aan dit bericht zoveel mogelijk bekend heid te geven. Winkelsluiting op Maria Hemelvaart Aangezien het Hoogwaardig Episcopaat geen dispensatie heeft verleend inzake de win kelsluiting op 15 Augustus heeft de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond een beroep op haar leden gedaan, indien dit maar enigszins mogelijk is de bedrijven op de dag van Maria Hemelvaart gesloten te houden, teneinde zichzelf en hun personeel in de gelegen heid te stellen deze dag zo goed mogelijk als Zondag te vieren. ROME, 2 Aug. (A.P.) At- tili/j Piccioni, leider van de rechtervleugel van de christen democratische partij, heeft heden twee uur met president Luigi Einaudi geconfereerd. De 61- jarige christen-democraat werd verzocht een nieuw kabinet te vormen. Piccioni heeft de op dracht in beraad gehouden. Hij zal onmiddellijk met de no dige besprekingen beginnen, al lereerst met ex-premier De Gas- peri, vervolgens met de presi denten van, de Kamer van Afge. vaardigden en van de Senaat. Dit zou volgens Piccioni drie of vier dagen in beslag nemen. Daarna zal hij president Einaudi mede delen of hij de opdracht defini tief aanvaardt. Piccioni. van beroep advoaat, was gedurende het gehele bewind van Mussolini consequent anti fascist. Verwacht wordt, dat aan De Gasperi de portefeuille van bui tenlandse zaken zal worden aan. geboden. Piccioni staat rechtser dan De Gasperi en men heeft reden aan te nemen dat als hij premier wordt, het tempo van de aerarische hervormingen ver langzaamd zal worden. Men schrijft een eventueel kabinet-Piccióni geen lang leven toe. Piccioni is voor de sociaal democraten en de republikeinen nog minder aanvaardbaar dan De Gasperi was.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1