Mr Sunarjo is voorstander van onafhankelijke politiek Minister Luns had contact met Nederlandse Bisschoppen jeuk: d.dj). Op lr< RADIO Minister Kernkamp terug uit Nieuw-Guinea Financiën en Economie m kt&dh programma Indonesiërs minister van Buitenl. Zaken West-Irian moet vreedzaam tot Indonesië terugkeren Het nieuwe kabinet van Indónesië Er zijn nu 14.000 Nederlanders Scheepsberichten Pax Christi-congres in Altenberg Naar ivij vernemen: Centr. Economisch Plan 1953 In landen van 'f Verre Oosten Beur •s ONSTERFELIJKE Weer sg i c te-. Wr Pagina 4 Dinsdag 4 Augustus 1953 DJAKARTA, 3 Aug. (Pi Aneta) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken in het nieuwe kabinet, Mr Sunarjo, heeft Maandagochtend verklaard: „Ik ben er steeds van overtuigd geweest, dat een onafhankelijke politiek de beste grondslag is voor de buitenlandse poli tiek van Indonesië. Deze kan zeer nuttig zijn voor het tot elkaar brengen van de standpunten der twee blokken in de wereld en derhalve voor de wereldvrede". Mr Sunarjo voegde hieraan toe, dat de wereldvrede z.i. het best via de Verenigde Naties kan worden verwerkelijkt. Hij is van mening, dat Indo nesië te dien einde zijn samen werking met de Aziatische en Afrikaanse landen dient te ver stevigen en hij zal hieraan dan ook zijn aandacht wijden. Wat betreft de betrekkingen van Indonesië met de Sovjet-Unie gaf hij als zijn oordeel te ken nen, dat de beslissing van het parlement om uiterlijk op het zonder daarvan voordeel te ver wachten, maar hij voegde daar aan toe, dat dit niet een domine rende positie ten opzichte van Indonesië dient op te leveren. Buitenlandse deskundigen zou mr. Sunarjo bij voorkeur betrek ken uit de kringen der Verenig de Naties. Hij verklaarde niet ten volle te kunnen goedkeuren, dat buitenlandse deskundigen, die einde van dit jaar een ambassade buiten de kring der Verenigde in Moskou te openen, dient te worden uitgevoerd. Verder zeide mr. Sunarjo het zeer belangrijk te achten, dat op korte termijn een grondslag wordt gevonden voor de betrek kingen met Japan, waarbij hij zijn voorkeur te kennen gaf voor een bilateraal verdrag in de plaats van het verdrag van San Francisco. De heer Sunarjo meende in het Japanse standpunt vooruitgang te kunnen zien in de verklaring van Yoshida, dat Japan ook be reid is kapitaalsgoederen te le veren als herstelbetaling. De verhouding tot Nederland Ten aanzien van Nederland is mr. Sunarjo het eens met een spoedige opheffing van de Unie en een herziening der R.T.C.- overeenkomsten. Met het ministerie van defensie zal hij besprekingen voeren over de vraag in hoeverre het nodig is buitenlandse militaire deskun digen aan te trekken, nu de ■werkzaamheden der Nederlandse militaire missie aflopen. Verder zal hij, alvorens enige stap te doen, diepgaande onder zoekingen verrichten ten aanzien van de houding van Australië tegenover Indonesië met betrek king tot de kwestie West-Irian. Alle mogelijkheden om West- Irian op vreedzame wijze tot In donesië te doen terugkeren, zullen worden toegepast. „Wij hopen op begrip aan Australische zijde, dat het voor ons onmogelijk is West- Irian op te geven." Wat betreft de buitenlandse credieten erkende de minister, dat geen land credieten verschaft Naties worden aangetrokken, af komstig zijn uit landen, die poli tiek geïnteresseerd' zijn of waren in Indonesië of uit koloniale lan den. Verder verklaarde de minister zich voorstander van het toelaten van de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties. Tenslotte kondigde hij aan, dat de immigratiebepalingen aan 'n nauwkeurige beschouwing zullen worden ondernomen". Maar ik keur de open deur-politiek, zo als die in de koloniale tijd be stond, af". DJAKARTA, 3 Aug. (PI-Aneta). Namens de Indonesische Katholie ke Partij heeft de heer Soetarto Hadiseodibyo verklaard, dat de samenstelling van het nieuwe ka binet geen goed „teamwork" ga randeert en men dus moeilijk een rechtlijnig bewind van dit kabinet mag verwachten. Of de Katholie ke partij de nieuwe regering zal steunen, hangt af van de af te leg gen regeringsverklaring. Steun der communisten Het dagblad Abadi (van de Ma- sjumi) bericht uit doorgaans be trouwbare bron te hebben verno men, dat de Indonesische Com munistische partij schriftelijk haar steun aan het nieuwe kabinet heeft toegezegd. Het blad ver moedt, dat deze steun slechts zal worden gegeven, indien het rege ringsbeleid niet in strijd zal blij ken te zijn met de gedragslijn van de P.K.I. WOENSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 M. 7.00— 24.00 NCRV. en 7.00 Nws: 7.10 Gram; 7.15 Gym; 7.30 Gram; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gram.; 9.00 V.d. zieken; 9.30 V.d. vrouw; 9.35 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.55 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinb.meded: 12.33 Gram: 12,59 Klokgelui; 13.00 Nws 13.15 „Met PIT op pad"; 13.20 Gevar. muz.; 13.50 Gram: 16.00 V.d. jeugd; 17.20 Orgelspel; 17,50 Gram: 18.00 Banjo-ork.: 18.30 Rep.; 18.45 Omr.ork.; 19.00 Nws. en weerber.: 19.10 Boekbespre.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram.: 20.00 Radi-okrant; 20.20 „De fortuinlijke kist," zang spel; 20.50 „Christelijk Onderwijs in Indonesië," caus.; 21.05 Ham mondorgelspel: 21.20 R-eisbeschr.; 21.30 Concertgebouwork. en solist 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-'ber.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA: 10.00 VPRO: 10.20 VARA: 19.30 VPRO: 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws; 7.13 Gram: 8.00 Nws. 8.18 Gram; 8.50 V.d. huisvr.: 9.00 Gym; 9.10 Gram; 9.35 Waterst.: 9.40 Orgelconc; 10.00 „Boeken mee op reis en thuis," caus.: 10.05 Mor genwijding; 10.20 V.d. vrouw; 11.00 Gram: 12.00 Accord.ork. en solist; 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland: 12.38 Gram: 13.00 Nws: 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Dansmuz.: 13.45 Gram; 14.00 „De weg omhoog," caus. 14.15 Haarlemse Orkest Ver eniging, koor en sol.; 15.10 V.d. kinderen; 16.00 Vierhandig piano spel: 16.10 V.d. jeugd; 16.45 V.d. zieken: 17.15 Dansmuz.: 17.50 Re- geringsuitz.: Jeugduitz.; „De brie venbus gaat open". Corresponden tieclub o.l.v. Regina Zwart; 18.00 Nws. en comm.: 18.20 Act.; 18.30 R.V.U: Dr. E. A. Kreiken: „Inter nationale technische hulp: Tech nische hulp aan Liberia"; 19.00 Trompetten en trombones: 19.15 „Het volle pond." caus.: 19.30 V. de jeugd; 20.00 Nws: 20.05 Pol. comm.: 20.15 Residentie ork.: 21.10 „De Venus van Bainville," hoor spel: 22.00 Gevar. muz.; 22.45 „Blokkendoos-caissons, een revo lutie in de waterbouwkunde," caus.; 22.40 Muz. caus.: 22.50 Nws. 23.00—24.00 „Lulu," opera (le bedr.) SCHIPHOL, 3 Aug. „Uitwis seling van gegevens met Austra lië, besprekingen over gemeen schappelijk onderzoek, een geco ördineerd gezondheidsplan: dat zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw-Guinea", verklaarde prof, dr. W. J. A. Kernkamp, de minister van Overzeese Rijksdelen, nadat hij vanmiddag met de K.L.M. Con stellation „Vlaardingen" uit Biak op Schiphol was geland. „Die resultaten komen dus neer^ op sa menwerking met Australië, zoals die ook wordt weerspiegeld in de nieuwe luchtlijn Lae-Hollandia". Prof. Kernkamp werd bij zijn aankomst verwelkomd door zijn collega zonder portefeuille mr. J. M.' A. H. Luns, die enige weken geleden op Nieuw-Guinea met hem is samen geweest, en door de heer A. T. Stirling, Australisch ambassadeur in Nederland. Hij was vergezeld van dr. W. J. de Stoppelaar, hoofd van de afdeling Financiële Zaken van zijn depar tement en de heer B. Krijger, hoofd van de afdeling Nieuw-Gui nea, die hem op zijn reis hadden begeleid. „Mijn besprekingen met Austra lië zijn m.i. gunstig geweest voor de politieke ontwikkeling van Nieuw-Guinea", vervolgde de mi nister. „Wat de economische ont wikkeling betreft: met wat geluk, vóór alles indien met exploratie spoedig iets wordt gevonden dat geld oplevert, heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders en er is geen reden waarom dat er in een jaar of vijf niet 25.000 zouden zijn. Alle vaklui zijn er welkom. Voor de Indische Nederlander zie ik in Nieuw-Guinea geen tweede vader land maar zij die er wonen, zijn merendeels tevreden". De minister herhaalde wat hij in vorige persbijeenkomsten had gezegd, t.wt dat de vernieuwing in Passagiersschepen. Boschfontein p. 2-8 Quessant n. Southampton; Jagersfontein p. 2-8 Quessant n. Southampton; Johan van Oldenbarneveld 2-8 340 m. wzw Adelaide n. Melbourne; Noor- dam 1-8 140 m. z Sable eil. n. New York; Oranje 1-8 van Suez naar Colombo; Willem Ruys 3-8 Suez verw.; Zuiderkruis p. 2-8 Blanco naar Kaapstad; Groote Beer n. 2-3/8 360 w. Valentia naar Southampton; Oranjefontein 2-8 250 m. nno. Finisterre naar Oost- Afrika; Rijndam 2-8 van Sout hampton naar New York; Water man 2-8 150 ono. cp. Race naar Westerdam 3-8 te Tankvaart. Rotterdam; Rotterdam. Adinda 1-8 van Haipong n. Plad- ju; Caltex Delft p. 2-8 kp. Bon n. Sidon; Caltex Leiden 2-8 van Rot terdam naar Sidon; Caltex The Hague 2-8 van Rotterdam naar Sidon; Chama 1-8 van Port Said naar Gibraltar; Esso Rotterdam 1-8 van Saltend n. Aruba: Etre- 3-8 van Rastaura te Singapore; Liseta 3-8 te Singapore; Odina 1-8 te Singapore; Sunetta 2-8 van Balikpapan naar Surabaja. Vrachtvaart. Akkrumdijk 2 te Marseille; Arendskerk 2 te Colombo; Hoog kerk 2 te Singapore; Kieldrecht 2 v. Kobe naar Hongkong; Laag- kerk 2 van Pt. Said naar Bey routh; Lindekerk p. 2 Perim n. Rotterdam; Meliskerk p. 2 Ques sant n. Antwerpen; Straat Soenda 30 van Durban naar Eastlondon; Helena 3 van Aruba naar Pt. Cardon; Luna 2 van Patras naar Piraeus; Maasland 2 van Itajai te Riogrande; Notos 2 te Barcelona; Oranjestad 2 te Christobal. Nieuw-Guinea met voortvarend heid ter hand wordt genomen. De medische verzorging noemde hij uitstekend. Na een succesvolle actie tegen de malaria wordt nu de tuberculosebestrijding krachtig ter hand genomen. Het onderwijs wordt langzaam beter. De tele communicatie wordt deugdelijk opgezet. Als problemen noemde hij hout ver voer (van belang bij het bouwen) en gebrek aan ge schoolde arbeidskrachten. Mgr Alfrink vertolker Nederland's vredesivi In Altenberg (Duitsland) is Zondag het grote congres van de Pax Christi Beweging begonnen. Altenberg is het centrum der Duitse Katholieke jeugdbeweging en ligt 20 kilometer van Keulen. Behalve de Aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, en van Keulen, kardinaal Frings, waren 12 bisschopen aanwezig uit Italië, Duitsland, Luxemburg en Oosten rijk. Ook de Aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Alfrink bevindt zich onder de deelnemers. Zondagmiddag in de dom dank te Mgr. Alfrink als voorzitter van de Nederlandse Pax Christi Be weging kardinaal Feltin voor het vele werk, door hem verricht in zijn kwaliteit van internationaal president. Na vervolgens de groe ten van Katholiek Nederland overgebracht te hebben, zeide Mgr Alfrink, dat ons land juist omdat het zoveel van de oorlog te lijden heeft gehad, volgaarne de broederhand zou uitsteken naar al degenen, die de vrede wensen. Mgr. Alfrink zette daarop uit een, dat het woord „pax" eigen lijk heel de boodschap van het Christendom samenvat. Tot de verdere sprekers behoor den de burgemeester van Flo rence, La Pira, en de Duitse mi nister voor Vluchtelingen, Luba- schek. Kardinaal Frings las een schrijven voor van Mgr. J. B. Montini, waarin de H. Vader Zijn grote instemming met het congres betuigt. kwamen in de maand Mei van dit jaar veertien boerderijbranden voor, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar bescha digd. De directe schade door deze branden aangericht wordt geschat op f 254.630.—.... heeft de Nederlandse Bond van Haringexporteurs met de Oost- Duitse regering een contract af gesloten voor de levering van 61.000 vaten haring, elk van 100 kg. Het contract beloopt een be drag van ongeveer drie millioen gulden.... kwam Zondag het negenduizend- ste schip van dit jaar de Rotter damse haven binnen. Het was het 7200 brt metende s.s. „Braunsch weig" uit Hamburg. Vorig jaar kwam het negenduizendste schip op 9 Augustus te Rotterdam aan.... overleed Vrijdag plotseling ten gevolge van een hartverlamming te Leeuwarden in de ouderdom van zeven en vijftig jaar de heer P. H. Smit, lid van het hoofdbe stuur van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding.... brak gistermorgen brand uit, door tot nu toe nog onbekende oor zaak, in de fabriek van Indische producten Cominex aan de Eem- nesserweg te Baarn. De brand, die tot de bovenverdieping be perkt kon blijven, veroorzaakte een schade, die in de tienduizen den loopt.... Door het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage is het Centraal Economisch Plan voor het reeds voor meer dan de helft verstre ken jaar 1953 gepubliceerd. Het beoogt een indruk te geven van de te verwachten economi sche ontwikkeling in Nederland gedurende 1953, waarbij natuur lijk aandacht is geschonken aan de gevolgen van de overstro mingsramp. In de tweede helft van 1952 trad een krachtig herstel op, zodat in het werde kwartaal zelfs de hoogste tot dusverre in ons land geregistreerde cijfers werden be reikt. Voor 1953 werd rekening gehouden met het voortduren van de stabilisatie van de prijzen op de wereldmarkt en met 'n zekere neiging tot productiestijging ten gevolge van de toenemende mili taire inspanning. Voorts werd re kening gehouden met een iets verdere daling der binnenlandse investeringen in vaste activa, 'n vrij sterke toeneming van de mili taire uitgaven, 'n hernieuwde voorraadvorming en 'n lichte stij ging van het loonpeil. De regering nam belangrijke maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, daar de cijfers van de prognose wat dat betreft op een slechter wordende situatie wezen. Het werkprogramma werd enigszins doorkruist door de over stromingsramp, die leidde tot het opstellen van een tweede plan, dat over het algemeen een vrij gunstige ontwikkeling verwacht. Het gemiddelde aantal werklo zen is er op 85.000 geraamd, het overschot op de betalingsbalans op 570 millioen, terwijl voorts een zekere stijging van het consump tieniveau per hoofd der bevolking in de verwachtingen is opgeno men. Zandzuig-record De zandzuiger „Ahoy", die be trokken is bij de herstelwerk zaamheden in Zeeland, heeft de zer dagen een record gevestigd. De Ahoy zoog Vrijdag 64.000 ton zand op, dat met schepen naar diverse punten op het eiland Flak- kee is vervoerd. DEN HAAG, Aug. (K.N.P.) Hel Katholicisme in Indonesië maakt op mij de indruk zeer levendig en krach- tig te zijn, terwijl zijn invloed op de toekomst van het land van niet te onderschatten betekenis schijnt. Vooral de bisschop van Djakarta, de Indonesiër Mgr. A. Djaja- Sepoetra S.J. is een wijs man, die uitstekend ingelicht blijkt te zijn over de situatie in zijn land. Ik heb een heel prettige ontmoeting met hem gehad en veel van hem over het katholicisme in zijn vaderland vernomen, aldus ver klaarde minister J. Luns, die dezer dagen teruggekeerd is van een vijf weken lange reis door het Verre Oosten, aan een redacteur van het K.N.P. De minister heeft in Pakistan een ontmoeting gehad met de Va ticaanse chargé d'affaires, Mgr. van Miltenburg, die ook aartsbis schop van Karachi is. Uit de con tacten, welke hij daar heeft gehad, blijkt, dat er een zeer goede ver slandhouding bestaat tussen de pauselijke vertegenwoordiger en de Nederlandse ambassadeur ter plaatse. Beide functionarissen zijn Nederlanders en hun woningen liggen vlak naast elkaar. Tegen over de regering van Pakistan on derhouden beide Nederlanders, ieder voor zijn taak, de beste re laties. Speciaal wat het katholi- de minister te hebben kunnen cisme in Pakistan betreft, meende de Minister te hebben kunnen constateren, dat de katholieken als een zeer kleine minderheid in een overwegend Mohammedaans land het moeilijk hebben. „Hoe is naar Uw indrukken de toestand in Pakistan. Zal de rege ring van het land in een liberale richting gaan of zal het integen deel sterker theocratisch worden?" vroegen wij de minister. Pakistan gaat liberale richting uit „Mijn indruk is dat zeker de regering in liberale richting wenst te gaan. Maar zij is natuurlijk ten zeerste afhankelijk van de stro mingen, welke zich in de bevol king voordoen. En daar zijn in derdaad enige zeer fanatieke groe pen aan te wijzen." verklaarde Minister Luns. Over zijn verblijf in India kon de Minister slechts enige zeer al gemene impressies weergeven. Hij was er tekort geweest. Maar aan de ontmoeting met de Nederlan der Mgr. Lucas, de pauselijke in ternuntius, had hij de alleraan genaamste herinneringen. Ook van hem had hij bemerkt, dat hij bij de regering van India een geziene figuur was. Gevraagd naarzijn er varingen over de laatste ontwik keling in India ten aanzien van de buitenlandse missionarissen zeide Minister Luns: „Ik heb de in druk gekregen, dat sommige krin gen van publieke opinie in India afwijzend staan tegenover buiten landse missionarissen. Maar ik ge loof, dat zulks zeker niet van de regering kan worden gezegd. De Minister merkte op, dat hem ook hier weer de hartelijke en pretti ge verstandhouding was opgeval len welke er tussen de pauselijke internuntius, Mgr. Lucas, en de Nederlandse Ambassadeur, de heer Van Pallandt bestond. In Australië vertelde Minister Luns verder, heb ik weer niets dan lof over de Nederlanders ge hoord, van wie, naar ik vernam, een zeer groot deel katholiek is. Het staat wel vast, dat de Austra lische regering in het Algemeen de Nederlanders liever ziet komen dan sommige andere nationalitei ten. Het is merkwaardig, hoe ge makkelijk die Nederlanders zich aanpassen. Ik heb ook de indruk gekregene, dat er van katholieke zijde heel veel wordt gedaan om de zielzorg van de emigranten te bevorderen. Een bijzonder voorbeeld daarvan is het doorgangshuis van Pater Maas, dat ik heb bezocht. Voorts maakte ik kennis met de bejaarde doch nog zeer vitale Mgr Vesters uit Vught, die daar nog heel wat zorg aan de dag legt voor onze emigranten. Ik ben er van overtuigd, dat deze priesters prachtig werk ver richten ten behoeve van de Neder landers. Nieuw Guinea Minister Luns, die er nog steeds vermoeid van de reis uitzag, leef de geheel en al op toen het ge sprek op Nieuw Guinea kwam. Dat was ongetwijfeld een reflex van zijn ervaringen in Hollandia, waarover hij beslist opgetogen was. De minister gaf onomwonden toe, dat hij na zestiendduizend mijlen te hebben gereisd en onaf gebroken in vreemde gebieden te hebben vertoefd, erg ontroerd was weer een stukje vaderland aan te treffen ergens in de onmetelijke Pacific. In Hollandia voerde hij zeer nuttige besprekingen met Mgr. Cremers over de toestand en over de vele problemen, die zich voordoen bij het tot ontwikkeling brengen van deze enorme gebie den. „Maar," zo zeide de Minister, ,het is aan mijn collega Minister Kernkamp die zich persoonlijk van de toestand op de hogte heeft gesteld over deze zaken beslissin gen te nemen, ook in de zeer moeilijke zaak van de katholieke H.B.S., waarover nog al enige dei ning is ontstaan. Ik heb intussen wel kunnen bespeuren, dat er door missies en zending hard wordt gewerkt en veel goeds tot stand gebracht." Komend op het verblijf van onze Nederlandse militairen zeide de Minister: „Voor de officieren van het Nederlandse leger, die daar hun olicht vervullen, schijnt mij het leven gemakkelijker, dan voor de gewone manschappen. Hoewel de natuur van Hollandia buitenge woon mooi is, ontbreekt daar toch teveel, wat de gewone man aan comfort en ontspanning behoeft. Het land is nog steeds een gebied bima uitsluitend geschikt voor pioniers. Maar wel zeker is, zo besloot de minister, dat sinds deze regering haar standpunt ten aan zien van Nieuw Guinea definitief bepaald heeft, de animo om er te investeren en het gebied tot ex ploratie te brengen sterk is toe genomen. Hij was van mening dat Nederland nog een groot werk te verrichten heeft. KLEUTERS GERED UIT BRANDENDE SCHUUR Ernstig getoond Zondagmiddag is in de schuur van de heer H. J. Kaltman aan de Zwolseweg in Apeldoorn brand ontstaan, doordat twee buurkinderen, de vijfjarige J.G. en de driejarige A.B.G. met luci fers hadden gespeeld bij het in de schuur opgeslagen stro. De heer Kaltman rende op het hulp geroep van de kinderen naar bui ten en slaagde er nog maar nau welijks in, de kleuters, die zich door het snel om zich heen grij pende vuur de uitgang versperd zagen, uit de schuur te redden. Met ernstige brandwonden over dekt werden de kinderen naar het Julianaziekenhuis overge bracht. (Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Uitgelote obligaties Bandung 1936 betaalbaar De per 1 Juli j.l. uitgelote 4 procents obligaties gemeente Ban dung 1936 zijn met ingang van Dinsdag 4 Augustus betaalbaar. Voorts kunnen ter betaling wor den aangeboden de coupons van deze lening, vervallen per 1 Oc tober 1940 tot en met 1 October 1949 en de coupons vervallen oer 1 April 1951 tot en met 1 October 1953, alsmede de sedert 1 October 1940 en 1 October 1941 aflosbaar gestelde obligaties, voorzien van de coupons per 1 April 1941 e.v. resp. 1 April 1942 e.v. op de rente verschuldigd van 7 Maart 1942 tot 1 Januari 1947 is de rente-ordon nantie van 15 December 1949 van toepassing verklaard, hetgeen in houdt, dat de rente over dit tijd vak van 4 pet. is teruggebracht tot 1 procent. Utrechts Stroomleverings- bedrijf In het verslag van 1952 van de N.V. Provinciaal- en Gemeente lijk Utrechts Stroomleverin ->sbe- drijf wordt o.m. medegedeeld, dat de omvang van de electriciteits- productie weliswaar groter was dan in 1951, doch de stijging van de afzet in het verzorgingsgebied aanzienlijk minder was dan tot dusver in de na-oorlogse jaren. Totaal is geproduceerd 507.571.000 kWh tegen 467.038.000 kWh in 1951, een stijging dus van 9 pet. Deze stijging woidt grotendeels verklaard door de levering aan de zusterbedrijven en een grotere afzet aan de Nederlandse Spoor wegen. De vertraging in de toeneming van de stroomafzet ziet de directie als een reactie op de prijsstijging der electriciteit. De exploitatierekening sluit met een saldo van f383.080. Na diverse voorzieningen is een bedrag van f 124.080 voor uitkering beschik baar, voorgesteld wordt een on veranderd- dividend van 6 pet. Productiecijfers De Bandar Rubber-Maatschappij N.V. heeft in Juli verkregen 154.000 kg rubber. De productie in de maanden Januari/Juli is hier mede gekomen op 1.074.000 kg tegen 772.000 kg in hetzelfde tijd vak van 1952. De Bandar Oliepalmeneultuur- Maatschappij heeft in Juli geoogst 1.105 ton palmolie en 356 ton palmkernen, Hier is de productie in de eerste zeven maanden van dit jaar gestegen tot 7.475 ton olie en 2.104 ton kernen, tegen resp. 5.950 ton en 1.577 ton in de over eenkomstige periode van 1952. De N.V. Preanger Rubber-Maat schappij heeft in Juli verkregen 63.000 kg rubber. De productie in de maanden Januari/Juli dit jaar bedraagt 401.600 kg, tegen 382.216 kg. in dezlfde maanden van 1952. Weinig verandering AMSTERDAM, 3 Aug Bij de internationale papieren is vandaag vooral Philips op de voorgrond ge treden. Naar verluidt zouden de binnenkort te verwachten halfjaar cijfers over 1953 gunstig zijn. Daarbij komt, dat dit concern de vorige week iets ten achter is ge bleven bij de overige internatio nale soorten. Vandaag heerste er in ieder geval behoorlijke vraag en het Einhovense bedrijf kwam gemakkelijk van 168% op 170''«. Ook voor Kon. Olie heerste weer enige kooplust, doch vergeleken met de ochtendnoteringen stelde prijs iets teleur. Niettemin wist het Hoofdfonds van 329 tot 330% te avanceren. Unilever, A.K.U. en de andere locale in dustrieën in doorsnee onveran derd. De verschillende commentaren ter beurze op de onmiddellijke be taalbaarstelling vgn uitgelote obli gaties en achterstallige coupons 4 procents Bandung luidden onver deeld gunstig. Zoals het echter wel meer voorkomt, heeft dit gun stige bericht lang niet zoveel in vloed gehad als de ongunstige me dedeling van de vorige week, waarbij de uitloting der lening- Surabaja tot nader order werd uitgesteld. De stemming voor In donesische gemeenteleningen, die dagen achtereen flauw lagen, was vandaag prijshoudend zonder meer. De cultuurmarkt prolon geerde aanvankelijk de flauwe stemming van Vrijdag j.l., doch wist zich tegen slot te herstellen. Deli Batavia Tabak en Deli Ba tavia Rubber waren echter enkele punten lager. Ook de Cultuur- bank en Nationale Handelsbank bleven bij de noteringen van Vrij dag achter. Op de scheepvaartafdeling viel ook vandaag weinig te beleven. De prijzen bleven hier vrijwel ge handhaafd, doch Holland-Amerika Liin had enig aanbod te verwer ken. Scheepvaart-Unie daaren tegen was gevraa.gd. De Staats- fondsenmarkt gaf hier en daar een fractioneel verlies te zien, vooral de kortlopende leningen waren een kleinigheid luier. Ame rikanen stil. naar de Italiaanse film „Melodie Immortali" uitgebracht door Standaard Films. 21) Er klaterde applaus door de zaal, toen de dirigent zijn plaats innam, nadat hij een buiging had gemaakt speciaal naar de konink lijke loge en vervolgens links en rechts het publiek bedankte. Zo dra hij de hand met de dirigeer stok ophief, viel er een diepe stil te in de schouwburg. Pietro voel de dit ogenblik als een benauwe nis. Over een uur zou het lot over zijn „Cavalleria Rusticana" beze geld zijn. Dan zou hij weten of hij als een geslaagd componist naar Cerignola kon terugkeren. Zijn oog viel op het titelblad van het fraai uitgevoerde programma: „Cavalleria Rusticana" - opera in een bedrijf (twee tableaux) - muziek Pietro Mascagni.... De eerste maten van de muziek weerklonken. Pietro sloot de ogen - er kwam zelfs een opwelling om de handen voor de oren te hou den. Hij durfde niet kijken naar de eerste reacties op de gezichten van het publiek. Star hield hij de blik gericht op de dirigent, ter wijl de ouverture in een lang zaam aanzwellende interpretatie door de schouwburg klonk. Pietro raakte in een toestand, dat hij niet meer kon denken. Hij hoorde de geluiden van zijn eigen muziek, maar hun betekenis drong niet tot hem door Het was alsof hij zich in een ruimte bevond, die van de buitenwereld was afgeslo ten en die van deze wereld alleen nu en dan wat geluid opving. Totdat een nadrukkelijk applaus dat in omvang toenam hem uit zijn apatische toestand deed op schrikken. Het publiek applaudis seerde voor de zojuist beëindigde ouverture. Volkomen afwezig keek Pietro naar zijn beide vrien den, die hem op de schouder klopten en verzekerden, dat het begin het in ieder geval al „goed had gedaan". Nog voordat het applaus was verklonken, zette het orkest de muziek in van het eerste tableau, waarna langzaam het gordijn om hoog ging, Op het toneel stond de tenor Stagno, de hoofdvertolker in de opera en een gerenommeerd zanger, feitelijk de lieveling van het opera-publiek van Milaan. Het open doek, de beweeglijk heid door de handeling op het to neel en de kennelijke toewijding, waarmede de tenor de aria's zong, dit alles veroorzaakte, dat Pietro van zijn spanning wist los te ko men en met volledige belangstel ling luisterde Hij werd getroffen door de zuivere zang-expressie van de hoofdvertolker en fluister de meermalen zacht voor zich heen: „Wat een stem - wat een stem Het drong niet meer tot hem door. dat hier gezongen werd op muziek, die hij zelf had gecompo neerd, zó was hij verzonken in de artistieke prestatie van de tenor. En wat nem ook ontging, was de stijgende belangstelling, de sfeer- van onderdrukt enthousiasme, die zich van het publiek meester maakte. De vloeiende melodieën van de opera vonden weerklank bij de aanwezigen. De minste be heersing werd daarbij getoond door de ongeveer dertig burgers van Cerignola, die bij elkaar za ten en elkaar herhaaldelijk aan stootten van verrukking Toen het doek zakte aan het einde van het eerste tableau, barstte er een applaus los, waar aan geen einde scheen te komen en dat de tenor noodzaakte her haalde malen terug te keren. Pietro zakte achterover in zijn stoel en loosde een diepe zucht. Zijn beide vrienden - de libretto- schrijvers - verkeerden reeds in een stemming van enthousiasme en drukten Pietro de hand met de verzekering dat het succes was verzekerd. De stemming onder de in de zaal aanwezige inwoners van Ce rignola was al uitbundig. Onmid dellijk werd de „dienst in wer king gesteld, die bij voorbaat was geoganiseerd om de afwezigen uit het stadje op de hoogte te stellen van de eerste reacties. De burge meester schreef op zijn knie op een vel papier snel enige regels. Het werd uit zijn handen gegrist door een van zijn ambtenaren. Deze vloog de loge uit en holde de trappen af naar de ruime hall, waar een andere inwoner - de kapper, die de fanfaredirigent uit wraak voor zijn actie tegen Mas cagni tijdens het scheren zonder meer van zijn snor had beroofd - als gold het een estafette - gereed stond om dit eerste bericht ijlings naar het telegraafkantoor te bren gen, opdat het onmiddellijk naar Cerignola kon worden geseind. Op het kleine postkantoor in Cerignola werd er intussen door de bijna volledige staf. hoewel het „na sluitingstijd was", gewacht op het telegram. Het kleine kantoor was „overbezet" en waarschijnlijk hadden de Italiaanse posterijen tot op dat ogenblik nimmer dienaren gekend, die met zulk een „ver knochtheid" hun taak verrichtten. Toen de morsetekens begonnen te klinken, hing er een kluwen van nieuwsgierigen ademloos over de rug van de ambtenaar, die het bericht opving Het duurde nau welijks een minuut of voor de meesten was het al duidelijk, dat de voorstelling tot nu toe eèn suc ces was. Er klonken juichkreten en enkelen snelden al naar buiten om het de wachtende burgers mee te delen. Rocco stond gereed. Zodra het telegram was geschreven, rukte hij het uit de handen van de tele grafist en vloog door de straten naar het huis van Lina. Ook daar heerste drukte. Dok ter Fregia was aanwezig om een oogje te houden op Pietro's vrouw. Toen hij Rocco zag aan komen, die moeite had zich door de wachtende mensen een weg te banen, riep hij: Wordt vervolgd De optimisten kondigden dat hebben gelijk cours hippiqut wat men voor wensen. Toch voldoende gew houden, lietg buitengewoon ongunstig dreigt kan uitpakken Burgemeester gemeenten Opmei was door al die wel bijzonder in hem toch was toegedacht om bekers e.d. aan uit te reiken. En concours 'hippique kende dat om met opgeheven een het terrein te Tweemaal hebben vastgehouden. De trof het de met paarden bespannen v-an Vel dit uit de course al een gegeven had van neigingen, maar to netjes in het rech gebracht kon tweede maal betrof uitreiking aan Wieringermeer, die maakt foutloze ritte: het spannende spr: haar naam bracht, de zorg volkomen want burgemeester heel wijselijk met op de grond en ovei een hoofsge'baar de de kampioene. Verr het ros dat hij Zoi reed minder vurig houdt hij er persooi meer van zélf de te den te houden, ook hier een charmante Hier volgen de van de expositie. Kampioen schapen, men: P. Kistemaker. reserve-kampioen: de Weere. .Drietallen ramh een vaderdier: 2 1 Abbekerk; 4a J. P. bekerk; 4b idem; 1 ster- 3 P. Pijper. T Schapen met 2 2 D. Appel, Heerhi en 4 P. Pijper, Twisk Gebr. Donker, Set 1 Jn. Langedijk, de Schapen met 2 oo: met 1 ooi- en 1 ran Schipper, Abbekerk D. Donker, Schagen Peet, de Weere; 3a ker, Abbekerk; 3b gemaker. de Weere- Twisk; 2 Wed. j' de Weere: 1 D. Ap' gowaard; E.V. Jn. La de Weere. Afdel Beren geb. voor la, tevens wisselbeker Heerhugowaard, die ook vorig jaar reeds heeft; lb Joh. Oostwout ster; lc Wed. A. de ld P. N. Laan, O] Stuyt, Obdam; 3 C hugowaard; D. Beemster (2 maal) Midwoud. Beren geboren na en vóór 1 Maart 1953 la Joh. Oostwouder ver, Heerhugowaard- D. Donker Pzn., Scb Borst, Heerhugowaard Heerhugowaard en J Heerhugowaard; 3e m Laan, Opmeer; C. B Stuyt, Obdam. Fokzeugen t.m. 14 la en lb P. N. La-an, en 2b M. C. Veldt. Be. Laan; 3 idem. Zeugen geboren voor met 6 biggen: la tever ■beker C. Borst, Heerlhi lb C. Klaver, Heerhugo J- P. Schipper; 2 Joh der; 3 P. Donker woud; lc G. Laan, broek; 2c F. Peetoo broek: 2d Th. de Jong wm™; A. v. Leven, 2c M. C. Veldt, Bergen Borst; 3 R. Bakker, ja H Langedijk Jzn., ld idem; 2d J. P. Sch: v- d. Neer, Oterleek Twee- of drietallen uit 1 toom (4r6 mnd): en 2 C. Borst, Heerh j Baan, Opmeer; mnd.: lc en 2a C. Borst aaj?>' 3D. Schoen, Benn t k' Klaver, Heerhugi Twisk. Schipper; lb P Onderstaande konijnen ken allen het praedic Goed. VI. reus haaskleur tmga, Grosthuizen; kon r.o K. Boorsma, Wog Bakker, Venhuizen- j.r keU v.j.: idem-, "Lo zwartbont r.o.: G. Vrie S^m- v.o. G. Vriend e: der, Winkel; blauw v.j.: ma Wognum; Franse grijs v.j.: D. Mantel, E ,2Jf«r- v.o.: A. Tromp, I waard; bont v.j.: A A Medemblik; Cinchilla' r. utel van kampioen der A Amerskan, M r.j. Joh. Schot, Z.N. I Wener wit r.o.: R. H Beemster- v.o.: R. Hellen Leeuw, Beemster- r.j. ii rpi8?, ?jz,g' ouderscheidin stil ?n vo°r P. Leeuw fk*, met v.j. Nieuw-Z ïl°- Luc- Breed. Ho yens kampioen van de HnSmn' Rijnlander zwar Homans£. Pancras; Al wit 1-Jn- Meissen, Hoc v-j.: W. Schagen I kefAnïlauw .vJ" S- Kne val' A^ra wit, tevens k ^anders zwart r.j,. Wil S ri° Pellenberg; G laem, Blauw,grys r.o. G. 4

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4