NOORDHOLLANDS Communisten bestormden voedsel-uitdeel-posten Heden begon uitwisseling krijgsgevangenen op Korea 15000 man kwamen gisteren onder de wapenen Heftige straatgevechten in West-Berlijn Dulles vijf dagen in Seoel Regeling in voorbereiding inzake classificatie VS. willen Oost-Duitse banksaldi o Leger-autoriteiten zijn zeer tevreden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vrijere loonvorming 7 Nederlanders in Korea sneuvelden op voorlaatste dag Kinderen stonden niet op Voor voedsel-aankopen in Amerika v Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 5 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12848 II (Slot) Wat het oude systeem van loon vorming betreft, volkomen vrij heid is onder de huidige verhou dingen volstrekt ondenkbaar. Bij een ander systeem zal de over heid toch in elk geval een toe ziende taak moeten behouden. Ook drs. J. W. de Pous, ec. advi seur van het verbond van Prote stant-Christelijke werkgevers, ging hiervan uit in een openbare les, die hij onlangs als lector van de Vrije Universiteit hield en die ge regeld in beschouwingen over dit onderwerp wordt gebruikt. Wij gaan er thans algemeen van uit, dat de werkgelegenheid niet in gevaar mag kom„n. Die werk°e- legenheid zou echter in gevaar komen, wanneer de werknemers organisaties zulke hoge lonen zou den bedingen, dat onze af te zet ten artikelen daardoor te duur voor de wereldmarkt worden. Men kan zich ook voorstellen, dat de organisaties bij de vaststelling van de grote lijnen zo grondig van mening verschillen, dat de besprekingen volkomen vastlopen. Ook dan moet de overheid kun nen ingriioen. Als men over vrije re loonvorming spreekt moet men die vrijheid dus in elk geval bin nen dit kader zien. Desondanks blijft het ook zin houden om aan andere verhou dingen te denken. De overheid is ongetwijfeld niet de eerst geroe pene om de lonen vast te stellen. Onder de na-oorlogse verhoudin gen was zulks noodzakelijk, men denke aan de hoge lonen die de arbeiders toen hadden kunnen be dingen tot grote schade van het geheel (ontwaarding van het geld) maar thans zijn de verhoudingen in dit opzicht weer normaal. Hiervan uitgaande is er onge twijfeld een meerderheid te vin den voor een systeem, dat er in zeer grote lijnen als volgt uitziet: Benaalde richtlijnen om de lo nen vast te stellen en de over heid houdt een toeziende en slechts zo nodig ook ingrijpende taak. Nu moet men echter niet den ken, dat hiermede alles gezegd is. De werkgeversverklaring moge, zoals uit de toelichtende radio lezing blijkt, in de zelfde richting willen gaan, ook daar wordt tege lijk erkend, dat deze grote lijnen nog een nadere uitwerking behoe ven, waarmede de werkgevers dus evenmin al gereed zijn. Ware de P.B.O. een feit dan zou de op lossing voor de hand liggen. De bedrijfschappen zouden, als vrucht van het interne overleg, bindende loonverordeningen kun nen uitvaardigen. Daarboven de S.E.R. als coördinerende instantie en daar nog weer boven de toe ziende overheid. Maar er is op het ogenblik nog geen enkel be drijfschap en men moet dus een ander systeem scheppen, waarbij het zwaartepunt komt te liggen bij de onderhandelingen tussen de organisaties van werknemers en werkgevers in de bedrijfstak. Be vorderlijk voor de P.B.O.-gedachte is dit zeker niet zonder meer. Het wordt daardoor misschien moeilijker om straks naar het P. B.O.-orgaan over te schakelen, maar dit risico genomen moe' ten worden. Verder is al opge merkt, dat aan de onderhandelin gen van deze organisaties bepaal de richtlijnen ten grondslag zullen moeten liggen. Welk orgaan moet deze richt lijnen opstellen? Men is het er wel over eens, dat de S.E.R. in elk geval een rol zal moeten spe len, maar er is verschil van me ning of de S.E.R. ook dat topor gaan zal moeten zijn. Men denkt ook aan de stichting van de ar beid. Hoe moet dat toporgaan de richtlünen handhaven? En ten slotte gaat het om de afbakening van de taak van de overheid. Volgens „de onderneming" het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, waren dat in Juni van dit jaar nog even- zovele problemen. Ook hieruit blijkt gl weer, dat er in elk geval nog heel wat moeilijkheden moe ten worden overwonnen. Bij de regering zal men, met een pleidooi voor een dergelijke opzet, waarschijnlijk piet op prin cipieel verzet stuiten. Minister Suurhoff verklaardde onlangs in de Eerste Kamer, dat hij er zich, onder bepaalde omstandigheden mee zou kunnen verenigen om een speciaal toporgaan of de S.E.R. de richtlijnen voor de loonpolitiek te laten vaststellen. Er blijft dan toch, aldus de minister, een ge leide loonpolitiek en dat is juist. Wellicht heeft deze gedachte thans ook bij de regering vaster vorm gekregen. Er komt dan een principiële wijziging in zover niet de overheid (college van rijksbe middelaars) maar de S.E.R. of een ander orgaan de centrale beslis singen gaat nemen, doch de on gebondenheid van vroeger keert ook in dat andere systeem niet terug. Wel hangt nog veel af van de grotere vrijheid, die men binnen dit kader zou willen toelaten. Dat is eigenlijk het kardinale punt. Het N.V.V. zou ook in een der gelijk systeem geen grotere loon- verschillen dan thans willen toe laten. Hoogstens zou er variatie mogen zijn in de arbeidsvoorwaar den (uitkeringen bij ziekte en on gevallen, verschil in vacantie- duur) enz. De Katholieke en Christelijke arbeidersorganisaties willen ook speling bij de loon- BERLIJN, 4 Aug. Naar schatting zesduizend commu nistische demonstranten hebben Dinsdag de sectorgrens van West-Berlijn op twee verschillende plaatsen over schreden. Dit geschiedde in de voorstad Kreuzberg, in de Amerikaanse sector en in Wedding in de Franse sector van Berlijn. De demonstranten werden na felle gevechten door politie uiteengedreven. Op heide plaat sen overschreden drieduizend communisten gezamenlijk de grens. Er werden 150 arrestaties verricht. De communistische stormcolon- nes vielen aan terwijl duizenden andere Oost-Berlijners in de rij stonden om Amerikaans voedsel in ontvangst te nemen. Ongeveer 150.000 Oost-Berlij- ners trotseerden gisteren de be dreigingen van de communistische politie en het in beslag nemen van de pakketten en vandaag kwamen er nog' vele duizenden meer. De aanvallen vormden de eer ste rechtstreekse poging van de communisten om te trachten de uitreikingsposten te vernielen. De aanval in het gebied van Neu KöllnKreuzberg werd in gezet door jonge communisten die, onder het mom van pakketten ha len, infiltreerden in de omgeving van de uitreikingspost. De politie heeft meegedeeld, dat de communisten, terwijl zij in de rij stonden, begonnen de mensen op te zetten en de „Amis" uit te schelden. Toen de politie proheer- de deze agitators te grijpen en op te sluiten vielen zij de politie aan. Jonge communisten die de sector grens overholden voegden zich bij hen en de algemene vechtpartij begon op de binnenplaats van een school waar de pakketten uitge geven werden. Desniettegenstaande bleven hon gerige Oost-Duitsers toestromen. Een correspondent van „Reu ter" zag hoe woedende, commu nistische leuzen schreeuwende vrouwen, zich, met wapperende rokken en haren, letterlijk op de politiemannen wierpen. Een West-Berlijnse politieman, die poogde de demonstranten te verspreiden, struikelde en viel, Onmiddellijk stortten een zestig demonstranten zich over hem heen. Zeven andere politiemannen renden te hulp en wisten, met gummiknuppels zwaaiend, hun collega te bevrijden. De gevechten die bij de uitde- lingsbureaux begonnen, plantten zich in de omgeving voort totdat tenslotte complete straatgevechten waren ontstaan. De politie die met revolvers en gummiknuppels was bewapend, maakte alleen van de knuppels gebruik en tientallen hoofden moesten het ontgelden in de heen en weer deinende strijd waarbij ook van brandslangen ge bruik werd gemaakt. Aangerukte politie-versterkin- gen wisten tenslotte de commu nisten over de sectorgrenzen te rug te drijven. De West-Berlijnse politie die nog meer aanvallen verwachtte, liet bij alle uitreik- posten sterke wachten plaatsen, terwijl mobiele waterkanonnen naai- de strategische punten van de sectoren werden overgebracht. De West-Duitse regering heeft Oost-Duitsland aangeboden voor 25 millioen Mark levensmiddelen te leveren om de hongercrisis daar te verzachten, zo hebben West- Duitse autoriteiten Dinsdag mee gedeeld. (Vervolg pag. 3) (Eigen bericht) Naar wij vernemen zijn de vijf Nederlanders van wie gisteren werd gemeld dat ze in Korea zijn omgekomen, op de voorlaatste dag van de Koreaanse oorlog in een communistische hinderlaag geval len. Zij maakten deel uit van een patrouille van zeven man. Van vijf hunner zijn de lichamen ge vonden, terwijl er twee worden vermist. Men neemt aan dat ook zij zijn omgekomen. Dit was het zwaarste Nederlandse verlies in de Koreaanse oorlog sinds de overval waarbij o.a. overste M. den Ouden om het leven kwam. Knowland volgt Taft op WASHINGTON. De Republi keinse leden van de Amerikaanse Senaat hebben Dinsdag William Knowland gekozen tot opvolger van Taft als hun leider. PANMOENDJON - Vanmorgen om negen uur begon op Korea de uitwisseling van krijgsgevange nen. De communisten zullen ieder uur 100 geallieerden vrijlaten, tot een totaal van 400 per dag. Onder de eerste 400 geallieerde krijgs gevangenen, die vandaag werden vrijgelaten, bevonden zich Tur- (Van onze parlementaire redacteur). Op de weg naar oplossing van het classificatie-vraagstuk zal dit jaar inderdaad een eerste stap worden gezet. De regering heeft een regeling uitgewerkt, die spoe dig aan het Georganiseerd Over leg kan worden voorgelegd. Dit verklaarde minister Beel gister middag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsont werp, waarbij 23.6 millioen wordt uitgetrokken voor de verbetering van de financiële positie van het Burgerlijk Rijkspersoneel en dat z.h.s. werd aangenomen. Andere categorieën van over heidspersoneel, waarvoor deze verbetering soortgelijke conse quenties heeft, zullen nog dit jaar voorschotten ontvangen. De heren Derksen (KVP) en Vixseboxse (CH) hadden daarop aangedron gen, omdat de fiscus anders vol gend jaar onbillijkheden zou kun nen begaan. Het wetsontwerp werd ook in de Senaat begroet als een gedeel telijke tegemoetkoming aan de door nivellering achterop geraak te middengroepen. De heer Derk sen wilde weten of de regering ook al plannen heeft om de rest van de achterstand weg te wer ken. Hij wilde genoegen nemen met de toezegging, dat minister vorming toelaten, maar zij ver schillen toch ook weer van het werkgeversstandpunt. De werk gevers willen minimumlonen met speling naar boven en beneden. De arbeidersorganisaties willen enkel speling bóven de minimum lonen. Tenslotte is het goed in het oog te houden, dat de organisaties eventueel een grote verantwoor delijkheid krijgen, omdat zij dan immers het loonbeleid gaan dra gen. De arbeidsvrede, zoals wij die nü kennen, «is een groot goed. Zouden binnen een mogelijkheid van grotere loonvariaties dan thans, ernstige meningsverschillen en arbeidsconflicten ontstaan, dan zou een, hoewel principieel aan lokkelijker systeem toch te duur gekocht zijn. Beel hierover bij de begrotings behandeling een nadere uiteenzet ting zou geven. De bewindsman liet het initiatief echter aan de Kamer. Desgewenst zou hij straks over dit onderwerp een breder debat kunnen opzetten. Van zijn kant deed hij nog geen enkele toe zegging. Met de thans aan te brengen verbetering meent de re gering in dit stadium te moeten volstaan. (Zie vervolg pag. 3). ken, Fransen, Amerikanen, Grie ken, Britten, Canadezen en Zuid- Koreanen. Zij kwamen het „vrijheidsdorp" te Panmoendjon binnen in voer tuigen van de Noordelijken, kort nadat de operatie „Big Switch", zoals de uitwisseling wordt ge noemd, was begonnen. Zij reden langs borden, waarop geschreven stond „Welkom, de poort naar de vrijheid", het kamp van ontvangst binnen. De Turken, gezeten in drie jeeps van Russische makelij, schreeuwden en wuifden. Zieke en gewonde gevangenen glimlachten, toen zij uit de ambu lance-auto's en van vrachtauto's stapten. Vier gevangenen lagen op draagbaren. Vele Zuidkoreanen waren te zwak om zonder hulp uit te stappen. Volgens majoor Daujat, een der eerste Amerikanen, die werden vrijgelaten, hadden de Noordelij ken twee dagen geleden enige Amerikaanse officieren tot speci ale gevangenisstraffen veroor deeld op beschuldiging van uitla tingen, welke een gevaar voor de vrede vormden. Een luitenant werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, aldus de Amerikaan se officier. Ook de geallieerden begonnen met de vrijlating van Noordelijke krijgsgevangenen, die staande in vrachtauto's met gebalde vuist wuifden naar hun landgenoten. Terwijl aldus in Panmoenjon de operatie „Grote omschakeling" zal zijn gestart, is John Foster Dulles begonnen aan zijn bespre kingen met president Rhee, die vijf dagen zullen duren. Dulles kwam gisteren met 13 uur ver traging in Seoel aan. Het vliegtuig waarmede Dulles reisde had machine-pech en bo vendien moest met het oog op het stormachtige weer een andere route worden gevlogen. Vechtpartij in bus In een bus van de N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij., die Dinsdag middag extra was ingelegd tussen Muiderberg en Amsterdam is het tot een flink handgemeen tussen een aantal passagiers gekomen. De aanleiding hiertoe was een ruzie over het niet opstaan van kinderen voor oudere mensen. Zo hoog liep tenslotte de woorden wisseling in de eivolle bus, dat er klappen werden uitgedeeld. De chauffeur stopte toen en zette samen met de conducteur zonder vorm van proces de ruziemakers, drie echtparen met negen kinde ren, op straat, die daarna lopend de reis voortzetten. Alle passa giers, die eerst gestaan hadden konden nu gaan zitten De jongste joto van H.K.H. Prinses Irene, die vandaag haar veertiende verjaardag viert. (Foto Paul Huf). BERLIJN, 4 Aug. Amerika heeft Rusland vandaag uitgeno digd „voorstellen in te dienen" om de Oost-Duitse gelden bij Amerikaanse banken te „ont dooien" om voedsel aan te kopen voor de 18 millioen inwoners van de Russische zone. De Amerikaanse Hoge Commis saris James D. Conant schreef aan de Russische Hoge Commissa ris Wladimir Semjonov: „Mijn regering is oprecht be zorgd over het welzijn van het volk van Oost-Duitsland en wenst al het mogelijke te doen om bij stand te verlenen bij 't verlichten van het lijden in dit gebied. „Het zal mij daarom een genoe gen zijn van u voorstellen te ont vangen om de bevroren gelden van de Oost-Duitse „Notenbank" te gebruiken voor de aankoop van voedsel in Amerika voor de be volking van Oost-Duitsland. „U kunt er verzekerd van zijn dat soortgelijke voorstellen indien deze goede waarborgen bevatten dat 't aangekochte voedsel voor dat doel gebruikt wordt, onmiddellijk aan mijn regering gezonden zul len worden met de aanbeveling dat de benodigde machtiging hier toe gegeven kan worden". De brief van de Am. Hoge Com missaris volgde op een rede die premier Otto Grotewohl verleden week Woensdag voor de Oost- Duitse Volkskammer uitsprak en waarin hij uitviel tegen de Ame rikaanse politiek inzake het blok keren van Oost-Duitse gelden in Amerika sedert 11 Maart 1952. Grotewohl heeft verklaard dat indien de gelden vrijgegeven zou den worden zijn regering bereid zou zijn: „voor 15 millioen dollar of zelfs 50 millioen dollar aan Amerikaans voedsel te ko pen". Geblokkeerd is echter slechts 1,4 millioen dollar. GROTE BRAND IN DJAKARTA In de benedenstad van Djakar ta is Dinsdag een grote brand uit gebroken, waardoor duizenden personen dakloos zijn geworden. De brandweer had grote moeite de brand meester te worden, daar er een sterke wind stond. Men schat de door de brand aange richte schade op enige millioenen rupiahs. Om twaalf minuten over zeven gistermorgen kwam met een bevel van de Generale Staf via de radio het vervolg op de proef-mobilisatie- oefening „Drietand". Rond 15.000 officieren en manschappen van de Derde Divisie haastten zich van dat ogenblik af naar hun mobilisatie centra, waar alles al voor hun ontvangst in gereedheid was gebracht. Op datzelfde ogenblik was op 15 legerplaatsen in ons land de symbolische vordering van 600 auto's voor het leger begonnen. Maar terwijl de mannen van de „Drietand"-divisie nog tot 15 Augustus uit de burger-circulatie zijn genomen, konden de auto-bezitters al na een paar uur weer huiswaarts rijden. Van officiële zijde werden gis teren de resultaten bekend ge maakt van de diverse controle teams en de persoonlijke waarne mingen van de Nederlandse Ter ritoriale Bevelhebber en zijn col lega's. Zij noemden het algemeen verloop van de mobilisatie goed, de stemming onder de troep zeer goed, de opkomst en het tijdstip daarvan „zeer bevredigend". Gun stig werd ook de (oorlogs) legering en de accommodatie beoordeeld, terwijl als een goede noot werd aangetekend dat nagenoeg overal Maandagavond reeds een warme maaltijd kon worden verstrekt, ondanks het feit dat iedere man twee lunchpakketten had moeten meebrengen. Het was dus met de hap best in orde, terwijl ook de uitgifte van het overige materieel uit de magazijnen vlot verliep. Dat het met de vordering van be stel-, vracht- en personenauto's ook voorspoedig ging, dankten de chauffeurs aan het systeem: ook in vredestijd worden de in geval van oorlog voor vordering in aanmer king komende auto's twee keer per jaar getaxeerd en zo was gis teren de handtekening van de met de registratie belaste mili tairen voldoende. En die was snel geplaatst. Bij het treinvervoer deden zich evenmin bijzondere vertragingen voor, al liep het uiteraard vooral in spoorwegknooppunt Utrecht wel even ,rheet".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1