Vai R Echtpaar L. d vijftig jaar gehuivd Ziekentriduum te Heiloo In St. Maarten werd ware democratie betracht Bart AGENDA D.A.W. verspeelde in Leiden kostbaar punt tegen De Zijl Baby-d Pagina 2 Woensdag 5 Augustus 1953 CHIEL DE BOER HEEFT EEN ENSEMBLE SUCCES VOOR ALKM A AR SE BLOEMIST EEN PORTIER KL APTE OPEN Alkmaarder naar missie Porto Rico VAN DE POL'S BAKKERIJ WORDT GEMODERNISEERD Burgerlijke stand Geslaagd Dagen van vertroosting, dankbaarheid en dienende liefde Geslaagd Nieuw dorpje West van de Hout Twee klaverj as-drives voor een goed doel? Nieuwe, scholenbouw R.K. A.F.C.-S.O.S. Nog meer prijzen ZEEFESTIVAL EGMOND AAN ZEE Burgerlijke stand Geslaagd Spuitbalspelwedstrijd Burgerlijke stand Iets warmer! B 36 (met 25 man) in zee gestort ZANDZUIGER KREEG HET TE KWAAD Franse wijnboeren op kookhitte De duiven vlogen SCHIP 2 89 OPV ALKMAAR Het echtpaar L. den Ni.is-E. A. den Nijs-Weel zal op 13 Augustus a.s. het gouden huwelijksfeest vieren. Op die dag zullen de twee zoons en twee dochters, elk met hun gezin, die samen een 14-tal kleinkinderen omvatten, en andere familieleden en genodigden het echtpaar in de bloemetjes zetten. En dat heb ben vader en moeder den Nijs wel verdiend ook, want zij heb ben allebei een werkzaam leven achter de rug. Dat wil echter ook weer niet zeggen, dat het nu met werken gedaan is, want nog alle dagen wordt er geploeterd, zoals men dat van kinds af aan gewoon is. Het merkwaardige is, dat geen van beiden last heeft van ouder domsgebreken: de arbeid houdt hen scherp van geest en ener giek. De heer L. den Niis werd op 4 Maant 1881 te Limmen geboren. Toen hij vijf jaar was verhuisde hij naar Alkmaar. Na zijn school jaren was hij tuindersknecht of moest mee de kost verdienen met los werk. Toen de heer den Nijs 18 jaar geworden was zag hij de moge lijkheid het plan uit te voeren, waar hij al geruime tijd mee rondliep: het vestigen van een eigen stucadoorsbedrijf. Ondanks de moeilijkheden van het eerste begin lukte het en thans is de zaak in de Akerslaan bekend in geheel Alkmaar en in de omlig gende plaatsen. 35 jaar lang heeft de heer den Nijs zijn zaak onverdroten gedreven. In 1946 nam zijn zoon Gerard, die tot dan bij zijn vader, van wie hij het vak grondig had geleerd, knecht was geweest, het bedrijf over en sindsdien werkt de heer den Nijs.. als knecht bij zijn zoon. Ondanks zijn jaren bete kent hij een volledige kracht, 's Morgens om half acht neemt hij zijn gereedschappen ter hand, om ze pas 's avonds om vijf uur neer te leggen. Mevr. den Nijs, geboren 6 October 1880 te Me- demblik kwam op 12 jarige leef tijd naar Alkmaar, waar zij tot haar huwelijk als dienstbode werkzaam was. Met grote voortvarendheid heeft de heer den Nijs zijn zaak weten uit te breiden; 45 iaar ge leden ging het er heel anders aan toe dan nu: toen werkte men van vijf uur 's morgens tot acht uur 's avonds, om 1216 centen per uur verdiend te hebben. In de stad Alkmaar en omliggende plaatsen heeft de jubilaris heel wat werk liggen. Het stucadoors- werk van het Heilose Raadhuis, van de Liobastichting te Egmond en van de Amsterdamse Bank o.a. is van zijn hand en hoeveel plafonds en muren zou hij ge- stueadoord hebben in de buurt van de Rembrandtstraat en de Spoorstraat en overal elders in de stad en ver daarbuiten? Bovendien heeft de zaak thans het St. Elisabethziekenhuis. de Piussticjiting en het Pensionaat te Bergen in onderhoud. Er blijft genoeg werk aan de winkel en met het grootste genoegen gaat vader den Nijs elke dag weer op stap en werkt nog gemakkelijk tegen jonge kerels op. Sinds 1946 mag hij ieder jaar van vacantie genieten, maar van „genieten" is geen sprake; de heer den Nijs voelt zich het beste als hij werkt enals hij zich met hart en ziel overgeeft aan zijn liefheb berij. Hijzelf en zijn familieleden eten heel wat groenten die hij in zijn tuin van een paar honderd vierkante meter met zorg en toe wijding teelt, waaraan hij in de avonduren zijn vrije tijd be- StêfiClt. Mevr. den Nijs. d'ie ongetwij feld de drukste jaren achter de rug heeft, werkt dagelijks dap per in de huishouding en voejt zich fit genoeg, om nu en dan graag uit; te gaan. Het echtpaar mag terugzien op een welbesteed leven en de waardering van kin deren en anderen zal hun op de dag van het feest, dat thuis ge vierd zal worden, vast niet ont houden worden ALKMAAR Het cabaretge zelschap van Chiel de Boer gaat, nadat de gelederen met enige bekende artisten zijn versterkt, op tournée met de geheel nieuwe ca- baretcomedie „Morgen Prémière". Zaterdag 8 Aug. zal in 't Gulden Vlies de première van „Morgen- Première" plaats vinden. De enorme aether-aanhang van Chiel de Boer, die thans voor het eerst met een uitgebreid en gevarieerd gezelschap een grote landelijke tournée maakt, krijgt dan de kans de geliefde artist weer eens in levende lijve te zien optreden. Het ensemble wordt thans ge vormd door Chiel de Boer, Dini van Amstel, Wilma Durand, Syl- vain Poons, Jan Oradi, Swen Smeele, Rudi West, terwijl Ber Botterman voor de muzikale om lijsting zorg draagt. Het komisch element van deze opvoering zal door de medewer king van Poons en Smeele zeker belangrijk aan kracht winnen. Het is de eerste maal, dat dit uitgebreide cabaret-gezelschap ge zamenlijk voor het voetlicht ver schijnt. ALKMAAR In een klein Bel gisch plaatsje boven Antwerpen, St. Niklaas, is Zondag j.l. een jaarlijks bloemencorso gehouden. De eigenaar van een grote Cor- settenfabriek „Jolicor" aldaar had besloten aan het bloemencorso mee te doen en hij liet zijn praal wagen verzorgen door de bloemist A. Nuijens, Kennemerstraatweg. De heer Nuijens heeft al zijn kunde, vindingrijkheid en gevoel voor wat mooi is, aangewend, om een geheel te krijgen, dat ieders waardering zou oogsten. Met de praalwagen heeft de corsettenfa- brikant dan ook een ereprijs be haald. Er waren 1500 dahlia's in wit, rood en geel en roze anjers aan verwerkt. De praalwagen ver voerde een geheel van bloemen gemaakte charmante jongedame met kledingstukken van blauwe statiese en rose anjers. Gisteren kwam de fabrikant naar Alkmaar om de heer Nuijens te bedanken. Een juffrouw viel ALKMAAR. Gisteravond .om een uur of negen reed een juf frouw langs de Kennemerstraat weg, toen voor perceel 127 de bestuurder van een geparkeerde auto plotseling zijn portier open deed. De wielrijdster kwam met de autodeur in onzachte aanra king en viel van haar fiets. Zij kreeg schaafwonden aan haar linkerbeen en zij kwam er bo vendien niet zonder letterlijke kleerscheuren af. De automobi list kreeg proces-verbaal. ALKMAAR Over veertien dagen zal de Alkmaarder Pater Bertrandus v. d. Idsert O.P., ver trekken naar de Missie op Porto Rico in de Caraibisehe Zee. De reis gaat per K.L.M. eerst naar Canada, waar Pater Bertrandus gedurende korte tiid zal verblii- ven bij zijn broer, die Prefect is op een Seminarie. Pater v. d. Idsert, studeerde ir. Huissen, Zwolle en Nijmegen waar hij kortgeleden de titel „lec tor" in de theologie behaalde. Hij werd geboren op 10 Febr. 1925 en priester gewijd 15 Juli 1951. Eigenlijk zou Pater van der Id sert een jaar geleden al naar de Missie zijn vertrokken, doch dat was door bijzondere omstandig heden niet mogelijk. Het jaar van wachten heeft hij doorgebracht in Spanje, om zich de Spaanse taal eigen te maken. Op Porto Rico leven twee mil- lioen mensen, van Spaanse origine die op een behoorlijke trap van ontwikkeling staan. Er zijn 35 Dominicanen. ALKMAAR. Donderdag 6 Augustus bestaat de bekende van de Pol's Bakkerij, Lindenlaan, 58 jaar. Gisteren was de stichter, de heer J. v. d. Pol, 58 jaar ge trouwd. Inmiddels drijven twee zoons de zaak en dezen hebben besloten, de bakkerij geheel te moderniseren. Van de twee be staande bakkerijen wordt thans een grote bakkerij gemaakt. Met de bouw van de nieuwe bakkerij, die een oppervlakte van ca. 400 m2 zal beslaan, is inmiddels reeds begonnen. Men hoopt in de loop van de maand September gereed te komen. Tevens wordt hiermee voorzien in een algehele reorga nisatie van het bedrijf, hetwelk zich dan voortaan gaat bezig houden met geautomatiseerde broodbereiding, waarvoor mo derne machines worden aange schaft, naar het voorbeeld van Amerika. Wanneer het zover is, zal dit alles voor Alkmaar een unicum betekenen. T.z.t. hopen we hierover meer te vertellen. ALKMAAR Geboren: Maria P. d. v. G. G. Bonouvrie en J. F. Waals; Roelofina J. d. v. J. Kruijt en A. Bekhuis; Louise M. d. v. P. A. Ooyevaar en A. T. Leek. Getrouwd: A. J. Kramer en J. G. van Riel. Overleden: Teunis L. A. Eiler- mann 52 j.. geh. m. J. C. Bruin: Cornells Dover, 43 j„ geh. m. B. C. Slijderink. ALKMAAR Te Den Haag slaagde onze stadgenoot de heer N. Bruin voor de akte N.S. prak tijkleraar meubelmaken bij het Nijverheidsonderwijs. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Tijger- haai, 18 j. REX: De Rode Pimpernel, 14 j. HARMONIE: De Held zonder geld. Alle leeft. VICTORIA: II Trovatore. Aanvang 8 uur. APOTHEKER: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, Apotheker Mej. F. Schuitema. Tentoonstellingen: PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad 1 Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.3017.30, gedurende zo merseizoen. DE ZEESTER: Zuidlaan 15: Kunstnijverheid en beeld houwkunst (14.0017.30 uur), tot 17 Augustus. K.C. BERGEN: Tot en met 7 Augustus Henk v. d. Idsert en Rein Snappert, 10.3012.30 14.30-17, 19.30-22 uur. Zon dagmorgen gesloten. Waterstand: Donderdag 6 Augustus 1953: Hoog water 4.50 en 17.30 u. Laag water 11.05 en 23.35 u. HEILOO. Voor de 130 zieken uit Alkmaar en omliggende plaatsen, die op 4, 5 en 6 Augustus het ziekentriduum bijwonen op het Genade-oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo, betekenen deze dagen een bijzondere vreugde, die hun door geen enkel mens geboden kan worden; een vreugde, die hun harten verkwikt, wijl ze regelrecht van God komt. Dit is het wat men de zieken telkens weer voorhoudt: door te bidden tot de H. Maagd, die Zelf Moeder van Smarten is geweest en vooral in Haar genade oord de zwakke mens te hulp komt. Waarlijk, deze dagen zijn voor de zieken een vreugde ook om de liefde, die men er allerwege ont moet. De zusters en verpleegsters van het St Elisabeth Ziekenhuis, de meisjes uit het dorp, die haar tijd opofferen om voor de berei ding en verstrekking van levens middelen te zorgen, de jonge mannen, eveneens uit Heiloo, waarvan er enkelen zelfs vrije dagen genomen hebben, om de patiënten telkens van de ene plaats naar de andere te dragen, de autobezitters, die elke morgen en elke avond de zieken uit en thuis brengen, de priesters, die woorden vap, troost en bemoedi ging spreken, zij allen doen de zieken zodanig goed, dat dezen dankbaar en opgewekt van alles genieten, daaruit de vertroosting en versterking puttend, die zij zo zeer vdn node hebben. ALKMAAR Voor de tweede maal is De Zijl voor DAW een struikelblok gebleken op weg naar het kampioenschap. Thuis werd het indertijd 33, mede door enkele vreemde beslissingen van de ingevallen scheidsrechter. Gisteren in Leiden moest DAW met een 55 gelijkspel genoegen nemen. Ook ditmaal waren er verschei dene aanvechtbare beslissingen, waarvan er minstens één een te- genpunt voor DAW betekende. Aan de andere kant waren de Alkmaarders er niet zo „in" als tegen DWT: terwijl de achter hoede toen feiilpos werkte, ram melde er ditmaal iets, wat door de snelle Leidse midvoor dade lijk werd uitgebuit. Dit verwijt, wanneer dit niet een te sterk woord is, treft de doelman van Straaten echter geenszins, want buiten het ge wone werk hield hij er enkele zeker schijnende goals op su blieme wijze uit. De situatie is nu zo geworden, dat de wedstrijd DJK-DAW a.s. Maandag de beslissing moet brengen. De winnaar van deze ontmoeting is kampioen, terwijl bij een gelijkspel drie van de 5 ploegen met eeri gelijk aantal punten bovenaan zouden eindi gen, zodat deze competitie dan wel een zeer lange staart zou krijgen. Een en ander volgt uit onderstaande stand. DWR DJK DAW DWT De Zijl 34—30 17-T—16 24—24 31—29 24—31 Het wedstrijdverloop: Direct na het begin kreeg v.d. Horst de bal mooi toegespeeld, met de voet wipte hij het leer op de hand en schoot onhoudbaar in. De vreug de was van korte duur, want een misverstand in de achterhoede liet de Leidse midvoor even on gedekt en het was al gelijk. Met een „normale" 2-meterbal kon v. d. Horst DAW weer aan de lei ding helpen maar De Zijl had 't antwoord al klaar liggen toen de DAW achterhoede even aar zelde met wegwerken: 22. V.d. ALKMAAR. Bij de te Utrecht gehouden examens van de Stich ting Leerlingwezen Horecabedrij ven, slaagde als kok Goof Blank, met het hoogste aantal punten en met lof van de Stichting. ALKMAAR Reeds lang wordt door Openbare Werken in opdracht van B. en W, der ge meente Alkmaar gewerkt aan 't bouwrijp maken d.w.z. het leg gen van rioleringen, het ophogen en bestraten van een terrein ge legen langs de Westerweg tussen de Algemene Begraafplaats en de Rozenstraat. Wanneer men er per trein langs rijdt, ziet men schier onafgebroken hopen zand, waartussen een dertigtal arbei ders van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken. Maar over enige tijd zal men hier een woonwijk aantreffen, die een landelijk karakter zal hebben. Er komen woningen voor bejaarden te staan, een verzor gingstehuis voor de bejaarden en een aantal eengezinswoningen. Het moet uitermate plezierig zijn voor de toekomstige bewoners hier een home te hebben, omdat de gunstige" ligging van het ter rein een mip of meer op zichzelf staand knus dorpje schept. Het bouwrijp maken wordt uitge voerd door het aannemersbedrijf H. Posch en Zonen te Beverwijk. Voor het ophogen van het ter rein is 30.000 M3 zand nodig, dat aangevoerd woj^lt vap een plek achter de Liobastichting te Eg- mond. De lengte van de riolering bedraagt in totaal 270O M. Men maakt hier gebruik vap een ge scheiden stelsel, waarmee hemel water en huisafvalwater apart worden afgevoerd. De nieuwe straten beslaan een oppervlakte van 8000 M2. Er komen geen trottoirs. De wegen zullen 5.5 M- breed worden en worden ver hard met teer, afgedekt met paarlgript. Over het verzorgings tehuis zullen wij in onze editie van morgen nadere bijzonderhe- den vertellen. Horst en Slikker zorgden er ech ter voor dat de rust met een vei lige 42 .voorsprong kon ingaan Ook van Straaten had hier zijn aandeel in want vlak voor tijd stopte hij op schitterende wijze een hard schot van een vrijïïg- gende Leidenaar. Na de rust liet scheidsrechter Moolenaar zich in de luren leg gen door de Zijl-midvoor, toen deze zich liet zakken en de flui tist van mening was dat v.d. Pol dit op zijn geweten had. De strafschop werd onberispelijk be nut. Inplaats van zijn dankbaar heid te tonen verkocht dezelfde speler v.d. Pol even later een trap waar deze niet van terug had en uit de hierdoor verkregen schietkans maakte De Zijl gelijk De heer Moolenaar verklaarde later dat hij dit voorval niet goed had kunnen volgen, maar dat hij wel de indruk had dat er iets niet helemaal in orde was. DAW liet het er niet bij zitten en na dat v.d. Horst tot driemaal toe op paal of lat had gekanjerd schoot hij tenslotte raak: 5—4. Het pleit scheen beslecht doch t in grote getale opgekomén Leid se publiek zag zijn ploeg in de laatste seconden nog gelijkma ken, waarmede zij meer kregen dan hun toekwam. De DAW-dames wisten in een vlotte goede 'wedstrijd met 3—2 van ADZ 2 te winnen. Maandag a.s. zullen zij de Amsterdamse dames thuis de gelegenheid tot revanche geven. ALKMAAR De Alkmaarse Klaverjasbond schrijft ons: Naar aanleiding van de door de Klaverjasclub „De Troefjagers' georganiseerde open drive, waar- van het batig saldo ten goede komt aan de Lighallen, moeten wij het volgende opmerken: Na de oprichtingsvergadering van de A.K.B., is besloten, dat de Klaver jasclub „In 't Klein", die reeds 5 jaar een tournooi voor de Lig hallen organiseerde, ook dit jaar weer, met medewerking van de bond, een drive in „Het Wapen van Heemskerk" zou organiseren. Nu de Klaverjasclub „De Troef jagers", zonder overleg met de bond en zonder overleg met „In 't Klein" meent ook een tournooi voor hetzelfde doel te moeten houden, worden daarmede de plannen en van de bond en van „In 't Klein" doorkruist. Beter ware het daarom geweest wanneer „De Troefjagers" eerst overleg had gepleegd, in het be lang van het doel zelve en tevens was hiermede dan voorkomen, dat de Alkmaarse middenstand niet tweemaal behoefde lastig gevallen te worden. In het verleden is duidelijk aan getoond wat met samenwerking is te bereiken, ook bij de klaver- lassers. ALKMAAR. Dezer dagen zal het aannemersbedrijf N.V. „Ken- nemerland" te Heiloo beginnen met het bouwrijp maken van een terrein tussen de Bergerweg en de van der Lijngtraat, de z.g. „tuin van Brasser". Er zullen twee schoolgebouwen op verrijzen, o.a. een huishoudschool. of liever.... mobilisatie ALKMAAR. Het C-terrein van R.K. A.E.C. is in nood! De gemeente heeft de voetbalver eniging noodgedwongen wegens gebrek aan arbeidskrachten m de steek moeten laten. Maar.... een grote partij graszoden ligt te wachten, om gelegd te worden. En dat dient met spoed te ge beuren, wil men voorkomen, dat ze uitdrogen en geen groeikracht meer kunnen ontwikkelen. Zul len we ze er piet z'n hUen even netjes ingooien? Men kan nu tonen, dat'men volbloed A.F.C.-er is. Leden, spelers, steunende le den, allen zijn welkom- Donder dag en Vrijdag om half acht aan treden met de schop HEERHUGQWAARD. De heer C. Klaver heeft in Opmeer nóg meer prijzen behaald. In de rubriek drachtige zeugen kreeg hij de eerste prijs met wissel beker. Inderdaad, door de leden van het Comité van de Ziekenbede vaarten, waarvan o.a. de voor zitter, de Zeereerw. heer pastoor J. van Muijen, de secretaris, de heer P. Kuijper en de penning meester, de heer L. Tamis, geheel de dag tegenwoordig zijn en hun helpers en helpsters wordt heel wat werk verzet; 6 van de 130 zieken overnachten in Heiloo, de anderen moeten telkens gebracht en gehaald worden. 22 zijn bran card-patiënten, die bijzondere zorg behoeven, 53 moeten van ligstoelen worden voorzien en ook de 55 lopende patiënten kunnen niet zonder meer aan zichzelf worfen overgelaten. Dat werk is soms wel vermoeiend, maar het is dankbaar werk en daarom wordt het door allen verricht met de juiste intentie, die de werken van barmhartigheid vragen. Gistermorgen werden de zieken onmiddellijk na aankomst om 9 uur welkom geheten door de Zeereerw. rector van het Genade oord, waarna de zegening van de zieken en van lig- en draagstoe len plaats had. Onder de H. Mis, dragen, hield pater de Rooy OFM van het klooster te Nieuwe Nie- dorp biddend de uitleg, op een wijze, die de zieken tot grote dankbaarheid en voldoening stemde. Onder deze Mis hield Pgter de Rooy ook de predicatie en altijd bij elke toespraak en dat zijn er vele, weet hij woorden te vinden die voor iedere zieke betekenen een ten volle begrijpen van wat zij dagelijks, weken, maanden en soms jarenlang moe ten meemaken, een lichte verma ning soms ook en een opbeuring, waarover zij nog lang met een glimlach kunnen nadenken. De gezangen onder de Mis wer den uitgevoerd door een dames koor o.l.v. de heer Piet Groot en orgelbegeleiding van de heer S. Vogelpoel. Om 12 uur werd een korte lezing gehouden uit de H. Schrift met beschouwing over het Lijden van Christus, waarna de handoplegging door negen pries ters, tijdens de dringende aanroe pingen, welke ook in Lourdes plaats hebben, een ontfoerend moment was. Na het Plechtig Lof, dat 's middags om drie uur' werd gehouden, werd iedere zieke af zonderlijk met het Allerheiligste gezegend. Gratis loterij Aan 't Zee-festival te Egmond aan Zee is nog een gratis loterij verbonden. Met kwistige hand hebben de organisatoren van het feest in Egmond en omgeving gratis loten uitgedeeld, welke op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag tussen 3 en 5 uur aan het Rad van Avontuur worden uitgeloot. Het Rad draait iedere avond en de prijzen zijn niet mis. Elke avond gaat er een fiets uit: een autoped en een driewieler. Voor Zaterdagavond zijn er noCT extra- mooie prijzen, zoals een cassette Gero-artikelen, ter waarde van f 150.'n stofzuiger en een kinder-skooter. een artikel, dat nog niet in de handel is en dat u, met de andere fraaie prijzen kunt zien in de étalage van de fa. Blaauwboer aan de Voor straat te Egmond aan Zee. Vanavond opent het Zee-Festi- val zijn poorten. Burgemeester Niele zal om half 8 op het feest terrein het festival openen. Dus tot vanavond op het festival. OUDORP Geboren: Petrus W. M. zv. J. W. Verhaar en A. M. Mooij; Alfonsius A. J. z.v. D. Zuurbier en A. Swinkels; Pe trus J. z.v. J. Balvers en C. M. van Langen; Nicolaas P. M. zv. C. Wortel en M. C. Does; Hilde- gonda W. G. dv. C. Hes en G. M. Koenis; Jan C. zv. T. van der Wende en C. J. Wolfert. Overleden: Egberdina van Oort- mersen oud 72 jaar gehuwd met J. Kort wonende te Oudorp; Dirk Meurs oud 19 jaar ongehuwd wo nende te Alkmaar. Ondertrouwd: Joseph Schot, ambtenaar, oud 25 jaar te Ou dorp en Adriapa C. Üljee, cheffin oud 28 jaar te Alkmaar; Daniël Robiin groentenhandelaar, oud 24 jaar te Haarlemmermeer en Hen- riëtte C. F. Borsboom oud 19 jr. zonder beroep te Oudorp; Corner lis Kraakman oud 27 jaar, schil der te Heiloo en Margaretha G. de Koning oud 28 jaar zonder be roep te Oudorp; Hendrik Jan Sterkenburg oud 29 jaar banket bakker te Amsterdam en Neeltje Volger oud 28 jaar verpleegster te Oudorp laatst te Amsterdam. Gehuwd: Daniël Robijn groen tenhandelaar oud 24 jaar te Haar lemmermeer en Henriëtte C. F. Borsboom zonder beroep oud 20 jaar te Oudorp; Joseph Schot, ambtenaar oud 26 jaar te Oudorp en Adriana C. Uljee cheffin oud 28 jaar te Alkmaar, welke door de rector werd opge- BROEK OP LANGENDIJK Onze plaatsgenote Zr. A. Stam, wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis, slaagde een dezer da gen voor het Middenstandsexa men. Zij werd ongeleid door de heer Huitema. ST. MAARTEN Burgemees ter Korver heeft Dinsdagavond in de openbare raadsvergadering nog eens getuigenis afgelegd van zijn grote waardering voor alle eandidaten van de lijsten die aan de laatstgehouden gemeente raadsverkiezingen hebben deel genomen en in het bijzonder je gens degenen, die direct gekozen waren, dat zij door het niet aan vaarden van hun benoeming het katholieke deel van de bevolking de gelegenheid hebben geboden om toph daadwerkelijk aan het besturen van de gemeente te blijven deelnemen. Hier is de echte democratie betracht zo betoogde spr. en veel meer dan alleen maar een beetje „sportiviteit", alsof Ged. Staten een andere oplossing wel ooglui kend zouden hebben toegestaan. Dit laatste werd gesuggereerd door de hoofdredactie van een streekblad, die het werkelijk gro te gebaar van St. Maartens geko zenen kennelijk wilde bagatelli seren. De agenda Overigens had de gemeente raad Dinsdagavond nog heel wat te behandelen. Zo werd het ver zoek om subsidie van de Bond v. Mobilisatie-invaliden (P. de Boer Drachten) terzijde gelegd. Een zelfde lot onderging het schrij ven van de patroonsbond inhou dende het verzoek om bij klei nere verbouwingen alleen maar de gemeenteopziphter; en dus niet de Noordhollandse wel standscommissie te raadplegen. De heer Koedijk gevoelde wel wat voor inwilliging van het ver zoek, maar voorzitter meende dat de gemeentearchitect wel licht voor de eer zou bedanken. Bovendien kan een kleine ver bouwing soms zeer ontsierend werken, terwijl grote verbouwin gen het aanzicht wel eens onaan getast laten. En waar is dan de grens? Weer twee huizen Met instemming werd verno men dat Ged. Staten voor 2 on bewoonbaar verklaarde woningen een extra bouwvolume van 2 woningen hebben beschikbaar gesteld. Kraamcentrum Den Hel der kreeg de gevraagde subsidie van f 1,per verpleegdag, en 't' gemeentepersoneel de gevraagde vacantie-gratificatie van 2 pet, en Oen hogere vergoeding voor ge neeskundige verzorging. Verder kon de raad zich verenigen met het verzoek van het R.K. school bestuur om tot een bedrag van f 840 een nieuwe natuurkunde- methode, een nieuw leesonder- wijs-systeem en nieuwe Bijbelse Geschiedenisboeken te mogen aankopen. De christelijke school te Stroet kreeg toèstemming om een nieuwe rijwielbergplaats tot een bedrag van f 2406 te bouwen. De heer Paarlberg, die namens 't schoolbestuur dank bracht voor deze subsidie, zette uiteen dat aanvankelijk de begroting veel lager was geweest. Maar diverse wijzigingen die door de gemeen tearchitect als voorwaarde waren gesteld, maakten het bedrag zo hoog. Op voorstel van het Bur gerlijk Armbestuur werd beslo ten om het salaris van de secre taris-boekhouder van dat bestuur te verhogen van f 360,op f 450 per jaar. Per begrotingswijziging werden vervolgens nog flinke bedragen uitgetrokken voor het vernieuwen van de centrale ver warming in het huis van de bur gemeester en insgelijks voor de openbare school, alsmede voor diverse onderhoudswerken aan het raadhuis. Tijdens de rondvraag mocht de heer Bijpost vernemen dat B en W per 15 Aug. a.s. een tijdelijke nieuwe grafdelver hebben aan gesteld voor de begraafplaatsen te St. Maarten, Valkoog en Eni genburg. Eerst zal worden nage- taan hoeveel arbeidsuren te ma- en zijn voordat over een vaste aanstelling zal worden gesproken. De heer van Sehagen bracht de dank van het R.K. schoolbestuur over voor de medewerking van de raad. OUDORP Op de laatste ker misavond werd door de brand weer op het Kolping-Boys ter rein een spuitbalwedstrijd gehou den. Vier brandweerlieden elk met twee stralen bekampten el kaar, om de grote bal met een diam. van 1,40 M. in het doel te krijgen, waar een spuitgast met een straal als doelverdediger op trad. Jammer was het, dat na een kwartier spelen, waarbij het talrijke publiek zich kostelijk ver maakte, de bal lek werd. Het verdere gedeelte van de wedstrijd is toen gespeeld met een voetbal. Hoewel dit eveneens een verma kelijk spel was, bracht het toch wel enige teleurstelling. Ondanks deze tegenslag was er steeds grote hilariteit wanneer de bal de zijlijn naderde en de toeschouwers onder het bereik der waterstralen kwamen. Algemeen werd de wens geuit, dit spel nog eens te zien. LANGEDIJK. Geboren: Christiaan C., z.v. G. J. Goedhart en M. J. Rood; Gerrit H., z.v. L. A. Hooijtink en A. S. van der Meulen; Johannes H., z.v. J. van der Molen en T. Ploeg; Johannes J., z.v. G. Kraakman en E. Zuij- dam; Margaretha A. M., d.v. P. van Bergen en M. C. van Hooge- boom. Ondertrouwd: P. C. A. de Jong te Alkmaar en F. de Jongh; A. Vennink te Den Helder en A. A. de Jongh. Gehuwd: B. Scharp en G. Bor sten; C. J. Moraal en A. D. Lan- gedijk. W eersverwachting Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond Iets hogere temperaturen Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen of motregen, maar later voornamelijk aan de kust van Holland en Zee land opklaringen. Matige, la ter weer tot krachtige toene mende Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen over dag. DE BILT, 5 Aug. Het KNMI deelt mede: Twee druksystemen zijn de laatste dagen bepalend geweest voor het weer in West-Europa. In de eerste plaats een depressie, die langzaam langs IJsland in Oostelijke richting bewoog, in de tweede plaats een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over Midden-Europa tot in Oost- Rusland. Tussen deze druksyste men in, ontstond op de oceaan een zeer krachtige Westelijke luchtstroming, waarin enkele sto ringsfronten mee bewogen, die in tussen Nederland zijn gepasseerd. Het eerste kwam Dinsdagmorgen. Het bracht ons in warme lucht van subtropische oorsprong, met als gevolg hogere temperaturen dan we de laatste dagen gewend waren. Op verschillende plaatsen in Noord-Brabant en Limburg steeg gisteren het kwik tot 24 graden. De afgelopen nacht kwam het tweede front, dat bijna overal in het land enige regen bracht, het meest in het Noorden van het land. Groningen 4, Leeuwarden 3, Den Helder 2 mm.) Intussen is er op de oceaan nog een zeer actieve depressie ontstaan. Deze stuwt opnieuw grote hoeveelheden warme, voch tige lucht, afkomstig van Zuide lijke breedten, in de richting van West-Europa. Het binnendringen van deze warmte veroorzaakte vanmorgen in Ierland en West- Engeland motregen. Het ziet er naar uit, dat de warme lucht de komende nacht of morgenochtend Nederland zal bereiken. Wat mot regen is er dan ook hier te ver wachten. Tevens moet, aangezien de lucht een hoog vochtgehalte bezit, op veel bewolking worden gerekend, al zijn verspreide op klaringen later niet uitgesloten. Inzittenden sprongen uit brandend toestel LONDEN. Een Amerikaanse „B-36"-bommenwerper is in de nacht van Dinsdag op Woensdag boven de Atlantische Oceaan omlaaggestort. De 25 inzittenden zijn uit het brandende toestel gesprongen. Dit geschiedde op on geveer 500 mijl uit de Ierse kust. De verongelukte bommenwer per is een van het type dat tij dens het N.A.V.O.-vliegfeest op 18 Juli te Soesterberg voor het eerst boven ons land werd voor- gevlogen. De B-36 is een tienmotorig vliegtuig, met zes zuigermotoren en vier straalmotoren. Het ver ongelukte toestel is een lange- afstandsverkenningsvliegtuig. Het noodverkeer tussen Ierse kust- radiostations en schepen gaat nog voort. Gistermiddag is een ongeveer 1.000 ton grote zandzuiger van de Ned. Uitvoeringsmij in IJmuiden varend voor de Amsterdamse Bal last Mij, tijdens gewone werk zaamheden op de kop van de Noordpier lek .gestoten. Het ge? waarte werd daardoor slecht be stuurbaar en dreigde naar het strand af te drijven. Op het laat ste moment kon men erger voor komen en de zuiger tussen de pie ren weer binnen loodsen. Bij de ingang van de bijleggershaven, waar het lekkende schip aan de grond gezet zou worden, voer de moeilijk bestuurbare kolos nog de z.g. kompasstoel ondersteboven. Deze knapte af en bleef in de haven drijven. Na enige moeite heeft men tenslotte de zuiger aan de grond gezet. Nieuwe blokkade in voorbereiding BEZIERS. Sterke afdelingen van de Franse speciale politie zijn Dinsdag naar Zuid-Frankrijk gezonden om te voorkomen, dat de Franse wijnboeren opnieuw de wegen zullen versperren. Maandag werd op een bijeen komst van ongeveer 4000 wijn boeren te Narbonne unaniem be sloten Donderdag de wegen in Zuid-West-Frankrijk van vijf tot elf uur 's morgens te versperren, daar de Franse regering weigert de eisen van de boeren in te willigen. Zoals gemeld, hadden de wiji> boeren vorige week het verkeer in vier departementen in Zuid- West-Frankrijk ontwricht door 't opwerpen van versperringen, als protest tegen dg weigering van de regering om uit wijn gedistil leerde, zuivere alcohol aan te kopen. Na een dag besloten de boeren hun actie te staken en zij zonden een delegatie naar dé Ministeries van Financiën en Landbouw, om hun eisen te be spreken. De regering heeft echter geen toezegging gedaan voor di recte bijstand. DE RIJP. Bij de op Zondag gehouden wedvlucht vanaf Quie- vrain (Fr.) bereikten de leden van de postduivenvereniging „De Reisduif" de volgende resultaten: C. Hottentot 1, 2, 3, 6; J. Sassen 4; P. Riteeo 5; Gebrs Boots 7, 10, 11; G. Klinkhamer 8, 9. De over duif was van de Gebrs Boots. LONDEN, 5 A bijeen in een bijeenkomst er tenverdeling n marionetten-pa het Kremlin. goedkeuring te Beria als eerst voor deze post, rijn de minist van Defensie 1 De opperste verwacht woi goedkeuring n de benoeming ge Kroelof, die van Binnenlan litiechef is opj Maar er kur gen voordoen, macht is zo voor het West autoriteiten er volle 100 proef dat Malenkof veilig heeft w« In zijn prop kou voortdure het thema v< leiding", daarn lende geven, d land bestuurt is die alleen Het uitstel va der opperste spronkelijk 28 gehouden weri waarnemers al de heren van nog niet eens over de conseq van Beria. Het Westen mingen die he moet goedkeui ren naar aanvi richting gaan stelling dat macht heeft g< aanwijzing kar in de benoem: tot eerste vice van Molotof. tieke kringen op, dat Malenl nistische partij invloed aan hebben moetei einde hun ster de "uitdrijving litieke ster var kof, de „verov is dan ook si Stalin duideliji De zitting worden door r jilof, president Andere punt agenda verwac de 5-jarenplan Uit de begrotir licht te concluc gers van Stal beloften houd< meer consump beschikbaar st concessies gep: snoeiing van c dan zou dat ee nen zijn, dat enige tiid zijn voortzetten. Toen het p Maart j.l. bijee Beria die opst voor te dragei op zijn beurt om Beria voor eerste vice-pr SYDNEY, 4 f het zoeken naai torschip „Monii staakt. Volgens uit Noumea is personen aan 1 drie dagen ove: een normale re eilanden naar woonlijk 24 uur Aan het ond< genomen door boot en drie si geen spoor van den. Het weer bied, maar de In een artiki Magazine, sch) Charles A. Lock dant van de A zeeërs in de Sti de Tweede Wer nieuwste dodelij Amerikaanse IV duikboot. Naar de viermans dui teling betekene van de tactisc oorlogsvoering 1 stelling tot de „zelfmoordduikb „Tweede Werelt bemanningen Amerikaanse een even grote leven te blijvet normale onderz

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2