Licht optimisme over de Sovjet-nota Tweede fase begonnen van leger oefening Drietand Opperste Sovjet in Moskou bijeen Vliegramp boven Atlantische Oceaan Nederland doet mee met Vierde Divisie Grootste gat dicht in Rampaartsedijk krijgt uldens adeau n Mars Adenauer waarschuwt voor risico s Dagblad voor Alkmaar en omgeving kruidenier VéGé- lerartikelen Jam, 6 smaken 81 ct ppelstroop55 ct essensap 65-60 ct oes 79 ct ermunt15 ct isaus, 4 smaken 32 ct °/o korting! JBLICATIE V Niet ongunstig De conferentie van de Grote Vier? Ruim 20% voor bewapening Schip kapseisde op IJselmeer Nieuwe deserties in Oost-Duitsland Troepen middernacht gereed stellingen in te richten N.A.V.O.-oefening in Duitsland Het vliegiucident bij Japan Brand verwoest café te Meppel Oosterland weer bewoond Verjaardag van Prinses Irene Landbouwer door wagen overreden Grootste ballon boven ons land 368 VéGé-ktuideniers in Nederland! U Uw kruide- waren bij VéGé Want VéGé iet geldzegelsen 200 geldzegels t U een gulden al deze artikelen in geldzegels te oefening van htigen, plichtigen, die op 6 en ste oefening onder de nkele extra-treinen in- lichtigen moeten van maken en daartoe op hun woonplaats ver- treffende station aan- r hen bestemde trein, verband met hun plaats bruik kunnen maken de extra-treinen, moe- g reizen met de eerste Op Donderdag 6 Aug. extra-treinen: 1. voor stemming Apeldoorn, amp Laren, Nunspeet, :h: Groningen v. 11.45, !4, Hoogeveen v. 12.38, net extra-trein: Leeu- 12.13. Heerenveen v. leppel v. 13.00, Zwolle nspeet v. 13.51 Amers- v. 14.50, 's-Hertogen- tigen met bestemming 11e overstappen op de regeling in de richting plichtigen met bestem- moeten te Amersfoort an, de normale dienst- >rsum, Dienstplichtigen n moeten te Utrecht VAVO, bestemming Schoon- Amersfoort, Nunspeet, Maastricht v. 7.58,' 8.23 combineert met Sittard a. 8.27, Sit- Weert v. 9.15, Eind. 's-Hertogenbosch v Utrecht CS v. 11.17, jlichtigen met b'estem- moeten te Utrecht CS tn, de normale dienst- te Utrecht overstap- Dienstplichtigen met te Amersfoort over- normale dienstregeling de volgende extra- ïgen met bestemming iats Ossendrecht; Am- 9.13, Leiden v. 9.37, tterdam DP v 10.20 noord v. 10.31, Dord- ,.X-..14-48' Bergen op lichtigen met bestem- -- op Zoom en leger- genbosch v. 10.14, Til. 4, Roosendaal v. 11.29* lenstplichtigen, die op het regiment veld- de wapenen moeten ar Breda, doch naar Het hun verstrekte geldig naar Bergen uitbeelding te zien Ziezo, ome Kneek, nid. „En nou zullen omdraaien van die duidelijk worden, het uniform van ;en mooie Marsak- de bewusteloze >k de kunstarmen e Verholen heie ter gekleed was, ;n al die andere onfrisse uniform st nog wel eens nog slechts één ti Kneek's eigen een flinke prop. Knekelbreker en NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 6 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12849 HET CENTRAAL PLANBUREAU heeft zijn economisch plan voor 1953 gepubliceerd op een tijdstip, dat het jaar 1953 al voor meer dan de helft, n.l. voor zeven maanden, verstreken was. Dit maakt de op zet van dit „plan", dat een prog nose bedoelt te zijn, nogal proble matiek, hetgeen overigens niet voor de eerste keer het geval is. Dit keer gaat de leiding van het Centraal Planbureau echter vrij uit. Men moest uit de aard van de zaak met de gevolgen en de mogelijke gevolgen van de watersnoodramp van 1 Februari rekening houden en de becijferin gen van de verwachtingen dien den op grond van die rampgevol gen te worden herzien. Een scha de van ruim een milliard gulden haalde een streep door menige (be) rekening. Toch is de toestand, zoals die zich nu laat aanzien, over bet algemeen niet ongunstig. In de eerste plaats wordt ook voor 1953 weer een overschot op de beta lingsbalans verwacht, al ligt het voor de hand, dat het dit jaar kleiner, misschien zelfs aanzien- 1 ijk kleiner zal zijn dan in 1952. Inplaats van een overschot van 1800 millioen, zoals dat in 1952 het geval was, kan bij een ont wikkeling, die „normaal" ge noemd wordt, voor 1953 gerekend worden op 570 millioen. Belangrijk is voorts dat op een veel lagere werkloosheid gerekend wordt. Verwacht wordt een ge middelde werkloosheid van 85.000 personen, waarbij echter de 28.000 arbeiders, die in de D.U.W. werk zaam zijn, gerekend moeten wor den. Dat maakt 113.000 personen, terwijl in 1952 het getal 138.000 bedroeg. Dat is echter, als wij ons niet te sterk vergissen, altijd nog beduidend hoger, dan de econo men als normaal beschouwen. Alles hangt ook hier af van de ontwikkeling van de conjunc tuur, vooral van de internationale. Zou,deze gunstiger verlopen, dan kan in elk geval op een 5000 werklozen minder gerekend wor den hetgeen 'n belangrijke en ver heugende daling zou betekeenen. Valt de conjunctuur echter tegen, dan zouden we wel weer tot 133.000 (met inbegrip van de D.U.W.) kunnen stijgen. Er waren echter positief betere uitkomsten vast te stellen, die voor een belangrijk deel te dan ken zijn aan de werkloosheids- politiek van de regering. Juist op dit punt menen wij te mogen stellen, dat de verdere vooruit zichten niet ongunstig zijn, al verklaren wij nederig, dat ook wij hier op dit moment de ont wikkeling van de internationale conjunctuur niet in de hand heb ben Maar, wij geloven, dat er nog een verdere doorwerking van de aangevatte werkgelegenheidsob- jecten valt te zien en dat een van de grote punten op dit ge bied zal zijn de verdere hou ding van regering en parlement ten opzichte van de mogelijkheid, om investeringen mogelijk te ma ken. Investeringen dan ten behoeve van wat ook de regering en zeker de meerderheid van het parle ment de normale werkgelegen heid, n.l. het particuliere bedrijfs leven, plegen te noemen. Op dit punt zegt het planbureau sterke dingen over de daling van de investering. Het bureau geeft hier uiting aan enige bezorgd heid, die op de bekende wijze kan worden weggenomen. De vraag is maar, hoever men zal willen gaan met het verlagen van de belastingen, welke, zoals bekend, de particuliere investerin gen hebben geremd en nog rem men. Hoe eerder op dit punt ver der tegemoet gekomen wordt, hoe beter de vooruitzichten voor 1953 en verder zullen zijn.... i' i. LONDEN, 5 Aug. (A.P.) De voorwaardelijke Russi sche aanvaarding van de Westelijke uitnodiging voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier (in een deel onzer edities reeds gisteren opgenomen) heeft in niet-communistisch Europa een gemengde ontvangst gekregen. Londen was voorzichtig met commentaar. Bidault in Frankrijk zag het „slechts als enigszins bemoedigend". De Westelijke uitnodiging was voor een conferentie ter vaststel ling van de voorwaarden voor de verkiezing van een regering voor geheel Duitsland en ter voltooiing van het Oostenrijkse vredesver drag. In een Britse verklaring werd er op gewezen, dat het voorstel voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken niet van de hand gewezen was. „Wat dat betreft is het antwoord toe te juichen, maar het karakter van de besprekingen verschilt zo veel van dat, welk door de Wes telijke mogendheden werd voor gesteld, dat het Sowjet antwoord een volledige bestudering nood zakelijk maakt, voordat gedegen commentaar gegeven kan wor den". - Ook Bidault verklaarde, dat het antwoord een zorgvuldige bestu dering vereist. De Franse bladen wezen op het belang van de Rus sische voorwaarde, dat communis tisch China moet deelnemen aan besprekingen van de grote mo- Senator William F. Knowland, die door de republikeinse le den van de Amerikaanse Se naat is gekozen tot opvolger van Taft als leider van de republikeinen in de Senaat. MOSKOU, 5 Aug. Premier Georgi Malenkof en zes van de hoogste Russische leiders zijn van daag naar de openingszitting ge gaan van de opperste Sowjet. Malenkof, gezeten in de Moskouse vergaderzaal onder een gloed van booglampen, hoorde hoe de 600 afgevaardigden er mee instemden het budget voor 1953 in behande ling te nemen als punt één van de agenda. De afgevaardigden gingen staan en juichten toen Malenkof bin nenstapte. Op het podium bevonden zich met hem de minister van Buiten landse Zaken Molotof en de volgende anderen van de Russi sche grote „negen" Kagano- vitsji,Kroestsjef, Worosjilof, Sa- boerev en Pervoekhin. Sowjet begroting. De Sowjet regering heeft van avond de begroting voor 1953 be kend gemaakt, waarvan meer dan een vijfde bestemd is voor de gewapende macht. De minister van Financiën Ar- seny Sveref heeft op een gemeen schappelijke zitting van de beide Huizen van de opperste Sowjet verklaard, dat de uitgaven voor 1953 zijn vastgesteld op 530.500 millioen roebel, terwijl de in komsten geraamd worden op 543.300 millioen. De militaire uitgaven zullen 110.200 millioen roebel bedragen, of 3,600 millioen minder dan in 1952. Sveref maakte gewag van een kleine verhoging van de uitgaven van de nationale economie en de ..sociale cultuur". gendheden over de internationale problemen. Parispresse wees er op, dat dit nieuwe kansen bood voor een re geling in Indo-China, waar com munistisch China de Vietminh steunt in haar strijd tegen de Fransen. Commentaar van Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft vanavond het Westen gewaar schuwd, dat het Sowjet voorstel voor Vier Mogendheden-bespre- kingen zonder een bepaalde agen da „aanzienlijke risico's inhoudt". Desondanks hoopte hij, dat de Grote Vier zouden bijeenkomen ter bespreking van de toekomst van Duitsland. In een vraaggesprek, dat door de Noordwest Duitse radio werd uitgezonden, gaf hij zijn eerste commentaar op de Sowjet nota, welke gisteren in Moskou aan d.e Westelijke mogendheden overhan digd is. Hij sprak de overtuiging uit, dat de Westelijke mogendheden niet op de Russische voorstellen zouden antwoorden zonder eerst zijn regering te raadplegen. Stuurman verdronken Gistermiddag is op het IJsel meer, vier km uit de kust van Harderwijk, een met stenen ge laden schip gekapseisd en gezon ken. De stuurman van het schip is verdronken. Het schip, dat stenen ten be hoeve van de Zuiderzeewerken vervoerde, werd gesleept door de sleepboot „Albert 3" uit Urk. Om streeks half een voer de sleep voor Harderwijk. Tijdens het bij draaien kapseisde het schip, de „Jantina 2". De kapitein van de boot de heer Soer uit Urk kon zich in veiligheid stellen, doch de stuurman is verdronken. Het is de ongeveer 35-jarige gehuwde Berkeman uit Tëineuzen. OP WEG NAAR HET „FRONT." De proef-mobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verloop. Het materiaal werd na nauwkeurig geïn specteerd te zijn Woensdag naar de plaatsen van bestem ming gebracht. 50 ton tanks, die op grote lor ries geplaatst zijn, trekken door Amers foort op weg naar het gebied van de „strijd." Wij maakten gisteren reeds mel ding van het feit, dat een Ame rikaanse B-36 bommenwerper in de nacht van Dinsdag op Woens dag boven de Atlantische Oceaan is neergestort. Het toestel had 23 man aan boord en vloog op een afstand van 500 mijl uit de Ierse kust. De bemanning is van boord gesprongen. Schepen van vele landen voer den direct een reddingsactie uit. De grootste, die ooit op de wate ren van de Atlantische Oceaan is uitgevoerd. Gisteravond werd be richt, dat een vliegtuig het wrak van de verongelukte bommenwer per had waargenomen, waar schijnlijk waren er nog overle venden aan boord. Noodsignalen. Een lijnvliegtuig van de Slick Airways ving de noodsignalen op. Het was hartroerend om aan te horen hoe kalm de marconist zijn berichten doorgaf. De motoren bleken in brand te zijn geraakt. Kort na het ongeval vlogen van Frankrijk en Engeland vliegtui gen op om aan het reddingswerk deel te nemen. Een groot vracht schip de „Manchester Shipper" deelde radiografisch mee de lij ken van drie Amerikanen uit zee te hebben opgepikt. De lijken dreven op een rubbervlot. Eerder hadden Amerikaanse vliegtuigen BERLIJN, 5 Aug. (A.P.). Een nieuwe golf deserties heeft de Oost-Duitse wehrmacht van daag getroffen, terwijl duizenden Oost-Duitse spoorwegmannen be gonnen zijn de communistische voedselblokkade te saboteren. Twintig gewapende soldaten van het volksleger en 17 vopo's zijn vandaag naar West-Berlijn ontsnapt. In het door de Russen bezette Brandenburg is het spoor wegpersoneel op grote schaal be gonnen het reisverbod naar Ber lijn te saboteren, zodat uit deze staat 40.000 mensen in West-Ber lijn hun voedselpakketten konden afhalen. Vandaag werden ruim 100.000 pakketten uitgereikt, waarvan on geveer de helft aan mensen uit de Russische zone en de andere helft Oost-Berlijners. een ander vlot bemerkt. Volgens de laatste berichten zouden 6 man zijn omgekomen, terwijl over het lot van de overige 17 nog niets bekend is. Men neemt aan, dat door de snelheid van de bommenwerper de mannen die afspronken over een groot uitgebreid gebied in de zee terecht zijn gekomen. Ze had den rubberboten, parachutes en fakkels aan boord. Het weer was slecht en de golven zwiepten tot een enorme hoogte. Men weet niet zeker of sommigen met het toestel op zee zijn geland. (Van onze speciale correspondent) Om middernacht is de „moving" van de Derde Divisie begonnen. Daarmee ging oefening Drietand zijn derde phase in. En in de komende uren zal de troepenmacht van een slordige twintigduizend man bijeen ge! racht worden in het concentratiegebied. Daar zullen zij hun bivak opslaan en enkele kleinere verdedigingsstellingen aanleggen om het concentratiegebied te beveiligen. Maar de eerste uren zullen de jeeps, carriers en vrachtwagens nog over de wegen daveren. Van Noord en Zuid, vaff Oost en West komen de regimenten en com pagnieën met auto's aanrollen op de weg naar het concentratiege bied, dat gelegen is in de Zuid- Oost sector langs één der grote rivieren, die alle van zo groot strategisch belang zijn. Nachtelijke drukte. Het is de afgelopen nacht druk geweest over de wegen in Zuid- Oost Nederland. De legerleiding had deze groot scheepse troepenverplaatsing juist in de nachtelijke uren gepland om het burgerverkeer zo min mo gelijk te storen. En ook deze „mo ving" vereiste weer een bewon- deringswaardig organisatiever mogen van de commandanten. Voor elk onderdeel was de route tot op de minuut af nauwkeurig uitgestippeld. Zo stonden wij de afgelopen uren enige tijd in de nachtelijke koude ergens bij een kruispunt in Noord Limburg. Daar moest een heel regiment in- nomen. Er zullen ongeveer 40.000 militairen aan „Grand Repulse" deelnemen. Meer dan de helft daarvan zijn Nederlanders, de an deren Britten. FONTAINEBLEAU, 5 Aug. (Reu ter). Het hoofdkwartier van de NAVO-Iandstrijdkrachten in de Centraai-Europese sector heeft medegedeeld, dat in het Noorde lijke deel van dit gebied in Sep tember twee oefeningen zullen worden gehouden. Aan de eerste oefening „Monte Carlo" genaamd, die van 10 tot 13 September zal duren, zullen Amerikaanse, Franse en Belgische eenheden deelnemen. De tweede oefening, „Grand Repulse", zal van 18 tot 24 September duren en zal worden uitgevoerd door Brit se en Nederlandse eenheden. Naar het A.N.P. van bevoegde Nederlandse zijde verneemt, zal aan „Grand Repulse" worden deelgenomen door de Nederlandse parate vierde divisie en de daar bij behorende parate legercorps- troepen. Er zal een geallieerd le gercorps worden gevormd, dat zal bestaan uit de Nederlandse parate vierde divisie en een Britse tank divisie. Dit legercorps zal onder commando staan van de Neder landse luitenant generaal A. T. C. Opsomer. Luitenant-generaal Op- somer is, zoals bekend, comman dant van het eerste Nederlandse legercorps. De oefening zal worden gehou den in de Britse zone van Duits land. „Grand Repulse" zal een oefening zijn in ongeveer dezelfde trant als de vorig jaar eveneens in Duitsland, gehouden oefening „Hold fast". Aan „Hold fast" heb ben destijds ook Belgen deelge- tast men nog in 't duister. V.S. vragen schadevergoeding van de Russen WASHINGTON, 5 Aug. (Reu ter). De regering der V.S. heeft Woensdag „een passende schade-vergoeding" van de Sow jet Unie geëist voor het neerschie ten van een Amerikaanse bom menwerper boven de Japanse Zee op 19 Juli. MEPPEL.In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een felle uitslaande brand 't café „Noordeinde" volledig vernield. De brandweer, die spoedig ter plaatse was en 't vuur met vier stralen bestreed, heeft kunnen voorkomen dat de brand over sloeg naar belendende percelen. Over de oorzaak van de brand fanterie voorbij komen. Negen minuten over half een kwam de eerste jeep voorbij. Met volle lichten op, iets wat in oorlogstijd natuurlijk uitgesloten is. Bijna twee en half uur duurde het daar na tot de laatste wagen voorbij was gedenderd. Zo komt de derde divisie gelei delijk aan gereed om haar derde en laatste oefenpliase in te gaan. Die bestaat uit het bouwen, aan leggen en het betrekken van de stellingen, die gegroepeerd wor den in Oostelijke richting achter, zoals we zeiden, één der grote rivieren. De divisiestaf slaat zijn hoofd kwartier enkele kilometers achter deze stellingen op. Deze laatste phase zal vermoedelijk nog in de loop van vandaag ingaan. En dan is eigenlijk het voornaamste deel van de oefening „Drietand", de vuurproef voor de paraatheid van het Nederlandse leger beëindigd. In vier dagen is dan een divisie gemobiliseerd en in stelling ge bracht, wat, zoals een geallieerde officier ons verklaarde, een „be- wonderingswaardige prestatie" is. Wat ook de autoriteiten in den Haag hebben toegegeven. Gistermiddag is het grootste gat in de Rampaartsedijk bij het zgn. Laurenswegje tussen Oosterland en de polder Vierbannen gedicht. Men hoopt spoedig met het droog- malen te kunnen beginnen. Het gat in deze binnendijk, dat is ge dicht met zandzakken en klei, had een breedte van ongeveer 80 meter. De dichting van het grote gat bij het Laurenswegje is het resul taat van verscheidene maanden zwoegen door een honderdtal ar beiders. Verscheidene tegenslagen moest men incasseren. Deze pech is er oorzaak van dat thans, na de dichting van het grote gat, nog water in de polder Ooster land stroomt. Er is in deze dijk namelijk bij Sirjansland nog een klein gat, dat reeds eerder was gedicht, doch dat vorige week tij dens het springtij weer is be zweken. Aan het herstel van dit Hoewel Prinses Irene haar veer tiende verjaardag in Cape Cod in Amerika viert, waar zij, zoals bekend is, met haar zusje Beatrix met vacantie verblijft, had het postkantoortje te Soestdijk het gistermorgen toch druk met het verwerken van honderden brieven en briefkaarten en enige tele grammen, die aan het koninklijk paleis werden bezorgd. Overal in den lande werd veel gevlagd en voor het paleis bleven vele voorbijgangers even staan. Prins Bernhard had op zijn reis naar de West de cadeaux van va der en moeder en de zusjes reeds meegenomen. Het traditionele ge schenk van de Koninklijke Land macht zal aangeboden worden als de oudste twee Prinsessen in Ne derland terug zijn gekeerd. Zo ging deze dag op Soestdijk kalm voorbij al zullen de gedachten van de Koninklijke Familie on getwijfeld bij de jarige in Ame rika zijn geweest. gaatje wordt thans hard gewerkt door de fa. Zanen en Verstoep. De dichting is een kwestie van enkele dagen. In afwachting van de defini tieve afsluiting, waardoor •■een aanvang kan worden gemaakt met de droogmaling, is reeds een aan tal bewoners van de hoger gele gen huizen in het dorp Ooster land uit de evacuatiecentra terug gekeerd. Zij zijn bezig met het verwijderen van modder en an dere vuiligheid uit hun woningen. De lager gelegen woningen in Oosterland staan nog steeds onder water. Aan verwondingen bezweken TEN BOER. De 64-jarige landbouwer G. W. Oosterhof uit St. Anna (gem. ten Boer), wilde Dinsdagmorgen met paard en wa gen vanaf de hoofdweg de laan naar zijn boerderij in rijden, toen het paard plotseling op hol sloeg. De heer Oosterhof werd van de wagen geslingerd en door 't voer tuig overreden. Hij bleef bewus teloos liggen en bleek naast in wendige kneuzingen bovendien fracturen aan sleutelbeen, juk been en onderkaak te hebben op gelopen. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis in Groningen overge bracht, waar hij, hoewel zijn ver wondingen zich aanvankelijk min der ernstig lieten aanzien, in de loop van de middag is overleden. Het urenlange wachten van dui zenden Westlanders werd gister avond tien voor half negen be loond toen langzaam en statig een grote Zwitserse ballon, de grootste ter wereld, het luchtruim koos. Tevoren had men diverse malen het commando „handen hoog" ge hoord, maar steeds was er iets, dat de start in de weg stond. De ballon voer in de richting UtrechtHengelo en vermoede lijk zal men de nacht blijven doorvaren. De inzittenden waren balloncommandant Gustav Eber- hardt, mevrouw Boesman en de Zwitserse mej. Weigl. Om half tien was de ballon boven Ridder kerk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1