Algemene staking legt Frankrijk lam Derde Divisie concentreert zich achter Maaslinie Generaal Clark biedt zijn ontslag aan Protest tegen regering over pensioen-politiek Wger neergestort Dijk val op Schouwen Oost-Duitse regering vreest nieuwe staatsgreep Dagblad voor Alkmaar en omgeving Stakingen in Italië Nederlandse kustvaarder Open vragen Kabinet in spoedzitting Melk duurder in West-Nederland Geen definitieve regeling met Rhee Contact met gemobiliseerden Doel van oefening Drietand uitstekend verwezenlijkt i NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf, singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is l nergens veilig (Vondel) Vrijdag 7 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12850 TOEN DE REGERING, bij monde van minister Drees, de maatrege len inzake huurverhoging, de compensatie daarvoor, van de be lastingverlaging, o.a. ook in ver band met de werkgelegenheid en verschillende andere bijbehorende maatregelen, aangekondigd had, heeft deze voorlopige stand van zaken een lijst van 134 vragen uitgelokt, samengesteld door een commissie uit de Tweede Kamer. Geruime tijd later zijn de des betreffende wetsontwerpen inge diend en thans is het Voorlopig Verslag van de Kamer over dit complex van wetten verschenen. Intussen moest de Kamer het nog steeds doen zonder dat antwoord was gegeven op de gestelde vra gen, hetgeen op de Tweede Ka mer wel een beetje de indruk moet maken, dat zij voor spek en bonen gewerkt had. Hoewel in tussen bijv. uit het rapport van het Centraal Bureau antwoord op verschillende vragen is gekomen, kunnen wij ons voorstellen, dat een belangrijk deel van de Volks vertegenwoordiging alsnog prijs stelt op beantwoording van die vragen. Blijkens dat V.V., dringen met name de leden van de K.V.P. met klem er op aan, dat de Regering dat antwoord alsnog zal geven en wel bij de komende Memorie van Antwoord en dan door een „stel selmatige beantwoording van de vraagpunten". Deze vragen betreffen in het bijzonder de huidige algemene tinancieel-economische positie van ons land en het wil ons voorko men, dat, gegeven de omstandig heden waaronder en het tijdstip waarop, de betrokken maatrege len in het Parlement aan de orde komen, terecht in het Voorlopig Verslag (kennelijk van de zijde der K.V.P.) wordt gesteld, dat die financieel-economische positie het aader is, waarin het gehele com plex moet worden geplaatst. Dit betreft zowel de huurverho ging op zichzelf, als de mogelijk heden van diverse compensaties èn het probleem van de verlich ting" van belastingen, mede ten behoeve van de werkgelegenheid, zowel op korte als op lange ter mijn. Nu had de Regering al eerder, n.l. in de Memorie van Toelich ting op het wetsontwerp houdende fiscale voorzieningen in het be lang van de werkgelegenheid te kennen gegeven, dat in budgetair opzicht de mogelijkheden beperkt zijn en dat de financiële conse quenties van de overstromings ramp haar invloed op de voorstel len hebben doen gelden. Wat die financiële consequen ties aangaat, hebben wij intussen bij verschillende gelegenheden en thans weer pas uit het rapport van het Centraal Planbureau, ver nomen, dat ze, budgetair gezien, niet zo verschrikkelijk tegenval len. Maar terecht wordt in het V.V. gezegd, dat de Tweede Ka mer en bijgevolg ook het pu bliek „nagenoeg volledig in het duister tast", over de huidige budgetaire positie van ons land. Het is natuurlijk van groot be lang, dat dit nadere inzicht aan de Kamer wordt verschaft. Be grijpelijk is immers, dat vele le den zich hun oordeel met betrek king tot de mate van beperktheid der budgetaire mogelijkheden ge heel willen voorbehouden, zolang geen duidelijk beeld is verschaft in het staatsbudget voor 1953 en 1954. Nu kan hier een gevaar drei gen, in verband met de wenseljjk- neid, om het complex van voor gestelde maatregelen zo spoedig mogelijk te behandelen. Wij me nen begrepen te hebben, dat het plan bestaat, de behandeling van deze wetsontwerpen zeker niet later dan in October te doen ge schieden. In September, precies gezegd, op de 15e, zijnde de derde Dmsdag, verschijnt de Millioenen- nota. Indien de Regering zou menen, dat het toch die Nota is, welke in zicht zal verschaffen in de bud getaire positie van het Rijk, zou dit een merkwaardige complicatie kunnen geven. Immers, de alge mene beschouwingen over die Millioenennota komen pas in No vember aan de orde, maar de Ka mer moet in October vrijuit over de financiële toestand kunnen spreken, ook om antwoord te krijgen op de vele vragen, die nu nog open zijn. Het komt alleen maar aan de snelheid der behandeling ten goe de, indien de Regering dus vol doet aan de dringende wens uit de Kamer, om de Memorie van Antwoord vergezeld te doen gaan van een antwoord althans op die gestelde vragen, welke voor het beoordelen van de financiële toe stand van het land van belang zijn. 6 En snelheid van behandeling is dringende eis want er zijn tal van vraagstukken, nu eigenlijk aan hangig. die dringend om een defi nitieve oplossing vragen. Alle vraagstukken grijpen echter in elkaar, het een kan men niet af doen, zonder op de gevolgen voor het ander te letten. Vandaar de noodzaak, om zo spoedig mogelijk tal van open vragen niet langer onbeantwoord te laten. Het valt bovendien niet te ontkennen, dat, zoals ook in het PARIJS, 7 Aug. (A.P., Reuter) Door een protest staking tegen een bezuinigingsactie, welke de regering voornemens is ten uitvoer te brengen, heeft gisteren in geheel Frankrijk liet postale, interlocale telefonie- en telegraafverkeer stilgelegen, terwijl vandaag de arbeid neergelegd is door honderdduizenden Franse artibtenaren in overheidsdiensten uit sympathie met de 220.000 P.T.T.-ambtenaren en bestellers. Arbeiders van bijna alle open bare bedrijven van straatvegers tot spoorwegarbeiders en arbei ders uit de electriciteits- en gas bedrijven aan toe hebben hun werk verlaten uit protest tegen de decreten, die nog niet gepu bliceerd zijn. Of de algemene staking 24 of 48 uur zal duren hangt af van de industrie. De PTT-staking heeft het hele post-, telefoon- en tele graafverkeer in Frankrijk lamge legd. Momenteel lijkt het nu als of door de staking plotseling de klok een honderdtal jaren is te ruggedraaid, toen men nog niets wist van de moderne communi catiemiddelen. De staking is afgekondigd uit protest tegen de plannen van de regering om de pensioengerech tigde leeftijd van 60 op 62 jaar te brengen. Voorts eisen de arbei ders een bijslag van 5000 francs per maand en een jaarlijkse bij slag van 20.000 francs voor het extra zware werk op Zon- en Feestdagen. Volgens een Frans dagblad is 90 procent van de 200.000 em ployees der posterijen in staking gegaan. De nieuwe stakingsoproep van de Socialistische Vakbond „Force Een foto van 't door de beeld houwer Termote vervaardigde beeld, dat vandaag door Z.K.H. Prins Bernhard op Curaqao zal worden onthuld. Het is een geschenk van de Nederlandse regering, symboliserend de ge voelens van dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de steun, welke de Nederlandse Antillen in de oorlog aan Ne derland hebben verleend. V.V. wordt gezegd, „in brede kringen van het Nederlandse volk helaas wantrouwen is ontstaan in de gedegenheid van allerhande ramingen, in het bijzonder in de raming der middelen". En het is inderdaad een drin gende eis van algemeen belang, dit wantrouwen te bestrijden, „waartoe wel in de eerste plaats een grondige en duidelijke ver antwoording van de grondslagen en motiveringen der ramingen noodzakelijk is". Ouvrière"en vakbonden van alle richtingen is gericht tot staats ambtenaren, personeel van gas- en electriciteitsbedrijven, de spoor wegen en ziekenhuizen, mijnwer kers, arbeiders van tabaks- en luciferfabrieken en alle andere regeringsemployé's, in het geheel 2 millioen. Het betekent, dat dan het gehele openbare leven wordt lamgelegd. Premier Laniel heeft de stakers gevraagd het hoofd koel te hou den tot de nieuwe regeringsplan nen bekend zijn. Tengevolge van de staking bij de Franse posterijen is in ons land vandaag geen post uit Frank rijk ontvangen. Maatregelen van regering. De Franse regering heeft Don derdagavond op een spoedverga dering besloten personeel op te roepen om het intercommunale telefoonverkeer in bedrijf te hou den. Door de staking bij de PTT kunhen slechts automatische tele foonverbindingen tot stand ko men. De ministerraad besloot te vens de electriciteitsvoorziening te verzekeren. Strenge straffen. Het niet nakomen van een re geringsbevel om het werk te her vatten kan worden gestraft met ontslag, verlies van rechten op pensioen en mogelijk gevangenis straf. Gewoonlijk worden wei geraars echter licht gestraft. Premier Laniel heeft verklaard, dat de dagen of uren, dat gestaakt is, in geen geval uitbetaald zul len worden. Hij stelde verder strenge straffen in het vooruit zicht. DEN HAAG, 7 Aug. Met 't oog op dè ontwikkeling der melkinkoopprijzen heeft de al gemene vereniging voor melk- voorziening te Den Haag ge meend te moeten besluiten aan de consumptiemelkhandel in Westelijk Nederland te advise ren, met ingang van 9 Aug. a.s. de prijs voor consumptiemelk met een cent per liter te verho gen. Dulles verklaart: SEOEL, 7 Aug. (Reuter) John Foster Dulles, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken, heeft Vrijdag na een be spreking met president Syngman Rhee van Zuid-Korea verklaard, dat geen definitieve regeling tus sen hemzelf en de president tot stand kon worden gebracht. De Minister verklaarde, dat de hereniging van Korea het be langrijkste punt van de bespre kingen met Rhee is geweest. Het was niet mogelijk geweest een definitieve regeling tussen hemzelf en president Rhee tot stand te brengen, daar dit punt door de beide partijen op de po litieke conferentie zal moeten Hvorden geregeld. Dulles zei, dat Zuid-Korea en de V.S. de politieke conferentie over Korea met „een zekere soepelheid" tegemoet gaan. NOG 55 WEST- BERLIJNERS VERMIST BERLIJN, 6 Aug. (A.F.P.). Sedert de onlusten van 17 Juni worden nog 55 West-Berlijners vermist. Zij zijn spoorloos ver dwenen, aldus heeft de West-Ber- lijnse politie Donderdag bekend gemaakt. Na 17 Juni waren ruim 400 West-Berlijners als vermist op gegeven, doch voor het meren deel zijn zij teruggekeerd of heb ben zij bericht omtrent hun ver blijfplaats gezonden, zo werd hieraan toegevoegd. ROME, 6 Aug. (A.F.P.). In een aantal Italiaanse steden wor den op het ogenblik stakingen ge houden als protest tegen het ont slag van arbeiders in verscheidene industriële bedrijven. Door deze actie, welke gesteund wordt door alle vakorganisaties, worden in het bijzonder fabrieken en trans portbedrijven getroffen. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. Familieleden, die aan de oefe ning „Drietand" deelnemende militairen in kennis willen stellen van overlijden, ernstige ziekte, ongevallen e.d., moeten zich met hun bericht onder vermelding van rang, naam, voorletters, legernummer en het onderdeel van de geadres seerde militair, wenden tot de burgemeesters van hun woon plaatsen. Deze burgemeesters dienen zich vervolgens ter stond telegrafisch te wenden tot de berichtendienst van het ministerie van Oorlog, dat is de afdeling centrale registratie, die voor onmiddellijke door zending van het bericht aan de betrokken militair zal zorg dragen. Een groepje soldaten, behorende tot de 400 geallieerde krijgsgevangenen die Woensdag tegen'~2400 communistische krijgsgevangenen werden uitgewisseld, wuift opgewekt naar de fotograaf bij het vertrek uit Panmoenjon. Telefoto A.N.P. Piloot ongedeerd in IJselmeer opgepikt Gistermiddag omstreeks 1 uui kreeg een „ThunderjeF'-straalja- ger van de vliegbasis Volkel, toen het toestel zich op 20.000 voet bo ven het IJselmeer bevond, motor storing, tengevolge waarvan de vlieger zich genoodzaakt zag de straaljager per schietstoel te ver laten. Hij kwam neer in het IJsel meer en werd door de bemanning van een boot aan boord gehaald en in Kampen aan wal gezet. De vlieger, de 22-jarige sergeant J. Hommerson uit Amersfoort, kreeg geen letsel. In de Flauwersinlaag tussen Zierikzee en Schelphoek aan de Zuidkust van Schouwen is gister avond een dijkval geconstateerd. De afkalving heeft een breedte van ongeveer 30 meter en een diepte van 13 meter. Alle beschik bare mankrachten en materieel zijn naar het bedreigde punt ge dirigeerd. Men is reeds met het herstel begonnen. In de Flauwers inlaag zat reeds een gat. (Van onze verslaggever te velde Donderdagavond 6 Aug. De Derde Divisie is thans ergens in de Zuid Oost-sector van ons land achter de Maaslinie geconcentreerd. In de loop van gisterochtend werd de verplaatsing van de twintigduizend mail sterke troepenmacht voltooid en toen gisteravond het algemeen alarm werd afgekondigd begonnen de troepen onmiddel lijk hun stellingen in te nemen. De bivaks en de hoofdkwartier- kampementen van bataljons en regimenten zijn tactisch opge steld en goed gecamoufleerd, een belangrijk onderdeel bij de strijd, welke de afgelopen dagen nog al eens verwaarloosd is. Vanavond worden de eerste „speldeprik"-aan vallen verwacht. Commando-troepen uit Roosen daal zullen in de komende nacht met stormboten de Maas trachten over te steken en proberen zich te nestelen in het gebied van de Derde Divisie. Langs de oever liggen thans enkele compagnieën, die dag en nacht patrouilleren om de vijandelijke activiteit in het oog te houden. Achter deze voor posten hebben de bataljons hun stellingen betrokken in de figuur van een driehoek met de basis naar het Oosten. De top van de driehoek wordt gevormd door de reserve-troepen, die, direct als de noodzaak daartoe blijkt, naar cri- tieke punten kunnen worden ge dirigeerd. Voortreffelijke organisatie. Met een bewonderenswaardige snelheid hebben de „Drietand"- WASHINGTON, 6 Aug. (Reu ter). Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V.N. in het Verre Oosten heeft Donderdag verklaard, dat hij zijn ontslag uit het leger heeft ingediend met het verzoek dit op 31 October te laten ingaan. Generaal Clark verklaarde zich voorstander van het gebruik van „ieder wapen" dat de V.N. ter be schikking staat, mochten de com munisten de wapenstilstand schen den. Hij zeide dit naar aanleiding van een vraag, of hijgeloofde, dat de V.N. zich van atoomwa pens zouden moeten bedienen voor het geval de communisten de wapenstilstand zouden breken. Het militaire opperbevel had re den om aan te nemen, dat de communisten veel meer gevange nen in handen hebben dan zij be loofd hadden terug te zullen zen den. Daarbij zouden zich twee tot zenden Zuid-Koreanen bevinden. kunnen Op de vraag, of het opperbevel der V.N. het bombarderen van communistische bases ten Noor den van de rivier de Jaloe zou overwegen indien de oorlog weer zou uitbreken, antwoordde Clark, dat een beslissing in deze kwestie pas later genomen zou kunnen worden. „Wij zullen ongebreideld terug slaan", voegde hij er aan toe. Met betrekking tot de kwestie van de krijgsgevangenen zeide ge neraal Clark nog, dat het opper- en braadvet. troepen hun stellingen en bivaks ingericht. Ieder onderdeel moet in contact staan met z'n hoofd kwartier en daar moet men van uur tot uur op de hoogte blijven van de positie van ieder onder deel. De verbindingsdiensten hebben daarvoor tientallen kilometers telefoondraad uitgerold, want het leger bedient zich nu alleen van zijn veldtelefoons, terwijl motor- ordonansen in razend tempo de berichten overbrengen naar en van de onderdelen, die nog geen telefonische verbinding met het hoofdkwartier hebben. Het operatieplan. De uitwerking van het operatie plan geschiedt door ieder onder deel min of meer zelfstandig. De divisiecommandant bepaalt de grote lijn van aanval of verdedi ging. Zijn instructies gaan naar de regimentscommandanten, die op hun beurt in hun sector de stellingen aangeven van de troe pen, waarover zij de beschikking hebben. De bataljonscommandan ten bepalen dan weer de uitwer king van deze bevelen en zo komt uiteindelijk een peloton of een patrouille aan zijn gevechts opdracht. (Vervolg pag. 3) BERLIJN, 6 Aug. (A.P.). Frits Selbmann, de Oost-Duitse minister voor de zware industrie, heeft toegegeven, dat de commu nistische regering „het gevaar van een nieuwe staatsgreep" vreest. „In vele grote industriële on dernemingen werken fascistische ondergrondse bewegingen en be staan afdelingen van het z.g. Oostbureau van de sociaal-demo cratische partij. Deze pogen op bevel van West-Berlijn een nieu we X-dag te organiseren", zei hij. „Zodra wij het gevaar van een nieuwe staatsgreep zien, zullen wij daar een stokje voor steken. „Wij kunnen geen ogenblik op onze lauweren rusten. Wij zien duidelijk, dat de politici van het Westen wanhopige pogingen zul len doen om onrust op te wekken en onze nieuwe koers te vernie tigen". Selbmann heeft zijn verklaring Woensdag afgelegd tijdens een vergadering van arbeiders in een staalfabriek te Henningsdorf, waar 15.000 man door langzaam- aan-acties en werkstakingen ge- ENGELAND VERHOOGT LEVENSMIDDELEN- PRIJZEN LONDEN, 6 Aug. (A.P.). De suiker gaat in Groot-Brittannië waarschijnlijk in September van de bon, maar de prijs zal hoger worden, evenals die van boter bevel der V.N. zich het recht had voorbehouden, deze kwestie bij de militaire commissie en op de politieke conferentie aanhangig te maken. Als opperbevelhebber zou hij, Clark, al het mogelijke doen om een volledige uitwisseling van drie duizend Amerikanen en dui- krijgsgevangenen te verzekeren. Het ministerie voor de levens middelenvoorziening heeft ver klaard, dat de prijsverhogingen noodzakelijk waren, zodat de sub sidies op levensmiddelen in het lopende financiële jaar beperkt kunnen blijven tot 220 millioen pond sterling. vochten hebben voor de vrijlating van de stakers van 17 Juni. „De productiemoeilijkheden in de fabrieken hier zijn geen toe val", riep Selbmann, „de provo cateurs en initiatiefnemers van de ze wanordelijkheden moeten nie denken, dat wij zwak of don zijn". (Advertentie) -melk voor Uw uitstapjes I strandde bij Denemarkt Het 198 brt metende kustva: tuig „Robert" dat met een ladii oesterschelpen onderweg was va Odensee naar Grimsby, is aan d grond gelopen bij het eiland Spro goer in de Grote Belt. Een bergingsvaartuig, waai schijnlijk een Deens, is ter assis tentie uitgevaren, doch dit lie] ook aan de grond. Daarna heef' een tweede vaartuig koers gezet naar het gestrande schip. Volgens de rederij „Invotra" te Rotterdam bestaat er geen gevaar voor schip en bemanning.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1