NOORDHOLLANDS I Oefening Drietand volkomen geslaagd 30 Straaljagers in 1 jaar verloren Acht doodvonnissen tegen oud-ministers Frankrijk beleefde gisteren, grootste staking sedert 1936 België verontrust over onze belasting politiek Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vliegramp bij „Drietand" Dr Drees en de K.M.A. Oordeel van Minister Staf: Knoeierijen met sigaretten Breda blijft feesten 14 Piloten gedood Rondom de Benelux Maandag a,s. druk militair verkeer LN NOORD-KOREA Vandaag om 24 uur zal werk weer worden hervat Conferentie landen Kleiu-Europa Eisenhower tekent vluchtelingenwet Haringuitvoer sterk gestegen Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,0? per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is nergens veilig (Vondel) Zaterdag 8 Augustus 1953 49e Jaargang - Nununer 12851 (Van een onzer verslaggevers) Met zijn rug tegen de muur daar was nog net een streepje schaduw heeft de «Minister van Oorlog, Ir C. Staf, Vrijdagmiddag op een boerenerf nabij Horst (L.) een spervuur van vragen doorstaan. Hij kon de hem om ringende journalisten mededelen: „De oefening „Drie tand" heeft het bewijs geleverd, dat een mobilisabele Nederlandse Divisie inderdaad in drie dagen gevechts- klaar in stelling kan liggen". Deze bewijsvoering achtte de minister niet het voornaamste. Dat was het controleren van de diverse onderdelen, als de op komst, de uitreiking van wapens en het inrichten van de stellingen De minister had nog geen rap porten gezien van N.A.V.O.-waar- nemers, maar uit mondelinge me dedelingen meende hij te kun nen opmaken, dat men tevreden kan zijn. De legerleiding kan nog niet op de lauweren gaan rusten. De Der de Divisie heeft alleen nog wen sen op het gebied van de verbin dingen (radio's) en tanks. Door vertraging van Amerikaanse wa penleveranties is de Tweede Di visie nog niet op volle kracht. Dit komt echter in orde. Verdere defensieplannen. Over verdere defensieplannen liet hij uitkomen, dat die bepaald zullen worden door de stand van ,'s lands schatkist en de interna tionale situatie. Over de E.D.G. sprekende, ver klaarde hij tenslotte nog dat on geacht de totstandkoming van de E.D.G. tot eind 1954 zal worden voortgegaan met de uitvoering van het legerplan. Men zal dan later maar moeten uitmaken hoe de dan gevormde divisies in het (Van onze verslaggever) BREDA, 7 Aug. De feesten in Breda zijn met een week ver lengd en dus is er voor deze extra week een nieuw programma op gesteld, dat volgens de secretaris van de stichting 125 jaar K.M.A., de heer G. Sliepen, zeker zo goed moet zijn en eigenlijk beter, dan het programma van de voorgaan de weken. De feesten hebben een buitengewoon succesvol verloop. Dit weekeinde wordt de 250.000ste bezoeker of bezoekster verwacht. Op 16 Augustus zullen de fees ten gesloten worden. kunnen worden Europese leger ingeschoven. Sigaretten verdwijnen. „Wij zijn het aan het onder zoeken en we zullen er fel opzit ten". Dat was het commentaar van minister Staf op het feit, dat de blikjes sigaretten die de sol daten bij de oefening „Drietand" hebben gekregen dikwijls geen 50 maar 49 en zelfs 47 sigaretten blijken te bevatten. Deze blikjes komen dicht ge soldeerd van een bepaalde siga- rettenfabriek en daar moet dus de fout liggen. Enkele soldaten hebben reeds uitgerekend, dat die fabriek per dag 160 guiden extra verdient, wanneer er uit ieder van de 4000 blikjes die per dag over de divisie worden verdeeld een sigaret a vier cent wordt ach tergehouden. Zouden de in de winkels verkochte blikjes ook on volledig zijn gevuld of is dit een voorrecht voor het leger?" vroeg minister Staf. (Van onze parlementaire redactie). In het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 zijn 30 straal jagers verongelukt. Dat is dus ongeveer 1 toestel per veertien dagen. Bij deze ongevallen kwa men 14 piloten om het leven. Deze cijfers zijn gepubliceerd in antwoord van minister Staf op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Weiter. Van de afgeschreven vliegtui gen zijn in de meeste gevallen nog een aanzienlijke hoeveelheid on derdelen bruikbaar voor repara ties van andere vliegtuigen. De waarde van de onbruikbaar ge worden vliegtuigen en de onder delen daarvan bedraagt ongeveer f4.000.000.aldus de minister van Oorlog. Geen andere toestellen te gebruiken. Minister Staf meent niet tot het gebruik van andere toestellen te mogen besluiten. In verband met hun militaire taakstelling kunnen straaljagers niet door an dere vliegtuigen worden vervan gen. Intussen deelt de minister BRUSSEL, 7 Aug. (A.N.P.). Terwijl de stroom van overigens nog al uiteenlopende Belgische perscommentaren op de Benelux- protocollen van den Haag geluwd is, begint men zich in industriële kringen thans ongerust te maken over de Nederlandse belastingont- werpen, waarvan men bepaalde onderdelen ziet als een nieuwe stimulans voor de Nederlandse concurrentie. STANDSORGANISATIES EN VAKBONDEN De laatste tijd is het vraag stuk van de verhouding van de standsorganisaties en de vak bonden sterk actueel. Deze kwestie is niet alleen uitvoerig ter sprake gekomen op sociale studiedagen van de vorige week, maar de deelnemers van de Sociale Week van Rolduc ontvingen een brochure van bevoegde zijde er over. Deze vormt nu mede de achtergrond van enige beschouwingen over dit probleem in De Kroniek van Zaterdag in dit nummer. „Het Laatste Nieuws", spreken de over de Nederlandse maatre gelen tot versnelde afschrijving van uitrusting en tot verlaging van de vennootschapsbelasting, zegt dat Nederland dus geleide lijk terugkeert tot de politiek van stimulering van productie en werkgelegenheid. De afschrij vingsmaatregelen zullen te doel treffender zijn, doordat men in Nederland de laatste jaren dank zij de Marshall-hulp tot aanzien lijke beleggingen heeft kunnen overgaan. Deze snelle afschrijving zal, aldus het blad, de mogelijkhe den der Nederlandse mededinging belangrijk doen toenemen. Inmiddels heeft „Sibelux", de organisatie van industriëlen die zich kant tegen de Benelux, weer van zich doen horen. Zij zegt met ongerustheid geconstateerd te hebben, dat de Haagse protocollen slechts de schijn van een oplos sing der fundamentele vraagstuk ken hebben. Na opsomming van de bekende bezwaren zegt de Si belux, dat de Nederlandse con currentie slechts op één manier tot normale afmetingen is terug te brengen: door spoedige toepas sing van vereveningsheffingen, die in het algemeen 15 procent moe ten bedragen. de heer Weiter mede, dat of schoon ook in de toekomst reke ning moet worden gehouden met ongelukken met moderne vlieg tuigen, hetgeen als een niet te vermijden consequentie van het gebruik van dit materieel moet worden beschouwd aan het voorkomen van ongevallen de grootste aandacht wordt besteed. In nauwe samenwerking met andere Nato landen wordt met de meest moderne middelen al het mogelijke gedaan om het aantal ongelukken te beperken. Het aan tal ongelukken bij de Koninklijke Luchtmacht ligt relatief niet ho ger dan bij andere Nato landen. Looneisen in Engeland LONDEN, 7 Aug. (Reuter). De leiders van 600.000 georgani seerde spoorwegarbeiders in En geland hebben Vrijdag de directie van de genationaliseerde spoor wegbedrijven om een loonsverho ging van 15 pet. verzocht. KAPITEIN KWAM IN VLAMMEN OM Gistermiddag omstreeks 6 uur is een Piper-Cub van de Konink lijke Luchtmacht, die was inge schakeld hij de oefening „Drie tand", verongelukt. De bestuur der, kapitein-VEeger-waarnemer R. Jacobs uit den Haag, is om gekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. In het toestel bevond zich nog een tweede inzittende, de 22- jarige vaandrig-vlieger M. L. van der Stroom uit Culemborg. Deze is gewond in het hospitaal te Ven- ray opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel. Het ongeluk gebeurde boven het met het oog op de oefening „Drietand" geïmproviseerde vlieg veld bij Horst (L Dit vliegveld is gelegen op een afstand van ongeveer 600 meter van de kern der gemeente. De- Piper-Cub is tijdens het opstijgen verongelukt. Vermoedelijk is de bestuurder, de kapitein-vlieger Jacobs door het zonlicht verblind geraakt, waar door het toestel tegen een ruim vijf meter hoge hooimijt vloog en in brand geraakte. De vaandrig is uit het toestel gesprongen. Hij liep ernstige verwondingen op. De kapitein-vlieger gelukte het niet de Piper-Cuo tijdig te ver laten. Hij kwam in de vlammen om. Waarschuwing chef Generale Staf De chef van de generale staf maakt het volgende bekend: De terugmars van de oefening Drietand geschiedt overdag op Maandag 10 Augustus. De volgende wegen zullen daar om op Maandag 10 Augustus zwaar bezet zijn met militair ver keer: HinthamDen BoschUtrecht van 817 uur. GraveArnhem van 712 uur. ApeldoornZwolle v. 914 uur. EindhovenBest v. 713 uur. Weggebruikers wordt dringend aangeraden deze wegen tijdens de genoemde uren zo veel mogelijk te vermijden. Voorts dient het aanbeveling zich niet met voertuigen in de militaire colonnes te begeven daar dit uiteraard de kans op ver keersongevallen vergroot. Burgerlijke en marine-autoriteiten, onder wie de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal A. de Booy, brachten Vrijdag een bezoek aan het zeekamp, dat te Medemblik is georganiseerd door het Jeugd Zee-verbond en waaraan 130 personen uit het gehele land deelnemen. Autoriteiten en genodigden slaan het admiraal-zeilen gade. Vice-admiraal de Booy is gekleed in uniform, naast hem burgemeester Peters van Medemblik. Het Russische persbureau Tass heeft Zaterdagochtend uit Pjong jang gemeld, dat acht Noordkore- aanse oud-ministers op beschul diging van spionnage en pogin gen om de regering omver te werpen ter dood zijn veroordeeld Volgens Tass hebben de be klaagden voor het Noordkoreaan- se Hoog gerechtshof bekend, schuldig te zijn aan „een samen zwering. spionnage en terroristi sche activiteit ten gunste van de Amerikanen met het oogmerk de regering omver te werpen en te pogen door middel van een mili taire opstand naar de macht te grijpen". De beschuldigden had- PARIJS, 7 Aug. (Reuter) Frankrijk beleefde Vrijdag de grootste staking sedert de bekende sit-down-stakingen in 1936. Twee a drie millioen ambtenaren en arbeiders in genationaliseerde bedrijven staakten 24 uur uit protest tegen voorgenomen regeringsmaatregelen 0111 o.rn. de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen en overtollige ambtenaren te ontslaan als onderdeel van de bezuini gingsactie. Bijna in het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Ook vele plaatselijke vervoersdiensten staakten. De gasdruk in Parijs en vele provinciesteden was zeer laag. In de electriciteitsbedrijven werd niet gewerkt en op vele plaatsen moesten politiemannen het werk van uitgevallen ver keerslichten overnemen. Alleen al in Parijs waren naar raming 250.000 toeristen, veelal buitenlanders, gestrand. In zieken huizen werden slechts noodgeval len opgenomen, het luchtverkeer ondervond hinder van de staking van grondpersoneel, radio en tele visie verdwenen uit de lucht, vele fabrieken moesten sluiten door het wegvallen van de electriciteit en zelfs de doodgravers legden de spade er bij neer. Door de P.T.T.-staking, die reeds Indonesische premier op weg naar Amsterdam NEW YORK, 7 Aug. (A.P.). Ali Sastroami Djojo, de Indonesi sche ambassadeur in de V.S., die benoemd is tot premier, is hier vandaag per K.L.M. naar Amster dam vertrokken voor de terugreis naar Djakarta. gaande was en die van onbepaal de duur is, hoopte ook Vrijdag de post zich op in brievenbussen en op stations en het telegraaf- en telefoonverkeer, wat het laat ste betreft uitgezonderd automati sche verbindingen, bleef onder broken. Vandaag werk hervatten. De Force Ouvrière heeft van avond een communiqué gepubli ceerd waarin de aangesloten ar beiders uitgenodigd worden mor gen het normale werk te hervat ten bij de overheidsdiensten en de spoorwegen. De F.O. afdeling gas en electri citeit brengt het personeel in her innering dat de staking in die bedrijven 8 Augustus om 24.00 uur moet eindigen. Het Christelijk Vakverbond en de Nationale Unie hebben ook geadviseerd het werk Zaterdag avond om 24.00 uur te hervatten. den voorts toegegeven, dat zij militaire, staats- en partijgehei men aan de Zuid-Koreanen had den uitgeleverd. Vrijdag meldde Radio-Pjong- iang. dat in totaal twaalf hoge functionarissen van de Noordko- reaanse regering waren gear resteerd, onder wie de voorma lige minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen. Deze was in begin Augustus vervangen door generaal Nam II, die- als hoofd van de Noordelijke Be standsdelegatie de wapenstil standovereenkomst heeft gete kend. Toen de benoeming van Nam II werd bekendgemaakt, werd niet gezegd, wat er met Pak Hen Jen was gebeurd, die in September 1948 tot Minister van Buitenlandse Zaken was be noemd. In het bericht van Tass van Zaterdagmorgen werd de naam van Pak Hen Jen niet genoemd. Honderden vacantiegangers juichten gisteren de delegaties van de Kolen- en Staallanden toe in de Duitse hadplaats Baden-Ba den. De ministers confereren over het ontwerp-grondwet, dat des tijds in Straatsburg werd aange nomen. Besloten is na adviezen van de experts een conferentie in Rome te beleggen. Daarmede is de grondslag gelegd voor de op richting van de„Verenigde Staten van Europa". Ook is de jongste nota van Mos kou onderwerp van gesprek ge weest. Als bijzonderheid zij ver meld, dat de delegaties gebruik maakten van auto's. Telkens wan neer een delegatie verscheen ging een applaus op. Dit gebeurde niet voor de Nederlanders, die onge merkt al wandelend het Kurhaus betraden. Minister Beyen en zijn gevolg werden te laat opgemerkt. Na de conferentie zal Adenauer met Bidault Frans-Duitse kwesties bespreken. Hier zien we een aantal stakende P.T.T.-beambten voor het hoofdgebouw van de telefoondienst in de Franse hoofdstad. Minister antwoordt Kamerlid Vermeer Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer E. Vermeer, over geruchten, als zouden sommige officieren bij de feestelijkheden van de K.M.A. zijn weggebleven, omdat minister Drees de opening verrichtte, heeft minister Staf ge antwoord, dat van een dergelijke actie hem niets bekend is. De verklaring van kapitein Wolff- gram, waarin een misverstand werd recht gezet, dat blijkens uit latingen in enkele dagbladen was gerezen, wordt door de minister volkomen gedekt. WASHINGTON, 7 Aug. (A.P.). President Eisenhower heeft van daag een wet getekend om 214.000 extra vluchtelingen en wezen voor het merendeel uit Europa in de komende drie jaar in Ame rika toe te laten. Hij noeïnde de wet „een' be langrijke humanitaire daad. Gascoigne verlaat Moskou LONDEN, 7 Aug. (A.P.). De Britse ambassadeur in Moskou sir Alvary Gascoigne zal over tien dagen zijn functie neerleggen, zo heeft het Foreign Office vanavond bekend gemaakt. (Advertentie) In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg de Nederlandse uit voer van pekel- en steurharing volgens opgave van de dienst Ne derlandse haringcontrole 10.108.225 kg netto ter waarde van f5.201.893 tegen 4.020.177 kg ter waarde van f-2.663.174 in het tweede kwartaal van 1952 en 8.585.035 kg ter waar de van f 4.199.644 in het tweede kwartaal van 1951. De grootste afnemers in het tweede kwartaal van dit jaar zijn geweest België met 1.68 millioen kg, Oost-Duits- land met 1.15 millioen kg, West- Duitsland met 1.2 millioen kg en Rusland met 4.26 millioen kg. Vertraging in treinverkeer inet Frankrijk Naar de Nederlandse Spoorwe gen uit Brussel vernemen heeft de staking in Frankrijk tot nog toe geen verbreking van de trein verbindingen met België en Ne derland tot gevolg gehad. Voor zover bekend rijden de interna tionale reizigerstreinen nog steeds, zij het met aanzienlijke vertra ging. Zo kwam de nachttrein uit Parijs gisterochtend ruim een uur te laat in Amsterdam aan. Het publiek wordt dan ook aange raden rekening te houden met grote vertragingen in het trein verkeer met Frankrijk. Apeldoornse kok vrijgesproken De rechtbank te Zutphen heeft de Apeldoornse kok K., die er van werd verdacht zich een auto van f 22.600.— te hebben aange schaft van geld, dat toebehoorde aan een drukkerij te Haarlem, vrijgesproken met opheffing van het bevel tot gevangenhouding. De Officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf geëist met ter beschikking stelling van de regering. K. zal waarschijn lijk toch niet op vrije voeten ko men omdat de Justitie nog om an dere redenen belang in hem stelt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1