Manhaftige strijd tegen dijk val bij Zierikzee ZATERDAG Fraaie beiaard voor Amerika in Heiligerlee gemaakt Prins Bernhard troont op Curacao grote militaire oefening hij Brand brak uit in conserven fabriek Bato WÊÈÊiSSmigM DE KRONIEK VA1S rs weekeinde Staf Nees gaf staaltje van zijn kunnen Op 23 Augustus: Soldaatjesdag Korps Mariniers en M.L.D. in actie Rampaartse dijk thans dicht Zaterdag 8 Augustus 1953 Pagina 3 ersverwachtine leeld door het KNMI ilt, geldig van Zater- d tot Zondagavond. ARIJ ZONNIG koude nacht, met vind en hier en daar orgen overdag wisse- volkt, met later in het tan het land kans op ;le onweersbui. Zwak- natige wind uit ooste- btingen. Ongeveer de- emperaturen als van- (Advertentie) r, 8 Aug. Het KNMI Na een periode van weer, die ongeveer 10 't geduurd, trad een ge- veersverbetering in, die oh vanmorgen liet aan- heidene dagen zal kun- >uden. Reeds aan het deze week breidde een hoge luchtdruk zich zoren naar Zuidwest en trad in Midden- en -rijik een periode van 1 in. Ons land bleef ;r de invloed staan van sie. die langs de Noord- het hogedrukgebied dinavië trok en ons nog een sombere dag net nu en dan motre- na breidde het hoge- zioh echter ook over it en brak de zon weer ?ns namen de wind- f en begonnen de tem- jjeleidelijk op te lopen, zeer eindelijk weer een takter heeft gekregen. het hogedrukgebied e omgeving een vrij iteit vertoont, ziet het it, dat het rustige en r met zomerse tempe- rscheidene dagen zal nlhouden. Het is even- itgesloten, dat plaatse- iele regen- of onweers- iwikkeling zal komen, ns hierop is niet groot. THUISFRONT LT F 600.000 ■SCHIKBAAR AG. 7 Aug. (KNP) Thuisfront zal f 600.000 stellen voor delging sn van de bestaande Tehuizen. Het heeft »ok zijn steun toe ge- de bouw van zeven luizen, welke gepro- n te Ermelo, 't Harde, Oirschot, Steenwij- unspeet en Garderen. ;ele maanden zal met van begonnen worden. Ie mogelijk geworden n belangrijke subsidie Jring. Drie Katholieke 'ehuizen zijn op het aanbouw, namelijk te •ve en Eindhoven, iek Thuisfront in staat op zich genomen ver- na te komen, zal voor leel afhangen van het an de pleisteractie van Augustus. eunfraude Tegen de Zantemer SS verbaal opgemaakt ten onrechte genieten :ensteun. A. had in de twee dagen meer ge- hij aan de bedrijfskas /en. rbij werd overwogen aan zaalhuur moet even, terwijl tot voor ?ebruik gemaakt werd asselokaal. rd besloten om aan Duwkas voor Noord gemeenten een ga- even voor de lening stelling aan de Coöp. :st' zal geven voor van vier woningen, de Parallelweg in t veel te licht is op- na het dempen van rzakkingen optreden, aad f 1100,te spen- het verbeteren en van deze straat, iwemvereniging werd tegemoetkoming van verstrekt voor het van diverse construc- l de beschoeiing en van een strand in ad van het natuur- iVirg". Tegelijkertijd evonden dat aan ge- eniging een lening Vzal worden ge- een rente van 1%, ior de aflossing van de lening tot een exploitatie te komen, de Minister het tot het aanbouwen en het plaatsen van e 8 woningwetwonin- Irage van f 11.400, irde, werd nu goed- t aan bedoelde huizen in bijkeukentje p'us wordt gebouwd. Dit lan gewoon worden ïlkcursus IUIZEN Door de irenigipg en C.Z., ht" werd weer een teorganiseerd op het Borst Pz. te Tuit- 4 Aug. j.l. werd het nomen en alle can- en het diploma te Ith. Pronk Pz. met P. Vader Cz. 179 pt. Inz. 182 pt. allen te n. Gre Borst Ad. 192 eer Gz. 181 pt„ R. )t. Voor de heer Th. voormelker een mooi rEN BOUWEN IN Aan de ge- ■ingen is een extra van 24 woningen Twintig hiervan •n Oever gebouwd mderdak gaan ver- Zeeuwse vissers en i de NACO. (Van onze redacteur) HEILIGERLEE Staf Nees, de bekende Mechelse beiaardier heeft gistermiddag achter de klokkengieterij van de firma van Bergen te Heiligerlee, zomaar voor de vuist weg, een staaltje van zijn onovertrefbaar kunnen weggegeven op een carillon, dat provisorisch stond op gesteld en bestemd is voor de universiteit in de Ameri kaanse staat Montana. Deze meester van de beiaard was naar Heiligerlee gekomen in opdracht van dr. Lefèvre, beiaar dier te New York, om het caril lon te keuren voor de universi teit in Montana. Nees had niet verwacht, dat bij de keuring ver schillende liefhebbers van de ca rillonkunst aanwezig zouden zijn en hij keek dan ook een beetje beduusd toen hij al deze belang stellenden zag staan. Hij wist waarom het ging en met een breed gebaar zette de joviale Belg zich achter het kla vier. De eerste klanken die uit 't spiksplinternieuwe carillon kwa men, waren die van het Ameri kaanse volkslied. Nog wat onwen nig, doch met meer élan, zette Staf Nees vervolgens het Wilhel- Hij leefde zich volkomen uit in de moeilijke Turkse mars van Mozart, terwijl hij voorts soeels een serie Nederlandse volksliede ren ten beste gaf. „Zeer schoon", zei Nees, toen hij zijn transpire rend voorhoofd afveegde. Hij feli citeerde de heer van Bergen met deze beiaard, die volkomen aan de verwachtingen van de univer siteit in Montana zal voldoen. Nees, voegde er uiteraard aan toe, dat de gedetailleerde keuring nog zal moeten uitwijzen of er nog onvolkomendheden zijn. Niettegen staande dat, kan de firma van Bergen in Heiligerlee tevreden zijn. Binnen de drie weken heeft deze Noordelijke klokkengieterij dit carillon gegoten en afgebouwd. De klank is voortreffelijk en er mus in, om dan de serie volkslie- is een wonderschone harmonie deren te besluiten met zijn eigen sprankelende Brabagonne. Won derschoon klonken de klokken over Heiligerlee. De meester had ziin materiaal leren kennen en met een benijdenswaardige vlug heid roffelden zijn vingers over de houten stokken. Zijn voeten waren ontembaar wanneer het ging om de zware klokken, waar van er één bij was van 1400 kg., in beweging te brengen. Het is natuurlijk geen peule- schil. wat er komt kijken voor de behartiging van het geeste lijk en zedelijk welzijn van de bijna zestigduizend katholieke knapen, die minstens 18 maan den van hun beste tijd in ka zerne of kamp moeten door brengen. Werkelijk kapitale sommen zijn daarmee gemoeid. Het behoeft dus niemand te verwonderen dat Nationaal Katholiek Thuisfront deze maand weer een beroep gaat doen op heel katholiek Neder land. Wil deze organisatie zich ten volle blijven kwijten van de taak, waarmee het Episco paat haar belast heeft, dan dient er een stroom van geld in haar laatje te vloeien. Véél is het niet wat Natio naal Katholiek Thuisfront van ieder huisgenoot des geloofs verwacht: met een dubbeltje is het al tevreden, al ontvangt het natuurlijk liever een kwar tje en nóg liever een gulden. Het stelt daar ook iets tegen over. Bij de landelijke actie, die Nationaal Katholiek Thuis front tussen 16 en 23 Augustus samen met de katholieke E.H.B.O. organiseert, zijn niet minder dan TIEN CADEAUX ELK VAN VIJFDUIZEND GULDEN te winnen, plus TIEN PRACHTIGE TROOST- GESCHENKEN. Om kans op een prijs te ma ken is alleen maar nodig dat men zorgt over een „soldaatje" samen met een „verpleegster tje" te beschikken. Met de „soldaatjes" wordt gecollec teerd op 22 en 23 Augustus en met de „verpleegstertjes" op 16 Augustus. Burgerhulp en mili taire hulp reiken elkaar de hand. Een speciale attractie vormt nog het feit, dat er TWEE PRIJZEN ELK VAN DUI ZEND GULDEN zijn uitge loofd voor de twee parochies, waar gemiddeld per parochi aan het meest wordt opge haald. De bedoeling is, deze prijzen ten goede te doen ko men aan het jeugdwerk van deze twee parochies. Een extra stimulans voor de jongeren om bij deze gelegenheid allebei de handen uit de mouwen te ste ken! De wijze, waarop de prij zen zullen worden toegekend, blijft een geheim, dat op Zon dag 23 Augustus zal ontsluierd worden, en wel voor de KRO- microfoon, tijdens de uitzen ding van die dag. Men behoeft derhalve niet lang geduld te oefenen: als men Zondagoch tend soldaatjesheeft geno men, hoort men Zondagavond al of men een prijs of prijzen heeft gewonnen. Laat niemand nalaten aan deze hoogst belangrijke actie deel te nemen, hetzij als col lectant, hetzij als offeraar. Wat er bij op hei spel staat: dat is iets, waarvoor wij allemaal, zonder uitzondering, verant woordelijk zijn: de geestelijke gaafheid en zedelijke gezond- tussen de 47 klokken onderling. 22 Augustus naar de V.S. Het carillon is gebouwd vol gens het tuimelaarsysteem en zal in twee rijen worden opgehangen. Voorts zal de firma van Bergen een klavier alsmede het uurwerk en wijzerplaat voor de universi teitstoren leveren. De beiaard wordt op 22 Augus- tus naar Amerika verscheept en i zal op 17 October a.s. door dr. Lefèvre worden ingewijd. Het was de uitdrukkelijke wens van dr. Lefèvre dat Staf Nees deze bei aard keurde. Nees en Lefèvre wa ren beide leerlingen van de grote beiaardier Jef Denijn, die eigen lijk door de wijze van opstelling van klavier en stoel de beiaard groot heeft gemaakt. Met dit carillon is de 47ste beiaard gereed gekomen, welke na de bevrijding bij de klokkengieterij van de fir ma van Bergen te Heiligerlee werd gemaakt. Nieuwe orders. Men is nu druk bezig aan een carillon voor Charleston in de Delft koopt jaarlijks voor 4 millioen in omgeving In opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken en het ge meentebestuur van Delft, heeft het Economisch Technologisch In stituut te Rotterdam een enquête ingesteld naar het kopen door de Delftse bevolking in de nabij gelegen grote steden (den Haag en Rotterdam). Ofschoon een rap port nog ongeveer een maand op zich zal laten wachten kon dr. C. Visser, secretaris van de Ka mer van Koophandel te Delft, toch in een vergadering van die Kamer mededelen dat uit de voorlopige conclusie van het E.T.I. blijkt dat het bedrag, dat jaarlijks door Delvenaren in den Haag en Rotterdam wordt be steed, ongeveer 4 millioen gulden bedraagt. Staat Zuid-Carolina. Hier wordt een speciale toren gebouwd voor dit Nederlandse carillon, dat even eens zal bestaan uit 47 klokken. Eerst wilde men het carillon la ten uitvoeren met 23 klokken, doch thans is in Heiligerlee be richt ontvangen dat de bouw van de toren een groter carillon toe staat. Hard wordt er momenteel bij deze Noordelijke klokkengie terij gewerkt. Nog onlangs kwam binnen 'n periode van vier weken een carillon voor Nijmegen gereed, terwijl momenteel weer onder handelingen worden gevoerd met Emmen, waar men ook interesse heeft voor een beiaard. Voorna melijk exporteert de firma van Bergen carillons naar het buiten land en Amerika is de laatste jaren één der grote afnemers. WILLEMSTAD, 7 Aug. (Van een ANP-correspondenl) Op de tweede dag van zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen reed Prins Bernhard reeds vroeg uit in gezel schap van de Gouverneur, de voorzitters van de rege ringsraad en de staten en de bevelhebber van de Kon. Marine in de Nederlandse Antillen om een grote militaire oefening van bet korps Mariniers en tie Marine Lucht* machtdienst in tie Antillen bij te wonen. losliggende keien, bedekt met een laag kleine cactussen met ve nijnige stekels, die het dekking- zoeken niet tot een aangename bezigheid maakten oprukten, het enthousiasme, waarmede de zware mortieren, waarvan alleen de grondplaat 45 kilo weegt, de heuvels waren opgezeuld en de fitheid van de troep ook na af loop, hadden zo zeide de Prins tot de commandant diepe in druk op hem gemaakt. Wie de brandende Curacaose zon niet kent en evenmin de pijn van een cactusstekel, zal zich moeilijk kunnen voorstellen, wat een dergelijke oefening van het uithoudingsvermogen van de troep vraagt. Deze paraatheid aldus de overste Nass is echter een absolute noodzakelijkheid. Na de oefening bezocht de Prins de marinebasis Parera, waar hij zich uitvoerig liet voorlichten door de commandant, kapitein- luitenant ter zee A. van Strien. De oefening werd gehouden op het landgoed van de heer Dick Capriles „Koraal Tabak". De blau we partij, de vijand, had in de voorafgaande nacht een comman do groep van ongeveer 80 man in de Sint Jorisbaai aan land gezet met de opdracht om, gebruikma kend van de duisternis het eiland dwars over te steken en de olie- installaties in de Caracasbaai te vernietigen. Vlak voor de Cara casbaai had een patrouille mari niers de vijandelijke infiltranten ontdekt en op weten te vangen. Een fel vuurgevecht was het ge volg geweest en de mariniers had den de vijand weten te dwingen iiij l. de terugtocht te aanvaarden. Gistermiddag! is door nog met opgehelderde oorzaak in lijkeeenfevoo?' handliggend^ Oosterliout (Betuwe) brand ontstaan in één van de op- taak van de strijdkrachten op de slagruimten van de conservenfabrieken Bato van de toonde11 alle ondSin Tandde Firma van Woerkuni. Behalve de brandweer van de ge- mobiele reserve van het kerk- bataljon der mariniers op de An tillen in actie. De Prins compli menteerde de commandant van dit bataljon, luitenant-kolonel Nass, na afloop hartelijk met de behaalde resultaten en de paraat heid en het uithoudingsvermogen van de troep. meente Valburg moest ook die van Eist te hulp worden geroepen. Drie grote opslagruimten gingen verloren. Men kon de machinehal en de kantoren echter redden. Perfect uithoudings vermogen. I Vooral de verbindingen tussen grondtroepen en vliegtuigen had den voortreffelijk gewerkt. De snelheid waarmede de mariniers door het bijzonder zware terrein Met man en macht wordt thans gewerkt aan de dichting van het gat in de inlaagdijk achter de oude buitendijk tussen Zierikzee en Schelphoek, waarin gisteren een dijkval is voorgekomen. Gisternacht waren reeds studen ten van de internationale vrijwillige hulpdienst met de dichtingswerkzaamheden begonnen In deze inlaagdijk lag een brug getje, waardoor in de dijk een opening van 15 meter breed stond. Eerst wanneer deze opening is ge dicht, kan men met de herstel werkzaamheden van de oude bui tendijk beginnen, omdat dan de sterke stroom tot rust zal zijn gekomen. Volgens de laatste pei ling heeft het door de dijkval ontstane gat reeds een diepte van 17 meter. Voor de dichting van de brugopening in de inlaagdijk zijn reeds materialen aangevoerd. Men wil een klein caisson op reeds geplaatste zinkstukken laten zak ken en het gat daarna verder met zand opvullen. De werkzaamheden bij stroomgaten te Schelphoek en te Ouwerkerk zullen door deze dijk val echter geen noemenswaardige vertraging ondervinden. Sirjanslandpolder binnen kort droog. De dichting van de Rampaart- sedijk. een binnendijk tussen Oos- terland en de Vierbannenpolder, die de 1700 ha grote Ooster- en Sirjanslandpolder beschermt, is vannacht geheel voltooid. Nadat op 5 Augustus j.l. reeds het groot ste (ongeveer 100 meter brede) gat in deze dijk bij het zgn. Lau- de rensweegje was afgesloten, is thans ook het kleinste gat met zandzakken en klei gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen van de Ooster- en Sirjanslandpolder te kunnen be ginnen. Voorlopig blijft evenwel alle aandacht gericht op het defi nitieve herstel van de Rampaart- sedijk, die op enkele punten nog kwetsbaar is. De meeste bewo ners van de achter deze water kering staande woningen zullen nog niet kunnen terugkeren. De bewoners van de hoger gelegen woningen die nagenoeg zijn droog gevallen, zijn reeds druk bezig met het schoonmaken. De lager gelegen woningen staan nog onder water. Tijdens de rampnacht is de Rampaartsedijk op zeven plaat sen bezweken waardoor het water met woest geweld de Ooster- en Sirjanslandpolder binnendrong. De oude dijk, die de waterke ring vormt in het Oosten van de Ooster-en Sirjanslandpolder, be zweek eveneens, waardoor het waterschap Bruinisse onder water kwam te staan. Het dichten van de 10 gaten in de oude dijk ver liep zeer vlot. De polder wordt thans weer bewoond. Buren hadden in de omgeving van deze pakhuizen een heg ge snoeid en het snoeisel daarna in brand gestoken. Zij hebben blijk baar het vuur niet meer kunnen beheersen, zodat de vlammen oversloegen naar de pakhuizen, welke weldra in lichter laaie stonden. De brandweer van de gemeente Valburg, spoedig ge assisteerd door die van Eist greep onmiddellijk in. Men wist te voor komen, dat de vlammen oversloe gen naar de aangrenzende fabriek en het woonhuis van de heer J. van Woerkom. De pakhuizen en de pakinrichting en ook een tim- merloods brandden geheel uit. De pakhuizen waren geheel gevuld met afgewerkte producten, con- fijtevruchten, jam etc. Alleen de waarde daarvan heeft naar schat ting ruim f 50.000.bedragen. Verzekering dekt de schade. De fabriek kan gewoon door gaan. Omstreeks 4 uur was de brandweer het vuur meester. De politie is nog bezig met het on derzoek naar de oorzaak. Viskotter gestrand De viskotter Tholen 20 strand de gisteren even benoorden Kat wijk. Een andere kotter trok later het vaartuig vlot. De Tholen 20 liep geen schade op. Een overzicht van de brand in de poetskatoenfabriek van de N.V. S. Frankenhuis Zonen te Haaksbergen. Twee loodsen waarin honderden balen katoenafval waren opgeslagen, gingen Donderdag in vlammen op. DE VACANTIEMAANDEN zijn veelal ook congresmaanden. In ons eigen land kennen wij de befaamde Sociale Week van Rolduc en de studiedagen van de andere diocesane werk liedenbonden. In het buitenland trekken de con gressen van de Pax Christi-beweging, van Pax Romana e.d. de aandacht. Ook is de grote katho lieke sociale week van Frankrijk weer aan de beurt geweest en in andere landen wordt in die geest in deze weken ook gewerkt. Gestudeerd wordt er op de grote vraagstukken van de tijd genoeg, er wordt genoeg gesproken en geschreven over algemene en sociale vrede, over vrede tussen de standen, over de verhouding tussen de organisaties van de standen en de vakorganisaties, welke kwes tie vooral in ons eigen land sterk actueel genoemd mag worden. Het is van belang, daar nog eens enkele gedachten over te geven, omdat die ver houding van ;(rote invloed is op de mogelijkheden van de sociale vrede en die weer op zijn beurt de algemene vrede kan bevorderen. Dat zal allemaal wel niet in een tijd van veertien dagen voor elkaar komen en men vraagt zich wel eens af, of er niet te veel gesproken en geschreven en te weinig gedaan wordt. Maar aan de andere kant is het toch eenmaal nodig, dat de stukken eerst recht op het schaakbord staan, voordat de beslissende (gees telijke) strijd kan beginnen Het vraagstuk van de verhouding tussen standsorganisatie en vakorganisatie is op het ogenblik, als gezegd, onder ons bijzonder actueel. Het is uitvoerig aan de orde geweest op de studieweek van Rolduc en ook in een interes sante inleiding van de Bondsadviseur van de .Utrechtse Katholieke Arbeidersbeweging op de studiedagfen te Apeldoorn besproken. Misschien is daarbij niet altijd goed tot uiting gekomen, dat het feitelijk onjuist is. bij de bespreking van dit punt alleen maar te denken aan de organisaties van de arbeiders. Er bestaat een hardnekkig misverstand op dit gebied. Begrijpelijk is het wel, want wij zijn, ook in het spraakgebruik, eenmaal gewend geraakt, als er over vakbonden gesproken wordt, alleen maar aan de vakbonden van de arbeiders te denken. Misschien, omdat die de oudste zijn en het machtigste en het meest van zich doen spreken. Het meest spectaculair dus, wordt dat wel eens genoemd. Maar het is allang niet meer juist. Want er zijn ook vakbonden en standsorganisaties van de industriële werkgevers, van de boeren, van de middenstand. En ook zij groeien en worden groot en machtig, en als dr. Nuyens in Rolduc over het type van de Vakbondsleider spreekt en daar in teressante dingen over zegt, dan geloven wij, dat zo langzamerhand die dingen ook gelden voor de leiders van de vakbonden van de werkgevers (en heid van onze militaire jeugd, de boeren) en van de middenstand. Ook in die kringen speelt trouwens zonder twijfel het pro bleem van de verhouding tussen de standsorgani satie en de vakorganisatie Dat probleem is er, maar het schijnt zo ge- leidelijk-aan in de allerlaatste tijd een ander gezicht te hebben gekregen. Twee jaar gele den en daaromtrent, werd er, in de tijd dat men wat schrok van de groeiende macht van de arbei dersvakbeweging, in het algemeen in heel andere zin lover die verhouding gesproken dan in de allerlaatste tijd. Toen heette het, dat het gevaar aanwezig was, dat de invloed van de vakorgani satie veel te sterk was en de werking van de standsorganisaties overwoekerde, hetgeen ook in derdaad het geval moest worden geacht. Thans wordt, ook wel van zo gezegd „onverdachte" zijde gezegd en geschreven, dat de vakbonden veel be langrijker zijn dan de standsorganisaties en zelfs wel, dat de eerste de taak van de laatste wel kon den overnemen. Dat kon men lezen in beschou wingen van niemand minder dan pater dr. Cas- sianus Hentzen, die als geestelijk raadsman van de Katholieke Werkgevers zijn sporen toch wel heeft verdiend. Ook pater Ponsioen, sociaal redac teur van de „Volkskrant", liet zich in die geest in dat blad uit. Deze uitspraken waren in meer dan één opzicht merkwaardig. Ten eerste, omdat er altijd nog is het bekende mandement van de Bisschoppen dato 1916, waarin de taken van de standsorganisaties en van de vakbonden duidelijk werden afgebakend. Ten tweede, omdat op het ogenblik een door het Episcopaat ingestelde com missie, onder leiding van de bekende pater dr. Beaufort O.F.M., deze kwestie grondig onderzoekt... Niet ten onrechte is opgemerkt, dat de open- ie bare discussies over dit probleem wel wat voorbarig moeten worden geacht, nu die Bisschoppelijke commisise doende is met haar werk. Van de andere kant behoeven wij ook in dit opzicht niet al te kleinzerig te wezen. Misschien moeten sommige uitlatingen worden beschouwd als uitingen van ongeduld.... Ook lijkt het ons niet juist, te zeggen, dat op dit gebied nog steeds de voorschriften van 1916 gelden en dat het dus niet aangaat, een andere richting te bepleiten. Na tuurlijk zullen de Bisschoppen zelf wel het moment bepalen, waarop zij op dit punt een nadere ver klaring moeten geven, maar in dit vrije land mag men altijd nog zijn mening zeggen, zelfs over de vraag, of Bisschoppelijke voorschriften na veertig jaar nog absoluut gelden, op een terrein, waarop wel zo het een en ander is gebeurd! De verhou ding tussen de standsorganisaties en de vakbonden is in feite wel even anders dan veertig en meer jaren geleden! Wezenlijk anders is bovendien" de vraag, of de s.tandsorganisaties in de vakbonden zouden moeten opgaan. Dat raakt de vraag van het bestaansrecht van de standsorganisaties waarover ook al zo het een en ander in het midden is ge bracht. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat de befaamde dr. Poels zich, als wij dat populair eens zo mogen zeggen, wel in zijn graf moet omdraaien, wanneer hij hoort, wat er op dit gebied al zo beweerd wordt.... Van die onrust, die zelfs zou kunnen reiken tot over het graf, hebben de mannen van de Heerlense of Limburgse school blijk gegeven in een brochure, die ook aan de deelnemers van de Rolducse Studieweek is uitgereikt. Zij is behandeld in een overleg van de vertegenwoordigers van de verschillende sociale organisaties in de levendig werkende Diocesane Raad van Overleg der Stands organisaties in Limburg en hier wordt onvervaard partij gekozen voor de standsorganisaties, zoals dr. Poels ze altijd heeft gesteund, gestuwd en verde digd. In die geest zijn geest wordt dit ook in de Limburgse brochure gedaan, die naar aan leiding van het genoemde overleg samengesteld is door pater Roncken, de huidige aalmoezenier van de Arbeid in Limburg en dr. A. Gerats. Zij zeg gen, dat het in de maatschappelijke strijd gaat om het geheel van de vrije maatschappelijke samenleving, die geen christelijke structuur heeft, maar die moet krijgen. Daaraan moet het gehele christelijke volk meewerken, opdat de afzonderlijke mens daarin christelijk en menselijk kan leven. Dus moet het gehele christelijke volk die kerste ning ter hand nemen, volgens de stand die ieder in de maatschappij bekleedt. Zo is trouwens, dunkt ons nog steeds, de mening van de sociale ency clieken van de Pausen. De Limburgse brochure tracht een basis te leggen voor een vruchtbare discussie over dit probleem en stelt dan ook, naast de 'me ning van de volgelingen van Poels, de opvatting van hen, die een zekere voorrang geven aan de vakbonden. Zij vinden, dat de belangstelling van de mensen zich nu eenmaal richt op de vakbond en niet op de standsorganisatie en als men invloed wil uitoefenen, moet men de mensen nemen, waar zij zijn! Daarom willen zij de verzorging van alle belangen toevertrouwen aan de vakbonden, die in een centrale zouden moeten samenwerken. Men zou geneigd kunnen zijn te vragen, of dit dan op het ogenblik, zowel bij arbeiders als werkgevers, bij boeren en middenstanders dan niet al gebeurd! Maar dan blijft het uitgangspunt toch wel degelijk van belang en houden de standsorganisaties een traditionele, historische om niet te zeggen natuur lijke taak als instituten van algemene en maat schappelijke vorming. De samenstellers van dr brochure erkennen bovendien, dat er organisato rische en andere, algemeen-sociale, verschuivingen mogelijk zijn, bijv. als het economische, dat het terrein van de vakbond is, sterker gaat spreken of als er verschuiving tussen de standen plaats heeft, (wat in de laatste tijd zeker het geval is) Maar die verschuivingen achten zij zeer wel moge lijk binnen het kader van de voorschriften van 1916. Intussen zijn, als gezegd, die voorschriften nu aan een onderzoek onderworpen en wij kunnen ons wel veroorloven te zeggen, dat wij de uitslag van dat onderzoek rustig afwachten, zonder ons nu al zonder meer geheel en al absoluut vast te houden aan die voorschriften, die immers al doo> de Bisschoppen zelf op de helling zijn gezet.... Maar evenzeer kunnen wij aannemen, dat hoe dit onderzoek ook zal aflopen, met tekor gedaan zal worden aan de overtuiging, da' het noodzakelijk blijft, de sociale actie te grond vesten op de sterke principes van een overtuigt christendom. Dat wel de beroeps- en bedrijfsbe langen de hun toekomende plaats moeten hebben maar dat niet het stoffelijke voorop moet staan maar wel het godsdienstig-zedelijke en geestelijke Het leven van de mens is breder dan alleen hel leven-in-de-arbeid. Zo zeggen het ook de samen stellers van de Limburgse brochure: „De plichter en de rechten, welke liggen in beroep en functie van beroeps- en bedrijfsbelangen, maar op de elkaar aanvullende taken van de verschillende groepen moet een christelijke structuur ontstaan inplaats van de niet-christelijke structuur van de hedendaagse samenleving". En dan zwijgen wij nog over het merkwaardige feit, dat de streving, om de vakbonden een belangrijke plaats te geven boven de standsorganisaties, op komt in een tijd, welke door het uitzicht op de verwezenlijking van de P.B.O. de vakbonden een nog betrekkelijker plaats geeft en de taak van de standsorganisties zeker niet minder aantrekkelijk maakt....

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3